KERKDIENSTEN Oude foto Ook ineens van de wereld afgesloten? VAKANTIE: Stille omgang Landelijke vastenactie in Noord-Limburg I Heel de kerk heel de wereld Kringvergadering Jehova's getuigen PLOTSELING WORD JE BEUMAPAnENT Je goed recht, ook als je reuma hebt! GROTE KERK VENRAY van 7 tot en met 14 maart 1987 Zaterdag 7 maart: 9.00 Ism. Maria Voermans-Janssen; ouders Arts-Cor- nelissen en Jeu Jenniskens; Harry Messemaeckers; 19.00 Zondagdienst: overl. ouders van Bracht-Cremers; Her man Bexkens (buurt); Henny Frederiks- Vink (buurt en vrienden); Jozef Peeters; Grad Bisterveld; Jan Flinsenberg (coll.); ouders Sikes-Nelissen; Anna Sie- bers-Rutten (coll.); Bertha Huisman van Soest (coll.); Jo Janssen (coll.). Zondag 8 maart: Eerste zondag van de veertigdagentijd. 8.00 lsm. voor een overledene (B.); 9.30 Lat. Hgm. Her man en Lies Gerrits-Hermans en overl. ouders; Pastoor van Boxtel (S); Hannes Klaassens; 11.00 Gezinsviering met als thema: „Elk huisje draagt zijn kruisje" Anna te Oevers-Putman; Lei Vermeu len (col.); Johan Verhoeven en Willy; ouders Jacobs-van de Loo; ouders Reynders-Artz. Maandag: 8.00 lsm. ouders Jacobs- Arts en familie; 19.00 lsm. Johan de Bruijn en zoon Piet; An Swaters-Welten (buurtver. St. Jozef); fam. Mius-Bek- kers (S). Dinsdag: 9.00 lsm. overl. fam. Backus-Thuijls; 19.00 lsm. Agnes Camps-Thié. Woensdag: 9.00 lsm. oude stichtin gen; 19.00 lsm. Lei Vermeulen (coll.). Donderdag: 9.00 lsm. tot bijzondere intentie. Vrijdag: 9.00 lsm. voor een overlede ne (B); 19.00 lsm. ouders Janssen-Huij- bers; ouders Coenen-Houtackers en zoon Ed (S). Zaterdag 14 maart: 9.00 lsm. W. Broers, echtgenote en overel. kinderen; 19.00 Zondagsdienst: Herman Bexkens; overl. ouders Swinkels-Cremers; Bertha Huisman-van Soest (coll.); 1ste jaard. Loed Lucassen; Grad Goumans; Jo Janssen (coll.); Ben Franssen en Door Graat. Akolieten: Zaterdag: 19.00 Peter Harrewijn, lezer: A. Noyens. Zondag: 8.00 Pascal en Maikel Brons, lezer: J. Wekking; 9.30 G. de Groot; 11.00 Irma Maassen en Elke Janssen. Misdienaars: Maandag en dinsdag: 19.00 Irma Maassen en Elke Janssen. Woensdag en vrijdag: 19.00 Wilco Jansen. KAPEL ST. SERVATIUS Zaterdag: 18.30 Liturgieviering met volkszang. Voorgangers: G. van Loe- nen en J. Korf. Lektrice: Zr. Jacintha. Kollekte: Reumafonds. Zondag: 9.30 Liturgieviering met koor en volkszang. Voorgangers: G. van Loenen en J. Korf. Lektrice: Zr. •Hélène. Kollekte: Reumafonds. Maandag t/m donderdag: 18.30 Liturgieviering; voorganger: G. van Loenen. PAROCHIE PATERSKERK Erstye zondag van de veertigdagen tijd. H. Missen: 9.00; 10.15 hoogmis ge zongen door Crescendo; 11.45; 18.00 avondmis. Vrijdag: 19.00 avondmis om de zegen van God te vragen over de gezinnen van de parochie. Zaterdag: 17.00 gelegenheid om te biechten; 18.30 avondmis. Misintenties: Zaterdag: 18.30 echtpaar Janssen- Kelders overl. ouders Rongen-Buijs- sen en overl. familie jrg. Djraar van den Bosch Anna Lormans-Gerrats en Joep van Mechelen. Zondag: 9.00 Martien Fleurkens, echtgenote en zoon; 10.15 Antoon Lu cassen; 11.45 Harry Clephas Jan Volleberg en Lies en Herman Jeukeri- Verhulsdonk; 18.00 overl. familie Manders-Hüpen. Maandag: 8.00 overl. ouders Akker mans-Timmermans; 19.00 Jacques van Rhee. Dinsdag: 8.00 overl. fam. Gerrits- Hermans; 19.00 Wim van den Munck- hof en overl. familie. Woensdag: 8.00 t.e.v. O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand; 19.00 overl. ouders Lucassen-Maassen en Pater Florentius overl. fam. Martens- Fleurkens. Donderdag: 8.00 uit dankbaarheid; 19.00 overl. fam. Janssen-Krijns Jacques Nijsen. Vrijdag: 8.00 Joh. Janssen, zoon Martin en overl. familie; 19.00 gezins mis; jrg. Jac. van Dijck Wim Janssen en overl. fam. Janssen-Wolbertus. Zaterdag: 8.00 Celina Rojer en Con stant Rojer. Akolieten en Misdienaars: Zaterdag: 18.30 Leo en Johan Pou- wels. Zondag: 9.00 Martijn Smelt; 10.15 Tonny Vermeulen; 11.45 André Basten; 18.00 Martin Leenders. Maandag en vrijdag: 19.00 Peter Weijs. Dinsdag en donderdag: 19.00 Pascal en Emiel Kusters. PAROCHIE H. FRANCISCUS VAN ASSISIË BRUKSKE Pastoor H. Vernnoy, Klarinetstraat 32, tel. 85206. Zaterdag 7 maart: 18.15 H. Mis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van onze parochiegemeenschap. Zondag 8 maart: Eerste zondag in de vastentijd. 10.45 H. Mis uit dankbaar heid. De kindercrèche wordt verzorgd door Margo Franssen. Maandag: 19.00 H. Mis voor Walter Klaasen. Dinsdag: 8.30 H. Mis voor de ver volgde Kerk. Woensdag: 18.30 Rozenkrans; aan sluitend 19.00 H. Mis voor Hans Pou- wels. Donderdag: 8.30 H. Mis voor roepin gen tot het priesterschap en het religieuze leven. Vrijdag: 19.00 H. Mis uit eerherstel tot het Goddelijk Hart van Jezus. Mededelingen: Na de vieringen kunt U weer het jaarlijkse zakje van de vastenaktie mee nemen. Biechtgelegenheid: elke zaterdag van 17.00 tot 18.00 uur. Uw gezinsbijdrge kunt U overmaken op reknr. 23.18.08.461 N.C.B. Venray of giro 2552386 t.n.v. R.K. Kerkbestuur Brukske, inz. Gezinsbijdrage, Marim bastraat 26. Met oprechte dank! PAROCHIE VREDESKERK Zaterdag 7 maart: 18.00-18.30 gele genheid om te biechten; 19.00 Voor avondmis voor de le zondag in de Veertigdagentijd. Zang door het Jonge renkoor „Chrisko". Voor de overl. fam. Derks-Smits, als jaargetijde, voor overel. Wilhelmus Tijssen, voor Marie Rongen-Peeters (coll.); voor Antonius Siebers (coll.); voor Jan Straatman (coll.). Zondag 8 maart: le zondag in de Veertigdagentijd. 8.30 voor het gees telijk en tijdelijk welzijn van de paro chie; 10.00 Hoogmis, gregoriaans. Voor Maria Cuppen-Pingen, voor Walter Klaassen (gebedsgroep); 11.30 voor overl. fam. Martens-Michiels, Voor Mariet Thielen-Linders, voor Sharon Oomens (buurt), voor Bets Gooren-Nie- markt (coll.), voor Gon Jansen-van Sambeek (coll.). Maandag: 8.00 voor de Christenen die vervolging lijden; 19.00 jaargetijde voor overl. ouders v. d. Waeter-Hou- wen; voor overl. families Litjens-Jacobs en Hiils-Remmen. Dinsdag: 8.00 tot bijzondere intentie (H. L.); 19.00 voor de zieken van de parochie; voor overl. ouders Linders- van Herpen, Geurts-Rieter en Mariet en Teng. Woensdag: 8.00 voor Martinus Pont man en Gijsberetus van Blokland; 19.00 voor Frans Schmitz, voor Jacobus Strij- bosch, voor Harry Hendriks en overl. fam. Donderdag: 8.00 tot bijzondere in tentie; 19.00 voor priesterroepingen en roepingen tot het religieuze leven. Vrijdag: 8.00 als eerherstel aan het Goddelijk Hart; 19.00 tot bijzondere in tentie. Zaterdag 14 maart: 8.00 ter ere van het Onbevlekt Hart van Maria. Misdienaars en Akolieten: Zondag: 8.30 Henk v. d. Oever; 10.00 Urbain van Weert, Robert Ver- steegen en Jos Verstegen; 11.30 Giel Krijnen en José Cornejo. Maandag, dinsdag: 19.00 Rob Cop- pus en Heiko Mathes. Woensdag,' donderdag: 19700 Tuaii Lopez en Frank Mathes. Vrijdag, zaterdag: 19.00 Giinther Stamper en Pascal van Gerven. Woensdagmiddag 11 maart spelmid- dag voor de misadienaars, van 14.00 - 16.00 uur. Alle misdienaars zijn van harte welkom. PAROCHIE OIRLO Zaterdag: 19.30 gez. H. Mis (Jonge Garde Koor). Sjang Steeghs Hendri- kus Nabben Hubertus van de Berg Thei Philipsen. Zondag: 10.30 PI. Eucharistieviering bij gelegenheid van de installatie van H. J. te Plate O.M.I, tot pastoor van onze pareochie. Deken C. Buschman zal de installatie verrichten. Medewerking door Muziekvereniging „Ons Genoe gen", Dames- en Herenkoor en Jonge Garde Koor. int.: st. Theodora Kemme- lings st. Willem Claessens, Gertrudis Ewals en Maria Baten Petronella Cus- ters-Litjens namens buurt Haalakker. Dinsdag: 9.00 H. Mis st. Johanna Billekens, Petronella Versleijen en Catharina Versleijen. Woensdag: 9.00 H. Mis st. Christiaan Friesen en Catharina Thijssen. Donderdag: 9.00 H. Mis voor de pa rochie. Vrijdag: 9.00 H. Mis Wilhelmina Lempens. Zaterdag: 19.00 gez. H. Mis (Dames koor). Lei Ewals Wiel Baltissen (jrd.) st. Piet Rongen en Gertrudis Euwals Wim Rongen Wilhelmina Janssen-Pe- ters Jos Driessen. PAROCHIE CASTENRAY Zaterdag: 19.00 jgt. v. Lei Heidens. Zondag: 8.00 jgt. v. Pier Janssen; 10.00 uit dankbaarheid b.g.v. 85ste ver jaardag (Donders) en als jgt. P. J. Steeghs, Maria Litjens en Anna Henckens. Dinsdag: 19.00 v. overl. ouders Emonts, Hein en Martinus. Woensdag: 8.00 Gezinsmis (offe raars). Donderdag: 19.00 v. overl. ouders van Kuyck-Verrijdt. Vrijdag: 8.00 t.e.v. O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand (offerblok). Misdienaars: Ronny-Wilbert: zaterdag, dinsdag, woensdag; Ivan-Sepp: zondag 8.00, donderdag, vrijdag; Martij n-Renee: zondag 10.00 uur. PAROCHIE LEUNEN le zondag in de Veertigdagentijd. In dit weekend vindt de eerste telling van de kerkgangers plaats ten behoeve van de jaarlijkse statistiek van de paro chies in Nederland. Zaterdag: 19.00 lsm. v. Anna Ver- heijen Ism. v. Henricus Leijssen lsm. v. Wilhelmus Claessens en overl. familie weekd. v. Martinus Vennekens (1) maandd. v. Wim Heidens gest. jrd. v. Willem Keijzers en echtgenote. Zondag: 9.30 Hgm. voor een zieke Hgm. voor pastoor Litjens; 11.00 lsm. v. Gertruda Spreeuwenberg lsm. v. Anna Philipsen-Lenssen gest. jrd. v. over. ouders Josef en Petronella Lit- jens-Nabuurs gest. jrd. v. Gerard Lit jens. Maandag: 19.00 lsm. v. overl. ouders Pijpers-Sijbers, zoon Harry en zuster Chrysanthe (Nellie Pijpers) lsm. v. Johannes Loenen en Leida Loenen- Poels. Dinsdag: 19.00 v. Maria Loonen- Scheffers gest. jrd. v. Hendrik Heesen en echtgenote. Woensdag: 19.00 lsm. t.e.v. de H. Gerardus (G) lsm. v. Nellie Litjens- Nabuurs (vw kaartclub). Donderdag: 19.00 lsm. v. Anna Philipsen-Lenssen (vw Boodenstraat) gest. jrd. v. Peter Johannes Rongen en echtgenote. Vrijdag: 19.00 lsm. v. Jozef en Gerrit Claessens gest. jrd. v. Peter Emons, echtgenote en overl. kinderen. Zaterdag: 19.00 Ism. v. Fer en Marie Lucassen weekd. v. Martinus Venne kens (2). Akolieten: za 19.00 Twan Willems en Fred Litjens; Hgm. zo 9.30 Geert Thijs sen, Mark en Johan Hermans; 11.00 Martin en Tonny Heesen. Misdienaars: ma t/m vr Twan Wil lems en Fred Litjens. Lektoren: za 19.00 J. Jenniskens; zo 11.00 J. Reintjes. Overleden: Op zondag 22 februari 1987 overleed geheel onverwacht Mar tinus Vennekens, Vullingsstraat 33. Hij was meer dan 50 jaar lid van het kerkkoor en ook lektor in onze kerk. Na een plechtige uitvaartdienst legden wij hem te rusten op ons kerkhof op 26 februari 1987. Vastenaktie: Gedurende de hele vastentijd kunt U de zakjes vopr de Vastenaktie deponeren in de daarvoor bestemde offerkisten in de kerk of in de brievenbus van de pastorie. PAROCHIE YSSELSTEYN Zaterdag 7 maart: 19.00 jrd. Sjeng Geurts; Fr. Horrevoiets en Andriana Havermans. Zondag: Eeerste zondag van de Vasten. 10.00 maandd. Toon Winnen; jrd. Willem Spreeuwenberg en Maria Vervoort; 11.30 Maretinus van Lee; uit dankbaarheid. Maandag: 19.00 jrd. M. Hendriks; fam. Wismans-Droesen, Gooren. Woensdag: 19.00 tot int van de fam. Jansen-Philipsen. Vrijdag: 19.00 maandd. Grad Ver- heyen; jrd. Grad Arts; Ben Geurts. Misdienaarsbeurten Zaterdag: Mike Kuunders er. Peter Janssen. Zondag: 10.00 Rob en Tjeerd Jennis kens; 11.30 Marc Derckx en Mattie van Ass. Door de week: Tom v. Asten en Dave Martens. Let op: dinsdag en vrijdag na school tijd oefenen: Andy Philipsen en Bas Vergeldt. RECTORAAT VEULEN Zondag 8 maart: 1ste zondag van de Vasten. Zaterdagavond om 7 uur Hgm. zal. An de Lauw-Classens en Hgm. uit dankbaarheid. Zondag: 9.45 Hgm. zal. Grad Clas sens en Petran Clephas; 11.15 Hgm. zal. Pieter van Meijel en Hgm. le zes- wekendienst Peter Muysers. Maandag: 8 uur lsm. tot bijz. intentie K. H. Dinsdag: 8 uur lsm. tot bijz. intentie B.; 's avonds om 8 uur Parochie- en Dorpsraadvergadering Woensdag: 8 uur lsm. zal. An de Lauw-Classens. Donderdag: 8 uur Ism. zal. Wim v. d. Gooren kinderen. Vrijdag: 8 uur Ism. tot bijz. intentie G. Zaterdagavond om 7 uur Hgm. jgt. zal. H. Vollenberg en echtgen en Hgm. zal. Teng Jenneskens. Akolieten voor 8 maart: Tr. Reintjes, J. Geurts, K. Backer. Misdienaars: T. Hegens en P. J. Lit jens. PAROCHIE MERSELO Zaterdag: 19.00 Henricus van Meyel en Petronella van Rijswijck Zondag: le zondag van de vasten 10.00 Maria Poels-Bouten v.w. de Buurt Wethouder Pubbenstraat en Coppelenberg; 11.30 Annie van Hoof- Gielen Maandag: 8.30 Josef Emonts, Maria Poels en Kinderen Dinsdag: 8.30 Petronella v.d. Heuvel, overleden ouders en kinderen en Anna Bouten en Ant. v.d. Hogenhof; A.M. Drabbels en dochter Wilhelmina. Woensdag: Schoolmis: 8.30 school- mis voor roepingen; 19.00 Antoon van Rijswijck Donderdag: 8.30 Mathijs Gielen en overl. kinderen. Vrijdag: 8.30 Martinus van Stiphout, Johanna van Rijswick en zoon Wilhel mus. Zaterdag: 19.00 uit dankbaarheid (M) MISDIENAARS Zondag, woensdagavond en zaterdag Heidi Litjens en Karin Tijssen 11.30 Wendy Poels en Ilse Michels. Kollectanlen Zaterdag: J. Verhaag; Zondag 10.00 J. v. Hoof; 11.30 Teng Arts Kerk poetsen: Mevr. Stiphout-v. Osch Veldslraat, Mevr. v. Ass, Haag 36 Binnenkort zult U de envelop ontvan gen voor onze vastenactie. Zoals al be kend zal de vastenactie dit jaar zijn voor Pater Wim van Meyel en zijn werk in Brazilië. Informatie hierover vindt U in „Os Krentje" en de folder die U met de envelop ontvangt. Tracht edelmoedig te zijn. Moge deze bijdrage een gedeelte zijn van uw Vasten. Zo is het bedoeld in de H. Schrift. Nu door de winterse omstandigheden het officiële voetballen kans loopt te worden afgelast, kunnen we door middel van deze foto toch nog aandacht schenken aan deze volkssport „van de bovenste plank". Het is een foto van voetbalclub D.S.O. (Door Samenspel Overwinnen), gemaakt omstreeks 1926 op het sport veld aan de Leunseweg. Op de achter grond de tuinmuur van het Paterskloos- ter. le rij v.l.n.r.: Joos Beerkens, Toon Oudenhoven, Joep Loonen, Ber Tonen, Joos Oudenhoven. 2e rij v.l.n.r.: Jep Siebers, bestuurs lid, kapelaan Jan Dickels, geestelijk ad viseur, Jan Kusters, Teng Lemmens, Harrie v. d. Heuvel. Hub van Bergen (ook genaamd Hub Litjens), Fons Sie bers, Sjef Truijen, Sjef Vermeulen, Sjefke Janssen, bestuurslid, Sjraar Janssen, bestuurslid. Deze foto is voor geinteresserden ver krijgbaar bij J. v. d. Putten, Westsingel 18, tel. 89803. RECTORAAT VREDEPEEL Zaterdag: 19.00 voor overleden oud rektor P. Pelt Zondag: 10.00 voor overleden Maria Botden-Geurts en Tonny Maandag: 8.00t.i.v. M. Jansen Dinsdag: 8.00 voor overleden Henk Nabuurs Woensdag: t.i.v. de familie v. Helvoirt-v.d. Weijer; donderdag: 8.00 voor de overledenen van de familie Vogelsangs Gerrits; Vrijdag; 8.00 voor overleden Petran v.d. Pasch; Zaterdag: 19.00 voor overleden Jo van Eerd-Strijbos Misdienaars van de week: Jeroen Marcellis en Renzo van Duijnhoven; N.b~ Op woensdag 11 maart a.s. zullen wij om 20.00 uur in het gemeenschaps huis onze parochievergadering houden. Allen van harte welkom. RECTORAAT SMAKT Zaterdag: 19.00 plechtige avondmis koor Laus Deo uit Arcen. Intenties voor alle vereerders van St. Jozef; Zondag: 8.30 te Holthees lezingen en gebedsdienst met H. Communie. 8.30 H. Mis t.e.v. de H. Jozef voor fam. Ebus, fam Bobaerts-Kersten. 10.00 plechtige hoogmis koor Logeko over- loon, Intenties Fam. v.d. Broek, v.d. Valk en overld fam. Th. Gooren en fam. v.d. bosch; 11.30 H. Mis t.e.v. de H. Jozef; 15.00 Gebedsdienst t.e.v. de H. Jozef; Maandag: 9.30 H. Mis in de kapel van St. Jozef uil dankbaarheid; Dinsdag: 9.30 H. Mis voor een no veen voor een zieke; Woensdag 9.30 II. Mis, t.e.v. de H. Jozef intentie voof overl. fam. Evers- Koenen; Donderdag: H. Mis 9.30 voor fam. Lammers. Vrijdag 9.30 H. Mis voor zegen in de gezinnen. VAMOS A VER Noticias Religiosas El viernes proximo el dia 6 marzo cara las 20.00 h. en la sala Jan Kleeven en Geysteren: pelicula de la fiesta del Pa dre Juan; Todos los Espanoles son cor- dialmente invitados; entrada gratis; du ration 2 horas. Hasta la vista. Noticias culturales El sabado proximo a las 20.00 h. en el Centro: kina. El viernes el dia 20 de marzo a las 20.00 h. Asmablea general en el centro con el siguiente orden del dia Aprobacion de los Estatutos; apro- bacion del reglamento interno. Hasta la vista; JEHOVA GETUIGEN Hierbij nodigen wij U uit voor het bijwonen van een bijbeltoespraak met als thema U kunt thans in vrede leven in de kringhal op de Bennekomseweg 250 in Bennekom. Aanvang van de toespraak 2 uur n.m. gratis toegang geen collecte. In de nacht van 21 op 22 maart wordt dit jaar de Stille Omgang te Amsterdam gehouden Vanuit Noord-Limburg en Oost-Bra bant trekken ook dit jaar weer veel vrouwen en mannen naar Amsterdam voor een nachtelijke omgang. In het middelpunt staat de viering van de Eucharistie. De intentie van dit jaar is: BIDDEN OM GELOOF als vaste grond van wat wij hopen. Een uur vroeger als andere jaren vertrekken uit diverse plaatsen auto bussen eerst naar Cuyk. Daar is om half tien een plechtig Lof. In Amsterdam is na een kofiiepauze in de aula van de universiteit de omgang. On twee uur is de Hoogmis in de kerk van de Krijtberg aan de Singel. Na de viering is eerst een rustpauze in dezelfde aula met gratis koffie. Daarna gaan alle deelnemers langs de kortste weg weer naar huis terug. Omdat in' de toekomst de viering stipt op tijd kan be ginnen, is men ruim een uur eerder thuis als voorgaande jaren. In alle kerkportalen hangen affiches van de Stille Omgang met de plaatse lijke informatie. Buskosten zijn onveranderd: 25, Voor inwoners van Venray zijn kaartjes verkrijgbaar bij Sigarenmaga zijn 't Hofke, Julianasingel en Willem straat 8, tel. 04780 - 83372. Voor deze mannen en vrouwen vertrekt de bus om 20.45 uur van halte de Burggraaf. Ook dit jaar werken de zes dekenaten van Noord-Limburg weer samen in de Landelijke Vastenaktie. De Vastenaktie vraagt deze keer de bijzondere aandacht voor het wereldvoedselvraagstuk. Dit wordt uitgewerkt in het thema „Kijken met de ogen van een ander". Twee jaar geleden werden we door televisiebeelden opgeschrikt: op zeer in dringende wijze werden we getuigen van de honger in Afrika. Kleine boeren worden door de grootgrondbezitters verdreven van hun land. Deze groot grondbezitters bezitten ca. 85% van alle landbouwgrond en verbouwen andere landbouwprodukten, die bestemd zijn voor de export. De plantage-arbeiders delen niet of nauwelijks in de winsten die verkregen worden uit de geëxpor teerde artikelen: het spel van vraag en aanbod speelt zich ver van hen af. Daarnaast komt dat de grootgrond bezitters vele bomen, o.a. bananen bomen die vroeger voedsel opleverden, kappen om hun plantages zo groot mogelijk te maken. Een gevolg hiervan is weer dat er minder schaduw valt op de bodem, waardoor de grond eerder uitdroogt. Zo is het oprukken van de groot grondbezitters naast mensvriendelijk ook nog eens milieu-onvriendelijk. De Landelijke Vastenaktie wil nu hulp bieden aan kleinschalige projek- ten; hierdoor wordt de bevolking aan de basis geholpen om zich economisch on afhankelijk op te kunnen stellen. Zo wordt een gevoel van machteloosheid een beetje opgeheven en dat stimuleert om verder te gaan. Welke konkrete projekten de Lande lijke Vastenaktie in Noord-Limburg dit jaar heeft vindt U gedurende de komen de weken in de kolommen van deze krant. Ook in de jaarlijkse Vastenaktie- krant, die verschijnt in de week van 2 maart, kunt u weer veel informatie vinden over wat de Werkgroep Noord- Limburg van de Landelijke Vastenaktie dit jaar tijdens de vastentijd doet. Wanneer u op school of in uw werk groep een diaserie of videoband wilt draaien over het werk van de Landelijke Vastenaktie in Afrika, dan kunt u kon- takt opnemen met Zr. M. Hendriks, Antoniuslaan 80, Venlo (tel. 077 - 820441) of met mevr. A. Groelelaars, Emmastraat 11, Horst (tel. 04709 - 1393). Hier kunt u ook terecht voor een Vastenaktiekrant. Voor meer informatie over de projekten kunt u terecht bij Th. Kuyer, Zolastraat 13, Venlo (lel. 077 - 826811). Wanneer u de projekten van de Landelijke Vastenaktie financieel wilt steunen, kan dat via giro 225.79.19 t.n.v. Werkgroep Vastenaktie Noord- Limburg. Op zondag 8 maart a.s. houdt de oe cumenische basisgroep Venray haar maandelijkse viering. Tijd 11.30 uur. Thema Vervreemd en thuis. Voorganger F. Sanders. Plaats: trefpunt St. Anna Venray. Komende weekeinde zullen ongeveer 1200 Noordlimburgse Getuigen in hun landelijke congreshal in Bennekom het thema „Vreugdevol beproevingen ver duren, brengt Gods goedkeuring", ern stig onderzoeken. Recentelijk hebben Getuigen van Jehovah in Griekenland en Rwanda te maken gehad met vervolging. Over de gehele wereld is het werk van Jehovah's Getuigen in 33 landen geheel of gedeel telijk verboden. Het programma zal de aanwezigen daarom helpen te begrijpen waarom er beproevingen kunnen worden verwacht, welke voordelen uit het verduren ervan voortvloeien en waarom zij vreugdevol kunnen zijn. De openbare toespraak op zondag middag „U kunt thans in vrede leven", zal belangstellenden helpen te beseffen wat de bron van vrede is en hoe zij thans in vrede kunnen leven. De Getuigen nodigen iedereen uit dit geloofsversterkende programma bij te wonen. Nadere inlichtingen kan men krijgen bij de plaatselijke afdeling. REE GEDOOD Een reegeit, die de Jan Poelsweg te Ysselsteyn overstak moest dat met de dood bekopen. De politie heeft nog wat zoekwerk moeten doen voordat het dier in de berm werd gevonden. komt er iemand van de thuishulp om mij uit te kleden.' Voor iemand als mevrouw H. Vinkenborg-Bodenstaff uit Haarlem 66) die jarenlang huishoude lijk werk als haar hobby beschouwde, valt het extra zwaar dat nu uit handen te moeten geven. Zesjaar geleden kreeg ze acuut reuma. Zo maar van de ene op de andere dag werden haar vingers en tenen stijf. Via huisarts en reumatoloog belandde ze in het ziekenhuis. Ze verbleef daar vele malen en vele maanden voor het vaststellen van de medicatie, operaties aan hand en voeten en aan de maag die van medicijngebruik te sterk had geleden. Ze kent alle bijwerkingen als bloedin gen, ontkalking van de botten en een zó dunne huid dal een vallende denneappel al in staat was haar been te verwonden terwijl haar kous heel bleef Maar ze kan helaas niet zonder medicijnen. Ze z\jn voor haar wat benzine is voor een auto, al kun je in haar geval beter van kippekracht spre ken dan van die van een paard Mevrouw Vinkenborg vertelt alles droog en nuchter. Ze maakt de ongemakken niet er ger en ook niet minder. Daardoor geeft haar verhaal een goed inzicht in het leven van een doorsnee reumapatiënt. Natuurlijk is het zo dat de 300.000 mensen in Nederland die aan reumatoide arthritis lijden - één van de ergste reumavormen vanwege de bijko mende vergroeiingen - ook 300.000 ver schillende verhalen kunnen vertellen. Toch zal menig patiënt zich in dit verhaal herken nen. Briefjes 'Reuma is een zeer vermoeiende ziekte. Daar klaagt iedere patiënt over. Op een ge geven moment is het 'tot hier en niet ver der'. Dan zou een buitenstaander zeggen 'Maak dat nou even af, dan ben je tenminste klaar', maar dal kan net niet meer. Zet je toch door, dan moetje het bezuren. In het begin duurt het even voor je dat door hebt Je komt uit het ziekenhuis waar alles voor je gedaan wordt en dan merkje datje een hele boel dingen niet meer zelf kunt doen. Je kunt niets meer oppakken, niet bukken, til len, laat alles uit je handen vallen. Ja, dan heb je wel zo'n grijptang om iets mee op te rapen, maar dat is niet zo eenvoudig. Grote dingen zoals een krant, dat gaat nog wel, maar een potlood bijvoorbeeld: dat kost me een uur. En ik heb zo vaak een potlood no dig om briefjes te maken voor als er iemand komt. 'Wil je een blik openmaken, een pak melk, een appel schillen?' en ga zo maar door Tweemaal per week komt de therapeute. Zij beweegt mijn vingertoppen, schouders en nek. Als ik een lelijk gezicht trek, dan stopt ze. Zelf moet ik proberen mijn voeten te strekken, vooral de tenen. Dat is om de drommel geen pretje Ze leert je ook te ontspannen om de pijn beter te verdragen. Die is er namelijk altijd. Als zij klaar is komt de ambulante thuis hulp. Die kleedt me aan; dat kan ik zelfniet. Je draagt als reumapatiënt extra veel kleren: een hemd, een onderblouse, een onderjurk enz. Stof op stof, dat schuift niet en dal blijft allemaal op je rug hangen. Als de thuishulp niet komt, komt de verpleegkundige. Die helpt twee keer per week met douchen en aankleden. Ook de gezinshulp komt twee keer per week; als alles goed gaat tenminste, want er zijn, wegens bezuinigingen, geen reservekrachten voor vakantie of ziekte. De gezinshulp houdt het huis op orde, wast, strijkt, doet een boodschap etc. Ze gaat ook wel eens met mij uit in de duwwagen, maar daar is meestal geen tijd voor: het is óf een schoon huis óf een frisse neus's Avonds Alsjeblieft geen verpleeghuis Toch zorgen het aangepaste huis en al die losse hulpen ervoor dat mevrouw Vinken borg niet in een verpleeghuis hoeft. Daar zou ze voor geen goud naar toe willen, om- dal daar volgens haar helemaal geen privacy meer bestaat. Nu draait ze tussen de bedrijven door haar lievelingsmuziek - koren en James Last - en heeft ruimte om haar eigen bezoek te ont vangen. Niet al haar contacten hebben met reuma te maken. Me vrouw Vinkenborg is al een hele tijd weduwe; de vrienden van vroe ger heeft ze vast kunnen houden. Bij voorkeur praat ze niet over haar ziekte. Liever hoort ze verhalen over vakanties van andere mensen. Sinds kort kan zij ook uit eigen ervaring daarover meepraten Op reis met het Reumafonds 'Toen ik in Sole Mio was, een reumakliniek in Noordwijk. hoorde ik van een vrouw naast me dat ze het reuze naar haar zin had gehad in het vakantiecentrum van het Reu mafonds, Groot Stokkert op de Veluwe. Dit jaar ben ik daar ook geweest. Het is me best bevallen Ik heb ook een bootreis ge maakt met het Reumafonds op de Rijn en Moezel. Dat was een geweldige ervaring. Ik kan het iedereen aanbevelen. Juist als je weinig de deur uitkomt, is zq'n vakantie onbetaalbaar. Je moet er op tjjd eens uit om je zinnen te verzetten. Dan blijft het leven, ondanks reuma, toch wel de moeite waard.' Als half Nederland de biezen pakt om te een gerust hart deel kunnen nemen omdat voet of per fiets. auto. bus, boot, trein, cara- ze weten dat ze ingoede handen zijn. Toen van of vliegtuig zijn weg le zoeken naar zon en avontuur, is er een grote groep die niet mee kan doen aan deze volksverhuizing. Die groep bestaat uit zieken en gehandicap ten. 'Ho. ho.' zegt u nu misschien, 'je vergeet dan wel degenen die hun vakantiegeld op een andere manier moeten besteden omdat de wasmachine kapot is of omdat het gezin aan nieuwe winterkleren toe is Dat zullen er inderdaad vandaag de dag heel wat zijn, maar dan nóg kun je met een de ziekte.' paar gezonde benen je vrije dagen wande- De praktijk is gelukkig anders. Reacties die lend of fietsend doorbrengen, terwijl je binnenkomen op de afdeling recreatie van 's nachts slaapt in een tent of bij vrienden en het Reumafonds, zijn bijzonder positief. In kennissen. Je hoeft immersniet bang te zijn het reumabulletin dat vier maal per jaar trappen of drempels op je pad te vinden en wordt gezonden naar donateurs die fl0,-of een toilet dat zo laag is datje er niet meer af meer perjaar overmaken, worden daar vaak in 1957 - waren het 25 gasten die een reisje naar Valkenburg maakten. Nu zjjn het er 5200 op 25 reizen naar o.a. Duitsland, Enge land, Zwitserland, Spanje en Italië. Het zou den er nog veel meer kunnen zijn, omdat helaas veel meer mensen reuma hebben. Positieve reacties Misschien denkt u nu: 'Dat lijkt me maar niks, al die mensen met reuma bü elkaar dan wordt er natuurlijk steeds gepraat over kunt komen. Dat maakt een wereld van ver schil. Als gezond mens sta je daar niet zo bij stil. Dal hoeft ook niet, want er zijn gelukkig anderen die dat wél doen. Het Nationaal Reumafonds bijvoorbeeld. Al bijna 30 jaar organiseert men daar reizen voorbeelden van gegeven. Mocht u zelf reuma hebben of iemand ken nen die deze ziekte heeft, vraag dan eens in formatie over reizen en prijzen aan bij de af deling recreatie van het Nationaal Reuma fonds, Statenlaan 128,2582 GW Den Haag. waaraan mensen die reuma hebben, met Telefoonnummer 070-503221.

Peel en Maas | 1987 | | pagina 10