Antwoorden op vragen l Aubergh i, DE LA Campagne balkanavond 56,50 p.p. Groots Sylvesterbal Judovereniging Venray Midgetgolf Buitenkist" S.V. PHOENIX Verkeers maatregelen PEEL EN MAAS Hit QDofltnuna ucrUöen.... 13PEEL EN MAAS Donderdag 19 november - Pagina 5 In de diverse gemeentelijke commis sies werd en wordt deze week al ant woord gegeven op verschillende vragen van de raadsfrakties, zoals die in de begrotingsbeschouwingen ge steld werden. Niet alle vragen kwamen aan bod voornamelijk de beleids vragen. Die worden straks bij de be grotingsbehandeling door b. en w. ge zamenlijk behandeld. Uit de commissies voor openbare werken, verkeer en agrarische zaken, alsmede voor ruimtelijke ordening, resp. van de wethouders Claessens en Willems, noteerden wij de volgende „interessante" punten. Volgende week hopen wij de antwoorden van de wethouders mevr. Hoppenreijs en J. van Oers te kunnen publiceren. Uit de commissie voor openbare werken, verkeer en agrarische zaken noteerden wij het volgende: De overname van de Beekweg door de provincie is een zaak van de provin cie zelf. Maar op zijn vroegst zou dat per 1 januari 1990 kunnen gebeuren. Zeker tot dan berust het onderhoud van weg en de naastliggende fietspa den bij de gemeente. Het is zelfs mo gelijk dat de provincie straks wel de weg overneemt, maar de rijwielpaden overlaat aan de gemeente. Dat bete kent dan ook, dat men het herstel van die rijwielpaden niet steeds kan blijven vooruitschuiven. Het is niet de bedoeling dat de Schoolstraat op korte termijn autovrij wordt gemaakt wel autoarm.... Autovrij maken van deze straat komt pas aan de orde waneer het gehele ver keerscirculatieplan ter discussie ligt. Ook zal er overleg plaats moeten hebben met de belanghebbenden, zoals de winkeliers uit die straat. Energiezuinige lampen langs de wegen in onze gemeente is geen haal bare kaart. Men kan er inderdaad, zelfs bij dag en nacht branden, ƒ30.000,—per jaar mee bezuinigen op het stroomverbruik. Maar, het om bouwen van de lichtmasten kóst circa ƒ350,-- per mast. En als men dan weet dat er 1900 straatlantaarns in onze ge meente staan, dan weet men ook dat dat ombouwen 600.000,- gaat kos tenTrouwens, het gele natrium- licht in woon- en winkelstraten wordt niet als aangenaam ervaren. - Buurtbussen inzetten voor het realiseren van een stadsdienst kan niet. Daar geeft de verkeersinspektie nooit toestemming voor, zeker niet in het centrum, waar men steeds binnen redelijke afstand van een buslijn zit. Trouwens, buurtbussen werken met vrijwilligers en een stadsautobusdienst is een commercieel gebeuren. Of er per 1 januari een regeling komt, dat men toch een busdienst kan exploite ren met kleine busjes, bijvoorbeeld van Landweert, Brukske of Veltum naar het centrum en terug, is nog niet bij de gemeente bekend. Reeds in 1983 heeft de gemeente een nota gemaakt over het aanbestedings beleid van het college, waar toen uit voerig over is gediscussieerd. Men kan nu gerust stellen, dat dat beleid in de praktijk uitstekend heeft voldaan, re den waarom het college het ook niet noodzakelijk vindt om telkens open bare aanbestedingen te houden. Maar, om tegemoet te komen aan de wensen van de raad - met name van de VVD - is men bereid bij grote werken een openbare aanbesteding te houden. Zoals bekend teelt de gemeente sinds enkele jaren maïs op onverkoch te (industrie)gronden. 1986 was finan- Telefoon 04782-824 Raayveldweg 3 - Maashees (in voormalige meubelboerderij van Rob van Haaren) Onbeperkt Roemeens, Joegoslavisch, Hongaars eten; Genieten -van een heerlijke wijn; Dansen op een voortreffelijk stukje muziek.... Dat kan op onze op zaterdag 28 november Aanvang 20.00 uur Reservering gewenst (excl. dranken) Bij voldoende deelname op 31 december a.s. Reservering graag zo spoedig mogelijk cieel gezien een topjaar, maar dit jaar valt het allemaal tegen, omdat de markt van maïs gekelderd is. Er moet nu worden uitgekeken naar een nieuw teeltplan voor het komende jaar. Dat is niet zo eenvoudig. En hoe dat er zal gaan uitzien is nu nog niet te zeggen. Mestuitrijden is op zaterdagen, zon en feestdagen bij Algemene Politiever ordening verboden. Overtreders gaan onherroepelijk op de bon. Ook als men de uitgereden mest niet binnen 24 uur onderwerkt. In dit verband wees wethouder Claessens er op, dat in deze regio de mestoverschotten het grootst zijn. Daarvoor worden oplossingen gezocht en grote financiële offers ge bracht. De veehouderij, aldus de wet houder, is voor Venray van zeer groot belang. 1700 mensen zijn er direkt bij betrokken en minstens 1700 indirekt. Vermindering van de veehouderij be tekent dan ook vermeerder ing van de werkloosheid. De bodemsanering in de Endepoel blijft een zorgenkind van de gemeen te. Uit een oriënterend onderzoek is gebleken dat de grond en het grond water er vervuild zijn. Nu staat op de begroting een bedrag van 30.000, voor een verder onderzoek. Men moet namelijk weten in hoeverre de vervui ling heeft plaats gehad de totale omvang dus. En dan volgt „straks" het saneringsonderzoek, wat veel duurder is, en tenslotte de opruiming van de grond. Al die kosten zijn juri disch gezien verhaalbaar op de vervui ler^), maar men kan van een kikker geen veren plukkenDe verplaat sing van de autosloperijen ter plekke is mede afhankelijk van de subsidie die de provincie er voor beschikbaar gaat stellen. Hoeveel en wanneer dat zal zijn, is nu nog niet bekend. Het is niet zo, dat er dit jaar niets met het Odapark is gebeurd. Het ach terstallige bosbouwkundig onderhoud is al voor een groot deel ingehaald. Ook is de toegankelijkheid iets ver groot, omdat de heer Theij Min bereid is een oogje in het zeil te houden. Maar daarmee is men er natuurlijk nog lang niet. Al ruim een jaar geleden hebben drie service-clubs in Venray toegezegd de helpende hand te zullen toesteken. Onlangs is afgespro ken, dat zij begin december met een „afgerond verhaal" op tafel zullen komen. Dus nog even afwachten. In tussen doet de heer Wismans, die straks waarschijnlijk beheerder wordt al veel goed werk in het park, op freelance-basis. Ongetwijfeld komt er straks - wanneer men spijkers met koppen kan gaan slaan - ook een be heerscommissie. Op zijn vroegst in het voorjaar gaat de Kabel Televisie Venray op de kerk dorpen 'n enquête houden naar de be langstelling voor aansluiting op het kabelnet. Zo'n enquête kost circa ƒ20.000,Maar men begint niet aan die enquête, als het kostenplaatje voor uitvoering en aansluiting niet zodanig is, dat 70 tot 75% van de gezinnen be reid geacht kan worden een abonne ment op het kabelnet te nemen. Het wasbordèn-effekt bij stoplich ten, ontstaan door het afremmen en wegrijden van de auto's wordt bij het normale onderhoud van de weg mee genomen. Alleen daar, waar „de schroebel" te erg wordt, heeft een tussentijdse opknapbeurt plaats. Het parkeerterrein tegenover het oude ziekenhuis wordt inderdaad aangepast. Het aantal parkeerplaatsen wordt aan de kant van de Merselose- weg vergroot, waardoor ook het „vals"parkeren onmogelijk wordt. Er is veel bezuinigd op het onder houd van het openbaar groen. Zo kan het gebeuren, dat men in Brukske dit jaar uiteindelijk nogal drastisch moest snoeien, tof grote schrik van de bewo ners die het maar een kale bedoening vonden. Het duurt volgens hen zeker twee jaar voor dat alles weer dicht ge groeid is. De gemeente kan niet belo ven dat het onderhoud regelmatiger zal geschieden. Het euvel van verkleurende platte gronden, in het bijzonder op de kerk dorpen, zal onderzocht worden. De bedoeling bij het plaatsen van deze kaarten was in ieder geval dat ze niet zouden verkleuren en duidelijk leesbaar zouden blijven. Na 1990 - vermoedelijk in 1995 - gaat het huisafval etc. procesmatig verwerkt worden. De stortplaats Zuringpeel is dan onherroepelijk dicht. Dat procesmatig afvalverwer- ken zal ongetwijfeld duurder zijn dan vuilstorten. De afvalstoffenheffing zal dan ook zeker omhoog gaan. Het publiek kan echter meewerken die ver hoging binnen de perken te houden, door het afval gescheiden aan te bieden. Dus papier apart, glas apart, plastic apart etc. Heel veel afval kan immers hergebruikt worden. Tenslotte drong de PvdA bij monde van de heer A. Jansen aan op een goede controle van de mestopslag- plaatsen. Met name de silobouw, waaraan landelijk hoge eisen worden gesteld, maar waarbij niemand con troleert of die eisen wel worden nageleefd. Ook de welstandsaspecten •bij deze silobouw passend in de omgeving dienen niet uit het oog verloren te worden. De gemeente zal begin volgend jaar de illegale aan- en bijgebouwen in 't Brukske, alsmede de illegale grond toeëigening aldaar, aan gaan pakken. Dit is later dan eerder was voorgeno men. Oorzaak hiervan is het feit de ge meente bezig is met verruiming van de regels, omtrent aan- en bijgebouwen Dit bespaart straks een hoop admi nistratieve rompslomp. Er komen geen verharde fiets/ wandelpaden met verlichting tussen de flats in Veltum. De aldaar spontaan ontstane panden tussen het groen zul len onverhard blijven. De gemeente ziet hier geen aanleiding èn geen mo gelijkheid tot een verharding cq. be- klinkeren. In de Veltumse flats zal het komen de winter aangenamer vertoeven zijn dan voorgaande jaren. Dat neemt wet houder Willems tenminste aan. De nieuwe kopgevels met isolatielaag zijn daarvoor aangebracht. De gemeente kan èn hoeeft dit echter niet te garan deren. Dat is meer een zaak van de Woningbouwvereniging. De gemeente kan evenmin garande ren dat alle bewoners in 't Brukske, die te maken hebben met de gevelver nieuwing, een bijdrage in de onkosten ontvangen van 1.000,-. De gemeente is hier nog mee bezig met de provincie en het rijk. Wel kan de gemeente ga randeren dat alle lagere vergoedingen gelijk zullen liggen, t.w. 412,-. De gemeente heeft nog geen wooncon sumentensubsidie voor 1987 en 1988 uitgekeerd. Er is daartoe dit jaar nog geen aanleiding geweest, omdat er nog geen instantie is geweest die aan de gestelde voorwaarden voldoet. 1988 Is pas volgend jaar aan de orde. Beëdigd taxateur voor al uw onroerend goed i Makelaars- en Taxatiekantoor Patersstraat 17, Venray, tel 04780-85958/82308 INBRAKEN Met een steen werd een ruit ver nield van het Chinees restaurant in Veltum. Daardoor konden een of meer inbrekers naar binnen. Uit het restaurant werden 250 pakjes sigaret ten, shag en wat snoepgoed gestolen. Uit de keuken verdwenen 6 pakjes met garnalen. Op de parkeerplaats op het Gou den Leeuwterrein werd de personen auto van een inwoonster uit Holthees met geweld opengebroken. Met grof geweld was uit de auto de radiocasset terecorder ontvreemd. Totale schade ƒ1.000,—. Met een steen was een ruit van de supermarkt (Garantmarkt) in Land weert ingegooid. Of dit een poging tot inbraak was, dan wel vandalisme, kon niet worden vastgesteld. Ook werd bij de koffieshop „Pimpernel", aan de achterzijde, een ruit vernield. Of dat wellicht ook een poging tot inbraak was, kon evenmin worden vastgesteld. Op het vorige week in het Duitse plaatsje Tholey, bij Saarbrücken, ge organiseerde judotoernooi werden erg goede resultaten behaald door onze judoka's. Maar liefst 800 judoka's uit vele verschillende landen namen aan dit „Schaumberg Pokal Turnier" deel. 3ij de senioren t/m 65 kg was het Etienne Voesten die goed presteerde. Daar hij lange tijd afwezig was op de judomat, was dit een goede come back. In dezelfde klasse is het ook Ronnie Smits die weer steeds beter in vorm raakt; met een 5e plaats mag hij op dit sterk bezette toernooi best te vreden zijn. In de B-jugend klasse was het Robin van Mill —36 kg. die een zwaar bevochten 3e plaats in ontvangst mocht nemen. Bij de C-jugend waren onze judo ka's oppermachtig. In maar liefst 4 van de 7 gewichtsklassen werden door onze judoka's de hoogste klassering behaald. Te weten: 30 kg. Massimo Filippi; 33 kg. Stön Driessen; 36 kg. Robert Wijnhoven en bij de meisjes 21 kg. Wendy Bonants. Ter wijl in de laatste gewichtsklasse ook de tweede prijs voor een van onze judoka's was, n.l. Jeroen van Stokkem. Henry Witzel, Luuk Delahay en Fabio Filippi completeerden het succes door mooie 3e plaatsen te be halen. Uitslag „Schaumberg Pokal Tur nier": le Wendy Bonnts le Massimo Filippi leStan Driessen le Robert Wijnhoven 2e Jeroen van Stokkem 3e Henry Witzel 3eLuuk De la Hay 3e Fabio Filippi Afgelopen zondag werden in een ge zellig gevulde eigen dojo de jaarlijkse club- en schoolkampioenschappen ge houden. Hieronder volgen de uitsla gen: Meisjes groep 1: 1. Astrid Heitling 2. Wendy Bonants 3. Melanie de Vries 4. Linda Troisfontaine Meisjes groep 2: 1. Wie tekede Wit 2. Helga Witzel 3. Anita Gupta 4. Suzanne Vriens Meisjes Groep 3: 1. Jeanne Baten 2. Rianna Peters 3. Somal Sunderje Jongens groep 1: 1Sjors Willems 2. Koen Linskens 3. Yvo Heitling 4. Roy Troisfontaine Jongens groep 2: 1. Erik Jan Iding 2. Wouter Hoek 3. Wendy Bonants 4. Astrid Heitling Jongens groep 3: 1Ronnie Peters 2. Gideon Robben 3. Henry Witzel 4. Paul Willems Jongens groep 4: 1. Tom van Stokkem 2. Casper Hoedemakers 3. Theo Nooyen 4. Maurice Duijn Jongens groep 5: 1Richard Peters 2. Tasouli Aslanides 3. Frank Schroeber 4. Martrijn Hordijk Jomgens groep 6: 1Massimo Filippi 2. Ronald Bonants 3. Wieteke de Wit 4. Ronnie Buise Jongens groep 7: 1. Stan Driessen 2. Luc Delahay 3. Roy Willems 4. Ronald Achten Jongens groep 8: 1. Samir Elfachtali 2. George vn de Laan 3. Donald Moorren 4. Anima Gupta Jongens groep 9: 1Robert Wijnhoven 2. Jeroen van Stokkem 3. Ramon Goumans 4. Nico Oudenhoven Jongens groep 10: 1. Bram Reijnders 2. Johan Franssen 3. Robin van Mill 4. Jeanne Baten Jongens groep 11: 1. Dirk Vossen 2. Fabio Filippi 3. Piet Bunselaar 4. Sonal Sunderje Uitslagen van de scholen: 1Coninxhof 2. Foe kepot 3. Dr. Poelsschool 4. De Bongerd Met vijf leden hebben we afgelopen weekend deelgenomen aan het Grens- landtoernooi in Wesel (W.Dld.) Tevns werd hier een mini-interland tu§sen Duitsland en Nederland gespeeld. Hans Peeters en Harrie Lenssen waren de beste Nederlandse spelers met een gemiddelde van 35 slagen per ronde (de wedstrijd ging over vier ronden) Een goede preestatie mag dit genoemd worden, aangezien dit een voor hen onbekende baan was en tevens een betonbaan met zijn specifieke eigen schappen. Donderdagavond wordt de eerste indoorgolfwedstrijd gespeeld, tussen Burgemeester en wethouders van Venray hebben in hun vergadering van 11 november 1987 voor de onderstaan de bouwplannen bouwvergunning ver leend. Zij, die menen door de afgifte van één of meer van deze vergunnin gen rebhtstreeks in hun belang te zijn getroffen, kunnen op grond van de Wet A.R.O.B. daartegen bij het colle- Phoenix '75 - AV Flash 3 Setstanden: 16-18 16.14 15-3 15-3 Zaterdag 14 nov. '87 was 't zover. De strijd tussen de nog ongeslagen ploegen uit de klasse 3E. Een wed strijd waar veel van werd verwacht en wat een stimulans was voor de volley- balsport. Met een fiks aantal supporters werd begonnen aan de le set. AV Flash kwam zeer sterk uit de startblokken en wij moesten alle zeilen bijzetten om bij te blijven. In een sidderende slot fase trok Flash aan 't langste eind en won verdiend met 16-28. De eerste set had niet minder dan 30 minuten geduurd. In de tweede set gingen we voortva rend van start en op 9-6 wilde het verder niet lukken. AV Flash kwam terug en bij 10-10 konden wij uitlopen tot 14-10. Op dat momen begon Flash met een stormloop en kwam tot 14-14 terug. Toch werd deze set, die ook een half uur duurde, in ons voordeel be slist met 16-14. Mentaal was Flash gebroken. Op dit moment lieten de dames van Phoenix zien waar ze hard voor hebben getraind. Met gedurfde opsla gen en een ijzersterke mentaliteit en inzet werd Flash binnen 9 minuten van het veld geveegd: 15-3. In de vierde set liepen we snel uit naar 6-1 en was Flash niet meer bij machte om nog iets terug te doen. Mede door de vele serve-fouten in de eindfase duurde de set toch nog lang, maar met 15-3 bleven we ongeslagen en hopen dit voort te zetten. Publiek bedankt voor jullie onder steuning en hopenlijk tot over 2 weken, dezelfde tijd, zelfde plaats, maar dan tegen Valuas. Uitslag: Hovoc 6-Phoenix 2 2-2 Programma 21 nov.: Set Point 5-Phoenix 1-v. 15.15 Phoenix 2-BVC Holyoke a. 19.00 Tellen: Marga Druiven, Paula Duyf. Arcen en Venray, de aanvang is om acht uur in Zaal van Dijk in Oostrum We verwachten weer vele deelnemers en een aanmoedigingsprijsje is altijd aanwezig. Komend weekend kan er getraind worden, indien de weersom standigheden dit toelaten, ook al zijn de eerste twee banen afgedekt. ge van burgemeester en wethouders van Venray een gemotiveerd bezwaar schrift indienen en wel binnen 30 da gen na datum het uitbreiden van een woning en het bouwen van een berging aan de Akelei 12 te Venray, t.n.v. J.H. van Bergen; het slopen van een schuur en het uitbreiden van een woning aan Klein Oirlo 4 te Castenray, t.n.v. L.P.M. Ktlnen; het bouwen van een eierinpa- kruimte aan de Ysselsteynseweg 59 te Ysselsteyn, t.n.v. mevr. M.H.F.J. Jenniskens, Ysselsteynseweg 79 te Ys selsteyn; het bouwen van 1 premie B en 10 premie A woningen aan Kamperfoelie 45 t.m. 64 even te Venray. t.n.v. Maasveste b.v., Postbus 6069 te Eind hoven; het bouwen van een champig nonkwekerij aan de Deurnescwcg 111 Me Ysselsteyn, t.n.v. H.B.H.M. Poels; het bouwen van een volière aan de Mambostraat 176 te Venray, t.n.v. D.N.H. Jellema; het verbouwen van een woning aan de Oostsingel 28 te Venray, t.n.v. mevr. A.P.J. de la Rambelje-van Loo, Lathyrus 35 te Venray; het bouwen van een tuinhuisje aan de Gratenstraat 14 te Venray, t.n.v. G.H.J.J. Hermkens; het bouwen van 2 premie A wo ningen aan de Vicarieweg 54 en 56 te Leunen, t.n.v. Bouwbedrijf Th. Tcu- nissen, Jan Poelsweg la te Ysselsteyn. De burgemeester van Venray. mr. H.J.M. Defesche Burgemeester en wethouders van Venray maken hierdoor bekend hun besluit van 11 november 1987, waar bij, het gedeelte van de Kruit weg, gele gen tussen de Merseloseweg en Lange- weg, waarvoor een eenrichtingsver keer geldt, is opengesteld voor fietsers en bromfietsers in beide richtingen. Belanghebbenden kunnen tegen dit besluit binnen dertig dagen na datum van deze bekendmaking beroep aante kenen. Het beroepschrift wordt aan de Ko ningin gericht en ingediend bij de Commissaris van de Koningin, post bus 5700, 6202 MA Maastricht. Het besluit ligt gedurende de be roepstermijn voor een ieder ter inzage op kamer 119 van het gemeentehuis. Burgemeester en wethouders voornoemd, H. Defesche, burgemeester drs. A.W.M. de Bever, secretaris uw weekblad HET VERDWENEN HUIS SPRAELAND HERINNERINGEN VAN H.H.J. MAAS De publicist-journalist H.H.J. Maas werd in 1877 in Oostrum ge boren en bracht er ook zijn jeugd jaren door. In een artikel „Peelsprokkelingen" gepubli ceerd in het boek „Het Land van de Peel" (1955) geeft hij zijn her inneringen over het verdwenen Huis Spraeland als volgt weer: „De Burcht Spraeland heeft gestaan op een afstand van een kleine tien minuten gaans van mijn geboortehuis af. Die plek, een met eiken en struikhout be groeide terp langs de Molenbeek (uit de Peel, stroomt in Geysteren in de Maas uit), heet sinds onheu gelijke tijden „de Eikenhof". Veel geboomte is er de laatste veertig jaar verdwenen. In mijn jeugd was de begroeiing, mede door allerlei klimplanten zo dicht, dat ik de Eikenhof vergeleek met een oerwoud of rimboe. Rondom de terp is het overblijfsel van de grachten nog te zien. Rond het jaar 1900 veel duidelijker, toen stond er na dagen van regens nog water in. Ik weet niet beter, of er is eenmaal, en dit in het laatste kwart van de 19de eeuw, een begin van opgraving gedaan, dat niet veel opleverde. De oude baron van destijds hield niet van zulke rust verstoringen. DE OMGEVALLEN BOOM „Een merkwaardigheid", ver volgt Maas „was het volgende: ongeveer horizontaal lag (en ligt nu nog) een eik over de voormali ge gracht heen; op en uit de stam waren een zestal tamelijk dikke hoge bomen gegroeid. Dat was zo reeds op mijn leeftijd van een jaar of acht, toen ik daar voor het eerst kwam. De nu platliggende eik (de oerboom) moet minstens een paar eeuwen geleden al door een storm neergeworpen zijn. Zittend op die boom tussen twee rechtopstaande bomen in, las ik als twaalfjarige jongen „Histoire d'un Sous- maïtre" van Erckmann-Chatrian en op zestienjarige leeftijd Max Havelaar". Ik schreef daar ook enkele teksten van mijn „Jan van Houtum's schetsen over de Peel", eind 19de eeuw. Jammer genoeg is een paar jaar geleden de helft van de horizontaal liggende boom af gezaagd. De Eikenhof was mijn gewone wandeling, meerdere ma len per week. Dikwijls zette ik die wandeling voort, de Geysterse bossen in, naar het aloude Jagers huisje, de eveneens aloude Rosmolen en de eeuwenoude St. Wilbertskapel met put. SPOKEN OP SPRAELAND „Op de Eikenhof ben ik in mijn Venrayse tijd op elk uur van de nacht geweest. Ik dwaalde daar rond om iets gewaar te worden van de ijselijke spoken, die er vol gens de volksverhalen in het mid dernachtelijk uur schrikbarend te keer gingen. De eikenkruinen slin gerden en trilden en piepten en klaagden ervan. Dat waren de geesten van de vrouwen uit de om geving, die zich met de roofridders van Spraeland geregeld aan vrese lijke nachtelijke bacchanalen hadden overgegeven. Eens had een van die vrouwen voorgesteld: de vrouw, die het allerslechtste zou kunnen zijn, zou de mooiste gouden schatten uit de roofbuit als prijs mogen uitkiezen. Langs de Eikenhof liep immers een weg, die een oude heerbaan genoemd werd en daar trokken de han delslieden met hun goederen over en werden dan door de roofrid ders van Spraeland overvallen en beroofd en vaak in diepe kelders geworpen. Het voorstel van de vrouw werd aangenomen... maar op klokslag twaalf zonk plotseling de burcht weg in de diepte. Het helse getier bleef sedert iedere nacht opstijgen voor iedereen, die horen kon. En dan waarde daar nog een ander spook rond: een reuzegrote zwarte hond met zware rammelende ketting en twee grote vurige lantaarns als ogen, ter grootte van locomotief-lantaarns; dat was zo geweest vanaf de spoorwegaanleg Venlo-Nijmegen (op vrijdag 1 juni 1883 feestelijk geopend)", aldus besluit Maas zijn beschrijving van de omgeving van Spraeland. RIDDER JOHAN VAN BROECKHUYSEN „Een der belangrijkste ridders in zijn tijd in het hertogdom Gelre was ongetwijfeld Johan van Broeckhuysen, heer van Loë, Geysteren, Oostrum en Sprae land, die leefde in de eerste helft der 15de eeuw. Hij was tevens erf- hofmeester en raadsman van de hertog van Gelre en drost van het Land van Kessel Noord Lim burg ten westen van de Maas). Had deze ridder enige eeuwen vroeger geleefd, dan was hij door zijn befaamde daden zonder meer een belangrijk figuur geworden in sagen en legenden, want het zit de Limburgers in het bloed zijn sagen en legenden met ruig-romantische en spontane ridderdaden of met religieuze ontroerende wonderhe den te verweven of op te „sieren". Ze is kenmerkend, de romantisch-dichterlijke „atmos feer", die er hangt over ons Lim burg; ze is de kleurenrijkste en le vendigste en ook de meest chauvi nistische der Nederlandse provin cies en daarom ook wel de minst Hollandse", schreef de priester Gerard Lemmensin 1928 in een artikel in Nedermaas over Johan van Broeckhuysen. „Deze ridder uit het geslacht van Noordlimburgse oorsprong leidde inderdaad een avontuurlijk en veelzijdig leven; de toenmalige ridders en heren zochten al te vaak hun macht en onversaagdheid te tonen, om eer, roem en waardig heid te verwerven; ze namen deel *aan oorlogen, pleegden aanslagen en brandstichtingen op andere ridder-goederen, hadden eigen le gertjes. Maar toch, wat de Broeck- huysen's en vooral Johan van Broeckhuysen ook ten laste gelegd mocht worden - en niet zonder gronden - het recht op de naam „vrome ridders" wisten zij steeds te handhaven; het woord vroom in zijn beide betekenissen van dap per en godsdienstzin genomen", 'aldus H.H.J. Maas in 1935. De stichting van het klooster Bethlehem te Oostrum is te dan ken aan het initiatief van Johan van Broeckhuysen; bij de stichting van het klooster „In het Zandt" te Straelen speelde zijn weduwe An na van der Straeten van Wissen in direct een belangrijke rol. Het is om deze reden én het feit, dat on der de van Broeckhuysen's de heerlijkheden Geysteren en Spraeland-Oostrum in één hand kwamen, dat we enige bijzonder heden geven over Johan van Broeckhuysen. In de historie van het huidige Noord-Limburg in de 13e en 14e eeuw wordt veelvuldig melding gemaakt van het geslacht en de ridders van Broeckhuysen (ook wel geschreven Broeckese, Broichusen, Brouckhuysen). Na dat de van Broeckhuysen's in 1390 heren van Geysteren waren ge worden, verwierven zij in het be gin der 15e eeuw de heerlijkheid Spraeland-Oostrum. JOHAN TER BEDEVAART Het huwelijk van Johan van Broeckhuysen met Anna van der Straeten van Wissen (Schlosz Wis sen, een nog bestaand imposant kasteel aan de Niers ten noorden van Kevelaer) bleef kinderloos. Dit en ook zijn veel bewogen ruw en veranderlijk leven in kamp, oorlog en stroperij, bracht hem tot nadenken en de ridders uit de „Als wapen voerde ridder Johan van Broeckhuysen en ook andere rid ders van de familie een schild, liggend doorsneden van twee kleuren, bene den groen en van boven zilver, bela den met vijf en vier hermelijnstaarten: groen duidde op hun geslachtsrein heid. de hermelijnstaarten op hun geslachtswaardigheid; de beide kleu ren zilver en groen op het schild: de adelijkheid gepaard met volle jonge kracht. Op het schild een helm met hals en bovenborstbedekking, de hals omringd met een ketting van goud en op de helm twee krachtig uitslaande arendsvleugels", aldus Gerard Lem- mens in Nedermaas 1928. vroegere middeleeuwen dachten ook na over het hiernamaals, waaruit o.a. de stichting van kloosters voortvloeide, waar men missen en jaargetijden jaar lijkse mis voor een afgestorvene) kon lezen als compensatie voor des ridders bijdrage aan de stich ting van een klooster... Johan van Broeckhuysen maak te zijn testament en toog ter bede vaart naar het Heilige Land. Zo veel mogelijk dankte hij zijn krijgsvolk af of stelde het te werk op zijn eigen landerijen. In 1450 toog Johan van Broeck huysen ter bedevaart naar Rome, het Heilige Land en de berg Sinaï. Op deze pelgrimstochten is hij gestorven; volgens sommige bron nen in 1450, volgens andere bron nen op 17 december 1452 aan de voet van de berg Sinaï. I (wordt vervolgd)

Peel en Maas | 1987 | | pagina 5