Mooi en lelijk in de bouwwereld I Mooi en lelijk de bouwwereld Bouwen is een kunst, maar wat is mooi en wat is lelijk? Bouwkunst uit 20e eeuw in Limburg Geschied- en Oudheidkundig museum Collektekalender juni 1987 RAADHUIS VENRAY Raadhuisstraat 1 Tftisfoon 047®}-23333 Correspondentieadres: Postbus 500 6800 AM VENRAY Openingstijden: Maandag t.m. vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. De afdeling Bevolkingszaken «s te vens geopend op donderdag van 15.30 tot 17.00 uur. Van deze openingstijden kan uitslui tend na telefonische afspraak wor den afgeweken. Spreekuren b. en w. Burgemeester H.J.M. Defesche Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. openbare orde en veiligheid, finan ciën. economische zaken, voorlich ting en inspraak, grondbedrijf, be lastingen, toerisme). Wethouder J.A.A. van Oers Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (onderwijs, volwassenenonderwijs, vrije akademie, muziekschool, bibli otheek, sportzaken, culturele zaken, museum, jeugd- en jongerenwerk, accommodatiebeleid welzijnssector) Wethouder W.A. Cfaessens Maandag van 10.00 tot 11.00 uur. (openbare wedren, verkeer en ver voer, reiniging, energiebesparing, ei gendommen en grondverwerving, agrarische zaken, hinderwetszaken, coordinate milieuzaken >- Wethouder H.P.T.M. Wlllems Maandag van 10 00 tot 11.00 uur. (ruimtelijke ordening, volkshuis vesting, bouw- en woningtoezicht, welstandstoezicht, verkoop bouw terreinen in bestemmingsplannen, personeelszaken en organisatie). Wethouder, mevr. E.M.A.A. Hoppenreijs-de Loo Maandag van 10-00 tot 11.00 uur. (sociale zaken, samenlevingsop bouw, gezondheidszorg, bejaarden zorg, culturele minderheden, eman cipatie, werklozenzorg en coördina tie welzijnsplanning). i. sc aflMk Spreekuur Raad van Arbeid Maandag van 10.00 tot 11.30 uur in het raadhuis. Openingstijden Gemeentelijk zwembad Maandag 18.35-19.45 (jeugd) Dinsdag 7.00- 8.30 (voor de vroege vogels) 15.30-16 30 (ouderen) 18.30-19.45 (jeugd) 20.00-21.00 (dames! 21.00-22.00 recreatiezwemmen vol wassenen) Woensdag 9.45-10.45 (dames) 13.00-15.30 (jeugd) Donderdag 7.00- 8.30 (voor de vroege vogels) 18.30-19 45 (jeugd) Vrijdag 18.30-19.45 (jeugd) 20.00-21.00 (Trimzwemmen) Zaterdag 8.33- 9.45 fgezinszwemmen) 11.00-12.30 igezinszwemmen) 13.00-15.30 (jeugd) De toegangsprijzen zijn voor de jeugd tot 16 jaar f 2,35; voor 16 jaar en ouder ligt dit op f 3,05 per keer Tegen gereduceerd tarief worden Den-, dertig- en vijfdgbadenkaarten verkócht. Aan de inhoud van deze pegina kunnen geen rechten worden ontfeend. Zondag 14 juni 1987 is hel museum geopend van 14.00 lol 17.00 uur. Tijdens deze uren kunt U naast een bezoek aan de vaste tentoonstellingen in hel museum ook een bezoekbrengen aan de expositie van de werken van Sjang van Bergen. Deze extra openstellingen worden ge organiseerd in het kader van de exposi- lie van de werken van Sjang van Bergen om hei publiek in de gelegenheid te stel len ook op andere dagen dan de woensdag- en zaïerdagmiddag het mu seum le bezoeken. De toegangsprijs, ook op de zonda gen, is 1,- voor volwassenen en 0,50 voor personen tussen 6 en 16 jaar. Bezit ters van een museumjaarkaart hebben gratis toegang. Bezitters van een bejaar denpas krijgen korting op de toe gangsprijs. Inlichtingen tel. 04780-83880, b.g.g. 23262 tijdens de kantooruren. Vragen...? Wendt u tot de gemeentelijke voorlichter Tentoonstelling in gemeentehuis De rondreizende tentoonstelling Architectuur in de 20e eeuw in Limburg" is van af maandag 15 juni a.s. te zien in de hal van hel gemeentehuis. Deze tentoonstelling geeft aan de hand van een groot aantal foto's, tekst en een dia-serie een overzicht van de ontwikkeling van de bouwkunst in deze provincie. Het bijzondere van dit projekt is, dal de gegevens ervoor niet alleen afkomstig zijn van de diverse gemeenten en des kundigen, maar ook zijn aangedragen door de bevolking die indertijd in ruime mate heeft gereageerd op in dag- en weekbladen geplaatste advertenties. De tentoonstelling omvat 32 panelen waarop, aan de hand van een groot aan tal foto's van bouwwerken uit deze eeuw, een overzicht wordt gegeven van de ontwikkeling van de bouwkunst in Limburg. Verder is er een audio-visual waarin op heldere wijze deze ontwikkeling wordt verduidelijkt. Daarnaast is er een boekwerkje waarin aan de hand van een aantal geselecteerde bouwwerken gepro beerd wordt een representatief beeld van de Limburgse bouwstijlen te geven. De tentoonstelling heeft er al een hele reis opzitten, want vrijwel alle Limburg se gemeenten zijn of worden bezocht. Gebleken is daarbij dat de tentoonstel- De welstandscommissie Dhr. C. van Rossum Secretaris van de welstandscommissie Burgemeester en wethouders van Venray hebben in hun vergadering van 4 ling goed bij het publiek aanslaat. Het projekt kon worden uitgevoerd dankzij een belangrijke subsidie van de Provincie Limburg en financiële bijdra gen van o.a. de Bond van Nederlandse Architecten. In Venray wordt de tentoonstelling verzorgd door de Venrayse BNA- architecten en het bureau Voorlichting van de gemeente. Dit laatste bureau haakt in op de expositie door het uit schrijven van een prijsvraag, waarin in woners van Venray kunnen aangeven wat zij het mooiste en/of het lelijkste gebouw van Venray vinden en het waarom daarvan. Elders op deze pagina daarover meer. juni 1987 voor de onderstaande bouw plannen bouwvergunning verleend. Zij, die menen door de afgifte van één of meer van deze vergunningen recht streeks in hun belang te zijn getroffen, kunnen op grond van de Wet A.R.O.B, daartegen bij het college van burge meester en wethouders van Venray een gemotiveerd bezwaarschrift indienen en wel binnen 30 dagen na datum het aanbouwen van een bijkeuken aan Herderstasje 15 te Venray, t.n.v, G.A. Verwey, W. van Houtstraat 26 te Nistelrode; het gedeeltelijk verbouwen van een onderwijsgebouw aan de Heu velstraat 4 te Venray, t.n.v. bestuur scholengemeenschap Jerusalem; het bouwen van een tuinhuisje aan de Pr. Bernhardstraat 50 te Venray, t.n.v, A.P.R. Hülsken; het verbouwen van een schoolge bouw aan de Leunseweg 2 te Venray, t.n.v. Gemeentebestuur Venray, Raad huisstraat 1 te Venray; het aanbouwen van een tochtpor- taal aan de Schutsboom 23 te Venray, t.nv. J.H. van Ochten; het bouwen van een fokvar- kensstal aan de Ripseweg 4 te Vrede- peel, t.n.v. Maatschap Cornelissen; het uitbreiden van een loods aan de Bremmenkamp 2 te Oirlo, t L.P.J. Zanders. De burgemeester van Venray, mr. H.J.M. Defesche. Vooruitlopend op de inzendingen voor de prijsvraag, waarover elders op deze pagi na meer, wist de redaktie enkele mensen al bereid le vinden hun mening te geven over wat zij mooi of lelijke bouwwerken in de gemeente Venray vinden. „Het mooiste gebouw van Venray zou ik zo een- twee-drie niet kunnen noemen, maar eruit springt toch zeker het Boschveld-collegealdus burgemeester Defe sche. „Met name de verhoudingen en de buitentrap maken het tot een heel mooi gebouw, dat op die plaats heel goed tot z'n recht komt. Verder staat er vlak bij de Veltumse kapel een door architekt Colsen gebouwde woningdie heel weinig traditionele elementen heeft, maar tegelijkertijd niets gekunstelds uitstraalt. Hét was eerst even wennen, maar her is een mooie en vooral originele woning". „Het pand van Colsen". Wethouder van Oers heeft zijn keuze snel gemaakt als je hem vraagt het lelijkste gebouw van Venray te noemen. Zo'n gebouw op die plaats en dat in relatie tot de omliggende bebouwing... dat dat toen heeft gemogen.' Hel harmonieert niet met z'n omgeving", aldus de wethouder die o.a. monumen tenzorg in zijn portefeuille heeft; „vooral door de vooruitstekende glaspui". Woonhuis bij de Veltumse kapel, naar een ontwerp van architekt Colsen. De keuze van burgemeester Defesche voor een van de mooiste gebouwen in Venray. De foto graaf, eveneens raadslid Den Brok, schreef ditmaal op de achterzijde: „Koopje uit de Maginot-linie"waarmee hij hel vergeleek met een Franse bunker uit het begin van deze eeuw. Smaken blijken dus, vooral waar het om bouwen gaat, te verschillen. Over mooi en lelijk in de bouwwereld kun je de meest uiteenlopende uitspraken op papier krijgen: „Hoe heeft „welstand" dat ooit goed kunnen keuren?", kun je even gemakkelijk zetten tegenover een reaktie als „Een fraai stukje architektuur!", waar bij het toch over een-en-hetzelfde gebouw gaat. Toch is praten over mooi en lelijk geen vrijblijvende bezigheid bij een gemeente. Bij de behandeling van een aanvraag voor een bouwvergunning speelt het wel degelijk een rol. Alleen wordt er dan genuan ceerd over gepraat en noemen we het niet meer „mooi", maar hijvoorbeeld „harmo niërend". Dat gebeurt dan door een zestal mensen: de welstandscommissie. STRIJDPUNT Secretaris van de welstandscommissie is C. van Rossum, een van de medewer kers van het bureau Bouw- en Woning toezicht van de gemeente: „Het welstandstoezicht bestaat nu al zo'n tachtig jaar en eigenlijk is het al die tijd een strijdpunt gebleven. Je kunt altijd wel iemand tegenkomen die er een mooi verhaal over kent vanuit z'n familie- of kennissenkring. Vaak blijft dan de ware toedracht niet interessant, maar wil men het gewoon in ere houden als „een mooi verhaal". De realiteit is dat we hier in Venray een viertal zeer deskundige en onafhankelijke architecten in de com missie hebben zitten, die samen met wethouder Willems als voorzitter en mijzelf als secretaris eens per vier weken bij elkaar komen om de grote(re) plan nen te beoordelen. Daarbij wordt dan vooral gelet op de stijl van het ontwerp, de materiaalkeuze, kleur of om het alle maal onder een noemer te brengen: of het ontwerp „harmonieert" met de om geving". VORMGEVING „We hebben enkele jaren geleden eens uitgezocht wie er zoal in Venray de ontwerpen aanlevert. Daar rolde als conclusie uit, dat 75% van alle bouwte keningen afkomstig was van mensen die je „tekenaar" zou kunnen noemen en slechts 25% van architekten. Natuurlijk is het dan zo dat het bij die ontwerpen veel gaat om kleine uitbreidingen, gara ges, dakkapellen e.d. en dan is er geen enkele verplichting om met een archi tekt te werken, maar de bouwer moet dan ook niet gek opkijken als wij pruts werk afkeuren. Doordat de regelgeving steeds ingewikkelder wordt, zie je tegen woordig toch steeds vaker gewoonweg meteen met een architekt in zee gaan. Kijk, vormgeving vereist nu eenmaal deskundigiieiJ en voorat dij het werken met vlakken". GOLFPLATEN Van Rossum: „Als de welstandscom missie iets afkeurt, dan is het zeker niet zo dat de goede oplossing meteen ook een duurdere is. Als een bouwer een golfplaaldak in zijn ontwerp opneemt, dan loopt deze kans dat het ontwerp daarop wordt afgekeurd. Als er dan daarvoor in de plaats met dakpannen moet worden gewerkt, dan is dat inder daad duurder, maar in zo'n geval kun je je veel beter afvragen of het eerste ont werp wel zo reëel was" Maar toch staat er bij de Veltumse kapel een woonhuis waar met golfplaat is gewerkt. Van Ros sum: „Dat klopt, maar het is ook weer niet zo, dat golfplaten uil den boze zou den zijn. Daar kun je best mooie dingen mee maken. De woning bij de Veltumse kapel, daar plaatste de welstandscom missie in eerste aanleg ook de nodige vraagtekens bij en zij heeft zich er daar om nadrukkelijk in verdiept waarom het ontwerp zo tot stand is gekomen. Een ontwerp hoeft heus niet traditioneel le zijn om goedgekeurd te kunnen wor den. Een ander voorbeeld daarvan is dan toch weer het pand van Coenen aan de markt. Dat staat in het grootst moge lijke kontrast met zijn omgeving, maar juist daardoor laat het de omringende gebouwen in hun waarde en kan het zélf ook tot z'n recht komen". SPREEKUUR De Venrayse welstandscommissie bestaat zoals gezegd uit een voorzitter (wethouder Willems) en vier onafhanke lijke leden. Daarvoor zijn aangezocht ir. Witteveen-Heere uit Eindhoven, J. Coppen uit Roermond, ir. Witlox uit Helmond en J. van Oort uit Uden, allen architekt. In hun werk wordt deze com missie bijgestaan door een ambtelijk se cretaris, C. van Rossum. Eens in de vier weken komen zij bij een voor het bespreken van de grote(re) ontwerpen. Dakkapellen, garages, klei ne verbouwingen kunnen in de regel ambtelijk - en dus sneller - worden afge werkt. Keurd de commissie een ontwerp af, dan wordt dit altijd met redenen om kleed. Zijn er bij de ontwerper en/of de opdrachtgever dan toch nog onduide lijkheden, dan kan men via de eerderge noemde secretaris een afspraak maken voor het spreekuur van de welstand scommissie om de zaak nog eens door te praten. van 8 t.m. 14 juni Lourdescomité afd. Venray (plaatselijke aktie); van 22 t.m. 28 juni Nationaal Epi lepsie Fonds (landelijke aktie). Alleen voor deze collektes is een col- lektevergunning verleend. Collekteren builen dé aangegeven pe riode is niet toegestaan. Collectanten en eollectrices moeten een op de collecte gericht legitimatiebe wijs kunnen tonen. Vragen? Wendt u tot de gemeentelijke voorlichter! „Lelijk vind ik de ten nishal Schaapskooiin het recreatiegebied Vlakwater". Aan het woord is de hui dige voorzitter van de welstandscommissie en wethou der, H. Willems. Een lelijke nissen hut in een mooi gebied zou niet mogen kunnen. Er is namelijk geen re kening gehouden met de omgeving, en dan heb ik het hier met name over de bestaande bebouwing en de na tuurlijke gesteldheid van het terrein. Verder is het een te grote onopgedeelde bouwmassa. Ook is er van het verkeerde materiaal gebruik gemaakt, namelijk donke re golfplaten van de grond tot aan de nok. Ik wil niet beweren dat het het mooiste is, maar in ieder geval mooi vind ik de Schuttersbuurt: de Schutsboom en Vendel. Dat is een integraal ontwerp, waarbij de -gesteldheid- van het terrein f met een Zich te glo oiing) ^als iiirgdngspiihtji 'êehanieerd. De woningen, het straten plan en de inrichting zijn qua ontwerp en materiaalge bruik op elkaar afgestemd, waardoor het als een een heid overkomt. De grote verharde oppervlakten geven het plan een versteend karakter, maar desondanks oogt het gebied plezierig en kleinschalig, ook al zitten er een paar grotere woonblokken in". zoal! SEh nn D Jan 7 Stat 580' Ans 13.0 22J) \N bi ANi De keuze voor het mooiste gebouw valt ook bij W. Grootjans, hoofd Ge meentewerken, op het Boschveld- college: „Ik woon er in de buurt en daardoor kom ik er vaak langs. Steeds valt me dan op dat de speelsheid van de gevels en de trappenpartij het feite lijk sobere gebouw zo'n evenwichtig karakter meegeven. Een gebouw als dit college of de brandweerkazerne of het politiebureau moet sober worden ge bouwd met het oog op de kosten en dan is het des te knapper om te zien hoe een architect, zoals in het geval van het Boschveld-college, met hel lij nenspel een mooi gebouw weet te ma ken. Een keuze maken voor een lelijk gebouw valt mij wat moeilijk, omdat je bij de beoordeling daarvan met drie zaken zit: het is en blijft subjectief, het hangt sterk van de omgeving af en uiteraard ook van het budget. Bij het politiebureau èn bij de brandweerka zerne hebben we gelukkig door het stellen van hoge eisen aan de architect gezien dat een krap budget niet een mooie bouwmassa in de weg hoeft te staan. Daarnaast is langduiig kijken een voorwaarde voor een reële beoor deling van gebouwen die je op het eerste gezicht misschien voor lelijk uit zou willen maken en dan aenk ik vooral ook aan fabrieken en flatge bouwen". Voor C. van Rossum, secretaris van de Venrayse welstandscommissie, is met name het wooncomplex aan het Gouden Leeuw-terrein goed gelukt: Dat verspringt en daardoor lijkt het mee te lopen met de omgeving. Voor zo'n hoog gebouw komt het niet mas saal over. Bij je keuze voor een lelijk gebouw zit her wat moeilijker. Voorat tegenwoordig zie je dat een feitelijk mooi ontwerp om financiële redenen onder druk komt te staan. Dan kan het nogal eens voorkomen dat de be zuinigingen ertoe leiden dat er een strak en weinigzeggend gebouw uitrolt. Een andere oorzaak kan ook zijn dal er alleen maar naar de gebruikswaarde van het gebouw wordt gekeken, zoals nogal eens met fabrieken gebeurt. Als er dan helemaal niets extra 's aan toe is gevoegd, dan zou je daarmee een aar dige omschrijving van het begrip le lijk'hebben, in die zin vind ik dan de Nest ié fabriek in Oostrum lelijk, voor al ook door de gele kleur die er daarna overheen is gegaan Prijsvraag voor jong en oud Inhakend op de reizende tentoonstelling „Architektuur uit de 20e eeuw in Limburg", organiseert het bureau Voorlichting van de gemeente Venray een prijsvraag over wat mooie en wat lelijke gebouwen zijn en waarom iets mooi of lelijk is. Alle inwoners van Venray krijgen - ongeacht hun leeftijd - de kans een wedstrijdformulier in te vullen met als opdracht aan te geven welk gebouw of welke gebouwen zij het mooiste en/of het lelijkste in Venray vin den. In aansluiting op het thema van de tentoonstelling moeten de gekozen gebouwen wèl uit deze eeuw stammen en moeten de deelnemers vooral ook aangegeven waarom ze het door hun aangedragen gebouw het mooiste of le lijkste vinden. Degenen die het beste onder woorden kunnen brengen waarom zij een gebouw mooi of lelijk vinden, vallen in de prijzen. Er zijn drie hoofdprijzen te winnen, te weten VVV geschenkbonnen ter waarde van 25, 50 en 75 gulden die door wethouder Willems aan de winnaars zullen wor den uitgereikt. Alle inzendingen zullen ter kennisname aan de Venrayse welstandscommissie worden aangeboden. Het mooiste gebouw in de gemeente Venray vind ik De reden daarvoor is, dat Het lelijkste gebouw van Venray vind ik.. De reden daarvoor is, dal Naam inzender; Adres: Leeftijd: Knip het formulier uit en stuur dit voor i juli a.s. op naar Gemeente Venray, Postbus 500. 5800 AM Venray of lever het in bij de receptie van het gemeen tehuis.

Peel en Maas | 1987 | | pagina 10