Commissie vindt pleintje te duur Werk RfCE mede Herinrichting voorlopig opgeschort Concours van carnavalsliedjes dames CLEANING GRATIS TKUDY BONGARTS PEEL EN MAAS Donderdag 7 januari - Pagina 5 Carnavalsvereniging De Piëlhaas heeft de nieuwe Venrayse vastelaoves- liedjes ingezonden voor het concours dat de ROZ organiseert. Op 28 december j.l is een voorselectie gehouden, waarbij de 20 beste liedjes gekozen werden. Welke liedjes dat zijn, blijft een verrassing. Ze worden op de vier vrijdagen van januari (8, 15, 22 en 29 januari) via de ROZ uitgezonden. Op 5 februari a.s. vindt de finale plaats. De Piëlhaas Venray Zaterdag 9-l-'88 Prinseproklematie, Schouwburg; 20.11 uur. Zaterdag 16-l-'88 Jeugdzitting De Hazekeutel, Schouw burg; 19.30 uur. Ondertrouwbal, Dansschool Janssen, 20.33 uur. Zondag 17-1 J oekskapellenfestival, Schouwburg, 11.55 uur. Vrijdag 22-1 Circus Mök, Schouwburg; 20.11 uur. Zaterdag 23-1 Circus Mök, Schouwburg; 20.11 uur. Woensdag 27-1 Circus Mök, Schouwburg; 20.11 uur. Vrijdag 29-1 Circus Mök, Schouwburg; 20.11 uur. Zaterdag 30-1 Circus Mök, Schouwburg; 20.11 uur. Zaterdag 6-2 Koffiemaaltijd leden, met uitreiking Aid Prinse Plak, Schouwburg, 18.11 uur. Vorstebal, Schouwburg; 20.33 uur. Zondag 7-2 Zondagochtendconcert Hofkoër, Schouwburg; 11.33 uur. Maandag 8-2 Vastelaovesconcert LSO, Schouw burg; 20.15 uur. Dinsdag 11-2 Hazinnenavond, Diverse café's; 20.11 Zaterdag 13-2 Prinseninstallatie, alleen voor geno- digen, gemeentehuis; 15.33 uur. Jeugdbal De Hazekeutel, Jeugdtent; 18.00 uur. Hofbal, Schouwburg en Grote Tent; 20.33 uur. Prinseproklemasie Zaterdag a.s. zal in schouwburg de "Beejekörf" de traditionele jaarlijkse "Prinseproklemasie" worden gepre senteerd. Een wervelend programma van show, dans en muziek zal ten tonele worden gevoerd met uiteraard als hoogtepunt het proklameren van Prins Karnaval 1988. Beslist de moeite waard en een echte Piëlhaas mag het eigenlijk niet missen. Prins Bert I zal in gezelschap van zijn adjudanten Paul en Wim op zijn eigen manier afscheid nemen van het Rooyse Hazenrijk om daarna te worden opgenomen in de gelederen van de "Aid Prinse-kompaneej". De dit jaar optredende artiesten staan borg voor een sfeervolle avond vol zang, dans, muziek, show en sketch. Deelnemers bekend van vorige prinseproclamaties zijn het Venray's mannenkoor, de Garde van de Hazekeutel, Harmonie Euterpe, joekskapel "Moj Zat" en de APK. Nieuw in de prinse-proclematie zal zijn het duo Delène v.d. Munckhof en Daphne Ariaens met een dans. Daarnaast zullen ook de Trennesetters en de dansgroep van Nica van de Windt akte de présence geven. Zelfs vorst en Raad van Elf zullen zich qua showelement niet onbetuigd laten. De muzikale omlijsting wordt evenals andere jaren verzorgd door onze eigen Rooyse Hofkapel o.l.v. Herman Stevens. In de pauze en direkt na afloop zullen de "Basement Boys" het publiek trakteren op een heerlijk stuk muziek, wat tot 02.00 uur zal worden vervolgd door de Hofkapel. Kortom: EEN PROGRAMMA OM NIET TE MISSEN. Ook dit jaar heeft de kommissie Prinseproklemasie weer gezorgd voor een "Prinsetoto". In het standje in de foyer kunt U, tegen een geringe bijdrage, een totformulier invullen met Uw gok naar de naam van Prins Karnaval 1988. Deze formulieren worden U, gezamelijk met het programmaboekje, voor aanvang van het programma aangereikt en kunnen tot het einde van de pauze worden ingeleverd. De prijsuitreiking vindt plaats na afloop in de foyer. De hoofdprijs is een dames- of herenfiets, beschikbaar gesteld door Fa. Jacobs Zn., tweede prijs een echte haas en derde prijs een fles onvervalst "hazebloed". Voorwaar niet niks. Dus: MEEDOEN. Ok dit jaor, alwer vur de zuvvende kiër, stöt d'n Hazinneaovend d'r dn te kaomme. De vurbereidinge zien natuurlek al ien volle gang.'Zoëdat de vraollie van wieds en zieds zun kömme um dèn iënen aovend ien 't jiaor te baat te neme, en is gezellig önder mekaar te viere! De hazinnekafé's en de ablaoska- pelle zien duchtig vurbereidinge dn 't treffe um dèn aovend zó góéd meugelek te Iaote slage, dat sprikt! Hiël veul is d'r ien 't goeje gezeed ovver de vérloëting van de (diepvries) - (Piël)-haze, önder degene die AL de hazinnekafé's bezóchte. Dit um te stimeliëre dat de hazinne MIT de blaoskapelle van kafé nor kafé trekke. Alderwets, vastelaovend op straotü! Dit jaor zun ok vur de mitwerkende blaoskapelle enkele haze verlaot werre! Alles beejèn reeje genoeg vur de hazinne en dnhang zich alvest te verkneukele op DONDERDAG D'N 15e FIBBREWARIE van 20.30 tot 00.30. Hazinne "Gaot d'r mar lekker tigge'n dn!! Vur ienlichtinge: W. Smits Prins Bernhardstraot 30a Tillefoon 82454. De Hazekeutel Venray Kinderoptocht 1988 De carnaval staat weer voor de deur. Iedereen raakt zo langzamer hand in een carnavalsroes.De nieuwe jeugdprins komt zaterdag 16 januari weer uit. Ook deze jeugdprins wil dit jaar op carnavalszondag met de Venrayse jeugd door de straten trekken in de kinderoptocht. Daarom roepen wij kinderoptochtkommissie al de ouders, verenigingen en scholen op om de kinderen te stimuleren en te helpen met de voorbereidingen van de optocht. De kinderen willen wel maar weten vaak niet wat ze willen doen in de optocht. Daarbij laten vereni gingen en scholen het de laatste jaren vaak afweten. Juist die kunnen er voor zorgen dat de kinderoptocht slaagd. Kinderen hebben vaak een steuntje in de rug nodig. Daarom help de kinderen en laten we samen er weer een mooie en gezellige optocht van maken. U Kunt inschrijven op zondag 24 en 31 januari en op 7 februari van 11.00 tot 13.00 uur in Dingus aan de Hoederstraat en in de sporthal de Wetteling aan de Zuidsingel. Tot zondag 14 Februari. De Karklingels Oostrum Vrijdag 8 januari Zitting; 20.00 uur. Zaterdag 9 januari Zitting; 20.00 uur. Zaterdag 16 januari Prinsenbal; 20.30 uur. Vrijdag 22 januari Prinsenbal Spraeland; 19.30 uur. Zaterdag 23 januari Jeugdprinsenbal; 18.30 uur. Vrijdag 29 januari Karnavalsavond voor ouderen; 19.30 Zaterdag 30 januari Aldewieverbal met bekendmaking boerenbruidspaar; 20.30 uur. Zondag 7 februari Receptie Prins?? met uitreiking order van verdienste; 14.11 uur. Vrijdag 12 februari Schoolkarnaval met optocht; 13.30. Zaterdag 13 februari Installatie Prins te Venray; 15.11 uur. Jeugdbal, zaal de Karklingel; 18.00 't Dartele Veule Veulen 9januari Prinsenbal aanvang 20.30 uur 23januari Receptie prins en uitkomen boeren bruidspaar aanvang 20.00 uur. 6 februari Aldwieverbal en uitreiking gouden paard aanvang 20.00 uur. De Spurriemök Oirlo 9 januari 1988 Bonte Avond (de zittingsavond voor Oirlo) De Ruif; 20.00 uur. 17 januari 1988 Prinseproclemasie (het uitkomen van de prinsen) De Ruif; 13.00 uur. 28 januari 1988 Avond voor de Vereniging voor Ouderen oftewel de jeugd van vroeger) De Linde; 20.00 uur. 30 januari 1988 Aid Wieverbal. De Ruif; 20.00 6 februari 1988 Verkoop van onze karnavalskrant; 11.00 uur. 7 februari 1988 Receptie van de Prinsen. De Ruif; 11.11-13.11 uur. 13-14-15-16 februari Karnaval 1988. De Schansekn uppels Castenray 09 januari 1988 Prinsebal 16 januari 1988 Jeugdprinsenbal 18 januari 1988 50+ bal 23 januari 1988 Receptie Prins 29 januari 1988 Zittingsavond 30 januari 1988 Zittingsavond 05 februari 1988 Aldewieverbal 13-14-15-16 februari 1988 Carnaval 't Knölleke Leunen 10 januari Liedjesmiddag en uitkomen Boeren bruidspaar. 12januari Bejaardenavond 16januari Aid Prinsenbal tebens Prinsenbal. 23januari Jeugdprinsenbal 30januari Aid Wieverbal 31 januari Jeugdprinsen receptie 6 februari Jeugd Vorstenhal Rondgang met de Krant 13 februari H. Mis waarna Prinsen receptie 14-15-16 februari Vastenaovend. Gouden Knol voor Jan Rein tjes De heer Jan Reintjes valt de eer te beurt dit jaar de „Gouden Knol", de hoogste onderscheiding van de Leunse Carnavalsvereniging ,,'t Knölleke" in ontvangst te mogen nemen. De uitrei king vindt plaats op zondag 10 januari DE EERSTE BEWONERS De stichting van het klooster te Oostrum werd enerzijds bepaald door de bezittingen van Johan van Broeckhuysen in de heerlijkheid Spraeland-Oostrum en anderzijds door de aanwezigheid van de Ma riakapel te Oostrum, waarvan het gebruik aan de kloosterlingen werd toegestaan voor de uitoefe ning van hun kerkelijke diensten. De eerste bewoners van het nieuwe klooster Bethlehem te Oostrum waren afkomstig van het klooster Gaesdonck, een stichting van de Augustijner koorheren in 1438. De kloosterlingen bouwden onder leiding van de prior Henri- cus van Erp het klooster met stal lingen, en bewoonden dit tot 1470, toen de verhuizing naar het klooster Zandt bij Straelen plaats vond. Augustijner kanonikessen, afkomstig uit het klooster te Well waren enkele jaren later de nieuwe bewoners van klooster Bethlehem en zij zijn er gebleven tot de op heffing van het klooster onder het Franse bewind in 1802. Kloosters in de middeleeuwen werden vaak genoemd naar een patroonheilige of naar plaatsen in het H. Land: het klooster Bethle hem te Oostrum en Jerusalem te Venray. a.s. om 14.00 uur. De onderscheidene wordt een „ech te knollevreter" genoemd, omdat hij 62 jaar geleden in het Overbroek werd geboren. Hij volgde de lagere school en de landbouwschool en van 1946 tot 1950 vervulde hij zijn vaderlandse plicht in het voormalige Nederlands Indië. Bij zijn terugkeer in Leunen werd hij aangesteld bij de K.I. van de zui velfabriek. Hij werd voorzitter van de K.A.B. en secretaris van de K.V.P. Vele jaren was hij lid van de toneelve reniging „Comedia". In 1960 was hij zeer nauw betrokken bij de bouw van het gemeenschapshuis in Leunen, waarvan hij bestuurslid was. In 1968 was hij een van de initiatiefnemers van het dorpskrantje „De Ruuper". De bezorging daarvan is vanaf het begin in handen van de familie Reintjes. In 1970 begon zijn politieke loop baan toen hij raadslid werd van de toenmalige Kerkdorpenfractie. Mo menteel maakt hij deel uit van de C.D.A.-fractie in de gemeenteraad o.m. als warm pleitbezorger van alles wat met Leunen te maken heeft. Thans is de heer Reintjes nog steeds actief als lid van de ouderenvereniging van Leunen, lid van het algemeen bestuur van het gemeenschapshuis en in de kerk als lector, collectant en soms als misdienaar. Uiteraard zal bij de uitreiking van de onderscheiding ook zijn gezin worden betrokken, om dat zijn vrouw en kinderen dikwijls bij zijn activiteiten actief waren. De Piëlreus Ysselsteyn 9 januari Prinsenbal; Roelanzia 16 januari Jeugdprinsenbal; De Koel 17januari Liedjesmiddag; Smelehof 24januari Boerenbruiloft; Smelehof 29 en 30 januari Bonte Avonden; Smelehof 4 februari Ouderavond; Smelehof 5 februari Aid Wieverbal; Smelehof 7 februari Receptie Jeugdprins, De Koel 13 februari Receptie Prins 1988; Smelehof De Zagewetters Merselo 8 en 9januari Zittings-avonden (kermenaai-visite) 19.49 uur in zaal 't Anker opgeluisterd door Die Fidelen Rosentaler. 17januari Bekendmaken Boerenbruikspaar. 14.11 uur in de residentie den Tommes. Opgeluisterd door de Plavuut. 23januari Prinsenbal aanvang 20.30 uur. Af treden prins Theo; 21.30. Bekend maken prins.... 1988; 22.30 in zaal 't Anker. Gratis entree. Muziek: Avanti's. 13 februari Prinsen-receptie om 20.11 uur in ?aal 't Anker. Opgeluisterd door Die Fidelen Rosentaler. Aansluitend car navals-bal. Muziek: Avanti's. Gratis entree. OAMES BOUTIQUE _,É/||K. GROTESTRAAT 7 VENRAY Jgjjjg STICHTING KLOOSTER ZANDT BIJ STRAELEN Karei de Stoute, hertog van Bourgondië, probeerde de Bour gondische macht in deze contreien uit te breiden en het hertogdom Gelre binnen zijn invloedssfeer te brengen. Een bondgenoot van Bourgondië was de hertog van Kleve. Hertog Adolf van Gelre wilde de zelfstandigheid van zijn hertogdom handhaven en in 1468 werd hij gedwongen bij Straelen slag te leveren met de troepen van hertog Johan van Kleve. Nabij de buurtschap 't Zandt stonden 600 ruiters en 6.000 man voetvolk van de Gelderse hertog tegenover 2.400 ruiters en 5.000 man voet volk van de hertog van Kleve. Voor het begin van de slag deed hertog Adolf van Gelre in de na bijheid van de Mariakapel in de buurtschap 't Zandt de plechtige belofte, dat hij een klooster zou stichten als hij de veldslag zou winnen. Genoemde Mariakapel in de buurtschap 't Zandt, zuidelijk van Straelen, was in 1413 gesticht door hertog Reinoud IV van Gel- Te. VERPLAATSING KLOOSTER Hertog Adolf behaalde in 1468 een overwinning op de Kleefse troepen en hield zijn belofte gestand; hij besloot het klooster te Nu de mediatheek in de voormalige Torro aan de Merseloseweg in gebruik is genomen, wordt het stilaan ook tijd dat het parkeerterrein voor de Mediatheek heringericht wordt. De gemeente heeft daarvoor plannen gemaakt, wat neer komt op de aanleg van 26 parkeerplaatsen, een fietsen stalling en een groenvoorziening in de vorm van de aanplant van 12 bomen en de aanleg van plantsoenstroken. De totale kosten voor deze herinrichting worden geraamd op ƒ99.400,- incl. btw. In de vergadering van eind maart vorig jaar, toen de verdeling van het fonds Stads- en Dorpsvernieuwing aan de orde kwam, besloot de raad uit dat fonds ƒ100.000,- te reserveren voor de aanleg van bedoeld pleintje. Zo te zien, zijn er dus geen problemen; de plannen zijn er en het geld is er voor gereserveerd. Dat dachten ook de commissieleden van de Partij van de Arbeid en de vertegenwoordiger van de fraktie Samenwerking. Bij zo'n mooie mediatheek past ook een mooi pleintje, want de mediatheek begint niet bij de voordeur.... De andere commissieleden hielden er echter heel andere meningen op na Namens het CDA zei mevr. Poels- Peters, dat het in deze tijd van bezuinigingen onverantwoord was dat een dergelijk fraai plein wordt aangelegd. Bovendien wordt het pleintje minder funktioneel dan het nu is (minder parkeerplaatsen). Volgens deze spreekster is men een luxe aan het maken, welke niet past in deze tijd. "We hebben die centen elders in het centrum ook hard nodig", aldus mevrouw Poels. De heer Robberegt (VVD) en de heer Van de Vorle vonden beiden het geintje in zijn huidige staat zeer slecht, maar ze meenden dat een goed herstel veel goedkoper kon en even afdoende was. Namens wethouder Claessens hield de heer Grootjans een uitvoerig pleidooi. Hij vertelde dat de media theek een mooi gebouw is geworden, maar alles is sober gehouden; óók met het oog op het nog aan te leggen pleintje. Van dat pleintje zijn minstens tweederde van de tegels kapot en die kunnen dus weggegooid worden. Het kost zeker ƒ50.000,- als we het pleintje alleen maar herstellen. Voor ƒ40.000,- méér krijgen we een mooi terrein, dat past bij de mediatheek maar ook bij het nieuwe centrum dat zich aan het ontwikkelen is. Ook kunnen we de achterkant (de voormalige los- en laadplaats aan de De Klutetrappers Vredepeel 16 januari 1988 Prinsenbal van de Klutetrappers 23 januari Prinsenbal te Merselo 7 februari Receptie van de Prins van de Klutetrappers? 12 februari Bezoek 's middags aan de Lagere school Oostrum te verplaatsen naar 't Zandt te Straelen met „alle renten en rechten". Zoals vaker bij de stichting van kloosters in de mid deleeuwen, had het klooster te Oostrum een moeilijke beginpe riode - ondanks de beschikking over bepaalde vaste inkomsten - o.a. was het terrein in de omtrek moerassig. Bovendien stond de hertog van Gelre door de verleen de pandbrieven in nauwe verbin ding met het convent te Oostrum. Hertog Adolf richtte een ver zoek aan het bestuur van de Win- desheimer congregatie het te stich ten klooster Zandt op te nemen in de congregatie en te besturen vol gens de regels van de orde en deed het verzoek, dat de prior te Gaes donck toezicht zou houden op het nieuw te stichten klooster. IN DE BUURT GÉÉN NONNENKLOOSTERS De Windesheimer congregatie richtte een verzoek aan de paus om machtiging om het klooster te Oostrum met alle renten en rech ten te verplaatsen naar 't Zandt bij Straelen en als redenen voor de verplaatsing werden o.a. genoemd „dat de plaats van het klooster te Oostrum voor de bouw van een klooster niet geschikt en passend was wegens de ligging van meerde- Langeweg) er zó niet bij laten liggen, aldus de heer Grootjans. Mevr. Poels was echter niet van gedachte te veranderen. "Als je de centen niet hebt, moet je iets niet kopen, of iets goedkoper aanschaf fen" zo betoogde zij. En ook al heeft de raad voor dat pleintje geld gereserveerd, dan wil dat nog niet zeggen dat het er persé aan besteed moet worden....Het CDA is niet tegen een mooi pleintje maar wel tegen de NIET OM HALF TIEN In ons bericht over het smijten van vuurwerk vanuit een zwarte bestelbus naar fietsende meisjes, vermelden wij dat dit op donderdagavond half tien was gebeunc Dit was niet juist. Deze ergerlijke streek vond echter plaats rond 15.15 uur, in de buurt van de Beethovenstraat. Getuigen worden vriendelijk verzocht zich bij de politie te melden. INBRAAK TIJDENS AFWEZIGHEID Tijdens afwezigheid van de be wonerszaterdagavond tussen 18.45 en 21.15 werd er ingebroken in de woning van de fam. N aan de Julianasingel. Toegang was verkregen door vernieling van een ruit aan de achterzijde van de woning. Ont vreemd werd een groot aantal sieraden en enkele betaalkaarten. De waarde bedraagt vele duizenden guldens. BOWLINGTAS MET BAL GESTOLEN Uit 'n op de parkeerplaats bij de tennishal opengebroken personenauto werd niet alleen een radiocassettere corder ontvreemd, maar ook een bowlingtas met daarin een bowling bal. De tas werd later in de buurt teruggevonden alleen de bowlingbal bleek verdwenen te zijn. re vrouwenkloosters in de nabij heid, alsmede een talrijke bevol king en een moerassige en on vruchtbare bodem" De verplaatsing van het klooster van Oostrum naar het Zandt bij Straelen - met alle renten en rech ten - verwierf ook de toestemming van de weduwe van Johan van Broeckhuysen, die tijdens zijn tocht naar het H. Land was over leden. Ook de uitvoerder van het testament van ridder Johan, Wil lem van Brede, doctor in de rechtsgeleerdheid, ging met de verplaatsing accoord. M.J. Janssen tekent hierbij aan: „Als pastoor van Straelen ging Willem van Brede accoord met de vestiging van het klooster bij Straelen en de hertog van Gelre deed alle moeite het klooster met alle renten en rechten naar Strae len te verplaatsen: dat zal wel ge weest zijn de victorie van de over winning in 1468 te gedenken op een voor hem zo goedkoop moge lijke wijze en daarbij werd hij prijs welke dat nu kost. Mevr. Poels vond het tenslotte nodig over deze kwestie ruggespraak te houden met de andere fraktieleden om een definitief standpunt te kunnen bepalen. Besloten werd, dat het voorstel niet meer in de commissie terugkomt, maar in de komende raadsvergadering aan de orde wordt gesteld. Het CDA kan dan beslissen of het pleintje méér wordt dan alleen maar opgeknapt krijgen is geen kunst....; werk houden: daar gaat het om! Niet er telkens weer eventjes tegenaan gagn, maar dag in dag uit vakkundig je werk doen. Altijd rekening houdend met de speciale wensen en behoef ten van onze relaties. Hoenderstraat 53 - Venray (04780-87024) ll door de kloosterlingen, die waar schijnlijk liever Straelen als Oostrum als standplaats hadden, gesteund. Bovendien werd be paald, dat gelden, die ridder Jo han beschikbaar gesteld had voor de stichting van een Karmelieten klooster te Zaltbommel zouden vervallen aan de Augustijner koorheren van Oostrum, als de Karmelieten in gebreke zouden blijven een klooster in Zaltbom mel te realiseren. Op het verzoekschrift van de Windesheimer congregatie rea geerde de paus met de opdracht aan de abt van het Cisterciënser- klooster te Kamp bij Rheinberg om een onderzoek in te stellen en vervolgens volgde op 5 november 1469 de pauselijke goedkeuring met de bemerking, dat tegenstan ders of zij, die het bestuur van de Windesheimer congregatie in zijn bezit zouden hinderen door de kerkelijke censuur of straffen te tuchtigen. (wordt vervolgd) Om U ook met ons totale lichaamsverzorginsgbehandelingen kennis te laten maken, geven we deze maand een lichaams massage of a f\ -peeling voor de halve prijs T 1U huidverzorgings- en make-up advies (op afspraak) Jeugdbehandelingen voor f 30,- PARFUMERIE HUIDVERZORGING

Peel en Maas | 1988 | | pagina 5