VERENIGINGSNIEUWS „Sint Bavo" naar Venray geëvacueerd HANDBOOG VENRAY'S MANNENKOOR Zangers van St. Frans VENRODE Wiikvereniging Veltum Huisvrouwen- kontakt Brukske Peelspeurders Venray L.V.B. Veldeke Venray De Zonnebloem Lourdescomité afd. Venray F.N.V. Werkgroep behoudt de Peel Katholieke Vrouwenvereniging zelfhulpgroep voor huidaandoeningen Wijk Noord-West Volière vereniging De Vogelvriend Venrayse bevolking steeg in èèn klap met 650 inwoners PEEL EN MAAS Donderdag 18 februari - Pagina 6 Donderdag 18 februari om 19.30 uur repetitie bassen en om 20.00 uur hele koor. Na afloop „herringschelle" waarvoor de dames ook van harte uit genodigd worden. Donderdag 25 februari om 19.30 uur repetitie tenoren en om 20.00 uur hele koor. A.s. zaterdag 20 februari van 10.00 tot 12.00 uur gelegenheid tot het in wisselen van bonnen aan de schouw burgkassa. Woensdag 24 februari bestuursver gadering. Verder voorlopig programma: 4 maart opluistering afscheidsrecep tie Jan van Ampting in Wieënhof om 19.00 uur. 19 maart Geritskorenavond in Schinveld. 7 mei opluistering Strategier (Con gres Kon. Ned. Zangersverbond) te Veldhoven 14 mei internat, korenfestival te Et- ten. 29 oktober concert in Luik. Afmelden: A. v. Gestel, tel. 83846. Agenda: Vrijdag 19 februari. Om 18.30 uur voor alten en sopranen en om 19.15 uur voor tenoren en bas sen. Zondag 21 februari. Om 10.15 uur hoogmis in de Paters kerk. Maandag 22 februari. Spelavond om 19.00 uur. Dinsdag 23 februari. Om 18.30 uur repetitie voor de allen. Woensdag 24 februari. Om 18.30 uur repetitie voor sopranen en om 20.30 uur ouderavond. Eventuele afmeldingen: bij dhr. Buys, Mastbos 6, tel. 81091 (alleen tussen 17.45 en 18.00 uur). Algemeen: Graag nodigen wij alle ouders uit de ouderavond van volgen de week woensdag bij te wonen. Voor wat het programma betreft verwijzen we naar De Galm die in januari aan al le koorleden is meegegeven. DAMESKOOR Zaterdag 20 februari om 19.00 uur avondmis in de Vredeskerk. Woensdag 24 januari om 19.45 uur partijrepetitie voor de alten, om onge veer 20.15 uur komen dan de overigen erbij. Zaterdag 9 april optreden in het ver pleegtehuis in Horst. Zondag 24 april zondagochtendcon cert in de schouwburg, tezamen met de fanfare van Ovcrloon. Als U verhinderd bent, wel graag even afmelden bij mevr. v.d. Beke- rom, tel. 83332 of bij mevr. Sijbers, tel. 81353. Doorlopende kalender 22-23 febr. knutselclub batikken 24 febr. knutselclub met WC rolletjes werken 29 febr. 1 mrt. knutselclub emailleren en solderen. 2 maart knutselclub emailleren en met klei op tegels werken. 29 maart 20.30 uur vergadering kernteam zeskamp in 't schöpke. 7 maart 20.00 uur vergadering activiteitencommissie. 8 maart 20.15 uur. Vergadering bestuur wijkvereniging. Openbare vergadering, iedereen is welkom. 16 maart. Ouderwetse kienavond in 't Schöpke. Geen geldprijzen maar echte prijzen. De afgelopen jaren hebben we regelmatig facetten van lichaamsver zorging in onze programma's opge nomen. Nog nooit echter is het onderwerp „manicuren" afzonderlijk belicht. Het leek ons interessant om dit toch .eigelijk zo belangrijke onderdeel nu eens uitgebreid aan bod te laten komen. Heeft U ook belangstelling hiervoor, komt U dan 23 februari van 9.00 tot 11.15 uur naar wijkcentrum de Kiosk. Voor 2,75 kunt U dan deelnemen aan deze informatie-ochtend, die door een deskundige gepresenteerd zal worden. Uw kleintjes kunt U weer in onze creche onderbrengen. Tot slot wijzen we U erop, dat we dinsdag 1 maart (dus 1 week later) een voorlichtings ochtend over iriscopie georganiseerd hebben. Volgende week meer hierover Heeft U nog vragen? Belt U dan naar Lenie Gosling (Tel. 81059) of Ria van Brederode (tel. 87042) Tot ziens. Verenigingsnieuws dient dinsdags vóór 10.00 uur te zijn ingeleverd Carnaval.... ook bij scouting De Peelspeurders! En waren ze niet geweldig onze bevers, met hun eigen gemaakte maskers op en hun idool Lange Doener in de kar. En pompedomp, Lappezak en Hippe Springveer liepen ook mee in de optocht. De bevers deelden briefjes uit voor kinderen die misschien ook bij scouting willen komen., nou dan kan hoor, als je ongeveer 5-7 jaar bent kun je op zaterdagmorgen meespelen in het huis van de Bevers Hotsjitonia. Bel maar even als je wilt komen (04786-62?) Maar kinderen in de leeftij van 7-10 jaar kunnen we ook nog plaatsen bij de kabouters of de welpen. Intersse? Bel maar naar het secretariaat van de scouting nr 85301 of bij geen gehoor 84833. En dan weer even terug naar de optocht, want een grote verkenners- troep (zo heet dat) maakten er een troep van door „bakstenen" over de straat te gooien en ook weer netjes op te ruimen. Zo hoort dat, de opruimers van de maand. Vakwerk hebben jullie geleverd, Botsverkenners, leuk ge daan. Andere scoutinggroepen hebben heel gezellige carnavalsvieringen op eigen honk gehouden, allemaal met veel muziek veel gehos en leuke kleding. Volgende week gaan we weer verder met veel aktiviteiten en zo langzamerhand gaan de groepen zich voorbereiden op het grote buitenge- beuren, weekends met de tent er op uit. Wie als leidinggevende of als juniorlid met ons mee wil doen, die laat maar van zich horen. Informeer maar eens bij de andere scouts, kom eens kijken of bel even. Graag tot ziens. Afd. Oostrum Op 2 en 9 maart a.s. gaan wij onze verkeerskennis opfrissen in het theorielokaal van autorijschool de Bruyn, schouwburg, ingang J. Hensen straat. Voor deze avond dient men zich op te geven bij M. Willems tel. 80195 voor 27 februari. Bij de opgaye gaarne vermelden 2 of 9 maart. AGRARISCHE STUDIEMIDDAG VOOR ALLE LVB LEDEN KRING VENRAY In samenwerking met het Kring- bestuur van de LVB, wordt er een studiemiddag georganiseerd door de kring agragroep op dinsdag 23 febr. Thema: "Het agrarische gezinsbedrijf onder druk". De oorzaken van spanning binnen de agrarische gezin nen. Hoe gaan we er mee om? Hoe kun je als vrouw de positieve kanten van de agrarisch onderneming blijven zien, en er moed uit putten om door te gaan. Rector Merkx, geestelijk adviseur van de NCB, zal over deze problematiek die ons allen aangaat, een inleiding verzorgen. Daarna wordt onder leiding van mevr. R. Pryusten gediscussieerd. Dit gebeurt in groeps verband, en daarna in de gehele groep. We hopen veel leden op deze middag te mogen begroeten. Deze middag begint om 1.30-4.00 uur in het gemeenschapshuis te Oostrum, kosten ƒ3,-. Namens de Kring agra-groep M. Geurts, voorzitster. "Op maandag 22 februari aan staande houdt Veldeke Venray een jaarvergadering. Deze vindt plaats in zaal "de Wieënhof" aan de Leunse- weg 20a te Venray en begint om 20.00 uur. Naast de gebruikelijke verslagen over 1987 van secretaris, penning- meesteresse en werkgroepen, staat nog een blangrijk punt op de agenda voor wat betreft de bestuurssamenstelling. Voorzitter Koos Swinkels heeft de wens te kennen gegeven, de voorzit tershamer over te dragen. Als oprichter en voorzitter is Koos Swinkels de grote stimulerende kracht geweest in de 15 jaar dat Veldeke Ven ray aktief is. Het bestuur ziet hem dan ook node gaan. Als voorlopige opvolger draagt het bestuur voor. Lei Janssen, bestuurslid sinds 1984. Om het vertrek zo goed mogelijk op te vangen, wil het bestuur wat verster king en stelt daarom voor Jo Martens en Ad van Zwol toe te voegen. Verder zijn aftredend en herkiesbaar Albert Michels en Maya Kateman. Na de pauze van deze jaarvergadering volgt er een kwis over "wie kent Venroi?", gepresenteerd door Koos Swinkels." De Zonnebloem, afdeling Venray, organiseert voor haar gasten op dinsdag 23 febr. a.s. de eerste ontspanningsmiddag in het nieuwe jaar. Pater Hub van de Sande o.f.m. die vele jaren in India heeft gewerkt en er nu nog regelmatig komt i.v.m. het werk van de Winkel van Sinkel zal die middag dia's laten zien die hij gemaakt heeft vaA het land India en de mensen die er wonen. We beginnen om half drie in zaal "In Den Engel", Poststraat en we gaan door tot 5 uur. Iedereen heeft een persoonlijke uitnodiging gehad. Jaarvergadering Op maandag 22 februari a.s. houden wij onze jaarvergadering in het parochiezaaltje van de Vredeskerk in de Whistlerstraat. Aanvang 20.00 uur. De agenda vermeldt onder het punt bestuursverkiezing, dat periodiek aftredend zijn de heren G. Philipsen en H. Beerkens; laatstgenoemde stelt zich niet meer herkiesbaar. Ook mevr. Goorts stelt haar bestuursfunktie ter beschikking. Er zijn door het bestuur tegenkandidaten gesteld. Het bestuur verwacht een grote opkomst. Bedevaart Er is grote belangstelling voor de Limburgse bedevaart naar Lourdes van 2 tm 9 juni 1988. Er zijn reeds meer dan 50 aanmeldingen binnen, zowel wat betreft zieken als betalende pelgrims. Voor inlichtingen en eventuele aan melding kunt U terecht bij Dhr. G. Philipsen, Goudsmitstraat 42, tel. 83575. Even bellen is voldoende en U wordt aan huis bezocht. Lourdesbedevaart Ook dit jaar kunnen weer enkele leden van het FNV mee met de Lourdesbedevaart van het NKV. Aanmelding door U houdt niet altijd in dat U altijd zeker mee kunt. Omtrent beslissing of dat U we of niet mee mag heeft het FNV afdeling Venray geen enkele zeggingsschap. Wij kunnen als FNV afdeling geen toezeggingen of verwachtingen wek ken, dit om teleurstellingen te voorkomen. Er zijn wel enkele voorwaarden waaraan iedere deel nemer moet voldoen, dat zijn: lid zijn van een bij het FNV aangesloten bond. Lid zijn van het aanvullingsfonds van het ZNL. Men mag de afgelopen 5 jaar niet hebben deelgenomen aan een Lourdes bedevaart voor rekening van een der Limburgse ziekenfondsen. Voor meer informatie en voor een aanvraagformulier kunt U terecht bij A. Evers Grootdorp 20, 5815 AD Merselo Belastingservice Zoals elk jaar wordt ook nu weer in de maand maart uw belastingformu lier gratis door de FNV ingevuld als U lid bent van een bij het FNV aangesloten vakbond. Als u uw belastingformulier in wilt laten vullen moet U de volgende gegevens meebrengen, jaaropgave(n) '87. ZNL knakenkaart, ontvangen rentes, bank giro betaalde rentes bv. leningen, bijdragen bv. groene kruis, specifica ties van eventuele giften en wat U zelf verder belangrijk acht. Voor het in laten vullen kunt U een afspraak maken met het kantoor van de Bouw- Houtbond FNV 04780-81795. Er wordt ingevuld in wijkcentrum de Kiosk in het Brukske op de dinsdag 1, 8, 15, 22, 29 maart van 9.00 tot 12.00 uur en vanaf 19.30 uur. Donderdag 3, 10,17, 24,31 maart van 9.00 tot 12.00 uur en vanaf 19.30 uur. In het kontoor van de Bouw Houtbond FNV wordt ingevuld op de maadag 7, 14, 21, 28 maart van 9.00 - 12.00 uur. Woensdagen 2, 9, 16, 23, 30 maart van 9.00 tot 12.00 uur en op de vrijdagen 4, 11, 18, 25 maart van 9.00 tot 12.00 uur. Wij verzoeken U om volgens afspraak op tijd aanwezig te zijn. Tot slot breng als bewijs van lidmaatschap het contributiebetalings bewijs van februari 1988 mee b.v. overschrijving bank giro of bodekaart. Zaterdag 20 februari gaat de Werkgroep Behoud de Peel weer beheerswerk verrichten in de Deurnese Peel. Iedereen die een handje wil helpen bij het behoud en herstel van dit prachtige natuurgebied wordt opgewacht om negen uur bij het kerkje van Griendtsveen. Tel. 04930- 19610/ 17994 Boekhandel van den Munckhof is ook dinsdags de gehele dag geopend Dinsdag 23 februari houden wij weer een ledenbijeenkomst. De Jac. Theuws wil ons een en ander komen vertellen en ook laten zien, hoe wij op een andere manier dan alleen behangen, ons huis kunnen opknap pen. Ook als de kleur van uw keuken U niet meer bevalt of een donkere schrote wand, dan bestaat er tegenwoordig een speciale verf om een ander kleurtje op te brengen. En natuurlijk is men in de gelegenheid om veel vragen op dit gebied te stellen. Toch komen de behangsters onder U ook nog wel aan bod, want daarover zal gesproken worden door de heer Kars uit Enschede. De avond zal zeker de moeite waard zijn, zelfs aan een traktatie bij de koffie wordt gedacht, en natuurlijk wordt U van het nodige foldermateriaal voorzien. Zoals ge woonlijk begint de avond om 20.00 uur in zaal Den Engel. De hulpgroep voor Venray en omgeving heeft haar komende maan delijkse ontmoeting op vrijdagavond 26 februari a.s. in zaal Thielen aan het Kennedyplein in Venray. De aanvang is bepaald op 19.00 uur. De in de Nederlandse zelfhulpgroepen voor huidaandoeningen gepropagandeerde en toegepaste therapievorm is o.a. gebaseerd op een dieetvorm met ondersteunende voedingssupplemen ten. Deze bedoelde therapie sluit volledig aan bij de Orthomoleculaire geneeskunst, en is sinds vijf jaar in ons buurland Duitsland van doorslag gevende betekenis gebleken bij de aanpak van bijna alle vormen van huidaandoeningen. Ook op deze avond, welke met medische begeleiding plaatsvindt, komt de uitwisseling van de intussen persoonlijke opgedane ervaringen met deze voor Nederland betrekkelijk nieuwe therapievorm ter spraken, en worden onderling door de deelnemers (sters) weer vaak nuttige practische tips uitgewisseld. Nieuwe belangstel lenden met huidaandoeningen, zoals b.v. akne („z.g. jeugdouistjes") psoriasis en bijna alle vormen van endogene ekzeemvormen zijn op deze avond van harte welkom. De toegang is overigens gratis, en zij die vragen of suggesties hebben voor deze avon kunnen vooraf ook telefonisch contact opnemen met de voorlopige contactpersoon voor Venray e.o. Angelien Smit. tel. 08340-44619 (tussen 18.00 en 20.00 uur a.u.b.) Programma Vr 19 en za 20 febr. wijkcentrum "DEN HOENDER" gesloten! Zo 21 febr: 10.00-12.30 uur Kaart- koffieuurtje. Sjoelen vanaf 16 jaar. Bardienst Hannie-Marie. Ma 22 febr: 20.00 uur Sjoelen. Wo 24 febr: 13.45 uur Jeugdwerk. Maskers maken. Wo 24 febr. 21.00 uur Volksdansen Do 25 febr: 20.00 uur Eerste kaartavond uit HET Paasconcours. Van de zes avonden mag U er een missen in de puntentelling. TOT ZIENS IN WIJKCENTRUM "DEN HOENDER"! Volière Vereniging de "Vogel vriend" houdt haar ledenvergadering, op dinsdag 23 februari a.s. te Zaal "Volle Maan" aanvang 20.00 uur. Agenda: 1. Opening voorzitter. 2. Notulen jaarvergadering. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededelingen. 5. Pauze. 6. Betalen contributie. 7. Afhalen ringen? 8. Rondvraag. 9. Sluiting. Met sportgroeten, H. Donders. 10 JAAR RESTAURANT In de Keulsche Pot foundue-, gourmet- en specialiteiten restaurant. nu met uniek terras Voor informatie of reservering: TEL. 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 OVERLOON Uitslag van de 6e bondswedstrijd Deze bondswedstrijd werd georga niseerd door DIANA en er werd geschoten op de banen van de Schutroe te Horst. De Batavieren 1361-1289-1231-1163 Diana 1366-1283-1182 Uitspanning 1350-1286-1148 St. Hubertus 1337-1238-1056 St. Joris 1359-1243-1105 Ons Genoegen A 1286-1212-1101 Ons Genogen Y 1372-1290-1229-1009 De Rare Schutters 1308-1155 De Schutroe 1359-1291-1209-1122 St. Sebastiaan 1364-1288-1215-1132 't Trefpunt 1333-1261-1151 Willem Teil 1311 Personele prijzen: J. Wismans't Trefpunt 50pnl G. Koonings St. Joris 50 p nl J. Koonings Ons Genoegen Y 5x10 nl P. Bus Ons Genoegen Y 5x10 nl P. v. Ooi Diana 5x9 nl P. Leyssen Si. Sebastiaan 5x9 nl P. Dinghs't Trefpunt 5x8 J.v.d. Beuken De Schutroe 4x8 nl H. Hoeijmakers De Schutroe 4x7 E. Achten St. Joris 4x7 nl M. Franssen't Trefpunt 3x6 T. Madou Diana 3x6 S. Peeters Uitspanning 3x5 J. Poels St. Hubertus 3x5 R. Janssen De Schutroe 3x4 L.v. Ham Diana 2x4 SN oordij k O ns Genoegen Am 2x3 G. Custers 't Trefpunt 2x3 nl Th. Vermeulen De Schutroe 2x2 K. Knorren Uitspanning - 2x2 H. Flinsenberg St. Hubertus lxl nl. F. Linders Uitspanning lxl nl Hoogste heer: M. Camps Ons Genoegen Y met 243 pnt; Hoogste dame: J. v. Bussel Uitspanning met 223 pnt.; Hoogste senior J. Siebers Diana met 232 pnt; Hoogste junior P. Bus Ons Genoegen Y met 234 pnt. Spannende en roerige maanden in geschiedenis van "Sl. Servatius" In februari 1943nu vijfenveertig jaar geledenbrak voor "Huize Sint Servatius" een periode aan, waarover niet veel is opgetekend, maar die toch heel bijzonder is geweest in de geschiedenis van het Psychiatrisch Centrum Venray. Misschien mag zelfs wel gesproken worden van de moeilijkste èn de roerigste twintig maanden, welke aan de algehele evacuatie van "Sint Servatius" voorafgingen. Het was in die tijd, dat, wat toen genoemd werd de "gestichtsbevol king", werd verdubbeld, toen "Sint Bavo" in Noordwijkerhout, op last van de bezetters moest worden ontruimd. De meeste patiënten werden ondergebracht in Sint Serva tius, terwijl een kleiner gedeelte werd opgenomen in "Sint Paschalis". Het grote Sint Bavo-complex in Noordwijkerhout, geleid door dezelf de Congregatie als St. Servatius, werd in beslag genomen door de Duitsers, die zich aan de kust óf voorbereidden op een invasie naar Engeland of op een aanval overzee vanuit Engeland. De meeste patiënten werden in januari 1943 naar Venray en Huize Padua in Boekei geëvacueerd. "Sint Serva tius", dat ingericht was voor de verpleging van 850 patiënten, moest zich in de eerste week van februari 1943 aanpassen aan een bevolking van ongeveer 1500 man. Het ligt dus voor de hand, dat deze toename van 650 mensen grote moeilijkheden met zich bracht. VOEDSELVOORZIENING Deze moeilijkheden waren in het begin zeker niet het gevolg van de voedselvoorziening. Tegen het einde van het eerste oorlogsjaar beschikte "Sint Servatius" over grote voor raden erwten, rijst, suiker, haver mout, koffie, thee etc. Toen werd ongetekend: "het was, alsof de voorzienigheid het zo beschikt had." Niets wees erop, dat deze voorraden eens zouden worden gebruikt om een groot deel van de bevolking van Venray van levensmiddelen te voor zien. Om deze voorraden uit de handen van de bezetters te houden, werden zij zo goed mogelijk verstopt. Wat men nodig had, werd 's nachts te voorschijn gehaald. Om geen achter docht te wekken bij een ongewenste controle, bleef een voorraad voor een paar weken in het magazijn. Enkele inwoners van Venray waarschuwden wanneer gevaar bestond voor een huiszoeking door Duitsers of NSB- VERDUBBELD De verdubbeling van het aantal patiënten betekende een grote interne verhuizing. Paviljoens moesten ont ruimd worden en de inwoners elders op het terrein worden ondergebracht. Zalen, die ingericht waren voor de werkverschaffing, moesten worden ingericht voor dagverblijf en slaap zalen. Het uitbreiden van de keuken was minder moeilijk, omdat vanuit Noordwijkerhout keukengerei en in stallaties waren meegekomen. Op 2 februari 1943 kwam de vierde en laatste groep uit Noordwijkerhout in Venray aan. Dankzij het uitstekende werk van het evancuatiecomité verliep de grote verhuizing vrij vlot. De patiënten kwamen per trein terwijl de bedden, kasten, stoelen, tafels en ander huisraad zoveel mogelijk per schip werden vervoerd. Alles wat niet gebruikt werd, moest op zolders, schuren en lege stallen worden opgeslagen. Uiteraard werd door het verdub belen van het aantal bewoners van Servatius een groot gat geslagen in de voedselvoorraden. Aan aardappelen en brood was geen gebrek; moeilijker was het met vlees en vet. "Geen onzer patiënten heeft ooit honger geleden en dit hebben wij te danken aan de boeren, die liever hun landbouwpro- dukten aan ons dan aan de Moffen verkochten" werd toen opgetekend. MOEILIJKHEDEN Maar waar zovelen bijeen waren, konden de moeilijkheden niet uit blijven. Van hogerhand werd beslist, dat het ontvangende gesticht de zeggenschap kreeg en de verant woordelijkheid droeg, ook over de evacuees. Van het ontvangende gesticht werd door de inspectie rekenschap gevraagd over het aantal vierkante meter ruimte, dat per evancué beschikbaar was gesteld. Daar waar conflicten rezen tussen inwoners van Venray en de bij hen ondergebrachte personeelsleden werd aangezegd, dat in geval van ruzie de oorspronkelijke bewoners bij voor baat de schuld zouden krijgen, als het tegendeel niet te bewijzen was Dit onderbrengen van de perso- neelsgezinnen was overigens een nog moeilijker probleem, dan het onder brengen van de patiënten. Door de toenmalige burgemeester mr. A. Janssen en het bestuur van St. Servatius met name door Broeder Rogalanus is op dit punt veel verdienstelijk werk verricht. VEEL WRIJVINGEN Maar zowel voor Sint Servatius als voor Bavo was de ontstane toestand verre van aangenaam. Ten koste van eigen patiënten moest worden gedeeld met anderen. In de Sint Bavo- inrichting gold een hogere verpleeg- prijs, waardoor de patiënten meer gunsten werden toegestaan. Het personeel uit Noordwijkerhout werd beter betaald en daarbij kwam bovendien het verschil tussen het meer stedelijke, deftige, zich superier voeldende "Hollandse" karakter van de St. Bavo-verpleger om de hoek kijken. Dit botste met de meer landelijke, gemoedelijke, zuidelijke aard van het gemiddelde St. Servatius- personeelslid. In het begin meende St. Bavo dat de verpleging in Venray 200 jaar achter was. Maar toen men van de zijde van St. Servatius eens kritisch de Noordwijkerhoutse verpleging ging bekijken, constateerde men toch-, dat op sommige punten die verpleging, ondanks de grotere daaraan bestede kosten, zeker- niet beter was. Anderzijds was er bij de Venrayers niet altijd voldoende begrip voor wat het betekent voor onbepaalde tijd de eigen woonplaats te moeten verlaten en zijn intrek te moeten nemen in een vreemde provincie bij vreemde mensen. Venray leerde dat twintig maanden later "ONGELIJK VERDEELD" Deze interne wrijvingen leidden soms tot zeer vervelende situaties. Een van de St. Bavo-verplegers wendde zich in een anonieme brief tot de bisschop van Roermond om te klagen over de wijze van voedseldistributie door het bestuur van St. Servatius. Het bestuur zag inderdaad kans aan patiënten en anderen méér te verstrekken dan men op de distributie bonnen kon krijgen. De anonieme briefschrijver deelde voorts mede, dat andere leden van het personeel op het punt stonden zich hierover tot de NSB te wenden. In een door "Sint Bavo" geschreven verslag over de evacuatietijd in Venray staat te lezen: "Hieruit blijkt, dat- ofschoon geen onzer verplegers openlijk partij gekozen heeft voor de Nieuwe Orde zijn, er toch die niet goed waren. Een dergelijk verraad zou niet alleen fatale gevolgen hebben gehad voor het bestuur, maar ook aanleiding kunnen worden tot ont ruiming van de inrichting. Want Musser (de leider van de NSB(red)) had al in het openbaar gesproken over te grote rantsoenen in de gestichten en wat veel erger was, overeenkomstig de nationaal- socialistische ideologie moesten de geesteszieken worden omgebracht. In Apeldoorn was men al tot het vermoorden overgegaan. Hoe gemakkelijk had men in een dergelijke klacht aanleiding kunnen vinden om het voedselprobleem radicaal op te lossen". DREIGEMENTEN Het gebeurde herhaaldelijk, dat patiënten of hun familieleden, onte vreden over het verlenen van ontslag, dreigden met het indienen van een klacht bij de NSB of de Duitse Sicherheitsdienst. In één geval wendde de vader van een patiënt zich tot de Rijkscommissaris Seyss Inquart (Hit- Iers "stadhouder" in het bezette Nederland(RED)) met de beschuldi ging, dat patiënten mishandeld zouden zijn. Gelukkig liep deze kwalijke beschuldiging met een sisser af. Eens werd "Sint Servatius" afge zocht naar ondergedoken marechaus sees, die inderdaad hun toevlucht daar hadden gezocht. Een andere keer werd het gesticht overvallen door de beruchte Staatspolizei, die op zoek was naar ondergedoken verplegers. GEVAARLIJKE TIJD Zowel het bestuur als de geneesheer directeur van "Sint Servatius" hebben zeer benauwde èn gevaarlijke maan den doorgemaakt. De geneesheren bleven meedoen aan de artsen- verzetsbeweging. In het gesticht werd een illegaal blaadje gedrukt en in het hoofdgebouw werd regelmatig verga derd en getelefoneerd door een verzetsbeweging. Toch duurde het nog tot 22 augustus 1944 eer door de Sicher heitsdienst ernstig werd opgetreden tegen de geneesheer-direkteur. Geluk kig is dit ook goed voor hem afgelopen. EVACUATIE De twintig moeilijke maanden eindigden in oktober 1944, bij de bevrijding van Venray. Toen hadden vele Venrayers een "veilig" onder komen gevonden in de kelders van "Sint Servatius". Uit een verslag van Piet Wintels (12 okt. 1945) blijkt, dat op St. Servatius wekenlang 2000 mensen huisden in muffe, vochtige kelders. Op last van de Engelsen werden alle bewoners van Sint Servatius naar bevrijd gebied geëvacueerd" De toestand was er onhoudbaar geworden; geen voedsel, geen water, mensonterende toestanden in de kelders", aldus Piet Wintels. In de loop van 1944 overleden 78 patiënten, hetgeen 2,7 maal zo hoog is als het gemiddelde van de vijf oorlogsjaren. In een verslag van een St. Bavo-medewerker werd hierbij aangetekend: "Al is dus de vijand er in ons land met uitzondering van het joodse gesticht niet in geslaagd de geesteszieken om te brengen overeenkomstig de nationaal- socia listische ideologie, toch is het aantal patiënten door verhoogde sterfte wel verminderd". Wegens vakantie gesloten van 21 - 28 februari. Vanaf maandag 29 februari staan wij gaarne weer voor U klaar! Grotestraat 3 - Venray Tel. 04780-89821 HET JERUSALEM MATINEE 1988 Op 10,11 en 12 februari werd in de schouwburg weer het jaarlijks Ma tinee opgevoerd door leerlingen van de Scholengemeenschap Jerusalem. Het was weer een spektakel met veel dans, zang, muziek en cabaret. Door ongeveer 150 leerlingen werd een afwisseld programma gebracht met veel hoogtepunten. De zaal was tot driemaal toe tot de laatste stoel gevuld met een enthousiast publiek van leerlingen, ouders en personeels leden van Jerusalem. I

Peel en Maas | 1988 | | pagina 6