Vijftig jaar paardensport in Leunen SPRAAKWATERVAL OP DE VENRAYSE JAARMARKT WEDEROM PLANNEN VOOR STIJLVOLLE BIJEENKOMST OP BRITS OORLOGSKERKHOF Venray betrokken bij uitwisseling met jeugdige Amerikaanse sporters The Old Calahan (S VOLVO HANS KOK VENLO b.v. M. Rieter (89) behaalde 65 jaar geleden zijn eerste rijbewijs Derde kwart triathlon Regio Venray PEEL EN MAAS IETS T£ VIEREN? KEGELBANEN en PUB De Gouden Leeuw 14 - Venray Tel. 04780-10019 b.g.g. 86064 Uw gastvrouw en gastheer Hannie en Wim Salters Off. dealer: U belt: 077 - 543254 Burg. Bloemartstraat 30 De eerste prijs van het standwerkers concours tijdens de jaarmarkt zou on getwijfeld gegaan zijn naar de man of vrouw, die het maandag zou hebben klaargespeeld zonnebrillen en strand- matjes te verkopen. En als er een pech- prijs te verdienen zou zijn, kwam hier voor zeker standwerker S. Veltman uit Ooisterwijk met zijn douchekoppen in aanmerking. Alleen het zien al van de waterstraal in zijn nering bezorgde de marktbezoekers de koude rillingen.... Maar ondanks de overvloedige regen tijdens deze jaarmarkt bleef het de hele dag druk en waren de meeste markt kooplieden toch tevreden. Waar het deze maandag in Venray om ging, was het standwerkersconcours van de Centrale Vereniging voor ambu lante handel, afdeling standwerkers. Twintig mannen en een enkele vrouw trachtten elkaar de loef af te steken in welsprekendheid, overtuigingskracht en originaliteit en het was aan een Venrayse jury voorbehouden de drie prijswinnaars aan te wijzen. Een zeer moeilijke taak omdat hier mensen moesten worden beoordeeld, die dag in dag uit niets anders doen dan op hun eigen specifieke manier groente- snijders, pannen, haarkrullers, byoute- rieën, speelgoed, dweilen, kaasmessen, verbanddozen, elektrische scharen, glassnijders, vruchten persen etc. aan de man te brengen. Welbespraakt waren ze allemaal, zoals b.v. de rasechte Mokummer Ha ringman, die er geen geheim van maakte de zaak te flessen, maar desondanks in korte tijd al zijn goochelkaarten wist te slijten. De Noordhollander Smorenberg had weinig of geen overtuigingskracht nodig om 'n grote stapel spekkies te verkopen, omdat het produkt door de aanblik van de hoeveelheid zich zelf ver kocht. Koper- en autopoetsers daarente gen moesten zich terdege uitsloven om kijkers en kopers te trekken, terwijl de verbanddozen b.v. zich zelf weer ver kochten. Veel belangstelling was er voor de speelgoedverkoper Rowaan uit Amster dam, die al „zwemmend" blinde ver koop toepaste, door eerst geld te vangen en daarna pas de mensen liet ontdekken wèt zij gekocht hadden. Tijdens de prijsuitreiking stelde bur gemeester Defesche voor het volgend jaar de standwerkers te laten wisselen met hun produkt. Hij wist zeker dat men het klaar zou spelen, om het uu^ eikaars produkten te verkopen. Volgens hem waren ze daar handig genoeg voor. UITSLAGEN De rasechte Vlaming K. Goetkint, die op het Henseniusplein in sappig Vlaams fruitpersen in de aanbieding had en op orginele wijze op het publiek inspeelde, had de hele dag een volle bak rondom zijn stand. Hij behaalde in totaal 77 punten, die goed waren voor de eerste prijs. In de Grotestraat stond P. Zappey, de Zuidhollander met zijn fruitsnijders voor decoratieve schotelversieringen. Voor zijn verkooptalent èn beschaafde presentatie kreeg hij de tweede prijs met 75 punten. Zijn collega D. Harts uit Soest had met zijn vlotte babbel weinig moeite met de verkoop van groenteschaven. Het leuke kontakt, dat hij steeds met zijn publiek onderhield was goed voor 782 punten, waarmee hij derde werd. Hoewel de exacte datum niet meer te achterhalen is, staat het vast, dat het dit jaar vijfenzestig jaar geleden is, dat de toen 24-jarige Martien Rieter van de toenmalige Venrayse dierenarts H. Sala zijn eerste rijbewijs kreeg. De heer Sala was destijds consul van de A.N.W.B. en als zodanig gerechtigd tot het afgeven van het nu bekende rose papiertje. De rijproef, die toen moest worden afge legd, mag geen naam hebben, maar om dat Martien Rieter kon motorrijden, was dit toen voor de heer Sala voldoen de om Rieters rijvaardigheid voor de au to vast te stellen. Met het verkeer op de weg was het 65 jaar geleden wel iets anders gesteld dan tegenwoordig, omdat er toen weinig au to's waren. In Maashees, waar de heer Rieter 65 jaar geleden woonde, reden er twee... De vader van de heer Rieter was toen burgemeester van Maashees, waartoe ook Holthees, Overloon en de ontgin ningen van de Peelkant in Overloon be hoorden. FIETS TERUGBEZORGD Een Venrayse knaap vond in de bossen een nog goede fiets. Hij bekeek die fiets en ontdekte het postcodenum mer. Met die wetenschap ging hij naar het postkantoor om het postcodeboek in te zien. Zo vond hij het adres van de eigenaar. Hij ging naar dat adres met de vraag of men een fiets miste. Na het bevestigend antwoord deelde de knaap mede dat hij wist waar die fiets lag. Hij zou wel zorgen dat men de fiets terug kreeg. Als dank voor- de terugbezorging kreeg hij een tientje aangeboden.- BERTA BEN BERTAII Volgens het politierapport moest de politie in aktie komen voor twee los lopende koeien op de Heidseweg. Uit het politierapport bleek ook, dat die aktie slaagde voordat er ongelukken waren gebeurd. Berta I en Berta II werden in een weide met deugdelijke af rastering gedreven. BUIT BIJ INBRAAK Het zal voor een met vakantie zijn familie, uit een flat op de Haammaker- straat, geen prettige thuiskomst zijn. Er is namelijk tijdens hun afwezigheid in gebroken. Video- en radiö-apparatuur bleken verdwenen te zijn. Dat kon nu reeds worden geconstateerd. Wat er verder nog ontvreemd is, kon nu niet worden vastgesteld. Een andere familie, wonende in een flat aan de Veltumse Kleffen, even eens met vakantie, kreeg ook onge wenst bezoek. Wat daar ontvreemd is is nog onbekend. Personeel van de woningbouwvereni ging heeft de toegangen tot de beide flats deugdelijk afgesloten. HOND LIET ZICH NIET VANGEN Bewoners van de Akelei riepen de hulp van de politie in, omdat ze overlast hadden van een steeds blaffende Dober- man-picher. De eigenaar was niet thuis en de achterdeur stond open, zodat de hond ook in de tuin kon komen. De politie konstateerde inderdaad die overlast, maar ook zij waagden het niet in de buurt van de hond te komen. Om de overlast op te heffen,' terwijl de eigenaar onvindbaar bleef, riepen zij de hulp in van een pakwerker van een van de Venrayse hondenclubs. De heer B. was bereid zich in het veilige pak te steken en gewapend met een vangstok ging hij de tuin in. Maar toen voelde de hond zich bedreigd. Het dier sprong over de omheining en kwam in de tuin van de buurman terecht. Via enkele andere tuinen ging de hond er vandoor. Pakwerker en politie konden, wal ze ook deden, de hond niet te pakken krijgen. Hij bleef spoorloos. De bedoeling was, de hond in af wachting van de eigenaar, aan het dierenasyl toe te vertrouwen. Dat ging dus niet door. Later kwam de hond spontaan bij de eigenaar terug. De baas heeft echter wel een procesverbaal ge kregen voor de overlast. POLITIE WAS VEEDRIJVER De hulp van de politie werd inge roepen voor het vangen van een drietal op de Overloonseweg loslopende vaar zen, die gevaar voor het verkeer ople verden. Die dieren werden in een weide gedreven. Met hulp van een passant kon een op de Handrik lopen veulen in een weide worden gedreven. In beide gevallen konden de eigenaars worden opgespoord. Om dit uitgestrekte gebied te bezoe ken, maakten de burgemeester en zijn wethouder gebruik van de fiets, totdat werd besloten een auto aan te schaffen. Omdat ook de broer van de burge meester een dergelijk voertuig wilde, werden bij de fa. van den Hombergh in Venlo twee T-Fords aangeschaft. Dat waren auto's Waarvan de ruitenwissers met de hand moesten worden bediend en waarmee niet harder kon worden ge reden dan 40 km per uur.... Voor zoon Martien was het dus een klein kunstje om in de auto van zijn va der rijden te leren. Met trots kan de thans 89-jarige heer Rieter verklaren, nog nooit door zijn schuld een auto-ongeval te hebben ge had. Wel heeft hij enkele malen een be keuring gekregen wegens te hard rijden en dan nog wel met een snelheid, waar voor je nu een verbaal zou kunnen krij gen omdat je te langzaam rijdt! Één maal heeft hij de zaak laten voorkomen voor het kantongerecht, omdat de da tum van de overtreding verkeerd was in gevuld.... De heer Rieter heeft uiteraard in de loop der jaren heel wat auto's „versle ten". Vorig jaar ging hij over tot de aanschaf van een gloednieuwe Austin Automatic. Dat kon hij doen, omdat hij zijn laatste keuring in 1984 had onder gaan en daarbij bleek, dat hij nog in staat werd geacht om zonder bril een au to te besturen. Met zijn huidige rijbe wijs kan de 89-jarige heer Rieter nog twee jaar blijven rijden... Iedere woensdag staat deze krasse, bejaarde automobilist bij het station in Oostrum, om zijn vijf jaar oudere broer (oud-notaris), die in Venlo woont, van de trein te halen. Dan verblijft deze krasse oude heer een dag in de bunga low van broer Martien in Maashees. Ook op maandagavond moet er gere den worden, want dan moet er gekaart worden bij familie in Horst. Maar ook een rit naar Roermond schrikt hem niet af, evenmin als ritten naar Venray of Boxmeer voor de gebruikelijke bood schappen. De familie Rieter, die op de Gun in Swolgen woonde, verhuisde in 1901 naar Maashees, waar Rieter senior bur gemeester werd en Martien later een landbouwbedrijf stichtte. Omdat er ze ventien jaar geleden geen opvolger was - geen van de kinderen wilde landbouwer worden - werd het bedrijf verkocht en bouwde hij aan de rand van Maashees (op het mooiste punt van het dorp) een 1 riante bungalow. Na een leven van hard werken geniet hij samen met zijn vrouw, met wie hij al bijna zestig jaar alle lief en leed deelt, van zijn rust èn van zijn auto, die hij nog lang hoopt te mogen rijden. Het jubileum van Rijvereniging „Ons Genot" te Leunen is tot nu toe erg suc cesvol geweest. Allereerst was er vorige week vrijdag een druk bezochte receptie, waarop ook vele zustervereni gingen acte de presence gaven. Namens het gemeentebestuur mocht wethouder J. van Oers de jubilerende vereniging van harte gelukwensen. Dat deden ook J. Reintjes namens de dorps raad en pastoor Ewals namens kerk en parochianen. De heer W. Schreurs, van de N.K.B., had speciale felicitaties voor enkele zeer getrouwe leden. Zo kon hij aan H. Claessens en H. Hendrix de zilveren bondsspeld opspelden, terwijl zes leden die langer dan 25 jaar lid zijn van hem een oorkonde kregen aangeboden. De gouden jubilarissen Th. Assel- bergs en A. van Dijck, mede-oprichters van de ruiterclub, kregen een fraai wandbord ais aandenken. Het grote ponyconcours van zondag j.L, waaraan zo'n 900 pony's deelna men, mag zeer geslaagd genoemd wor den niet wat het weer betreft maar zeker wel de organisatie. Het zou ons te ver voeren hier alle jeugdige ruiters en amazones te noemen die er met hun pony in slaagden een prijs in de wacht te slepen. Die lijst is veel te lang. Jam mer Voor a.s. zondag staat dan het grote jubileumconcours op het programma. Vanaf 10.00 uur zullen ruim 700 paar den en ruiters hun beste beentje voorzetten, om bij de hoogst geklas- seerden genoemd te worden. Een aardig en bezienswaardig inter mezzo zal ongetwijfeld de aankomst zijn van burgemeester Defesche in een open landouwer gepland om 2.00 uur. Dit zal gevolgd worden door een fraai shownummer van 2e klas tuig- paarden. AI met al is het zondag voor alle paar denliefhebbers een uniek feest, waar door het aan De Hoef ongetwijfeld erg druk zal worden. ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1987: Op zaterdag 5 september organiseren de Triatlon Vereniging Regio-Venray en Wielrenvereniging T.W.C. Oostrum, weer een Triathlon voor recreanten en wedstrijdatleten. Ook dit jaar is de Venrayse Triathlon weer opgenomen in het Super Prestige Circuit van de Nederlandse Triathlon Bond. Dit betekent o.a., dat er weer vele toppers aan de start zullen verschijnen bij de wedstrijdgroep. Voor de recreanten is meestal goed finishen het belangrijkste streven, of de tijd van de vorige keer verbeteren over 1 km zwemmen, 45 km fietsen en 10,6 km lopen. Tijdens de wedstrijd vinden ook nog de kampioenschappen van de Regio Venray en van de Thriathlon Vereniging Weert plaats. Er zal dus op verschillende niveaus harde strijd gevoerd worden. De Thriathlon zal zich weer hele maal in en om het gemeente zwembad van Venray, d.w.z. start, omkleden en aan komst van de verschillende onderdelen, zullen allemaal op dezelfde lokatie plaatsvinden. Meer informatie of een inschrijfformulier te verkrijgen door af te halen bij het V.V.V.-kantoor Venray, of een envelop met daarin een aan U zelf geadreseerde en gefrankeerde enve loppe te zenden naar Orgranisatie Va Triathlon Regio-Venray, Veltumse Kleffen 312 5801 SP Venray Dit geldt ook voor de mensen die vorig jaar hebben meegedaan. uw weekblad VENRAYSE VONK SPRINGT OVER De Venrayse aktie PELGRIMAGE TO VENRAY 1986 heeft verschillende andere afdelingen van de Bond geïnspi reerd om hetzelfde te organiseren en in Het Gooi, Zeeland en Brabant zullen dit jaar evenals in Venray Britse Oorlogs weduwen een bezoek kunnen brengen aan het graf van hun voor de Neder landse vrijheid gesneuvelde echtgeno ten. Venray heeft een zeer hechte band ge kregen met Britse Oorlogsweduwen, en diverse hulpakties, spontaan op gang gezet, bereiken nog dagelijks hun be stemming. De aktie ADOPTIE BRITSE OOR LOGSWEDUWEN mag geslaagd wor den genoemd. Vele nieuwe Britse oma's worden vertroeteld en er zullen er enkelen hun vakantie voor het eerst in Venray doorbrengen. Zo ook de Presidente/secretaris van de British War Widows and Associates Mrs. Iris Strnge, die vorig jaar de deelnemers van de pelgrimage naar Venray begeleide en dit jaar de Aktie Winterjas met Venray tot een goed einde bracht door 350 kg winterkleding te verdelen onder behoeftige Britse Oor logsweduwen. Op 2 aug. a.s. geniet ze van een welverdiende vakantie in Venray bij „haar familie". Vorig jaar heeft, in het kader van de viering van het vijfentwintigjarig bestaan van de zwemvereniging Spio een groep Amerikaanse zwemmers en zwemsters een bezoek gebracht aan Venray. Er werd gezamenlijk getraind en gezwommen, terwijl uiteraard de sightseeing niet werd vergeten. Dit bezoek kwam tol stand dank zij de medewerking van Sport For Un derstanding (SFU), een Amerikaanse organisatie met intussen wereldwijde vertakkingen. S.F.U. is een onderdeel van het programma Youth For Un derstanding International Exchange (YFU), een van de grootste niet-com- merciële internationale educatieve uit wisselingsorganisaties in de Verenigde Staten van Amerika. Sinds 1951 zijn er via YFU meer dan 12.500 studenten uit gezonden over de gehele wereld. Sport For Understanding (understan ding begrip vor elkaar) werd in 1983 in het leven geroepen en wordt in Was hington D.C. geleid door zeer bekwame op de sport gerichte personen. Deze or ganisatie heeft ten doel om via de sport Amerikaanse jongeren in leeftijd varië rend van 14 tot 19 jaar de wereld te laten ontdekken. IN DE VAKANTIE Deze uitwisseling vindt plaats tijdens de vakantie tussen 15 juni en 20 au gustus. Iedere zomer zendt SFU onge veer 1.000 tot 1.200 jonge sportlieden, verdeeld over diverse sporttakken in teams van 12 tot 16 deelnemers onder leiding van een geselecteerde coach over de gehele wereld. Dit alles geschiedt in 27 verschillende sporten naar landen in Europa, Azië, Lalijns-Amerika, Australië en Nieuw Zeeland. IN NEDERLAND YFU werkt in Nederland met jonge ren uit België, Nederland en Luxemburg onder de naam „Educatieve Uitwisse ling YFU Benelux" en is ook betrokken bij de uitwisseling van de jeugdige spor ters. Een groot deel van de werkzaam heden wordt verricht door vrijwilligers, ouders van vroegere deelnemers, men sen uit het onderwijs en ex-deelnemers. Een kleine staf coördineert in Neder land de werkzaamheden via het in Vin- keveen gevestigde secretariaat. IN VENRAY deuren van de Venrayse gastgezinnen. Zij waren tien dagen de gast van de At letiekvereniging Venray Regio, die voor hen een uitstekend programma had sa mengesteld. Deze groep toert momen teel nog door Nederland voor o.m. sportontmoetingen in Stadskanaal en Vught. Dinsdag jl. landde op Schiphol een groep Amerikaanse hockeyers en voet ballers waarvoor de Mixed Hockeyclub Venray als gastclub optreedt. De voet ballers zijn de gasten van de Sportvere niging Oostrum. Voor de periode van tien dagen hebben beide verenigingen een zeer acceptabel programma samen gesteld. Op 24 augustus zijn alle Amerikaanse gasten weer vertrokken. NAAR AMERIKA De contacten, welke op deze manier worden gelegd zullen waarschijnlijk tot gevolg hebben, dat ook Venrayse spor ters naar Amerika kunnen worden uit gezonden. De Venrayse sportverenigin gen waarmee intussen zeer positieve er varingen zijn opgedaan, zullen zelf op" de organisatie inspelen. De zwemvereni ging Spio en volleybalvereniging Rooyse VK hebben al duidelijke interesse ge toond voor een dergelijke sportuitwisse- ling, terwijl verwacht wordt, dat ook van de zijde van atletiek, hockey en wel licht ook voetbal, belangstelling hier voor zal bestaan. Alles is evenwel afhankelijk van de kosten. Opdat de hele organisatie op n iet-commerciële basis is geschoeid wordt momenteel driftig onderhandeld over een acceptabele prijs, waarbij ze ker ook aan inbreng van sponsoren wordt gedacht. „Men moet zon uitwisseling zeker niet zien als louter en alleen een leuk uit stapje" zegt Tino Zandbergen. „Trai ning en wedstrijden staan centraal en nemen zeker tweederde van de tijd in beslag. Dat er tussendoor educatieve uitstapjes worden gemaakt is bijzaak, doch uiteraard wel een leuke bij komstigheid." Uit ervaring weet hij intussen, dat er door de jongelui keihard moet worden gewerkt en dat men na een dergelijke uitwisseling „bek-af" thuiskomt. Maar dan toch wel met een enorme ervaring rijker! Op 16 juli j.l. heeft het bestuur van de afdeling Venray van de Bond van Wa penbroeders (het voormalig Veteranen Legioen Nederland) plannen aangekon digd om evenals vorig jaar een aktie voor Britse Oorlogsweduwen en oud- Venray-bevrijders te organiseren tijdens de jaarlijkse herdenking in Venray, waar bijna 800 Britse soldaten hun laatste rustplaats vonden. Vorig jaar kon door de hulp van velen daadwer kelijk en financieel, een groep van 58 nabestaanden naar Venray worden uit genodigd. Was het toen mogelijk ge maakt door de 40-jarige INALFA, die de meerderheid van de kosten voor haar rekening nam; dit jaar zal op een bescheiden schaal die aktie plaatsvin den. TELEURSTELLING WEGNEMEN De Venrayse organisatoren zullen allereerst proberen de teleurgestelden van vorig jaar uit te nodigen. Dit zijn 7 Britse Oorlogsweduwen, wier harte- wens om het graf van hun dierbaren voor het eerst te kunnen bezoeken, werd bedorven door het verbod van hun arts om van deelname af te zien om gezond heidsredenen. Tevens werden diverse bevrijders teleurgesteld, die zich hadden aangemeld omdat de bus vol zat. De Wapenbroeders hopen deze groep in november even hartelijk welkom te mogen heten en rekenen erop dat wederom vele Venrayse bewoners hiervan getuigen zullen zijn. AANGEBODEN HULP Van verschillende gastgezinnen werd wederom hulp aangeboden. Het Da meskoor „Venrode", dat vorig jaar de Britse gasten ontroerde met een onver getelijke aubade, rekent weer op verlenen van medewerking. K Ook lucht machtbasis „Volkel" wenst een eerste betoon te mogen brengen aan hun 119 omgekomen collega's van de Royal Air Force. De vereniging van oud-pnoten- helpers „Escape" bood eveneens hulp aan. Uit Engeland zal de vereniging „PARACHUTE 2 CLUB", waarvan de fameuse Gen. Maj. John Frost president is, acte de présence geven onder de leiding van Bob Peatling evenals John Frost een overlevende van het gevecht op de Arnhemse brug, met dit verschil dat hij zich weigerde ge vangen te laten nemen en onderdook voor een half jaar bij het verzet op de Veluwe. PROGRAMMA Vanzelfsprekend is voor de gasten een programma vereist en in de komende maanden zal een aktie starten om dit mogelijk te maken. Hulp kan worden aangemeld bij de secretaris van de Bond van Wapenbroeders afdeling Venray, de heer Nico van Hoek, Oranjestraat 19, 5802 BG Venray, tel. 83972 of bij de penningmeester de heer Henny Meijer, Vollenbergstraat 6, 5801 RP Venray tel. 82992, wiens bankreke ning NCB 231862261 of postgiro 1674834 bij .deze gaarne vermeld wordt voor mogelijke financiële bijdragen. De organisatoren rekenen er op dat evenals vorig jaar de aktie door een brede laag uit Venray zal worden ge steund en dat velen op zondag 8 november aanwezig zullen zijn. De weg is nu erg makkelijk te vinden nu de gemeente op alle belangrijke kruispun ten de weg naar het Britse Oorlogskerk hof zo bijzonder duidelijk heeft aangegeven. Bij gelegenheid van het zilveren bestaansfeest van de zwemvereniging Spio heeft de yoorzitter van deze club, de heer Tino Zandbergen, contact ge kregen met SFU. Dit resulteerde in de komst van een tiental Amerikaanse zwem(st)ers naar Venray. Zoals bij een dergelijke sportuitwisse- ling gebruikelijk is, werden de jongelui in gastgezinnen ondergebracht. In het begin van deze maand heeft Spio aan een tweede groep Amerikaanse zwemsters en zwemmers huisvesting ge geven. Door het opstellen van een inter nationaal zwemprogramma - met o.m. zwemwedstrijden in Berglijn - werd de" doelstelling van Sport For Understan ding nog meer benadrukt. Nauwelijks was deze Amerikaanse groep weg of een groep Amerikaanse at- letiekjongens en -meisjes stond voor de Aan het begin van deze maand was voor de tweede keer een groep Ameri kaanse zwemsters en zwemmers te gast bij zwemvereniging Spio.

Peel en Maas | 1987 | | pagina 5