Deze eeuw negen strenge winters GLAêfctpARrifïES Noodoplossing mestopslag GESLAAGDE STAGEWEEK DOOR MAVO-LEERLINGEN Stukjes openbaar groen in Brukske nu eindelijk verkocht Sociale huurwoningbouw grotere woonoppervlakte Amnesty wil meer doen en dat kost geld Blubberen levensgevaarlijk Ademanalyse apparaat weigerde Grond voor de manege VROUWEN! PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 25 februari - Pagina 5 Begin deze maand hebben 136 derdeklas-leerlingen van de Venrayse Mavo, een week stage gelopen in winkels, bedrijfskantoren en instel lingen in Venray en naaste omgeving. Het was het tweede jaar, dat de schoolleiding een dergelijke stage- week organiseerde. En wederom tot volle tevredenheid van het begelei dende onderwijzend personeel, maar niet in het minst van de leerlingen zelf. Die week werken werd als zeer leerrijk ervaren, getuige het enthou siasme waarmee de jeugd aan de slag is gegaan. Na afloop hebben de jongens en 1 meisjes onder elkaar hun ervaringen J uitgewisseld, zowel in uitvoerige j discussies als door het opvoeren van enkele sketches. Op verzoek van de begeleidende leerkrachten hebben alle leerlingen hun ervaringen op papier gezet en op passende wijze geïllustreerd. Inde schoolgang, op de eerste verdieping, hangen die verslagen ten toon, tot leerling en vermaakZe blijven daar hangen tot en met de komende open dag van de Mavo, zodat de ouders ook eens kennis kunnen nemen van de ervaringen en de creativiteit van andere leerlingen. Slechts een zeer klein aantal van hen was niet zo positief over deze stage-week. Ze hadden eigenlijk wat ander of meer gevarieerd werk verwachtDat klinkt wat vreemd, als men weet dat de leerlingen te werk werden gesteld op plaatsen waarin ze geïnteresseerd waren. De vereniging van Zelfstandige winkeliers (VZO-Venray) had voor de best verzorgde verslagen enkele prijsjes uitgeloofd, terwijl de school leiding er een derde geldprijs aan toevoegde. Na een uitgebreide be zichtiging werd aan drie verslagen een prijs toegekend en uitgereikt door de heer Verlinden. Dat was aan de volgende leerlingen: 1. Eduard Amatkaryo 2. Wendy v. Miltenburg 3. Marjan Lagarde en Mariëlle Camps. GERARD REIJNDERS schilderwerken b.v. Na twee keer in de commissie voor openbare werken uitvoerig te zijn besproken, is de gemeenteraad bij meerderheid van stemmen er deze week mee akkoord gegaan, dat 2480 m2 grond bestaande uit openbaar groen en z.g. reststrookjes voor ~;.n symbolische prijs van 1,- wordt verkocht aan AM EV AMEV Vastgoed Maatschappij is eigenaresse van een aantal woningen in Brukske I, grenzende aan openbaar groen. Zoals wij reeds uitvoerig bericht hebben, is het onderhoud van dat openbaar groen en de reststrook jes voor de gemeente te duur geworden en daarom wil men er van af voor een appel en een ei De Partij van de Arbeid en de fraktie Van de Vorle, hadden zich in de commissie-vergaderingen al perti nent tegen deze verkoop verklaard. Dat deden ze nu in de gemeenteraad i nog eens uitvoerig. In oktober 1985 is namelijk vastgesteld, dat dergelijke I grond aan aangrenzende eigenaren mag verkocht worden voor 25,- per I m2. Tot dan gold een prijs van 50,-. Beide frakties vinden het'niet juist op dat besluit terug te komen en de grond nu voor een symbolische prijs af te staan. Die grond aldus de PvdA heeft een waarde van J 60.000,- en daar zou AMEV bij I gelegenheid wel eens flink van kunnen profiteren. Zelfs het feit dat AMEV de huur niet mag verhogen, nu de huurders-n grotere tuin krijgen, mocht de heren niet tot andere gedachten brengen. Men werd zelfs helemaal verbolgen, toen bleek dat huiseigenaren die al dan niet gezamenlijk zo'n reststroken achter hun huis willen kopen, er evengoed 25,- per m2 voor moeten betalen. Het CDA vond de voorgenomen verkoop wel in orde. Het onderhoud kost de gemeente jaarlijks twee tot drieduizend gulden, en die heeft men dan in ieder geval al verdiend Een voorstel van dhr. Broeksteeg (CDA) om in de commissie het raadsbesluit van oktober 1985 nog eens ter discussie te stellen kon alleen maar genade vinden in de ogen van de PvdA als men nü de verkoop opschortte. Maar dat hoefde niet volgens het CDA. Waarmee de raad zich dan heel ongeloofwaardig maakt aldus de heer Kersten van de PvdA. Zijn fraktie en die Van de Vorle stemden dan ook prompt tegen de verkoop, maar dat veranderde niets aan de plannen. Desgevraagd verklaarde wethouder Claessens dat het niet de bedoeling is, dat de huurders van dit openbaar groen moestuintjes gaan maken. Bovendien blijven ook zij gebonden aan kapvergunningen e.d. In het voor dit jaar aan de gemeente Venray toegewezen contingent woningen is onder meer de bouw opgenomen van 51 woningen in de sociale huursector. Zoals bekend is met ingang van dit jaar de geldelijke steun gebaseerd op de regeling geldelijke steun huurwoningen norm kostensysteem 1988. Uitgangspunt bij deze toewijzing is een gemiddelde woninggrootte van 75 m2. In het normkostensysteem is evenwel de mogelijkheid aanwezig om 5% meer of minder te bouwen. Bij een contigent van 51 woningen gaat het daarbij weliswaar stechts om twee woningen, maar wanneer besloten wordt om twee woningen minder te bouwen, wordt wel bereikt dat de overige 49 woningen gemiddeld ruim 6 m2 meer oppervlakte kunnen hebben. Uiteraard heeft dit ook gevolgen voor de hoogte van de huurprijs. Niettemin is de gemeente na nauw diepgaand overleg met de woningbouwvereniging van plan om van de 5% marge mogelijkheid gebruik te maken en 49 woningen te bouwen met een grootte van ruim 81 m2. Ter vergelijking: de nu in Landweert in aanbouw zijnde sociale huurwoningen (contingent 1987), hebben een gemiddelde grootte van ruim 82 m2, hetgeen voor Venrayse begrippen al als een geringe grootte beschouwd kan worden. Tevens is met de woningbouw vereniging afgesproken om alle 49 woningen in één complex te bouwen. De reden daartoe is enerzijds dat daarmee op vrij gemakkelijke wijze op het normkostensysteem ingewerkt kan worden, en anderzijds het feit dat bouw van kleine complexen in bijvoorbeeld de kerkdorpen tot voor de kerkdorpen onaanvaardbaar hoge huurprijzen zal leiden (ruim boven de ƒ600,-) Inmiddels is met de woningbouw vereniging overeenstemming bereikt over de bouw van 37 eengezins- en 12 bejaardenwoningen in Landweert. De Gewoonlijk leest u op deze plaats berichten over het schenden van mensenrechten en berichten over de activiteiten van de Venrayse Amnesty- groep. Dit keer vragen we uw aandacht voor het financiële aspekt van het werk van Amnesty International. Alle acties die Amnesty onderneemt, voert zij op basis van door haarzelf verzamelde en gecontroleerde infor matie. Het Internationaal Secretariaat in Londen is belast met het verzamelen van feiten en het doen van onderzoek ter plekke in vele landen. Dit onderzoekswerk, de publikatie en verspreiding ervan kost het Inter nationaal Secretariaat jaarlijks onge veer elf miljoen gulden. De nationale afdelingen van Amnesty besteden ook veel geld aan het verspreiden van informatie. De publikaties, maand bladen en het audiovisueel materiaal dat bijvoorbeeld Amnesty Nederland maakt, kosten jaarlijks gezamenlijk één miljoen gulden. De materiële ondersteuning van (gewetens) ge vangenen, hoewel geen hoofdtaak van het Amnesty-werk, kost ook enkele miljoenen per jaar. De Nederlandse afdeling verwacht dit jaar ongeveer 100.000,- aan materiële ondersteuning te besteden. Een groot deel van Amnesty's geld wordt besteed aan onderzoek en organisatie. Maar op basis van dèt onderzoek en met die organisatie wordt de strijd tegen mensenrechtenschendingen gestreden. De contributies en donaties van 500.000 leden en donateurs vormen de belangrijkste vaste inkomstenbron voor Amnesty. Zij ontvangt jaarlijks vele ongebonden giften, die zij vrij kan besteden. Amnesty International wil geen overheidssubsidie ontvangen omdat zij absoluut onafhankelijk wil blijven van regeringen en ideologieën. Amnesty wil het werk dat zij 26 jaar gedaan heeft, blijven doen. Maar Amnesty wil meer. Omdat de financiële middelen tekort schieten, blijft er onderzoek liggen en kunnen daardoor acties niet uitgevoerd worden. Daarom zijn er meer leden nodig. De Amnesty-groep Venray infor meert de komende dagen elk huishouden in Venray, Oostrum en Leunen over de noodzaak van Amnesty door de verspreiding van een folder. Daarin kunt u alle mogelijk heden lezen Amnesty financieel te steunen. Uw lidmaatschap, donatie of gift is beslist geen weggegooid geld. Want mede door het werk van Amnesty International worden ge wetensgevangenen vrijgelaten, marte lingen gestopt, executies niet uitge voerd. Voor inlichtingen over Amnesty en de Venrayse groep kunt u bellen met onze kontaktpersoon: Carola Hoedemaekers, tel. 04780-84479. In deze natte periode is, het levensgevaarlijk, als de banden van blubbertonnen voordat ze weer op de dorgaande wegen komen niet eerst van de modder worden ontdaan. Dat ondervond o.m. een autobestuurster uit Heide, toen ze tengevolge van de dikke blubber op de Steegse Peelweg in en slip geraakte. Haar auto sloeg over de kop en kwam in een tuin tot stilstand. Zij werd licht gewond. Het gelukte de politie de veroorzaker, wonende aan de Veulenseweg, op te sporen. Hem werd bevolen het wegdek schoon te maken terwijl voor die vervuiling proces verbaal werd aangezegd. KLEP BLUBBERTON ONKLAAR Een door een technisch mankement plotseling opengaande klep van een blubberton zorgde op de Heydseweg voor problemen. Toen de bestuurder het mankement bemerkte, was de Heydseweg als met blubber bevuild. Toen de politie arriveerde was hij al bezig de weg schoon te maken. Deze keer kon volstaan worden met een waarschuwing. De brandweer behoef de niet in aktie te komen. Was dat wel nodig geweest, dan had men hem een rekening gepresenteerd. Het in Venray bij de politie in gebruik zijnde ademanalyseapparaat, ter vervanging van de bloedproef vertoont mankementen en wel van dien aard dat de politie besloot na de blaasproef ook weer de bloedproef toe te passen. De importeur heeft toegezegd op korte termijn de mankementen te verhelpen. Zondagavond had een Venrayse automobilist daardoor geluk, toen hij het tot twee maal toe blazen, bewezen werd dat hij teveel gedronken had. Bij de verdere procedure kwamen de problemen. Het apparaat weigerde en omdat aan eventueel herstel nogal wat tijd verbonden was, kreeg de bestuurder alleen maar een rijverbod opgelegd. Hem werd het voordeel van de twijfel gegeven. Hij keerde "gelukkig", met achterlating van zijn auto, huiswaarts. De heer van Haaster, eigenaar van de Manege Vlakwater heeft, zoals bekend, een chronisch gebrek aan landbouwgrond. Hij is niet in aanmerking gekomen voor een toewijziging uit de Ruilverkaveling Overloon-Merselo, terwijl ook de gemeente daarin maar een zeer bescheiden aandeel kreeg. Maar eventueel zou van Haaster kunnen beschikken over een perceel land bouwgrond van de gemeente gelegen naast de manege. Onlangs heeft van Haaster een bod gedaan op die grond, ad 3,25 per m2. Ongetwijfeld door een tikfout werd geen 3,25 geboden, maar 3,25 en dat vond de heer Reintjes (CDA) een schappelijke prijs, of het dan wel Amerikaanse of Canadese dollars zouden zijn. Toen echter bleek dat het wel degelijk om Nederlandse guldens ging, vond Reintjes dat veel te weinig. Desondanks drong hij wel aan op een spoedige afhandeling van deze zaak, om het voortbestaan van de manege te verzekeren. De heer Houba (VVD) was met 3,25 best tevreden en hij hoopte dat de gemeente in staat zou zijn dhr. van Haaster te helpen; dan is die problematiek tenminste de wereld uit. De heren van de Vorle en Jansen (PvdA) waren niet ongenegen die grond aan van Haaster te verkopen, maar dan wel tegen kostende prijs. Van de Vorle zou over die prijs nog wel eens in de commissie willen discussiëren, maar dat kan niet, 'omdat de agenda voor de eerst komende commissievergadering al de deur uit is. Wethouder Claessens bevestigde, dat er tussen de gemeente en van Haaster nog verschil is over de grondprijs. De gemeente staat op de taxatieprijs, en is zelfs bereid daar een paar dubbeltjes van af te doen; maar 3,25 is te weinig. Hij hoopte met van Haaster zaken te kunnen doen, want anders ziet de gemeente zich genood zaakt de betreffende grond publiek te gaan verkopen Een groep enthousiaste vrouwen uit Venray en Asten starten een Fort- cursus. Fort staat voor Feministiese Oefengroep Radikale therapie (een zelfhulpgroep). Deze kursus is voor vrouwen die samen met andere vrouwen aan zichzelf willen werken. Als je hier iets voor voelt of er meer over wilt weten, kom dan vrijblijvend naar onze introduktie bijeenkomst die gehouden wordt op zondag 6 maart om 10.00 uur. Voor inlichtingen kun je bellen: 04780-87239 of 04780-87820 NU LUKTE HET WEL Een eerdere poging tot inbraak bij een woning aan de Akelei mislukte, maar het afgelopen weekend heeft een inbreker wel toegang tot de woning gekregen. Ontvreemd werd een kleurent.v., een stereotoren en een videorecorder. Dat alles ter waarde van/8000,-. Als gevolg van de slechte weersom standigheden kampen veel veehoude rijen met volle mestkelders. Het is gewenst om eenmalig tijdelijke noodvoorzieningen voor de opslag van mest mogleijk te maken. Het is voor veehouders mogelijk noodmest- bassins aan te leggen, waarin maximaal 200 m3 mest kan worden opgeslagen. Omdat de verantwoorde lijkheid voor het kiezen van deze EEN ABONNEMENT WAARD! gemiddelde grootte van deze woningen bedraagt respectievelijk 83,26 m2 en 73,8 m2 en de daarbij behorende huurprijzen zullen in beginsel respectievelijk 582,- em 543,^ bedragen. oplossing bij de gemeente ligt, moet toestemming van de gemeente zijn verleend. Deze toestemming wordt alleen gegeven als er werkelijk sprake is van een noodsituatie. Als dat is geconstateerd wordt door de betref fende veehouder met de gemeente een overeenkomst gesloten, die onder andere de volgende voorwaarden bevat: - het bassin moet mestdicht worden aangelegd met drie lagen van het gebruikelijke landbouwfolie dan wel één folie van tenminste 0,5 mm; - het bassin mag maximaal toerei kend zijn voor de opslag van 200 m3 mest; - het bassin dient uiterlijk op 1 oktober 1988 te zijn verwijderd. Voor nadere inlichtingen en/of toestemming kan men terecht bij afdeling I-A, gemeentehuis tel. 04780- 23333. DADER STEEKPARTIJ AANGEHOUDEN Het is de politie gelukt de dader van een laffe steekpartij in de Hensenius- straat aan te houden. Een 23 jarige plaatsgenoot heeft tegenover de politie bekend, zonder aanleiding en zeker zonder motief, op de twee hem onbekende Venrayers te hebben gestoken. De verwondingen waren daarbij zo ernstig, dat een van de slachtoffers in het ziekenhuis moest worden opgenomen, terwijl de andere na medische behandeling naar huis kon worden overgebracht. AANGIFTE MISHANDELING Omdat een 20.jarige Venrayer zijn schuld niet betaalde aan een 23 jarige plaatsgenoot, had deze in de Henseniusstraat geprobeerd verhaal te krijgen. Toen hij dat niet kreeg, had hij hem maar een aframmeling gegeven, waardoor de 20 jarige pijnlijk werd getroffen. Van die mishandeling werd aangifte gedaan bij de politie. De dader werd aangehouden, bekende de mishande ling en kon later nadat proces verbaal was opgemaakt huiswaarts keren. BRANDJES - Een kind speelde in een flat aan de Tedderstraat met een brandend kaarsje. Dat kaarsje viel om en er ontstond brand. Door tijdige ontdek king en kordaat optreden van medebewoners die het begin van brand gingen bestrijden, kon uitbrei ding worden voorkomen. De flat liep echter wel wat rookschade op. - De brandweer moest in aktie komen voor enkele schoorsteen brandjes en wel in een woning aan het Sparveld te Leunen en in een woning aan de mgr. Hanssenstraat te Oostrum. In beide gevallen kon door tijdige ontdekking en omdat de brandweer snel ter plaatste was, uitbreiding worden voorkomen. De brandweermannen veegden daarop de schoorstenen. De bewoners hebben kans dat ze de rekening van het uitrukken van de brandweer gepre senteerd krijgen, als bewezen wordt dat hun schoorsteen niet regelmatig is geveegd. Dat staat namelijk in de Algemene Polieverordening van de gemeente. INBRAAK IN WONING Door forcering van het bovenlicht van de achterdeur heeft een inbreker toegang verkregen tot een Venrayse woning, welke geheel overhoop werd gehaald. Ontvreemd werd een portemonnaie met inhoud, een jampotje met kaartgeld en een drietal jassen, maar diewerden later in de buurt teruggevonden. Uit de jassen was wel de shag en sigaretten verdwenen. VERNIELING Een aan de Burggraaf geparkeerde personenauto werd op grove wijze ver nield. De eigenaar zit met een behoor lijke schadepost. NACHTSLOT IS VEILIGER Met een groene ijzerdraad was gepoogd via de brievenbus het voordeurslot van een woning aan de Margrietstraat open te krijgen. Of de dader is in zijn werk gestoord óf het is hem niet gelukt de deur te openen omdat nachtslot aanwezig was. VERNIELINGEN Een in de Wilhelminastraat gepar keerde personenauto bleek door vandalen bewerkt te zijn. Er was een flinke deuk in het linkervoorportier getrapt. Schade 800,-. Waar dat is gebeurd, weet men niet, omdat de auto die avond op meerdere plaatsen in het centrum heeft gestaan. DIEFSTAL HANDTAS Uit een lokaliteit in het centrum werd een handtas van een Venrayse dame ontvreemd. In die tas zaten naast persoonlijke toiletartikelen ook twee cheques, enig geld, oorbellen en een filmrolletje. Een en ander is voor de eigenaresse van belang. OP WINKELDIEFSTAL BETRAPT Twee jongens van 15 jaar hadden een manier ontdekt om uit een parfumeriezaak, dure parfum weg te halen. Een van de knapen leidde het personeel af, terwijl de andere zich een fles parfum toeeigende. Dat werd door een klant gezien en die greep in, waarna de politie het tweetal kon aanhouden en naar het bureau overbrengen. Na verhoor en aanzeg ging dat proces verbaal zal worden opgemaakt werden ze aan hun ouders overgegeven. INBRAKEN IN WONINGEN Tijdens afwezigheid van de bewo ners werd dinsdagavond op ruwe wijze toegang verkregen tot twee woningen in Venray. Het betrof hier een woning aan het Hoogveld en een aan de Jura- hof. In beide gevallen met het de da- der(s) om geld en sieraden te doen zijn geweest. Geld was niet aanwezig maar wel werden enkele sieraden ont vreemd. BEROVING Vrijdagavond tussen 20.15 en 20.30 heeft in de buurt van de Wagnerstraat een beroving plaats gevonden. Een 19 jarige jongeman werd door een drietal knapen aangevallen, waarbij een van de overvallers een stilletomes op de keel van het slachtoffer zette. Zij eiste geld en de jongeman gaf rijn totale bezit af, een bedrag van 100,-. De overvallers maakten zich toen ijlings uit de voeten. De jongeman deed, geheel overstuur, aangifte bij de politie. Ondanks een direct op grote schaal ingezet onderzoek lukte het niet de overvallers op te sporen. Nu roept de politie de hulp van het publiek in. Wie vrijdagavond in de buurt van de Wagnerstraat die knapen heeft gezien, gelieve zich met de politie in verbinding te stellen. Nog slechts 'n paar dagen en ook februari 1988 is weer verleden tijd. Een maand waarin we, evenmin als in december en januari, echt winters weer gekend hebben. De wat winderige laatste da gen van deze week met wat koude lucht en natte sneeuw uit het noordwesten, houdt ook geen stand, want de weersvoorspellin gen zijn weer optimistisch. Dinsdag begint de maand maart - de lentemaand. Ook in maart kan het vriezen of dooien maar 'n ech te winter wordt het zeker niet meer. Laten we daarom maar 'ns terugkijken op de strenge winters van weleer. En dan gaan we wel verder terug dan 1985 en 1986, de jaren waarin we weer een elfstedentocht hadden. GROEPSCOMMANDO ME Met ingang van 1 februari j.l. is de hoofdagent van politie Mat Pijn appels ontheven van zijn functie als groepscommandant van de Mobiele Eenheid van de gemeentepolitie Venray. De commissaris van politie de heer G. de Bruyn heeft de heer Pijnappels middels een persoonlijk schrijven bedankt voor de vervulling van die functie, welke hij tot volle tevredenheid heeft vervuld, van zowel de Mobiele Eenheid, de staf van de ME en de korpsleiding, en dat gedurende een reeks van jaren. DAS DOODGEREDEN Een op de Deurnseweg overstekende das werd door het verkeer doodgere den. Het kadaver van deze bescherm de diersoort werd door personeel van de Provinciale Waterstaat verwijderd. Waar het dier zijn burcht had is niet bekend. WEER FIETS VERNIELD Op het terrein van de Gouden Leeuw werd een herenfiets gevonden welke als het ware was opgevouwen. Vandalen hadden hun lusten op die fiets botgevierd. Voor de eigenaar een behoorlijke schadepost. GEEN DAME IN HET VERKEER Een in een parkeervak aan de Merseloseweg staande personenauto, werd geramd door een andere personenauto. De bestuurster die de aanrijding veroorzaakte stapte wel uit, bekeek het een en ander, maar reed toen door, zonder dat ze een visitekaartje achterliet. Ze had echte pech, want een getuige had een en ander gezien en die noteerde het kentekennummer en gaf dit door aan de politie. De politie achterhaalde toen vlot de bestuurster en ontdekte ook, dat zij niet in het bezit was van een rijbewijs. Daarvoor kreeg zij een extra proces verbaal. DIEFSTAL WIELDOPPEN Een Car-pooler had zijn eigen auto geparkeerd bij de afslag Deurnseweg- Venloseweg. Een getuige zag dat iemand bezig was die auto van 2 wieldoppen te ontdoen. Hij noteerde het kentekennummer van de auto waar de dader was gekomen. Toen deze zich betrapt voelde, gooide hij de wieldoppen weg. De politie wist zijn identiteit te achterhalen. Hij kreeg |voor de niet gelukte wieldoppendief stal toch proces verbaal aangezegd. ILLEGAAL VERZAMELEN Dinsdag betrapte de politie twee in woners van Meegen die in de af- voersloot van de waterzuivering sinstallatie bezig waren met het verza melen van muggenlarven. Het tweetal kreeg proces verbaal aangezegd inge volge het relement op de waterlossin- gen. Ter plaatse is daar het verzamelen van muggenlarven verboden, mede omdat de slootkanten beschadigd worden. Dat bleek ook hier het geval te zijn. HET KNMI heeft het soms al moeilijk om het weer voor de komende drie, vier dagen te voorspellen en zal zich dan ook zeker niet wagen aan voor spellingen betreffende het weer voor langere termijn. Dat doet de Enkhuizer Almanak wel, wat ieder jaar één van de aantrekkelijkste facetten van dit boekje is. Maar echt seriegs worden deze prognoses door de weerdeskun- digen niet genomen. En waarschijnlijk evenmin door de velen, die de Alma nak toch graag kopen. Voorspellen of we de komende maanden een strenge winter of een kwakkelwinter krijgen is onmogelijk en het is geenszins toe vallig dat de prognoses in de Enk huizer Almanak maar al te vaak niet zijn uitgekomen. En als een prognose toevallig wél een keer uitkwam, kan je met recht zeggen: "Dit keer hebben ze geluk gehad." Zeer strenge winters overvallen ons maar zelden in Nederland. Over het begrip "strenge winter" kun je trou wens nog twisten. Als het veertien dagen achter elkaar flink vriest, mag je nog niet spreken van een barre winter. Maar als de temperatuur een maand of twee, wel of niet met korte onder brekingen, fors beneden nul ligt en/of sneeuw en ijzel gedurende langere periodes het weerbeeld bepalen, dan kun je gaan praten over een "strenge winter." De winter van 1978-1979 verdient bijvoorbeeld die kwalificatie. Op 22 december 1978 werden we door de kou overvallen met bepaald niet kinderachtige temperaturen van soms 15 graden of meer beneden nul, en op oudejaarsdag werd heel Nederland bedolven onder een dikke sneeuw vacht. En dat was dan eindelijk de eerste strenge winter sinds december 1962, toen Nederland er rond de jaar wisseling even wit uitzag als op de laatste dag van 1978 en de eerste weken van 1979. Beide winters had den ook met elkaar gemeen, dat ze tot in maart voortduurden, zij het dat de winter van 1979 meer gladde wegen bracht als die van 1963. WINTERS IN OORLOGSTIJD WINTERS die even streng waren als die van 1963 en 1979 komen in Ne derland vrij zelden voor. Het bekende praatje over de "ouderwetse winters van vroeger" klopt niet. Het is veel waarschijnlijker dat vroegere genera ties een winter eerder als koud hebben ervaren, omdat men toen vaak niet over een goede verwarming beschikte en in veel gezinnen wegens geld gebrek de kachel ook niet flink opge stookt kon worden. In ieder geval deden zich in deze eeuw vóór Wereld oorlog II slechts twee zeer barre win ters voor, nl. in 1916-1917 en in 1928- 1929. Opmerkelijk trouwens dat de eerstgenoemde winter zich uitgere kend voordeed in een tijd van grote ontbering. Van 1914 tot 1918 woedde immers de Eerste Wereldoorlog. Ne derland bleef weliswaar neutraal, maar de bevolking had wel degelijk te lijden onder de gevolgen van deze oorlog. De barre winter van 1917 kwam dan ook hoogst ongelegen. Merkwaardigerwijs deed hetzelfde verschijnsel zich voor in de eerste helft van de veertiger jaren, toen Nederland door Hitiers horden werd bezet. Zeer streng was de winter van 1939-1940, die aan de Duitse inval vooraf ging. En ook de winters van 1940-1941 en 1941-1942 behoorden tot de koudste van deze eeuw. De winter van 1941- 1942 duurde liefst 67 dagen en dat in een tijd van grote ontbering, toen de kolen al schaars werden) RECORD: 1947 DE veertiger jaren mochten er toch zijn wat strenge winters betreft. Het jaar 1947 neemt uit weerkundig oog punt zelfs een uniek positie in. De winter van 1946-1947, die al op 14 de cember inzette en voortduurde tot 15 maart, was de strengste van deze eeuw, terwijl de zomer van 1947 als de heetste van deze eeuw geboekstaafd staat. Een aparte plaats neemt dan nog de winter in van 1955-1956, die heel lang het karakter van de voor Nederland zo karakteristieke "kwakkelwinter" wist te bewaren. En toen iedereen dacht dat het met de winter zo'n beetje voorbij was, viel op 30 januari de kou binnen en gedurende de gehele maand februari 1956 was het bar en bar koud met soms temperaturen van meer dan twintig graden onder nul. Als we de balans van deze eeuw op maken komen we uiteindelijk tot negen zeer strenge winters.

Peel en Maas | 1988 | | pagina 5