Onrust en onzekerheid bij de politie (Miuyl;hof Het was een rumoerige carnaval Schoonmaakbedrijf „de lelie" 30 jaar jong Vijftien Venrayse kandidaten voor Provinciale Staten verkiezingen Het is nu de tijd, om aan de tuin van straks te denken. Tuincentrum Jaaroverzicht FNV Infoteam In het deze week verschenen jaarver slag van de Venrayse gemeentepolitie schrijft de korpschef, de heer G. de Bruijn, dat 1986 een jaar was, waarin geen schokkende of geruchtmakende zaken de aandacht vroegen. Deson danks toch ook een jaar waarvan een lezenswaardig versiag is gemaakt over het werk van 55,5 mensen, die trachtten een aanvaardbaar niveau van politie zorg in onze gemeente te garanderen. Er is volgens de korpschef grote on rust en onzekerheid bij de Nederlandse politie in het algemeen en de Venrayse politie in het bijzonder, tengevolge van de bezuinigingen en ,,efficiëncy-kor- ting". Daadwerkelijke samenwerking is tot op heden slechts tot stand gekomen tus sen de korpsen van Venlo en Tegelen; in het bijzonder bij de leidingen van die korpsen. Uit het jaarverslag memoreren wij een aantal onderwerpen. Daar waar ver gelijkingen met het vorig jaar mogelijk zijn, zijn de cijfers tussen haakjes ge plaatst. HUISVESTING, MATERIEEL EN WAGENPARK De bestaande klachten over verwar ming en luchtverversing zullen tot het verleden gaan behoren nu het onder houd van die installaties in handen is gegeven van de leverancier. De camera's en monitoren bleken door intensief gebruik versleten te zijn en werden vervangen. In totaal werd door het wagenpark 222.822 Km (250.000) afgelegd. Omdat enkele auto's op LPG werden overge schakeld kon het brandstofverbruik in guldens hetzelfde blijven als een jaar eerder. Het zware motorgeluid voor de Diesels maakt het nachtsurveil leren minder goed mogelijk. KLACHTEN EN WAARDERING In 1986 werd 15 (8) maal geklaagd, over het optreden van de politie, hetzij bij de officier van justitie hetzij bij de burgemeester. Na onderzoek bleek tegen niemand van de betrokken politie- Langstraat 83 - Venray Tel. 04780-83965 bgg 10520 mensen maatregelen noodzakelijk. Ze ven maal kon men schriftelijke waarde ring tonen voor de inzet en het optreden van de politie. GEVONDEN EN VERLOREN 506 (660) voorwerpen werden als ge vonden aangegeven, c.q. gedeponeerd. Tenminste 128 voorwerpen konden weer bij de rechtmatige eigenaar terug bezorgd worden. Er kwamen 744 (900) meldingen van verloren voorwerpen. INSLUITINGEN In 1986 werden in totaal 367 (411) personen irigesloten. 50 (61) personen voor andere korpsen; 43 (73) voor de justitie met inbegrip van Ter Peel; 4 ten behoeve van de Sociale Recherche en 5 ten behoeve van andere bijzondere diensten. Door het eigen korps werden 265 (277) personen voor kortere of lan gere tijd ingesloten. VOORKOMING MISDRIJVEN EN VOORLICHTING In de permanente expositieruimte wordt in ruime mate aandacht geschon ken aan de preventie. Op allerlei gebied wordt voorlichting gegeven over het voorkomen van inbraak en diefstal. VALSE ALARMERINGEN In 175 (105) gevallen moest de politie uitrukken bij valse alarmeringen. 161 van die meldingen vonden plaats op tijdstippen, dat geen personeel aanwe zig moest zijn. 110 maal was een techni sche storing oorzaak. De kost de politie tenminste 350 manuren op 44 werkda gen. Vanuit één bedrijf kwamen in korte tijd 15 valse meldingen binnen. Het ge volg was, toen daar werkelijk werd in gebroken, de politie verstek liet gaan omdat gedacht werd dat het wéér om een valse melding ging. HULPVERLENING In 1986 werd tenminste 1400 maal een beroep gedaan op de politie om te hel pen, te bemiddelen of te assisteren. Veel klachten kwamen binnen over ge luidsoverlast. Kon in de meeste gevallen een gesprek al oplossing brengen, in een aantal geval len moest de apparatuur in beslag worden genomen De 7 x 24 uur bereikbaarheid met be trekking tot de geestelijke volksgezond heid werkte uitstekend, omdat de politie steeds kon beschikken over professio nele hulp. SLACHTOFFERH ULP Sinds jaar en dag besteedt de politie aandacht aan de slachtoffers van mis drijven. Bij inbraken wordt steeds een bezoek gebracht door 'n ambtenaar van de afdeling Voorkoming Misdrijven. MISDRIJVEN In 1986 werd van de 2321 (1579) mis drijven (niet zijnde verkeersmisdrijven) aangifte gedaan. 928 (770) aangiften hadden te maken met eenvoudige diefstallen, terwijl 460 (376) aangiften betrekking hadden op inbraken. 455 (270) vernielingen werden aange geven. Daarvan betroffen 78 vernielin gen aan openbare gebouwen. Opgehelderd werden 547 (393) mis drijven. Van de eenvoudige diefstallen werden er 113 (89), van de inbraken 62 (134) en van de vernielingen 69 (42) op gehelderd. 606 verdachten werden in 1986 aan gehouden, 55 (56) werden in verzeke ring gesteld. Het aantal opgemaakte processenver- baal met betrekking tot justitionele zaak bedroeg 1134. VERDOVENDE MIDDELEN Twee Duitsers werden vorig jaar hier op een parkeerplaats aangetroffen in het bezit van hasj. Een Venrayse werd in Spanje aange houden met 3 andere Nederlanders, ter wijl zij in het bezit waren van 246 kg hasj. Twee dealers uit Venray werden aangehouden wegens bezit van 365 kg. hasj. In 1986 kwam er informatie binnen waaruit blijkt dat er sprake is van handel in harddrugs. Dit jaar dienen daareom onderzoeken vooral naar handel in harddrugs prioriteit te krijgen. FIETSEN/BROMFIETSEN In 1986 werden 650 (552) fietsen ont vreemd, waarvan er 251 (34) konden worden opgespoord. 8 (4) diefstallen van fietsen konden worden opgehelderd en tegen 13 verdachten werd procesver baal opgemaakt. 116 (128) Fietsen werden gevonden. Hiervan konden er 43 (49) worden terugbezorgd. 47 (46) fietsen werden door de politie verkocht. 21 (10) Bromfietsen werden gestolen. 13(10) konden worden teruggegeven. VERKEERSONGEVALLEN In 1986 werden 619 (621) aanrijdin gen bij de politie gemeld. Er vielen 4 (4) doden te betreuren, terwijl 183 (110) personen gewond raakten. 60 personen moesten in een ziekenhuis worden opge nomen. Carnaval 1987 is een van de rumoe rigste carnavals van de afgelopen jaren geweest. Veel geweldplegingen, diefstal len, inbraken vielen er tijdens deze dolle dagen te noteren. Wij hebben ze alle maal eens op een rijtje gezet. MISHANDELINGEN Een viertal knapen deed aangifte van mishandeling. In de nacht van zaterdag op zondag, ongeveer half een, werden zij zonder aanleiding door een aantal jongelui in het gezicht geslagen en ge schopt. Een van hen moest zich onder medische behandeling stellen. De da ders zijn nog onbekend. In dezelfde nacht rond 3 uur liep een 19-jarige jongeman uit Overloon in de Grotestraat toen hij door een onbeken de werd aangesproken over het jasje dat hij aan had. Meteen kreeg hij een klap in zijn gezicht. De jongeman wilde niet vechten en vluchtte 't Koetshuus in, in het Schoutenstraatje, achterna gezeten door de onbekende. Hij kwam in 't Koetshuus ten val en liep een slagader lijke bloeding op. De politie, die in de nabijheid was, werd gewaarschuwd, en bracht de jongeman naar het zieken huis. Na behandeling kon hij naar huis worden gebracht. In de nacht van zondag op maandag kwam een 46-jarige Venrayer met opge zwollen jukbeen en blauw oog aan het politiebureau aangifte doen van mis handeling in de omgeving van de Leunseweg, gepleegd door een plaats genoot. Het onderzoek in deze is nog lopende. Op hetzelfde tijdstip werd een 20- jarige jongeman bij de Schouwburg door een 17-jarige plaatsgenoot zodanig mishandeld, dat hij per ambulance naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. Hij had diverse verwondingen in zijn gezicht en een snijwond bij het oog, een afgebroken tand en een gebroken neus. De dader kon worden aangehouden en ingesloten. Hij was ook betrokken bij eerdere mishandelin gen bij de schouwburg op zaterdag avond, waarbij vier inwoners van Ven ray zonder aanleiding mishandeld werden. AANHOUDING In de nacht van zondag op maandag vond een groep jongelui in Leunen, kennelijk onder invloed van alcohol, het nodig om de politie wat te jennen. De politiemannen incasseerden veel omdat het carnaval was. Toen de knapen met hun beledigingen te ver gingen, werden twee knapen aangehou den. Enkele anderen, die probeerden de aanhouding te verhinderen, werden met de wapenstok verwijderd. De aangehoudenen waren jongeman nen van 18 en 20 jaar uit Overloon. Zij werden in het politiebureau ingesloten en later, na verhoor en aanzegging dat procesverbaal zal worden opgemaakt, huiswaarts gezonden. AANHOUDING Even na 05.00 uur maandagochtend, werd de politie door een attente inwoner medegedeeld,dat hij iets verdachts had gezien in de voetbalkantine ,,Den Bog- gerd" aan de Sportlaan. De politie trof daar een 22-jarige man aan, die de kan tine was binnengekomen na eerst een ruit te hebben vernield. Zijn bedoeling was daar goederen te ontvreemden. Dankzij de attente inwoner ging dat niet door. De dader werd naar het politie bureau overgebracht en ingesloten. Hij bleek in het bezit te zijn van een gesto len Fiets. Hij blijkt ook nog bij eerder gepleegde diefstallen betrokken te zijn geweest. Hangende het verdere onder zoek is hij in verzekering gesteld. INBRAKEN EN DIEFSTALLEN Met geweld werd toegang verkregen tot het gebouw van de KMBO aan de Bevrijdingsweg. Ontvreemd werden een radio, een decoupeerzaag, een boor en enig geld. Tijdens een korte afwezigheid van de bewoners werd een ongewenst bezoek gebracht aan een woning aan de Kie- vietsweg te Ysselsteyn. Het gehele huis bleek doorzicht te zijn. In zover kon worden nagegaan bestond de buil uit een klein geldbedrag. Vrijdagmiddag werd uit een café in het centrum een zwart lederen jack ont vreemd waarin een schooletui met pen nen en een telmachine. De waarde be draagt 500,-. Een jongeman uit Venray ging maan dagavond naar het Meerdal in America om daar te gaan zwemmen. Hij had zijn kleding en een paar Roots schoenen in het daarvoor bestemde kastje gedaan en dat afgesloten. Bij het naar huis gaan bemerkte hij dat zijn schoenen verdwe nen waren. Voor hem een schadepost van ruim ƒ100,-. De Venrayse politie heeft inmiddels kontakt opgenomen met de direktie omdat in het verleden al meerdere soortgelijke diefstallen heb ben plaatsgevonden. DADERS VERNIELINGEN AANGEHOUDEN Zaterdagavond, even voor twaalf uur, betrapte een bewoner van de Oost singel twee jeugdige knapen bij het ple gen van vernielingen aan geparkeerde auto's. Hij wist die knapen in de kraag te grijpen en aan de politie over te ge ven. Het waren twee 13-jarige jongens uit Meerlo en Venray. Bij nader onder zoek bleek dat zij aan twaalf geparkeer de auto's vernielingen hadden aange richt. Het betrof vernielingen aan bui tenspiegels, radio antennes en ruitenwis sers. De ouders hebben beloofd voor de schade te zullen opkomen. BROMFIETSER GEWOND Vrijdagavond rond 23.00 uur werd een 16-jarige knaap uit Venray, die met zijn bromfiets vanaf de Paterslaan de kruising met de Leunseweg-Oude Oos- trumseweg-Patersstraat opreed, aange reden door een tegemoetkomende per sonenauto, die vanaf de Oude Oostrum- seweg linksaf sloeg om de Leunseweg op te rijden. De bromfietser kwam na de botsing tegen een op de Leunseweg stilstaande personenauto terecht en werd daarbij gewond. In het ziekenhuis bleken de verwondingen mee te vallen. De auto, die het ongeluk veroorzaak te, werd bestuurd door een 21-jarige inwoner uit Veulen. De auto van de ver oorzaker, de stilstaande auto en de bromfiets werden beschadigd. AUTO ONTVREEMD Zaterdagmorgen ontdekte een bewo ner van de Fagotstraat dat zijn Ford Taunus GL verdwenen was. In de auto waren nog diverse bescheiden van de ei genaar aanwezig. WEGPIRATERIJ MET GEVOLGEN Vrijdagavond rond 23.00 uur reed een echtpaar uit Bergen met zijn auto over de Mgr. Hanssenstraat te Oostrum, toen een tegenligger naderde met groot licht. Deze reed zover naar links, dat de man uit Bergen genood zaakt was naar rechts uit te wijken, om een botsing te voorkomen. De vrouw van de Bergenaar draaide zich in de au to in paniek om, om haar kind. dat ach ter zat, te beschermen. Daarbij is zij mogelijk met haar hand bij de portier grendel gekomen, want plotseling ging de deur open waardoor de vrouw uit de auto viel. Bij de eerste hulp in het zie kenhuis werd zij voor een hoofdwond en wat kneuzingen behandeld. De tegenlligger is doorgereden, in de richting Wanssum. Het was vermoede lijk een donkerkleurige BMW met 4 ko plampen en twee verstralers. De politie hoopt op getuigen die deze zaak verder kunnen ophelderen. De kleinste aanwij zing kan al van groot belang zijn. MISHANDELING Maandagavond deed een 18-jarige Venrayse jongedame aangofte, dat om streeks 209.45 uur, toen zij uil een taxi stapte, door een nog onbekende man in het gezicht werd geslagen. Zij heeft zich onder dokters behandeling moeten stel len en in het ziekenhuis bleek dat haar neusbeentje was gebroken. De politie stelt een onderzoek in. In de nacht van maandag op dinsdag werd een caféhouder in zijn zaak aan de Schoolstraat door enkele personen tegen zijn hoofd geslagen. Hij moest zich bij de EHBO van het ziekenhuis laten behandelen. Ook zijn vrouwelijke hulp kreeg enkele klappen. Oorzaak van de mishandeling was, dat deze lastige klanten door de caféhouder ver zocht werden zijn zaak te verlaten. De politie hoopt, mede, met de hulp van getuigen, achter de' identiteit van de daders te komen. GEVAARLIJK VANDALISME Maandagavond tegen elf uur werd ontdekt, dat in het wegdek van de Kapelweg te Leunen een putdeksel van de riolering verdwenen was. Hierdoor ontstond een zeer gevaarlijke situatie voor het verkeer. Het putdeksel was niet terug te vinden. Deze vorm vangevaar lijk vandalisme werd gelukkig tijdig ontdekt; een volgende keer kan het te laat zijn. DURE MERCEDES ONTVREEMD Maandagavond tussen 19.30 en 01.00 uur werd een aan de Valkenkampstraat te Oostrum geparkeerde Mercedes ont vreemd. De auto, met een waarde van 50.000,was eigendom van een in woner van Oostrum. DIEFSTALLEN Uit een café aan de Paterslaan werd maandagavonmd ten nadele van een jongeman uit Venray, een korte zwarte jas ontvreemd. Uit een café aan de Langstraat werd een halflange zwarte damesjas met ca puchon en ritssluiting ontvreemd. De benadeelde is een inwoonster van Ven ray. Uit datzelfde café werd ten nadele In 140 gevallen werd aangifte gedaan van het doorrijden na een aanrijding. 36 maal kon een veroorzaker van een on geval worden opgespoord. TECHNISCHE ONDERZOEKEN [APK] KEURINGEN In 1986 werden 120 (202) voertuigen, waaronder 90 (170) personenauto's en 17 (32) bromfietsen, op technische gebreken onderzocht. 48 (108) perso nenauto's werden in overleg met de eigenaar direkt naar de sloop afge voerd. 45 Kentekenplichtigen mochten na reparaties te hebben aangebracht, weer aan het verkeer deelnemen. 232 Kentekenbewijzen werden ingevorderd. Mede tengevolge van de APK keuringen is het aantal .rotte auto's" kleiner ge worden. Het tijdig aanbieden van de auto's ter keuring laat echter nogal te wensen over. ALCOHOL Tegen 49 (55) automobilisten en bromfietsers werd procesverbaal opge maakt wegens rijden onder invloed. In 7 (7) gevallen werd de bloedproef gewei gerd. 43 (45) automobilisten kregen, zonder dat procesverbaal werd opge maakt, een rijverbod opgelegd. RESERVEPOLITIE Het korps reservepolitie werd met 7 personen uitgebreid en ook daar deed het vrouwelijk element haar intrede. De reservisten worden regelmatig ingezet bij praktische dienstuitvoering. RECHERCHE Veel aandacht werd besteed aan de winkeldiefstallen. In het eerste halfjaar '86 werd een onderzoek verricht naar een reeks winkeldiefstallen op grote schaal door vier Venrayse dames, die in een veertiental winkels voor een bedrag van 15.000,— hadden gestolen. In totaal verleende de recherche 151 dagen bijstand aan de gemeentepolitie fe Venlo en aan de rijkspolitie te Horst. 25 verdachten, inwoners van Venray werden aangehouden op verzoek van de politie te Gemert, Helmond, Horst, Tegelen, Venlo en Oploo. 32 Personen van buiten Venray pleegden diefstallen en inbraken in Venray. Aan recherchesurveillance kon door gebrek aan mankracht nauwelijks iets worden gedaan. De Venrayse recherche hoopt dat er binnenkort meer samenwerking zal komen met andere korpsen waarbij ook gedacht wordt aan de Centrale Infor matiedienst. Verenigingsnieuws dient dinsdags vóór 10.00 uur te zijn ingeleverd van een Venrayse jongeman een grijze jas met gebreide kraag gestolen. In die jas zat ook een opvouwbare parapluie en blauwe sjaal. De waarde van de jas en de inhoud bedraagt 200, BEROVING IN VELTUM Maandagavond omstreekd 19.00 uur is een 39-jarige man uit Eindhoven, die bij familie in Venray op bezoek was om carnaval te vieren, in het bosje tussen het winkelcentrum/wijkcentrum en de weg Veltumse Kleffen door vier perso nen overvallen en beroofd van zijn portemonnee met circa veertig gulden. Na deze beroving gingen de nog jeugdige daders er vandoor in de richting van het winkelcentrum-Haam- makerstraat. Nadat de man achterover was gedrukt heeft hij zich verzet, maar moest dit opgeven, want een van de knapen zette hem een mes op zijn keel. Er werd fluisterend gesproken, vermoe delijk geen Nederlands. Naar schatting zouden de overvallers tussen de 17 en 19 jaar oud zijn. Mogelijk zijn er mensen geweest, die de daders rond dit tijdstip in die buurt hebben zien lopen. In deze berovings zaak kan de kleinste aanwijzing de politie helpen. De politie heeft direkt al alle moge lijke mankracht ingezet, maar heeft tot op heden de daders nog niet kunnen vinden. Al zal het zesde lustrum van Van Els- wijk schoonmaakbedrijf „De Lelie" niet ofFicieel worden gevierd, voor de bijna 200 personeelsleden zal het berei ken van deze mijlpaal niet onopgemerkt voorbijgaan. Tijdens een op 21 maart te houden personeelsavond zullen de grondleggers Frans van Elswijk en zijn echtgenote Mia gehuldigd worden dat ze 30 jaar geleden de moed hadden om als startende ondernemers te beginnen. Frans van Elswijk (60) kwam in 1946 vanuit Egmond aan Zee in het kader van de Bisschoppelijke Hulpaktie als metselaar naar het rampgebied Venray. Mede door die aktie werden jonge bouwvakkers vanuit het Haarlemse dio cees ingezet bij de wederopbouw. Ook zijn ouders en andere gezinsleden kwa men mee naar Venray. Maar zoals zovele bouwvakarbeiders kreeg Frans te maken met het cementex- ceem, juist in de periode dat zijn zuster, die huishoudelijk werk deed bij de Zusters Ursulinen, thuis stond te vertel len, dat ze zo bang was op de ladder te klimmen om de ramen te zemen. Frans besloot de gok te wagen om glazenwasser te worden. Hij startte bij zijn eerste klant, de Firma Zwitserlood, gevestigd in het pand waar nu de apo theek De Monninkskap zit, op de hoek Patersstraat-Paterslaan Met een bakfiets, ladder en emmer voerde hij zijn eerste opdracht uit, voor een bedrag van 11 kwartjes oftewel ƒ2,25. Die opdracht voerde Frans op de le maart uit, en dat was de eerste vrij dag van de maand, toen juist de Paters kerk uitging. „Het schijnt voor mij toch wel onbewuste reclame te zijn geweest, want dat ramen werden gelapt in op dracht, was voor Venray nieuws en werd dus ook het gesprek van de dag", zo herhinnert Frans van Elswijk zich. Toch was het eerste half jaar niet ge makkelijk en als hij niet de steun had gehad van zijn vrouw dan had hij het waarschijnlijk geen 30 jaar volgehou den. In de aktie „Voor 1,75 de ramen van de bovenverdieping schoon" lag de basis van zijn succes. Van de een kwam de ander en zijn eerste klanten werden de winkeliers. Er zijn er bij die na 30 jaar nog steeds tot zijn klanten behoren. Met de industrialisatie van Venray kwamen de grote opdrachten binnen. Sinds Inalfa in Venray gevestigd is, ver zorgt „De Lelie" daar de schoonmaak. Over het behalen van diploma's, door zijn personeel, is de bedrijfsleiding vol lof. Want velen behaalden het diploma hoger en midden kader schoonhouden, brand- en roetreiniging, gevelreiniging en tapijtreiniger. GOEDE NAAM Niet voor niets hebben de medewer kers en -werksters van „De Lelie" dan Nog nooit in de geschiedenis van Ven ray hebben zich zoveel kandidaten aan gemeld om geplaatst te worden op de lijsten, welke op woensdag 18 maart a.s. deelnemen aan de verkiezingen voor de Provinciale Staten in Limburg. Meen nu niet dat hel college van Pro vinciale Staten geen belangrijk bestuur sorgaan is. Steeds meer krijgt de gewone burger te maken met beslissingen welke op provinciaal niveau worden genomen, omdat de centrale overheid steeds meer taken afstoot en deze oplegt aan de pro vincies. Daarbij komt nog het belangrij ke facet dat uit de leden van Provinciale Staten de leden van de Eerste Kamer worden gekozen. Door deel te nemen aan de komende Provinciale Staten verkiezingen kan men invloed uitoefenen op provinciaal én landelijk niveau. Op lijst 1 (CDA) slaat Harry Philip- sen uit Ysselsteyn. Als zittend Statenlid staat hij op de 6e plaats van de CDA lijst, het hoofd van de Beheersdienst van de gemeentepolitie, Stanley Goeloc, staat op een 12e plaats. Naast zijn admi nistratieve taak bij de politie heeft hij zich ingezet voor het buurtwerk als se cretaris van de wijkraad Veltum. Op de 36c plaats staat de Mevr. Bosman- Aarts. Zij is huisvrouw. Op de lijst in Dekenaal verband staat op de 29e plaats Jan Rutten, landbou wer en wethouder van de gemeente Meerlo-Wanssum. Op de 35e plaats staat J. Hurenkamp, rector van het Boschveldcollege in Venray. Op lijst 2 (VVD) staat op de 13e plaats Jan Houba, secretaris van het Waterzuiveringsschap Limburg en lid van de Venrayse gemeenteraad. Op de 21e plaats staat Mr. Gerard Thijssen, die destijds in de Venrayse raad zijn sporen heeft verdiend en tot de oprich ters van de VVD in het Venrayse be hoort. Op de 24e plaats staat een ander Venrays raadslid, Leo Janssen. Hij is in het dagelijkse leven ec. directeur van een installatiebedrijf. Op lijst 3 (PvdA) staan twee inwoners van Venray. Op de 9e plaats André Leijssen, docent bij verschillende onder wijs en raadslid in Venray. Op de 17e piaats treffen wij wethouder Henk Wil- lems aan. Lijst 4 (D'66) kent geen enkele Ven rayse kandidaat. Op de 22e plaats van lijst 5 (PPR) staat Henk Flapper, die in het verleden voor deze politieke partij in Venray zeer actief is geweest. Als hoofd Innovatie van bouwbedrijf Nelissen-van Egteren heeft hij in breder verband een goede kijk gekregen op wat zich nationaal af speelt. Op lijst 6 (gecombineerde lijst PSP- CPN), treffen wij op de 10e plaats aan Netty de Römph die al 12 jaar onder vindt wat het is Bijstandsmoeder te zijn. Zij heeft verschillende studies gevolgd en staat steeds op de bres voor hen, die hulp behoeven. Op lijst 7 (gecombineerde lijst van GPV, RPF en SGP) staan geen inwo ners van Venray. Op lijst 8 (Partij Nieuw Limburg) treffen wij weer 3 inwoners aan. Op de 5e plaats Joost van de Vorle. Volgens hem gaat deze partij minstens zes zetels halen. De partij Nieuw Limburg is op gericht door verschillende oud-leden van de PvdA en bestuursleden van het FNV, die het met de huidige koers van de PvdA niet eens waren. Op de 7e plaats staat de Venrayse huisvrouw Mies Janssen-Baur en op de laatste plaats John Marks, buschauffeuren voorzitter van het FNV Venray. Op lijst 9 (Socialistische Partij) tref fen wij op de 7e plaats de Venrayse huis vrouw Jacqueline van de Riet. ook als beroep interieurverzorger/sler. Onder de bijna 200 personeelsleden be vinden zich 15 mannelijke krachten. Dat de sfeer in het bedrijf goed is blijkt wel uit het feit dat velen er meer dan 5 jaar werkzaam zijn als part-time. Enkele zijn zelfs meer dan 12'/2 jaar in dienst en een medewerker binnenkort 20 jaar. Vele bedrijven worden iedere dag door de interieurverzorgsters bezocht, per dag worden zeker enkele hectare vloeroppervlak gezuiverd. De grootste opdrachten waren het schoonmaken van een koekfabriek in het Duitse Kleef en het reinigen van de nieuwbouw van het ziekenhuis. Alle werknemers, of het nu mannen of vrouwen zijn, hebben een volledige cao. Frans is er trots op nooit proble men met de vakbond, bedrijfsvereni ging of belastingdienst te hebben gehad. Zijn grootste trots is, dat het bedrijf de beschikking heeft over een calamitei tenwagen, die op elk uur van de dag of nacht binnen een kwartier inzetbaar is. Die wagen is meer dan eens bij een cala miteit ingezet. Was het in de beginjaren de grote kracht opdrachten te krijgen van parti culieren, die opdrachten komen er niet meer want dat is .voor die particulieren bijna niet te betalen. Zijn verste vaste klanten zijn in Maastricht en dat zegt ei genlijk voldoende over de bekendheid van „De Lelie". MODERN BEDRIJF Frans was vele jaren brandweerman en wel bevelvoerder. Meerdere keren moest hij na de brand terug, maar nu als schoonmaker. Vijf jaar geleden bij het blussen van een bosbrand liep hij een hernia op, die nooit meer goed is gene zen. Hij moest afscheid nemen van zijn „brandweer" en kon zelfs niet vijfen twintig jaar volmaken. Door zijn handicap moest hij ook de dagelijkse leiding overgeven aan twee zoons. Peter werd technisch directeur en Bert economisch directeur. Ook de computer deed zijn intrede bij „De Le lie" want zonder computer kan een schoonmaakbedrijf het niet meer aan. In den lande is „De Lelie" wat betreft de automatisering zijn tijd ver vooruit. De zoons hebben de dagelijkse leiding maar vader Frans bemoeit zich toch nog met het een en ander, zeker als het om de inkoop gaat. Dat „De Lelie" groot is geworden en in deze omvang bestaat is volgens Frans van Elswijk voor het grootste deel te danken aan de inzet van zijn vrouw. Het eenmansbedrijf dat Frans van Elswijk in 1957 als startende onderne mer begon, is door inzet en doorzet tingsvermogen, zonder subsidie, uitge groeid tot hei grootste schoonmaakbe drijf van Noord-Limburg en Oost- Brabant en dat mag gerust eens gesteld worden. Het FNV Infoteam heeft een over zicht gemaakt van de activiteiten, welke in 1986 zijn uitgevoerd naar aanleiding van het Infoteam spreekuur voor de FNV-Ieden. Het in juni 1985 opgericht Infoteam heeft in totaal 784 gevallen in de meest letterlijke zin afgewerkt. De ene keer kon worden volstaan met het schrijven van een kort briefje, een andere keer moest veel worden gecorrespondeerd om een zaak tot een goed einde te bren gen. Diverse zaken moesten worden doorgestuurd naar de Rechtskundige Dienst van het FNV. Uit het jaarverslag blijkt een grote verscheidenheid aan klachten en vragen om hulp: 142 ar beidszaken, 138 belastingszaken, 45 burgerlijke zaken, 57 huurzaken, 42 lid maatschap vakbonden, 32 onderwijs, 164 sociale verzekeringen, 131 sociale voorzieningen, 31 ziekefondskwesties. In geld uitgedrukt betekende dit een totaal van 608.486,75. Het spreekuur wordt iedere le, 3e en eventueel 5e donderdag van de maand gehouden in wijkcentrum De Kiosk in het Brukske. In principe is het een vrij- inloop-spreekuur, doch de laatste tijd wordt ook volgens afspraak gewerkt, om lange wachttijden te voorkomen en zich beter te kunnen voorbereiden. De Venrayse kiezers hebben derhalve keuze genoeg. Alleen is het natuurlijk even zoeken om hen op de kandidaten lijsten te vinden.

Peel en Maas | 1987 | | pagina 5