PEEL EN MAAS uonoeraag id augustus - Pagina KRONIEK VAN 'N KERMISWEEK Traditiegetrouw brengen wij ook dit jaar weer een kroniek van de Kermisweek, om onze lezers alsnog op de hoogte te brengen van wat er gebeurd is in de week dat Peel en Maas niet verscheen. VERKEERSONGEVALLEN Op de Langeweg lette een taxibe stuurder onvoldoende op het tege moetkomend verkeer, toen hij een rechts van de weg geparkeerde auto inhaalde en daarbij dus op het weggedeelte voor het tegemoetko mend verkeer terecht kwam. Op dat moment naderde een personenauto uit Bergen. Bij de bijna frontale botsing werd de 25-jarige bestuurder en de naast hem zittende 22-jarige verloofde eveneens uit Bergen, dusdanig gewond dat ze naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Later kon het tweetal naar huis worden overge bracht. Na de botsing kwam de taxi, welke zonder passagiers was, tegen een boom tot stilstand. De bestuurder liep geen noemenswaardige verwon dingen op. De taxi werd zwaar beschadigd; de personenauto was rijp voor de sloop. Op de Langstraat ter hoogte van de Weg in de Berg vond een botsing plaats waarbij vier personenauto's betrokken waren. Doordat één bestuurder geen vrije doorgang verleende, kwam deze in botsing met een tegemoetkomende personenauto welke vervolgens weer tegen een stilstaande auto opbotste, terwijl de andere auto tegen een voor een inrit stilstaande auto aan reed. Twee bestuurders en twee inzittenden moesten met diverse verwondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Na behandeling konden ze naar huis worden overgebracht. Een bestuurder woonde te Nuenen, terwijl de anderen uit Venray afkomstig waren. Drie auto's werden behoorlijk beschadigd. De brandweer moest in aktie komen voor het schoonmaken van het wegdek. Een 21 jarige autobestuurder nam, komende vanaf Nieuweind, de bocht met de Noordsingel niet goed. Hij kwam op de verkeerde rijbaan terecht, waar op dat moment een personen auto naderde. Bij de bijna frontale botsing werden beide bestuurders dusdanig gewond, dat ze naar het' ziekenhuis moesten worden vervoerd en daar worden opgenomen. De beide auto's waren rijp voor de sloop. Een beneveld brein, veroorzaakt door alcoholgebruik, was oorzaak dat een 22 jarige autobestuurder op de hoek Kempweg-Langeweg met zijn auto een verkeerszuil ramde en vervolgens gekanteld tot stilstand kwam. De bestuurder liep geen noemenswaardige verwondingen op. Natuurlijk moest hij het bekende pijpje blazen en de bloedproef ondergaan. Later werd hij met de aanzegging dat proces verbaal zal worden opgemaakt huiswaarts gezon den. AANHOUDINGEN - In de Grotestraat gingen twee inwoners om niet békende redenen op de vuist. Een 23-jarige werd door een 21-jarige geschopt en geslagen, „waardoor hij pijnlijk werd getrof fen", zoals dat officieel heet. De vechtersbaas werd aangehouden en na verhoor en opmaking van proces verbaal huiswaarts gezonden. - Een drietal Horster knapen van 17 en 18 jaar, hadden kermis gevierd en nogal wat gedronken. Een bij Den Engel bestelde taxi kon onverrichter zake vertrekken. De knapen vonden namelijk de ritprijs van 25,- te hoog. Maar bij de dancing stonden fietsen, dus dan maar een fiets gejat, zo dacht het drietal. Maar toen ze met de afgesloten fietsen aan het sjouwen waren zag iemand dat ook de fiets van zijn dochter werd meegenomen. Omdat er politie in de buurt was kon deze de knapen met de fietsen aanhouden en naar het politieburo overbrengen. Daar werden ze, mede omdat ze behoorlijk hadden gedron ken, ingesloten. In de loop van woensdag werden ze, nadat proces verbaal was opgemaakt, huiswaarts gezonden. - Een 25 jarige Venrayer werd aangehouden, verdacht van een 5-tal insluitingen in woningen, kantoren en bedrijven. Omdat herhaling niet onmogelijk werd geacht, werd hij ingesloten. De buit bedroeg enkele honderden guldens. - In samenwerking met de rijkspoli tie uit Horst werd hier een 23 jarige man uit Eindhoven aangehouden, IN MEMORIAM IR. L. RAEDTS Op woensdag in de kermis week had in Maastricht de begrafenis plaats van de oud-Venrayer Ir. L. Raedts (Raadhuisstraat). Ir. Raedts kwam in 1937 in dienst van de Rijks Waterstaat, waarvan hij in 1961 hoofdingenieur-direc teur werd. Vooral direct na de oorlog werd hij bekend door het herstel van de verwoeste bruggen over de Limburgse Maas, de aanleg van autowegen en ontgrindingsplannen. Uit erkentelijkheid voor zijn vele werk kreeg hij o.a. de zilveren ere-penning van onze provincie, en werd hij benoemd tot officier in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Ondanks het bekende kermislawaai toch een kort maar krachtig openings woord van de burgemeester. A TEAM Een vijftal mannen kwam naar de Venrayse kermis om zich bij enkele kermisexploi tanten aan te bieden als bewakers van hun attracties. De mannen presenteerden zich als het A. Team. Voor zover de politie, bij wie aangifte werd gedaan, kon nagaan, zijn daarbij geen bedreigingen aan het adres van de exploitanten geuit. Wel was het aanbod bij die exploitanten als zeer dwing end overgekomen. In opdracht van de politie werden de aktiviteiten van het A. Team stopgezet, omdat niet voldaan kon worden aan de eisen gesteld in de Wet op de Weerkorpsen. Na een gesprek op het politiebureau is het vijftal vertrokken. verdacht van enkele inbraken. Onder andere in een auto te Broekhuizen- vorst en in een woning in Sevenum. Beide inbraken leverden hem 3700,- op. Zijn grootste buit haalde hij binnen bij een inbraak in een bungalow aan de Deurneseweg te Ysselsteyn: voor 75.000,- aan Perzische tapijten. Van die buit kon een gedeelte door de politie worden achterhaald. Na voorgeleid te zijn geweest aan de officier van Justitie te Roermond werd hij weer ingesloten in het Venrayse politieburo, omdat het onderzoek in meerdere zaken nog niet was afgesloten. - Een 37 jarige Venrayer werd aangehouden en ingesloten omdat hij zich had schuldig gemaakt aan insluiping (2x) en diefstal van twee tasjes. De totale buit bedroeg 2200 Van dit geld kon niets meer worden achterhaald. Na aanvankelijk ingesloten te zijn geweest werd hij later in vrijheid gesteld. - Een 37 jarige Venrayer werd aangehouden terzake diefstal van een portefeuille in een muziekwinkel alhier. Hij werd in het bezit gevonden van een bedrag waarvan de politie niet kon aannemen dat het zijn eigendom was. Hij bekende het gestolen te hebben uit een jas welke in een kantoor van een zaak op het Henseniusplein aan de kapstok hing. Navraag door de politie leverde het laconieke antwoord van de bedrijfs leider op, dat hij niets miste. Toen hij echter ging kijken, bleek dat bedrag toch weggenomen. De dader bekende verder in Roermond 33 onderbroeken en een jack te hebben ontvreemd, alsmede enig geld. Na verhoor en opmaking van proces verbaal werd hij huiswaarts gezonden. - Een 27 jarige Venrayer werd in de Hoenderstraat aangehouden in het bezit van een fiets welke hij op Het Meerdal had ontvreemd. De postkode en het huisnummer had hij reeds uit het frame gevijld. DOORRIJDEN NA AANRIJDING - Aan de Zuidsingel werd een boom geramd door een auto uit Liessel. De bestuurder reed gewoon door. Dank zij de oplettenheid van de een getuige kon de politie de doorrijder achterha len om hem een rekening te presenteren en een proces verbaal vanwege dat doorrijden. - Maandagavond werd een aan de Poststraat geparkeerde personenauto van een Venrayer geramd. Het herstel van de beschadigingen wordt geraamd op 1000,- De eigenaar hoopt met de politie dat getuigen zich zullen melden. - Een 29 jarige Venrayse autobe stuurder ramde op de Oostsingel een verkeerszuil. Een zoekaktie van de politie had resultaat. De auto werd bij de woning van de eigenaar aangetroffen, maar toen bleek ook dat de bestuurder gedronken had. Het bleef bij de blaastest en een rijverbod. - Een aan de Trij nesstraat te Leunen geparkeerde personenauto werd ge ramd. De eigenaar zit nu met een behoorlijke schade. Getuigen die de aanrijding hebben gezien, worden verzocht kontakt op te nemen met de politie. - Een 57 jarige autobestuurder uit Venray kon worden achterhaald, nadat hij enkele dagen eerder zonder dat zijn identiteit kon worden vastgesteld, een aanrijding met schade had veroorzaakt. - Een op de parkeerplaats bij De Bleek geparkeerde personenauto werd vrijdagmorgen ernstig beschadigd aangetroffen. - Een nabij de Haammakersstraat geparkeerd staande personenauto werd donderdag morgen beschadigd aangetroffen. In beide gevallen konden de eigenaars geen visitekaartje van de veroorzaker ontdekken. Mogelijk zijn er getuigen. Zij worden verzocht kontakt op te nemen met de politie. VENRAYSE BESTUURSTER ACHTERHAALD Dinsdagmorgen bleek een aan de Aronskelk geparkeerde Ford Sierra door een andere personenauto geramd te zijn. De veroorzaker was doorgere den zonder dat zijn identiteit kon worden vastgesteld. Tijdens een surveillance zag de Venrayse politie een auto rijden, welke verse blikschade had. De bij de gloednieuwe geramde auto achterge bleven verfresten, stemden met de kleur van deze wagen overeen. De auto werd bestuurd door een 26-jarige Venrayse dame. Zij werd met haar auto op het politiebureau ontboden, waar ook de beschadigde Ford Sierra aanwezig was. Ontkennen hielp niet meer. Zij bekende na de botsing te zijn doorgereden. Zij kreeg nu alsnog een proces verbaal CULTUURPRIJS In Kronenberg werd op zaterdag 1 augustus de cultuur prijs van de Stichting Oogst- corso uitgereikt aan de 72-jari- ge Thei Buddiger, beter bekend als de Castenrayse Thei mit d'n trekbuul. De uitreiking geschiedde door de Zangeres Zonder Naam, die zelf eerder een cultuurprijs in ontvangst mocht nemen. Zowel Mary Servaes als Thei Buddiger kregen de onder scheiding voor hun inzet voor het Nederlandse lied, waarbij bij Thei de nadruk vooral werd gelegd op het Limburgse lied. GEVAARLIJKE SITUATIES - Een loonbedrijf uit Merselo was bezig met mestverspreiding op een weiland aan de Overloonseweg. Door het natte weer werd bij terugkeer uit het weiland de Overloonseweg dus danig met modder besmeurd, dat levensgevaarlijke situaties konden ontstaan. De loonwerker kreeg opdracht de weg schoon te spuiten terwijl de politie hem een proces verbaal uitreikte. Gezien het slipgevaar zal met gestrengheid tegen dit soort wegver- vuiling worden opgetreden. - In de Tedderstraat moest de brandweer in aktie komen voor blussing van een containerbrand. Die was opzettelijk in brand gestoken. - In de Tinnegieterstraat stak een aantal jeugdige knapen coniferen in brand. Het gelukte de politie de vuurtjesstokers te achterhalen. De knapen zijn over hun gedrag onderhouden en hebben beloofd dat nooit meer te zullen doen - De Woningbouwvereniging moest in aktie komen voor wateroverlast bij een bewoner van een flat aan de Veltumse Kleffen. De WC van de bovenbuur liep over en het water sijpelde door het plafond. De bewoner van de flat met de overgelopen WC was met vakantie. - De brandweer moest in aktie komen voor het verwijderen van een oliespoor, over een afstand van 300 meter, op de Jan Poelsweg in Ysselsteyn. De olie was uit het reservoir gelopen van een tractor, van een bedrijf uit Merselo. De aftapmoer was losgeraakt. De politie kon de veroorzaker achterhalen en hem zal de rekening worden gepresenteerd. DIEFSTALLEN - Uit een van de kantoren van de Clockert wordt een geldbedrag van 200,-vermist. - Een 24 jarige Venrayse deed hier aangifte van diefstal van een parelsnoer, uit haar kamer in een hotel in Griekenland. Dóèr had ze geen aangifte gedaan. - Tijdens drukte op de afdeling Sociale Zaken werd een dameshandtas ontvreemd. In die tas zat naast enig kleingeld en een 50-dollarbiljet ook een rij- en kentekenbewijs en een paspoort. Ook werd op dezelfde afdeling een portefeuille met daarin een bedrag van 35,-, een rij- en kentekenbewijs en het paspoort van een inwoner ontvreemd. Hoe die diefstal heeft plaatsgevonden is niet duidelijk. Wel had de benadeelde gemerkt dat er geduwd werd. Later miste hij de portefeuille. - Een Amsterdammer zal aan zijn bezoek aan de Venrayse Kermis niet graag herinnerd worden, want hem werd een portemonnaie met daarin 500,- gerold. Hij was o.m. op bezoek geweest in het Spookhuis. Voor hem had het daar inderdaad „gespookt". - Een inwoner van Someren gaf gevolg aan het vriendelijke verzoek van een manspersoon, om hem achter op de bagagedrager van zijn fiets mee te nemen, toen hij vanaf de Venrayse kermis in de richting Overloon fietste. Op de Overloonseweg sprong de nog steeds onbekende manspersoons van de fiets. Later bleek wel waarom: de Somerenaar was zijn portemonnaie met daarin zijn vakantiegeld van 1400,-kwijt. - De dader van een parasol-diefstal vanaf het Henseniusplein, kon door de Venrayse politie worden achter haald. Hem werd proces verbaal aangezegd. De parasol is weer in het bezit van de eigenaar. - Uit de Hentobar werd ten nadele van een inwoner een leren jack ter waarde van 300,- ontvreemd. - Een 21 jarige Horstenaar ging aan de wandel met een conifeer van de Pepermolen. Hij kon worden achter haald. De conifeer is bij de eigenaar terug, terwijl de Horstenaar met een proces verbaal huiswaarts keerde. - Er werd aangifte gedaan van diefstal van 11 stuks kleding vanaf een rek voor een winkel in de Schoolstraat - Van een aan de Veltumse Kleffen geparkeerde personenauto werden vier wieldoppen gestolen. - Bij garage Strijbosch aan de Langstraat werd een reclame vlag ontvreemd. - Bij garage Van Haren aan de Raadhuisstraat werden twee Ford- vlaggen van de mast gehaald. De vlaggetouwen waren doorgesneden. - Een 42-jarige Venrayse zakenman zal aan zijn vakantieverblijf in Bangkok nog lang terugdenken. Daar werden hem zijn Creditcarts ont vreemd, die al snel bleken te zijn verzilverd. Hij kwam bij terugkeer tot de ontdekking dat van zijn bank tegoed reeds een bedrag van 10.000 was afgeschreven. Hij deed daarvan aangifte bij de Venrayse politie. - IndeliftvandeEifeltoreninParijs werd een 19 jarige Venrayer van zijn portemonnaie beroofd, waarin een bedrag van 500,-. Hij wilde daar aangifte van doen bij de politie in Parijs, maar werd daar als het ware van het kastje naar de muur gestuurd. Op weg naar het volgende politieadres werd de door hem bestuurde auto aangereden, door notabene een auto van de Parijse politie... Die auto reed echter gewoon door en de Venrayer had het nakijken. Zijn vertrouwen in de politie van Parijs had een gevoelige deuk gekregen. Hij staakte het zoeken maar naar zijn recht in Parijs en deed bij zijn terugkeer aangifte bij de Venrayse politie. - Een inwoonster van Helmond deed hier aangifte van diefstal van haar portemonnaie, in Ysselsteyn. Hoe de diefstal precies heeft plaats gevonden is niet kunnen worden vastgesteld. In de portemonnaie zat enig geld en persoonlijke bescheiden. - Op de parkeerplaats bij de Bleek werd ten nadele van een Amsterdamse een z.g. buggiwagentje gestolen. Dat boodschappenwagentje had een waarde van 200,-. - Rijwielhandelaar H. wacht nog steeds op de terugkeer van een hem onbekende man, die in zijn zaak toch zoveel vertrouwen had gewekt, dat hij hem een groene herenfiets meegaf om daar eventjes een proefritje mee te maken. Die fiets koste 785,- Toen de proefrijder na enkele uren nog niet was teruggekeerd, deed H. aangifte HENNEPPLANTEN VERNIETIGD De Venrayse politie vernie tigde een onbekend aantak op een perceel aan de Bosweg geteelde hennepplanten. Tegen de teler, een inwoner van Venray, werd proces verbaal aangezegd. Volgens de teler waren die planten voor eigen gebruik bestemd. - Er werd aangifte gedaan van diefstal van tuinstoelen uit een tuin achter een woning aan het Nevadahof. De i-aarde van de stoelen bedraagt 200,- INBRAKEN IN AUTO'S - Het bleef bij een poging tot inbraak in een op de parkeerplaats bij het ziekenhuis staande personen auto. De portierruit bleek reeds ingeslagen te zijn. Schadepost 300,- - Op dezelfde parkeerplaats bleek het wel gelukt te zijn om in 'n geparkeerde auto te komen. Daaruit werd de autoradio ontvreemd. - Op de Stationsweg was met grof geweld toegang verkregen tot een auto. Toch is de dader daarbij kennelijk in zijn werk gestoord. De eigenaar zit nu met een behoorlijke breekschade. - Op de parkeerplaats bij Hubenhof werd weer ingebroken in een auto. Ook hier was met grof geweld toegang verkregen. Enkele in de auto aanwezige goederen bleken ontvreemd te zijn. De diefstal van de auto-radio was echter niet gelukt. - Op de parkeerplaats bij de algemene begraafplaats aan de Spurk- terdijk was getracht in 'n geparkeerde personenauto te komen. Zowel op het linker-portier als op de achterdeur waren sporen van inbraak te zien. De dader is kennelijk in zijn werk gestoord. Ook hier voor de eigenaar een behoorlijke schadepost. INBRAKEN - Een oplettende wandelaar trof in de bossen van Vlakwater een hoeveelheid snoep aan. Bij onderzoek bleek dat 'n ruit van de winkel van 't zwembad vernield was en dat daaruit het snoepgoed gestolen was. Óf het was niet lekker genoeg, óf de dader had zijn buikje vol, dan wel dat hij het spul in de bossen had verstopt om dit later op te halen. De waarde van het snoepgoed bedroeg 200,- - Met geweld was toegang verkregen tot de achterzijde van cafe Angora in de Henseniusstraat. Uit de twee speelautomaten werd een bedrag van ongeveer 600,- ontvreemd. - Ook was met geweld toegang verkregen tot de achterzijde van een optiekzaak aan de Grotestraat. Uit de kassa en de postzegeldoos was een klein geldbedrag ontvreemd. Tevens werden door de inbreker enkele zonnebrillen van het duurdere merk meegenomen. - Door forcering van een raam was toegang verkregen tot de pastorie in Oostrum. De pastorie was grondig doorzocht maar de pastoor had geen geld achtergelaten en daar is het de dader vermoedelijk wel om te doen geweest. Voor zover kon worden nagegaan, wordt er niets vermist. - Ook werd ingebroken in een achter een woning aan de Langstraat staand schuurtje. De dader schijnt een „doe het zeiver" te zijn, want er wordt alleen maar tuingereedschap vermist. - Ook kreeg een bedrijf aan de Jan KOGELGATEN Er kwam bij de politie een melding binnen dat er in Venray een auto rondreed met kogelgaten. Er werd aan een misdrijf gedacht. De politie kon de auto staande houden. Toen bleek dat stickers op de auto waren aangebracht, welke echt op kogelgaten leken. De politie heeft de bestuurder uit St. Anthonis gewezen op de gevaarlijke situatie waarin hij mogelijk kon gaan verkeren. De bestuurder heeft toen onmiddelijk de stickers verwij derd. De officiële openingsrit van burge meester en wethouder in de supersnel le „Thriller". Poelsweg te Ysselsteyn ongewenst bezoek. Hier was ook met geweld toegang verkregen. Zo bleken meerde re deuren en kasten in het bedrijf geforceerd te zijn. De schade door vernieling zijn grote dan de waarde van de ontvreemde goederen. - Door het intrappen van een deur werd toegang verkregen tot het kantoor van de VVV aan de Grote Markt. Alle kasten en laden waren doorzocht. Voorzover kon worden nagegaan is alleen een spaarpot met een bedrag van/ 300,-ontvreemd. VANDALISME - Een in de Dr. Poelsstraat geparkeerd staande personenauto van een inwoner van Eindhoven werd beschadigd aangetroffen. Er waren diepe krassen in aangebracht, terwijl de gehele auto bespoten was met rode verf. - Aangifte werd gedaan van vernieling van 'n ruit van een woning aan de Fagotstraat, terwijl de bewoners met vakantie waren. De Woningbouwvereniging heeft maat regelen genomen, zodat het raam gedicht is. - Een in de Reekgraafstraat staande personenauto bleek door vandalen bewerkt. - Van het kinderdagverblijf „Dui melot" aan de Beukenlaan werd een ruit vernield. - Een in de Tedderstraat geparkeer de personenauto was met een schroevendraaier aan het portierslot bewerkt. Mogelijk heeft de dader getracht in te breken maar is hij bij zijn werk gestoord. - Vier brievenbussen in de flat aan de Bachstraat waren opengebroken. Er kon niet worden vastgesteld of er post uit de brievenbussen is gehaald. Personeel van de Woningbouwvereni ging heeft de aangerichte schade hersteld. - Voor de zoveelste maal werd de putdeksel van de riolering in de Kapelstraat te Leunen er af gehaald. Ook deze keer werd dat tijdig ontdekt. Zoekatie van de politie leverde ook nu weer de verdwenen putdeksel op. Nu lag die op de begraafplaats. Aan de gemeente zal worden gevraagd deze putdeksel beter te bevestigen, want gevaarlijk blijft dat, zolang er nog vandalen rond lopen. RELLENSCHOPPERS AANGEHOUDEN De politie hield een tweetal 23-jarige Venrayse mannen aan, die provocerend optraden bij de Kop van Jut en daar in de buurt wat rotzooi schopten. Het tweetal bleek zwaar onder invloed van alcohol te verkeren. Voor hun en andermans veiligheid werden ze ter ontnuchtering opge sloten, en konden ze later, met de aanzegging dat proces verbaal terzake openbare dronkenschap zal worden opgemaakt, huiswaarts keren. VERNIELINGEN ONDER INVLOED Een 25 jarige inwoner had onder invloed van alcohol, vanaf de laatste door hem bezochte café tot aan zijn woning, een spoor van vernielingen aangericht. Autospiegels had hij van de auto's gerukt, voortuintjes vernield efi een verkeerszuil moest het ook ontgelden. Hij werd aangehouden en ter ontnuchtering ingesloten. Voordat hij na ontnuchtering huiswaarts werd gezonden, had hij de schade aan de autospiegels al vergoed, terwijl hij zich bereid verklaarde ook de andere schade te zullen regelen. Van een en ander werd proces verbaal opgemaakt en straks zal de Politierechter hem wel duidelijk" maken hoe hij over zo'n gedrag denkt. JONGENS AANGEHOUDEN De politie hield in Oostrum een tweetal jongens van 15 en 16 jaar aan, omdat zij met een luchtdrukpistool op ruiten van woningen hadden gescho ten. De vernielingen waren gepleegd aan woningen in de Randerade. De politie kon de jongelui op de Geysterseweg aanhouden. Het lucht drukpistool werd in beslag genomen. De knapen werden naar het politie bureau overgebracht en na opmaking van proces verbaal huiswaarts gezon den. De ouders werden van het gedrag van hun kinderen op de hoogte gesteld. REE AANGEREDEN Op de Puttenweg werd een overstekend ree aangereden door een personenauto uit Ospel. Gezien de schade aan de auto, moet het dier ernstig gewond zijn geraakt. Drie jaar geleden besloot burgemeester Defesche, op uitnodiging van de kermisex ploitanten, met een kleine ceremonie op zaterdagmiddag vier uur, de kermis voor geopend te verklaren. Dat was een leuk gebeuren, waarbij de burgemeester met de hem vergezellende wethouder in een van de kermisattracties plaats nam en als eerste dus de kermis in beweging zetten. In aanslui ting daarop gingen b. en w. vergezeld van het gemeentelijk kcrmis-team een rondgang maken over de kermisterreinen en hier en daar een babbeltje maken met de exploitanten, waarvan er velen reeds meerde re jaren naar Venrayse kermis komen. Oude bekenden dus. Vorig jaar kon men al merken, dat niet alle exploitan ten wachtten op de officiële opening door de burgemeester. Niet leuk, want als burgemees ter kom je dan met je openingsspeeche als mosterd na de maaltijd.... Dit jaar zat het wel helemaal fout. Omstreeks half drie die zaterdagmiddag begonnen de eerste attracties al te draaien, met als gevolg, dat tegen vier uur, toen burgemeester De fesche met zijn volgelingen op het kermisterrein verscheen, er feitelijk helemaal niets meer te openen viel. En toen de burgemeester desondanks de microfoon van „de Thriller" ter hand nam om de exploitan ten veel plezier toe te wensen, gingen zijn welgemeende woor den in het bekende kermisla waai vrijwel verloren. Het mocht de pret niet drukken. Het werd evengoed een gezellige rondgang langs de vermakelijkheden en er werd links en rechts ook geprobeerd een prijsje in de wacht te slepen.... Sinds jaar en dag is het ook een goede gewoonte, dat burge meester Defesche op de laatste dag van de kermis de exploitan ten in het gemeentehuis ont vangt. Dan worden over en weer wat vriendelijke woorden uitgesproken en - wat belang rijker is - het gemeentebestuur en het gemeentelijk kermisieam hoort dan wat van de ervarin gen van de exploitanten zelf. Dit jaar was het natuurlijk interessant te horen hoe de „spullenbazen" hebben aange keken legen het experiment van drie kermisterreinen. Niemand voelde zich geroepen hierover achter de microfoon zijn zegje te doen, maar in persoonlijke gesprekken met de exploitanten werd het wel duidelijk, dat men over het algemeen goede zaken had gedaan op het parkeerter rein aan de Julianasingel, zodat over een geslaagd experiment mag worden gesproken. In een regionaal dagblad was, onder het kopje „gênant" aangekondigd, dat de burge meester wel wat zou zeggen over „het gedoe rond de kermisopening". Gesteld werd, dat de burge meester - in het bewuste artikel steeds met zijn voornaam aangehaald - het er niet mee eens zou geweest zijn, dat hij een kermis moest openen, die reeds een uur op volle toeren draaide, terwijl het publiek nauwelijks belangstelling voor de openingsceremonie had. Tijdens de bijeenkomst ten gemeentehuize zei burgemees ter Defesche in de toekomst de kermissen te zullen blijven openen, al zal men wel moeten uitzien naar een meer publiek- trekkende ceremonie. Dat de kermis al draaide vóór de opening verhoogde alleen maar de sfeer. Het weerwoord kwam van de exploitanten zelf. De heer G. Reemer - de nestor van de Venrayse kermisexploitanten - veronderstelde, dat circus Bol- tini nog wel een kanon over had, waarmee een mens kon worden weggeschoten. Mis schien was dit wél een goede publiekstreffer bij de officiële opening Volgens hem was het gebeu ren rond de opening niet gênant maar wél het steeds noemen van 's burgemeesters voornaam in het artikel. „Alsof ze met de burgemeester op school hebben gezeten Ongetwijfeld hebben niet alleen de drie kermisterreinen met hun 50 attracties gezorgd voor een vrijwel ongekende belangstelling van het publiek. Ook het weer - met buien tussen de periodes met zon cq opklaringen - zorgde er voor, dat het publiek niet naar de zwembaden of pretparken trok maar dichter bij huis gezellig kwam kermisvieren. „De gemeente heeft dit jaar zeer goede zaken gedaan met de kermisverhuur" aldus wethou der Claessens in een vroeger stadium. Maar nu, achteraf, mogen de kermisexploitanten ook zeer tevreden op deze vier/vijf dagen terugkijken. Bijzondere publiekstrekkers waren bovendien Bassie en Adriaan, Michael Jackson, de tekenwedstrijd en het grandio ze vuurwerk.

Peel en Maas | 1987 | | pagina 7