Gehandicapten en... het Venrayse centrum Subsidie voor ondernemers in het midden- en kleinbedrijf Voortzetting onderzoek baarmoederhalskanker Onderzoeksrapport over toegankelijkheid 26 en 29 januari in Venray HET Vitaliteit Nee loopt ver ïrlandse bos [er terug Bevolkingsonderzoek op baarmoederhalskanker Hinderwet Telefoonnummer Arbeidsbureau Bijeenkomst in Wanssum van landelijke vereniging kleine kernen Hiliüillljljllilïl PEEL EN MAAS Donderdag 14 januari - Pagina 16 ,,De voorzitter van de Venrayse werkgroep Gehandicaptenbelangen, dhr. v.d. Biggelaar (l.) overhandigt het eerste exemplaar van het onderzoeksrapport aan burgemeester Defesche. RAADHUIS VENRAY Raadhuisatraat 1 Telefoon 04780-23333 Correspondentieadres: Postbus 600 5800 AM VENRAY Openingstijden: J Maandag t.m. vrijdag ven 9.00 tot 12.00 uur. De afdeling Bevolkingezaken is te vens geopend op donderdag van 15.30 tot 17.00 uur. Van deze openingstijden kan uitslui tend na telefonische afspraak wor den afgeweken. Spreekuren b. en w. Burgemeester H.J.M. Defesche Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (openbare orde en veiligheid, finan ciën, economische zaken, voorlich ting en Inspraak, grondbedrijf, be lastingen. toerisme). Wethouder J.A.A. van Oers Maandag van 10.00 tot 11.00 ugr. (onderwijs, volwassenenonderwijs, vrije akademie, muziekschool, bibli otheek, sportzaken, culturele zaken, museum, jeugd- en jongerenwerk, accommodatiebeleid welzijnssector) Wethouder W.A. Claessens Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (openbare werken, verkeer en ver voer, reiniging, energiebesparing, ei gendommen en grondverwerving, agrarische zaken, hinderwetszaken, coördinatie milieuzaken). Wethouder H.P.T.M. Willems Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (ruimtelijke ordening, volkshuis vesting, bouw- en woningtoezicht, welstandstoezicht, verkoop bouw terreinen in bestemmingsplannen, personeelszaken en organisatie). Wethouder, mevr. E.M.A.A. Hoppenreijs-de.Loo Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (sociale zaken, samenlevingsop bouw, gezondheidszorg, bejaarden zorg, culturele minderheden, eman cipatie, werklozenzorg en coördina tie welzijnsplanning). Spreekuur Raad van Arbeid Maandag van 10.00 tot 11.30 uur in het raadhuis. Openingstijden Gemeentelijk zwembad Maandag 18.30-19.45 (jeugd) Dinsdag 7.00- 8.30 (voor de vroege vogels) 15.30-16.30 (ouderen) 18.30-19.45 (jeugd) 20.00-21,00 (dames) 21.00-22.00 (recreatiezwemmen vol wassenen) Woensdag 9.45-10.45 (dames) 14.00-16.30 (jeugd) Donderdag 7.00- 8.30 (voor de vroege vogels) 18.30-19.45 (jeugd) Vrijdag 8.00- 9.00 (vrij zwemmen) 18.30-19.45 (jeugd) 20.00-21.00 (Trimzwemmeo) Zaterdag 8.30- 9.45 (gezinszwemmen) 11.00-12.00 (gezinszwemmen) 14.00-15.30 (jeugd) De toegangsprijzen zijn voor de jeugd tot 16 jaar f 2,35; voor 16 jaar en ouder ligt dit op f 3,05 per keer. Tegen gereduceerd tarief worden tien-, dertig- en vijftig baden kaarten verkocht. Aan de inhoud van deze pagina kunnen geen rechten worden L °ntl08nd' Steekproef vitaliteit Nederlandse bos Met de overhandiging van het rapport "WEER EEN GEHANDI CAPTEN PROJECT" aan het gemeentebestuur is het onderzoek afgerond van de Werkgroep Gehandi captenbelangen naar de toegankelijk heid en bruikbaarheid van gebouwen in het Venrayse centrum. Dit onderzoek kwam tot stand via samenwerking van de Werkgroep Gehandicaptenbelangen, de gemeente en de Vrijwilligerscentrale. Aanleiding tot het opstellen van het rapport waren een aantal klachten over de toegankelijkheid en bruikbaarheid voor gehandicapten van winkels, openbare gebouwen en straten. Zelfstandigheid Bij de overhandiging van het rapport aan het voltallige college van burgemeester en wethouders bena drukte de voorzitter van de Werk groep Gehandicaptenbelangen dhr. V.d. Biggelaar, dat het van het grootste belang is, dat gehandicapten zelfstandig in de maatschappij moeten kunnen blijven functioneren wanneer dat ook maar enigszins mogelijk is. Dat dat lang niet altijd even eenvoudig zal zijn, is duidelijk, maar d&èr waar dat op eenvoudige manier bereikt kan worden, moet dat zeker worden geprobeerd. De toegang tot een winkel of openbaar gebouw is daar een voorbeeld van. Met veelal simpele middelen en dus lage kosten kunnen gebouwen die nu nog belemmeringenopleveren voor mensen met een handicap, meer gebruiks-vriendelijk worden. Onderzoek In het vorig jaar zijn met assistentie van diverse vrijwilligers meer dan 200 panden in het Venrayse centrum bezocht. Daarbij werd niet alleen gekeken naar de toegankelijkheid in de meest enge zin van het woord, namelijk of de toegangsdeur proble men oplevert, maar ook of de gehandicapte voor het bereiken van die deur op problemen stuit, óf eenmaal binnen in het gebouw geen kant meer op kan. Zo is bijvoorbeeld zelfs onderzocht of een eventuele nooduitgang een onverwachte barrière kan vormen. Bij dat alles moet dan De vitaliteit van het Nederlandse bos, gemeten aan bezetting en verkleuring van blad en naalden, is in 1987 ten opzichte van 1986 verslech terd voor wat betreft de klasse vitaal bos [achteruitgang van 46,9% naar 42,6%). De klassen weinig en niet vitaal zijn echter, in tegenstelling tot de voorgaande jaren, min of meer Niet vitaal wel bedacht worden, dat niet alle handicaps onder één noemer te brengen zijn; of zoals vanuit de Werkgroep Gehandicaptenbelangen is nog geen rolstoeler!" Veel mensen hebben namelijk wat men zou kunnen noemen een "onzichtbare" handicap, die niet op het eerste gezicht door anderen wordt gezien. Zo zou een goed bedoelde rolstoelbaan bij de ingang van een winkel, een belang rijke belemmering kunnen betekenen coor een slechtziende. Waarmee maar gezegd wil zijn, dat oer dergelijke zaken goed moet worden nagedacht. Resultaten De samenstellers van het rapport komen tot de conclusie dat het wat de toegankelijkheid van de gebouwen in het centrum niet uitsluitend kommer en kwel is. De laatste jaren is er op veel plaatsen al veel ten goede veranderd. Niettemin zijn er toch nog diverse plaatsen voor verbetering vatbaar. Sommige daarvan zouden met eenvoudige middelen en met geringe kosten uitgeioerd kunnen worden. Elke eigenaar van een onderzocht gebouw heeft inmiddels gelijk gebleven. In 1985 en 1986 namen deze ten opzichte van de voorafgaande jaren nog toe met respectievelijk 5,6% en 6%. Die cijfers komen aardig overeen met die van Venray. Uit het onlangs verschenen rapport van het vitaliteitsonderzoek van '87 blijkt: - Het vitale bos, het bos dat er normaal uitziet, neemt nog steeds in oppervlakte af. - Het minder vitale bos, het bos dat een kort overzichtje ontvangen van de onderzoeksresultaten,' met het vrien delijke verzoek om daarmee voor zover mogelijk rekening te houden bij toekomstige herinrichting of ver bouwing. Het mag pleiten voor het gehalte van deze adviezen dat diverse daarvan nu al door de betrokken eigenaren daadwerkelijk zijn uitge voerd! Bouwsteen Na het in ontvangst nemen van het rapport zei burgemeester Defesche het rapport als een belangrijke bouwsteen te zien voor toekomstige ontwikke lingen. De aanbevelingen zullen in ieder geval de bijzondere aandacht van het gemeentebestuur hebben en hopelijk ook die van de particulieren in het centrum, zodat de nuttige aanbevelingen tot goede resultaten mogen leiden. Belangstellenden kunnen via het bureau Voorlichting van de gemeente afschriften krijgen van de in het rapport opgenomen algemene aanbevelingen voor eigena ren van voor publiek toegankelijke gebouwen. Dit kan via 04780-23333. traditionele factoren. Onder traditio nele worden o.a. gerangschikt het klimaat (in de vorm van droogte, koude enz.) en aantastingen. Onder de niet-traditionele factoren behoort de luchtverontreiniging en de verster kende werking die deze heeft op de traditionele factoren. In de afgelopen jaren zijn er met name extremen voorgekomen wat betreft de tradi tionele factoren, zoals droogte en koude, die mede de vitaliteitsgegevens bepaald hebben en bepalen. Maar er worden ook verschijnselen' waarge nomen in bossen die duiden op invloed van de luchtverontreiniging. Dit betreft vooral naald- en blad ver kleuringen, die mede duiden op een verstoring van de voedingsstoffenba- lans als gevolg van o.a. stikstofover maat. Uit de vitaliteitsinventarisatie van dit jaar blijkt dat het stabiliserende effect dat in de cijfers opgesloten ligt, veroorzaakt lijkt door het gunstige weer van deze zomer (vochtig, koel), waarvan vooral de grove den (40% van het bosareaal) heeft geprofiteerd. Op dinsdag 26 januari en vrijdag 29 januari wordt in Venray weer een onderzoek op baarmoederhalskanker gehouden. De onderzoek-wagen staat dan zoals gewoonlijk op het parkeerterrein voor het gemeentehuis. Deze keer zijn opgeroepen de dames, die geboren zijn in de jaren 1934, '37, '40, '43, '46, '49 en '52. De aan dit onderzoek verbonden kosten bedra gen 38,50. In 1986 kregen ruim 22.000 vrouwen in de leeftijd tussen 35 en 54 jaar, wonende binnen de voormalige proefregio Nijmegen, een uitnodiging aan het onderzoek deel te nemen. Door de overheid wordt het wenselijk geacht dat de uitvoering van het onderzoek óp baarmoederhalskanker binnen de huisartsenpraktijk plaats vindt. Op dit punt is het door de huisartsen en ziekenfondsen nog niet geheel tot overeenstemming gekomen. Het screeningsonderzoek wordt echter voortgezet door SKON, (Stichting Kankerscreening Oost-Nederland) waarbij dit jaar tot in totaal bijna 40.000 vrouwen in 50 gemeenten een oproep zullen krijgen. ONDERZOEKSEFFECTEN Nu, meer dan tien jaar na de start van het bevolkingsonderzoek op baarmoederhalskanker zijn de effec ten duidelijk merkbaar. Het vóór komen van baarmoederhalskanker is teruggelopen van 18,6 per honderd duizend tot 3,3 per honderdduizend deelnemende vrouwen. Bij vrouwen die voor de derde maal deelnamen, werden 9 keer minder vaak ernstige afwijkingen gevonden dan bij vrouwen die voor de eerste keer deelnamen. Uit onderzoek blijkt verder dat de kans op deze vorm van kanker voor vrouwen van wie minstens eenmaal een uitstrijkje is genomen, vijfmaal kleiner is verge leken met vrouwen die nog nooit een uitstrijkje hebben laten maken. Elk jaar worden ongeveer 1200 nieuwe gevallen van baarmoederhalskanker opgespoord. Het vóórkomen van baarmoederhalskanker vertoont een duidelijke tendens tot dalen. Vroeger stierven ongeveer 400 vrouwen in Nederland aan baarmoederhalskan ker. Dit getal kan worden terugge bracht tot minder dan 100 onder voorwaarde, dat alle vrouwen die worden opgeroepen aan het screen ingsonderzoek meedoen. Vrijwel alle afwijkingen, ook beginnende baar moederhalskanker, kunnen door be handeling volledig genezen. Deelname I aan het onderzoek is dus van groot belang. Niet alle vrouwen Deelname aan het onderzoek heeft geen zin voor die vrouwen bij wie de baarmoeder is weggehaald. (Men dient dit zeker te weten. Niet bij iedere operatie waarbij "alles" is weggehaald, is de baarmoederhals ook weggehaald). Verder is volgens de huidige inzichten één uitstrijkje per drie jaar voldoende. Is er korter dan twee jaar geleden uitgestreken, dan is onderzoek nü overbodig. Menstruatie is voor het maken van een uitstrijkje geen probleem. Wél is dit lastig voor de beoordeling, vandaar dat wordt geadviseerd een nieuwe afspraak te maken, wanneer het onderzoek plaatsvindt op de eerste drie dagen van de menstruatie. Eigen bijdrage De vrouwen, die aan het baar- moederhalsonderzoek willen mee doen wordt een eigen bijdrage gevraagd van 38,50. Subsidie van de gemeente(n) (Gemeente Venraij geeft geen subsidie) maakt het mogelijk om de eigen bijdrage zo laag mogelijk te houden. Ook het merendeel van de andere gemeenten hebben voor dit jaar subsidie toegezegd. Huisartsenpraktij U Tussen de Landelijke Huisartsen Vereniging en de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen is een overeenkomst ophanden omtrent het maken van een utstrijkje bij alle vrouwen tussen 35 en 54 jaar in de huisartsenpraktijk. Zodra deze over eenkomst een feit is, zal SKON de afspraken met de basisgezondheids diensten, huisartsen en specialisten in de regio hierop afstemmen. De Stichting Kankerscreening Oost- Nederland kan daarbij een taak vervullen op het gebied van coördina tie, registratie, kwaliteitsbewaking en privacy-regeling voor de deelnemers binnen de regio van het Integraal Kankercentrum Oost. Datum en plaats van de onder- zoekswagen Gemeente Venray: Dinsdag 26 januari en vrijdag 29 januari 1988 op de parkeerplaats voor het gemeentehuis. De preciese datum, tijd en plaats van het onderzoek staan op de oproepkaart vermeld. VERGOEDING KOSTEN Van de kant van de Sociale Dienst is de toezegging gedaan, dat de deelnemende vrouwen, die een uitke ring ontvangen in het kader van de bijstands- of RWW- regeling, in principe vergoeding kunnen krijgen van de door hen gemaakte kosten. Voor deze groep vrouwen is het dus van belang om op de onderzoeks- wagen om een betalingsbewijs te vragen. Deze kosten worden in principe aangemerkt als noodzakelijk gemaakte medische kosten (zoals bijv. ook de "Knakenkaart" e.a.) voor vergoeding in aanmerking komen. Minder vitaal Weinig vitaal 1984 1985 1986 1987 50.8 49.9 46.9 42.6 39.7 35.0 32.0 36.1 8.0 13.0 16.0 16.6 Venray: dinsdag 26 en vrijdag 29 januari 1988 op de parkeerplaats voor het gemeentehuis van 9.00 tot 12.30 en van 13.00 tot 16.15 uur. Opgeroepen worden, dit jaar, 1642 vrouwen die geboren zijn in 1934 - 1937 - 1940 - 1943 - 1946 - 1949 - 1952 Voor het verzetten van afspraken kunt U op werkdagen bellen tussen 9.00 en 10.00 uur 's morgens: 080-229951. Bij verhindering hoeven opgerocpcnen zich niet af te melden, omdat deelname op vrijwillige basis gebeurt. De boomsoorten 1 opperviaKte toe. - Het weinig vitale bos, het bos met sterk afwijkende kenmerken en weinig toekomstverwachting, is de vorige jaren in oppervlakte toege nomen en is dit jaar min of meer op hetzelfde niveau gebleven. - het niet vitale bos, het bos dat geen toekomstverwachting heeft of zelfs al dood is, nam de vorige jaren in percentage toe, maar is '87 iets minder omvangrijk. Landelijk is bij de grove den sprake van een toename van de vilaliteit. Bij de douglas lijkt de afname in vitaliteit te zijn gestopt. De vitaliteit van Oostenrijkse en Corsicaanse den is niet verbeterd. Met name de laatste soort is veel in Venray vertegenwoor digd. De overige naaldboomsoorten vertonen een verdere achteruitgang in vitaliteit. De vitaliteit van de inlandse eik is sinds 1986 verder afgenomen. Deze boomsoort moet nu tot de minst vitale van het Nederlandse bos worden gereken. Ook de vitaliteit an de beuk is sinds 1986 sterk teruggelopen. Bepalende factoren voor de vitaliteit De vitaliteit van boom en bos wordt bepaald door traditionele en niet- uc ucmcuucujnc voorlichter ONTWERPEN ADVERTENTIES, NAAMLOGO'S, HUISSTYLEN, DRUKWERK Iopname klaar) BELETTERING BORDEN. ETALAGERUITEN, AUTO'S /Qclame^tudio GROTESTRAAT 7 VENRA Y TEL. 04780-84263 De afgelopen 12 maanden heeft het Regionaal Instituut Midden- en Kleinbedrijf (RIMK) ruim 800.000,- aan subsidies toegekend aan onderne mers op het gebied van handel, ambacht en dienstverlening in deze provincie. Ruim 270 bedrijven in limburg hebben met behulp van deze regeling gebruik gemaakt van externe ad- Kennisgeving bekendmaking ontwerp-beschikking Burgemeester en wethouders van Venray, maken bekend dat zij van plan zijn om onder het steller, van voorwaarden positief te beschikken op de aanvraag voor een hinderwetver gunning van: P. Vissenberg, St. Cathari- nastraat 12a te Leunen (Tooiing Tech- nika) voor het oprichten en in werking hebben van een gereedschapsmakerij waar elektromotoren worden gebruikt met een gezamenlijk vermogen van meer dan 1,5 kW, gelegen aan de St. Catharinastraat 12a te Leunen; maatschap Michels, Lemmen- weg 14 te Heide voor het wijzigen van een legkippenhouderij in een var- kensmesterij gelegen aan de Lemmen- weg 7 te Heide; Nijssen Mengvoeders b.v., Veu- lenseweg 20 te Veulen voor het uitbrei den en wijzigen van een mengvoeder- bedrijf gelegen aan de Veulenseweg 20 te Veulen; A. Jansbeken, Ambachtstraat 3 te Venray voor het ex artikel 6a uit breiden wijzigen van een stieren- mesterij, gelegen aan de Am bachtstraat 3 te Venray. De ontwerp-beschikking en bijbe horende stukken kunnen op het raad huis, kamer 119, Raadhuisstraat 1 te Venray, elke werkdag van 09.00 uur tot 12.00 uur worden ingezien tot 24 januari 1988. Tot deze datum kunnen de stukken ook worden ingezien op elke donder dag van 16.30 tot 19.30 uur na telefo nische afspraak. Tot bovengenoemde datum kunnen gemotiveerde bezwaren schriftelijk worden ingediend bij burgemeester en wethouders van Venray. Daarbij kan worden verzocht de persoonlijke gege vens van degene die bezwaar maakt niet bekend te maken. De aanvrager en degenen die be zwaar hebben gemaakt naar aanlei ding van de aanvraag en degenen die aan kunnen tonen dat zij niet (tijdig) in staat zijn geweest dit te doen, kun nen bezwaar maken tegen de ontwerp beschikking. Burgemeester en wethouders voornoemd, mr. H.J.M. Defesche, burgemeester Drs. A.W.M. de Bever, secretaris viezen. Het Ministerie van Economi sche Zaken heeft voor dit jaar het totale beschikbare bedrag verhoogd met 2 miljoen tot totaal 23 miljoen gulden. De bedoeling van deze regeling is ondernemers die niet over voldoende interne deskundigheid beschikken, de mogelijkheid te geven met subsidie externe adviesondersteuning te ver krijgen voor vraagstukken die betrek king hebben op de verbetering van de bedrijfsvoering van de onderneming, j. Ondernemers die een extern advi seur wensen in te schakelen kunnen bij het RIMK een diagnose laten stellen en informatie krijgen over die adviseurs die het beste zijn problemen kan oplossen. Het RIMK is in het bezit van computermodellen om bedrijven door te lichten en heeft een geautomatiseerd bestand van ruim 1.500 adviesbureau's, die kunnen worden geselecteerd op o.a. brache- en vakgebieden. Wanneer kunt u een beroep doen op deze regeling? Als er kosten worden gemaakt voor een door derden uitgebracht advies over: - automatisering - marketingbeleid - adm. organisatie - organisatiestruct - financieel beleid - infor. bewerking - productie-organi. - voorraadbeheer - product innovatie - logistiek - produc. technologie- bedr. strategie - kwaliteitszorg Uitgezonderd zijn fiscale en juridi- I sche adviezen, adviezen met betrek king tot personeelsaangelegenheden, interim management, training en opleiding, reclame- en public rela- tionsactivitei tenmark tonderzoeken, accountancy-werkzaamheden, wer ving en selectie personeel, alsmede financieringsadvies en begeleiding van de Kredietregeling Midden- en Klein bedrijf. De hoogte van de subsidie bedraagt 40% van de advieskosten (excl BTW) met een maximum van 10.000,- per jaar per bedrijf. Voor bedrijven tot en met 9 werknemers is de subsidie over de eerste twee dagen 70% en daarna 40%. Subsidie-aanvragen die com pleet zijn worden binnen 1 k 2 weken afgehandeld. Het telefoonnummer van het arbeidsbureau is door een zetfout verkeerd opgenomen in de gemeente lijke gemeentegids, die vorig jaar huis-aan-huis verspreid is. Het enige goede nummer voor het arbeidsbu reau is: 82551. Voor nadere informatie en aan vraagformulieren kunt u terecht bij het Regionaal Instituut Midden- en Kleinbedrijf (RIMK) adres: Mgr. Nolensplein 59 5911 GG VENLO tel: 077-548872 Postbus 637 5900 AP VENLO Industriële bedrijven kunnen hiervoor terecht bij de Rijksnijverheidsdienst te Maastricht, tel: 043-216448. In het gemeenschapshuis "De Zandhoek" te Wanssum wordt op dinsdag 19 januari a.s. om 20.00 uur een vervolg bijeenkomst gehouden van de Landelijke Vereniging voor Kleine Kernen. Hiervoor zijn de besturen van de dorpsraden en de gemeenten in de regio Noord Limburg uitgenodigd. Deze bijeenkomst wordt gehouden om vertegenwoordigers van deze besturen nader te informeren over de verdere, opzet en uitvoering van een aantal vorig jaar in Wanssum gedane projectvoorstellen. Deze projecten zijn: "Verkeersveiligheid", "Hand boek leefbaarheid kleine dorpen Limburg" en "Handleiding gemeen telijke belijdingsnota kleine kernen". Recente ontwikkelingen en contacten hebben daarnaast geleid tot mogelijk heden voor nog twee nadere projec ten, welke tijdens de vergadering nader worden toegelicht. In verband met de verdere concretisering van het project "Verkeersveiligheid" worden de dorpen en gemeenten, waar dit probleem speelt gevraagd, nadere informaties te verstrekken over de werkelijke aard en omvang van dit probleem ter plaatse. Men kan zich aanmelden voor deelname aan een mogelijk concreet verkeersveilig- heidsproject, dat bij wijze van experiment kan worden uitgevoerd. Boekhandel van den Munckhof is ook dinsdags de gehele dag geopend

Peel en Maas | 1988 | | pagina 16