I If Nieuwe bibliotheek wordt morgen officieel geopend PEEL EN MAAS Hond in de schouwburg... Activiteiten rond opening ^iü Prachtige voorziening voor Venray SPEEL-O-THEEK Fitness- en Saunacentrum Venray GRATIS TKUDy BONGART5 PEEL EN MAAS -;/ :- DONDERDAG 14 JANUARI 1988 Nr. 2 HONDERDENNEGENDE JAARGANG Sinds 16 december van het vorig jaar, toen de deuren van de nieuwe bibliotheek in de voormalige Torro- vestiging aan de Merselosewegeen week eerder dan gepland open gingen, hebben velen kennis kunnen maken met de prachtige, nieuwe voorziening. Op vrijdag 15 januari, morgen dus, zal de bibliotheek officieel worden geopend door wet houder Jo van Oers, die dan tevens de in hetzelfde pand ondergebrachte Speel-o-theek zal openen. Dat gebeurt om 17.00 uur met aansluitend een receptie door bestuur en directie tot 19.00 uur. Door de vervroegde opening op 16 december was het niet mogelijk om de automatisering volledig in te voeren. Het streven is er nu op gericht om uiterlijk 31 maart de geautomatiseerde uitleen te kunnen invoeren. Wanneer de leden straks een nieuwe lenerspas hebben en de medewerksters zijn voorbereid op dit nieuwe uitleensys teem, zal de bibliotheek van Venray door middel van deze snelle com puterverwerking meer service in de vorm van advisering en bemiddeling kunnen brengen. DE GESCHIEDENIS Bij gelegenheid van de officiële opening is het interessant te herin neren aan de geschiedenis van de bibliotheek, welke begon in het begin van de vijftiger jaren. Als initiatief nemer tot oprichting van openbare (d.w.z. algemeen toegankelijk) bi bliotheek te komen, moet worden genoemd de toenmalige pastoor deken A.H. Loonen. Hij beschikte over kennis van de bibliotheek: voorziening vanuit zijn voormalige standplaats Venlo. Zijn aanzet werd ondersteund o.m. door de heren Swiiste, Hanssen, Thijssen, mevr. v.d. Hombergh, mevr. Raedts en mevr. v. Waayen- burg. In 1955 werd de notariële akte verleden tot oprichting van de R.K. Openbare Leeszaal en bibliotheken te Venray. In dat jaar kwam in de begroting van de gemeente Venray een bedrag voor dat de oprichting en de inrichting van de bibliotheek mogelijk moest maken. De uitleen werd gestart op 7 juni 1956 in Huize San Damiano, Paterslaan 1 Venray, in huur i afgestaan door de Derde Orde van de Paters Franciscanen. Het boekenbezit werd gevormd door: - de boeken van de vroegeren parochiebibliotheek van de pa rochie St. Petrus-Banden; - De leesbibliotheek van de Derde Orde; - Een aantal nieuw aangeschafte boeken; - (in een iets later stadium) de boeken van de bibliotheek van boekhandel Messemaeckers. Begonnen werd met 300 leden en 7000 boeken. De officiële opening vond plaats in december 1956 door deken A.H. Loonen en de toenmalige burge meester Mr. A.H.M. Janssen. Bij die gelegenheid werd een afzonderlijke jeugdafdeling gepre senteerd met 1300 boeken. De leiding van de bibliotheek beruste bij Mw. Kessels. In 1957 werden 40.000 boeken uitgeleend en 1017. leden waren geregistreerd waarvan 400 jeugdleden. In 1961 waren er 1550 leden, waarvan 630 jeugdleden en werden 49.800 boeken uitgeleend. Inmiddels werden plannen ontwikkeld om te komen tot de bouw van een cultureel centrum waarin ook de bibliotheek zou worden gehuisvest. In 1964 werd gestart met de bouw van het Cultureel Centrum, dat op 29 september 1966 officieel in gebruik werd genomen. In 1966 werden uitgeleend 68.000 boeken; in 1967 waren er dat 112.600 en bestond het aantal leden uit 1400 volwassenen en 2000 jeugdleden. In 1969 startte het project school bibliotheken. Vredepeel en Veulen kwamen het eerst. Daarna volgden andere kerkdorpen en vervolgens de scholen in Venray-centrum. RUIMTEGEBREK In 1974 onstond enig soulaas door toewijzing van ruimten yan het Gemeenschapshuis-gedeelte. De jeugdafdeling werd afgescheiden. Intussen werd een programma van eisen samengesteld voor nieuwbouw van een bibliotheek-gebouw in het kader van de ontwikkeling van het centrumplan. In de loop van 1975 werd bekend, dat de gemeente Venray het voormalig bankgebouw van de Rabobank aan de Julianasingel ter beschikking zou stellen voor de bibliotheek, in afwachting van de realisering van nieuwbouw in de z.g. Rose Vlek. In september 1976 vond de in gebruik- name plaats. De afdeling voor volwassenen en de studiezaal werden daarin ondergebracht. In 1978 bedroeg het ledental 6500. Uitgeleend werden 300.000 boeken. In 1980 werd het 25-jarig bestaan van de bibliotheek gevierd. Toen werd ook de naam "Openbare Bibliotheek Venray" vastgesteld. Het predicaat "R.K." werd, gezien de brede Een foto uit de eerste jaren van Venrays bibliotheek. Op vrijdag 15 januari de officiële opening is de bibliotheek gesloten, maar op zaterdag 16 en zondag 17 januari is iedereen van harte welkom om de nieuwe bibliotheek te leren kennen en te bewonderen. Ook de inname en de uitleen van boeken is dan mogelijk. Er is een aantal aktiviteiten gepland om op een aantrekkelijke manier met de bibliotheek kennis te maken! Zaterdag 16 januari 10.30-14.00: een grimeur, met een assistente, geeft de kinderen, als ze dat willen, een leuke snuit. 14.00-14.30 en 14.30-15.00 uur: opening van leesprogramma "Wonder boven wonder" door de goochelaar Rinaldo. Er staat de hele dag een BUTTON-apparaat ter beschikking om zelf buttons te maken. Op zondag kan de jeugd hiervoor terecht in de Speel-o-theek. tentoonstellingen: - een fototentoonstelling van A. den Brok, die een overzicht geeft van de oude en nieuwe bibliotheek de verbouwing en de inrichting. - een tentoonstelling van door de medewerksters zelf gemaakte poppen. - tentoonstelling van de blindenbibliotheek. 11.00-13.00: optreden van een sneltekenaar 12.00-16.00: optreden van een silhouetknipper 12.00-16.00: de inmiddels bekende zang- en muziekgroep "Mallemoer" zal gezellige luister liedjes en grappige folkloristische liederen ten gehore brengen. Vanuit het centrum van Venray zal de joekskapel "Zuutjes an" om 11.00 uur het winkelend publiek er op attent maken dat de bibliotheek "open dagen" houdt. Zondag 17 januari Geopende van 12.00-17.00 15.00-15.40: Optreden van de Spaanse dansgroep "Colonia Espagnol". 16.00: zal de voorstelling nog eens worden herhaald. Gratis loterij Wanneer men in deze dagen boeken leent in de bibliotheek, krijgt men een gratis lot waarmee men leuke prijzen kan winnen. Op zaterdag 16 januari zullen de gelukkige winnaars bekend worden gemaakt. doelstelling en de samenstelling van de Venrayse bevolking, niet meer gevoerd. NIEUWE HUISVESTING In 1981 en 1982 werden pogingen ondernomen om tot een nieywe huisvesting te komen. De voormalige TOP-garage kwam in het vizier maar de plannen vonden geen doorgang. Bezuinigingen in 1983 troffen ook het bibliotheekwerk. De contributie moest verplicht worden verhoogd van 12,50 naar 18,00 per jaar. De boete voor te late inlevering werd verdub beld tot 0,50 per week per boek. Verdere bezuinigingen in 1984 en 1985 maakten de perspectieven somber en plannen voor nieuwbouw werden "tetemporiseerd". In de eerste maanden van 1986 werd bekend dat het gebouw van "Torro" aan de Merseloseweg beschikbaar kwam voor een ander doel. De bestemming als nieuwe bibliotheek was in de ogen van het gemeente bestuur een goede zaak. Enthousiaste inzet en samenwer king leidden tot gunstige uitkomsten. Het pand werd door de gemeente gekocht en verbouwd als nieuwe huisvesting voor d^bibliotheek. In juli 1987 werd begonnen met de verbouwing van het gebouw volgens plannen van de Samenwerkende architecten Venray door het Aanne mersbedrijf Verhoeven Venray. Op woensdag hebben wij nu een paar keer uitleen gehad in onze nieuwe ruimte. Het ziet er allemaal gezellig uit. Zo'n grote toeloop van nieuwe leden hadden wij niet verwacht. Het blijkt toch wel goed te zijn dat bibliotheek en speelotheek in èin gebouw bij elkaar zitten. Alleen willen wij de mensen erop wijzen dat de speelotheek niet gebruikt moet worden als kinderopvang. Wij vinden het fijn als de kinderen het speelgoed even uit willen proberen, maar om daar nu een hele tijd te spelen, terwijl vader of moeder een boek uitzoekt is niet onze bedoeling en hopenlijk ook niet de Uwe. De loopruimte is kleiner dan in de oude ruimte en daarom is het al vlug vol. Het moet prettig zijn om er even binnen te lopen en dan kunnen wij U ook helpen, zonder over de kinderen te struikelen. Op 15 januari wordt de ruimte officieel geopend. Op zaterdag 16 en zondag 17 januari zijn er open dagen. Op zaterdag kunnen de kinderen naast de activiteiten, die de bibliotheek organi- seerd, spek^happen en krijgt ieder kind een vlaggetje mee naar huis. Natuurlijk is er volop gelegenheid om er te spelen met het speelgoed wat op de tafels staat. Op zondag is het bij de bibliotheek wat rustiger en staat bij ons het buttonapparaat klaar, waar de kinderen zelf een button kunnen maken door te knippen of te kleuren. Van 2 tot 4 uur is er een grimeur, die de gezichten om kan toveren in iets heel moois. Ook deze dag voor iedereen een vlaggetje zolang de voorraad strekt. Dit alles is gratis. De speelotheek zit in de oude boekanier. U komt binnen via de bibliotheek. De buitendeur die bij ons zit, is alleen personeelsingang. U bent van harte welkom, zaterdag van 10-5 uur en zondag van 12-5 uur op de Merseloseweg 13. Op vrijdag 15 januari hebben wij geen uitleen en ook niet op de open dagen. Vanaf woensdag 20 januari hebben wij de gewone openingstijden van 2-4 uur en vrijdags van 4 tot half 6 en van 7 tot 8 uur. Tot ziens!! Veel bezoekers van de Prinse Proklematie, jl zaterdag in de Schouwburg, hebben vreemd opge keken toen een echtpaar daar zijn plaats zocht, in gezelschap van een flinke hond. En zoals het een goede Venrayer betaamt, had men al direkt kritiek. Er waren er zelfs, die beloofden de volgende keer hun kanarie mee te zullen brengen.... Nog vreemder keek men op, toen bleek dat het bewuste echtpaar de heer en mevrouw De Bever was de "nieuwe" gemeentesecretaris en zijn vrouw.... En tenslotte maakte Vorst Piet het nog spannend door het echtpaar De Bever en hun bijzondere hond speciaal welkom te hetep. Onze belangstelling was gewekt. Wat moet nou een gemeentesecretaris met een hond in de schouwburg? Feitelijk had Vorst Piet ons dat allemaal wel kunnen vertellen, maar die had kennelijk wat anders aan zijn hoofd. Ad en Mariëtte De Bever wonen met hun drie dochters aan de Overloonseweg nummer 18. Als men op bezoek komt, wordt men luidruchtig verwelkomt door twee honden, die speels en heel nieuws gierig de bezoeker besnuffelen, maar op een eerste commando van 't vrouwtje, de benen nemen en op afstand de zaak in ogenschouw houden. En dan blijkt al gauw, dat niet de gemeentesecretaris met zijn hond de Prinse Proklematie bezocht had, maar dat mevrouw De Bever dat met haar hond deed en wel met een heel speciale bedoeling. Mevrouw De Bever leidt namelijk honden op voor meer zelfstandigheid van gehandicapten. Geen blinde geleidehonden, maar honden die vooral zwaar gehandicapte mensen in een rolstoel helpen en begeleiden. Een van de eisen die bij deze opleiding gesteld worden is het z.g. socialiseren. Die honden moeten bij voortduring in kontakt komen met andere mensen, op drukke plaatsen als markten, winkels, uitvoeringen e.d. Plaatsen ook waar het rumoerig is en waar een hond normaliter in paniek zou kunnen geraken. Zo'n uitvoering in de schouwburg was een prima gebeuren om haar hond, een Golden Retriever van 1 jaar oud, onder het publiek te brengen. De schouwburg-direktie en de carnavalsvereniging hadden er niet zo'n problemen mee. En zo kon het gebeuren dat "Eefje" de eerste hond in Venray is, die behalve de Prinse Proklematie ook nog uitvoerig de foyer bezocht heeft. UIT AMERIKA Het echtpaar De Bever woonde voorheen in Uden, waar mevrouw met haar eigen hond lid was van de Kynologenclub. De trainer daarvan was sinds kort ook trainer bij de Stichting SOHO in Nijmegen. Deze Stichting stelt speciaal opgeleide honden aan gehandicapten ter be schikking. Van het een kwam het ander en op een gegeven moment volgde mevrouw De Bever zelf al een v Een voorbeeld van een invaliden- geleidehond die met zijn baas boodschappen gaat doen. cursus om deze honden te kunnen opleiden. Midden 1986 kreeg zij haar eerste pup toevertrouwd. Het jonge dier was speciaal uit Amerika hierheen ge vlogen, omdat men in Amerika al zo'n 13 jaar honden voor dit speciale doel fokt en opleidt. Zo' n opleiding bestaat grotendeels uit het aanleren van een 50-tal commando's en daarvan zijn "liggen" en "stil" er maar twee. Het is onvoorstelbaar wat zo'n hond moet leren, om maar enkele commando's te noemen: staan tegen een muur om een deur te kunnen openen of een lichtknop in te drukken; gevallen sleutels of andere voorwerpen oprapen en terugbrengen, een portemonnee bewaren, enz. enz. Met dat aanleren van die commando's is men elke dag één uur intensief bezig. En dan verder bijna afgebroken het "socialiseren". In Uden was dat niet zo'n probleem. Daar kende men mevrouw De Bever en haar hond. De winkeliers hadden er geen moeite mee als zij het dier mee de winkel in nam; ook al is dat bij de Warenwet verboden. Hier in Venray ligt dat niet zo gemakkelijk. Tot nog toe is alleen de Hema bereid gevonden de hond toe te laten. De Torro bijvoorbeeld blijft zich echter streng aan de wet houden. Maar het ziet er wel naar uit, dat die wet binnen afzienbare lijd wordt aangepast wat betreft deze honden in de opleiding. Elke veertien dagen is er voor de hond en zijn instructeur/trice een speciale training in het Opleidings centrum in het Brabantse Herpen. Vandaar keert' men dan weer met Op de foto mevr. De Bever met links "Eefje" die nog eind dit jaar een invalide zal gaan begeleiden. HET adres voor sauna, fitness, massage en aerobic Mozartstraat 20a Tel. 89574 Om U ook met onze totale lichaamsbehandelingen kennis te laten maken, geven we deze maand een lichaamsmassage of -peeling voor de halve prijs 40.- huidverzorgings- en make-up-advies (op afspraak) Jeugdbehandelingen voor f 30.- PARFUMERIE HUIDVERZORGING VENRAY, SCHOUTENSTRAAT 16, TEL. 04780-82 705^-rTvTA- VENLO, NIEUWSTRAAT 19, TEL. 077-17583 _,-aSG^k "huiswerk" terug om het dier een volgende reeks commando's te leren. Want 50 commando's in één keer aanleren is er niet bij. Nadat de hond een jaar lang thuis bij een instructeur/trice geleerd heeft, moet men afscheid nemen van het dier. Het gaat dan in Herpen nog een speciale vervolgcursus volgen. Daar worden de commando's tot 80 uitgebreid en "de puntjes op de i gezet". STRENGE SELECTIE Intussen heeft men bij de Stichting SOHO een strenge selectie gemaakt van de gehandicapten die voor een begeleidingshond in aanmerking willen komen. Wie daar voor uitgekozen wordt, moet 14 dagen in Herpen komen logeren, waar hij dan dagelijks met vier honden op stap moet. Uiteindelijk wordt hem dan van de vier honden er één toegewezen. Inderdaad toegewezen, want de honden blijven eigendom van de Stichting, die op dat moment al zo'n 15.000,- in het dier geinvesteerd heeft. Want, al doen de instructeurs de opleiding pro deo, de aankoop en het voedsel gedurende twee jaar, plus de speciale opleiding in Herpen moet toch allemaal betaald worden. Ge lukkig weet men zich als Stichting gesteund door de Nederlandse Ronde Tafel (service-club) en donaties van sympatisanten. Op 20 december van het vorig jaar werd de eerste door mevr. De Bever opgeleide hond overgedragen aan een gehandicapt meisje in Amstelveen, een gebeurtenis waaraan zelfs in het TV-programma van Tineke aandacht werd geschonken. Inmiddels had mevr. De Bever al weer een nieuwe hond, de nu eenjarige "Eefje". In april moet men er al weer afscheid van nemen, want dan gaat zij naar de vervolgcursus in Herpen. Dat afscheid nemen valt toch niet mee. Men is een jaar lang intens met zo'n dier bezig; men heeft het zien groeien van pup tot volwassen hond en het is een trouwe huisvriend geworden. Het is daarom dat de familie De Bever nu even wacht met weer een nieuwe hond in huis te nemen. Eerst everi tot rust komen en het huis in orde maken, waar men nog maar een paar maanden in woont. En ook even iets meer aandacht besteden aan hun eigen hond, die een vriendinnetje is kwijt geraakt, feitelijk ook steeds op de tweede plaats kwam. Maar dan Wie mevrouw De Bever kent weet dat er dan beslist opnieuw zo'n kleine pup in huis komt, waarmee anderhalf jaar later weer een zwaar gehandicapt mens gelukkig wordt gemaakt. uw weekblad

Peel en Maas | 1988 | | pagina 11