10 Jaar Orgelcomité Yenray Dit weekend 50-jarig jubileum welpen en verkenners Italiaans koor in Venray 25 Jaar skeleteren op „Servatius" Rommelmarkt Rode Kruis postzegelaktie PEEL EN MAAS Donderdag 27 augustus - Pagina 5 VOORGESCHIEDENIS In de afgelopen jaren zijn in Venray verschillende orgelconcerten gegeven, zowel in de Grote Kerk als in de Vredeskerk. Aanvankelijk kwamen deze concerten tot stand door bemid deling van de culturele raad Limburg in samenwerking met de Gemeente Venray. Bij het eerste concert werd bemid deld door de heer Jean Wolfs, hoofd docent orgel aan het conservatorium te Maastricht. Dit concert had plaats in 1974. Toen werd het orgel bespeeld door de uit Dresden (DDR) afkomsti ge organist Christian Collum. Een jaar later kwam de Tsjechische orga nist Vóclav Rabas naar Venray. In dat jaar werd tevens met groot succes in de Vredeskerk een concert gegeven door Bernard Bartelink, organist van de St. Bavo te Haarlem. In 1976 werd een concert verzorgd door Andreas Buschnakowsky uit Karl Marxstadt. Na dit concert werd het idee gebo ren de organisatie in handen te geven van een speciaal comité. Op 11 augustus 1977 organiseerde dit comité in oprichting een eerste concert. Ruim driehonderd muziek liefhebbers luisterden toen naar de Amerikaanse organist Frank Speller. De onverwachte grote belangstelling voor dit concert heeft tot de definitieve oprichting van het orgel comité geleid. Dit comité wordt ge subsidieerd door de Gemeente Venray en stelt zich ten doel jaarlijks één of twee orgelconcerten te organi seren, alsmede meer bekendheid te geven aan orgelconcerten in de regio. In het comité hebben zitting de heren R. Berben, H. Graste, H. Thijssen, J. v. d. Tillaart en namens de gemeente W. v. d. Brule. Door Orgelcomité georganiseerde concerten: 1977 Frank Speller (Amerika) 1978 Jean Wolfs 1979 Frank Speller Paul Keijsers m.m.v. Venrayse Gemengde Zangvereniging „Ars Musica" o.l.v. Rob Berben. 1980 Louis Toebosch Ad van Sleuven m.m.v. Renée Kartodirdjo en Marlies van Woerkun-Claassen (zang) Joost Langeveld m.m.v. Hans Meijer - hobo 1981 RemySerier m.m.v. Mia Schoonbrood - so praan Albert de Klerk 1982 Helène Huyts m.m.v. Henny van Dooren - hobo Rudolf Koppers (Duitsland) Bernard Bartelink 1983 Jan Verhoeven m.m.v. Annelies i Kojc - dwarsfluit Gerard Habraken mmv Heieen Koppe - viool Dorthy de Rooy 1984 TijnvanEijk Kris Ver helst (België) 1985 Jan Verhoeven Jos Wielakker (Mozart-progr.) 1986 TijnvanEijk Fons Kronenberg VERKEERSCONTROLE Maandag werd op de Leunseweg een autocontrole gehouden ter hoogte van de voormalige melkfabriek. Voor al de technische toestand van de auto's en de autopapieren stonden in de belangstelling van de controlerende politie. Er werd een flink aantal pro- cessenverbaal aangezegd: 11 maal wegens gladde banden; 4 maal wegens ontbreken van APK keuring; 2 maal wegens defecte uitlaten; 5 auto's werden van de weg gehaald wegens hun zeer slechte staat; 2 chauffeurs waren niet in het bezit van een geldig rijbewijs en bij 1 auto ontbrak een geldig deel III. Reeds nu is aangekondigd dat opge zette tijden opnieuw dergelijke con troles zullen worden gehouden, gezien de veelheid van processenverbaal welke in korte tijd moesten worden uitgereikt. 1987 Harrie Denissen Ensemble „II Vero Modo", be staande uit: Norbert Bartelsman - orgel Maria Acda - sopraan Luuk Lahaye - blokfluiten Dorthy de Rooy Programma van het Orgelconcert in de Grote Kerk te Venray donderdag 3 september 1987 Organiste: Dorthy de Rooij Johann Seb. Bach 1685-1750 Praeluduim en Fuga c moll BWV 546 Choral: „An Wasserflüssen Babyion" a 2 Clav. e pedale doppio BWV 653b Nicolas de Grigny 1672-1703 Hymnus Veni Creator en taille k 5 fugue 5 duo récit de cromorne dialogue sur les Grands Jeux Alexander Pierre Boëly 1785-1858 fantasia en Fuga Bes Groot Louis Vierne 1870-1937 Méditation Maurice Duruflé 1902-1986 Fugue sur le Carillon de la Cathé- drale de Soissons. De organiste Dorty de Rooij studeerde aan het Amsterdams Conservatorium bij Albert de Klerk, en behaalde aldaar het Solisten Diploma „cum Iaude", en tevens de uitnodiging verder te studeren voor de „Prix d'Excellence". Met unanimiteit van de internationale jury werd haar in 1972 deze „Prix d'Excellence" toe gekend in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem. In 1971 verwierf zij de „prijs voor jonge kunstenaars"van de Stad Eind hoven. Zij specialiseerde zich vervolgens in verschillende stijlperioden, o.a. bij Prof. Luigi Tagliavini in Bologna, Maurice Duruflé in Parijs, Prof. Kast- ner in Lissabon en Anton Heiller in Wenen. Dorthy de Rooij is een veelgevraag de soliste in alle landen van Europa, alsook in de Verenigde Staten en Canada. Haar spel werd op verschillende grammofoonplaten vastgelegd. Zij is organiste aan de Augustijnen kerk in Eindhoven, en zij doceert hoofdvak orgel aan het Conservato rium van Zwolle. Alle concerten worden gegeven in de St. Petrus Bandenkerk te Venray op donderdagavond van 20.15 tot 21.30 uur. Zij worden aangekondigd in de plaatselijke en regionale pers, via VVV-Venray en Venlo en middels af fiches. Tevens zorgt „Samenwer kingsverband Orgelconcerten Lim burg" te Maastricht voor bericht aan de andere orgelcomité's in Limburg. De toegang tot deze concerten is gratis. De geheel vrijwillige bijdragen na afloop geven het comité wat meer ruimte voor de organisatie, vooral nu sedert enkele jaren de ge meentelijke subsidie, in verband met een „algemeen inleveren", verlaagd is. Hierdoor moesten we ook al van drie concerten per jaar terug naar twee. Door een vrij uitgebreide service vóóraf en het „evaluerend samen zijn" van het comité met de organist en zijn/haar begeleiders né het concert hebben wij een goede naam verworven en zijn organisten uit bin nen- en buitenland gaarne bereid naar Venray te komen. Niet onvermeld mag blijven dat het comité alle medewerking krijgt, dat kerk en orgel gratis ter beschikking stelt. Ook kan steeds gerekend worden op de hulp van de koster, de heer G. Peeters. Hopenlijk kan deze informatie U muziekliefhebber ertoe brengen ook eens te komen luisteren, want al leen bij voldoende belangstelling zal Orgelcomité Venray door kunnen gaan met het brengen van hoogstaan de concerten en Venray - Promotion! 7 IN RÏ.ITTFRSWI.ÏCK Op donderdag 3 september is het 25 jaar geleden dat de skelterbaan op de lokatie St. Servatius van het PCV officieel in gebruik werd genomen. Sedertdien hebben ruim 2250 patiën ten meer dan 15.000 ritten gemaakt op dit unieke circuit. In de loop der jaren hebben veel patiënten via het skelteren een aanknopingspunt gevonden voor het verder ontwikkelen van hun mogelijk heden. Het gaf hen zelfvertrouwen om met andere mensen in contact te treden en nieuwe initiatieven te ontplooien. Al te overmoedigen leerden de grenzen van hun mogelijk heden kennen en hanteren. Om dezelfde reden is het skelteren ook nu nog zeer geliefd als ontspanningsacti viteit. Elke donderdagavond en zaterdagmorgen wordt er onder begeleiding van mensen van de ontspanningsdienst van de lokatie St. Servatius, Max van de Langeberg en Jacques Swinkels, geskelterd. Het zilveren jubileum van de skelterbaan zal niet onopgemerkt voorbij gaan. Op donderdag 3 september is er vanaf 19.00 uur een feestelijk programma voor patiënten, rij dersex-rij ders en gas ten Speciaal voor dit jubileum komt de Nederlandse top van trike- en quartzrijders naar het PCV-circuit aan de Oostsingel. Zij zullen met hun drie- en vierwielige kleine motoren, die op dit moment zeer populair zijn, demonstraties geven. Voorts zijn er die avond prominentenraces en is er tijdrijden. Het geheel wordt omlijst met muziek en voor patiënten, rijders en gasten is er een barbeque. Van 1 tot en met 30 september wordt door de PTT een bijzondere serie postzegels met bijslag uitgegeven ten bate van het Nederlandse Rode Kruis. De serie bestaat uit drie zegels. Daarop staan afgebeeld vrijwilligheid als een van de grondbeginselen van het Rode Kruis en twee taken in eigen land, die gedragen worden door Op woensdag 2 september a.s. arriveert in Venray het Italiaanse koor „Piccolo Coro San Giovanni" onder leiding van Edoardo Hribar. Dit koor is afkomstig Triëst (een 263.000 inwoners tellende stad gelegen in noord-oost Italië). Een 27-tal jongens en meisjes, in de leeftijd van 6 tot 19 jaar, maken deel uit van dit koor en maakt voor de eer ste keer deze reis naar Nederland. Dat het koor ook Venray als reis doel heeft is met name te danken aan de internationale contacten van de „Zangers van St. Frans". OFFICIËLE ONTVANGST Op woensdag 2 september zullen koor en leiding om 15.00 uur officieel welkom worden geheten op het ge- meentehuis door de burgemeester van Venray. Daarna zullen de gasten kennis ma ken met de pleeggezinnen bij wie ze worden ondergebracht. Op het programma staat ook een concert, dat zal worden gegegevn op donderdag 3 september a.s. om 20.00 uur in de Paterskerk. Uitgevoerd zul len o.a. worden werken van Gallus, Bartolucci, Bar tok, Poulenc, Grace e.a. De toegangs is gratis. Na afloop zal een collecte worden gehouden waarvan de opbrengst in zijn geheel naar het gastkoor gaat om de onkos ten die gemaakt worden voor deze reis enigszins te kunnen bestrijden. Zoals ook bij eerdere concerten, die door buitenlandse koren werden gegeven, wordt ook nu op een grote belangstelling gerekend. Op zaterdag 5 september vertrek het koor naar Delft waar het te gast zal zijn van het jongerenkoor „De Bud dy's" en waar ook enkele optreden zullen worden verzorgd. Voor de dagen dat het koor in Venray zal verblijven heeft het bestuur van de „Zangers van St. Frans" een programma samengesteld bestaande uit een aantal uitstapjes om de gasten iets van Nederland te laten zien. IN BLITTERSWIJCK A.s. zondag 30 augustus organiseert de gemengde zangvereniging ERATO haar jaarlijkse rommelmarkt ten bate van het uniformenfonds. Evenals voorgaande jaren is het aanbod van spullen bijzonder groot; ook op het gebied van kippen, konijnen (inclusief kooien). Voor de kleinste jeugd een gratis grabbelton, voor de ouderen een Jeu de Boule-ei. Ook voor de inwendige mens wordt gezorgd. Alles wordt nog omlijst door de klanken van een goed orkest en blaaskapel. De entree is vrij vrijwilligers, te weten het bloeddonor schap en de telefooncirkels. De postzegels hebben als thema de slogan „Rode Kruis hulp is mensenwerk". Het doel van de postzegelactie is tweeleding. Enerzijds wordt beoogd om, door middel van een bijslag op de zegels, fondsen te werven, zonder welke het Nederlandse Rode Kruis immers zijn taken niet kan realiseren. Anderzijds is het de bedoeling om, door middel van de afbeeldingen, een grotere bekendheid te geven aan de werkzaamheden van het Rode Kruis. Om de verkoop van de Rode Kruis zegels te bevorderen zullen honderden plaatselijke afdelingen van het Neder landse Rode Kruis een verkoopactie voeren. Zij zullen plaatselijk stands bemannen en aanwezig zijn op drukbezochte punten (b.v. waren huizen, supermarkten e.d.) Het Rode Kruis kan alleen helpen, als het daartoe naast de middelen ook de middelen tot zijn beschikking heeft. Ook U kunt het Nederlandse Rode Kruis helpen. Door deze zegels te kopen. GROTE SCHADE AAN GEPARKEERDE AUTO Een Venrayse autobezitster kreeg de tranen in haar ogen toen ze maandag morgen op de parkeerplaats De Gouden Leeuw bij haar auto terug keerde. Die was met grote kracht in de flank door een ander motorvoertuig geramd. Maar die veroorzaker had geen spoor, in casu zijn visitekaartje, achtergelaten. Omdat de botsing met grote kracht is gebeurd zijn er mogelijk getuigen. Willen die zich a.u.b. in verbinding stellen met de politie om de veroorzaker te kunnen achterhalen. RUIT VERNIELD Weer sneuvelde 'n ruit van de basis school ,,'t Kempke". Hopenlijk kan door medewerking van getuigen de dader in z'n kraag worden gegrepen om hem de rekening aan te bieden. %T, -f1 w» Weinig is, jammer genoeg, bekend gebleven over de oprichting en de eerste jaren van de toenmalige St. Pe- trusgroep, de eerste verkennersgroep in Venray. Uit enkele feiten, deels verzameld uit de herinneringen van oud-leidsters en leiders, welpen en verkenners van het eerste uur en deels uit de no&fean- wezige papieren is getracht een kort overzicht te geven van het wel en wee van deze jubilerende jeugdbewegin gen. SPEL VAN VERKENNEN Het was in 1936 dat mevr. van Rijs- wijck, destijds onderwijzeres aan de lagere school voor jongens, een idee had en het ook verwezenlijkte. Er werd in die tijd een oplossing gezocht voor de jeugd en hoewel er reeds een jeugdbeweging „De jonge wacht" bestond, werd er naar gestreefd om ook de jongere jongens te organiseren. Het Spel van Verkennen scheen de meeste mogelijkheden te bieden. Tesa- men met Miep Nuyens startte Henriët- te van Rijswijck te Venray met een welpentak, vermoedelijk medio 1936. Als officiële oprichtingsdatum wordt november 1936 opgegeven, maar in andere papieren vindt men dat de eerste welp in oktober reeds geïnstalleerd is. Het eerste hordehol was bij de kleermakerij van de gebr. Jeuken in de Grotestraat. In die tijd kwamen er ook twee nieuwe leidsters bij, Grada Stappers en juffrouw Konijn, welke laatste stu deerde op „Jerusalem". Zo kwam het jaar 1937, het jaar van de oprichting van de St. Petrus Groep en van de jamboree. In het begin van dat jaar kreeg de horde een ander on derkomen, de zolder van het Patro naatsgebouw in de Paterstraat. In mei 1937 trad de horde voor het eerst in het openbaar op. Er was toen in Venray een groot Maria-feest, waarvoor tribunes waren opgezet en op het sportterrein achter de Paters kerk een altaar was opgezet. Hier zou een plechtig lof gecelebreerd worden en mochten de welpen bloemen dra gen. MOEILIJKE BEGINJAREN In 1936 was men reeds gaan uitzien naar de toekomst, d.w.z. het oprich ten van een verkennerstroep, maar het vinden van een geschikte leider kostte moeite. Op zekere avond kreeg de heer J. Colsen bezoek van een tweetal welpen leidsters, Akela van Rijswijck en Ba- loe Konijn. De problemen werden besproken en niet lang hierna reisde dhr. Colsen Roermond-waarts, samen met Piet Hoedemakers, de gymnastie kleraar aan het Gymnasium. Beiden slaagden voor de verkenners cq. hopman-opleiding. Het begin was er. Het duurde echter nog tot septem ber voordat de troep normaal ging draaien, want eerst gingen allen nog naar de jamboree op Vogelenzang bij Haarlem. Het hoofdkwartier was destijds ge legen in de Bontekoestraat, in een schuur van de familie Messemaekers (zie foto). De lemen vloer werd bijge werkt en in de zijgevel plaatste men een raam om meer licht in de duister nis te brengen. Veel steun ondervond de jonge groep van pater Trienekens, de latere rector, welke leider was bij de verkennerstroep van het Gymnasium. Samen met de aalmoezenier van de St. Petrus groep, kapelaan Kuepers, for meerde hij een ouderkomité, welke bestond uit mevr. Bloemen, mevr. Vercauteren, dhr. De Vries en dhr. Cox. Op 3 november werden Theo Maas- sen en Piet Muis als eerste verkenners van de St. Petrus troep geïnstalleerd. Het aantal welpen in 1938 bedroeg 21 terwijl de verkenners op dezelfde INBRAAK IN JEUGDHUIS Weer werd de jeugdbeweging Scou ting Nederland geconfronteerd met een inbraak in hun jeugdgebouw ,,'t Peppelhuis" aan de Oostsingel. Of de dader met een valse sleutel is bin nen gekomen kom niet worden vast gesteld. Wel waren er enkele binnen deuren ingetrapt. Vermist worden een cassettedeck met versterker en micro foon. Schadepost voor deze jeugdbe weging 1500, sterkte bleven staan. Zo kwam 1939, het jaar van de mobilisatie. Hopman Colsen moest onder de wapenen en werd gelegerd in Grave. Toos Fonck kwam bij de horde als welpenleidster, Stef Vermeulen kwam ook de hor destaf versterken. Aalmoezenier Bei ten kwam in de plaats van aalmoeze nier Kuepers. De troep werd tijdelijk stilgelegd wegens gebrek aan leiding. DE OORLOGSJAREN Mei 1940. Het patronaat werd door de Duitsers in beslag genomen en dus had de horde geen onderdak meer. De heer E. Esser stelde zijn fabriek aan de Veldstraat beschikbaar voor de groep. Op 29 augustus 1940 ontvingen alle groepsleiders een schrijven van het Nationaal hoofdkwartier, waarin me degedeeld werd, dat tot nader order kamperen, hike's en verkennersspelen verboden waren, doch uitdrukkelijk werd hierbij vermeld, dat dit slechts van tijdelijke aard zou zijn. Alleen af gesloten plaatsen, zoals troeplokalen enz. vielen niet onder dit verbod. Inmiddels had de horde van aal moezenier gewisseld. Kapelaan Olieslager volgde aalmoezenier Beiten op. Op 7 april 1941 kwam het bericht dat de beweging ontbonden was op last van de „Rijkscommissaris voor het Nederlandse Bezette Gebied". Na het opheffen van de beweging werden nog enkele illegale bijeen komsten gehouden onder leiding van Theo Maassen. Lang heeft dit niet meer geduurd want door de „Arbeit- seinsatz" e.d. kwam het verkennen in Venray op een dood spoor. NIEUWE START In maart 1945 was de Venrayse be volking weer druppelsgewijs terugge keerd van de evacuatie. Met hun keer de ook het verkennen weer terug. Theo Maassen was de eerste leider, die de talrijke jeugd het spel van verken nen weer liet beleven. Een geschikte ruimte, welke kon dienen als hordehol of hoofdkwar tier was niet direkt te vinden in het kar potgeschoten en gebombardeerde Venray. Het eerste hoofdkwartier na de oorlog was gevestigd aan de Kruis straat in een schuur van het voormali ge hotel Gitzels. Doordat het aantal jongens te groot werd, moest een split sing plaatsvinden. Nu ontstond de St. Oda troep. We schreven toen mei 1945. Hopman Drenth kreeg de lei ding over deze troep. Van de zusters Ursulinen kreeg de Oda troep het theehuisje in het Oda- park in bruikleen, terwijl de St. Petrus troep op het oude adres bleef. Later zagen nog meer troepen het le venslicht, nl. de Gerardus troep en de Willibrordus troep. In 1946 vertrok de pionierster Akela van Rijswijck naar Helmond. Wegens de grote schare welpen, verkenners, leiders en leidsters kreeg Venray een eigen distrikt. Wil van Hettema werd de eerste distriktscommissaris. In de jaren 1947-1948 ging de be langstelling voor het Verkennen ach teruit. Het distrikt Venray werd weer opgenomen bij het distrikt Venlo. DE VIJFTIGER JAREN In maart 1953 werd groepsleider Colsen geïnstalleerd als A.D.C. van- het distrikt Venlo. Een jaar later mocht hij de Gilwell wood-badge ont vangen. Op 1 januari 1955 werd de St. Pe- trusgroep gesplitst in St. Petrus I (Rec toraat Paterskerk) en St. Petrus II (Petrus Bandenj Op 29 augustus 1956 kreeg Venray weer zijn eigen distrikt. A.D.C. Col sen werd distriktscommissaris. Op 18 mei 1957 kreeg commissaris Colsen, als blijk van erkentelijkheid voor zijn werk in de beweging, gedurende 20 ja ren, de Gouden Jacobsstaf toegekend. Begin 1957 formeerde Hopman Joos Vollebergh van de St. Petrus groep II, na vele jaren, weer een ou derkomité. Aan dit ouderkomité is de gehele Petrus groep veel dank ver schuldigd. HUISVESTINGSPROBLEMEN Vanaf de oprichting tot 1982 kende de scoutingbeweging in Venray huis vestingsproblemen. Dit noopte de besturen van de St. Oda, St. Jeanne d'Arc en St. Petrus tesamen met de ge meente rond de tafel te gaan zitten en te zoeken naar betere accomodatie. Het werd één nieuw te bouwen onder komen voor alles wat in modern Ne derlands „Scouting" heet. ,,'t Pep- pelshuus" aan de Henri Dunantstraat werd feestelijk geopend. JUBILEUM Bij het 25-jarig bestaansfeest sprak de heer J. Colsen de hoop uit dat ook de komende 25 jaar in Venray het spel van verkennen voor vele jongens een gelegenheid mocht zijn om zich te be kwamen, te ontwikkelen en te verma ken. Vijfentwintig jaar later mag men met gepaste trots stellen dat men hier in geslaagd is. De welpen en verken ners „leven"! Iedere week worden de hordehollen door zo'n 80 welpen be woond en de troepen door zo'n 50 ver kenners bezocht. Zij worden begeleid door 16 welpenleiders/sters en 9 ver kennersleiders. Er kan nog meer bij...! A.s. zaterdag is het dan zover. Het 50-jarig bestaansfeest wordt gevierd... Oprichters, oud-leiding, leiding en het huidige bestuur zijn hiervoor uitgeno digd. Veel zal er deze dag gepraat wor den over verleden, heden en toekomst. Uiteraard wordt dit feest helemaal in scoutingsfeer opgebouwd waarbij een kampvuur dus zeker niet zal ont breken. Degene, die om wat voor een reden dan ook, deze uitnodiging niet hebben ontvangen, worden verzocht kontakt op te nemen met het secretariaat, tel. 89507. Zaterdagmiddag kon een trotse wethouder Wim Ciaessens met veel genoegen de officiële opening verrichten van het speelterrein dat voor de jeugd van Ys- selsteyn tot stand was gekomen. De buurtverenigingDe-Zwarte Plak"had in samenwerking en met medewer king van de gemeente op het speelterrein een aantal speeltoestellen geplaatst voor de jeugd van Ysselsteyn, in het bijzonder voor de jeugd van de buurtvereniging. Wethouder Ciaessens prees vooral de medewerking van de buurtvereniging en verklaarde graag ook op andere plaatsen dergelijke initiatieven te ondersteunen. Met enig officieel vertoon kon de wethouder het sein voor de openstelling ge ven door een ballonnetje de lucht in te sturen.

Peel en Maas | 1987 | | pagina 5