UIT DE COMMISSIE VOOR OPENBARE WERKEN c.a. PEEL EN MAAS \yM\ 35-JARIGE KANARIE VERENIGING HEEFT AL DIE JAREN DEZELFDE VOORZITTER mrni MANpMi *r|'f if- if if if» f J is 5»rf s" j t r r r f' w «I Venrays Mannenkoor op concertreis naar Engeland Circus Nieuw Spraeland zelfstandig onderdeel van het P.C.V. O O HILHOiP i HYPOTHEKEN GEBR. MARTENS FIETSTOCHT NIEUW VOOR VENRAY Maria Galland De DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1987 Nr. 37 HONDERDENACHTSTE JAARGANG Voor het eerst na de vakanties is de voltallige commissie voor openbare werken weer in vergadering bijeen ge weest. Intussen had zich een vrij grote agenda gevormd, aan de afwikkeling waarvan men precies twee en 'n half uur nodig had. PLEM-KABEL In een perceel grond tussen Eiken laan en Beukenlaan heeft de PLEM een nieuwe laagspanningskabel ge legd. Dat mag in gemeentegrond en de PLEM behoeft er zelfs geen precario recht voor te betalen. Wel moet de ge meente een zakelijk recht verlenen aan de PLEM op de gebruikte grond. En dat wordt dan weer notarieel vastge legd. De heer Robberegt (VVD) vond dat allemaal mooi en goed, maar wie be taalt nu feitelijk de kosten van de papierkraam die aan zo'n zakelijk recht verbonden is. Volgens wethouder Claessens be taalt de PLEM de gemeente 240,— administratievergoeding, terwijl de kosten van de notariële akte ook voor de PLEM komen. UITBREIDING IN OIRLO In verband met de uitbreiding van Oirlo (nieuwe woonplan) moet de gemeente grond aankopen. Circa 5450 mJ van HVersieyen en circa 9000 m! van V. Heesen. Samen voor een bedrag van 149.000, De heer Hendriks (CDA) had in de stukken gelezen, dat de verkopers de grond nog twee jaar „om niets" mogen gebruiken. Dat is volgens wethouder Claessens algemeen gebruikelijk. Zolang er niet gebouwd wordt de gemeente de grond niet nodig heeft mag de ver koper de grond nog bewerken. Van de Vorle informeerde nog of een (eventuele) pachter nog schadever goeding kon vragen, maar dat bleek niet het geval te zijn. AARDGAS IN MERSELO Circa 11.500,zou de gemeente beschikbaar moeten stellen voor uit breiding van het aardsgasnet in Merselo. Het betreft hier De Beek, tussen Merseloseweg en Beekweg, waar acht belanghebbenden een gas- aansluiting willen en straks samen voor het bovengenoemde bedrag op komen. Dat is ongeveer 1500,- per aansluiting. Er was haast bij, want nu kon men nog profiteren van de rijks subsidies i.v.m. de terugploegregeling. De commissie had er geen bezwaar tegen. Alleen vond dhr. Janssen (PvdA) dat de gemeentelijke corres pondentie met de betreffende bewo ners wel heel lang heeft geduurd. Dat is niet prettig voor de belanghebben den. En briefje tussendoor^ over de stand van zaken, zou zeker gewaar deerd worden. Desgevraagd vertelde wethouder Claessens, dat de totale kosten van dit gasprojekt 68.000,bedragen. De Limagas My neemt daarvan 49.000,- voor haar rekening. De heer Robberegt (VVD) vroeg zich af, wat er gaat gebeuren als de twee bewoners van De Beek, die nu geen gas willen, straks toch op het distributienet willen worden aange sloten Moeten ze dan ook 1500,— betalen? Helemaal duidelijk was het ant woord niet. Enerzijds kan Limagas Uw hypotheekadviseur voor alle hypotheken beëdigd taxateur Makelaars- en Taxatiekantoor Paterssuaat 17. Venray. tel 0478 straks een aanvrage van de twee bewo ners niet naast zich neerleggen, maar kan er ook geen 1500,— voor vragen omdat de totale kosten dan inmiddels door de overige bewoners zijn betaald. Gevoelsmatig gesproken zou den die 1500,dan verdeeld moeten worden tussen de andere acht gezin nen, maar daar zal Limagas wel niets voor voelen GAS IN VREDEPEEL? De heer Muijsers (CDA) vestigde de aandacht van de commissie er op, dat Obragas (in Noord-Brabant) binnen kort alle z.g. onrendabele aansluitin gen gaat verwezenlijken. In dat ver band wordt ook Westerbeek op het aardgasdistributienet aangesloten. Volgens Muijsers moet het dan moge lijk zijn, dat er een leiding wordt doorgetrokken naar Vredepeel en dit kleinste kerkdorp van Venray einde lijk ook gas kan krijgen. Wethouder Claessens had er wel oren naar, en zou eens gaan infor meren of zo'n interprovinciale gasle vering mogelijk zou zijn. HUISVUIL EN RECYCLING De gemeente betaalt 2 ct. per inwoner subsidie aan de Kringloop stichting Noord Limburg. Een bedrag van afgerond ƒ680,-. De kringloop- aktiviteiten komen echter moeilijk van de grond het zet weinig of geen zoden aan de dijk. Reden waarom de commissie er weinig voor voelde die subsidie maar weer zonder meer toe te kennen. Als het moet dit jaar nog wel, maar het volgend jaar voorshands nog niet. In Venray zelf blijven de kringloop- aktiviteiten beperkt tot het ophalen van oud papier door verenigingen, en het verzamelen van gebruikt glas in speciale containers. Er zou wel een Venrays bedrijf zijn, dat zich toelegt op recycling, maar men hoort of ziet er weinig van, ondanks de toezegging van de gemeente dergelijke aktivitei- ten te willen ondersteunen. Ook particulieren en verenigingen hebben wel eens pogingen in het werk gesteld om meer spullen voor de kringloop in te zamelen, maar ook dat is niet ge worden wat men er van dacht. De heer Broeksteeg (CDA) zag het genoemde subsidiebedrag liever be steed aan plaatselijke aktiviteiten op dit gebied. Ook de heer Van de Vorle pleitte er voor om in de eigen gemeente wat op staipel te zetten zonder daarbij uit het oog te verliezen dat het een taak van het Gewest is om voor de vuilverwerking te zorgen. Feitelijk zou Van de Vorle het liefste zien, dat iemand die een uitkering geniet, niet direkt gekort wordt als hij probeert met oud ijzer, glas etc. 'n centje bij te verdienen. Hij deed een dringend be roep op de wethouder er in „Gemeentepraat" op aan te dringen dat de mensen de kringloopartikelen gescheiden bewaren en aan de straat zetten. Dus niet alles in een zak.... Dat beroep kreeg meteen de onder steuning van mevr. Poels-Peters en dhr. Broeksteeg. Wethouder Claessens was natuur lijk wel bereid aan het verzoek te vol doen, maar, zo zei hij, het heeft weinig zin dat de mensen hun afval- produkten gescheiden bewaren, als ze niet worden opgehaald BOSBEHEERSPLAN Nu vanwege de zure regen en schimmels grote percelen bossen gerooid worden, krijgt de gemeente grotere inkomsten uit de verkoop van hout. Of liever gezegd, men krijgt die inkomsten vroeger dan gepland en uit eindelijk ook minder dan gepland, omdat het bos niet tot volle wasdom kan komen. In ieder geval wil men die inkomsten plus de subsidies van het rijk in een fonds bewaren om het bor- beheersplan te kunnen uitvoeren. Overigens zijn de subsidies van het rijk, bedoeld voor de vervanging/ver nieuwing van ons bosbezit intussen opgeschort De gemeente heeft voor de jaren 1988 t/m 1991 de financiële tekorten om het bosbeheersplan te kunnen uit voeren, geschat op 219.000, Wethouder Claessens wist nog te vertellen, dat volgens insiders onze bossen, tengevolge van de vele regen, en beter bij staan dan verwacht. Maar dat wil niet zeggen dat onze bossen nu gered zijn. Integendeel. PACHTPRIJZEN De gemeente wil alle pachtprijzen van de gemeentegronden laten her zien. Dat kost 2°Io van de totale pacht som. Men verwacht daarmee een hogere pachtprijs te kunnen bereke nen. En dat is in het pachtnormenbe- sluit toegestaan. Geen enkel raadslid had daar bezwaar tegen. GRONDWATERBESCHERMING De heer Janssen (PvdA) vestigde de aandacht van de commissie op het waterwingebied in Boshuizen, waar 't nitraatgehalte in het grondwater al behoorlijk is opgelopen. Zijn vraag was, of daar op de een of andere ma nier toezicht kan worden gehouden op de bemesting van de landbouwgron den. Wellicht ook de landbouwers nog eens extra wijzen op de mestnormen die voor dat gebied zijn vastgesteld. Voorlichting over het een of ander van gemeentewege zou geen overbodige zaak zijn. VOORRANG IN OIRLO Reeds eerder heeft de provincie laten weten, er veel voor te voelen de Oirloseweg (van Oostrum naar Oirlo) en de Castenrayseweg (van Oirlo naar Castenray) te benoemen tot voor- rangsweg. De gemeente zou daarbij graag aansluiten en het tussenliggende deel (de kern van Oirlo) eveneens voorrangsweg maken. Zowel de provincie, de dorpsraden en het college zijn het daarmee eens. Alleen de commissie heeft in eerdere instantie neen gezegd. De motivatie van de commissie is, dat de kern als voor rangsweg de veiligheid van de bewo ners niet ten goede komt en het sluip- verkeer bevordert. Nu echter bleek, dat zelfs de dorps raden er geen probleem mee hadden, gingen 6 van de 10 commissieleden overstag en mag wat hen betreft ook de kern van Oirlo (de Hoofdstraat) tot voorrangsweg benoemd worden. Het is hartverwarmend, om in deze tijd een gesprek te mogen hebben met een voorzitter van de oude stempel, want zo mogen we Jan Arts toch wel noemen. Zeker nu hij volgende week zonder onderbreking 35 jaar voorzit ter is van de Eerste Venrayse Zang- en Kleurkanarievereniging „De Huis vriend". Jan Arts, destijds wonende in een z.g. arbeiderswoning aan de Willem straat, was niet alleen metselaar van beroep, maar in zijn vrije tijd ook nog kanariefokker. Venray kende geen vereniging van dat soort hobbyisten. Venlo wel, en daar werd Jan Arts 40 jaar geleden lid van, met alle voorde len van dien. Want in een vereniging daar kan men zijn eigen ideeën uit dragen, maar vooral veel leren. Na 5 jaar lid te zijn geweest stond hij mede aan de wieg van de oprichting van „De Huisvriend". Middels een oproep in Peel en Maas van 10 september 1953 werden belang stellenden uitgenodigd op de oprich tingsvergadering in café Thielen aan de toenmalige Langeweg. In de keurig bijgehouden notulen van die eerste vergadering lezen wij, dat tot de oprichters behoorden: Leo Verbeek, Jeu Poels, Frans Strolenberg Toon Voesten, Duyf en ook Jan Arts. De contributie werd vastgesteld op 25 cent per maand en in de vergade ring van 24 november 1953 werd Jan Arts met algemene stemmen tot voorzitter gekozen. Het aantal leden groeide tot 30, toen er een kleine inzinking kwam en het aantal halveerde. Dat dieptepunt was vrij snel verdwenen, ook al kwam er een tweede vereniging, en men groeide gestadig tot zelfs 80 leden. De laatste jaren is men vrij stabiel op 50 leden gebleven. Van clublokaal Thielen verhuisde men naar „In den Engel", mede omdat daar de zaal groter was voor het houden van tentoonstellingen, want dat was vaste prik. Niet alleen voor de onderlinge wedstrijden waar de kweek en 't materiaal van de eigen leden door deskundigen werd beoor deeld, maar vooral voor de Geweste lijke- en Nationale kampioenschappen deed Jan Arts alles! Dat was zelfs zó erg, dat hij bij zijn werkgever uithield dat hij één week vakantie moest heb ben, als de jaarlijkse tentoonstellingen werden gehouden. Zelfs de verjaarda gen van zijn kinderen moesten wijken als er vergaderingen waren. Jan deed nog veel meer. Bijvoor beeld inenten van kanaries. Een secuur werkje, en toch heeft hij dit jaar zo'n 4.000 inentingen verricht. Dan wordt niet gekeken of de Venrayse kweker lid is van zijn vereni ging; Jan komt als hij gevraagd wordt. Daarbij heeft hij in de loop der jaren veel steun gekregen van dieren arts W. Kremer, die ook bescherm heer is van de vereniging. Het 35-jarig voorzitterschap van de afdeling Venray betekent ook 20 jaar z s a f,, y x t *y »i H 24, 25 26 en 27 september a.s. maakt 't Venray's Mannenkoor een concertreis naar Engeland. Na eerder al grote concertreizen te hebben gemaakt o.a. naar Rome en Wenen, trekt 't koor nu naar Enge land. Plaats van bestemming is Chelten ham, 'n stad van 110.000 inwoners, alwaar men op uitnodiging van 't Church down's male voice choir vier dagen verblijft om diverse concerten te gaan geven. Van de ruim 100 zangers gaan er liefst 94 mannen mee en begeleid door de dames 'n gezelschap van totaal 170 personen. Naast uiteraard dirigent Pierre Gerits maken pianist Gerald Wijnen en als afgevaardigde van de gemeente Venray, de wethouder van cultuur, J. van Oers de reis mee. Donderdag 24 sept. vertrekt men al om half zes 's morgens naar Oostende om vandaar per boot naar Dover te varen. De reis wordt verder per bus voortgezet naar Cheltenham, alwaar men in diverse hotels wordt onderge bracht. 's Avonds is er dan een officiële ontvangst door 't gemeente bestuur. Vrijagavond wordt er in de kathedraal van Cheltenham 'n 2Vi uur durend concert gegeven, samen met 't gastkoor. Zaterdagavond 'n groot concert in 't Stadstheater, eveneens samen met 't Male Voice Choir van Churchdown, waarna 'n groot diner met gezellige avond. Beide avonden zingt 't koor o.l.v. Pierre Gerits met aan de piano Gerald Wijnen. Bij deze concerten krijgt 't koor solistische medewerking van de bekende sopraan Sue Black en de bariton David Purcell. Ook wordt er samen met 't Engelse koor geconcer teerd. Hiervoor zijn speciaal enkele Engelse werken ingestudeerd. Tijdens de concertreis worden er naast de repetities nog diverse uitstap jes gemaakt, o.a. naar de Cotswolds, de Weyvalley en Canterbury. Zondag vertrekt men naar Canter bury alwaar in de middag 'n concert wordt gegeven in de beroende kathe draal van Canterbury, waarna men weer per boot vanaf Dover huiswaarts keert. Met veel enthousiasme gaat men dan ook aan deze reis beginnen, en er is keihard gewerkt om de zangminnen de Engelsen concerten van hoog niveau te kunnen bieden. Bowling-Bistro Oostrum heeft een face-lift ondergaan. Behalve de ver anderingen aan de buitenkant van dit intussen zeer bekende uitgaanscen trum, is ook het interieur flink uitge breid. Zo werd het restaurant zeker 40"7o groter dan voorheen, terwijl ook de keuken werd uitgebreid en gemo derniseerd. Voor de direktie alle aan leiding om een „open huis" te hou den. Vandaag 10 september kan men er vanaf 6.00 uur terecht om die uit breidingen eens persoonlijk te komen bekijken. VAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 vanaf 6.80% - 10 jaar vast 7,35% - 15 jaar vast Opnieuw komt een circus naar Venray. Ditmaal Circus Piste, dat inmiddels standplaats heeft gekozen op het terrein tussen Christoffelkruid en Akelei. De eerste uitvoering is reeds heden donderdagmiddag om kwart over vier. Morgen vrijdag om dezelfde tijd is de tweede uitvoering. Zaterdag besluit men het optreden in Venray met een uitvoering om kwart over drie. BOUWMATERIALEN WAND- EN VLOERTEGELS AANBOUWKEUKENS - GEVELSTENEN VENRAY, Bongerdstraat 5, tel. 04780-85959 Geopend tot 17.30 uur 's Zaterdags van 9-13.00 uur. Gewestelijk bestuurslid en 40 jaar lid vanen deze keer zullen wij het goed schrijven: de Algemene Neder landse Bond van Vogelhouders. Jan weet zich in al die jaren niet alleen gesteund door zijn eigen leden, maar ook door de zaalhouder en de Venrayse middenstand, die mede het organiseren van tentoonstellingen mo gelijk maakten. Bij dit, zeg maar gerust zeldzame jubileum, mag niet onvermeld blijven zijn inbreng voor de viering van de echte Venrayse carnaval; zijn inzet voor de buurtvereniging en de tot standkoming van het buurthuis. Bekend was Jan ook als spreekbuis voor de bewoners van de Arbeiders woningen aan Maasheseweg, Oda- straat en Willemstraat. Maar hij moet nu ruiterlijk bekennen, dat indien men alles geweten had, men zeker niet zoveel verzet zou hebben gehad tegen de vervanging van de oude arbeids- woningen. Het zijn prachtige nieuwe woningen geworden, waarbij de be woners in hun eigen vertrouwde om geving zijn mogen blijven wonen. Bij het 25-jarig bestaan van „De Huisvriend" werd Jan Arts reeds be loond met de zilveren medaille in de Orde van Oranje Nassau, waarbij bur gemeester H. Defesche toen alle ver enigingen opnoemde welke op de een of andere manier van de inbreng van Jan profiteerden. Hij noemde Jan een goede pleitbezorger voor de be woners van de Smakterheide: belange loos, evenwichtig, rustig en op een eerlijke wijze. Daaraan moesten wij nu na 10 jaar nog denken, want al is er veel veran derd, bij Jan Arts is feitelijk niets ver anderd. Hij staat nog steeds klaar om anderen te helpen; ook als oud-bouw vakker, maar ook als geroutineerd verenigingsmens. Mocht voor Jan Arts de tijd aanbre ken dat hij het voorzitterschap in andere handen zal overdoen, met de geschiedenis van de Eerste Venrayse Zang- en Kleurkanarievereniging „De Huisvriend" zal hij voorgoed verbon den blijven, Daarom zal op zaterdag 19 september bij de viering van het 35- jarig bestaan de figuur van voorzitter Jan Arts centraal staan, om hem te danken voor die inbreng gedurende 35 jaar. Van 20.00 tot 21.30 uur zal iedereen de gelegenheid krijgen Jan met het bereiken van die mijlpaal geluk te wensen en natuurlijk in het eigen verenigingslokaal „In den Engel". De V.Z.O. Ysselsteyn, Merselo, Veulen en Heide organiseert op zondag 13 september a.s. een fietstocht van 25 kilometer. Van 11.00 tot 13.30 uur kan op de volgende plaatsen gestart worden: Ysselsteyn: voor de kerk. Veulen: 4 6 Service Markt Merselo: Michels Molen Heide: Stomerij Piet Rutten Het inschrijfgeld bedraagt 3.50 (kinderen gratis). De opbrengst komt ten goede aan de Vereniging van Ouders van Gehandicapte Kinderen. Bovendien wordt een prijs t.w. 450,— ter beschikking gesteld door alle deelnemende ondernemers. Als gevolg van een formele, door de centrale overheid vastgestelde wijzi ging van de doelstelling van Nieuw Spraeland, is verandering gekomen in de direktie-struktuur van het Psychia trisch Centrum Venray. Met ingang van 1 juli j.l. heeft Nieuw Spraeland een zelfstandige direktie, welke direkt ressortyeert onder het bestuur van de Stichting Psychiatrisch Centrum Vén- ray. Reeds in 1976 verkreeg deze afdeling een erkenning als zwakzinni geninrichting, Vanaf de oprichting in 1972 heeft Nieuw Spraeland haar op- name-beleid uitsluitend gericht op de observatie en behandeling van licht geestelijk gehandicapten met psychia trische en/of gedragsstoornissen. Ja renlang werd er naar gestreefd hier voor een bijzondere erkenning te ver werven. Onlangs werd deze erkenning voor 48 bedden van Nieuw Spraeland verkregen. Beide gegevens, de erken ning als inrichting voor zwakzinnigen en de bijzondere erkenning, hebben het zelfstandig worden van Nieuw Spraeland per 1 juli 1987 noodzakelijk gemaakt. TWEE DIREKTIES Onder het bestuur van de Stichting P.C.V. ressorteren sinds 1 juli j.l. twee direkties t.w. een voor St. Anna, Servatius en een voor Nieuw Sprae land. Het ligt in de bedoeling de direktie van Nieuw Spraeland tweehoofdig te doen zijn en wel bestaande uit een directeur ptiëntenzorg (psychiater) en een direkteur, die de overige aan dachtsgebieden behartigt. Ter overbrugging van de periode tussen nu en de realisatie van de twee hoofdige direktie is een tijdelijke direktie aangesteld bestaande uit de heren A. L. Kroft, psychiater, directeur patiëntenzorg; J. A. Nijboer coördinerend directeur en A. P. Versteege, direkteur verpleging en ondersteunende funkties. DOORRIJDER WERD ACHTERHAALD Dankzij de pplettendheid van getuigen kon de piolitie een 17-jarige Venrayse bromfietser achterhalen. Die bromfietser was zonder op te letten de Julianasingel in de richting van de Pr. Bernhardstraat overgesto ken. Hij had daarbij een personen auto geraakt, maar was desondanks doorgereden. De auto werd licht be schadigd. De bromfietser verklaarde volgens de regels te hebben gereden. De politie hoopt op meer duidelijk heid door middel van de getuigen. Salon behandelingen voor: Gelaat Buste Lichaam Een nieuwe methode met onmiddelijk resultaat en effect Bel vandaag nog voor meer informatie of loop vrijblijvend even binnen. PARFUMERIE SALON DE BEAUTE AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN Op 26 augustus j.l. lette een 68-jari- ge bewoonster van St. Anna onvol doende op, toen zij vanaf de Heuvel straat de Noordsingel in de richting van St. Anna per fiets wilde overste ken. Zij werd door een vrachtauto uit Deurne gegrepen. Overgebracht naar het ziekenhuis is ze daar in de nacht van donderdag op vrijdag aan de op gelopen verwondingen overleden. Uit het ingestelde onderzoek, aan de hand van de tachograaf is komen vast te staan, dat de vrachtauto met een snelheid van 80 km per uur heeft gereden. Ook van die te hoge snelheid is procesverbaal opgemaakt. SCHOUTENSTRAATJE 18 VENRAY

Peel en Maas | 1987 | | pagina 13