Salaris herziening PEEL EN MAAS AMBER- EXPOSITIE verf behang 04780-828i0 De start van Nederland 3 10% korting ZIJN RIJKE GESCHIEDENIS Gedwongen verkoop van huizen kost de gemeente veel geld Radio Wonderland Werkgroep ,,Kind en ziekenhuis" mag het iets lekkerder zijn? JÏGïf&omenó PEEL EN MAAS Donderdag 31 maart - Pagina 5 BOUWMATERIALEN WAND- EN VLOERTEGELS AANBOUWKEUKENS - GEVELSTENEN VENRAY, Bongerdstraat 5, tel. 04780-85959 Geopend tot 17.30 uur 's Zaterdags van 9-13.00 uur. DANKZIJ GARAGEBEURT Het is aan de attenheid van een klant van de ATEBA garage aan de Vlierstraat te danken, dat een inbreker de door hem kaargezette buit niet kon meenemen. Die klant kwam zijn auto volgens afspraak naar de garage brengen, omdat zijn auto de volgende dag een servicebeurt zou krijgen. In de garage zag hij een "pop" staan. Die "pop" bewoog, zoals hij aan de politie verkaarde. Al kijkende be merkte hij dat het een manspersoon was en dat was voor hem het sein dat zijn broer naar het bijgelegen politie bureau ging en daar zijn ontdekking vertelde. De klant ging, toen de inbreker zicht ontdekt voelde, er achter aan. Zelfs een muur werd niet geschuwd. Ondanks dat de politie direkt een grote zoekaktie in de Oranje- en bomenbuurt inzette, kon de dader niet meer achterhaald worden. In de garage stonden een groot aantal goederen klaar om te worden meegenomen; voor een waarde van enkele duizenden guldens. De gemeenteraad is deze week accoord gegaan met de aanpassing van het salaris van de gemeentesecre taris aan de algemene salarisherzie ning voor de overheidspersoneel, zoals die in september vorig jaar door de minister is bekend gemaakt. Alleen de fraktie van de Vorle stemde tegen. De inkomsten ver schillen worden door een dergelijke salarisherziening weer verder uiteen gedreven, aldus Joost van de Vorle. Maar voor zijn standpunt kreeg hij bij de andere raadsleden geen enkele steun. DIEFSTAL UIT AUTO Uit een aan de Kiosk geparkeerde personenauto werden een verrekijker en een fotocamera ontvreemd. Hoe de dader in de auto is kunnen komen, kon niet worden vastgesteld. van de bond kregen een zilveren speldje opgestoken. Bovendien kregen zij als bonds-attentie een tinnen kandelaar aangeboden. Die zilveren jubilerenden waren: J. Hendriks en M. Peeters uit Venray; G. Manders en L. Wijnhoven uit Leunen; L. Poels en J. Wiflems uit Merselo en A. Janssen uit Oostrum. De districtsbestuurder Henk van der Velden, had ook voor de afdeling zelf een cadeau, ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van deze afdeling. Hij bood de voorzitter een plaquette aan, als herdenking aan dat jubileum. uw weekblad Ook dit jaar zal de kunstkring Amber zich presenteren met allerlei kunstwerken waarbij een zo groot mogelijke verscheidenheid van tech nieken tentoongesteld zal worden. Nog altijd denken we terug aan de vorig jaar gehouden regionale expo sitie van de federatie van Amateur beeldende kunstenaars - verenigingen ter gelegenheid van het 5 jarige bestaan van kunstkring Amber. De belangstelling was erg groot en er kwamen veel woorden van lo^ zoals de expositie in de Schouwburg en het gemeentehuis was opgesteld. Ook het presenteren van de eigen leden van Amber met hun werk in de etalages op de route van de schouwburg naar het gemeentehuis werd erg gewaardeerd. Dit jaar zijn de leden van Amber weer in de gelegenheid hun kunstwerken te tonen in de schouwburg. Ook dit jaar heeft Amber iets bedacht om deze expositie voor het publiek zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Vele van de leden hebben zich bereid verklaart om enkele uren tijdens de openingstijden de kunstbeoefening in de praktijk te brengen om ter plaatse te werken aan de kunst. Tevens zal er voor de kinderen, die met hun ouders de expositie komen bezoeken, ge legenheid zijn zelf eens een werkstuk te maken. Het zal daarom een prettige en gezellige expositie zijn. De expositie zal gehouden worden in de Schouwburg te Venray van 6 t.m. 28 april en de openingstijden zijn van maandag t.m. vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur terwijl op zaterdag en zondag de openingstijden van 14.00 tot 17.00 zullen zijn. De toegang is GRATIS en eenieder is van harte welkom. Op woensdag 6 april zal de expositie geopend worden door de wethouder van cultuur J. van Oers. De opening is om 19.30 uur. Voor eventuele informaties over Amber kan men contact opnemen met Emily Gossen tel. 84828 te Venray... Swinkels uit Venray en H. Vander- venne uit Oostrum. Zij mochten bovendien elk een enveloppe met inhoud in ontvangst nemen. De gouden bondspeld sierde de revers van die leden die 40 jaar lid zijn van de bond. Dat waren M. Goumans, L. Hermsen, A. Huybers, T. Vermeulen en G. Voermans, allen uit Venray. Ook zij kregen een enveloppe met inhoud overhandigd als dank voor hun jarenlange lidmaatschap. Zeven leden die 25 jaar lid waren paterslaan 7 venray MET HOGE SNELHEID Een politiepatrouille zag op de Langeweg een personenauto met grote snelheid tegemoet komen. Zij vonden het zelfs onverantwoord om die auto achterna te gaan. Even later werd haar een aanrijding doorgegeven op de splitsing St. Jozef weg-Overloonse- weg. Daar had de 20 jarige bestuurder, van de auto met hoge snelheid, geen voorrang gegeven aan een over de Overloonseweg rijdende personenauto, bestuurd door een 26 jarige inwoner van Horst. Het bleef bij zware schade maar de bestuurder kreeg proces verbaal terzake het niet verlenen van voorrang en het met hoge snelheid racen over de Lange weg. Begin april starten de uitzendigcn van Nederland III. De Woning bouwvereniging "Noord Limburg" heeft de installateur van haar Centrale Antenne Installaties inmiddels op dracht gegeven om de voorziening Nederland III op de installatie te brengen. Men deelde ons mede dat voor de noodzakelijke apparatuur levertijden bestaan, zodat de opdracht bij de start van de uitzendingen niet volledig uitgevoerd kan zijn. De installateur heeft echter verzekerd zo spoedig mogelijk voor de uitvoering van de totale opdracht zorg te dragen. Men hoopt dat op korte termijn de voorziening gerealiseerd zal zijn. Bovendien kunnen op enkele installa ties geen extra zenders meer geplaatst worden, hetgeen gevolg heeft, dat voor één zender (duitsland 3) geen signaal meer afgegeven kan worden omdat de ruimte op de installatie door Nederland III in beslag genomen zal worden. De bétrokken signaalafnemers krijgen de komende weken hierover bericht, evenals over de beperkte tariefsverhoging. Kortom, de Wo ningbouwvereniging doet haar best om het mogelijk ervaren ongerief zoveel mogelijk te beperken. DRANK IN BESTUURDER Opvallend rijgedrag was aanleiding dat de politie een onderzoek instelde naar een autobestuurder uit Meerlo- Wanssum. Uit dat onderzoek bleek alcoholgebruik van de bestuurder. Na twee maal te hebben geblazen moest hij ook de ademtest ondergaan. Met de aanzegging dat proces verbaal zal worden opgemaakt werd hij met een rijverbod huiswaarts gezonden. Eveneens 50 jaar lid waren A. want wij vieren feest daarom van maandag 28 maart tot en met zaterdag 9 april 10% extra korting en profiteer van de vele mooie behang aanbie dingen met zeer exclusieve dessins. Tijdens de jaarvergadering van de Bouw- en Houtbond afd. Venray van de FNV, vorige week woensdag in zaal Klomp, werden een aantal trouwe leden gehuldigd. Districtsbestuurder Henk van der Velden was speciaal naar Venray gekomen om samen met de afdelingsvoorzitter Piet Haegens, de bondspeldjes uit te reiken. Mevr. van de Pasch-Derickx mocht pos- thuum de gouden speld met robijne stip ontvangen voor haar in 1985 overleden man, die 50 lid was van de bond. VAK O In 1982 hebben Jan Derix en Sjef Verlinden een belangrijke bijdrage geleverd aan de Venrayse geschied schrijving met hun tweedelig boek "Die al wil koopen wat hij ziet...". Hierin wordt de rijke geschiedenis van de Venrayse Schaapscompagnieën vanaf ongeveer 1824 voor de toekomst veiliggesteld. "Het is de geschiedenis van mensen, die, nauwelijks gezegend met ontwikkeling, maar zoveel méér met handelsgeest, ondernemingszin en organisatietalent de grenzen van hun geboortestreek zijn overgetrokken om nieuwe markten te ontdekken en daar het gewin te zoeken, dat de schrale Noordlimburgse zandgronden hun niet konden verschaffen", aldus de schrijvers in hun inleiding op beide delen. In Parijs, Londen, Buenos Aires en vooral Antwerpen vindt men heden nog ondernemingen, waarvan de oorsprong ligt in de Venrayse schapenhandel en de families, die daarbij betrokken zijn geweest. In Venray wordt de herinnering aan de roemruchte Schaapscompagnieën levend gehouden in het prachtige monumentje van een herder met zijn schapen in de Passage. Maar op Vak O op de Algemene Begraafplaats Boschhuizen vindt men weliswaar her en der verspreid de namen van "de grote vijf" van de Venrayse schapenhandel van weleer: Poels, Raedts, Wismans, Camps en Trynes. Deze vijf families zijn niet alleen door hun gezamenlijke schapenhandel nauw met elkaar verweven, maar ook met de "banden des bloeds". In de stambomen van deze families komt men bij herhaling de verwantschappen tegen: Poels-Camps, Poels-Wismans, Poels-Trynes, Camps-Poels, Camps- Trynes, Trynes-Camps, Trynes-Wis- mans, Trynes-Poels, Wismans-Poels en Wismans-Trynes. Alleen de familie Raedts heeft geen familierelatie met de anderen. CORNELIS RAEDTS (1 november 1827 - 19 april 1896) De geschiedenis van de Venrayse Schaapscompagnieën zou waarschijn lijk niet zo uitvoerig èn nauwkeurig in de boeken van Jan Derix en Sjef Verlinden beschreven zijn, wanneer Cornelis Raedts niet zo'n nauwgezet chronist was geweest. Ruim vijftig jaar was hij lid van de Groote Schaapscompagnie en in zijn bewaard gebleven rekenboekjte heeft hij niet alleen de inkomsten en uitgaven genoteerd, maar bovendien trouw verslag gedaan van zijn vele reizen in binnen- en buitenland. Deze man, die in Sevenum werd geboren, heeft duidelijk gedomineerd in de Venrayse schapenhandel. Hij heeft de Grote schapencompagnie vertegenwoordigd in Londen, en Centraal Europa als aankoopgebied binnen het blikveld van zijn compagnons gebracht. Het is aan hem te danken, dat in de tweede helft van de vorige eeuw Venray in de Europese schapenhandel een belang rijk positie innam. Op 21 april 1856 trad hij in het huwelijk met Johanna Petronella Smits uit Merselo. Zij gingen wonen in een boerderij aan het Eind te Venray "De Clockert". Dank zij het aantekenboekje van Cornelis Raedts, weten we ook iets meer over de zerk en het graf waarin op november 1890 zijn vrouw als eerste werd begraven. In Nijmegen had hij het volgende grafschrift opgegeven. Bid voor de ziel van Zaliger Mejuff. Petra Raedts-Smits, geboren te Venraai den 13 Oct. 1826, overleden 7 Nov. 1890. R.I.P. Zaligen de dooden die in den Heer sterven want hunne werken volgen hen Apoc XIV 13 Expectie Resurrectionem". De grafsteen werd op 31 augustus 1893 geplaats door H.A. Eeuwers uit Nijmegen. Cornelis Raedts noteerde: "Het graf mijner vrouw zaliger kost 190,- letters 20, 1000 steenen 12,50 kalk en cement 2,50 werkloon cirka 15, te samen 240,- Jaargetijde eerste klas 300,- Begrafenis alles bij elkander met grafplaats en diensten ƒ400, 39 (maakt in totaal) 940,39". Cornelis Raedts stierf op 19 april 1896. Deze Sevenumse boeren/brouwers zoon heeft kennelijk in Venray goed geboerd. Zijn actieve nalatenschap werd vastgesteld op 24.319,95. Hij bezat in de gemeente Venray ruim vijftien hectaren akker-, weide- en bosland, tuinen, boomgaarden, erven, stallen en schaapskooi. Na aftrek van passiva en schenkingen resteerde voor zijn (enige) zoon Lodewijk (Louis) een erfenis van 17.776,- waarover hij 373,38/2 aan successierechten moest betalen. LOUIS RAEDTS (20 sept. 1860- 24 juni 1907) Louis Raedts zette de door zijn vader gestichte "C. Raedts Co" voort. Hij was veel op reis o.m. naar Duitsland en Argentinië, terwijl zijn vrouw thuis de zorg had over een groeiend aantal kinderen. Ook bekleedde hij in Venray verschillende maatschappelijke func ties zoals voorzitter van de Coöpera tieve Stoom-Zuivelfabriek. Hij was ook een man met een technische veelzijdigheid. Zo werd rond 1905 zijn mening gevraagd óver de eerste publieke energievoorziening. Het ging er om of de voorkeur moest worden gegeven aan gas of elektriciteit. In Duitsland had Louis Raedts de mogelijkheden van elektriciteit leren kennen. Maar ondanks zijn voorkeur kreeg Venray in 1906 een gasfabriek, die onder leiding van een Duitse ingenieur werd gebouwd. Op 24 juni 1907 stierf Louis Raedts vrij plotseling op 47 jarige leeftijd, waarschijnlijk aan een acute blinde darmontsteking. Hij liet een vrouw en vijf kinderen na. Kort na zijn dood werd nog een zesde kind geboren. De familie Raedts had geen opvolger voor de zo jong gestorven voorman. Het gevolg was dat de firma Raedts Co ophield te bestaan en vervangen werd door de Handels compagnie Poels Co. Onder die naam werd de schapenhandel van de Grote Compagnie nog een aantal jaren voortgezet. wordt vervolgd Uit het gemeentelijk overzicht van de "gedwongen" verkopen van woningen gebouwd met gemeente garantie over het jaar 1987 blijkt, dat de gemeente een verlies heeft geleden van rond 318.500,-. In totaal werd door de bouwers uit de jaren 1977, 1980, 1981 en 1982 slechts 1.750,- terugbetaald. In de meeste gevallen was de gedwongen verkoop een gevolg van te zware lasten. Deze garanties zijn n.l. destijds verleend op basis van de toen door de bemiddelde Organen gehan teerde normen, welke duidelijker ruimer waren dan de huidige. Door de teruggang van de economie blijkt (achteraf) dat de verhouding inkomen en lasten toch verkeerd uitpakt. In drie gevallen was er sprake van gedwongen verkoop wegens echt scheiding, overlijden of opname in een psychiatrische inrichting. Over igens wordt de smart van de gemeente gedeeld door het rijk, die voor ongeveer hetzelfde bedrag in het schip zit. Voor de verliezen in 1988 denkt de gemeente 528.000,- nodig te hebben, terwijl hiervoor op de prioriteitenlijst slechts 150.000,- is geraamd. In de raadsvergadering van jl dinsdag werd het verzoek behandeld van Radio Wonderland te Horst, om een representativiteitsverklaring. Een verklaring dus van de gemeente Venray, waarin Radio Wonderland representatief genoemd zou worden om een vergunning te krijgen voor het legaal uitzenden van muziek etc. via de ether of via het kabelnet. Radio Wonderland was tot voor kort een illegale radiozender die voor heen opereerde vanuit Veulen maar later naar Horst vertrok. In Venray is echter sinds kort een initiatiefgroep bezig, welke een onderzoek instelt naar de mogelijk heden van een Venrayse Omroep- stichting waaronder zowel radio als televisie valt. Wethouder van Oers vond dat de aktiviteiten van Radio Wonderland mogelijk ingepast konden worden in die Venrayse Omroepstichting, reden waarom hij voorlopig afzag van de gevraagde verklaring. Wanneer een kind in een ziekenhuis wordt opgenomen, dan is dat - hoe dan ook een onderbreking in zijn normale ontwikkeling. Deze onder breking hoeft geen (blijvende) nade lige gevolgen te hebben, indien er door iedereen, die bij de opname van kinderen in ziekenhuizen zijn betrok ken, voldoende waarborgen geboden worden voor een goede verwerking van de emotionele invloed, die een ziekenhuisopname op kind en ouders heeft. De Vereniging Kind en Ziekenhuis stelt zich ten doel het bevorderen van het welzijn van het kind vóór, tijdens en na een ziekenhuisopname. De vereniging is opgericht om aktivi teiten, die erop gericht zijn een dergelijk gunstig klimaat te scheppen, te ondersteunen en uit te breiden. Sinds 1980 is in Venray een werkgroep van deze vereniging aktief. Wat zijn onze aktiviteiten Wij proberen de doelstelling te verwezenlijken door: - het verstrekken van informatie op ouderavonden van peuterzaal en basisschool met behulp van dia's film of video. - het onderhouden van kontakten .met het Venrays ziekenhuis, t.w. verpleegkundigen van de kinderaf deling, kinderarts en directie. - het verhuren van speelgoedkisten met o.a. ziekenhuisattributen voor scholenprojekten, om kinderen op die manier wat vertrouwder te kunnen maken met de ziekenhuiswereld. - deel te nemen aan het landelijk en regionaal overleg. Wie wil aktief meewerken De laatste jaren werken wij nog met 3 mensen, die mede de werkgroep hebben opgericht. Graag willen wij nu het werk doorgeven aan ouders, die geïnteresseerd zijn of die door ervaring met ziekenhuisopname het belang inzien van een werkgroep. Er is veel en goed materiaal om mee te werken, de werkgroep werkt nauw samen met andere werkgroepen in de regio en krijgt een ondersteuning van de landelijke Vereniging. Informatie: Gerda de Vries, Over- loon tel. 04788-1895. WOORDENWISSELING OP WERK WERD OP STRAAT UITGEVOCHTEN Een inwoner van Venray kreeg op zijn werk dinsdag een woordenwis seling met een inwoner van Bergen. Vrijdag kwam het tweetal elkaar op straat tegen en de Bergenaar sloeg de Venraynaar in zijn gezicht en neus, waardoor die pijnlijk werd getroffen. Van die mishandeling deed hij aangifte bij de politie, die proces verbaal opmaakte. m AUTO-MOBIEL-VENRAY PAUL BURGMANSTRAAT 1 VENRAY TEL W78B81CG2 IVELTUMSE KLEFFEN 62 VENRAY TEL. 04780-11122

Peel en Maas | 1988 | | pagina 5