Beleid PtiCE PEEL EN MAAS mede Verpleeghuizen „De Kruuze" 1 en „St. Antonius"-Horst worden gecombineerd BÜ PATER PIET HOEDEMAEKERS NAAR ZAMBIA Zalig Kerstfeest en 'n Voorspoedig 1988 Wmafö: \*V /JfJ EMOFRA dames Afstoten landbouw gronden CLEANING De werkloosheid in Venray en de regio Extra geld nodig voor politietaken Prettige feestdagen HULP AAN VLUCHTELINGEN UIT BUURLAND MOZAMBIQUE Kerstmis met de Zangers van St. Frans Foto-expositie van C. Postma Kerstviering Pastoor Kemmere koor Fitness- en Saunacentrum Venray Kerstconcert te Castenray Kerstconcert in Overloon Kindeke wiegen in de Grote Kerk BROEKEN DUUR? KOM NOU!!! De besturen van de verpleeghuizen 'De Kruuze" te Venray en "Sint Antonius" te Horst hebben besloten tun samenwerkingsovereenkomst zo- lanig te wijzigen, dat beide instel ingen in de toekomst zowel demente lis langdurig zieken en gehandicapten tunnen gaan verplegen. Momenteel worden in De Kruuze te Venray alleen lemente bejaarden verpleegd en lehandeld, terwijl in het verpleegte- mis St. Antonius in Horst alleen de erpleging en behandeling plaatsvindt van lichamelijk langdurig zieken en ■ehandicapten. Reeds een vijtal jaren bestaat tussen jeide verpleeghuizen een samenwer kingsverband, welke zich in hoofd- aak beperkt tot het gezamenlijk in lienst hebben van een aantal unktionarissen. Geleidelijk aan verden ook andere initiatieven tot «menwerking genomen. De nieuwe ivereenkomsi geeft de direkties van le twee verpleeghuizen vele mogelijk- ïeden lot samenwerking. COMBINATIE De besturen van de twee verpleeg- ïuizen hebben besloten gezamenlijk te ;treven naar gecombineerde verpleeg- luizen, zodat binnen één verpleeghuis jowel patiënten kunnen worden opgenptnen met een somatische (Horst) als psycho-geriatrische (Ven ray) indicatie. De gecombineerde situatie van beide huizen moet mogelijk worden door onderlinge verschuiving van erkenningen. Daar boven dient de capaciteit van St. Antonius te worden uitgebreid. De verpleeghuizen zijn van oordeel dat hiermee ingespeeld wordt op signalen vanuil de samenleving. Spreiding van gezondheidszorgvoor zieningen is in het belang van patiënt en familie. Afstanden worden korter en overplaatsingen kunnen over het algemeen voorkomen worden. Door dit initiatief kan dit op verantwoorde wijze plaats vinden. GUNSTIG ADVIES Momenteel vindt advisering aan het Provinciaal Bestuur plaats over de verpleeghuisplanning voor de komen de jaren. Belangrijk adviesorgaan is het SGNL (Samenwerkingsverband Gezondheidszorg Noord-Limburg) waarin alle verpleeghuizen in Noord- Limburg samenwerken. Hun ge zamenlijk advies m.b.t. de capaci teitsplanning voor verpleeghuizen is door het SGNL-bestuur overgeno men. De verpleeghuizen binnen het SGNL zijn het over belangrijke inhoudelijke uitgangspunten eens, namelijk: - Optimale spreiding van verpleeghuiscapaciteit over de regio. - Voorkeur voor gecombineerde boven enkelvoudige verpleeghuizen. - Toe deling van capaciteit op basis van de feitelijke patiëntenstromen over de afgelopen jaren. Op basis van deze uitgangspunten geeft het SGNL alle ondersteuning aan het gezamenlijk initiatief van Horst en Venray om te komen tot gecombineerde verpleeghuizen op beide plaatsen. ONDERLINGE RUIL Ook bij het landelijk en provinciaal beleid staat het streven naar gecombi neerde verpleeghuizen evenals sprei ding hoog op de prioriteitenladder. Het initiatief van de twee verpleeg huizen komt aan beide beleidsstrevens tegemoet. Zover bekend is het een unicum in de gezondheidszorg als dit door onderlinge "ruil" mogelijk wordt. Het verpleeghuis in Horst heeft nog een ander initiatief ter goedkeuring voorgelegd. Het heeft uitbreiding van de dagbehandelingscapaciteit aange vraagd van 5 naar 7 plaatsen. Alle adviesorganen hebben hierover reeds positief geadviseerd. RENOVATIE "DE KRUUZE" De Kruuze in Venray staat aan de vooravond van een zeer ingrijpende Bestuur en fractie van het CDA afdeling Venray wensen alle inwoners van Venray renovatie. Wanneer een en ander volgens plan verloopt, zal begin 1988 gestart kunnen worden met de renovatie van de eerste en tweede etage, i.e. de huisvesting van de op dit moment 125 demente bejaarden. Voor de periode van de renovatie, een klein jaar, zullen alle patiënten, 175 personeelsleden tijdelijk gehuisvest worden op de lokatie St. Servatius van het PCV (Psychiatrisch Centrum Venray). Zonder deze mogelijkheid en aanbod van de direktie van het PCV zou de zeer grondige renovatie van de Kruuze veel moeilijker haalbaar zijn geweest. De direkties van de beide verpleeg huizen gaan onderzoeken hoe hun initiatief vorm dient te krijgen. Hierna zullen beide verpleeghuizen hun plannen ter goedkeuring aan het ministerie van WVC moeten voorleg gen om hiervoor toestemming te krijgen. Op basis van het positieve samenwerkingsklimaat hebben de besturen en direkties vertrouwen in een voorspoedige afwerking van de intersieve samenwerkingsplannen. DAMES BOUTIQUE Volgens wethouder Claessens heeft de gemeente uit de ruilverkaveling Overloon-Merselo voor 600.000,- minder grond toegewezen gekregen, dan destijds was ingebracht. Gezien de positie van het grondbedrijf, is men daar niet „rouwig" om. Integendeel, want ook nu nog probeert de gemeen te de toegewezen landbouwgronden te verkopen aan de pachters. In de vergaderingen, gewijd aan de begroting voor het komende jaar, vroeg de VVD de positie van het grondbedrijf te verbeteren door een fi nanciële injectie. De heer Houba be doelde daarmee de financiële meeval ler die de gemeente onlangs van het Rijk mocht ontvangen. Als daar nog iets van over blijft, zou dat aan het grondbedrijf moeten worden toege voegd. Maar daar was het college van b. en w. het niet mee eens. De reste rende gelden komen in de pot „on voorzien". De besteding daarvan is al tijd aan de raad. Maar het blijft moge lijk, om in juli b.v. te bekijken wat er nog in die „onvoorziene pot" zit, om dan eventueel een bedrag naar het grondbedrijf over te hevelen. van korte of lange termijn. Door ons eigen beleid zijn wij in staat aan uw beleids veranderingen aan te passen. D.w.z. door onze flexibele klantgerichte organisatie; ideaal voor wellicht ook uw situatie. Hoenderstraat 53 - Venray 104780-87024) In november mocht men een seizoensmatige toename van de werkloosheid verwachten. Gelukkig is deze van beperkte aard geweest. Landelijk kwamen er "slechts" 1650 werkzoekende mannen bij. In Lim burg waren dat er 40 en in Venray en de regio bleef het aantal gelijk aan dat van oktober. We moeten daar echter wel bij aantekenen, dat in Venray 3 werkzoekende mannen méér werden ingeschreven dan uitgeschreven. In het buro Gennep was dat juist andersom, waardoor de stand toch nog gelijk bleef. Kijken we even terug naar 1 december van het vorig jaar, dan zien we, dat toen in Venray 1465 werkloze mannen waren, nu 1272. In Gennep vorig jaar 812 nu 745. In totaal voor Venray en de regio in één jaar tijd een toename van 260 arbeidsplaatsen. Verheugend is ook, dat vooral veel schoolverlaters "aan de bak" zijn gekomen. Het aantal werkzoekende jongens, jonger dan 19 jaar is de laatste vier jaar nog niet zo laag geweest dan nu. Datzelfde kan men ook zeggen van de werkzoekende mannen van 19 tot en met 22 jaar. Hun aantal bedraagt momenteel in Limburg bijna de helft van het aantal in 1984. Een en ander wordt nog eens geillustreerd door het feit dat maandelijks het aandeel van de jeugdwerkloosheid in de totale werk loosheid blijft dalen. Eind november vorig jaar was dat percentage jeugdige werklozen nog 19,8 tegenover 18% nu. Wat de werkloze vrouwen betreft, blijft hun aantal maar schommelen. In november in Venray 11 vrouwen minder werkloos en in Gennep min 18. Met in totaal 1471 werkzoekende dames in Venray en de regio per 30 november jl., blijkt dat aantal toch nog 12 hoger te zijn dan vorig jaar om die tijd. Maar desondanks ook bij de vrouwen meer jeugdigen aan de slag, zoals blijkt uit de werkloosheidscijfers van de laatste vier jaar. WOENSDAG 23 DECEMBER 1987 Nr. 52 HONDERDENACHTSTE JAARGANG In de afrondende begrotingsverga deringen heeft voorzitter, burge meester Defesche, de gemeenteraad er op gewezen, dat men prioriteiten zal moeten stellen voor de taak van onze gemeentepolitie. Het is namelijk - met het huidige budget - niet mogelijk om meer politiepatrouilles te laten uitvoe ren b.v. in de weekends en op andere speciale tijden, ter bestrijding van klei ne criminaliteit, vandalisme etc. van wege de daaraan verbonden financiële vergoedingen. Men moet overwegen wat er met het huidige rijksbudget mogelijk is. Wil de raad daar iets aan toevoegen voor de uitbreiding van de politietaken, dan zal men er ook een financiering tegen over moeten zetten. De korpssterkte van de Venrayse politie werd in 1986 vanwege de bezui nigingen terug gebracht tot de formele sterkte van 55,2 personen, maar met dispensatie aangevuld tot 55,5 perso nen. Voor dit jaar was de formele sterkte door de minister voorlopig be paald op 54,6 personen. Het Venrayse politieapparaat is dus feitelijk met 0,9 formatieplaats overschreden. wenst U Stationsweg 45 Venray Zaterdag 2 januari geopend van 10.00 tot 15.00 uur Zoals wij vorige week al in het kort berichtten, zal op 30 december a.s. de Venrayse pater Piet Hoedemaekers van de paters van de Heilige Harten vertrekken naar Zambia. Met nog twee confraters zal hij door het Provinciaal Bestuur van zijn congre gatie worden ingezet ter leniging van de noden van met name vluchtelingen uit Mozambique in Zambia. Tot voor kort was pater Piet Hoedemaekers werkzaam in de missie in de Riau-Archipel. Ter ondersteuning van zijn missiearbeid werd in Venray de Stichting Têrima Kasih opgericht. Deze stichting zal doorgaan met haar werk, al zal in het vervolg de financiële steun naar Zambia gaan. Dit in tegenstelling tot het-geen wij vorige week schreven. Wanneer men de kaart van Afrika bekijkt, dan blijkt, dat Zambia een land is in het zuiden van dit werelddeel. Het ligt als een eiland ingeklemd tussen landen, waar men behalve met droogte en honger, ook te kampen heeft met burgeroorlogen. Behalve het buurland Mozambique halen de omringende landen Angola, Namibië, Botswanna, Zimbabwe, Malawi en Tanzania herhaaldelijk de krantekoppen vanwege de onrust in die landen. Geen wonder, dat duizenden vluchtelingen uitwijken naar Zambia. VLUCHTELINGENHULP Volgens de laatste berichten bevin den zich momenteel naar schatting 30.000 tot 40.000 Mozambikaanse vluchtelingen in het Zambiaanse bisdom, waarheen pater Piet Hoede maekers wordt ingezet. Voorlopig gaan drie missionarissen naar Zam bia, doch binnenkort worden nog twee paters voor het vluchtelingen werk in dit land vrijgemaakt. In totaal zijn uit de omliggende landen naar schatting zeker 145.000 mensen naar Zambia gevlucht. De Nederlandse missionarissen willen op de eerste plaats naast de vluchtelingen gaan staan en hun leven delen. Binnen het geheel van de hulpverlening zal de pastorale zorg centraal staan. Waar nodig en naar gelang de mógelijkhe den zal enige aanvullende medische en andere hulp op kleinere schaal worden geboden. Het is niet de bedoeling, dat de Nederlandse paters zich zullen belasten met voedseluitde- lingen, omdat daar een goede structuur voor aanwezig is. Zij gaan er heen als pastores met speciale aandacht voor christelijke gemeen schapsvorming, het'geen zeer goede perspectieven heeft, omdat vele Traditiegetrouw zullen de "Zangers van St. Frans" tijdens de komende kerstdagen weer volop aktief zijn om met hun gezang de verschillende diensten in de Paterskerk op te luiteren. Het gaat hierbij om de avondmis van 20.00 uur en de nachtmis van 23.00 uur. Een half uur vóór de aanvang van beide avondmissen zal het koor al enkele kerstliederen ten gehore brengen, afgewisseld met volkzang. Op eerst Kerstdag is het koor om 10.15 weer in de Paterskerk present om het kerstoptreden te completeren met het zingen van de Hoogmis. Tijdens de nachtmis zal ook het instrumentaal ensemble "Saltarello" van Pater Falco zijn medewerking verlenen. Zij die afgelopen ondag het kerstconcert hebben bijgewoond heb ben kunnen constateren dat uit de samenwerking tussen koor en orkest iets moois is ontstaan. Het behoeft geen betoog dat daaraan een lange voorbereiding vooraf is gegaan waarin dirigent, koor- en orkestleden zich hebben ingespannen om deze uitvoe ringen mogelijk te maken. Dat deze samenwerking niet tot de kerstdagen beperkt blijft blijkt wel uit het feit, dat Saltarello ook de Rome-reis van de Zangers van St. Frans zal meemaken en het koor in Rome zal begeleiden. Op het kerstrepertoire van de Zangers van St. Frans staat een reeks van kerstliederen in verschillende talen. Bij enkele koorwerken zullen verschillende solisten (sopranen en alten) optreden. Ook traditiegetrouw zullen de Zangers van St. Frans na afloop van de verschillende diensten bij de uitgangen van de kerk mogen collecteren en daarmee de beloning voor hun inspanningen in ontvangst nemen. Met het oog op de kosten van de komende Rome-reis is deze collecte voor hen van groot belang. Tot slot mag nog even de aandacht gevestigd worden op het feit, dat het de bedoeling is dat in januari met een nieuwe opleidingsgroep wordt gestart. Nieuwe jongens in de leeftijd van 8 t/m 10 jaar zijn van harte welkom. Voor nadere inlichtingen en aanmel ding kan men terecht bij het secretariaat: Langstraat 104. tel 81690 10 JAAR RESTAURANT In de Keulsche Pot foundue-, gourmet- en specialiteiten- restaurant. nu met uniek terras Voor informatie of reservering: TEL. 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 OVERLOON Van 26 dec t/m I jan wordt er een foto-expositie gehouden in „Manege Vlakwater" aan de Hardeweg 36 te Venray. Er worden recente werken getoond van Christ Postma, die zeer fraaie opnames heeft weten te maken van Franse landschappen. De specialiteit van dhr. Postma is om met een zwart-wit camera sfeervolle en sensi tieve opnames te maken met een totaal eigen karakter (zie illustratie). Kom eens langs op "Manege Vlakwater" om eens een kijkje te nemen naar deze unieke werken (geopend vanaf 14.00) vluchtlingen voorheen de plaatselijke kleine christelijke gemeenschappen hebben geleid in Mozambique. "Wij hopen, dat zo de kerk duidelijk de vluchtelingen nabij zal zijn", aldus pater Piet Hoedemaekers, tijdens het gesprek, dat wij met hem mochten hebben over zijn toekomstige werk. Het is niet vreemd, dat de Venrayse missionaris zich in Zambia gaat inzetten voor vluchtelingen, met name uit het buurland Mozambique. Hij was van 1976 tot 1986 werkzaam in de eilandenparochie Tanjung Pinag (Riau-Archipel), waar hij naast zijn werk als pastoor ook intensief te maken had met Vietnamese boot vluchtelingen. In maart j.l. stelde hij zich voor drie jaar beschikbaar voor het vluchtelingenproject Zambia. "Dit project is voor mij een mogelijkheid om mijn persoonlijke optie voor de armen directer te kunnen beleven dan tot nu toe in Indonesia mogelijk was en tevens om zo mijn ervaringen in het vluchte lingenwerk bij de groep in te brengen" Evenals voorgaande jaren zal de vie ring van de nachtmis op 24 december om 24.00 uur in de St. Willibrordus- kerk te Geijsteren worden opge luisterd met zang van het Pastoor Kemmere koor. Tijdens de plechtige Eucharistieviering zal door het koor de „Studentenmesse" van Antonio Lotti worden uitgevoerd. Dit opus is een driestemmige mis voor sopraan, alt en bariton. In tegenstelling tot andere jaren zal deze kerstviering min of meer in het teken staan van de barokke muziek. Immers naast de genoemde "Studen tenmesse" zingt het koor van Dietrich Buxtehude het alom bekende kerstlied in Dulci Jubilo. Bijzonder aan deze uitvoering is het gegeven dal naast de orgelbegeleiding, leerlingen van de muziekschool met blokfluiten en vedel een extra dimensie aan het lied zullen geven. Verder zal worden uitgevoerd van J.S. Bach het lied „Wie schön leuchtet der Morgenstern en van Mi chael Praetorius het kerstlied „Dem neugebornen kindelein". Vanzelfspre kend zullen de gebruikelijk kerstliede ren niet ontbreken. Traditiegetrouw- tekent Jan Gruithuyzen voor de bege leiding terwijl de algehele muzikale lei ding berust bij Hans Nooyens. aldus de Venrayse missionaris, die uiteraard blijft hopen op de financiële steun van zijn thuisfront. In dit verband vestigen wij er nog graag de aandacht op, dat in het VVV-kantoor aan de Grote Markt, tekeningen verkrijgbaar zijn van They Min, waarvan de afbrengst bestemd is voor het missie/vluchtelingenwerk van Pater Piet Hoedemaekers. HET adres voor sauna, fitness, massage en aerobic Mozartstraat 20a Tel. 89574 Tweede Kerstdag vindt te Castenray het traditionele "Kerstconcert" plaats. Hieraan werken mee: Dames- en Herenkoor O.l.v. Joop Simons, Fanfare "Dorpsklank" O.l.v. Chris Ciippen. Het "Kerstconcert" begint om 11.30 uur in de parochiekerk. Op eerste kerstdag zal fanfare Vriendenkring o.l.v. Chris Cuppen m.m.v. zangver. Logeko o.l.v. Jos Ardts en Overloons Young Sound, o.l.v. Luuk Lahaye. Het jaarlijks kerstconcert verzorgen. Het concert vindt plaats in de RK Kerk te Overloon, begint om 15.00 uur en de toegang is gratis. Er zal een gevarieerd programma gebracht worden met niet alleen kerstmuziek. Fanfare Vriendenkring zal o.a. het grote illustrerend werk van Miroslw Koennenmann 'De Fremers- berg' ten gehore brengen. Kerstmis is een feest voor iedereen, ook voor de hele kleinen. De vieringen in de kerk met Kerstmis duren meestal te lang en zijn erg druk bezet. Daarom is er ook dit jaar weer kindeke wiegen op le kerstdag om 15.00 uur in een korte, sfeervolle bijeenkomst in de kerk en rond de stal. Deze bijeen komst is bedoeld voor kinderen van 3 tot 8 jaar. Ook de ouders zijn daarbij van harte welkom. Verder zal het kinderkoor De Ban delieren evenals vorig jaar vanaf 14.45 uur kerstliederen zingen en natuurlijk ook tijdens het kindeke wiegen. Welkom op le kerstdag om 15.00 uur in de Grote Kerk. Overloon. Vierlingsbeekseweg 18 Telefoon 04788 1434 Maasbree, Dorpstraat Telefoon 04765 3395 DIEFSTALLEN UIT GEPAR KEERDE AUTO'S -Weer moest een diefstal uit een geparkeerde personenauto op de parkeerplaats bij het ziekenhuis worden aangegeven. Een Duitser welke daar op bezoek was, kwam tot de ontdekking dat met een scherp voorwerp toegang was verkregen tot zijn auto. Uit de auto werd een radiocassetterecorder ter waarde van 1.5oo,- gestolen. Daarnaast was er nog al wat schade aangebracht aan het in- en exterieur. -Tot een aan het Bergkwartier geparkeerde personenauto was toe gang verkregen door forcering van het achterportier. Uit de auto bleek de radiocassetterecorder ter waarde van 900,- gestolen te zijn. Ook was een ruitje van het linkerportier van een bij Sporthal „De Wetteling" geparkeerde personenauto ingegooid. De knoppen van de autoradio waren reeds verwijderd, maar de dader is kennelijk bij zijn werk gestoord. Hier bleef de eigenaar met de inbraakschade zitten.

Peel en Maas | 1987 | | pagina 9