PENTAGON VENRAY UITSLAGEN Nieuwe structuur gemeentelijk apparaat is op papier gereed ZIJN RIJKE GESCHIEDENIS PEEL EN MAAS Kinderoptocht Grote Optocht Hazinne-avond Robin Alexander In maart worden de vacatures ingevuld INGEZONDEN Reisschetsen P.3ENNESKENS De „Kleine Gids" is uit PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 18 februari - Pagina 5 VAK O Het hoogste en daarmee het meest in het oog springende grafmonument op Vak O van de Algemene Begraafplaats Boschhuizen, herinnert aan een van de drie burgemeesters Esser, die de gemeente Venray hebben bestuurd tussen 1847 en 1915. Het is dan ook precies de enige herinnering, die Venray aan hen bewaart, want er werd zelfs nooit een straat naar een van hen vernoemdDe hardstenen gedenknaald op het kerkhof werd opgericht ter nagedachtenis aan burgemeester Hendrik (Henri) Coen- rardus Hubertus Esser, geboren op 22 september 1853 en gestorven op 3 december 1915. De zuil is versierd met een uitgekapte lelie met lauwertak met bovenin het wapen van Venray, waarin de tien bijeen ontbreken. Het monument is omgeven door met kettingen verbonden paaltjes. Tot voor kort stond boven op de gedenknaald een wit marmeren kruis. Waarschijnlijk heeft het de laatste stormen niet kunnen weerstaan. Het ligt nu gebroken op de grond. De grafstenen van zijn beide voorgangers Joseph Frederik Sig- mund Esser (1818-1875) en Philippus Hubertus Wilhelmus Esser (1828- 1898) werden tijdens de oorlog vernield, toen de toren van de grote kerk werd opgeblazen. De eerste Joseph was achtentwintig jaar burgemeester van Venray, de tweede Philippus drieëntwintig jaar. In het gemeente huis hangen de schilderijen van beide burgemeesters, die broers van elkaar waren. De laatste burgemeester Henri Esser was een neef van hen. Op VAK .O is het graf of een gedenksteen van Joseph Esser, die burgemeester was van 1847-1875, niet te vinden, wèl van zijn broer Philippus, die van 1875-1898 burge meester van Venray was. Een gedenksteen in de nabijheid van de gedenknaald vermeldt o.m. "familie Esser-Engels". En dat was de tweede burgemeestersfamilie Esser. Van Joseph Esser weten we, dat hij gehuwd was met Adelheid Hubertina Janssen uit Goch, dat hij vijf kinderen had en dat hij op 14 april 1875 is overleden. Waarschijnlijk zijn hun stoffelijke resten niet overgebracht naar VAK O op Boschhuizen. Burgemeester Henri Esser was een zoon van Albert Hubert Antoon Esser, die in Venray een apotheek had en Johanna Gertruda van den Boogaart, een dochter van Henricus Johannes van den Boogaart (Paters- straat), waarover wij in onze editie van 4 februari schreven. Van huis-uit was Henri Esser leerlooier aan de Patersstraat. Op 17 augustus huwde hij Johanna Gertruda Louisa Trynes, dochter van Jacob Trynes en Hendrina Camps. Zowel de naam Trynes en Camps zijn nauw ver bonden met de Venrayse Schaaps compagnie. Henri Esser werd in 1880 raadslid van de gemeente Venray en werd op 23 augustus 1898 bij Koninklijk Besluit tot burgemeester benoemd. In de raadsvergadering van Tom braiuwdbedrara pi|nen mil draklen. rlrp ik dm Hcrr dmd. is wtlgmun. P».CX1V, 3. 7. Bidt roor de zie/ernst tan zaliger DEN EDEL ACHTBAREN HEER HENRICUS C0NR1RDUS HUBERTUS ESSER, JOHANNA GERTRUDA LOUISA TRYNES, gebotm tc VENRAY dra 22 September 1853. ra ildur, ber- bnldelljk enter kt door al de Genademiddelen oneer Moeder de H. Kerk, met godvruchtige berusting In Gods Wil, den 3 December 1915 zacht In den Meer ontslapen. 18 oktober 1898 werd hij geinstal- leerd. Tijdens zijn burgemeesterschap werd begonnen met het ontginnen van de Peelgronden door bebossing in 1908. In 1906 werd de Gasfabriek opgericht en in 1909 ging de eerste paardetram rijden naar het station in Oostrum. Hij was mede-oprichter van de Coöperatieve Zuivelfabriek en in zijn laatste levensjaar (1915) werden de grindwegen naar Deurne, Merselo en Overloon aangelegd. Op 3 december van dat jaar overleed hij in zijn woning aan de Grotestraat. Burgemeester Henri Esser werd opgevolgd door Oscar Louis Pierre van de Loo. Direct naast de gedenknaald ligt een platte grafsteen ter nagedachtenis aan Eugenius Esser (30 juli 1888 - 5 februari 1956) en Albertine Esser- Esser (28-8-1889 - 27-2-1978). Hij was een kleinzoon van burgemeester Joseph Esser. Hij had een sigarenfa briek en een cichoreifabriek in de Henseniusstraat (tegenwoordig Wilhelminastr.). Eugene was een gezette figuur en een verwoed jager. In dit graf ligt tevens zijn vrouw Albertine Esser, die een dochter was van de laatste burgemeester Henri Esser. Zij werd op 22 augustus 1889 geboren en zij stierf op 27 februari EEN ABONNEMENT WAARD! 1978. Bij haar woonde de legenda rische Marie Beclet, die ruim 70 jaar huishoudster is geweest bij de familie Esser. Direct naast de graven van de Essers ligt een platte steen met de namen Van Geffen en echtgenote Nefkens en Nefkens en echtgenote Sassen. Wer gens het ontbreken van voornamen en jaartallen is het onmogelijk naspo ringen naar hun identiteit te ver richten. Wel ontdekten we, dat Coenraad Joseph Hubert Esser Jein*, Jtirla oeeph. FnncUcu Bid »oor «1 »an zaliger Coenraad Joseph Hubert Esser echtgenoot vau Elisabeth Timmer van Geffen, Lid der Derde Orde van Sc. Franciscus en de St. Vincentiusverceniging. De dierbare overledene werd geboren te VENRAY 15 April IS56 en is aldaar na een langdurig lijden, meermalen geiterkl door de Genademiddelen der H. Kerk, overleden 7 December 1P20. (15-4-1856 - 7-12-1920) gehuwd was met Elisabeth Marie Joanne Timmer van Geffen. Coenraad was een broer van burgemeester Henri Esser. Hij was sigarenfabrikant en woonde in de Grotestraat, naast het grote huis van burgemeester Henri Esser, dat in de bevrijdingsperiode werd verwoest. Tenslotte is er een verzamelgraf zonder voornamen en data van een viertal families Esser. Bovenaan staat "Familie Esser-v.d. Boogaard". Dit zijn de ouders van burgemeester Henri Esser. Daaronder staat "Familie Esser-Le Brun. Hier liggen Henricus Theodorus Hubertus Esser en zijn vrouw Maria Remilda Anne Francisca Le Brun. Hij was een zoon van burgemeester Joseph Esser en woonde in het grote pand aan de Grotestraat, waarin nu o.m. het Kruidvat is gevestigd. Hij had een sigarenfabriek en een tabakskerverij. Vervolgens is er de aanduiding "Familie Esser- Engels". Dat zijn burgemeester Philip en zijn vrouw Anna Dorothea Sibilla Engels/dochter van de burgemeester van Helden). Philip was lid van Prov. Staten en burgemeester van Venray Hieronder volgen de uitslagen van de carnavalsoptochten van zondag en maandag en worden de prijswinnaars bekendgemaakt van de stempel-aktie tijdens de hazinne-avond van vorige wéék donderdag. Eenlingen: 1Ik slaoj nerges op (nr. 43); 2. Ukkie (nr. 12); 3. Wie tot 10 kan tellen (nr. 10); 4. Potlood (nr. 4) Duo's: 1. Boven op het nieuws (nr. 41); 2. Plee-bekkers (nr. 17); 3. Pomp van de mernt (nr. 32); 4. Weej ston bol van de lol (nr. 27); 5. Boer en boerin (nr. 28); 6. Het ei, letterlijk en figuurlijk (nr. 48). Kleine groepen: 1De Boerderie (nr. 42); 2. Weej wille wel mar weej kunne nie (nr. 20); 3. Clowns (nr. 31) Grote groepen: 1. Jumping Venray (nr. 14); 2. De bolle bozen (nr. 47); 3. De snuupkes van de Petrus Banden (nr. 36); 4. Vur enne scheet de straot op (nr. 23) Wisselbeker: Boven op het nieuws (nr. 41). Categorie: WAGENS ie prijs nr. 64: Vergriezing, Hoezoewe met 168 Vi punten; 2e prijs nr. 31: Beej d'n duvel te biechte met 1701/2 punten; le prijs nr. 27: Sexlijn "ut zwijntje" met 171 !4 punten. Categorie: EENLINGEN EN PAREN 3e prijs nr. 46: Boeremoes mit 'n stertje met 15814 punten; 2e prijs nr. 42: Boven op het nieuws met 160 punten; le prijs nr. 39: In geuren en kleuren met 1601/2 punten. Categorie: KLEINE GROEPEN: 4e prijs nr. 4: De stieve met 156 punten; 3e prijs nr. 55: Aover miene meens kunde loêpe met 163 punten; 2e prijs nr. 5; Wej ruume op met 165 punten; le prijs nr. 43; De filmsterre met 169 punten. Categorie: MIDDEL GROEPEN: 4e prijsnr. 14: Kabouters bouwploeg met 166 punten; 3e prijs nr. 30: Fidelende Rooyentalers met 1661/2 punten; 2e prijs nr. 34: Zund dat spek sluut met 170 punten; le prijs nr. 49: Nie uitgebreid met 17814 punten. Categorie: GROTE GROEPEN: le prijs nr. 69: Veul note op ziene zang met 166 punten. Categorie: JEUGDPRINSE WAGEN: 3e prijs nr. 36: 1541/2 punten uit Ysselsteyn; 2e prijs nr. 61: 155 punten uit Leunen; le prijs nr. 68: 15914 punten uit Venray. Categorie: PRINSENWAGENS: 3e plaats 159'/2 punten uit Oostrum; 2e plaats 16714 punten uit Leunen; le plaats en wisselbeker 18314 punten uit Veulen; Venray 167 punten. De (diepvries)-Piëlhaze zien gewön- ne dur, en bezofgd beej: Els van Bakel, Doormanstr. 23 te Venray; Grada, Maria en Truus Francken, Sanshofstraat 58 te Venray; Sjan Westkamp, Mackenhof 18 te Venray; Toos Peeters-Arts, Churchillstraat 10, te Venray; Ans van Schoonhoven, Klaproos 3 te Venray; Marie Arts, "Lindenstraat 23 te Venray; P. Derikse-Arts, Oranjestraat 5 te Panningen; Annie Linders, Dennen oord 14 te Venray; Bea Linssen, Eligiusweg 28 te Venray; Mevr. Theeuwen, Merseloseweg 53a te Venray. De "super-metworsten" kwamen terecht bij de blaaskapel Efkes Waachte en "Rats d'r nève". Tot ziens op "Hazinneaovend 1989." AUTO BESCHADIGD Een aan de Henseniusstraat gepar keerde personenauto werd door een andere personenauto beschadigd. Gezien de schade kon het mogleijk zijn, dat de bestuurder niets heeft bemerkt. Een getuige noteerde het kentekennummer en de houder daarvan zal wel bezoek van de politie krijgen voor regeling van de schade. van 1875 tot aan zijn dood in 1898. Behalve burgemeester was hij zeep zieder. Hij woonde in de Grotestraat (voormalig pand Cals, thans van Oorschot). Tenslotte ligt in dit graf de familie Esser-van Wylick. Dat zijn Egidius Coenraad Hubertus Esser (1852-1906) en zijn vrouw Deodarda Hermina Eugenia sibilla Hortensia van Wylick (1850-1923). Egidius was een zoon van burgemeester Joseph Esser en lid van de gemeenteraad. Als beroep had hij leerlooier en sigaren fabrikant. Deze familie woonde op de hoek van de Veldstraat (thans Wilhel minastr.) en de Grotestraat. BAR DANCING presenteert zondag 21 februari zangeres Vrij entree - zondagmiddag om 15.00 uur geopend Er wachten de ambtenaren van de gemeente Venray spannende dagen. Het bureau, dat de reorganisatie van het gemeentelijk apparaat voorbereidt is klaar met de structurele opzet. De vakjes zijn op papier getekend en na carnaval gaan de raadsleden en de ambtenarenorganisaties hierover met elkaar praten. Daarna zullen namen in de vakjes worden geplaatst en weten de ambtenaren waar zij aan toe zijn. Het zou wel eens kunnen uitdraaien op een grote volksverhuizing binnen de muren van het gemeentehuis. De huidige structuur komt op de helling te staan om plaats te maken voor een flexibelere organisatie met minder leidinggevenden èn met ambtenaren, die in het uitvoerende vlak meer eigen verantwoordelijkheid krijgen. En dat alles om de burger gemakkelijker de weg te kunnen laten vinden in het immens grote gemeentehuis. Het dezer dagen verschenen rap port, dat de eerste fase van de reorganisatie afsluit, geeft aan hoe de zaken zich tot op heden hebben toegedragen en hoe het in de toekomst zal moeten. Daarbij is duidelijk naar voren gekomen, dat de zaak bij de huidige organisatie - welke in het eind van de zestiger jaren werd ingevoerd - voor het publiek erg ingewikkeld is. Hierbij komt het voor, dat men b.v. voor één onderwerp op drie of vier afdelingen moet zijn. Door het opheffen en samenvoegen van enkele huidige afdelingen zal de zaak duidelijker en overzichtelijker wor den. Er zullen geen ontslagen vallen, maar wel zal er intern met ambtenaren worden „geschoven" zonder dat men in functie wordt teruggezet. Volgens wethouder H. Willems van personeelszaken zou de deze operatie ook wel eens een interne verbouwing van het gemeentehuis tot gevolg kunnen hebben. NIEUWE STRUCTUUR Tot voor kort bestond de structuur van het gemeentelijk apparaat uit vier hoofdafdelingen met veertien afde lingen, welke soms weer waren onderverdeeld in verschillende onder afdelingen. Intussen zijn drie hoofden van de hoofdafdelingen vertrokken terwijl ook enkele afdelingshoofden naar een andere gemeente zijn gegaan. Deze vacatures zijn bewust niet opgevuld met het oog op een komende reorganisatie. In de nieuwe opzet wordt uitgegaan van twee hoofdafdelingen t.w. Ge meentewerken en Welzijn en Burger zaken. Bij gemeentewerken worden de taken van de huidige hoofdafdeling ondergebracht, aangevuld met een aantal taken uit de huidige hoofd afdeling I op het gebied van milieu, hinderwet en verkeer. Onder de hoofdafdeling Welzijn en Burgerzaken worden de taken samen gebracht op de gebieden Welzijn en Onderwijs, Bevolking, Openbare Or de en Veiligheid, Sociale Zaken en Interne Zaken. De twee hoofden van deze hoofdafdelingen ressorteren rechtstreeks onder de gemeentesecre taris. Naast deze twee hoofdafdelin gen worden twee middelenafdelingen gecreëerd, waarvan de chefs eveneens aan gemeentesecreatis A. de Bever rapporteren. Dit is de afdeling personeel, Organisatie en Informatie, waarin taken worden ondergebracht van de huidige afdeling Personeel Organisatie, aangevuld met taken op de gebieden van organisatie, automa tisering, informatisering, informatie verzameling en -verschaffing. De tweede afdeling is Financiën met de taken van de huidige afdeling, aangevuld met de nieuwe controlers- functie. Tenslotte worden twee nieuwe eenheden geformeerd: -Afd. Bestuursondersteuning, be staande uit een beperkte ambtelijke staf, inclusief Voorlichting en In spraak l.b.v. B. en W. en de secretaris; -Werkgelegenheid en Bedrijfscon- tacten, belast met het ondernemen van alle actie, die vanuit de gemeente ondernomen dient te worden ter bevordering en of instandhouding van de werkgelegenheid. Uiteraard zullen voor de invoering van de nieuwe structuur ook de „gewone" ambtenaren gelegenheid tot inspraak krijgen. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat de nieuwe structuur in de tweede helft van dit jaar zijn beslag krijgt. Hoe kan de gemeente het in zijn hoofd halen om veel geld te gaan uigeven voor verbetering van de parkeergelegenheid bij de Openbare Bibliotheek. Moet daar nu zoveel geld geinvesteerd worden terwijl er vlak in de buurt voldoende parkeergelegen heid is? Wat moeten de bewoners van de Buitenweg en Broekweg niet denken over op een dergelijke manier uigeven van gemeenschapsgeld? Bui tenweg en Broekweg zijn al meer dan 40 jaar de slechtste wegen van Venray. Je moet als belastingbetaler maar eens aan die straten -(een modderpoel en gaten) wonen Namens verschillende bewoners van Buitenweg en Broekweg. Vier architecten zullen van 21 februari tot 11 maart in Cultureel Centrum "De Beejekurf" te Venray ruim 100 prenten van door hun vervaardigde reisschetsen exposeren. Een unieke tentoonstelling, georgani seerd door de Stichting Venrayse Kunstkring, van schetsen uit handen van H. Reuser uit Nijmegen, R. Tybout uit Eindhoven, R. Ubachs uit Maastricht en wijlen de heer P.W. Lerou uit Venray. Reisschetsen worden vaak gemaakt bij het bezoeken van steden en dorpen in binnen- en buitenland gedurende vakanties en studiereizen. Niet altijd blijven de onderwerpen beperkt tot louter architectonische objecten, vaak wordt ook het landschap in de schetsen betrokken en soms dient zelfs het landschap op zichzelf als onderwerp. Het schetsen heeft bij architecten immer een ruime plaats bij het ontwerpen van gebouwen en bij de bestudereing ervan. Voor de reisschets is meestal weinig tijd beschikbaar. U kunt op de expositie zelf zien dat een "snelle" schets meestal raker en charmanter is, dan een te ver doorgewerkte tekening. Iedere expo sant heeft de klemtoon in zijn bedoelingen op een andere plaats gelegd, waardoor een eigen "hand schrift" ontstaat. Het maken van reisschetsen door architecten gebeurt met verschillende doelen, zoals ook het materiaalgebruik per architect en object verschillend is. De officiële opening vindt plaats op zondag 21 februari 1988 om 16.00 uur in de Venrayse schouwburg door Burgemeester Mr. H.J.M. Defesche. Voorde muzikale omlijsting tekent de Venrayer Ad Haans. De Stichting Venrayse Kunstkring prijst zich gelukkig dat deze expositie, die oorspronkelijk in november 1987 gepland was, toch nog kan plaats vinden. In oktober 1987 overleed onverwacht de heer P.W. Lerou, waardoor de expositie, waar ook zijn werken te zien zijn, uitgesteld moest ■worden. De openingstijden zijn van maan dag t/m vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. De opening is voor elke belangstellende gratis toegankelijk. DIEFSTAL Uit een café aan de Langstraat werd een grijze heren winterjas ontvreemd. De eigenaar zit nu met een schade van enkele honderden guldens. VERNIELINGEN Een reclamebord in de Schoolstraat werd door vandalen vernield. Een vandaal had niet de weg van het Schoutenstraatje gebruikt, maar deels over het dak van een aldaar geparkeerde personenauto. Voor de eigenaar een schadepost van 600,-. a TEL.04780 84985 TAXI OVER DE KOP Zondagavond raakte op onver klaarbare wijze een taxi, bestuurd dor een inwoner uit Meerlo-Wanssum, op de Heidseweg in een slip. Voordat de bestuurder de auto onder controle kon hebben, sloeg deze enkele malen over de kop en belandde via de bermsloot in een weiland. De bestuurder moest met verschillende verwondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. De taxi werd zwaar beschadigd. ROTTERDAMMER HAD DUBBELE PECH Een Rotterdammer, die in Venray carnaval vierde, had een loopgips voor zijn gebroken been. Hij maakte op de Grote markt een misstap en kwam ten val waarbij zijn reeds gebroken been nog op enkele andere plaatsen brak. Hij moest voor behandeling naar het ziekenhuis worden gebracht. TWEE MEISJES AANGEREDEN Dinsdagmiddag, even na twaalf uur, zag een 29 jarige Venrayse bestuurder van een personenauto, op de Henri Dunantstraat een vijftal kinderen langs de weg staan. Deze hadden kennelijk de bedoeling om over te steken. Omdat het vijftal stilstond reed hij met matige snelheid door maar toen hij op een vijftal meters was genaderd, staken plotse ling twee meisjes toch over. Ondanks fors remmen en veel stuurmanskunst lukte het hem niet die twee meisjes te ontwijken. De meisjes, een van 5 en de andere van 9 jaar, werden door de auto gegrepen en liepen dusdanige verwondingen op dat ze naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Een van de meisjes liep o.a. een bekkenfractuur op terwijl beiden hoofdverwondingen hadden. VANDAAL IN DE KRAAG GEGREPEN Buurtbewoners werden in de nacht van maandag op dinsdag wakker van geluid in de Gussenstr. Het bleek dat een drietal vandalen bezig was enkele tuinmuurtjes omver te gooien terwijl ook coniferen en andere struiken uit de tuinen werden getrokken. Het gelukte een bewoner van de Albionstr. een van de drie vandalen in de kraag te grijpen en zolang vast te houden totdat de politie deze 17 jarige Venrayer kon overnemen. Hij werd overgebracht naar het poütiebureau waar het maar een kwestie van tijd was totdat de politie zijn 2 kameraden kon aanhouden. Na opmaking van proces verbaal en de mededeling dat ze voor de schade aansprakelijk worden gesteld werden ze huiswaarts gezonden. De 47e editie van "De Kleine Gids" voor de Nederlandse sociale zeker heid, de bekende uitgave van de Vereniging van Raden van Arbeid, is zojuist uitgekomen. De gids is zoals gebruikelijk bijgewerkt tot het laatste moment. De veranderingen in wetge ving, die nog te verwachten zijn, zijn afzonderlijk in het boekje vermeld. "De Kleine Gids" geeft in beknopte maar toch zo volledig mogelijke vorm en in handig zakformaat informatie over de sociale verzekeringswetten en de sociale voorzieningen in Neder land, zoals deze vanaf I januari 1988 gelden. Ook besteedt het boekje aandacht aan de internationale sociale zekerheid. "De Kleine Gids", een belangrijk hulpmiddel voor een ieder met de sociale zekerheid in aanraking komt, alsook een goed stuk lesmate riaal voor studerenden, is weer verkrijgbaar. VANDALEN AANGEHOUDEN Het bleek in dezelfde nacht in Leunen nogal onrustig te zijn. Er kwam een melding binnen dat een tweetal knapen bezig was een verkeersbord op de hoek Gussenstr.- Catharinastraat uit de grond te trekken. Het tweetal 21 en 20 jaar oud, afkomstig uit America, had al enkele tegels los getrokken toen de politie hen op heterdaad betrapte. Het tweetal werd overgebracht naar het politiebureau en ook zij konden na verhoor en opmaking van proces verbaal huiswaarts keren. INBRAAK IN ISABELLAHOF Mogelijk met gebruikmaking van een valse sleutel werd toegang verkregen tot een garage van een woning aan de Isabellehof. De gehele woning bleek doorzocht. Een porte monnee met inhoud, een bankpasje en de in de garage staande herenfiets bleken verdwenen te zijn. TWEE LUCHTBUKSEN IN BESLAG GENOMEN Dinsdagmiddag hield de politie in de buurt van het Schoor twee knapen aan, die met een luchtbuks op vogels aan het schieten waren. De buksen werden in beslaggenomen en het tweetal, 18 en 17 jaar oud, kregen proces verbaal aangezegd. OP HETERDAAD BETRAPT Op heterdaad betrapte de poli een 19 jarige inwoner van Deurne tc hij zich in een aan de Stationsv geparkeerd personenauto bevond, had een zonnebril gestolen uit de afgesloten auto. Later werd huiszoeking in Deurne nog elektronisch rekenmachientje fr. vonden, dat hij in een bedrijf Deurne had ontvreemd. POGING TASJESROOF Een 24 jarige Venrayse dame bleek sterker te zijn dan een tasjesrover, die het in Veltum op haar schoudertas had gemunt. Zij wist de tas vast te houden en de tasjesrover ging er zonder buil vandoor. Er kon wel een behoorlijk signalement van de dader gegeven worden. uw weekblad

Peel en Maas | 1988 | | pagina 5