De Vrije Akademie in ,,'t Beukenhöfke' De bibliotheek een aantal weken gesloten AKTIE tufi Extra faciliteiten voor de leden "de la Campagne Modehuis Thomassen BETER X Geen MTS in Venray? Fitness- en Saunacentrum Venray Boxmeers Strijk Ensemble speelt in de Grote Kerk JUBILEUm vakantiereis LEO nOOYEn Jina 4 Ipeel en maas Donderdag 5 november - Pagina 5 De hele operatie van de verbouwing van de voormalige TORRO-super- markt tot een nieuwe en naar ver wachting zeer aantrekkelijke biblio theek nadert de eindfase. De grote verhuizing van de beide af delingen voor volwassenen aan de Julianasingel en voor de jeugd in de schouwburg staat voor de deur. Waarom moet dat alles zo lang du ren en kan dat niet sneller gebeuren? Het bestuur van de bibliotheek heeft in samenwerking met de directie en de medewerksters uitvoerig overleg ge pleegd met de bouwcommissie om alle aspecten van de verhuizing en de in richting zo efficiënt mogelijk te plan nen. Hierbij speelden het kostenaspect en de bezuinigingen een grote rol. Het grote doel blijft namelijk om binnen het gestelde budget zowel de verbou wing als de automatisering te realiseren. Het grote tekort aan rekken en kasten in de bestaande bibliotheken moet nodig aangevuld worden. De bi bliotheek van de volwassenen puilt uit: de rekken zijn overvol, de boeken staan boven op de kasten en op de vloer, zodat men zou kunnen zeggen dat zeven van de vijf boekenplanken gevuld zijn. Deze uitbreiding kan toch volgens een uitgekiend plan een behoorlijke bijdrage leveren in de kosten van de invoering van het zo ge wenste geautomatiseerd bibliotheek systeem, maar heeft ook tot gevolg dat de bibliotheek jammergenoeg wat langer dicht moet. SLUITING: WOENSDAG 11 NOV. Het geplande schema van de verhui zing en de inrichting biedt hiervoor een verklaring. Na het inpakken van maar liefst 80.000 boeken volgt de 'demontage van alle rekken en kasten. Vervolgens vindt de verhuizing plaats Telefoon 04782-824 Raayveldweg 3 - Maashees (in voormalige meubelboerderij van Rob van Haaren) onze wild- specialiteiten zullen U verrassen Onze openingstijden: dinsdag t.m. zaterdag 17.00 - 22.00 uur zondag 15.00 - 22.00 uur 's maandags gesloten Wij beschikken over een intieme en gezellige zaal voor uw personeels- of afdelingsfeest. Maak eens een afspraak! (nota bene slechts 1 dag) en worden de verschillende soorten rekken en kasten gecombineerd met de nieuwe en verspreid door de hele bibliotheek op nieuw opgebouwd. Deze montage is vakwerk en vergt veel tijd. Ook bij deze montage levert een beperking van de vakspecialisten een flinke bespa ring op. Desondanks zou de geplande tijd hiervoor niet korter kunnen zijn, omdat dit onderdeel van wezenlijk belang i£ voor een verantwoorde op stelling en inrichting. Bijna tegelijk met de genoemde montage worden de boeken volgens een voorgeschreven systeem weer in de rekken geplaatst. Direkt daarna worden enkele dagen gebruikt voor het uittesten en voor de invoering van het nieuwe computer systeem LIBS-100 van de firma CLSI. OPENING NIEUWE BIBLIOTHEEK: MAANDAG 21 DECEMBER Op maandagmorgen 21 december gaan de deuren van de nieuwe biblio theek aan de Merseloseweg open. Het bibliotheekbestuur zal al het moge lijke doen om deze opening reeds eerder te laten plaatsvinden. Zonder tegenslagen en vooral bij een vlotte uitvoering van alle geplande werk zaamheden is men heel blij, wanneer en U ziet er 1000 m: exclusieve mode en schoenen Grotestraat 93 Vermoedelijk eerst na 1990 zal Ven ray in aanmerking komen voor een MTS althans voor een dependance van de Venlose onderwijsinstelling. Staatssecretaris mevr. Ginjaar heeft dat laten weten aan het samenwer kingsverband tussen de lagere en middelbare technische scholen in Venlo en Venray. Nadat Venray in het jongste verle den geen enkele kans kreeg om hier een eigen MTS te vestigen, besloot men tot samenwerking met de MTS in Venlo. Als dependance/nevenvesti ging zou men ongeveer 400 leerlingen uit Noordelijk Limburg in Venray kunnen onderbrengen, om hier de eerste twee jaar van de MTS-opleiding te volgen. Het derde jaar zou een stagejaar moeten worden en het vierde jaar als afronding de opleiding in Venlo. De staatssecretaris wil daarmee echter wachten tot de vernieuwing van het middelbaar beroepsonderwijs ge stalte heeft gekregen. Daarmee wordt eerst in 1990 begonnen De initiatiefnemers tot het samen werkingsverband Venlo-Venray laten het er niet bij zitten. Zij nemen geen genoegen met deze simpele afwijzing, waarmee zonder meer voorbijgegaan wordt aan terechte verlangens in de onderwijswereld. Zij weten zich daar bij gesteund door de colleges van b. en w. van beide gemeenten, de provincie en de Kamer van Koophandel. Zaterdagmiddag vond op de Midden Peelweg onder Vredepeel een aanrijding plaats. Een personenauto, komende uit de richting Ysselsteyn reed met hoge snelheid de bocht in, voor de kruising met de Beekweg, waardoor de auto volgens deskundi gen, naar buiten werd gedreven. De bestuurder, een 21-jarige inwoner van Sevenum, corrigeerde dit uitbreken naar rechts door tegen te sturen. Hier door raakte de auto in een slipbewe ging en schoof dwars over de rijweg naar de linker zijde van de weg, al waar de auto in een greppel dook en door de hoge snelheid vervolgens weer terug-stuiterde en over de kop ging. Er was sprake van rookontwikkeling, maar gelukkig vloog de auto niet in brand. De bestuurder kon met moeite uit het wrak van de auto worden ge haald. Hij werd met zware verwondin gen naar het ziekenhuis overgebracht. De auto werd totaal vernield. deze opening reeds op vrijdag 18 december zou kunnen zijn. Mocht dit mogelijk zijn, dan zal dit ook tijdig bekend gemaakt worden. De officiële opening van de nieuwe bibliotheek vindt plaats op vrijdag middag 15 januari 1988. Zaterdag 16 en zondag 17 januari volgen dan de „Open Dagen" met vele bijzondere aktiviteiten. Hierover zult u in de komende maanden uitvoerig geïnfor meerd worden. EXTRA FACILITEITEN VOOR DE LEDEN TIJDENS DE SLUITING Tot volgende week woensdag 11 no vember kunnen alle leden het dubbel aantal boeken lenen en deze houden tot 4 januari 1988. Mocht iemand nog meer boeken willen lenen dan is dat na overleg met de medewerksters van de bibliotheek zeker mogelijk. Wanneer U nog nadere toelichting of informatie wilt hebben, dan zijn alle medewerksters gaarne bereid U te hel pen. De mogelijkheden van de nieuwe bibliotheek, de sfeervolle en uitnodi gende entourage en de inrichting van het nieuwe gebouw en de geboden ser vice zullen straks deze sluiting onge twijfeld snel doen verdwijnen. DRANK IN BESTUURDER In de nacht van zondag op maandag controleerde de politie een autobe stuurder op drankgebruik. Voor die bestuurder, een inwoner van Veulen, bleef het niet bij blazen in het bekende pijpje. Hij moest ook de bloedproef ondergaan. Met de aanzegging dat procesverbaal zal worden opgemaakt, werd hij met een rijverbod huiswaarts gezonden. HET adres voor sauna, fitness, massage en aerobic Mozartstraat 20a Tel. 89574 Zondagmiddag, 8 november, wordt in de St. Petrus' Bandenkerk van Venray een concert gegeven door het Boxmeers Strijk. Ensemble. Aanvang 3 uur; de toegang is gratis. Erzullen zowel vóór als na de pauze drie werken ten gehore worden ge bracht. In de pauze wordt een kollekte ge houden. De opbrengst hiervan komt geheel ten goede aan het fonds voor de restauratie van de Grote Kerk. Het Boxmeers Strijk Ensemble, onder de bezielende leiding van Angelo Tonoli, heeft twee jaar gele den al eerder een uitvoering verzorgd in Venray's Grote Kerk. De muziek-liefhebbers, die dat con cert bijwoonden, konden toen genie ten van uitmuntend spel, waarbij het nauwelijks of niet te geloven was dat hier geen „professionals" aan het werk waren. Toch zijn het allen (15) louter amateurs, waaruit het ensemble is samengesteld. Enthousiaste jonge mensen, afkomstig uit Boxmeer, Venray, Cuijk en omstreken. Het Boxmeers Strijk Ensemble bestaat nu drie jaar. Hoogtepunten waren zonder meer de uitvoering in de Sint Jan van Den Bosch (1986) en het optreden bij de landelijke finale (1987) in het conservatorium van Den Haag; een optreden, dat voor een deel via de radio werd uitgezonden. Het repertoire bestaat voornamelijk uit barokmuziek; muziek uit de perio de rond 1700, die heden ten dage nog zeer aanspreekt. Voorbeeld hiervan is onder meer het werk van de Italiaan Tommaso Albioni, een componist die niet alleen in eigen tijd werd gewaardeerd (o.a. door Bach) maar waarvan de compo sities ook nu nog volop in de belang stelling staan. Van Albini zal a.s. zondag „Sinfo- nia" ten gehore worden gebracht. Daarnaast werken van E. F. dall'Abaco, D. Scarlatti, G. P. Telemann (ten tijde van Bach en Handel een van de beroemdste figuren in het muziekleven), F. X. Richter en L. Papp. De laatste hoort, zoals dat heet, „in het rijtje niet thuis", maar dat is een bewuste keuze van het ensemble. Bij ieder concert wordt namelijk ook een modern stuk gespeeld; dit ter afwisse ling voor zowel publiek als muzikan ten. En bezoek aan het concert van a.s. zondag is zonder meer een aanbeve ling waard; niet alleen muzikaal ge zien, maar ook als waardering voor het feit, dat het Boxmeers Strijk En semble belangeloos wil meewerken om het benodigde geld bijeen te brengen voor de restauratie van Venray's Monument nummer één: de Grote Kerk. Reeds eind vorig jaar besloot de ge meenteraad om de voormalige kleu terschool 't Beukehöfke (aan de Ber ken-Beukenlaan) beschikbaar te stel len voor de huisvesting van de Vrije Akademie. Daarmee zou dan een einde gemaakt kunnen worden aan de gebrekkige en als tijdelijk bedoelde huisvesting van de Akademie in het oude ziekenhuis. Al eerder was op de prioriteitenlijst van 1986 25.000,— opgenomen voor de aanpassing van dit gebouw, in ver band met zijn nieuwe bestemming. Bij de uitwerking van de verbou wingsplannen, bleek onlangs dat de kosten aanzienlijk hoger zouden zijn. Het gebouw is in een slechtere staat dan oorspronkelijk gedacht, zodat er heel wat meer op te knappen is. Verder zijn er aanzienlijke kosten ge moeid met de aanpassing van de elektrische installatie, o.m. in verband met het gebruik van keramiek-ovens. Daarmee was in de oorspronkelijke raming geen rekening gehouden, even min als met de kosten van verhuizing en inventaris In totaal blijkt nu geen 25.000, maar 87.500,nodig te zijn. BEZUINIGINGEN Omdat de financiële situatie van de gemeente helemaal niet rooskleurig is, moest er beslist bezuinigd worden. Dat heeft men weten te bereiken door o.m. het binnenschilderwerk in eigen beheer door de Vrije Akademie te laten uitvoeren. Verder alleen de vloerbedekking vervangen, welke versleten is en zoveel mogelijk de werkzaamheden zelf verrichten. Een en ander resulteerde daarin dat met een krediet van 60.000,vol staan zou kunnen worden. Maardat alles had alleen be trekking op het binnenwerk. Ook het buitenwerk heeft een drin gende onderhoudsschilderbeurt nodig en er dienen 9 nieuwe buitendeuren te komen. Voor de raadsleden lag een offerte ter inzage, waarin de kosten voor dat buitenwerk ruim 38.000,— werden genoemd. Dat buitenwerk kan echter over een paar jaren uitgestre ken worden, zodat nü volstaan zou kunnen worden met 15.000, Dat bedrag, gevoegd bij de 60.000 bestemd voor het binnenwerk, maakte een krediet nodig van 75.000,Uit de prioriteitenlijst van 1986 was 25.000,— beschik baar, zodat voor het restant van 50.000,uit het fonds sociaal-cul turele voorzieningen moet worden ge put. Om vandalisme c.q. vernielingen aan het leegstaande gebouw te voor komen, is het van groot belang dat op korte termijn met de werkzaamheden wordt begonnen. De Vrije Akademie kan er dan per 1 mei van het komende jaar intrekken. Dan is ook het huur- kontrakt met het oude ziekenhuis af gelopen. RAAD GEPIKEERD Het CDA bij monde van dhr. Dries- sen noemde het een lange weg voordat een en ander bereikt is kunnen wor den, zowel qua gebouw als qua finan ciën. Er zijn reeds meer openbare ge bouwen door de sociale sector in ge bruik genomen, aldus Dtiessen, en dat betekent wel, dat 't onderhoud van al deze gebouwen straks op onze schou ders komt te rusten. Het zal daarom nodig zijn, dat veel onderhoud door zelfwerkzaamheid wordt verricht. De heer Houba (VVD) vond dit voorstel van b. en w. een slechte zaak. De raad staat weer eens voor het blok, nu blijkt dat er geen 25.000,— maar 87.500,nodig zijn. Men kan ge woonweg geen neen tegen dit voorstel zeggen. Dat deed echter de fraktie Van de Vorle wel. Die vond deze uitgave, ge zien de gemeentelijke financiën, niet zinnig. De heer Den Brok (SV) zei reeds in 1985 bedenkingen te hebben geuit i.v.m. de kosten die zouden moeten worden gemaakt. Dat blijkt nu zeer juist te zijn geweest. En ondanks zijn bedenkingen werden er toen slechts 25.000,op de begroting gevo teerd. Wie is er verantwoordelijk voor een dergelijk grote overschreiding van het budget? Kennelijk is dat bedrag toen niet realistisch geweest, aldus Den Brok, die zich bezorgd afvroeg of het nu berekende bedrag echt wel vol doende is. Ondanks zijn bedenkingen meende hij evenwel het voorstel te moeten ondersteunen, maar hij was fel tegen de manier waarop dit ge speeld is. VOORTAAN DESKUNDIGEN Wethouder Van Oers klopte zich in zijn antwoord berouwvol op de borst. „Het had beter gekund en het geheel verdient geen schoonheidsprijs", zo bekende hij ruiterlijk. Die 25.000, zo verduidelijkte hij, zijn een restant van wat destijds als prioriteit opge voerd zou zijn. Maar dat betekende helemaal niet, dat men met 25.000,-- dit karwei kon klaren. Door het hele gebeuren, zei hij een les te hebben ge leerd en zich in het vervolg door des kundigen te laten adviseren over de te maken kosten. Allemaal mooi en wel, vond de fraktie Van de Vorle, maar het moet uit de lengte of de breedte komen en dat is steeds uit de portemonnee van de burgerij. De heer Den Brok tenslotte pleitte voor aanpassing van de binnendrem- pels, zodat ook een invalide zich on gehinderd in de nieuwe Vrije Akademie kan bewegen. Maar die voorziening zal dan ook wel in eigen beheer moeten geschieden Doe mee en maak kans op een gratis weekend-trip die je kunt winnen. Ie prijs: Weekend Parijs 2e prijs: Maand abonnement 3e prijs: 50% korting-kaart 3e prijs: 25% korting-kaart 5e prijs: 10% korting-kaart Elke maand prijzen tot supertrekking in december met als hoofdprijs een 14-daagse naar Benidorm. Bij iedere behandeling een kanskaart. Venray Raadhuisstr. 8-10 tel. 85013 Venray Henseniuspl. 9a tel. 82040 Horst Gebr. v. Doornel. 74, tel. 4702 Einde 19de eeuw schreef pastoor M.J. Janssen een uitvoerig gede tailleerd artikel Hist or ie der aloude heerlijkheid Spraeland- Oostrum", gepubliceerd in Publi cations 1896/97, gevolgd door een artikelGeschiedenis van de O.L. Vrouw-kapel te Oost rum", gepu bliceerd in Publications 1898. In Nedermaas 1925 publiceerde A.F. van Beurden een uitgebreid artikel „Beschrijving van Venray", waarin ook een aantal gegevens over het dorp en kapel van Oostrum staan vermeld. In verschillende artikelen bréngt H.H.J. Maas, in 1877 ge boren in Oostrum, zijn geboorte plaats ter sprake. A.F. van Beurden, landmeter en amateur-historicus, schreef di verse artikelen over delen van Noord-Limburg en de Peel, waar bij de historische en landschappe lijke aspecten op de voorgrond stonden. Deze artikelen werden geschreven eind 19de, begin 20ste eeuw. Mensen als A.F. van Beur den en pastoor M.J. Janssen heb ben - zoals in een later stadium pastoor Th. Driessen - baanbre kend werk verricht voor de lokale historie-beschrijving. In enkele vervolgartikelen stel len wij een aantal gegevens over het verleden van Oostrum aan de orde, waarbij ook de ruimtelijke aspecten aan bod komen, alsmede het reeds in een vroeg stadium ver dwenen Huis Spraeland, het voor malige klooster Bethlehem, de ka pel van Oostrum en het miraculeu- se beeld van O.L. Vrouw èn de binnen het grondgebied van de vroegere heerlijkheid Spraeland- Oostrum gelegen watermolens: de Camp's molen te Oostrum en de Rosmolen, molens aangedreven door de Oostrumse beek. In een eerste artikel volgen enkele be schrijvingen, zoals we die in de ge raadpleegde literatuur aantroffen. In een vervolgartikel wordt meer gedetailleerd ingegaan op de land schappelijke situatie rond Oost rum in de 19de eeuw én het verdwenen Huis Spraeland. LIGGING OOSTRUM In het Aardrijkskundig woor denboek van Van de Aa (1846) staat over Oostrum vermeld: „Oostrum ligt op 3A uur gaans van Venray en teit 32 huizen met 190 inwoners - allen R.K. - die vooral in de landbouw een bestaan vinden. De inwoners hebben een kapel aan de H. Maagd toegewijd, die tot de statie Venray behoort en door een eigen kapelaan wordt be diend. Ook is er een dorpsschool'! In 1896 is er nog weinig veran derd. „Vanouds behoorde Oostrum tot de parochie Venray. De schrijfwijze veranderde in de loop der tijden en werd uiteindelijk Oostrum. Het dorp werd begrensd door Venray, Geysteren, Wans- sum en Oirio. De beek - de Oostrumse beek - die in de Peel- heide ontspringt, doorsnijdt het Oostrumse grondgebied en valt bij Geysteren in de Maas. Drie mo lens, één te Oostrum, de Rosmo len èn één te Geysteren, worden door de kracht van de Oostrumse beek aangedreven. De bodems zijn niet van de beste kwaliteit: rogge, haver, vlas, spurrie en aard appelen zijn de belangrijkste produkten; broeken en vennen (Lintven, Witte Vennen, Oostrumse Ven) verschaffen turf", aldus M.J. Janssen in 1986. OOSTRUM - BEDEVAARTSOORD A.F. van Beurden typeert Oostrum in 1925 als volgt: „Wanneer men op de lijn Venlo-Nijmegen aan het station Venray afstapt, ziet men vlak vóór zich een slanke torennaald; rechts en links een groep aanzienlijke huizen, een boterfabriek, verschil lende koffiehuizen en huizen van „commercie". Dat is het oude be devaartsdorp Oostrum, waarheen reeds eeuwen processies uit de naaste omgeving, maar ook van verder af, ter verering van O.L. Vrouw trekken. De naam Oostrum werd oudtijds Ooster ham geschreven en beduidt het oostelijk gelegen heem of haam huis). Hierbij moet men den ken aan het oostelijk van Venray gestichte, zeer vroeg bekende adel lijke heem of huis Spraeland, zo dat deze naamsverklaring zeer wel met de oeroude toestand te rijmen is. Oostrum lag tegen de zeer vroeg tot bouwland omgezette gronden van de Venrayse hoogte, maar het was ten zuiden door moerassen van het oude parochie dorp Oirlo gescheiden, terwijl naar de kant van Wanssum of de Maaszijde lage broekgronden wei nig opleverden en de dorre zand heuvels naar het noorden het bijna ontoegankelijk maakten...". ONTSTAAN DORP OOSTRUM Voor het ontstaan van een dorp ter plaatse noemt A.F. van Beur den een zestal redenen: er liep een beek, waar in het dal van de beek weidegronden mo gelijk waren en het water zorgde voor de aandrijving van een wa termolen; de gronden naar de Venray se kant waren goed geschikt voor de landbouw; er was al in de oude tijd een klooster gesticht, wat volk trok en enkelen bestaanszekerheid gaf; in de nabijheid lag het kasteel Spraeland en daarbij lagen enkele hoeven; er werd een miraculeus beeldje vereerd; het dorp lag aan de grote weg van Venray naar de Maas, waar bij Well vanouds een belang rijke Maasovergang lag. Al deze oorzaken werkten mee om van een kleine vestiging een dorp te maken, ondanks minder gunstige natuurlijke omstandighe den, aldus Van Beurden. Wat de naam Oostrum betreft, stelt M. van den Brand in het boekje „Venray" (1976): „Onder de gemeente Venray vinden we overigens nog enkele namen op heem of heim, namelijk Veltum (Veldheim) en Oostrum (uit Osterheim); in dit laatste geval wijst de naam Oosterheim op een Het klooster Bethlehem te Oostrum naar een tekening van Jan de Beijer uit 1738. Op de achterzijde van de tekening staat vermeld: ..Nonen Klooster t 'Oste- rum, in het Kesselsche". De poort rechts gaf toegang tot de openbare weg. Op de tekening is ook goed te zien de kapel van het klooster, gebouwd in 1721. De kapel was gelegen aan de zuidzijde van het klooster vlak bij de Oosterumse beek. Tot 1721 maakten de kloosterlingen gebruik van de Mariakapel te Oostrum. In eep der vervolgartikelen van deze serie over ..Oostrums verleden" wordt het klooster Bethlehem - dat in 1806 met de erbij behorende kapel werd afgebroken - uitvoerig besproken. plaats oostelijk van de hoofd plaats Venray - waar de parochie kerk stond - gelegen...". PAROCHIEKERK IN VENRAY In „Reisboek van Limburg", geschreven in de jaren direct na de tweede wereldoorlog, stelt W.L. Leclercq o.a.: „Venray was, met het noorde lijk deel van de tegenwoordige ge meente, vanouds Gelders bezit. Eerst geruime tijd nadat het Land van Kessel (Noord-Limburg ten westen van de Maas) aan de Gel derse graven was verkocht, werd Venray bij dit land gevoegd. De kerk werd in 1221 voor het eerst als zelfstandige parochie ge noemd. De kapellen der omliggende ge huchten Smakt, Oostrum, Leu nen, Veltum, Merselo en Casten- ray, thans bijna allen verwoest of beschadigd, werden omstreeks 1400 gesticht; alleen Oirlo was reeds eerder een zelfstandige paro chie; het behoorde echter niet tot het gebied van Venray. De adellijke geschiedenis van deze streek speelt zich wat verder naar het oosten af, in Oostrum. Daar stond in de vroege midde leeuwen het kasteel Spraeland, oorspronkelijk een vrij erfgoed, dat later in leen kwam bij de Van Broekhuizens. Spraeland schijnt een sterke burcht geweest te zijn; van de geschiedenis waar de burcht precies gestaan heeft, is weinig bekend. Oostelijk van Oostrum, waar de beek een land weg kruist, kan men een lage, met eiken begroeide heuvel er van ver denken, maar er zijn meer eiken- wallen in dit bekoorlijke land schap bezuiden de weg naar Geijsteren. Het miraculeuze Maria-beeldje, dat sedert 1350 te Oostrum ver eerd wordt, is reeds weder in de voorlopig herstelde kerk te be wonderen. Merkwaardig is, dat in de buurt van het station het oor spronkelijk moerassige landschap nog het minst is aangetast. Onge rept is het natuurlijk niet meer: de beek stroomt er, door een hevig genormaliseerde bedding, met grote vaart doorheen en de omge ving is niet fraai, maar er is nog water en wild struikgewas en in het seizoen ziet het wit en paars van de orchideeën...". (wordt vervolgd)

Peel en Maas | 1987 | | pagina 5