Winkel P&E Subsidieregelingen koopwoningen veranderen Gouden paar op de Hoge Beek Gouden Kloosterfeest CLEANING Zondagochtend concert 2e Bridge-avond B.C.V. Welfare handwerksoos premie-B verdwijnt Kleindieren tentoonstelling REKTIFIKATIE SJALOM-HOEVE Bouwvergunning verleend 25 Jaar ouderen vereniging in Merselo Bruidsmode festival Fietscross- TEOFLUX AUTO- LAKKEN verfhal 9000 kleuren 4 PEEL EN MAAS Donderdag 29 oktober - Pagina 5 vloeren zijn funktioneel en vaak ook esthetisch. Zij hebben meestal veel te lijden; hierdoor wordt hun esthetische werking bedreigd. Grondig periodiek rei nigen van uw vloer, waar door deze weer gezien (en belopen) mag worden is alleen al daarom sterk aan te bevelen. Hoenderstraat 63 - Venray (04780-87024) PROGRAMMA ZONDAGOCHTENDCONCERT VAN 1 NOVEMBER 1987 Die Fidelen Rosentaler: Ein abend am Meer Vaclav Vackar Pratelum Blanoslav Smisovsky Brno Polka Karei Hulak SlowakischerTanznr. lVaclavVackar Die Musik aus Böhmen Jaromir Vejvoda Musikantentraum Karol Padivy New York New York John Kander Blueberry Hill Al Lewis Riders in the Sky Stan Jones Exodus Ernest Gold Böhmischer Wind Ernst Mosch Gruss aus der Heimat Vaclav Horah Drumband van Fanfare St. Oda: New Medley Sound Eric Crauwels On the Beach Eric Crauwels Beat the Triplets Jo Zinzen De Bokkenrij ders JGSchroen Percussion Fantasia Jo Zinzen BRIDGEN BUITEN CLUB- EN COMPETITIEVERBAND De Bridgeclub Venray (BCV) die normaal haar wedstrijd- en speelavon den in de Kiosk in Brukske op donderdag organiseert, zal met ingang van dinsdag a.s. [3 november] een tweede bridge-avond invoeren op de dinsdagavonden. Op deze avonden zullen bridgers uit Venray en omge ving kunnen spelen onder geheel an dere omstandigheden dan in club- en/of competitieverband. Hiermee komt de Bridgeclub tegemoet aan de wens van een groot aantal thuisbrid- gers. B.C.V. organiseert deze avonden, stelt de ruimte en materiaal beschik baar en is zelfs bereid essentiële begeleiding te leveren. Hierdoor krijgen thuisbridgers een unieke gelegenheid bridge-ervaring op te doen zonder verplicht te zijn lid te worden van de club of aan wedstrij den deel te nemen. Met andere woorden: het worden pure gezellige bridge-avonden met vrije inschrijving per avond. Om ieder competitie-element uit te sluiten, geschiedt de indeling volgens binnenkomst. Er is evenwel een bepaling, waaraan men zich heeft te houden: er mag tijdens de speelavonden niet gerookt worden. Ter bestrijding van de onkosten zal van de dinsdagavondbridgers een geringe vergoeding worden gevraagd. Wanneer men dit wenst kunnen de gezelligheidsspelers van dinsdagavond delen in de veelal geprezen drives van B.V.C. De avonden beginnen om 19.45 uur en worden gehouden in het wijkge- bouw Kiosk in Brukske. Men kan a.s. dinsdagavond eens vrijblijvend ko men kijken en nadere informatie in winnen. Dat kan ook telefonisch bij de heren J. H. Janssen 04780-85102, H. Janssen 04780-82201 en H. van Pelt 04780-82740. VIERLINGSBEEK Zaterdag 31 oktober en zondag 1 november houdt de welfare van Vierlingsbeek Groeningen en Maas hees haar jaarlijkse tentoonstelling in de Joffershof. Belangstellenden wor den in de gelegenheid gesteld de stukken te kopen. De opbrengst is voor aanschaf van nieuw materiaal. Er zijn diverse attrakties, waaronder ook dit jaar het rad van avontuur. Openingstijden zaterdag 15.00- 20.00 en zondag 11.00-18.00 uur. Zondag kunnen de gekochte stukken om 17.30 uur worden afgehaald en is tevens de trekking van de loterij. BROMFIETSER GEWOND Maandagmorgen reed een 16-jarige jongen uit Broekhuizen, met zijn bromfiets over het fietspad langs de Henri Dunantstraat, toen hij plotse ling, bij de afslag naar het garagebe drijf aldaar, een vrachtauto voor zich zag, die vanaf de Henri Dunantstraat rechtsaf sloeg en de bromfietser geen vrije doorgang verleende. De jongen reed tegen de vrachtauto en schoof er al vallende onder door. Wonder boven wonder zonder noemenswaar dig letsel. Alleen enkele schaafwonden en een snijwond aan zijn voet. Hij kon na behandeling in het ziekenhuis naar huis worden vervoerd. De 60-jarige vrachtwagenbestuur der had de bromfietser te laat opge merkt. Hij was erg onder de indruk, maar opgelucht dat de jongen er zo goed vanaf gekomen was. De bromfiets werd totaal vernield. AANRIJDING MET GEWONDEN Op de Puttenweg in Ysselsteyn kon een autobestuurder uit America een overstekend anderhalf jaar oud paard niet meer ontwijken. Bij de bot sing werd het paard dusdanig gewond, dat medische hulp niet meer mocht baten. De auto schoof door en kwam dwars op de weg te staan. Een buurt bewoner heeft onmiddellijk de auto aan de kant van de weg gezet, zodat deze geen gevaar voor het verkeer op leverde. De bestuurder werd bij de botsing licht gewond. Zijn inzittende vader en moeder moesten met diverse verwondingen naar het ziekenhuis worden overgebracht. De auto was rijp voor de sloop. De brandweer kwam in aktie om het wegdek te zui veren. Zaterdagmiddag reed een 33-ja- rige Venrayer met zijn grote VW-be- stelauto vanaf de Kempweg de kruising met de Westsingel op, terwijl op hetzelfde moment van links over de Westsingel een motorrijder naderde, die voorrang had. Gevolg botsing met flinke schade aan motor en auto. De motorbestuurder en zijn duopassagie- re werden van de weg op het trottoir geslingers, waarbij de duopassagiere van de motor, een 18-jarige jonge dame uit Horst, licht gewond raakte. De jongedame werd naar het zieken huis overgebracht, maar kon later naar huis worden vervoerd. OP KRUISING RECHTDOOR Zondagmiddag reed een 47-jari- ge inwoonster van Epe met een busje vanaf de Mgr. Hanssenstraat de krui sing met de Deurneseweg-Wanssumse- weg over, met de bedoeling de Witte Vennenweg op te rijden. Zij lette onvoldoende op het verkeer op de voorrangsweg. Gevolg: botsing met een personenauto, bestuurd door een 28-jarige inwoonster van Meerlo. Behoorlijke materiële schade bij beide voertuigen. DIEFSTAL Een inwoner van Oirlo kwam zondagnacht, bij zijn geparkeerde personenauto op de parkeerplaats bij „Forrest" in Ysselsteyn, tot de ont dekking dat er in zijn auto was inge broken. De auto-radiocassetterecor- der t.w.v. 500,— was met grof geweld gesloopt. Ook enkele cassette bandjes worden vermist. Er was behoorlijke schade aan het dash board. Vermoedelijk heeft de dader gebruik gemaakt van een valse sleutel. Voor de eerste keer zal in Venray een regionale tentoonstelling van Ca via's, kleine knagers, konijnen, gr. hoenders, dw. hoenders, sierduiven, siervogels en watervogels worden ge houden. De Kleindieren Sportfokkers Vereniging Venray e.o. houdt deze tentoonstelling a.s. weekend in mane ge v.d. Ven aan de Nachtegaalweg te Heide. In totaal zullen 1185 dieren tentoongesteld worden. De opening zal vrijdag a.s. verricht .worden door burgemeester Defesche om 20.00 uur. De burgemeester zal te vens de hoofd/ere prijzen uitreiken. De openingstijden zijn: vrijdag 18.00-20.00 uur; zaterdag 10.00-20.00 uur; zondag 10.00-17.00 uur. Wilt U de dieren komen bekijken, dat kan, het is zeker de moeite waard. Wilt U informatie of lid worden van de Kleindieren Sportfokkers Vereni ging, dan kunt u bellen naar het secre tariaat, J. de Kléin, tel. 85854 of naar voorzitter J. Swinkels, tel. 80258. Onze berichtgeving over de nieuwe bestemmingen van het voormalige Jerusalem in onze editie van vorige week is niet helemaal korrekt geweest. Na sluiting van Internaat Jerusalem in 1982 is in de Sjalom-hoeve het in- ternaatswerk op kleine schaal voortge zet. Daarvoor is toen de Stichting „Thuis" opgericht, die behalve in Venray ook in enkele andere plaatsen in het land kleine internaatsunits voor studerende jeugdigen ging vestigen. Sedert 1983 is ook het landelijk sekre- tariaat van de Stichting Schoolinter naten Nederland in het pand gevestigd. Toen de eigenaressen, de Zusters Ursulinen, het gebouw dit jaar wilden verkopen dreigde het verloren te gaan voor het internaatswerk. Om de Sjalom-hoeve voor een deel zijn oorspronkelije bestemming te laten behouden is daarom in januari van dit jaar de Stichting Sjalom-hoeve opge richt. Het pand in de Gasstraat is thans eigendom van deze stichting. In één vleugel blijft het schoolinternaats- werk doorgaan, in een andere vleugel is het landelijk sekretariaat van de schoolinternaten gevestigd. WIJO-Talen huurt eveneens een deel van het gebouw t.b.v. vertaal- en kursuswerk. Voor zover de bezetting het toelaat kunnen in het pand ook andere (meerdaagse) kursussen, trai ningen e.d. gehouden worden. De subsidieregelingen voor koop woningen worden met ingang van 1 ja nuari 1988 op een aantal punten gewij zigd. Het komt erop neer, dat de sub sidies verlaagd worden en dat één rege ling zelfs in het geheel verdwijnt: die voor premiekoop-B-woningen. Hieronder het „nieuwe A-B-C" in kort bestek. A Per gemeente wordt ieder jaar het aantal woningen vastgesteld waarop premie wordt gegeven. Voor 1988 re kent Venray op 55 premie-A-wo- ningen. De kopers daarvan mogen dan ten hoogste een (gezamenlijk) inko men hebben van 51.000,-. De subsi die van het Rijk bestaat dan uit jaar lijkse bijdragen van 3.600,- die wor den uitbetaald totdat de rente en aflos sing van een tevoren bepaald deel van de hypotheek zijn voldaan. Dit tevo ren bepaalde deel van de hypotheek, in vaktermen de contante waarde - neemt het Rijk dan voor zijn rekening. De hoogte van de contante waarde is afhankelijk wan het inkomen van de aanvrager(s). (gezamenlijk) inkomen cont. waarde minder dan ƒ33.501,- ƒ41.000,- ƒ33.501 ,-t.m. ƒ38.500,- ƒ33.000,- ƒ38.501,-t.m. ƒ43.500,- ƒ25.000.- ƒ43.501,-t.m. ƒ51.000,- ƒ17.000,- Tegen de verlaging van de jaarlijks te vertrekken subsidie van ƒ4.000,- naar ƒ3.600,- staat een verhoging van de maximale stichtingskosten van de wo ning met ƒ6.000,- naar ƒ138.000,-. B De regeling premiekoop B- woningen komt per 1 januari a.s. te vervallen. Uiteraard geldt dit alleen voor nieuwe aanvragen. Voor de lo pende zaken verandert er niets. C In Venray worden naar verwachting volgend jaar 36 premie-C-wonïngen gebouwd. De kopers daarvan mogen dan rekenen op een eenmalige subsidie van ƒ5.000,-. Dit jaar zou dat nog ƒ6.500,- zijn geweest. Het huis mag niet duurder dan ƒ162.000,- zijn. Het inkomen van de eigenaar wordt verder buiten beschouwing gelaten. Over de premieregelingen is een brochure gemaakt die gratis in het ge meentehuis verkrijgbaar is. Daarin kunt U precies lezen aan welke voor- Waarden voldaan moet worden om voor een subsidie in aanmerking te ko men. Burgemeester en wethouders van Venray hebben in hun vergadering van 21 oktober 1987 voor de onderstaande bouwplannen bouwvergunning ver leend. Zij, die menen door de afgifte van één of meer van deze vergunnin gen rechtstreeks in hun belang te zijn getroffen, kunnen op grond van de Wet A.R.O.B. daartegen bij het colle ge van burgemeester en wethouders van Venray een gemotiveerd bezwaar schrift indienen en wel binnen 30 da gen na datum het bouwen van een paardenstal aan de Handrik te Merselo, t.n.v. P.C.J. Ewalts, Kruisstraat 11 te Ven ray; het bouwen van een tuinhuisje aan de Stationsweg 17a te Venray, t.n.v. F.G.M. Loeffen; het verbouwen en uitbreiden van een bioscoop aan de Merseloseweg 1 te Venray, t.n.v. R.V.C. Cattoir; het uitbreiden van een loods aan de Haag 30 te Merselo, t.n.v. H.M. Poels; het bouwen van een ponyverblijf aan de Beekweg te Venray, t.n.v. A. Stiphout, St. Odastraat 9 te Venray; hel bouwen van een serre aan de Knopkruid 49 te Venray, t.n.v. A.P.M. de Klein; het bouwen van een tuinhuisje aan de Horsterweg 30 te Castenray, t.n.v. A. Dinghs, Stramproyerweg 20 te Bocholt; het bouwen van een garage/berging aan de Langeweg 118 te Venray, t.n.v. J.A.M. van Meijel; het bouwen van 12 woningen na bij de Hogeweg te Oirlo, t.n.v. Bouw bedrijf Peeters b.v.. Gen. Demp- seystraat 25 te Swolgen; het bouwen van een mestsilo aan de Veulenseweg 57 te Veulen, t.n.v. L.A.J. Snoeks; het bouwen van een mestopslag- silo aan de Teeuwenhofweg 18 te Leu nen, t.n.v. Maatschap Cornelissen; het bouwen van een mestopslag- silo aan de Horsterweg 18 te Leunen, t.n.v. J.J.F. Hendrickx. De burgemeester van Venray, mr. H.J.M. Defesche Op zaterdag 7 november a.s. is het dan zover, dat KOR MINNEMA (72) en MARIA LANGKAU (74) hun gouden huwelijksfeest kunnen vieren. 'Op die dag heeft men zich al lang •verheugd. De gouden bruidegom KOR (met een K) is geboren in Dilsseldorf in Duitsland. Zijn ouders waren uit Friesland afkomstig. Na de lagere school in Düsseldorf ging hij in de leer als schilder, een beroep dat hij zijn gehele leven heeft uitgeoefend. In 1933 kwam hij naar Amsterdam en was daar o.a. als schilder bij Werk spoor werkzaam. In 1941 keerde hij weer naar Duitsland terug. Daar maakte hij ook de bevrijding mee, al was het dan in een uitgebombardeerde stad en huis. Een jaar later zat hij weer in Amsterdam, totdat hij in 1946 zijn kans schoon zag om bij de Venrayse wederopbouw te gaan werken. Daar was hij gedurende 5 jaar in de kost bij Math. Hendriks op de Langstraat. Schilderen deed hij bij Toon Kateman en Sjang Theuws. Werkzaam bij de firma Nelissen werd hij als schilder naar 't buitenland gezonden en was o.m. lange tijd werk zaam aan een ziekenhuis in Mulhou- sen Met 63 Vi jaar kon hij gaan profi teren van de VUT-regeling en kon hij zich gaan bezig houden met zijn hobby, het maken van aquarellen, al dan niet met een foto of ansichtkaart als voorbeeld. Bovendien kan hij zich nog goed verplaatsen met zijn auto, want reizen en trekken doet hij graag. GOUDEN BRUID MARIA LANGKAU is geboren in 't Duitse Oberhousen, maar heeft haar jeugd doorgebracht bij haar grootouders in Oost Pruisen, dat tegenwoordig Pools is. Daar heeft ze een goede leerschool gehad; o.m. alles wat te maken had met koken, buffet en restaurant. Toen ze in 1935 naar Amsterdam ging om daar het geleerde in de praktijk te brengen leerde ze er Kor kennen. In 1937 werd er getrouwd in de Vondelkerk in Amsterdam. Door haar huwelijk heeft ze de Nederlandse na tionaliteit gekregen. In de oorlog ver huisde zij ook naar Düsseldorf en van- daaruit werd ze naar Thüringen geëva cueerd en daar door de Russen be vrijd. Ze is nog steeds blij, dat ze in 1951 naar Venray kon verhuizen, naar een woning aan de Maasheseweg, waar ze tot voor 10 jaar hebben gewoond. Sindsdien wonen ze in De Hoge Beek, in flat 83. Dertien jaar lang was de gouden bruid aktief lid van het dameskoor Venrode, welk koor ook de plechtige Eucharistieviering bij hun gouden feest zal opluisteren. Ook is ze nog vijf jaar met haar man aktief lid geweest van de Gemengde Zangver eniging. Muziek is hun beider hobby, hoewel ze ook graag een kaartje leggen. Uit hun huwelijk werden drie kin deren geboren, die nu met 6 kleinkin deren en niet te vergeten 1 'achter kleinkind hun gouden feest meema ken. Dit feest zal naar goed gebruik worden ingezet met een plechtige Eucharistieviering in de Petrus Ban- denkerk, waarna het feest zal worden voortgezet in zaal „Halfweg". Ieder een die zich geroepen voelt het gouden paar de hand te drukken en een glaasje op hun gezondheid te drinken, kan er terecht van 17.00 - 18.30 uur. kamp voor hen gebouwd was. Banka is een onvruchtbaar eiland. Alle voedsel moest aangevoerd wor den. De urenlange overtocht naar Banka, tartte alle beschrijvingen. De vrouwen werden overvallen door een zware storm. In een boot gebouwd voor 200 personen zaten bijna 4 maal zoveel mensen. Een groot aantal vrouwen heeft de tocht niet overleefd. Ze konden zich niet vasthouden en verdronken. De toestand in het vrouwenkamp te Muntok was in de zes maanden dat ze er verbleven, bijzonder slecht. Onge veer tachtig vrouwen en kinderen stierven binnen een half jaar. Op 26 februari 1945 werd het vrouwenkamp van Munok naar Belalau overgebracht. De overtocht van Muntok per boot, trein en auto was voor de vrouwen weer een staaltje van de meest onmenselijke behande ling. Het gevolg was dat er 6 vrouwen onderweg stierven. Een ervan werd op zee begraven. Het bootje bleef drie keer om het lijk varen, een afschuwe lijke aanblik. „Op de pier van Muntok stierf een vrouw. Haar kinderen zaten op de pier te huilen; zij werden naar de boot gejaagd; hun koffers gingen verlo ren", herinnert zuster Pasedea zich met afschuw. As gevolg van uitputting en onder voeding stiervan van de 640 aanwezig vrouwen en kinderen er 59, in vier maanden tijd Op de foto: links zuster Josina, met naast haar zuster Pasedea. Morgen, vrijdag, viert de Ouderenver eniging van Merselo haar 25-jarig be staan. Dit jubileum laat men niet on gemerkt voorbij gaan. 's Middags om 16.30 uur is er een plechtige Eucharis tieviering in de parochiekerk, terwijl het bestuur zal recipiëren van 19.30 - 20.00 uur in zaal 't Anker te Merselo. Morgen, vrijdag, wordt in Oostrum de eerste bruidsmodezaak van Venray geopend. Mevrouw Defesche zal dan om 15.00 uur met een symbolische handeling deze nieuwe zaak voor ge opend verklaren. Niet alleen de trouwlustige dames kunnen er terecht, maar ook de a.s. bruidegom zal er zijn kledingkeuze kunnen maken. De nieuwe zaak is gevestigd in een gedeelte van het voormalige winkel pand van M. Derks-Camps aan de Mgr. Hanssenstraat. Voor meer bijzonderheden verwij zen wij naar de advertentie elders in dit blad. De Ysselsteyner Peter Stiphout was opnieuw zeer succesvol in een fiets- crossfestival in Slagharen, waar spe ciaal Pastachoca het fietscrossen promootte, om deze tak van sport nog meer bekendheid te geven bij de jeugd. In de drie series, voorafgaande aan de finale, klasseerde Peter zich telkens als eerste. Daardoor ook kon de finale door hem praktisch niet meer verloren worden. Maar ook hier eindigde hij als eerste en mocht zich dus algemeen kampioen noemen. Peter kwam, zoals gewoonlijk, uit in de klasse cruisers van 25 tot 39 jaar. Verder heeft Peter Stiphout als enige Limburger in zijn klasse een uit nodiging ontvangen om in Orleans deel te nemen aan een interland fiets crossen Frankrijk-Nederland, welke wordt gehouden op 7 november a.s. Daags daarna is er op hetzelfde circuit een internationale indoor- grandprix, waaraan fietscrossers deel nemen uit vrijwel geheel Europa, en waarbij Peter ook weer aan de start zal verschijnen. Peter kan aan de wedstrijden in Orleans deelnemen, omdat de uitnodi ging verzorgd werd door de Franse fietscross Union, welke de totale reis- en verblijfkosten voor haar rekening neemt. Op zeven november a.s. viert zuster Jozina, bij sommigen beter bekend als Truus Lemmens uit Merselo, haar gouden kloosterfeest. Na een H. Mis, om 16.00 uur in de parochiekerk van Merselo, is er in zaal 't Anker gelegen heid om zuster Jozina geluk te wen sen. Truus Lemmens deed in 1936, op 24-jarige leeftijd, haar intrede bij het klooster Charitas in Roosendaal. De avond voordat ze het klooster inging, had ze nog een hele avond, op de bruiloft van haar zus, gedanst. Nadat Josina geprofest was, kwam ze weer naar het geboortestreek terug. In Venray werkte ze ongeveer tien jaar in de keuken van het (oude) St. Elisabeth-ziekenhuis. In 1957 vertrok zij naar het toenmalige Nederlands In- dié. In Palembang komt ze weer in de keuken, van het Charitas-ziekenhuis. In Palembang woont ook haar zus, Nel Lemmens. Als zuster Pasedea was zij al twintig jaar in Nederlands Indië werkzaam. In een kamertje in „Charitas", het verzorgingstehuis voor zusters te Roo sendaal, waar de twee zussen na hun terugkomst uit Indonesië nu al weer vijf jaar wonen, vertellen Josina en Pasedea over hun bewogen leven in Indonesië. Vooral voor de belevenis sen van zuster Pasedea tijdens de oor log. In Palembang werd de gehele bevol king gevangen genomen. Ook het per soneel van het ziekenhuis Charitas kwam aan de beurt. De eerste tijd was zwaar. Na dagen gevast te hebben, werden een zak rijst en wat groenten binnengebracht. Later mocht men op eigen kosten bijvoeding kopen. Omdat het geld niet was afgenomen en vele Nederlanders over behoorlijke bedragen beschikten, was tijdens de Palembang-periode de voeding goed en bleef ook de gezondheidstoestand op peil, hoewel iedereen sterk verma gerde. In 1944 werden de vrouwen van Palembang overgebracht naar Mun tok op het eiland Banka, waar een VOOR KWAST EN SPUIT! MEER KEUZE, Paterslaan 7 MEER SERVICE Ook uw kleur in een wip gemaakt Maar niet alleen de kleurtjes beeft u nodig. Ook de bij behorende hulpmiddelen. Bij ons vindt u alles voor reparaties aan uw auto- caravan-aanhanger-kam- peerauto-motor-stalen-of polyester boot enzelfs uw fiets.

Peel en Maas | 1987 | | pagina 5