Dorpsraad Ysselsteyn blijft lij gekozen locatie mestfabriek Desiree [E(HK PEEL EN MAAS EMOFRA Nieuw lokatie-aanbod voor de bouw van een mestfabriek STOMERIJ „velfcum" Geen herziening bestemmingsplan buitengebied (MAMclll)' „De Heeren van Ruysdael" op de Grote Markt in Venray Bij QQ 95 SCHERP IN PRIJS tientallen guldens goedkoper Jeans- en modekleding OVERLOON MAASBREE Pastoor Leunen 25 jaar priester PEEL EN MAAS Gemeente verkoopt twee panden in de Grotestraat In een vrij druk bezochte vergade- ing, georganiseerd door de LLTB sselsteyn, is donderdagavond uit- oerig gedebatteerd over de door de emeente gekozen lokatie voor de ouw van een mestfabriek. Desge- rraagd had de Dorpsraad over die okatie op de hoek van de leurneseweg Jan Poelsweg unstig geadviseerd. Dat was niet naar |e zin van verschillende Ysselsteynse feehouders. Men verweet de Dorps- gad ook, dat men over zo'n idangrijk advies niet de moeite enomen had ruggespraak te houden net de belanghebbende veehouders, den had immers tijd tot het einde van |e maand om het advies bij de emeente in te dienen. Het enige ferweer dat de Dorpsraad daar tegen iad, was de bedoeling om het advies lok te laten meespelen in de ommissie-vergadering aan het begin an de maand. Maar het was zeker liet zo, dat de Dorpsraad hals-over- top het advies gegeven had; men had r geruime tijd over van gedachten ewisseld. SLOPENDE DISCUSSIES Overigen's bleef de vergadering frijwel beperkt tot een discussie tussen "rans Lemmens enerzijds en voorzit- er Harry Philipsen en veehouder Jan louben anderzijds. Frans Lemmens, die bij de kruising van de Deurnese- iveg woont, vreest grote overlast van nieuwe fabriek op het terrein egenover zijn woning. Stank, toe- lemende transport en waardedaling tan zijn woning waren bij .hem de teeds weer terugkerende argumenten im de gekozen lokatie af te wijzen. Het verweer van Philipsen en louben werd eveneens meermalen lerhaald. Er komt- geen stank, er ;omt geen stank, er komt geen kmmoniak-uitstoot. Minder stank zelfs dan 1 koe kan produceren. Er zorden strenge eisen gesteld door de linderwet en door het Waterzuive- ,p en kan men daar niet aan oldoen, dan komt er beslist geen abriek. Ook het transport zal geen verlast brengen. De drijfmest wordt angevoerd in tanks van 35 m3. literaard zijn die tanks schoon en ichtdicht. De aanvoer zal ook niet pver de Deurneseweg geschieden maar iver een nog aan te leggen weg vanaf e Jan Poelsweg naar de te bouwen abriek. WERKGROEP Jan Houben vatte de situatie als tolgt samen. Een werkgroep zoekt laar een oplossing van de mestpro- emen in deze regio. Voorop staat it er geen fabriejk gebpuwd wordt die ipkt, lawaai maakt, of gevaar en hade oplevert. Een milieuvriendelijk edrijf dus. De werkgroep, aldus louben, heeft tijd nodig om de juiste (lossing te vinden. Maar dat kent niet dat het zoeken jaren lurt. Eén jaar moet voldoende zijn. LLTB voorzitter Louis Arts voegde nog aan toe, dat niet de LLTB Iraks de fabriek gaat bouwen, maar e boeren zelf, eventueel met steun an de overheid. POLITIEK Verschillende politieke afgevaar- ligden uit de gemeenteraad waren ook deze vergadering als belangstel lende toehoorders aanwezig. Alleen de fraktie van de Vorle mengde zich in de discussie. Zoals bekend had deze fraktie eerder een uitgebreide brief in Ysselsteyn laten circuleren, waarin men de gekozen lokatie afwees. Voorzitter Arts verweet van de Vorle, dat hij niet objektief was. Een mestfabriek in Ysselsteyn zou de mensen van Ysselsteyn, Veulen e.o. de granen in de ogen doen komen, aldus Stond er in de brief. Maar daar zou men op de Smakterheide dan geen last van hebben.... Toch sleepte Joost nog een applausje weg, toen hij de te bouwen fabriek "zo groot als een kerncen trale" noemde. Maar dat was wel een foutieve voorstelling van zaken, want zo groot wordt de fabriek beslist niet. Door gepaste aanplantingen wordt ze zelfs aan het zicht ontrokken. Joost van de Vorle probeerde het nogmaals; nu, met te wijzen op de gezondheid van de omwonenden, die in gevaar komt. Doch wethouder Claessens wees hem erop dat straks bij de vele instanties die zo'n fabriek moeten goedkeuren, ook de inspektie van de volksgezondheid betrokken is. Overigens weet niemand nog wat er precies gebouwd gaat worden. De werkgroep is zoekende, zo zei Jan Houben, en als we wat meer weten zullen wé de Ysselsteyners zeker informeren. LOKATIE Dat verandering van lokatie er beslist niet in zat, bleek o.m. dit het aanbod van de veehouder Couwen- berg, die wel 6 ha wilde ruilen aan de Ysselsteynseweg. Dat kon niet geac cepteerd worden, want aldus voorzitter Arts elke andere lokatie roept weer andere reclamenten op. Een voorstel om de fabriek te bouwen aan de Ossendijk, werd lachend van de hand gewezen. Dan zouden immers heel andere klachten komen... Maar die hebben niks om het lijf, klonk een stem uit de vergadering. Een verzoek uit de vergadering om bij handopsteken eens te peilen wie voor de lokatie Deurneseweg was en wie tegen, werd niet ingewilligd. "Het is niet aan ons om over die vestiging te beslissen, dat moet de gemeenteraad IjVeltumse Kleffen 58a - Tel. 84257/ Poststraat 6 - Tel. 82025 venray doen", aldus dorpsraadvoorzitter H. Philipsen. KOFFIE DIK KIJKEN Tenslotte wees van de Pas. de vergadering er op, dat toen Ysselsteyn gebouwd werd een drie meter brede weg toegang gaf tot het dorp. Toen al waren er voorstanders om die weg naast het dorp te leggen. Helaas, nu snijdt een brede drukke verkeersader het dorp in tweeën... Dat kon men toen onmogelijk voorzien. Met andere woorden, men kan de toekomst niet voorspellen; men kan niet zeggen dat een fabriek op die en die plek beter of slechter is. Dat zal uiteindelijk de toekomst leren. Hij was er van overtuigd dat de Dorpsraad het beste met Ysselsteyn voor heeft. En die overtuiging gaf hem vertrouwen in de toekomst. Dat vertrouwen werd niet door iedereen gedeeld. Er zijn nog te veel onzekerheden. Maar men staat in feite voor het blok, want er is maar een alternatief: verkleining van de vee stapel. En daar wil men zelfs niet aan denken. De gemeenteraad heeft jl dinsdag uitvoerig gedebateerd over het al of niet geschikt achten van het bewuste perceel, op de hoek Deurnseweg-Jan Poelsweg te Ysselsteyn, voor de bouw van een mestfabriek. Dat was nodig omdat de gemeenteraad op voorstel van b. en w. een voorbereidingsbesluit moest nemen tot partiële herziening van het ter plaatse geldende bestem mingsplan, zodat straks, planologisch gezien, er geen hindernissen zouden zijn welke de bouw van een mestverwerkingsfabriek kunnen be lemmeren. VOORTVAREND Het CDA prees de voortvarendheid van het college, maar de fraktie had niet kunnen overwegen of er elders betere lokaties te vinden zouden zijn. En gezien de trubbels die de bewuste lokatie heeft opgeroepen is het toch wel wenselijk dat men intensief zoekt naar beter percélen. Van den Boogaart (PvdA) herin nerde de raad er aan, dat zijn partij reeds jaren geleden gewezen had op de negatieve effekten van de intensieve veehouderij op het milieu. Die. effekten ervaart men nu. Hij was dan ook blij dat nu de eerste stappen worden gezet om de mestproblemen op te lossen. Hij kon het initiatief van b. en w. wel prijzen, maar gezien de reakties in Ysselsteyn verwachtte hij procedures, b.v. een Arob-beroep, tegen de gedachte lokatie. Zo'n procedures zouden straks wel eens maanden in beslag kunnen nemen en de bouw van een mestverwerkings fabriek ernstig stagneren. Juist daarom voelde hij er veel voor naar een andere lokatie uit te kijken. De heer Houba, die het wel eens was met de twee vorige sprekers, ging nog eens uitvoerig in op de argumenten die ook al op de vergadering in Ysselsteyn besproken en weerlegt waren. Ook hij drong aan op andere lokaties om vergelijkingen te kunnen maken. Het standpunt van de fraktie van de Vorle is intussen wel bekend, maar werd tijdens deze vergadering nog eens uitdrukkelijk onderstreept: zoeken naar een andere en betere lokatie. "Het nieuwe groeibriljant" zich onderscheidende briljant sieraden in groeibriljant inruil alle groeibriljant merken mogelijk V6RUNDGN JUWELIER Grote Markt 7, Venray. Tel. 04780-86817 De heer Den Brok (SV) vond de lokatie zeer geschikt; ook al omdat elke andere lokatie ook wel weer protetesten zou oproepen. Deson danks was hij bereid mee te zoeken naar een andere lokatie. Wel had hij zijn problemen met afvoer van het afvalwater en zorgen over de haalbaarheid/betaalbaarheid van de plannen. PLANOLOGISCHE EISEN Wethouder H. Willems verzekerde, dat het echt niet de bedoeling is van een college om op de bewuste lokatie kosten wat kost die mestver werkingsfabriek door te drukken. Het college heeft uitvoerig enkele lokaties bekeken, maar moest er drie als minder geschikt afwijzen. Er zijn zelfs door de initiatiefnemers lokaties aangedragen, maar ook die waren op planologische motieven niet te verwe zenlijken. Eerst als er een,concreet plan op tafel ligt kan men er over discusieeren, aldus de wethouder, want eerst dan kan men de voor- en nadelen beoordelen. Ook de provincie vond de bewuste lokatie aan de Deumseweg zeer geschikt. Volgens de wethouder zijn er provinciaal nog geen toetsingseisen waaraan zo'n fabriek moet voldoen. Die voorschriften mag men pas over enkele maanden verwachten. Problemen met het resterende afvalwater van een dergelijke fabriek zijn in de toekomst niet te verwachten, omdat het Waterschap Zuiverings schap plannen heeft voor de aanleg van een persleiding van Ysselsteyn naar Venray. SCHORSING Met name het CDA bleef zijn bedenkingen houden tegen de voor gestelde lokatie, zolang men geen enkele lokatie ter vergelijking had. De fraktie vroeg dan ook schorsing van de raadsvergadering, om de mening te horen van de eigen raadsleden. Een typisch Nederlandse naam voor een oer-Nederlands produkt, gemaakt door een Nederlandse tabakker, de nieuwe topserie van de La Paz sigarenfabriek onder de naam "De Heeren van Ruysdael". Deze sigaren werden afgelopen week officieel ten doop gehouden in Hotel des Indes in Den Haag, in; aanwezigheid van Prins Bernhard en de Ambassadeurs van Brazilië, Cuba en Indonesië, de landen van herkomt van de tabakken, waaruit dit produkt is opgebouwd. En nu, enkele dagen later worden zij reeds aangeboden door sigarenhuis Chris Jansen op de Grote Markt in Venray, als een paasverrassing voor de Venrayse sigarenroker! Plantage zuiver De Nederlandse tabakker Noud van Glabbeek kreeg het verzoek een nieuwe oer-Nederlandse topsigaar te maken uit de fijnste tabakken ter wereld verkrijgbaar. Een eervolle opdracht, die hem naar verre horizonten bracht en die uiteindelijk resulteerde in een melange van Brazil-, Java- en Havanna tabakken van elk een plantage. Achteraf bleek die schorsing overbodig te zijn geweest, want wethouder Willems had intussen een andere procedure gevonden, welke hij ter beoordeling aan de raad voor legde: Nu geen voorbereidingsbesluit nemen, maar rustig afwachten tot de- initiatiefnemers met concrete plannen voor deze of een andere lokatie op tafel komen. Die plannen moet men dan in Maastricht toetsen aan de dan bekepjle planologische en technische maatstaven. Daarna komt het plan i.h de gemeenteraad en kan men beslissen. Van de Boogaart (PvdA) voelde zich niet zo gelukkig met deze procedure, want dan wordt de raad pas met de plannen geconfronteerd als anderen er al hun zegje over gedaan hebben. Dat klopt zei wethouder Willems, maar de raad zal dan wel. het laatste woord hebben... NIEUWE LOKATIE Na afloop van deze raadsvergade ring deelde de Ysselsteyner W. Willems mee, dat hij, na de Ysselsteynse vergadering van vorige week en gezien de reakties op de door de gemeente voorgestelde lokatie, zijn eigen plannen van vorig jaar weer uit de kast heeft gehaald en bereid is 9 ha landbouwgrond aan de Steegse Peelweg ter beschikking te stellen. Op dat perceel kan een mestverwerkings fabriek gebouwd worden. In een straal van 700 tot 800 meter staan geen huizen of bedrijven. Deze Ysselsteynse pluimveehouder blijkt de laatste maanden niet te hebben stilgezeten. Hij heeft zich op de hoogte gesteld van de laatste ontwikkelingen op het gebied van mestverwerking en weet zich intussen gesteund door tientallen pluimvee- en varkenshouders, toeleveringsbe drijven, meelbedrijven en een instal latiebedrijf. Zijn plannen zijn bij de gemeente ingediend en men mag verwachten dat daar op korte termijn een beslissing over wordt genomen. Deze combinatie voorzag hij van een Sumatra dekblad en ziedaar de plantage zuiver sigaar was geboren. Dat hij hiermee met een staf van deskundigen her en der een 2-tal jaren bezig was zal de kenner niet verbazen. Duidelijk van smaak Door de beperking, die de tabakkers zich oplegden bij de samenstelling van de verschillende tabakssoorten: één soort Brazil, één soort Java en een soort Havanna, ontstond er een eerlijk produkt, duidelijk van smaak, waarbij de ene soort een aanvulling vormt op de andere, het resultaat is een hoog staand rookgenot, waarbij elke soort tabak volledig tot zijn recht komt en in iedere sigaar de kwaliteit van de teelt en het fermentatieproces als die van de melangeur merkbaar is. Een juweel van vakmanschap dus met een maximum aan rookgenot. Een van de vijfentwintig Chris Jansen was een van de vijfentwintig genodigden die vorige week in Hotel des Indes de introduktie van deze puur Nederlandse sigaren bijwoonde. "Het was een heel aparte ervaring, in die Haagse ambiance", was zijn ervaring "en beslist de moeite waard om mee te maken". "Ik heb de sigaren dan ook maar meteen meegebracht, alhoewel het niet de goedkoopste zijn". (adv) DONDERDAG 31 MAART 1388 Nr. 13 HONDERDENNEGENDE JAARGANG een T-shirt met leuke opdruk (in alle modekleuren) bij aankoop van een broek a' f QQ95 vanaf t Wwa 1 broek - 1 T-shirt - 2 broeken - 2 T-shirts enz. zolang de voorraad strekt Fantasievolle zomerspijkerjacks - Oldwashed Normale prijs f 119,95 ons f Owf Ook onze voorjaarscollectie dameskleding is binnen, modieus en Kom beslist even kijken 04788-1434 04765-3395 Op Beloken Pasen, zondag 10 april zal de parochie van St. Catharina in Leunen het zilveren Priesterfeest vieren van hun pastoor Piet Ewals. Gelijktijdig viert men het zilveren jublileum van de huishoudster van deze pastoor, Fientje Linssen. Zij is dit jaar 25 jaar onafgebroken bij hem werkzaam. 'n leesbare krant Pastoor Ewals is een zoon van de bekende Tegelse melkventer. Hij kon destijds wegens ziekte eerst op latere leeftijd naar het Seminarie gaan waar hij, bijna 28 jaar, door mgr. P. Moors op 30 maart 1963 tot priester werd gewijd, tesamen met 17 andere neomisten. Van die 18 zijn er nu nog maar 5 over. Het is een slechte jaargang geweest, zegt de pastoor. De jonge priester werd in juli 1963 benoemd tot kapelaan in Thom. Vier jaar later werd hij kapelaan van de Martinusparochie in Weert, om vervolgens na twee jaar overgeplaatst te worden naar Montfort, waar hij naast zijn taak als kapelaan tevens districtscatecheet werd in het Deke naat Echt. In 1975 werd dat een volledig taakopdracht, hoewel hij toch nog als assistent pastorale-bijstand verleende in de parochie van Montfort. In 1985 werd hij door mgr. Gijsen gevraagd het pastoraat van pastoor Haenen in Leunen over te nemen. Van zijn toezegging heeft hij tot de dag van vandaag geen spijt gehad. In Leunen trof hij een bruisend parochieleven; daar ontdekte hij dat er nog gemeenschapszin bestaat en dat vooral de geloofsgemeenschap nog trouw is, zonder slaafsheid aan haar pastoor. Natuurlijk werd zijn taak heel anders dan districtskatecheet, maar, tussen zijn parochianen staan, hen helpen als dat nodig is, vooral de bejaarden en zieken, dat vindt pastoor Ewals nog altijd een opdracht welke hij gaarne vervuld. Als er problemen zijn en hij kan die oplossen dan is hij net zo blij als degenen die met die problemen bezig waren. Zijn moeder zal, ondanks haar 82 jaar en haar handikap, het zilveren priesterfeest van haar zoon in Leunen meemaken. Dan zal zij ook getuige kunnen zijn hoe hecht de Leunse gemeenschap nog is en welke achting die dorpsgemeenschap nog heeft voor haar priesterzoon. DE VIERING Op zondag 10 april Beloken Pasen zal de Pastoor Ewals in de Parochiekerk een plechtige Eucha ristieviering opdragen tot intentie van beide zilveren jubilea. In die Eucharistieviering zal hij geassisteerd worden door zijn steeds aanwezige assistent pater Canisius Vastbinder o.f.m., door zijn voorganger pastoor Haenen en de leger Aalmoezenier pater Piet Linssen (broer van Fientje Linssen). Die Eucharistieviering zal worden opgeluisterd door het Dames en Herenkoor en de blaaskapel "de l^ubenssammler". Natuurlijk wordt ook een en ander nog omlijst door muziek van de harmonie St. Catha rina van Leunen-Veulen-Heide. Het officiële gedeelte zal na afloop van de Eucharistieviering in de kerk plaats vinden, terwijl daarna van 12.00 tot 14.00 in het gemeenschapshuis de receptie zal worden gehouden. ZIJN HUISHOUDSTER Ook zijn huishoudster, Fientje ^Linssen, voelt zich thuis in de Leunse gemeenschap. Zij wilde eigenlijk helemaal niet in de krant, want 25 jaar huishoudster van de pastoor, dat vond ze eigenlijk maar niks. Er was wat aandrang voor nodig, eer ze toestem ming gaf. Zeker omdat de Leunse gemeenschap en het kerkbestuur het vanzelfsprekend vinden dat ook rond haar feest moet worden gevierd. 25 jaar is ze huishoudster van de pastoor en altijd een goede vervangster, als er bij de pastorie wordt aangeklopt en de pastoor afwezig is. Fientje voelt aan wat er gedaan kan of moet worden, zonder dat ze zich op de voorgrond plaatst. En dat Fientje graag in Leunen is, dat blijkt wel uit haar actief aandeel in het Dameskoor, in de Handwerkgroep en bij de bejaarden. Vlees en vleeswaren op z'n paasbest natuurlijk van SLAGERIJ DRABBELS Stationsweg 45 Venray Tel. 04780-81326 WIJ WENSEN U FIJNE PAASDAGEN B. en w. zijn van plan de panden Grotestraat 1 en 3 voor een prijs van 300.000,- te verkopen aan de heer C.E. Sloots. In het begin van de zeventiger jaren waren beide panden in gebruik als dependance van het gemeentehuis (openbare orde en veiligheid) en later als kantoor van de korpschef van de gemeentepolitie. Na de verhuizing van het gemeentehuis naar het voormalige Jerusalem- complex werden beide panden ver huurd aan de heer Sloots, destijds exploitant van "de Burggraaf", hij verhuurde ze op zijn beurt weer aan Koffieschop "de Pimpernel" en opticiën Rob van Dijk. Over deze voorgenomen verkoop zal op dinsdag 5 april a.s. het advies worden gevraagd van de commissie voor openbare werken, verkeer en agrarische zaken (aanvang van de vergadering 17.00). Overigens is het aanvangsuur van deze commissievergadering afhanke lijk van de terugkeer van de commis sieleden van hun excursie over de wegen binnen de gemeente. Het betreft hier de jaarlijkse "wegen- schouw" van de commissieleden met gemeentelijke deskundigen. OVERIGE AGENDA Op de agenda komt een aantal aan- en verkopen voor, waarover het advies van de commissie wordt gevraagd. In de eerste plaats gaat het om de voorgenomen aankoop van plm 310 m2 grond in Landweert van de Provincie Limburg tegen de prijs van 3.100,- in totaal. Deze aankoop is nodig voor het bouwproject Ver hoeven en deels voor het bouwproject Coppelmans. In plan Landweert staat de aankoop op de agenda van ca 130 m2 grond van P.M. Bouten-Jacobs tegen de prijs van ƒ6.500,-. Tenslotte is er een verkoop aan Zand- en Grinthandel Teunessen b.v. Gennep van weggedeelten in het plan Diepeling in Oirlo. De totale over te dragen oppervlakte bedraagt c.a.- 0.60.30 ha, terwijl de prijs is bepaald óp 39.780,-in totaal. Dan zal er worden gesproken over het verlenen van het recht van opstal aan Schutterij het Zandakker gilde St. Jan ten behoeve van de bouw van een schuttersverblijf op de Endepoel. Voor de vervanging van een elektro-truck t.b.v. de sectie reiniging van gemeentewerken is een krediet nodig van 29.550,-. Verder is er een krediet van 439.700,- nodig voor de aanleg van openbare werken in het bestemmingsplan Oirlo. Tenslotte zal worden gesproken over de verkeersongevallen in 1987 en het onderzoekprogramma en verder over enkele gewestzaken waaronder de wijziging intergemeentelijke in- levertermijn voor de afgifte van autowrakken in Noord Limburg. ENGELSMAN WAS GEEN GENTLEMAN Een 39 jarige Engelsman die in Venray woonachtig is werd op heterdaad betrapt, toen hij zonder te betalen in een supermarkt zich 9 pakje sigaretten had toegeeigend. Het zullen dure pakjes sigaretten worden, want hij werd aan de politie overgegeven en die maakte proces verbaal op. ROL STOF ONTVREEMD Een rol stof van 12 meter werd te nadele van een winkelier in de Passage ontvreemd. VERNIELING Weer werd een ruit van de openbare basisschool "De Keg" vernield. Nu bedraagt de schade 300,- VERNIELING AAN PERSONENAUTO Een in de Schoolstraat geparkeerde personenauto, uit Overloon, werd vernield aangetroffen. Er kon niet worden vastgesteld hoe de vernie lingen zijn aangebracht. De eigenaar zit met een schadepost van 2000,- DIEFSTAL VAN KLEDING Bij een modezaak in de Grotestraat bleken twee combinaties dames kleding ontvreemd te zijn ter waarde van 2400,-. Hoe de diefstal heeft plaats gevonden kon niet worden vastgesteld. INBRAAK IN BEDRIJF Mogelijk werd met gebruikmaking van een vals sleutel toegang verkregen tot een bedrijf aan de Stationsweg. Ontvreemd werd een mach. boor/ schroevendraaier ter waarde van 450.-

Peel en Maas | 1988 | | pagina 13