MUZIEKFEESTEN MERSELO PINKSTEREN 2e Pinksterdag: Aid Merselse Dag BAVARIA BIER 1988 BRONNEN GEBOREN agentschap lies ILÏJ Waarom Bavaria Bavaria heet Als Piet, Frans en Jan ju nior in 1924 het bedrijf van Jan senior overne men, besluiten ze om het 'Bavaria' te dopen. En het bier daarmee dus ook. Op het eerste gezicht een verrassende keuze. Toch ligt hij tamelijk voor de hand: in die tijd ont staat de grote vraag naar het pilsener biertype. De Lieshoutse brouwer _maakt daar dankzij de vooruitziende blik van Jan senior een meer dan voortreffelijke variant van. En wat is er dan logi scher dan een naam zoe ken die daar bij past. Ba varia zou het worden. En Bavaria is het gebleven. De traditie van het beste Smaak, kennis ervaring en intuïtie bouwen zich met de generaties op. De grondslag voor de goudgele Bavaria van nu is in 1719 gelegd. Als er sindsdien een familietra ditie het hoogste in het vaandel heeft gestaan, "tlan is dat de traditie van het beste. Die begint al bij de gerst. En eindigt pas bij een met smaak geledigd glas. Van gerst tot mout De gerst die de boeren voor Bavaria verbouwen, is met zomaar gerst. Het zijn uitgelezen soorten, met zorg uitgezocht op eigenschappen als eiwit gehalte en kiemvermo- gen. Er gaat veel gerst van de boeren naar Bavaria. Dui zenden tonnen per jaar. Dat komt omdat Bavaria het maken van mout uit gerst zo goed verstaat, dat Bavaria het ook voor andere brouwers over de hele wereld doet. De mouterij van Bavaria is dan ook een van de aller grootste van Europa. Van gerst tot mout, hoe gaat dat en waarom? De gerstekorrels worden eerst op een volkómen natuurlijke manier aan het kiemen gebracht. Zo dat bepaalde enzymen in de gerstekorrels worden geactiveerd, Die enzy men zijn van beslissend belang in het latere brouwproces, Na een dag of acht is de mout 'groenmout' geworden: de kiemen hebben hun werk gedaan. Het kiem proces wordt gestopt door de mout met warme lucht te drogen ('eesten'). De kiempjes worden ver wijderd, die zijn niet meer nodig. De mout gaat naar de silo's. Van mout tot wort Uit de silo's gaat de mout naar het brouwhuis. Daar wordt de mout geschroot: de korrels worden fijnge maakt. En het eigenlijke brouwen kan beginnen. Het lijkt of dat een totaal geautomatiseerd proces is. Dat is maar ten dele waar. Het brouwproces mag dan automatisch ge stuurd zijn, maar zonder de ervaring, de kennis, het vakmanschap en de intuïtie van de brouwer wordt het niets. In de brouwketel komt er nu een natuurlijk biologisch proces op gang. Daar door wordt het onoplos baar zetmeel uit de mout omgezet in oplosbare suiker. Het tussenresul taat is een zoete vloei stof, die naar de klarings- kuip gaat, In die klarings- kuip wordt de vloeistof gefilterd. Zodat er hel dere wort ontstaat. Van wort tot Bavana In de wortketel worden hopbellen toegevoegd, en wel de vrouwelijke delen van de hopplant. Ze geven bier aroma, pit en een karakteristieke smaak. Bovendien geven ze bier haar natuurlijke houdbaarheid. De wort is nu dus 'ge hopt'. In de aanzetkelder wordt er dan een spe ciaal soort gist toege voegd. En dat mengsel gaat naar de aansteltanks om te gisten. Wat bete kent dat de suiker veran dert in alcohol en kool zuur. De wort wordt bier. Dat bier is nog geen Ba varia. Zo mag het pas he ten, als het een paar maanden heeft gerijpt bij een temperatuur van nul graden. Daarbij wordt nog meer koolzuur ge vormd. Zodat ook de kroon op elk glas Bavana verzekerd is: een mooie, stevige schuimkraag. Constante kwaliteit uit de natuur Of die schuimkraag in derdaad steeds aan de, hoge Bavaria-eisen vol doet, woidt nauwlettend in het oog gehouden'door het eigen Bavaria labora torium. Dat nog veel en veel meer controleert. Waarom die oplettend heid, terwijl het toch om een puur natuurprodukt gaat? Omdat de natuur grillig is en Bavaria con stante kwaliteit wil ma ken. Iets langer zus, een beetje korter zo, een graadje minder hier, en graadje erbij daar... en het Bavaria bier van mor gen smaakt even perfekt als het Bavaria bier van gisteren. Een oud ambacht in deze tijd De Bavaria bottelarij vult, sluit en etiketteert vele 10 duizenden flesjes bier per uur. Maar daarnaast worden ook blikjes en vaten Bavaria bier aan de lopende band gevuld. Zo krijgt een oud ambacht een geheel nieuwe di mensie. Maar zo alleen kan Bavaria aan de vraag naar haar produkten blij ven voldoen. drankenhandel o* ANNO Bijlage van Peel en Maas, 11 mei 1988 nr. 19 3S*»" - "4.1 JRhki -

Peel en Maas | 1988 | | pagina 17