PEEL EN MAAS CDA tegen personeelsuitbreiding Duimelot De woningtoestand in Venray Knappe biografie over oud-resident van Nieuw Guinea Succes en pech voor Peter Stiphout Ben van Eek direkteur Europa Xerox Computer Services Uit de raad van Vierlingsbeek DONDERDAG 19 NOVEMBER 1987 Nr. 47 HONDERDENACHTSTE JAARGANG De gemeenteraad van Venray is be paald niet eensgezind in zijn oordeel iver het voornemen van b. en w. f 30.000,-- beschikbaar te stellen voor litbreiding van het personeel van het inderdagverblijf „Duimelot". In zijn algemene beschouwingen op de begroting voor 1988 zegt het ".D.A. niet tegen het aannemen van ónderen op louter economische basis tezijn, maar - zo zegt deze fraktie - de Venrayse gemeenschap hoeft daar geen gemeenschapsgeld in te steken. Haar coalitiepartner, de P.v.d.A., daarentegen ondersteunt van harte het lollegevoorstel, dat als nieuwe priori- elt aan de prioriteitenlijst is toege voegd. Ook de fraktie „Samenwer king Venray" stemt van harte in met het plan van b. en w. De V.V.D.-fraktie constateert wel dat er veel nieuwe prioriteiten zijn jinnengelopen, maar zwijgt bij het noemen van voorbeelden over „Dui melot". Intussen hebben we van deze fraktie vernomen, dat de V. V.D. het b. en w.- voorstel zal ondersteunen. Dit Kinder dagverblijf wordt ook niet door frak tie Van de Vorle genoemd. Wel vraagt deze fraktie of het college bereid is een onderzoek in te stellen naar de be- ioefte aan kinderopvang in de arbei derswijken. GEEN GEMEENTEZAAK De C.D.A.-fraktie voert aan, dat de motivering van het college niet past in de visie van het C.D.A.die wel de nieuwe accommodatiekosten voor rekening van de gemeente wil nemen. Een verdere groeps- en personele uit breiding is volgens deze fraktie een konsekwentie, die Duimelot zelf financieel moet dragen, maar beslist geen zaak voor de gemeente is. De gemeente dient zich in subsidiëring te houden aan goedgekeurde formatie plaatsen. De werkzaamheden zouden ook door vrijwilligers en stagiaires vervuld kunnen worden. Het C.D.A. vindt, dat Duimelot primair een ver- blijfsmogelijkheid moet blijven voor kinderen met indicaties in de volgorde van aanname op medisch en sociaal advies, op economische gebondenheid van 1-ouder gezinnen en op sociaal ge bied. Deze fraktie wil die mensen met kinderen helpen, die zichzelf niet kunnen helpen: dus alle moeilijke ge vallen BINNEN de gemeentegrenzen. Nu de overgrote aannames en de wachtlijsten bestaan uit aanmeldingen met economische motieven van 2-Ver- dieners, vindt het C.D.A. een verdere uitbreiding van subsidie op personeel niet verantwoord. De bijdrage van de ouders Zal zó afgestemd moeten wor den, dat deze vorm van kinderopvang kostendekkend (zelfsupporting) is. UITBREIDING NOODZAAK De fraktie van de P.v.d.A. is een duidelijke andere mening toegedaan dan haar coalitiepartner in de gemeen teraad, het C.D.A. De fraktie herinnert er aan, dat nog te veel wordt uitgegaan van de norm, dat er per gezin één kostwinner is en dat verdere inkomsten voor het gezin slechts voor luxe zaken zijn, waar de gemeenschap geen boodschap aan heeft. Volgens de P.v.d.A. wordt geen recht gedaan aan inwoners van de ge meente in een andere leefsituatie zoals gescheiden ouders, weduwen en weduwnaren met jonge kinderen, ouders die kiezen voor een betere ver deling van arbeid zowel binnen- als buiten het huis etc. De minimale voorzieningen, die er in Venray zijn wat betreft de kinder opvang, noodzaken de personele uit breiding voor het Kinderdagverblijf „Duimelot", concludeert de P.v.d.A. fraktie. GEDEELDE VERANTWOORDELIJKHEID Er van uitgaande, dat kinderopvang deels een individuele verantwoorde lijkheid is van de ouders en deels een verantwoordelijkheid is van de hele samenleving, vindt „Samenwerking Venray" dat deze gedeelde verant woordelijkheid mede tot uitdrukking moet komen in de financiering. Deze fraktie huldigt het standpunt, dat men moet blijven werken aan het totstand- brengen van voldoende en kwalitatief goede kinderopvang. „Daarin mag en moet men ons in de door ons genomen verantwoordelijkheid aanspreken' aldus de fraktie. KONKLUSIE Wanneer we de standpunten van de verschillende frakties op een rijtje zetten, dan ziet het er naar uit, dat het voorstel van b. en w. om 30.000,— beschikbaar te stellen voor personeels uitbreiding van „Duimelot", het straks bij de begrotingsbehandeling niet zal halen. Tegenover de 12 tegen stemmers van het C.D.A. kunnen zich hooguit 11 voorstemmers van de andere frakties laten horen. Gaan we er echter van uit dat de 3 CDA-wethouders zich achter het college-voorstel plaatsen en dat kan haast niet anders, want dan zou er geen sprake zijn van een college-voor stel dan wordt de situatie wel an ders en krijgt dat voorstel de meeste stemmen mee. „Duimelot" kan dan alsnog een derde kracht aantrekken. Na 15 december weten we het zeker. Op 1 juli van dit jaar stonden 1022 personen als woningzoekenden inge schreven bij de Woningbouwvereni ging „Noord-Limburg". Verder ston den er op 1 oktober j.l. 148 huizen leeg. Een laag aantal, dat gelijk ligt aan de beginjaren '80. Dit blijkt uit cijfers die onlangs gepubliceerd werden door de Woningbouwvereni ging en de gemeente Venray. LEEGSTAND Tussen 1 april en 1 oktober van dit jaar is het leegstandscijfer met 48 ge daald. In april stonden nog 196 huizen leeg, in oktober 148. Hierbij zijn niet de woningen van Wit Desselke gere kend. Deze woningen (11 op 1 oktober j.l.) hebben het predikaat „ongeschikt voor bewoning". Zij komen voor en na leeg, om straks gesloopt te worden. 148 leegstaande woningen betekent Jan van Eechoud had Venrayse voorouders „Een prachtig boek dat mij tot tranen toe bewogen heeft", zo kwali ficeerde Nicolaas Jouwe, de door journalist Jan Derix geschreven biografie „Bapa Papoea" - Jan P. K. van Eechoud", die handelt over leven en werk van de in Horst geboren ont dekkingsreiziger en oud-resident Jan Eechoud (1894-1958). Het boek - ruim 300 pagina's dik en verlucht met talrijke foto's en illustraties is in de Nederlandse persmedia inmiddels zeer positief besproken. Jan van Eechoud was de zoon van de melkfabrikant en Peelontginner Jos (Sef) van Eechoud die met zijn gezin tot 1926 in heeft gewoond, aan het tegenwoordige Wilhelminaplein. Een eeuw eerder, in 1824, vestigde zich de eerste van Eechoud in Horst, namelijk Gerard van Eechoud, wiens moeder uit Venray afkomstig was. Dat was Maria Odilia van Lendt, dochter van Gerardus Franciscus van Lendt, die omstreeks 1800 nabij de Venrayse kerk woonde en administra teur [scholtis] was van de toenmalige heerlijkheden Ayen, Bergen en Well. Maria Odilia trouwde met Jean Bap- tiste van Eechoud, een uit Schilde bij Antwerpen geboortige tuinman. Toen hij en zijn vrouw op relatief jonge leeftijd overleden waren, werden hun vier kinderen opgenomen door familieleden. Het oudste kind, Gerard, kwam te recht bij Gerard Desselaers, gemeente ontvanger in Horst. Gerard verdiende aanvankelijk de kost als „glazenma ker" (inzetter van ruiten), maar werkte zich geleidelijk op tot herber gier. Zijn nakomelingen werden in Horst en omgeving toonaangevende middenstanders. Jan Derix, bekend als regionaal journalist en auteur van inmiddels 14 boeken (waaronder „De Witte van Wanssum" 1986), is ver terug gegaan in de historie, om de afstamming te achterhalen van de hoofdpersoon van zijn nieuwste werk. Het boek bevat dan ook enkele zeer interessante hoofdstukken over het leven in Noord Limburg in de periode 1800-1926, hoewel het zich voornamelijk bezig houdt met de levensloop van Jan van Eechoud die in 1929 naar Nederlands Indië ging en daar spoedig naam maakte als ontdekkingsreiziger in Nieuw Guinea. Toen de oorlog uitbrak, werd Jan van Eechoud opgenomen in de staf van generaal MacArthur. Hij voerde een aantal verkenningsopdrachten uit en werd daarvoor in 1945 beloond met de funktie van resident over dit Neder landse rijksdeel. In zijn residentsperiode (1945-1950) legde Jan van Eechoud zich toe op een snelle ontwikkeling van de Papoea bevolking. Het was aan hem te dan ken dat Nieuw-Guinea in 1949 niet aan Indonesië werd overgedragen, maar een Nederlands gouvernement bleef. Jan van Eechoud had erop ge rekend, dat hij de eerste gouverneur zou worden, maar om politieke rede nen werd hij gepasseerd. In 1951 keerde hij verbitterd naar Nederland terug en ging boeken schrijven. In 1958 gaf De Volkskrant hem de kans voor een bezoek aan Nieuwe-Guinea, hoewel hij toen al zwaar ziek was. Tijdens zijn rondreis stierf Jan van Eechoud in Nieuw Guinea, waar hij werd begraven in Hollandia. Het boek geeft een zeer indringen de, informatieve en vaak ontroerende beschrijving van wat Jan van Eechoud voor Nieuw-Guinea en de Papoea's heeft betekend. De schrijver heeft ge bruik kunnen maken van het bewaard gebleven particulier archief van de hoofdpersoon, Circa 800 brieven, waaruit blijkt dat hij intensief corres pondeerde met grote politieke kop stukken als Van Mook, Van Maarse- veen, Beel (zijn oom), Raden Abdul- kadir, Welter, Romme en Drees. Dit materiaal toont aan dat Jan van Eechoud in zijn tijd een man met grote visies is geweest die onder druk van de politiek bewust op een zijspoor werd gezet. „Een biografie die zich laat lezen als een spannende roman", zo schreef Ton Oostveen enkele weken geleden in een uitvoerige recensie in het weekblad De Tijd. Jan Derix zal zijn nieuwste boek komen signeren in boekhandel Van den Munckhof te Venray, en wel op vrijdagavond 20 november a.s. vanaf 18.00 uur. Foto: Jan van Eechoud (links) inspek- teert de erewacht van het Papoea-ba taljon in Hollndia, 1945. 1,3% van het totale Venrayse woning bestand. Het landelijk gemiddelde van een jaar geleden was 2,0%. Het ge middelde in gemeenten met 10.000 tot 20.000 woningen 1,8%. Venray staat er wat dat betreft, niet slecht voor. Opvallend is dat van de SBDI-wo- ningen in Landweert die zo lang massaal leeg stonden, er op 1 oktober nog maar 5 vrij waren. (Inmiddels zijn dat er nog maar 3). Van de 148 leegstaande woningen zijn er slechts 11 nieuwbouwwonin gen. WONINGZOEKENDEN Op 1 juli j.l. stonden er 1022 wo ningzoekenden ingeschreven bij de Woningbouwvereniging. Een aantal dat ongeveer gelijk ligt aan dat van de laatste jaren. Dit houdt echter niet in dat er weinig gebeurt. In het eerste halfjaar van 1987 hebben zich bij voorbeeld 475 mensen laten inschrij ven; zijn er 266 personen aan een (andere) woning geholpen en hebben zich 240 personen om de een of andere reden laten uitschrijven als woning zoekenden. Bovendien werden in het eerste half jaar van 1987 41 nieuwe woningen van de Woningbouwvereniging opgele verd. Het totaal aantal huurwoningen van de Woningbouwvereniging kwam daarmee op 4399 wat 39% is van het totale aantal woningen in de gemeente Venray. Van de 1022 woningzoekenden zijn er 392 (38,4%) op zoek naar een woning voor alleenstaanden, 346 (33,9%) zoeken een woning voor 'n tweepersoons huishouden en 284 (27,8%) zijn op zoek naar een woning voor een meerpersoons huishouden. Ook deze verhouding wijkt nauwelijks af van die van de afgelopen jaren. WIE, WAT EN WAAR Dertien woningzoekenden zijn jonger dan 20 jaar, 399 personen zijn tussen de 20 en 30 jaar, 410 tussen de 30 en 60 jaar en 200 woningzoekenden zijn ouder dan 60 jaar. Van de 1022 woningzoekenden wonen 851 personen in de gemeente Venray en 170 erbuiten. Van de 851 Venrayers wonen er 168 in de kerk dorpen. Maar liefst 163 personen daarvan zeggen de voorkeur aan een woning in hun eigen dorp. Overigens is de vraag naar wonin gen in alle kerkdorpen tesamen het grootst. In Venray zelf is het centrum het meest geliefd, terwijl de vraag naar woningen in de wijk Smakter- heide het minst is. Van de 1022 ingeschrevenen hebben er 522 een woning. Hiervan zijn er 125 met een eigen woning. Bij de voorkeur naar type woning is de eengezinswoning het meest geliefd (452), gevolgd door bejaardenwonin- gen (118), kleine laagbouwwoningen (184) en gezinsflats met lift (80). De vraag naar bejaardenwoningen, hoger dan op begane grond, is minimaal (1). De redenen waarom de mensen op zoek zijn naar een nieuwe woning lopen erg uiteen: „De huidige woning is te klein" vinden 53 personen. „De huidige woning is te groot", voeren 67 mensen als reden aan. 41 Mensen willen van een flat naar een eengezinswoning, terwijl slechts 10 mensen de omgekeerde richting in willen. Maar liefst 197 woningzoekenden willen zelfstandig gaan wonen, 61 willen gaan samenwonen en 69 geven „trouwen" als reden voor een (nieuwe) woning op. Gezinsuitbrei ding is bij 4 personen als reden aangevoerd. „Verkoop van eigen woning" is bij 44 personen de reden voor het zoeken naar een huurwoning, terwijl 9 perso nen tot verkoop gedwongen zijn. Verdere redenen dat mensen van woning willen veranderen zijn o.a. verbetering woonomgeving (85), de wens naar een bejaardenwoning (74) en echtscheiding (49). VANDALISME Weer werden 2 ruiten van de ba sisschool „De Bongerd" ingegooid. Het schoolbestuur zit nu weer met een schadebedrag. Met opzet zijn speeltoestellen op het terrein Molenpad-Westsingel in brand gestoken. De brandweer moest in aktie komen voor de blussing. Ook hier zal weer gemeenschapsgeld moeten worden gebruikt om de schade te herstellen. WEER VERSCHILLENDE DOORRIJDINGEN De politie werd weer met enkele aangiften van doorrijden na 'n bot sing geconfronteerd. In alle gevallen moeten de veroorzakers, gezien de aangebrachte schade, die aanrijdingen hebben bemerkt. Maar geen van hen liet een visitekaartje achter. De bot singen hadden plaats bij de Gouden Leeuw, in een parkeervak van de St. Antoniusstraat, op de parkeerplaats bij Torro, bij een flat aan de Haam- makerstraat en op Kleindorp te Mer- selo. Juist omdat er de laatste tijd zoveel aanrijdingen zijn, waarbij de veroor zakers zich niet om de aangebrachte schade bekommeren, vraagt de politie nog meer medewerking van het pu bliek. Indien er getuigen zijn, worden deze dringend verzocht kontakt op te nemen met de politie. Het kenteken van de veroorzakers kan al voldoende zijn. OPENBARE DRONKENSCHAP De politie ontfermde zich over een in kennelijke staat van dronkenschap op de openbare weg bevindende Ven- rayer. Die kreeg voor het uitslapen van zijn roes onderdak in het politie bureau. Later werd hij huiswaarts ge zonden, maar zal straks nog een pro cesverbaal krijgen toegestuurd. PERSONENAUTO IN BRAND Waarschijnlijk is lekkende benzine oorzaak geweest dat de in een loods aan de Metaalweg staande personen auto in brand geraakte. Personeel van het bedrijf wist met veel moeite de brandende auto uit de loods te krijgen. Venrays brandweer kon de brandende auto blussen. De schade bedraagt ongeveer 4.000,—. BEROVING OF AANRANDING? Vrijdagavond omstreeks half negen wilde een 62-jarige inwoonster uit Lottum een bezoek brengen aan haar in de Kiosk te Brukske wonende vriend. Toen zij uit haar auto stapte, kwam uit de donkere struiken een haar onbekende man, die haar aan sprak en haar vastpakte met de woor den: „Hallo schatje". Daarvan was de Lottumse niet gediend. Bij de daar opvolgende worsteling kwam zij ten val. Daarbij brak ze haar linkerarm, ging haar gebit stuk en werd haar onderarm gekneusd. Op haar gegil rende de onbekende er vandoor, het slachtoffer aan haar lot overlatend. VERKEERSONGEVALLEN Op de kruising Kempweg-Dak- dekkerstraat werd onvoldoende opge let, waardoor er een botsing plaats vond tussen een personenauto en een motor, beiden uit Venray. Bij de bot sing kwamen de motorbestuurder en zijn 20-jarige duopassagier ten val. Zij werden naar het ziekenhuis vervoerd, maar konden na behandeling naar huis worden gerbracht. Op de Langeweg stak de 5-jarige Ronnie achter een geparkeerde perso nenauto de weg over. Hij lette daarbij onvoldoende op het verkeer. Een 18-jarige autobestuurder, die met matige snelheid over de Langeweg reed, kon de jongen niet geheel ont wijken. De jongen liep bij de botsing o.a. een beenfractuur op en werd naar het ziekenhuis vervoerd. Op dezelfde Langeweg kwam vanaf de Kruitweg een 11-jarig meisje met haar fiets, om linksaf de Lange weg op te rijden. Zij zag 'n personen auto naderen; zij wilde remmen, maar haar voet gleed van de trapper. Het meisje kwam in botsing met de auto en werd naar het ziekenhuis vervoerd. Daar bleken haar verwondingen mee te vallen en kon zij na behandeling naar huis worden overgebracht. Op de Veulenseweg vond ter hoogte van De Vlies een botsing plaats tussen twee personenauto's. De botsing ontstond doordat een met matige snelheid rijdende auto werd ingehaald op het moment dat die eerste auto linksaf een inrit wilde in rijden. Er vond een zware flankbot sing plaats, maar gelukkig vielen de verwondingen achteraf mee. SIERADEN MET DIAMANT Moderne 14 krt. gouden hangers met diamant f 94.- 99,- 109,- sarnen 302, 225,- VERLINDEN JUWELIER Grote Markt 7, Venray, Tel. 04780-86817 Drs. Ben van Eek (37) is met ingang van 1 november j.l. benoemd tot direkteur Europa van Xerox Compu ter Services. Van Eek was reeds sinds het begin van dit jaar belast met de leiding van de Benelux-organisatie. Ben van Eek is afkomstig van Rank Xerox, waar hij ondermeer financieel direkteur van de Franse produktie- vestiging was. Ook was hij EDP-ma- nager voor de Europese produktiebe- drijven van Rank Xerox. Xerox Computer Services is een dochteronderneming van Rank Xe rox. Het bedrijf specialiseert zich in de verkoop en implementatie van appli- katie software voor produktie- en dis tributiebedrijven. Xerox Computer Services heeft in Europa vestigingen in Groot Brittan- nië, Frankrijk en Nederland. In Nederland worden haar systemen ondermeer toegepast bij Volvo Car- pac, de PGEM, Rank Xerox, Johnson ASM Lithography, een joint venture van Philips en ASM. DRANK IN BESTUURDERS Een 24-jarige Venrayer wilde (voor de ogen van de politie) in zijn auto achter het stuur kruipen. Aan zijn gedrag bemerkte de politie al, dat die man te diep in het glaasje had ge keken. Hij kreeg een rijverbod. Op de Raadhuisstraat zag de politie eveneens iemand, die zich merkwaardig gedroeg, in zijn auto stappen. Zijn gedrag was verklaar baar: ook hier was drank in het spel. Deze bestuurder moest de bekende proeven ondergaan. Hij kon met een rijverbod en de aanzegging dat pro cesverbaal zal worden opgemaakt, huiswaarts keren. Weer een Venrayse autobestuur der kreeg eveneens een rijverbod op gelegd. Ook deze bestuurder viel op door zijn gedrag. Begin november heeft Peter Stip hout, daarbij gesteund door enkele Venrayse sponsors, meegedaan aan fietscrosswedstrijden in het Franse Orleans. Deze wedstrijden bestonden uit een internationale indoor Grand Prix (Frankrijk-Nederland) op zater dag en een Grand Prix voor individue le fietscrossers op zondag. Bij de landenwedstrijd werd Peter in de klasse „cruisers 24-inch wielen" in de drie manches resp. 4e, 3e en 3e. Maar Peter deed ook mee in de „klasse 20-inch wielen", waar hij resp. 4e, 3e en 2e werd. Ondanks deze gunstige klasseringen van de Yssel- steynse crosser verloor Nederland deze wedstrijden met 48 punten ten opzichte van Frankrijk. Zondags, bij de Grand Prix voor individuele crossers, verbeterde Peter zijn prestaties van daags tevoren. In de klasse „Cruisers 24 inch", waarin hij in het jongste verleden zijn kam pioenschappen behaalde, werd hij in de drie manches resp. 2e, 2e en 4e. De halve finale werd door Peter Stiphout glansrijk gewonnen, maar in de finale moest hij zich tevreden stellen met de 2e plaats. In de 20-inch klasse werden alle drie de manches door Peter gewonnen. In de halve finale nam hij echter te veel risico. Hij sloeg over de kop, met als resultaat dat hij de wedstrijd niet uit kon rijden. Aan deze buiteling hield hij een gekneusde schouder en een ver stuikte voet over. Peter, die zoals bekend door enkele Venrayse bedrijven wordt gesponsord reed deze wedstrijden in een reclame- shirt van H. Clephas. De nederlaag in de landenwedstrijd Frankrijk-Nederland was iets of wat een verrassing. Frankrijk telt wel tot de beste en sterkste crosslanden van Europa, maar Nederland behoeft daar volgens Peter niet voor onder te doen. De vermoedelijke oorzaak zal gelegen zijn in de kunststof crossbaan, die veel harder is dan wat de Nederlanders ge wend zijn. Zo'n kunststofbanen zijn hier feitelijk onbekend. Zeker in de eerste manches was het dan ook een kwestie van aanpassen. Op 13 december a.s. wordt er een grote Nationale indoor voor fietscros sers georganiseerd in het RAI-gebouw te Amsterdam. Peter Stiphout hoopt dan weer volledig te zijn hersteld, om ook daar de Venrayse kleuren hoog te houden. Op de foto Peter Stiphout bij zijn trofeeën die hij in de laatste jaren bij een crosste. Voordat de raad er eens goed voor ging zitten, voor het uitspreken van de algemene beschouwingen, behandelde ze eerste de gewone maandelijkse agenda en daaruit noteerden wij de volgende besluiten: Aan de stichting Volkshuisves ting werd, voor de bouw van 14 premiehuurwoningen en 4 HAT-wo- ningen, in „De Vlassert" grond ver kocht voor een bedrag van 269.000.- Voor het gedeeltelijk bouwrijp- maken van het bestemmingsplan Groeningseveld werd een bedrag van 53.232,beschikbaar gesteld. De destructie-verordening werd aanvaard. Er zal nog een oplossing moeten worden gezocht voor kadavers van kleindieren als kat en hond. De begroting van de Stichting Openbare Bibliotheek Vierlingsbeek heeft een nadelig exploitatiesaldo. Opgemerkt werd dat het aantal uitle ningen hoog genoemd kon worden en dat mag geld kosten, volgens de Maas- kantse fraktie. Nu is dat 35 gulden per inwoner. Bekeken zal worden of met vrijwilligers de uitgaven omlaag kunnen. De half-open penitaire-inrichting in Stevensbeek wordt uitgebreid met een werkplaats en sportzaal. Mogelijk kunnen ook verenigingen van de ge meente gebruik maken van die sportzaal, want realisering van een sporthal in Overloon is nog niet mo gelijk. Besloten werd een garantieprijs voor oud papier vast te stellen. De ge meente zal de helft gaan bijbetalen van het verschil tussen verkoopprijs en 10 cent per kilo. Alle frakties en ook het college vinden het een goede zaak dat de verenigingen het oud papier blijven ophalen. ALGEMENE BESCHOUWINGEN Liefst 57 getikte vellen werden door de diverse frakties voorgelezen tijdens de algemene beschouwingen van de raad van de gemeente Vierlingsbeek. De toehoorders op de publieke tribune moeten veel incasseringsvermogen hebben om al die beschouwingen aan te horen, omdat alle frakties veelal met dezelfde vragen en opmerkingen komen. Uit de veelheid van vragen en op merkingen een kleine selectie. Reconstructie van het plein in Maashees; verbetering van de ver keersveiligheid met name Vierlings- beek-Maashees (de Betonbaan); ver betering van het fietspad Overloon- Vierlingsbeek; bouw gemeenschaps huis Vortum-Mullem; aanlegvergun- ningen en jachtrechten in de ruilver kaveling Overloon-Merselo; de be langstelling voor de werkgroep ont wikkelingshulp is aan het verminde ren; de bibliotheek van Overloon moet spoedig worden aangepakt; kan er voor de minimale inkomens iets meer gedaan worden; het maaien van de bermen zal nader moeten worden bekeken; kunnen inwoners de ver fraaiing van hun woonomgeving be vorderen, door zelf openbaar groen te verzorgen! Gevraagd werd in het Schaartven de heide weer terug te brengen; verbete ring van de vijver in Maashees, een uniek stukje natuurgebied; ondanks vooruitgang bij het bosbestand vroeg de raad om voortdurende aandacht en zorg; de vervuilers van de wegen, met name bij het uitrijden van mest, maaien van maïs, rooien van bieten, harder aanpaken. Er was vreugde over de vervroegde aanleg van rijksweg 73, waarbij de druk op de provinciale weg maashees- Boxmeer zal afnemen, en de weg Overloon-Stevensbeek wordt ontlast. De subsidieverordening zal op het punt van de kerkkoren moeten wor den aangepast. Kritiek werd door de PK geleverd aan het adres van het college en de raad. PK verweet het CDA en de Maaskantse fraktie dat ze slaafs achter het college aanlopen. PK wilde verder weten waarom wethouder Lit- jens zich bezig houdt met zaken van wethouder Bardoel. Het bidden voor de aanvang van de raadsvergaderin gen behoeft niet van de PK, wel enkele minuten stilte voor bezinning. De ge meenteraad is immers geen kerkelijke maar een openbare aangelegenheid. Heden donderdag begint het college om 14.00 uur met de beantwoording. Er kwam een echte hond die in de raadszaal zijn rondjes liep; er kwam een kunstdrol aan te pas en die werd weer met een schepje opgepakt. Drol en schepje werden aan de burgemees ter overhandigd. Een ludieke aanspo ring om iets aan die drollenoverlast te doen.

Peel en Maas | 1987 | | pagina 9