20% KORTING U zijt Wellekome... Dnderhoud wegen en riolering Hit ©OHtrums uerleöen.... EMOFRA EXCLUSIEVE Dames Mock BoutIque IH|Dk BROEKEN DUUR? KOM NOU!!! Rabobank Overloon houdt open huis GEBR. MARTENS COMPUTERKUNDE VOOR BEGINNERS reconstructie van Grote Markt per/onol /oftuuore ond /ervice Kritiek op burgemeester eind 1988 ■aainEEL EN MAAS Donderdag 17 december - Pagina 5 nog een keer herhaald zal worden. Om 14.30 uur zal Dameskoor Venrode, o.l.v. dhr J. vd Tillaart een aantal kerstliederen ten gehore brengen, daarna zullen zij aan het kerstconcert in de Grote kerk deelnemen. Van de optredens bij de kerststal zullen opnamen gemaakt worden door de Venrayse Omroepstichting, en deze zullen worden uitgezonden op eerste Kerstdag. Het VVV is dankbaar en trots dat door de inzet van vele vrijwilligers en belangeloze medewerking van diverse Venrayse winkeliers en bedrijven, zij ook in 1987 een steentje kan bijdragen aan een sfeervolle kerststemming in het centrum van Venray. Vorig jaar kwamen er ruim 20.000 mensen een bezoek brengen aan de kerststal, en naar verwachting zal dit aantal in 1987 zeker overschreden worden, mede gezien het feit dat op zondag 20 december de winkels in Venray geopend zullen zijn. Maar ook na 20 december is een bezoek aan Venray's Kerststal beslist de moeite waard! Overloon. Vierlingsbeekseweg 18 Telefoon ©4788-1434 Maasbree, Dorpstraat 93 Telefoon 04765-3395 IN DE KRAAG GEPAKT Toen de eigenaar terug kwam bij zijn geparkeerde auto ontdekte hij een onbekende jongen in zijn auto. Die knaap, een 14-jarige Venrayer, had de bedoeling de radiocassetterecorder en bandjes uit de auto te jatten, maat werd dus door de eigenaar in zijn werk gestoord. Die wist de oplossing wel. Hij hield de jongen vast e gaf hem over aan de gealarmeerde politie, die hem naar het bureau overbrachten. Daar werd hij ingesloten en eerst na verhoor huiswaarts gezonden, uiter aard met de mededeling dat proces verbaal zal worden opgemaakt. Of de knaap zich nog aan meedere autodiefstallen heeft schuldig ge maakt, wordt onderzocht. DOORRIJDERS -Een bij de kiosk op het Brukske geparkeerde personenauto werd door een andere personenauto geramd, der bestuurder van die auto stapte uit, bekeek de schade, stapte weer in en reed weg. Een getuige heeft een en ander gezien, maar vergat het kenteken van de bewuste auto op te nemen. Jammer, want nu zit de eigenaar met de schade aan zijn auto te kijken en is daardoor toch behoorlijk gedupeerd. -Voor een andere automobilist kreeg het doorrijden een staartje. Aanvankelijk ontkende hij op de Spinetstraat een aanrijding te hebben gehad. Ter plaatse bleven echter verfsporen achter en het gerechtelijk laboratorium stelde vast dat die resten van zijn auto afkomstig waren. Tegen die deskundigheid kon hij niet meer liegen en gaf daarom het feil toe 10 JAAR RESTAURANT In de Keulsche Pot foundue-, gourmet- en specialiteiten restaurant, nu met uniek terras Voor informatie of reservering: TEL. 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 OVERLOON Burgemeester H. v.d. Moosdijk ver richt officiële heropening Vrijdagmiddag 18 december ver licht burgemeester H. v.d. Moosdijk ran de gemeente Vierlingsbeek de tfficiële heropening van het uitge leide en gemoderniseerde bankge- iouw van de Rabobank Overloon aan ie Bergkampweg 2. Ter gelegenheid ran de heropening biedt de bank een ionatie aan in de vorm van een chequi :er waarde van 2.500,-. Het bedrag is bestemd voor de aanschaf van een jtieuwe computer in de Overloonse basisschool. Open huis met Kluisactie I Om een ieder in de gelegenheid te itellen eens een kijkje te nemen in het hernieuwde bankgebouw, houdt de Rabobank vrijdagavond 18 december ban 19.00 tot 21.30 uur en zondag 20 flecember van 11.00 tot 16.00 uur Ppen Huis. Waarom deze verbouwing? De Rabobank Overloon is in 1898 rpgericht. Behalve in haar bankge- >ouw aan de Bergkampweg houdt zij enmaal per maand zitting in het >ejaardentehuis aan de Engelseweg in )verloon. Vooral in de afgelopen aren is de bank flink gegroeid, ledroeg het balanstotaal in 1976 24 niljoen, eind vorig jaar was het lestegen tot niet minder dan 45 niljoen! Het spaartegoed nam in die reriode toe van 19 miljoen tot ƒ31 niljoen. Op den duur kampten de 11 'ersoneersleden, die sinds 1 september 986 onder leiding staan van directeur WM van Lith, met een gebrek aan uimte. Door de kogelvrije balie noest vaak hardop worden gepraat letgeen de privacy van de cliënt niet en goede kwam. In plaats van de kogelvrije balie zijn ogenaamde „open" balies gekomen vaardoor het persoonlijk contact ussen cliënt en personeel aanzienlijk 'erbeterd wordt. Speciaal voor reizen n verzekeringen zijn spreekhoeken ngericht waarin de pricacy optimaal iewaarborgd is. Voor vertrouwelijke aken zijn ook spreekkamers beschik bar Balieterminals Voorts zijn aan de balies terminals (beeldschermen met toetsenborden) geplaatst. Dit nieuwe automatise ringssysteem biedt maximale onder- Steuning bij het verwerken van de bank transacties. Het was voor de tweede maal, dat de harmonie deelnam aan een concours, sinds de omschakeling van fanfare naar harmonie. Tijdens een druk bezochte receptie in het gemeenschapshuis te Leunen noemde wethouder J. van Oers de roemde wethoude J. van Oers de hoge De Harmonie Sint Catharina van Leunen, Veulen en Heide behaalde vorige maand op het bondsconcours th Hogeloon met 299 punten een eerste prijs met promotie naar de eerste afdeling. kwaliteitsmuziek van de harmonie, welke zij bij tal van gelegenheden laat horen. BOUWMATERIALEN WAND- EN VLOERTEGELS AANBOUWKEUKENS - GEVELSTENEN VENRAY, Bongefdstraat 5, tel. 04780-85959 Geopend tot 17.30 uur 's Zaterdags van 9-13.00 uur. U kunt deze brochure als volgt aanvragen: ilefonisch: 04930-11666 (tijdens kantooruren) 04930-14411 (buiten kantooruren) Schriftelijk: Antwoordnummer 505, 5750 VB Deurne (postzegel niet nodig) automatiseringsopleidingen Herenberg 2 - Schuifelenberg 40 - Postbus 224, 5750 AE Deurne Personal Software and Service Automatiseringsopleidingen start in januari weer met de cursus Deze cursus, die gegeven wordt door ing. Peter van Tilburg, bestaat uit de onderdelen: Basiskennis informatieverwerking Programmeren in BASIC De cursus omvat 63 lesuren, verdeeld over 18 cursusavonden. Naast theorie wordt er ruime aandacht besteed aan het praktisch werken met computers. Voor geïnteresseerden hebben wij een brochure klaarliggen, die wij U graag zullen toezenden. (Kennelijk was het CDA niet weden met het zonder meer eschikbaar stellen van gelden voor tiderhoud van wegen en vernieuwing jn rioleringen. Het college van b en moet eerst maar eens aangeven wat pdig is en wanneer dat nodig is. De PvdA daarentegen ging al leteen aan het verschuiven. Zo zou oor hen de renovatie van de riolering i de Leeuwstraat komend jaar yerbodig zijn, omdat realisatie van jn nieuwe riolering in het zuidelijke eel van de Schoolstraat en in de Iverloonseweg in 1988 vrijwel zeker iet doorgaat. Ook het Gouden leeuwterrein wordt volgend jaar èker niet volgebouwd..Het voor de leeuwstraat beschikbare geld kan len beter besteden aan de renovatie &n de Grote Markt en de jarktstraat. Ook Van de Vorle was je mening toegedaan. Wethouder Claessens kon echter de jnovatie van de Grote Markt op dit jdstip niet aanbevelen. Op het ouden Leeuwterrein is het niet nmogelijk dat er gebouwd wordt, laar afgezien daarvan is het jveauverschil van de riolering in de ieeuwstraat zodanig, dat het een rem is op een goed rioolverloop. „Kan wel zijn",zei dhr Jansen van de PvdA, „maar op weg naar de zuiveringsinstallatie zitten nog zoveel obstakels dat van de Leeuwstraat geen nuttig effekt te verwachten is. En daarom kan men beter de Grote Markt onderhanden nemen". Maar wethouder Claessens bleef er bij dat de Leeuwstraat in 1988 gerenoveerd moet worden en de Grote Markt zodra het maar mogelijk is. ONDERHOUD VAN WEGEN Wat het wegenonderhoud betreft, ligt er een plan gereed. Er moet alleen nog aangegeven worden welke wegen in het buitengebied een speciale verkeersmaatregel behoeven. Om dat te bepalen worden nu verkeerstel lingen gehouden. Het plan komt in zijn geheel in het voorjaar in de commissie. Ook is er een parkeerplan, gebaseerd op vroeger gemaakte afspraken. Mogelijk komt straks ook het terrein van de voormalige slagerij Goumans aan het Kerkpad als parkeerplaats beschikbaar. Maar voorlopig heeft Vissers Wegenbouw dit terrein nodig als opslagplaats. Niet een bedrag vaststellen en dan Tijdens de kampioenschappen te Horst, op 29 november j .1.werd in de jeugddivisie sectie A met een totaal aantal punten van 306 het Limburgse kampioenschap behaald. De heer P. Mariens, sprekende namens het hoofdbestuur van de LTB herinnerde er aan, dat Ysselsteyn het kampioenschap niet voor niets heeft gekregen. De jeugd moest als eerst spelen in een nog koude zaal, maar desondanks waren de prestaties zeer goed. Tijdens de hierop volgende receptie feliciteerde wethouder J. van Oers de jeugd namens het gemeentebestuur. Zoals wij vorige week al uitvoerig berichtten, was een drietal gemeente- raadfrakties in zijn algemene be schouwingen op de gemeentebegro ting voor het komende jaar, bepaald niet vriendelijk aan het adres van het college van b. en w. en van de burgemeester - als portefeuillehouder van financiën - in het bijzonder. Deze kritiek wer«l door het college als onredelijk ervaren. Deze week, in de afsluitende behandeling van de begroting, kwa men deze frakties nog eens op hun kritiek terug, daarbij er op wijzend, dat hier niet de persoon van de burgemeester bedoeld was, als wel het college in zijn geheel. Vooral het CDA, bij monde van de heer Truyen, legde daar bijzonder de nadruk op. De heer Houba (VVD) zei letterlijk: „Kritiek op personen, wordt altijd als onredelijk ervaren. Het is echter opmerkelijk, dat juist nu drie fraktie dergelijke opmerkingen hebben". Ook hij vond dat er geen sprake was van persoonlijke kritiek. De heer Kersten (PVDA) zei dat de kritiek van zijn fraktie na lang en wijs beraad op papier gezet was. Zeker was die bedoeld als opbouwende kritiek, maar desondanks terecht, „of zouden alle kritische frakties de plank misslaan?" De heer Den Brok van de fraktie Samenwerking, die geen kritiek op het college geuit had, vond dat dergelijke opmerkingen niet passen in de begrotingsbeschouwingen. Wat hem betrof mocht men die in een commissievergadering aan de orde stellen; eventueel zelfs in een besloten bijeenkomst. De voorzitter, burge meester Defesche, had aan een dergelijke bijeenkomst geen behoefte. Uiteraard had hij en zijn college geen bezwaar tegen kritiek op zijn werk, mits ze terecht is en het college verder helpt. Hij vond dat de opmerkingen van de frakties nu positiever overkwamen dan in de geschreven beschouwingen. Maar dat kan wel aan het schijven liggen...Voor de rest wilde hij er niet verder over discussiëren, want zo erg hebben we het nu ook weer niet gevonden...." zei de burgemeester. AUTO BEKRAST Een schade van meer dan 500 gulden werd aangebracht aan een in de Houtzagerstraat geparkeerde per sonenauto, eigendom van een Ven rayer. Vandalen hadden met een scherp voorwerp diverse diepe krassen in de auto aangebracht. DE MARIAKAPEL TE OOSTRUM In oorkonden van 1400, 1485 en 1585 is reeds sprake van een „Ca- pella in Oostrum". Reeds in de eerste eeuw van haar bestaan had de Mariakapel te Oostrum voor die tijd een vermaardheid. Men mag verder aannemen, dat de plaats, waar Johan van Broeck- huysen in 1450 het klooster Beth lehem stichtte, mede werd bepaald door de aanwezigheid van de ka pel met het miraculeuze Maria- beeldje" aldus pastoor M.J. Jans sen, die in Publications van 1898 een uitvoerig artikel over de Mari akapel te Oostrum publiceerde. ALs men de verhalen leest over het ontstaan van de O.L. Vrouwe kapellen „In 't Zandt" bij Roer mond, bij Oostrum of Kevelaer, bespeurt men een zekere overeen komst wat betreft de stichting van een Mariakapel ter plaatse. Ook in het verhaal van de „Zwarte Ma donna van Venlo", die eeuwen lang een bijzondere verering ge noot in de St. Nicolaaskerk te Venlo klinkt door: „Hier wil ik rusten..." ONTSTAAN MARIAKAPEL TE OOSTRUM De overlevering verhaalt hierom trent: „Het was in het voorjaar, in de meimaand van 1350, tijd om vlas te wieden. Een landman ging naar zijn akker en terwijl hij wied de, vond hij een beeldje van O.L. Vrouw. Tevens hoorde hij een stem, die hem zei: „Hier wil ik rusten". De man was verwonderd en begreep er niets van. Toen hij later thuis over het beeldje na dacht, besloot hij een kapelletje te bouwen op de akker en het beeld erin te plaatsen, want zij heeft toch gezegd, dat zij daar wilde rusten. Hij stelde echter de voorwaar de, dat zijn vlas goed moest gedij en. De dag erna, teruggekeerd naar zijn akker, zag hij, dat het vlas welig opgeschoten was. Het wonderlijke was, dat het vlas blauw was van de bloempjes, die als regel pas enkele weken later te voorschijn kwamen, omstreeks het feest van St. Jan (24 juni). Ook de lieden uit de omtrek za gen, wat op de akker was geschied en stonden verbaasd... Men be greep, dat Maria hier vereerd wil de worden. Het kappelletje werd gebouwd en het beeldje erin ge plaatst...." Het merkwaardige beeldje siert nog steeds de kerk van Oostrum en wordt vooral ver eerd aangeroepen als „Behoude- De jeugd van de drumband „De keelklank" uit Ysselsteyn ontving uit aanden van de heer J. Vekers, jistrictsbestuurder van de Limburgse Bond van Tamboerkorpsen, de kampioenswimpel. de te repareren wegen en rioleringen invullen, maar prioriteiten stellen. Dan kan men met de raad vaststellen wat er gebeuren moet en hoeveel geld de raad daarvoor beschikbaar wil stellen. Aldus het standpunt van het CDA. Een wegverbinding tussen het parkeerterrein bij het gemeentehuis en dat bij de Eindstraat, ligt niet in de bedoeling. Er is echter wel een voetpad. De wethouder kon verder mede delen dat het parkeerterrein naast het gemeentehuis (het „maanlandschap") opgeknapt zal worden, maar dat wordt ongetwijfeld 1989... Vanzelf sprekend zal de bereikbaarheid van de Grote Kerk niet in het gedrag komen. En er zal alles aan gedaan worden om de toegang te verfraaien. Op de tweede dag van de begrotingsbehandeling kwam wet houder Willems, geheel onverwacht, met de mededeling dat met de renovatie van de Grote Markt en de Marktstraat eind 1988 wordt begon nen en begin 1989 wordt voltooid. De reconstructie van het Kapelaanspad komt mede daardoor voor 1988 te vervallen. De wethouder verwachtte langs dat pad nog enig particulier initiatief - zonder echter te vertellen hoe en wat. Deze verheugende mededeling was voor de PvdA opnieuw aanleiding nog eens te pleiten voor het opschuiven van de reconstructie van de Leeuw straat. Het geld daarvoor kon dan aan het Kapelaanspad besteed worden. Wethouder Willems was daar echter, om bovenstaande redenen, niet voor te porren. Dat zou op geldweggooierij uitdraaien. Nu de Grote Markt onderhanden wordt genomen stelde de VVD ook het Schouwburgplein en het Wilhel- minaplein aan de orde. Maar wethouder Willems vond de recon structie daarvan niet meer zo urgent. Voor het Wilhelminaplein ligt een voorbereidingsbesluit en wat het Schouwburgplein betreft, dacht de wethouder dat straks in één keer te betrekken met de reconstructie van het Henseniusplein (voor de ABN en Hulsman). Alweer voor de 3e keer op rij, is de plaatselijke VVV er in geslaagd, onder de bezielende leiding van haar „flying manager" de Heer Dick Min, te geven, door het opbouwen van een grote kerststal op het Schouwburg plein. Deze kerststal werd de afgelopen weken helemaal gerestau reerd en voorzien van een compleet nieuw dak, door de leerlingen van de SBP - praktijkopleiding Horst, en met medewerking van de Venrayse LTS. Voor de aankleding binnenin heeft het VVV enkele vrijwilligers bereid gevonden dit te verzorgen. Met name Toon Janssen, Jeu Hendriks, Wim Marsman en Gradje Peeters zullen ervoor zorgen dat ook het interieur op een echte kerststal zal lijken. Daarbij dankbaar gebruik makend van de oude landbouwwerktuigen die voor dit doel ter beschikking werden gesteld door de fam. Verheijen uit Oirlo. De levende have, bestaande uit een ezel, 2 ganzen, 2 schapen en 3 dwerggeitjes, worden evenals andere jaren, van de Kinderboerderij „Ma- riahoeve" van de fam. van Kempen uit 't Veulen geleend. De beelden groep werd door Mevr. Emilie Gossens en familie, waar nodig gerestaureerd en opnieuw in de kleren gestoken. Het geheel zal van 20 december t/m 4 januari dag en nacht bewaakt worden door de Heer Wim Thissen met zijn beide zonen. Zondag 20 december wordt de stal officieel in gebruik genomen, Na de mis van 11.00 uur. Voorafgegaan door schutterij 't Zandakker en gilde St. Jan, zal om 12.00 uur vanaf het gemeentehuis een kerstoptocht starten naar de kerststal op het Schouwburg plein. Toneelgroep Ventiel o.l.v. Huib Stoef verzorgen Jozef en Maria, die vergezeld zullen worden door een echte kudde schapen van de fam. Janssen van de Lorbaan. Vanaf 11.45 uur speelt op het Schouwburgplein de Jeugdharmonie haar kerstrepertoir. Rondon de Kerststal zijn zondag 20 december nog meer activiteiten; zo zal om 13.00 uur Toneelgroep Ventiel een kerstspel opvoeren, dat om 15.00 uur nis der kranken.... OUDERDOM KAPEL Hieromtrent stelt A.F. van Beurden in het begin van deze eeuw: „De kapel zoals ze er nu staat, is zuiver gotisch van vorm en in verschillende tijden is eraan gebouwd, wat duidelijk aan de binnenkant van het koor en het schip te bespeuren is. Het gebouw schijnt niet ouder dan 1450; het is een eenvoudig geheel in baksteen, drie vakken met gotische kruisge welven. Naar het oosten is een la ger driezijdig priesterkoor aange bouwd en ten westen slechts weini ge meters boven de grond een nooit voltooide toren van 10 m. zijde. Het muurwerk van de toren, romaans gehouden, werd later slechts tot het kerkdak voltooid, toen men - om welke reden dan ook - de arbeid staakte. Het vol tooien van de toren was de ingeze tenen van Oostrum wellicht te zwaar gevallen; een klokkento rentje van circa 5 meterf hoogte werd op de kapel geplaatst". MARIAKAPEL TEVENS KLOOSTERKAPEL „Na de stichting van het klooster Bethlehem in 1450 te Oostrum beschikten de klooster lingen niet over een eigen klooster kapel en ze maakten gebruik van de Mariakapel, die echter ook be schikbaar bleef voor de inwoners van Oostrum en bedevaartgan gers. Waarschijnlijk beschikten de kloosterlingen binnen de kapel over eigen bidplaatsen. De Maria kapel lag vlak bij het klooster en het klooster werd gedeeltelijk op eigendom van de Mariakapel ge bouwd, maar het klooster wist zijn erven door aankoop van om liggende percelen behoorlijk af ie ronden, zodat het kerkgebouw - behalve aan de kant van de open bare weg - speodig geheel door kloosterterrein was omgeven. Er was vaker onenigheid tussen het klooster en het kapelbestuur over het gebruik van de kapel en het grondbezit en er werden zelfs pro cessen over gevoerd...." (wordt vervolgd)

Peel en Maas | 1987 | | pagina 5