PEEL EN MAAS Openbare Bibliotheek gaat verhuizen Gemeente Venray in plussen en minnen Isolatie van flat- en drive-in-muren geven Velturn een nieuw aangezicht Nieuwbouw en uitbreiding van scholen nu afgelopen Vervanging watermeters Extra financiële middelen voor het Venrayse bosbestand GEFELICITEERD! TEOFLUX AUTO- LAKKEN 9000 k\euren verfhal LEADERS IN STYLE DE BESTE KEUZE IN KWALITEIT EN KLASSE fer VAN OORSCHOT MOPE Grotestraat 73. Venrav Helmond. Roosendaal. Boxmeer, Oss, Venray. DONDERDAG 22 OKTOBER 1987 Nr. 43 HONDERDENACHTSTE JAARGANG Uit de toelichting op de begroting voor 1988 blijkt, dat [voorlopig] een einde is gekomen aan de stroom van uitbreidingen en vernieuwingen van scholen, welke in het midden van de zeventiger jaren is begonnen en in totaal twintig scholen heeft omvat. In de toekomst zal het gemeentebe stuur te maken krijgen met de pro gramma's van eisen voor algehele aan passing en ingrijpend onderhoud, waarop de scholen na 40 dan wel 60 jaar - afhankelijk of deze als lagere dan wel kleuterschool gesticht zijn - recht hebben. NOG ÉÉN SCHOOL De enige school, die nog niet onder één dak is gehuisvest, en waarvan de procedure nog niet is afgerond, is de basisschool „De Kemp". Deze school heeft nog een dislokatie in de kleuter school „St. Anna". Intussen heeft de gemeenteraad voor deze integratieverbouwing al medewerking verleend. Ook de minis ter heeft zich akkoord verklaard met de verbouwing van de basisschool, zij het dat hij zich wil beperken tot de zuivere integratievoorzieningen, waar voor hij een bedrag van 124.000, beschikbaar heeft gesteld. Het schoolbestuur heeft tegen deze beschikking beroep aangetekend, omdat naar zijn oordeel het toege stane bedrag te laag is om de noodzakelijke geachte voorzieningen uit te voeren. LAATSTE NIEUWBOUW De laatste nieuwbouw van een ba sisschool is in Landweert gerealiseerd. Met ingang van het schooljaar 1987/1988 is n.l. „De Kruudwis" de tweede katholieke school in Land weert van start gegaan met 60 leerlingen. Hiermee is een eind geko men aan de dependance-vestiging in de openbare basisschool „De Land weert", welke school inmiddels zoda nig is gegroeid, dat men de vrijgeko men lokalen zelf in gebruik heeft moe ten nemen. Inmiddels is al weer een aanvraag voor uitbreiding van „De Kruudwis" met drie lokalen ingediend. Naar ver wachting zullen deze lokalen in augus tus 1990 gereed moeten zijn. Het be- De NV Waterleiding Maat schappij Limburg is onlangs gestart met het vervangen van de watermeters in de gemeente Venray. Het gaat hier bij om meters in particuliere wonin gen. Watermeters meten de hoeveelheid water, die in een huis wordt afgeno men. Om de betrouwbaarheid van deze meters te garanderen, moeten deze na verloop van tijd worden vervangen. Dat gebeurt dus momen teel. Om een vlotte verloop van deze operatie mogelijk te maken, vraagt de Maatschappij om medewerking. Deze bestaat bijvoorbeeld al uit het goed bereikbaar maken van de meter. Wie meer over de vervanging wil weten, kan kontakt opnemen met het dis trictskantoor van de Maatschappij in Venray, tel. 04780 - 81498. HULPGEROEP In de nacht van vrijdag op zaterdag werd hulpgeroep gehoord uit een woning aan de Paterslaan. Omwo nenden waarschuwden de politie. Op het adres trof de politie blikken en glas aan, terwijl ook een ruit was stuk geslagen. Aanvankelijk kon de politie niets anders ontdekken, totdat ze in de woonkamef op de zitbank een onbekende man zagen liggen, die daar zijn roes aan het uitslapen was. Het bleek een 25-jarige inwoner van Horst te zijn, die in kennelijke staat van dronkenschap verkeerde. Hij zat behoorlijk onder het bloed. In het politiebureau werd de man ter ontnuchtering ingesloten. Proces verbaal terzake dronkenschap, vernieling en huisvredebreuk zal worden opgemaakt. treft dan wel (voorlopig?) de laatste schooluitbreiding. ANDERE SCHOLEN De basisschool St. Oda te Yssel- steyn heeft in augustus j.l. de toege stane uitbreidingen met één werklo kaal en één speelzaal in gebruik geno men, waardoor ook deze school qua huisvesting is geïntegreerd. Daarnaast hebben ook de basisscholen De Bon gerd en De Hei de nodige integratie- verbouwingen gepleegd, waarbij des ondanks De Bongerd noodgedwongen nog enkele jaren gebruik zal moeten maken van lokalen in de St. Clara- I school. Om herbebossing en bemesting van de Venrayse bossen te kunnen realise ren, hebben b. en w. bij de aanbieding van de begroting voor 1988 aan de ge meenteraad extra financiële middelen gevraagd. In het in 't begin van dit jaar uitvoerig door de gemeenteraad behandelde bosbeheersplan, zijn o.a. deze nood zakelijke maatregelen opgenomen om de bos- en natuurgebieden binnen de gemeente zo goed mogelijk in stand te houden. Zoals bekend zijn er sedert 1983 in heel Nederland gezondheidsproble men bij de (zomereiken en naald houtbomen. In verband hiermee is het Staatsbosbeheer met rijksinstituten en tal van andere organisaties - waaron der ook gemeenten - vanaf 1983 uit voerig bezig, met onderzoeken en proeven. Het Venrayse college hoopt en verwacht, dat de uitkomsten van de elders en in Venray uitgevoerde en nog uit te voeren onderzoeken, verklarin gen alsmede oplossingen voor de thans heersende problematiek zullen opleve ren. GESTARTE PROEVEN Op dit moment zijn er reeds enkele proeven in de gemeente Venray gestart: een bodembemestingsproef in een 20-jarig bosopstand van zomerei ken in Ysselsteyn, met een oppervlakte van ca. 2 ha. een beplantings- cn be- mestingsproef in ca. 8 ha jonge aan plant in Ysselsteyn aan de Paardekop- weg en nabij het vliegveld „De Peel". een naaldbemestingsproef in ca. 20 ha grove en Corsicaanse den in Ys selsteyn en ten zuiden van de Bakelse- dijk. een bladbemestingsproef in ca. 300 ha bos nabij de Ballonzuil, Testrik en vliegveld De Peel. INFORMATIEDAGEN Bij deze proeven wordt gebruik ge maakt van een helicopter, een vlieg tuig, grote en kleine blaasapparatuur en kleine handbemestingsvormen. het hanteren van het snoeimes zijn voor het komende jaar de gewone uit gaven teruggebracht tot ƒ79.711.587,- of wel ƒ2.339,- per inwoner. Ook bij de kapitaalsuitgaven zijn de gevolgen van de bezuinigingen te zien. Het bedrag van ƒ30.004.797,- ƒ882,- per inw.) is in 1988 gedaald tot ƒ25.683.004,- of wel ƒ753,- per inwo ner. De opbrengst van de belastingen laat (uiteraard) een stijging zien van ƒ6.321.082,- naar ƒ6.553.919,-. Voor de Venrayse burger betekent dat een toename van de gemeentelijke be lastingdruk van 186,- in 1987 naar ƒ192,- in 1988. Een geringe stijging is bij de algeme ne uitkering te constateren nl. van ƒ1.611.075,- naar ƒ1.779.838,-. Per inwoner scheelt dat maar ƒ3,- (van ƒ636,- naar ƒ639,-). Ook in de eigen financieringsmidde len is een dalende tendens nl. van ƒ9.865.000,- in 1987 ƒ290,- per inw.) naar ƒ9.133.868,- ƒ268,- per inw.) in 1988. Tenslotte is er een vaste schuld van ƒ310.793.683,-in 1987 ƒ9.141,-per inw.) die in 1988 nog ƒ258.725.414,- ƒ7.587,- per inw.) bedraagt. Daar voor komt voor rekening van de wo ningbouw ƒ133.095.104,- in 1988 ƒ3.903,- per inw.) tegen 190.487.465,- ƒ5.603,- per inw.) in 1987. Voor de volledigheid èn voor dege nen die het precies willen weten hoe het nu met de gemeentelijke financiën zit, kunnen we nog vermelden dat de boekwaarde geactiveerde kapitaaluit gaven in één jaar is teruggelopen van ƒ333.238.116,- ƒ9.801,- per inw.) naar ƒ276.621.980,- ƒ3.903) in 1988. JEUGDIGE ZWIJNTJESJAGER De politie hield een 15-jarige knaap aan, die in het bezit was van een eerder ten nadele van een plaatsgenoot gestolen fiets. De fiets werd in beslag genomen en de knaap werd met de mededeling dat proces verbaal zal worden opgemaakt, huiswaarts ge zonden. DIEFSTAL IN BAR Een dame uit Venray deed aangifte van diefstal van haar tasje in een bar in Venray. In dat tasje zaten naast haar persoonlijke bescheiden, ook ƒ50,-, enkele munten en een zestal eu rocheques. HANDTAS ONTVREEMD In een winkel in het centrum werd ten nadele van een Venrayse dame een handtas ontvreemd. In die tas zeten naast haar persoonlijke bescheiden ook haar spaarbankboekje en bank pas. Het stukadoorsbedrijf F. Janssen en Zn is in deze dagen bezig met de laatste fase van het grootste project, dat het ooit in de buitenlucht heeft uitgevoerd. In opdracht van de Woningbouwvereniging Noord Lim burg werden de kopgevels van de zes flats aan de Veltumse Kleffen en de Haammakerstraat van isolatie voor zien en bepleisterd. Een gigantisch werk, waaraan dit bedrijf met recht en trots zijn visitekaartje mag hangen. De twaalf betonnen gevels met een hoogte van 15 meter krijgen een witte pleisterlaag, waarop weer gekleurde sierpleistermotieven worden aange bracht naar een ontwerp van de Maastrichtse kunstenaar Raaymakers. In feite zijn de te bouwen steigers al een kunstwerk op zich. Dit werk heeft het Stukadoorsbedrijf Janssen uitbesteed aan S.S.H. (Stalen Steigers Holland b.v. aan de Maasheseweg). ISOLATIE De hele operatie, welke voor 1 november a.s. klaar moet zijn, heeft ten doel de bewoners van de flats aan de buitenkanten meer warmte te geven. Tegen de betonnen buitenmu ren werd eerst een weefsel met isolerende eigenschappen bevestigd. Deze werd per muur met 1100 verankeringen vastgezet. Voor deze verankeringen moesten 6 cm diepe gaten in de betonmuur worden geboord. Toen het weefsel tegen de muur vastzat, werd de gehele oppervlakte bepleisterd en tenslotte van een gekleurd motief voorzien. Ieder flatgebouw kreeg een ander motief in eigen kleur. Deze isolatie werd aangebracht tegen zes woonlagen, het onderste gedeelte van de flats, waarin zich de bergingen bevinden, kreeg geen pleisterlaag, uit vrees voor beschadi gingen. Voor het stukadoorsbedrijf, dat normaal binnenwerk uitvoert, is dit project iets bijzonders, omdat men sterk afhankelijk is van het weer. Wind is een grote boosdoener en zon is ook niet gunstig bij het werk. Alleen regen kon de mensen op de steiger niet deren, omdat wat vocht geen kwaad kan. Volgens de heer F. Janssen is dit de eerste keer dat zijn bedrijf op zo'n grote schaal gevels bepleistert. DRIVE IN-WONINGEN Intussen worden nu door Bouwbe- studiezaal 140 tijdschriften voor U ter inzage ,De meer serieuze tijdschriften vindt U in de studiezaal, waar ook naslagwerken ter raadpleging staan. Voor goede en snelle informatie staan hier 5 encyclopedieën en een 1000 naslagwerken voor U klaar die U kosteloos kunt inzien. Naast de hierboven genoemde naslagwerken vindt U in de studiezaal ook de dokumentatieafdeling over schrijvers en boeken en de mappen over aktuele onderwerpen met over drukken uit kranten en tijdschriftar tikelen. Werkelijk een bron van informatie! Ook zijn een aantal oudere jaargangen op microfiches aanwezig. Met een lees- en een afdrukapparaat kunnen fiches gelezen en eventueel, tegen vergoeding, afgedrukt worden. Romanafdeling Voor uw ontstapping zult U zeker terecht kunnen in de romanafdeling. U treft ze aan in alle soorten en in alle niveaux. Reeds op de rug van het boek kunt U via symbolen, zien wat voor soort boek U aantreft. Naast de romanafdeling bezit de Openbare Bibiliotheek een zeer groot aantal boeken die gaan over allerlei onderwerpen. Of het nu de autorepa ratie betreft of een kookrecept of vrouwenemancipatie, U vindt -het in de bibiliotheek. Denkt U in zo'n massa boeken iets niet te zullen kunnen vinden van hetgeen U zoekt, geen nood, aan het inlichtingenbureau zit iemand die U graag wil helpen. Ook zult U begrijpen dat de bibiliotheek niet alle boeken kan kopen die verschijnen. Maar er bestaat een mogelijkheid om boeken die wij zelf niet hebben aan te vragen in een andere bibiliotheek. Ook kunt U Uw wensen wat aanschaf betreft altijd kenbaar maken. Die wensen worden meegenomen in het aanschafbeleid. U begrijpt dat wij trots zijn op onze nieuwe huisvesting en dat wij U straks rondleiden in dit nieuwe gebouw. Hiervoor moet U wel een afspraak maken. De bibliotheek is meer dan een uitleencentrum van boeken. Nu is er in deze nieuwe huisvesting ook ruimte om tentoonstellingen te houden. Hebt U hobbies, of bent U een verzamelaar en wilt U alles of een gedeelte van uw verzameling tentoonstellen, kom dan t.z.t. eens, vrijblijvend met ons praten Tot slot, als U aan andere mensen een lidmaatschap van de bibiliotheek wilt geven, dan kan dat heel gemakkelijk. Wij hebben geschenk bonnen die U in iedere bibiliotheek in Nederland kunt inleveren en waarvoor U dan een lidmaatschap krijgt. Een idee om over na te denken. De bibliotheek is gesloten van 11-11-1987 tot 21-12-1987. in-woningen wordt door de woning bouwvereniging betaald. Een plezierige bijkomstigheid bij deze isolatiewerkzaamheden is, dat de woonwijk Velturn een fraaier gezicht krijgt. De witgepleisterde fiatgevels met hun gekleurde motieven en de gemetselde muren met daarin een rechtopgemetselde steenlaag, doen in ieder geval prettiger aan, dan de kille, grauwe betonmuren. De drive-in-woningen aan de Veltumse Kleffen worden niet onder handen genomen. Die woningen zijn niet van de woningbouwvereniging, maar particulier eigendom. I Zoals U weet zal de Openbare tibiliotheek binnenkort verhuizen de Merseloseweg 13, en krijgt een mooi nieuw onderkomen. In lit mooie gebouw zal de afdeling voor 'assenen met studiezaal en lees- :k, en de jeugdafdeling worden lergebracht. Voor alle afdelingen gelden straks dezelfde uitleentijden. Wat heeft de bibiliotheek U te bieden? Dicht bij de ingang ligt de leeshoek mr U een aantal kranten aantreft, ifaaronder de NRC, Volkskrant, 'rouw, De Telegraaf en daar liggen iok de populaire tijdschriften, b.v. jbelle, Margriet, Story, privé, panorama, De Hitkrant, Burda en Jarion. Ook vindt U daar een aantal 2 opiniebladen zoals Vrij Nederland, ^"Elsevier, Haagse Post o.a. en verschillende buitenlandse bladen. In totaal liggen in de leeshoek en in de MET DEZE MOOIE TRENCHCOAT WEER ERGELIJKE TELEFOONTJES De telefoonmaniak waarvan wij vorige week melding maakten, blijft tktief. Ook het afgelopen weekend kwam weer een meer dan ergelijk telefoontje binnen, deze keer in het ziekenhuis. Een kinderstem deed de nededeling, dat haar moeder dood op >ed zou liggen. Het ziekenhuis schakelde de politie in en deze ging op onderzoek naar het betreffende adres. Daar werd al snel duidelijk dat de naniak weer bezig was geweest. Er ton vanaf dat adres geen kind hebben [ebeld en de moeder wordt in het iekenhuis verpleegd. Het is te hopen dat het de politie in samenwerking met de PTT zal gelukken deze maniak in de kraag te grijpen. POGING TOT INBRAAK Het is gebleven bij een poging tot inbraak in een garage bij een woning aan het Bingelkruid. De eigenaar zit wel met de breekschade. Ieder jaar wordt in de gemeentebe groting een interessant overzicht opge- noemen van de sociale, de fysieke en de financiële structuur van de gemeen te Venray. Uit deze gemeentelijke kerngegevens blijkt op de eerste plaats, dat er weer groei zit in het aan tal inwoners. Zoals bekend bereikte de gemeente Venray in de loop van dit jaar het inwoneraantal van 34.000, na dat zij erg lang heeft moeten wachten om dit ronde duizendtal te kunnen melden. Bedroeg het aantal inwoners op 1 januari 1987: 33.964, over drie maanden hoopt men er 136 méér te hebben, want de begroting gaat uit van 34.100 inwoners op 1 januari 1988. De leeftijdsgroep tussen 17 en 64 jaar blijkt het rijkst vertegenwoordig te zijn met 22.704 op 1 januari 1987. Een jaar later vermoedt de gemeente een daling van dit aantal tot 22.600. Per 1 januari jl. waren er 6.289 kin deren in de leeftijd van 4-16 jaar. Op 1 januari 1988 zullen het er volgens de prognose 6.400 zijn. Na verloop van één jaar zal ook de groep gemeentenaren van 65 jaar en ouder zijn toegenomen van 3.339 naar 3.500, terwijl de groep van 0 tot 3 jaar volgens de berekeningen zal afnemen van 1.632 op 1 januari 1987 naar 1.600 op 1 januari 1988. SOCIALE ZAKEN Uit de gemeentelijke kerngegevens blijkt, dat men bij de Sociale dienst re kening houdt met het gelijkblijven van het aantal periodieke bijstandsgerech tigden van 1.050 (afname -3). Van de periodieke bijstandsgerech tigden zijn er 1.041 beneden 65 jaar en 12 van 65 jaar en ouder. Het aantal uitkeringsgerechtigden ingevolge de Wet Werkloosheidsvoor ziening daalt volgens de kerngegevens van 302 naar 125, terwijl het aantal te werkgestelden in sociale gemeenschap pen met 200 gelijk blijft. FYSIEKE STRUCTUUR De gemeente Venray heeft een op pervlakte van 14.636 ha, waarvan 30 ha uit water bestaat. Op 1 januari 1987 bedroeg het aan tal woningen 11.196 en over drie maanden zullen het er 11.390 zijn. Hiervan waren 7.100 woningwet- en premiewoningen en op 1 januari 1988 zullen het er 7.300 zijn. In totaal heeft de gemeente Venray een lengte van 479 km aan wegen. Dit totaal kan worden onderverdeeld in: tertiaire wegen 16 km; quartaire wegen 85 km; andere wegen buiten de be bouwde kommen 270 km (waarvan 113 km verhard en 157 km onverhard zijn). Dan is er nog een lengte van 108 km aan andere verharde wegen binnen de bebouwde kommen. De lengte van de recreatieve fiets-, ruiter- en wandelpaden bedraagt in to taal 33 km. Van de totale oppervlakte van de gemeente wordt 1.590.000 mJ ingeno men door openbaar groen. FINANCIËLE STRUCTUUR De financiële structuur van de ge meente laat een paar interessante cij fers zien. Aan het begin van dit jaar stond een bedrag van 94.642.640,- genoteerd voor de gewone uitgaven. Dit kwam neer op ƒ2.792,- per inwoner. Door drijf Verhoeven BV van de drie blokken drive in-woningen aan de Monikesstraat en de Gratenstraat, de kopgevels van (duurder) metselwerk voorzien, nadat tegen de betonnen muren isolatiemateriaal is aange bracht. De Woningbouwvereniging heeft hier voor het duurdere metsel werk moeten kiezen om vernielingen van pleisterwerk, zo laag bij de grond, te voorkomen. Evenals de bewoners van de fiatwoningen aan de kopgevels krijgen de bewoners van de buitenste drive-ins nu dus een geisoleerde buitenmuur, zonder dat zij huurver hoging krijgen. Het gehele werk aan de Veltumse flats en de drive Voor wie is de bibiliotheek bestemd? Van de Openbare Bibiliotheek kan edereen gebruik maken. Boeken, janten, tijdschriften, alles kunt U nzien zonder dat het U een cent kost. Wilt U echter een boek of tijdschrift leenemen, dan vragen wij van U een idmaatschap. De duur van het idmaatschap bepaalt Uzelf 12, 6 of 3 naanden. Voor de jeugd tot 18 jaar is een lidmaatschap gratis. Wel vragen rij bij het inschrijven een legitimatie- lewijs. (Voor de jeugd vragen wij een mderverklaring) VOOR KWAST EN SPUIT! Ook uw kleur in een wip gemaakt Maar niet alleen de kleurtjes heeft u nodig Ook de bij behorende hulpmiddelen Bij ons vindt u alles voor reparaties aan uw auto- caravan-aanhanger-kam- peerauto-motor-stalen-of polyester boot enzelfs uw fiets. Paterslaan 7 MEER KEUZE, MEERSERVICE

Peel en Maas | 1987 | | pagina 9