STICHTING Programma „Akkoorden voor Afrika" Artsen zonder grenzen Nederland: MEDISCHE HULP ZONDER OM WEGEN VENRAYSE BROEDER HARRY JENNISKENS HELPT BOEREN IN BINNENLAND ZAÏRE Maandag 4 april (2e Paasdag) - Schouwburg Venray GIANT STEPS VENRAYS SYMFONIE ORKEST TOP-40 ORKEST DESIGN KONINKLIJKE HARMONIE TRAUMATIC AFRIKAANSE DANSEN OPANKA FOLKGROEP STARFIGHTERS SENIORENORKEST VENRAY JOEKSKAPEL BLAOS UM OP VENRAY S MANNENKOOR JAZZ BALLET NICA VAN DE WINDT ROCK ROLL CIRCUS JOJO Donderdag 31 maart - Pagina 7 Venrayse gezelschappen zetten zich vandaag op hun gebied in voor de mensen in Afrika. Dat gebeurt door middel van zang, dans en muziek. De dag biedt enerzijds een overzicht van wat Venray op cultureel gebied te betekenen heeft, anderzijds wil 'Akkoorden voor Afrika" het publiek een klein beetje inzicht geven m dat immense werelddeel en de problemen waarmee de bevolking zich daar geconfronteerd ziet. Belangeloos Het is de bedoeling dat er met 'Akkoorden voor Afrika" geld verdiend wordt. Geld dat, na aftrek van de kosten, helemaal bestemd is voor een drietal projekten in Afrika. Gekozen is voor projekten waarbij het Venrayse publiek zich wat kan voorstellen. Éénderde deel gaat daarom naar het ossetractie-projekt van de Venrayse broeder Harry Jenniskens in Zaïre. Het tweede derde deel van de opbrengst is bestemd voor het projekt van "Artsen zonder grenzen" in Mozambique, waar de Groeningse verpleegkundige Ruud Heg zijn werk doet. Als laatste gaat er een bedrag naar een projekt in Guinée, waarvoor de groep Fatala hier vanavond optreedt. Over deze drie projekten wordt in de foyer uitgebreide informatie gegeven. Na afloop van de aktie zal de organisatie verantwoording afleggen en duidelijk maken hoe het geld besteed gaat worden. Het welslagen van "Akkoorden voor Afrika" is voor een groot deel afhankelijk van de belangeloze medewerking van een groot aantal mensen. De organisatie is dan ook blij dat zovelen positief reageerden op de oproep om mee te werken. Dat geldt voor de artiesten, de adverteerders, de sponsors en de medewerkers. We zullen hier geen namen noemen, om niemand te kort te doen. Daarom een woord van dank aan ieder die op enige wijze betrokken is bij "Akkoorden voor Afrika". I Eén van de doelen die der Stichting Culturooy met haar aktie "Ak koorden voor Afrika" wil steunen is de organisatie "Artsen zonder grenzen". Deze Nederlandse organi satie, met zusterverenigingen in België, Frankrijk en Luxemburg, geeft de noodzakelijke medische hulp aan slachtoffers van natuurrampen of oorlogen op de hele wereld zonder daarbij onderscheid te maken in ras, geloof of politieke overtuiging. Een derde deel van het batig saldo 'Akkoorden voor Afrika" wordt gebruikt voor het slaan van putten in ie stad Cuambo, waar Artsen zonder grenzen sinds vorig jaar een zieken huis opnieuw aan het opzetten is. Schoon water is daarvoor onontbeer lijk. Artsen zonder grenzea werkt uitsluitend met vrijwilligers. In Nederland zijn er dat zo'n honderd. Eén van hen is de Groeningse verpleegkundige Ruud Heg. Hij is sinds februari weer in Nederland waar hij aan hernia is geopereerd. Ruud Heg werkte in Mozambique Artsen zonder grenzen is werkzaam in het noordwesten van Mozambique, in de provincie Niassa, ingeklemd tussen de buurlanden Malawi en Tanzania. Mozambique kent hongersnood; op Ethiopië na is dit land. het ergst getroffen deel van Afrika. Ruud Heg noemt het dan ook ironisch dat dit in een vruchtbaar land mogelijk is. Schuld daaraan is de woedende burgeroorlog. De regering was na 1975 in eerste instantie marxistisch-communistisch georiënteerd. De laatste jaren vaart men echter een meer socialistische koers en dat heeft geleid tot meer synpathie vanuit Westerse landen, zo vertelt Ruud. Resultaat van de MNR-terreur is wel dat het vruchtbare platteland ontvolkt raakt. De angstige boeren trekken naar de steden, waar het enigszins veilig is. In Cuambo, de hoofdstad van het gelijknamige distrikt, wonen ongeveer 50.000 mensen, een groot deel daarvan is gevlucht van het platte land. In september van het vorig jaar arriveerde een zeskoppige ploeg van Artsen zonder grenzen om het nauwelijks nog funktionerende ziekenhuisje nieuw leven in te blazen. Dat is volgens Ruud Heg inmiddels aardig gelukt. "De operatiekamer en ook de andere afdelingen zijn weer in werking. Ook zijn de nodige mensen uit de omgeving opgeleid en is het elektriciteitsnet hersteld. Problemen zijn er echter met de watervoor ziening. In de stad is er water, maar in de wijken er omheen niet. Mensen drinken daar water uit vervuilde gaten. Met als gevolg de kans op besmettelijke ziekten. Veel kinderen sterven als gevolg van diarree", aldus Ruud. Dankzij het werk van hulporgani saties als Artsen zonder grezen zijn er voldoende medicamenten om veel voorkomende ziekten als malaria en tuberculose te bestrijden. Gezondheidscentra In de buitenwijken van Cuambo worden momenteel twee gezondheids centra ingericht, een derde staat gepland. Om een indruk te geven van de problemen waarvoor men in Mozambique staat: de benodigde cement voor de bouw moet worden aangevoerd vanuit het buurland Malawi, door een streek die voort durend door rebellen onveilig wordt gemaakt. Belangrijk voor een goed funktioneren van de gezondheids centra is schoon water. Daarom moeten putten worden geslagen en waterleiding worden aangelegd. Daarvoor zal het geld van "Ak koorden voor Afrika" worden ge bruikt. Een direkte en tastbare vorm van hulp dus. Artsen zonder grenzen Tijdens de manifestatie is verpleeg kundige Ruud Heg aanwezig om belangstellenden informatie te geven over de organisatie Artsen zonder grenzen en het projekt in Cuambo, daarbij hoogstwaarschijnlijk 1 geas sisteerd door twee collega's. Daarom hier slechts een korte schets. Artsen zonder grenzen Nederland is een onafhankelijke organisatie, opge richt in 1984, naar Frans voorbeeld. De onafhankelijkheid van wie dan ook verschaft de vereniging haar unieke positie. Als er een vraag om hulp binnenkomt wordt er niet gekeken naar geloof, ras of politieke overtuiging, maar uitsluitend of hulp medisch of humanitair noodzakelijk Financieel is Artsen zonder grenzen volledig afhankelijk van giften. De Venrayse missie-broeder Harry Jenniskens is al dertig jaar werkzaam in de binnenlanden van Zaïre, de voormalige Belgische Kongo. In het bisdom Kongolo in het zuid-oosten van dit immens grote land leidt hij jonge boeren en boerinnen op. Daarvoor wordt in het dorpje Budi een vormingscentrum gebouwd waar 12 boerinnen enkele maanden stage lopen. De mannen leren hoe het land wordt bewerkt met behulp van ossen. osse-tractieprojekt is van belang om de grond goed te bewerken en vruchtbaar te houden. De vrouwen krijgen huishoudelijke cursussen. Om rijn plannen te kunnen uitvoeren, is bijna acht ton nodig. De Venrayse broeder kan rekenen op drie ton uit de streek zelf en heeft voor het overige «n beroep gedaan op Cebemo, de Nederlandse Katholieke Organisatie die ontwikkelingsprojekten financiert. Bovendien heeft Jenniskens een beroep gedaan op het thuisfront in Venray om voor dit projekt geld bijeen te krijgen. De Venrayse Stichting Culturooy heeft daarop meteen gereageerd en zal een deel van de opbrengst (1/3 deel) van de grote culturele happening in de Venrayse Schouwburg beschikbaar stellen aan het projekt van de broeder. Zaakvoerder Broeder Jenniskens wordt door de inlanders "Frère Martin" genoemd. Het bisdom heeft een kudde van bijna duizend koeien. Van de opbrengst van melk en vlees kan het bisdom funktioneren en projekten betalen. Jenniskens is zaakvoerder van de plaatselijke boerenbond in Budi en beheerder van de diocesane spaarpot, de zogeheten koeienbank. Dankzij het werk van de Venrayse broeder hebben nu al enkele tientallen kleine veeboeren zelf 20 koeien. Deze mensen kunnen nu in het levens onderhoud van vrouw en kinderen voorzien. Jenniskens lanceerde het idee om in de Budi-zone, waar 30.000 kleine boeren wonen, een projekt te starten om jonge boeren op te leiden. Het is een vruchtbaar gebied. Met zestig jonge gezinnen gaat hij grote velden in produktie brengen. Er worden 12 huisjes gebouwd voor de (stage)gezinnen.'twee voor de dieren arts en de direkteur en drie woningen voor personeel. In het centrum worden de jonge boeren tot land bouwer opgeleid. Ze leren er ploegen, aanaarden en wieden met behulp van ossen, maar ook hoe ze met de ossen moeten omgaan. Daarnaast leren ze er ook metselen, timmeren, lassen en smeden. De boerinnen krijgen van de zuster speciale kursussen voor huis houdelijke zaken. Om te kunnen starten schenkt het bisdom 500 koeien als eigen inbreng en geeft de chef van de Baluda-stam een terrein van 60 ha, voor dit projekt. Deze schenkingen zijn goed voor ongeveer 300.000 gulden. 11.00-11.30 uur Venray's Symfonie-orkest 11.50-12.20 uur Harmonie Euterpe 12.35-12.50 uur Volksdansgroep Opanka 13.00-13.30 uur Venray's Mannenkoor 13.50-14.04 uur Nellie Grey 14.15-14.30 uur Seniorenorkest 14.30-15.30 uur Kindercirkus Jojo 15.30-16.00 uur Blaos um op 16.10-16.40 uur Design 16.50-17.00 uur Rock Roll demonstratie 17.15-17.45.uur The Starfighters 17.45-18.00 uur Informatie 18.00-18.30 uur What If? Traumatic 18.40-18.50 uur Jazz-Ballet 19.00-19.30 uur Giant Steps 19.40-19.50 uur Afrikaanse dans 20.00-uur Fatala STICHTING Verantwoordelijk voor de aktie is de Stichting Culturooy. Een nieuwe naam in het Venrayse, die met deze dag haar eerste aktiviteit op poten heeft gezet. De stichting bestaat uit een aantal voornamelijk jonge Ven- raynaren die voorzichtig willen proberen het cultuur-aanbod in Venray te vergroten. Zonder het huidige scala te kort te willen doen, vinden zij dat in een gemeente met meer dan 30.000 inwoners best mogelijkheden zijn. Voor de toekomst denkt men aan tentoonstellingen, theater en muziek, beeldende kunst en ga zo maar door. De aandacht ligt daarbij vooral op zaken die voorheen in Venray niet aan bod zijn gekomen. Iedereen met ideeën wordt van harte uitgenodigd om met de mensen van Culturooy kontakt op te nemen. Het kan zo gek niet zijn, of er is wel belangstelling voor. Ruim drie jaar geleden startten de gebroeders van Lare een band, genaamd Giant Steps. Na verloop van jaren veranderen zowel bezetting als muziekstijl meerdere malen. De muziekstijl van destijds, Jazz- Rock, werd veranderd omdat men een breder publiek wilde gaan boeien. De huidige bezetting bestaat slechts een half jaar maar is er zeker van e en swingend optreden te verzorgen. Het VSO is opgericht op 12 mei 1982 en bestaat uit 26 leden, die elk over een uitstekende instrument- vaarigheid beschikken. Het orkest staat onder leiding van Renzo Arboretti, die o.a. bekendheid verwierf bij het "Kempisch Orkest". Design is ontstaan toen enkele vrienden een band oprichtten om een familiefeest luister bij te zetten. Al gauw bleek, na enkele toevoegingen en wisselingen, dat deze jongens meer noten op hun zang hadden dan dat ze in eerste instantie gedacht hadden. Ze brengen nu een zeer gevarieerd programma De Koninklijke Harmonie Euterpe werd opgericht in 1860. Momenteel telt de vereniging inclusief drumband en leerlingen ongeveer 170 leden. Zowel harmonie als drumband spelen in de hoogste afdeling. Het harmonieorkest staat sinds 1965 onder leiding van de dirigent Pierre Steyvers uit Haelen. Op 30 april (Koninginne dag) geeft de harmonie haar tradi tionele voorjaarsconcert met een voor iedereen aantrekkelijk "programma. Traumatic is een vierkoppig, multiraciaal gezelschap dat zich heeft verdiept in de kunst van het rappen, beatboxen, breakdancen en electric boogiën. Dat het hierin geslaagd is blijkt wel uit de airplay bij de VPRO-radio en het succes van hun single Mind Games. Verder ver schijnen ze binnenkort op de Hip-Hop L.P. uitgebracht door Stichting Popmuziek Nederland en de VARA; tevens zal hun tweede single binnen kort op de markt verschijnen, met de titel "Are you ready". Bijzonder element van Traumatic is zonder twijfel het feit dat ze zich laten sturen door een echte liveband en dus geen gebruik van tapes maken, wat gemeengoed is in de rap-wereld. Run. DMC of de Beastie Boys zouden willen dat ze zulke strakke begeleiders als What If hadden. Sinds december 1986 wordt een maal per week in jongerencentrum "Dingus" een cursus Afrikaanse dans gegeven. Een aktiviteit die uiteraard prachtig past in het programma "Akkoorden voor Afrika". De organisatie is dan ook blij dat de dansgroep iets wil laten zien van de schoonheid en dynamiek van originele Afrikaanse dansen. De dans die de groep laat zien is de "Vrouwendans" van het volk de Bambara uit het Westafrikaanse land Guinée. De dans wordt begeleid door twee muzikanten, die ook tijdens de wekelijkse cursus aanwezig zijn. Slotakt "Fatala" uit Guinée SWINGEND FEEST VAN VELE RITMES Wat is een aktie voor Afrika zonder een muziekgroep uit dat werelddeel erbij? Het was voor de organisatoren van "Akkoorden voor Afrika" dan ook van begin af aan duidelijk dat Afrikaanse muzike het sluitstuk van de manifestatie moest gaan vormen. Dat besluit levert zowel een muzikaal feest op, als een première voor Venray. Voor zover bekend is het de eerste keer dat we hier kunnen kennismaken met originele Afri kaanse klanken. Fatala is de naam van de groep die tijdens "Akkoorden voor Afrika" de slotakkoorden zal gaan vormen. De groep is afkomstig uit het Westafri kaanse Guinée en staat onder leiding van Yacouba "Bruno" Camara. Hij noemde de groep naar de rivier Fatala, die door zijn geboortestreek Rio Pomgo stroomt. Sinds de oprichting is de groep een graag geziene gast in heel Europa op festivals en culturele manifestaties. Voor enthousiaste zalen speelden zij onder meer in Duitsland, Zwitserland en natuurlijk Nederland, waar zij te gast waren op het African Roots Festival. Vorig jaar maakte "Fatala" voor de NOS-radio ëen uur-durende special. In september van dat jaar verzorgde de groep het voorpro gramma tijdens de tour van Peter Gabriël. "Fatala" speelt traditionele Afri kaanse muziek, gekombineerd met dans. De kleurrijke show wordt uitgevoerd op originele handgemaakte instrumenten. Een dominante rol is weggelegd voor de djembè. Solist Arafan Touré bespeelt deze trom al 26 jaar en weet er fabelachtige klanken uit te halen. Kenners zeggen dat hij ermee kan spreken. Behalve de djembé, die als melodie- instrumente gebruikt wordt, speelt de doum-doum een voorname rol om de ritmische basis aan te even. Op de voorgrond zingen en dansen de twee vrouwelijke Fatala-leden. Met hun schelle vokalen en vraag- en aanbód- zang weten zij de sfeer van Afrikaanse muziek optimaal over te brengen. "Fatala" staat voor een slagwërkfeest vol Afrikaanse ritmes, waarbij je bijna als vanzelf uitgenodigd wordt om te dansen. Voor de stelling dat Westerse muziekstromingen als jazz, blues en Rock Roll hun oorsprong vinden in Afrika, is "Fatala" het overtuigende bewijs. Behalve muzikaal zijn de leden ook informatief aktief in de foyer van de schouwburg. Met de organisatie is overeengekomen dat de groep het publiek zal informeren over hun eigen land en achtergronden. Met het geld dat "Fatala" met optredens verdient steunen zij familieleden in Guinée. Op welke wijze zij dat doen laat "Fatala" in de schouwburg aan het Venrayse publiek zien. De voorstellingsgroep van Opanka is een onderdeel van de volks dansgroepvereniging met dezelfde naam. De groep, die vanaf mei 1986 oefent aan enkele choreografieën bestaat uit zestien personen. Naast het aanleren van dansen uit binnen- en buitenland houdt de groep zich bezig met het maken van kostuums uit de betref fende streken en landen. Op dit moment danst de groep een Israëlische serie, bestaande uit rustige ingetogen en vlotte vrolijke dansen en een internationale serie, die een beeld geeft van verschillende dansen uit de wereld. De groep Nellie Grey is speciaal ter gelegenheid van deze kulturele dag voor Afrika opgericht. Door de zeer korte voorbereidings tijd heeft deze groep slechts een vijftal keren gerepeteerd. Hun muziek heeft invloeden uit de Amerikaanse coun try, folk, bluegrass en gospel. Nellie Grey bestaat uit de ge broeders Hans en Peter Derks en Gerard Schiitte. Als muzikant zijn deze drie heren al geruime tijd aktief. Hans Derks (zang, akkordeon) en de muzikale duizendpoot Gerard Schiitte (zang, akoestische gitaar, mandoline) speelden o.m. samen in de volksmuziekgroep "Wat Hiet". Peter Derks (zang, banjo, akoes tische gitaar) heeft gastoptredens verzorgd bij de bekende bluegrass- formatie "Smoketown Strut". Een groep jonge jongens, bestaande uit 4 personen, begonnen begin jaren '60 onder de naam "Rocking Starfighters" een band. Bekend werden zij door hun Shadow-imitaties en groeiden uit tot een der bekendste bands van Noord-Limburg en Brabant. Na jaren met 4 personen te hebben gespeeld kwamen er twee muzikanten bij, waardoor hun succes niet verminderde. Door teveel optredens en huwelijken waren zij genoodzaakt de "Rocking Starfighters" op te heffen. Vier jaar geleden echter, onder het genot van een goed glas bier, werd besloten een reünie te organiseren. Dat dit weer lot een groot succes leidde blijkt uit het feit dat de Rocking Starfighters nog altijd bestaan in deze tijd van elektronisch geharrewar. De naam "Rocking Starfighters" werd ingekort tot "Starfighters", omdat ze vonden dat er na je veertigste nog weinig te rocken valt. Na de intreding van Ben Hermsen (vroegere zanger van de Sparks) en zijn vrouw, werd het muzikale roer omgegooid naar countrymusic en muziek uit de jaren '60. "Star fighters" anno 1988 bestaat uit nog één oude Starfighter, Bart Oomens, Dat een goede vriendschap onder de zes bandleden weer leidt tot succes blijkt uit volle zalen en dansgelegen heden. Wekelijks repeteren en matig, maar regelmatig optreden, hiermee hoopt de band nog jaren te bestaan. Vriendschap en muziek houdt mensen jong, aldus Starfighter van het eerste uur: Bart Oomens. Drie maanden na de eerste bijeenkomst is het Venrays Senioren orkest toe aan haar eerste publieke optreden. Aan "Akkoorden voor Afrika" valt de eer te beurt om als eerste het seniorenorkest in het programma te hebben. Er zullen ongetwijfeld nog vele optredens volgen, want de oudere musici hebben er zin in en voorzien ongetwijfeld in een behoefte. Onder de voortvarende leiding van Jan Verstegen zijn de inmiddels acht leden afkomstig uit Venray, Oostrum en Ysselsteyn, aan het werk gegaan. Zij spelen bas, slagwerk, klarinet, tuba, trombone, sax en akkordeon. De musici nemen hun hobby serieus op' Dat, en het feit dat de muziekstijl voor geen van de leden onbekend is, heeft ertoe geleid dat na zo'n korte tijd al een repertoire van zestien nummers gebracht kan worden. Dat repertoire is vanzelfsprekend samen gesteld uit bekende melodieën "uit de oude doos". Maar ook een swingende dixieland staat op het programma van de senioren. "Een echte vriendenclub", zo karakteriseren de leden van joeks- kapel "Blaos um op" het muzikale stel. Dat moet ook wel, anders hou je het geen tien jaar met elkaar uit. Want zolang blaast de joekskapel al haar partij mee in de Venrayse muziek wereld. Opvallend bij de kapel is behalve het pipzier het muzikale vakman schap dat de leden ten toon spreiden. In de persoon van Wiel Swaghoven heeft men een uitstekend arrangeur in de gelederen en ook zanger/klarinet tist Boy Derksen behoeft geen nadere introduktie. Maar ook de overige twaalf leden beheersen hun instru ment. Uiteraard worden de muzikanten voornamelijk rond de karnavalsdagen aktief. Maar ook door het jaar heen speelt "Blaos um op" zich regelmatig in de kijker. Zo brachten zij ter gelegenheid van hun eerste lustrum een singletje uit, dat zij zelf, per fiets, aan de man brachten. Ook spelen zij vaak op het PCV voor patiënten en personeel. Nog slechts weinigen in Venray zullen zich kunnen herinneren dat tijdens de feestavond van kaartclub "Hartvrouw" het Venray's Mannen koor werd opgericht. En ofschoon de naam van het koor niet "Crescendo" luidt, is 't sinds de oprichting alleen maar bergop gegaan. De prijzenkast is daarvan een stille getuige. In het verleden werden al vele successen in binnen- en buitenland behaald. Vorig jaar nog ondernam het ruim honderd zangers tellende koor nog een reis naar Engeland. Bekend onderdeel van het Mannen koor is het Hofkoor, dat al vele jaren o.a. tijdens Cirkus Mök het publiek van karnvaleske liederen laat ge nieten. Denk maar aan Venray's officieuze volkslied "Rooy, mien dörpien de Piel". Het mannenkoor staat al sinds 1981 onder leiding van dirigent Pierre Gerits uit Hoensbroek. Het Venray's Mannenkoor zingt tijdens "Ak koorden voor Afrika" de volgende nummers: 1Svat (Byzantino Slavisch) 2. Die wahre Liebe (Leos Janeck) 3. Chor der alteren Pilger (Richard Wagner) 4. The Lily of teh Valley 5. Piovi (Simoniti) 6. Morgen will mein Schatz verreisen (volkslied, Rische) 7. Zigeuner spiel uns auf (Otto Groll) 8. Spanische Serenade (Zinner) Deze dansgroep bestaat uit onge veer vijftien dansenthousiastelingen die al verscheidenen jaren aktief bezig zijn. Zo werkten ze onder andere drie maal met groot succes mee aan Cirkus Mök en één maal met de Venrayse Revue. Bij voorkeur werken zij naar Door leden van de dansgroep Rock Roll/iansschool Lon en Ad Wetjens uit Venray wordt een demonstratie gegeven van het Rock Roll dansen. Deze dansgroep bestaat in totaal uit 24 personen in de leeftijd van 16 t.m. 35 jaar. Dit jaar viert deze groep zijn 5-jarig bestaan. Tijdens de Nationale Rock Rollkampioenschappen in 1987 be haalden bijna alle paren van deze groep een finaleplaats. Enkele paren van deze groep zullen voor U een spektakulaire dansshow verzorgen. aanleiding van projekten, wat wil zeggen, dat ze zich voor bepaalde aktiviteiten beschikbaar stejlen en een bepaald soort dans ten uitvoer brengen. Zo brengen ze speciaal voor de aktie "Akkoorden voor Afrika" een geheel eigen geïnterpreteerde Afrikaanse dans, genaamd "Chanson". BESTE KINDEREN "Mag ik jullie het grootste en leukste circus van de hele wereld voorstellen:" Zo begint het nieuwe kinderpro gramma, waarin diverse klassieke circustoeren te bewonderen zijn. Onder andere is er een jongleur, een goochelaar, akrobaten en niet te vergeten het orkest. Tussendoor probeert clown Jojo het programma wat op te vrolijken met zijn grappen en grollen. Dat wordt hem echter niet altijd in dank afgenomen door de direkteur. Het programma duurt een uur.

Peel en Maas | 1988 | | pagina 7