OPRUIMING Motorcross Venray 31 januari Camel Winter Masters EXCLUSIEVE DamesMocJe BoilTiQUE Goede scholing is (meer dan) het halve werk PEEL EN MAAS Reünie spelers van SV Venray 5 en 6 van 25 jaar geleden PEEL EN MAAS Donderdag 21 januari - Pagina 5 Prijzenslag in Venray. Wanneer moet van der Ven buigen voor aanstormende jeugd? Zondag 31 januari wordt het motorcrossseizoen in Nederland geo pend met de Camel Winter Masters Motorcross te Venray op het overzichtelijke Grand Prix circuit "De peel". Hoofdmoot van het middag- vullende programma vormen de internationale coureurs op hun 250 of 500cc motoren die gaan strijden om de vette prijzenpot van maar liefst 34.000 gulden. SMC Venray is daarmee een van de eerste clubs die het aangedurfd heeft om een internationale wedstrijd te organiseren zonder de deelnemers een (te) groot startgeld te betalen. Rijders die nu de buidel willen vullen zullen eerst moeten presteren en met dat laatste zal vooral het publiek het eens zijn. Moddervrij Vorig jaar werd de Camel Winter Masters Motorcross geteisterd door hevige sneeuwval waardoor het circuit in een modderpoel veranderde. Koning Winter laat het momenteel nog steeds afweten maar dat neemt niet weg dat in Venray al de nodige maatregelen zijn getroffen. Grote pompen zorgen er al weken voor dat het grondwaterpeil zakt. Het streven van de SMC Venray is om 31 januari a.s. de heren crossers op een nagenoeg moddervrije baan rond te kunnen sturen. Ondanks het bar slechte weer kwamen er vorig jaar nog ruim 2000 toeschouwers naar Venray. Dit jaar rekent men zeker op het dubbele aantal. Favoriet Favoriet in het sterke deelnemers veld zijn de twee KIM fabrieksrijders Kees van der Ven en de Belg Jacky Martens. Beide wonnen tijdens de afgelopen Kerstcross een manche en verkeren in een goede konditie. Toch lijkt het de laatste jaren alsof Kees van der Ven een soort patent heeft verkregen op het winnen van internationale wedstrijden in Neder land. Een manche verliezen wil nog wel eens gebeuren maar aan het eind van de dag staat Kees toch meestal bovenaan op het erepodium. Zo ook vorig jaar in Venray. Wie moet(en) hem daar van afhouden. Pedro Tragter misschien, de zeer talentvolle Venko-Honda rijder uit Epse of Leo Combee die als U deze regels leest waarschijnlijk net terug is van een reis naar India. Daar heeft hij samen met Alwin van Asten voor Kawasaki deelgenomen aan een stadioncross tellende voor het wereldkampioen schap. Combee schitterde in 1986 tijdens de GP in Venray. En wat zal van Doorn doen. In ieder geval zijn best wil hij wat verdienen en voor "verdienen" is de Boekelse Cagiva fabrieksrijder altijd wel te vinden. De Belgen Niet alleen van Jacky Martens mag er van Belgische kant veel goeds verwacht worden van Peter Dirkx, Jo Martens, Dirk Geukens en André Vromans. Dat de Belgen bekend staan om hun nimmer aflatende inzet behoeft voor de echte crossfans geen nader betoog. Dat de wedstrijd in Venray zo vroeg in het seizoen is heeft als groot voordeel dat er veel Belgen naar Venray kunnen komen omdat er "thuis" dan nog geen wedstrijd is. Internationaal Behalve Belgen verschijnen er in Venray ook een achtal Engelsen waaronder Stuart Coyle, Perry Leask en Julian Clark aan de start. Misschien niet de bekendste namen maar wel coureurs die willen presteren omdat ook zij voor een minimaal garantiebedrag naar Nederland komen. Leif Nicklasson, de Rodil-cup winnaar van 1987, vertegenwoordigd Zweden. Uit Duitsland komt de sympathieke Grand Prix rijder Walter Grühler en de net over de grens wonende Henry John v.d. Berg. Bekende namen Zo'n eerste wedstrijd in het seizoen blijft altijd wat koffiedik kijken. Tot wat is bijv. Peter Herlings in staat die bijna 10 maanden stil heeft gelegen maar nog vol ambitie is; of de kampioenen Mark Smits en Carlo Hulsen die door ziekte een tijdje uitgeschakeld zijn geweest? Niemand weet het nog. In het verleden verschenen bekende namen op het erepodium van Venray zoals Mikkola, Noyce, Velkeneers, Wolsink, Carlq- vist, Van der Ven, Stijbos en Vimond. Wie hun opvolger wordt weten de toeschouwers zondag 31 januari. Prijzengeld of startgeld? De inters 250/500cc rijden drie manches van 25 min en 1 ronde. Het prijzengeld is per manche te verdienen en dan is het ook nog zo dat in de derde manche de bedragen het hoogst zijn. In het bijprogramma komt ccn heel veld trikcs aan de start. Of moeten we zeggen quads want het aantal rijders wat op een vierwieler stapt wordt met de dag groter. In deze klasse een aantal regionale favorieten zoals Ton Maessen uit Ysselstcyn, kampioen Hans Ghielen uit Neerkant, Frans v.d. Berg uit Rips en Harrie v. Vijfeijken uil Deurne. De derde kasse op het programma is de nat. 125 cc B. In deze aantal van hen is het de eerste wedstrijd bij de "groten" omdat ze voorheen bij de jeugd aktief waren. In deze klasse zitten de jonge "Berkjes" en "Strijbos". Jammergenoeg rijden Berk en Strijbos niet in Venray. Berk houdt vakantie tot maart en Strijbos ging niet akkoord met een garantie- bedrag maar eiste startgeld. Daar ging de organisatie niet op in. Trainingen De trainingen beginnen in Venray om 10.00 uur, het startsein voor de eerste manche wordt om 13.00 uur gegeven. De entree is met ƒ15,- aan de lage kant gehouden (jeugd half geld). Circuit "De Peel" is te vinden langs de Middenpeelweg vlak bij vliegveld de Peel. Uiteraard staat alles duidelijk met pijlen aangegeven. foto: Kees van der Ven, winnaar in Venray 1983/1984/1987 en ook weer een van de grootste kanshebbers in GROTESTRAAT 7 VENRAY TEL. 04780-84263 In de voordurende discussie over de werkloosheid wordt scholing steeds een probleem genoemd of beter: gebrek aan scholing. Gebrek, aan scholing maakt een medewerker duurder voor de werkgever. Zo iemand zal langer en intensiever moeten worden ingewerkt het zal langer duren voor hij voldoende productie levert. Al die lijd moet de werkgever wel zijn volle salaris betalen. Een werkgever zal dan meestal eerder een geschoolde kracht zoeken of, als die er niet zijn, vaak de aanname van een nieuw personeelslid uitstellen. Als je een LBO-, MAVO- of HAVO opleiding hebt gevolgd, heb je wel een behoorlijke tijd scholing gehad, maar wel een scholing waaraan een werkgever nog niet zo veel heeft. Dat is ook niet het doel van die opleidingen. Zij geven een algemene basis om andere opleidingen te kunnen volgen, ledereen zou na zo'n opleiding een specifieke beroepen- opleiding moeten volgen. Voor de mensen met de zojuist genoemde opleidingen, zou dal het Middelbaar Beroepsonderwijs (MBO) kunnen zijn. Ook HAVO- leerlingen ontdek ken steeds meer de mogelijkheden van het MBO. Venray kent een serie uitstekende beroepsopleidingen. Zij zijn ondergebracht in het Instituut voor Middelbaar Beroepsonderwijs (IMBO) aan de Leunseweg 2. MEAO: aansluiten bij moderne eisen. Het MEAO is er een van. Bekend is dat het MEAO een pittige opleiding is die goed gewaardeerd wordt. Minder bekend is nog dal het MEAO in Venray een organisatorische en inhoudelijke vernieuwing ondergaat die de opleiding beter laat aansluiten bij de wensen van leerlingen en afnemers. Het onderwijs wordt er komend jaar op een gemoduleerde wijze aangeboden. Dat wil zeggen dat de leerlingen gefaseerd examen doen. Tevens wordt het programma ver nieuwd omdat ook het werkveld zich voortdurend vernieuwt. Voor iedereen die boekhouder, commercieel mede werker, secretaresse (m/v) of econo misch juridisch medewerker wil worden, is het MEAO een betere keuze dan ooit tevoren. Nieuw: CCD Een nieuwe opleiding aan het IMBO wordt de CCD. Met een CCD-opleiding kun je in bedrijven en instellingen terecht in de horeca- en voedingsdienst of in de civiele dienst. Je moet dan denken aan functies als assistent afdelingskeuken of assistent voedingsdienst en aan functies als (assistent)hoofd onderhouds- of bin nendienst. Er zijn nog veel meer andere functies te bereiken. Je moet je wel realiseren dat je sommige pas in de loop van je carrière bereikt. MDGO VZ. Toekomst in verzor ging- Een geboortegolfje en tegelijk een steeds ouder wordende bevolking. Twee verschijnselen die aangeven dat er toekomst in verzorging zit. Beide elementen (kraam- en bejaardenzorg) zitten in de opleiding verzorging (VZ). Maar ook gezinsverzorging en verzor ging van lichamelijk gehandicapten. Omdat het ernaar uitziet dat er steeds meer behoefte aan verzorging zal komen, kun je met zo'n opleiding alle kanten op. MDGO AW. Werken aan welzijn. In onze samenleving zijn vele mensen die hulp en begeleiding nodig hebben op geestelijk en sociaal gebied. Vele mensen verblijven gedurende een korte of langere periode in een inrichting/tehuis. Even zovele mensen maken gebruik van sociaalculturele voorzieningen (buurthuis, vormings werk, kinderopvang). De regio Venray heeft vele inrichtingen en sociaal-culturele instellingen. De op leiding Agogisch Werk sluit prima bij deze behoefte aan. Als begeleider heb je afwisselend, creatief, boeiend werk. Agogisch werk, wellicht iets voor jou?! INTAS. Oriëntatie en schakeling Als je nog niet weet welke kant je uhwili, kun je je orienteren in de INTAS. Momenteel is die oriëntatie en schakeling nóg vooral op de gezondheidszorg gericht. In de toe komst zal dat verbreed gaan worden tot het hele MBO. Ga zelf eens kijken. Een stukje lezen over onderwijs is niet voldoende om een keuze te maken. Het IMBO biedt dan ook de mogelijkheid zelf te gaan kijken. Er wordt dan een indruk gegeven van het beroep en de opleiding. Er is gelegenheid met docenten en leer lingen te praten. Die mogelijkheid is de Open dag. Iedereen is van harte welkom op ZONDAG 24 JANUARI van 13.00-16.30 uur aan de Leunse weg 2 te Venray. EEN ABONNEMENT WAARD! VERNIELINGEN - De eigenaresse van een personen auto uit Blerick kwam, bij terugkeer bij haar op het terrein van St. Servatius geparkeerde auto, tot de ontdekking dat de voorruit vernield was. Een schadepost van 900,- - Tussen vrijdagavond en zater dagmorgen werd een blauwkleurige personenauto, Renault 5, op een parkeerhaven aan de Langstraat beschadigd aangetroffen. Een vandaal heeft kennelijk een trap gegeven tegen het voorspatbord, waardoor een grote deuk is ontstaan. Die auto was daar door de Venrayse eigenaresse neergezet vanwege pech. Nu zit zij bovendien met een schade van ƒ500,- - Een personenauto uit Oostrum werd met diepe krassen aangetroffen. Het in niet zeker of die schade voor het huis werd opgelopen, of op een parkeerplaats in Venray-centrum. - Op een aan de Kruidenlaan geparkeerde personenauto waren door vandalen met verf en met krassen, schuttingwoorden aangebracht. Hier wordt gesproken van een schade van 2000,-. In totaal 16 spelers met hun levensgezel, van de voetbalclub SV Venray 5 en 6 uit de begin-jaren '60, houden op 22 jan. a.s. een reünie in de Old Timer te Venray. Het zijn dezelfde 16 mannen met hun 2 leiders die destijds in Venray 5 en 6 speelden. Ruim 25 jaar geleden, toen voor Venray, in het seizoen '61-'62, met het kampioenschap de glorietijd van weleer aanving. Op 18 februari '62 werd van de rivaal Ysselsteijn 2 in een uit-wedstrijd gewonnen, dit betekende een stapje dichter bij het kampioenschap. Op 13 mei werd het fel begeerde kampioenschap met een 3-2 overwin ning van Meerlo in een uit-wedstrijd binnengehaald. De eerste de beste hierop volgende wedstrijd speelde Venray 5 alsof ze nog kampioen moesten worden en wonnen in een uitwedstrijd met 14-1 van Merselo. De daarop volgende wedstrijd was het weer raak; een 8-2 overwinning in Griendsveen. Op 3 juni sloot men het kampioenschap af met een 3-0 overwinning op Meterik, wat het totaal op 96 doelpunten voor en 24 tegen Venray bracht. Met het seizoen dat hierop volgde, dienden zich enige veranderingen aan. Er kwam fris bloed in het 5e elftal, en de spelers die eerst in het 5e speelden gingen over naar het 6e elftal. Het seizoen '62-'63 bleef beneden de verwachtingen. Maar in het seizoen '63-'64 werd dit ruimschoots goed gemaakt. Het 6e elftal werd weer kampioen en promoveerde naar de tweede klas. De beide elftallen werden toen gemanaged, wat toen nog gewoon leiderschap heette, door Joost v.d. Vorle voor het 5e elftal en Michel Relouw voor het 6e elftal. Enkele citaten van berichten uit Peel Maas van die tijd willen we U niet onthouden. Venray 5 gaat goéd verder op de ingeslagen weg. 10-0 en 12-0 waren destijds normaal. Het lukte slechts enkele clubs om de score van Venray beperkt te houden tot 3 of 4-0. Op 24 juni '62 speelde het 5e elftal een huldigingswedstrijd tegen SVV 10 Schiedam, de ruststand was 4-1 voor Venray en de eindstand kwam uit op 5-5. Het vertrouwde elftal Venray 5 was inmiddels naar Venray 6 overgegaan en onder leiding van Michel Relouw gekomen. Door de wijzigingen werd dit seizoen geen topper. Het seizoen '63-'64 keerde echter het tij en speelde het team een glansrijke rol in de 3e klasse met een reeks van geweldige overwinningen. Zo werd van Leunen in een uit-wedstrijd met 13-0 gewonnen. Het overwinningsgeluk liet zich dit seizoen niet meer weerhouden; van aardsrivaal Ysselsteyn 2 werd in een uit-wedstrijd met 2-1 gewonnen. Ongeslagen werd Venray 6 kam pioen op Hemelvaartsdag. Maar helaas werd in de allerlaatste wedstrijd van Meterik 2 met 2-1 verloren. Het kampioenschap bleef echter overeind en het 6e elftal promoveerde naar de 2e klasse. Jammer was dat door deze verloren wedstrijd er geen sprake van een ongeslagen kampioen was. Vermeldenswaardig is verder dat in het seizoen '64-'65 op 29 nov. het 5e en het 6e elftal tegen elkaar uitkwamen. Deze wedstrijd werd de derby van Venray. De oude rotten van het 6e tegen de broekjes van het 5e elftal. Al snel aan het begin bouwde het 5e zijn voorsprong uit tot 4-0. Met nog 20 minuten te spelen kwamen de huidige feestvierders van het 6e als echte routiniers op andere gedachten; ze scoorden nog snel 5 doelpunten, waarmee ze de volle winst binnen haalden. Dit zijn zo wat resultaten waar men nog graag aan terug denkt, maar ook de sfeer bij zo'n wedstrijd was geweldig, de huidige problemen kende men toen nog niet. Na afloop van de wedstrijd werd tijdens gezellig samenzijn in alle openheid de opstelling voor de volgende wedstrijd besproken. De veel geroemde glasnost (openheid) was hier zijn tijd al ver vooruit door de manier waarop alles geregeld werd. Dit alles is voldoende reden om de spelers van toen met hun jubileum te feliciteren en ze een gezellig samenzijn in de Old Timer toe te wensen. Bij de foto's: Links: Venray 5, kampioen 1961/1962. Staande van links naar rechts: Math Zegers, Theo de Haart, Jeu Arts, Sjèn Sijbers, Piet de Haart, Wim Turn- mers, Gerrit Poels en Joost van de Vorle; Knielend: Johan Hulleman, Thej van de Laar, Sjaar Voermans, Pierre Bonants en Jan van Els. Foto rechts: Venray 6, kampioen 1963/1964. Staande van links naar rechts: Michel Relouw, Wim Clevers, Her man de Bruijn, Sjèn Sijbers, Joo< Peeters, Theo de Haart, Toon van de Water, Gerrit Poels en Jeu Arts; knielend: Piet de Haart, Thej van de Laar, Pierre Bonants en Wiir Tummers. BESTAANSBASIS KLOOSTER BETHLEHEM ..Uit oorkonden blijkt, dat de zusters in het klooster Bethlehem deels van de landbouw deels van het werk harer handen leefden en tevens werd er kostschool gehou den. Het klooster van de Augusti- nessen te Well had veel te lijden van de Tachtigjarige oorlog, voor al in 1597. De bisschop van Roer mond gaf toen toestemming tot inlijving van het Wellse klooster bij dat van Oostrum en opname van de Wellse zusters in het con vent van Bethlehem. In 1671 werd het klooster te Oostrum bewoond door de rector en 15 zusters onder leiding van de priorin Maria Fijten. Het klooster had zich onder een eigen bestuur ontwikkeld en er werden novicen aangenomen. Met hun inbreng en donaties schenkingen) konden meerdere gronden worden aange kocht, hetgeen de toekomst van het klooster Bethlehem verzeker de. De gronden van het klooster werden voor een deel verpacht, voor een deel zelf bewerkt. In ac- ten van 1569 en 1628 wordt een knecht vermeld, die de klooster boerderij beheerde. Tot 1721 maakten de zusters voor hun kerkelijke diensten ge bruik van de Mariakapel te Oostrum, die vlak bij het klooster lag, maar in 1721 werd een eigen kloosterkapel in gebruik geno men. Deze kapel staat weergege ven op de tekening, die Jan de Bei- jer in 1738 van het klooster Beth lehem maakt en de kapel was gele gen aan de zuidzijde van het klooster aan de zijde van de Oostrumse beek". Wat de „mannen-broeders" van de orde in de periode 1450- 1470 blijkbaar niet gelukt was, een kloosterstichting tot bloei te bren gen, wisten hun vrouwelijke colle ga's wel te realiseren. PENSIONAAT EN COMMENSALEN Hieromtrent stelt M.J. Janssen: „De bestaansbasis van het klooster Bethlehem steunde op de landbouw, verpachting van gron den, handenarbeid, vooral spin nen, én schenkingen, maar ook de kostschool vormde een niet gerin ge bron van inkomsten. De kost school omvatte een pensionaat, waar kinderen waren „uitbesteed", niet enkel in de kost, maar ook voor het leren van nuttige handwerken en onderwijs in de moedertaal, de Franse taal, schrijven en rekenen. Enige jaren na de stichting van het klooster Bethlehem was het nog het enigste pensionaat in het Land van Kessel. De hoogste bloei bereikte het pensionaat op het ein de van de 18e eeuw, toen jonge dochters van de voornaamste fa milies uit het Land van Cuyck en het Land van Kessel werden opge nomen... Bethlehem als voorloper van Jerusalem. „Gelijk in meerdere kloosters nam ook het klooster Bethlehem vrome personen van het vrouwe lijk geslacht aan als „commensa- les perpetui": voortdurende vaste kostgangers of disgenoten, die aan sommige voorgerechten der con gregatie deel hadden. Veelal wa ren het bedaagde maagden of we duwen, die, afgetrokken van de wereld, bij de Godgewijde jonk vrouwen haar leven in dienst des Heren wensten te eindigen. Deels waren het ouderlingen, die een ge ruste oude dag of verpleging in ziekten verlangden en die deze liefdesdiensten veelal niet onbe loond lieten. Een enkele maal was het bij uit zondering een mannelijk persoon die verpleging behoefde. Tot wo ning was hun het buitenkwartier met daaraan verbonden washuis aangewezen", aldus M.J. Jans sen. OPHEFFING EN AFBRAAK KLOOSTER BETHLEHEM In de Franse tijd - toen een groot deel van Zuid Nederland een onderdeel vormde van het Franse Rijk - werd bij een decreet van 9 De foto geeft het kasteel te Blit- terswijck weer in het begin van de ze eeuw. juni 1802, van de Franse regering in Parijs, besloten de kloosters op te heffen. De rector en enkele zusters bleven enige tijd na de op heffing van het klooster de gebou wen als pachters bewonen; andere zusters waren naar hun families in hun geboorteplaatsen terugge keerd. Aan de ex-kloosterlingen kende de Franse regering een jaar lijks pensioen toe. Het klooster Bethlehem mét de kapel werd op 25 juni 1806 als do meingoed te Aken verkocht aan baron Barthold de Cocq van Haaften, kasteelheer te Blitters- wijek. Hij liet de gebouwen gro tendeels slopen en het nog bruik bare materiaal werd naar Blitters- wijck getransporteerd om bij de grote verbouwing van het kasteel - vooral van de stallingen - gebruikt te worden. Alleen het buitenkwar tier en het washuis van het voor malige klooster bleven behouden. Het altaar van de kloosterkapel van Bethlehem kwam in de kapel van Leunen terecht; het orgel in de parochiekerk van Grubbenvorst. Het kloosterklokje kreeg later een bestemming in de Hervormde kerk te Blitterswijck. Baron de Cocq van Haaften was van gereformeerde huize en zijn weduwe liet in 1822 het kerkje bouwen op een door haar ge schonken perceel grond, vrijwel tegenover de oprijlaan van het vroegere kasteel. Het kasteel te Blitterswijck viel in 1944/45 ten prooi aan het oorlogsgeweld, maar het protestantse kerkje en ook de in 1861 gebouwde her vormde pastorie bleven behouden. (wordt vervolgd)

Peel en Maas | 1988 | | pagina 5