De waarde van het dialect Uitkering of loon of beide cor verfhal Gedwongen verkoop van woningen bezorgt Venray strop van 3 ton Mestproblemen Cursus „Wel gesolliciteerd" Inspraak bij uitbreiding „Oelbroeck" Sint Anthonis Judokampioenen PEEL EN MAAS Stijging van (woon)Iasten, echtschei ding en werkloosheid zijn er de oorzaak van geweest, dat ook in 1986 in Venray een aantal woningen, gebouwd met garantie van rijk en gemeente „gedwon gen" moesten worden verkocht. In totaal ging het over de verkoop van een tiental woningen, waarvoor rijk en ge meente garant hebben gestaan voor be taling van rente en aflossing. Het totale verlies als gevolg van de „gedwongen" verkoop bedroeg/618.000,waarvan de helft voor rekening van de gemeente is gekomen. Dit bedrag komt neer op tweemaal het geraamde bedrag en is bijna evenveel als het totale verlies in de jaren 1976-1985. Volgens een gemeente lijke nota moet voor 1987 op eenzelfde verlies worden gerekend. Bij het opheffen van het Hypotheek fonds Noord en Middenlimburgse gemeenten besloot de gemeenteraad een vrijgekomen bedrag van ruim 700.000 voor de te verwachten verliezen te reserveren. Dit bedrag werd dus be stemd om de verliezen uit „gedwon gen" verkoop van woningen op te vangen. Door de strop van 300.000,— in 1986 zal de reserve nog 490.000,— be dragen. Met de te verwachten tegenslag in 1987 van ongeveer eenzelfde bedrag zal de reserve praktisch op zijn en de gemeente genoodzaakt worden de te verwachten tekorten in de gemeentebe groting voor 1988 en de meerjarenbe groting op te nemen. Zoals bekend stellen rijk en gemeente zich garant voor betaling van rente en aflossing van een door een bank te ver lenen hypotheek. Steeds meer komt het voor, dat de eigenaren van de woningen als gevolg van b.v. werkloosheid, echt scheiding en te hoge (woon)lasten, hun betalingsverplichtingen niet meer kun nen nakomen. Tussen 1976 en 1985 is het 21 keer voorgekomen, dat het eigendom moest worden verkocht en dat rijk en gemeente „de boot" ingin gen. Alleen al in 1986 moesten tien woningen „gedwongen" worden ver kocht. Wij waarschuwden reeds eerder, da{ procesverbaal zal worden opgemaakt als verspreide mest niet binnen de 24 uur is ondergewerkt. Dat staat immers in de Algemene Politieverordening van de gemeente. Door de afdeling Bijzondere Wetten Van de'Gemeentepolitie werden- twee landbouwers, wegens mest op land bouwgronden aanbrengen, bekeurd. De mest kon niet binnen een etmaal onder- geploegd worden. Nogmaals, men zij gewaarschuwd. Overmacht door weersomstandigheden of overlopen van bassins, helpen niet. Er zal procesverbaal worden opge maakt. Tijdens een klein debat in de commis sie voor agrarische zaken, deze week ge houden, bleek dat er toch wel enig ver schil is in de redaktie van de huidige politieverordening en de nieuwe die op landelijke leest geschoeid, straks zal worden ingevoerd. In de huidige verordening is het ver boden tijdens strenge vorst mest uit te rijden. In de nieuwe verordening is het ver boden op bevroren grond mest te lozen. Beide verboden zijn duidelijk inge geven door het feit, dat bij strenge vorst de mest niet binnen 24 uur onder de grond kan worden gewerkt. En dat is te allen tijde een verplichting. Maar evengoed is er in beide verboden toch wel enig nuance-verschil BEROEPSKEUZEVOORLICHTING OVER TOERISME EN REKREATIE Op woensdag 18 februari a.s. organi seert het Bureau voor Onderwijs- en Beroepskeuze te Venray i.s.m. het Con tactcentrum Onderwijs-Arbeid (regio Venray e.ö') van 14.00 uur tot 16.00 uur een voorlichtingsmiddag over het be- roepsgebied toerisme en rekreatie. Geïnteresseerden die aan deze thema tische middag willen deelnemen dienen zich uiterlijk 17 februari mondeling danwel telefonisch aan te melden bij de administratie van het Beroepskeuze- bureau dat gevestigd is op de Leunse- weg 2a (t.o. Paterskerk) tel.: 04780 - 10032. Gestart wordt met een algemene inlei ding omtrent beroepen en studiemoge lijkheden binnen genoerfide sektor. E.e.a. wordt met video-materiaal geïl lustreerd. Tevens is een beroepsinteresseonder deel in het programma opgenomen, waarmee de aanwezigen kunnen toetsen of opleidingen en funkties in dit be- roepsgebied bij hen aansluiten. Vervolgens komt een gastspreker aan hel woord die verslag zal doen van zijn studie- en werkervaringen. Tot slot kunnen de deelnemers zich onder deskundige begeleiding meer per soonsgericht verder informeren in de informatheek van het Beroepskeuze bureau. INFOMAP Alle deelnemers ontvangen voorts een infomap waarin de meest relevante ge gevens van die middag zijn opgenomen. De kosten voor deelname zijn 6,— per persoon. meesterschilders nog even achter het postkantoor maar.... Binnenkort Paterslaan 7 Venray, tel. 04780-82810 Maandelijks worden er duizenden sollicitatieprocedures afgewerkt. Steeds weer een zwaar karwei voor dege nen die moeten solliciteren en zij die trachten de juiste persoon op de juiste plaats te krijgen. Solliciteren wordt nog vaak gezien als een kunst die de ene persoon beheerst en de andere eenvou dig niet onder de knie kan krijgen. De meesten hopen op het broodno dige geluk en doen hun best om de sollicitatiebrief goed te verzorgen en tijdens het sollicitatiegesprek correct te voorschijn te komen. Dat er bij solliciteren meer komt kijken, ligt voor de hand. Veel van die vooral praktische en inhoudelijke zaken kun je eenvoudig leren. Het Projekt Voorlichting Schoolver laters Noordelijk Limburg start op 19 februari a.s. een cursus „Wel gesollici teerd". De cursus is bedoeld voor werkloze schoolverlaters en langdurig werklozen die bij het Arbeidsburo staan ingeschreven als werkzoekende (dus jong en oud, man en vrouw). In de cursus komen zaken aan de orde als: waar kun je vakatures vinden, waarmee moet je rekening houden bij het schrij ven van een sollicitatiebrief, wat is be langrijk bij een sollicitatiegesprek, en dergelijke. Tijdens de cursus kan de cursist zich meer inzicht verschaffen in het sollicita- tiegebeuren en de benodigde vaardig heden verbeteren. Op die manier wil de cursus een bijdrage leveren aan het sneller en zekerder verwerven van een geschikte baan. De cursus bestaat uit acht bijeen komsten, vanaf 19 februari a.s., elke donderdag van 9.00 - 12.00 uur. Adres: Prins Bernhardstraat 12, Venray (schuin achter het busstation van de Zuid Ooster). Wil je meer informatie en/of heb je interesse om deel te nemen aan de cur sus meld je dan vóór 12 februari a.s. bij: Project Voorlichting Schoolverlaters Noordelijk Limburg Bergweg 4 5801 EG Venray Tel. 04780-83730 (toestel 27). In verband met een spectaculaire uit breiding van bar-disco „Oelbroeck" in het uitgaanscentrum Sint Anthonis, gaat de directie een soort „volksraad pleging" houden. Op vrijdag 6 februari wordt in het aan de Brink gevestigde bedrijf een feestelijke hearing gehouden. Jong en oud kunnen dan hun ideeën spuien over alles wat met de uitbreiding van het pand heeft te maken. Men krijgt in spraak over b.v. interieurinrichting, meubilair, soorten muziekafdelingen, betalingen, consumptieregelingen etc. Zelfs kan er gesproken worden over een eventuele naamsverandering. De direc tie weet, dat dat niet gemakkelijk is. Daarom wordt de winnaar een prijs van 200,— in het vooruitzicht gesteld. Vrij snel na de „volksraadpleging" zal worden begonnen met de uitbreiding van deze bar-disco, welke ook druk door Venrayers wordt bezocht. DRANK IN HET SPEL? Een 37-jarige autobestuurder uit America kon de bocht van de Henri Dunantstraat—Oostsingel niet goed nemen. Zijn auto kwam tegen een licht mast tot stilstand. Toen de politie arri veerde konstateerde deze dat de bestuurder met zijn hoofd op het stuur van zijn auto lag. Hij verklaarde over vermoeid te zijn. Maar de politieman nen ontdekten drankgebruik. Het werd pijpje blazen en het ondergaan van de bloedproef. Later kon hij met een rij verbod en de aanzegging dat procesver baal zal worden opgemaakt, huiswaarts keren. Op De Bleek stapte een bestuurder uit zijn auto. Zijn gedrag was voor de politie aanleiding een onderzoek in te stellen. Men konstateerde dat de bestuurder alcohol had genuttigd. Hij weigerde alle medewerking voor het ondergaan van de bekende proeven. Hij werd voorgeleid en ook toen wenste hij aan de vordering geen gehoor te geven. Tegen die bestuurder werd procesver baal opgemaakt. Later kon hij, met achterlating van zijn auto, huiswaarts keren. Op het afgelopen zondag gehouden Limburgs kampioenschap judo voor jongens te Born werden door enkele Vernrayse judoka's goede resultaten geboekt. In de klasse jóngens geboren in 1974 - 1973 - 1972 t/m 47 kg. was Luuk Reijnders veel sterker dan al zijn tegen standers waardoor hij als kampioen van Limburg kon worden gehuldigd. In de klasse jongens geboren in 1975 t/m 1977 tlm 44 kg. waren de Venrayse judoka's helemaal oppermachtig, daar twee van hen moesten uitmaken wie zich kampioen mocht noemen. In een spannende finale was die eer weggelegd voor Dirk Vossen die Bram Terwijn naar een toch nog eervolle tweede plaats verwees. Bram Terwijn was de laatste weken toch al goed in vorm gezien ook zijn eerste prijs behaald op het vorige week georganiseerde Open Rotterdams kam pioenschap. Massimo Filippi moest in de klasse 1975/1977 t/m 28 kg. genoegen nemen met een tweede plaats. Met technisch sterk judo plaatste hij zich voor de finale, waar hij door een moment van concentratieverlies de titel van Lim burgs kampioen aan zijn neus voorbij zag gaan. Verder waren er nog ere-plaatsen weggelegd voor Stan Driessen 3e plaats in de klasse 1977-1975 t/m 31 kg en een 3e plaats voor Robin van Mill in de klasse 1977/1975 t/m 35 kg. Op bijgaande foto poseren alle Ven rayse prijswinnaars tijdens de Limburg se kampioenschappen bij de ook dit weekeinde in gebruik genomen bus die ae venrayse judoka's nog naar vele toernooien in binnen- en buitenland zal brengen. En hopenlijk ook met evenveel succes als afgelopen zondag. Op de foto v.l.n.r.: Luuk Reijnders, Dirk Vossen, Bram Terwijn, Robin van Mill, Massimo Filippi en Stan Driessen. AUTOBRANDAANDE WESTSINGEL Woensdagmorgen omstreeks half zeven is door tol nog toe onverklaar bare oorzaak op de Westsingel ter hoogte van de Hagelweg, een Opel Ascona personenauto in brand geraakt. Getuigen hebben nog gezien dat de be stuurder is weggerend. Tot verbazing van een getuige begon de brandende auto uit zichzelf te rijden en kwam 50 meter verder, vlak voor een lantaarn paal tot stilstand. De brandweer kon niet verhinderen dat de auto totaal uit brandde. Volgens deskundigen heeft er een ontploffing plaats gevonden. Aan de hand van het kentekennummer kon de eigenaar, een bewoner van de Mo- zartsstraat, worden achterhaald. Die deed aangifte van diefstal van zijn auto. De auto werd voor technisch onderzoek in beslag genomen. De eigenaar is alleen W.A. v erzekerd en de schade voor hem bedraagt ƒ3.000, De eigenaar van een personenauto, die zijn auto aan het Ceciliapad had ge parkeerd, kwam tot de ontdekking dat zijn Opel Record ontvreemd was. Die auto werd onbeschadigd teruggevonden op een parkeerplaats aan de Mozart- straat. In de nacht van dinsdag op woensdag werd ingebroken bij Beerkens Banden. Daar werd een aanhangwagen ontvreemd, die beladen werd met een groot aantal banden. Een schade van vele duizenden guldens. WIL DE EIGENAAR ZICH MELDEN Graag zou de eigenaresse van een per sonenauto in kontakt komen met de eigenaar van een gewonde zwarte bou vier. Die hond werd dinsdagavond op de Westsingel ter hoogte van de Hagelweg door haar geraakt. De schade moet nog geregeld worden. DADERS INBRAKEN EN DIEFSTALLEN AANGEHOUDEN De Venrayse politie hield een 20-jari- ge jongen aan die zich had schuldig ge maakt aan diefstal uit een geparkeerde personenauto nabij het Meerdal te America. Bij huiszoeking thuis werd de op die parkeerplaats ontvreemde autoradio aangetroffen. Om toegang tot de auto te verkrijgen had de dader een ruit van de auto ingeslagen. De politie ontdekte tevens nog meer goederen van diefstal afkomstig, hoofd zakelijk gereedschappen. Hij bekende sedert december 1985 bij verschillende diefstallen en inbraken die gereed schappen te hebben gestolen. Tijdens het onderzoek kwam ook vast te staan dat hij bij één diefstal hulD gehad van een 19-jarige plaatsgenoot. Ook deze werd aangehouden. Later is het tweetal huiswaarts gezonden. EVEN WANDELEN Aangelokt door het fraaie winterweer besloot een Venrayse onderwijzer maandagmiddag met zijn echtgenote te gaan wandelen inde bossen van de Ballonzuil. Bij terugkeer werd ontdekt dat een zijruit van de auto was vernield en dat uit de auto twee boekentassen met inhoud verdwenen waren. Enkele uren later werden die twee tassen met schoolboeken e.d. op het politiebureau afgeleverd. Ze waren in de buurt van de Ballonzuil gevonden. SIERLIJSTEN ONTVREEMD Een op de parkeerplaats bij De Bleek geparkeerde Mecedes-ersonenauto werd ontdaan van sierstrips en siervelgen. Dat alles ter waarde van 1100,—. De benadeelde is een inwoner van Venray. WEER DIEFSTAL VAN KLEDINGREK Vanaf een kledingrek in de Grote straat werden weer 5 geruite pantalons weggenomen. Hoe de diefstal heeft plaats gevonden kon niet precies worden vastgesteld. RUITEN SCHOON De politie waarschuwt nogmaals, dat verbaliserend zal worden opgetreden, als bestuurders van auto's bij het weg rijden de ruiten van de auto's niet ijsvrij gemaakt. Meer dan ergerlijk is 't als de bestuurders alleen maar een kijkgaatje eemaakt hebben. EEN ABONNEMENT WAARD! ER zijn talloze dialecten In Nederland. En er zijn evenzovele publicaties die handelen over de structuur van bijvoorbeeld het dialect te Hinde- loopen, de klankkenmerken in de omgeving van Borne, of de afwij kende betekenis van bepaalde Vlaamse woorden. Wat minder onderzocht wordt is hoe mensen denken over dialecten. Dat is ook moeilijk want emoties blijken al gauw de overhand te krijgen wanneer de status van dialecten in het geding is. Geef een Fries maar eens een compliment dat hij zo'n mooi 'taaltje' spreekt en je kunt er van opaan dat uitleg volgt, waarom het Fries een taal is, en geen taaltje. Het is duidelijk dat taal veel meer is dan een communicatiemiddel. STANDAARDTAAL EN DIALECT HEBBEN EIGEN FUNCTIE NU heeft het Fries inderdaad een an dere status dan de dialecten. In de 15e eeuw werd het in een veel groter deel van Nederland gesproken dan nu. maar gaandeweg kromp het terrein van het Fries ineen tot een gebied dat kleiner was dan de huidige provincie Friesland De sprekers van het Fries werden zich bewust van hun verlies en zochten steun bij de literatuur (Friese dichters) en de wetenschap (De Fryske Akede- my) om hun taal te handhaven. Nu is het Fries in Friesland tot standaardtaal verheven en de meeste mensen in Ne derland zien het ook als een taal en niet als een dialect. Het is niet zozeer de betere 'kwaliteit' van een taal die ertoe leidt dat zij alge meen aanvaard wordt, het is meer de loop van de geschiedenis en de sociale positie van de sprekers door de tijden heen, die de status van een taal bepaalt. De positie van dialecten is dus anders ten opzichte van de standaardtaal. Dat heeft tot gevolg dat mensen ook anders aankijken tegen dialectsprekenden Waarom? Het gebruik van een bepaal de taalvariant is afhankelijk van de si tuatie. In informele, gemoedelijke situa ties, bijvoorbeeld het uitdrukken van gevoelens, praten met vrienden, of bij grapjes maken, zijn mensen eerder ge neigd dialect te gebruiken. In formele, 'ernstige' situaties wordt eerder de standaardtaal gebruikt, niet alleen om dat de openbaarheid van de commu nicatie erom vraagt maar simpelweg ook omdat je met iemand praat die heel waarschijnlijk jouw dialect niet spreekt. Nu wordt de lijn al snel doorgetrokken en bewust of onbewust hebben mensen bij de gedachte aan standaardtaal per- fekt beheersen veel meer weten wat er in de wereld te koop is. met meer ver schillende mensen omgaan kortge- zegd: 'in hoger sferen' verkeren dan diegenen die dialect spreken. Sociale functie ZEKER, het is ongetwijfeld waar dat je met het spreken van alléén dialect niet uit de voeten kunt. Nogmaals, de kans is groot dat je iemand tegenkomt die jou niet verstaat. De vaak stilzwijgende mening dat mensen die dialect spreken per definitie minder ontwikkeld zouden zijn en beperkter in hun taalgebruik, is onterecht. Dialecten hebben veelal een oudere traditie dan de 'bastaard' ABN, het Al gemeen Beschaafd Nederlands, en heb ben dus ook een bontere woordenschat dan onze standaardtaal. Daarnaast heeft het dialect een belangrijke sociale functie. Iemand die in een streek, plaats of groep het daar gebruikelijke dialect spreekt, geeft te kennen erbij te (willen) horen. Doet hij dat niet dan beschouwen de dialectsprekenden hem meteen als een buitenstaander; de verschillende 'talen' creëren psycholo gisch afstand en/of statusverschil (bij voorbeeld stads- versus plattelandsbe volking) wat weer gevolgen heeft voor verdere communicatie. Het is d uidelij k dat dialect mede door de sociale afbakeningsfunctie ook een be langrijke beschermer van het cultuur goed van een plaats of streek is. Fabels en verhalen blijven alleen leven als ze in het oorspronkelijke dialect verteld wor den, en voor plaatselijke gebruiken of feesten geldt hetzelfde. Het is een feit dat dialecten voor bepaalde verrichtin gen (dagelijks werk, spelen en ver maak) en specifiek voor eigenaardig heden van mensen en dieren concrete woorden hebben die in het ABN hele maal niet bestaan. Maar ondanks alle redenen van bestaan die dialecten hebben, staat het vooralle Nederlanders - zelfs voor de meest doorgewinterde dialectspreker als een paal boven water dat naast het dialect ook de standaardtaal beheerst moet worden. Het ABN HET ABNwordtalstegenhangervande dialecten beschouwd en is in Neder land de standaardtaal Het gaat te ver het ontstaan van het ABN erbij te be trekken. maar belangrijk is te beseffen dat het ABN op haar beurt ook uit een dialect is voortgekomen, namelijk uit het 17e eeuwse Noord-Hollands. Deze taal had door de Spaanse overheersing van het zuiden de belangrijkste positie ingenomen. Evenals het dialect heeft de standaard taal een heel eigen functie, ai ligt die op een ander maatschappelijk, vlak. De ideeën van de Franse Revolutie, waar de taaleenheid toe heeft bijgedragen. Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap, zijn enigszins vervaagd maar het com municatievoordeel van een volk dat één taal spreek is duidelijk. Politiek gezien is taaleenheid ook veel veiliger, we hoe ven maar naar onze zuiderburen te kijken om te zien hoezeer de taalstrijd de homogeniteit en de werkzaamheid van het land aantast. Het nut van een standaardtaal is dus voornamelijk beperkt tot praktische voordelen. Beter lijkt het te spreken van een noodzakelijkheid; ieder volk dat zich als natie, als staat wil handhaven heeft onder andere een gemeenschap pelijk communicatiemiddel nodig. Voor het individu en de streek waarin hij woont lijkt het dialect veel belangrijker. Dat is veel meer verbonden met gevoe lens en emoties; ook al spreekt een dia lectspreker nog zoveel Nederlands, vloeken of schelden zul je hem horen doen in kleurrijk dialect. DE meest reële conclusie lijkt te zijn dat bij het verheffen van de ene taalvariant boven de andere, er altijd een onrecht wordt aange daan. Beide hebben onmisbare functies, op het communicatieve vlak, maar ook maatschappelijk en cultureel gezien. De standaard taal zorgt mede voor het instand houden van de Nederlandse een heid, de dialecten brengen die eenheid een stukje broodnodige verscheidenheid. GEDEELTELIJKE ARBEIDSONGESCHIKTHEID EEN werknemer die ziek wordt, kan aanspraak maken op een ziekte wetuitkering. Deze bedraagt 70% van zijn laatstverdiende loon, maar wordt in de meeste gevallen, afhankelijk van de toepasselijke CAO) aangevuld tot 100%. De werkgever is in ieder geval wettelijk verplicht de ziektewet-uitkering de eerste zes weken van de ziekte tenminste aan te vullen tot 100% van het minimumloon. Als de werknemer na een jaar nog ziek is, kan hij beroep doen op een arbeidsongeschiktheidsverze kering. Is hij slechts gedeeltelijk arbeidsongeschikt, dan staan er twee mogelijkheden open: hetzij naar de bedrijfsvereniging stappen en zowel een NWW-uitkering als een AAW/WAO-uitkering aanvragen, hetzij direct de werkgever aanspreken en doorbetaling van (een deel van) het loon vorderen. LOONVORDERING DE tweede mogelijkheid staat open door twee arresten (rechterlijke uitspra ken) van de Hoge Raad, daterend uit 1978 resp. 1985 De in die arresten ontwikkelde leer_van de Hoge Raad is van toepassing öp gevallen, waarin de arbeidsovereenkomst in de loop van de arbeidsongeschiktheidsperiode niet rechtsgeldig is beéindigd Het arrest van 3 februari 1978 betrof het volgende geval. Een zekere mevrouw Roovers was 45-55% arbeidsongeschikt verklaard en bood de werkgever aan haar oude kantoorwerk te hervatten voor halve dagen. Toen de werkgever op dat aanbod weigerde in te gaan. stelde mevrouw Roovers een loonvor- dering in ten bedrage van 50% van haar netto loon. De rechtbank wees de vor dering af. omdat een loonvordering volgens haar slechts zou kunnen slagen als de werkneemster bereid was precies dezelfde arbeid op dezelfde tijden te verrichten als toen zij nog geheel ge zond was. Maar dat kon mevrouw Roo vers nu juist niet meer, aangezien zij gedeeltelijk arbeidsongeschikt was ge worden Ze besloot de zaak tot in aller hoogste instantie, dus tot aan de Hoge Raad, uit te vechten. En met succes' De Hoge Raad casseerde (vernietigde) nl het vonnis van de rechtbank en stelde mevrouw in het gelijk De Hoge Raad gaf als zijn mening te kennen, dat een arbeider die ten dele arbeidsonge schikt is geworden, maar bereid is de bedongen arbeid te verrichten voor het gedeelte waartoe hij/zij in staat is, recht houdt op een passend gedeelte van zijn/haar loon. Dit uitgangspunt werd op de volgende manier genuanceerd, de Hoge raad voegde er aan toe, dat deze vlieger alleen op gaat als van de werkgever kan worden gevergd dat hij op het voorstel van de werknemer in gaat Of dat van hem kan worden ge vergd hangt af van tal van omstan digheden, waaronder 'de inhoud van het aanbod, de aard van de arbeid en de organisatie van het bedrijf'. Passende arbeid DEZE leer van de Hoge Raad werd verder uitgewerkt in het arrest van 8 november 1985 Daarin ging het over een zekere meneer Van Haaren, die, na een jaar afwezigheid wegens ziekte, terugkeerde naarzijn werk. De bedrijfs vereniging had Van Haaren niet ar beidsongeschikt bevonden in de zin van de WAO, zodat hij dus niet in aan merking kwam vooreen WAO-uitkering in aansluiting op de Ziektewet-uitke ring Evenals in het geval van mevrouw Roovers vertikte de werkgever het om in te gaan op het werkaanbod van meneer Van Haaren Dat aanbod nield in, dat de werknemer bereid was om hetzij een deel van zijn oude arbeid, hetzij andere arbeid te verrichten voor de volle tijd. Van Haaren stapte naar de rechter en vorderde betaling van het overeengekomen loon vanaf de dag dat hij zich weer voor arbeid bij zijn werk gever had gemeld. In twee instanties werd de vordering afgewezen, maar ook hier stelde de Hoge Raad de werk nemer in het gelijk In deze zaak was vooral van belang dat de werknemer had aangeboden om desnoods andere passende arbeid te verrichten Volgens de Hoge Raad is de werkgever gehouden de werknemer in staat te stellen arbeid te verrichten 'wel ke voor zijn krachten en bekwaamheid is berekend en die hem met het oog op zijn opleiding en arbeidsverleden kan worden opgedragen' Als de werkgever zonder deugdelijke gronden de werk- nemer daartoe niet in staat stelt, be houdt deze recht op zijn loon dan wel op een voor de door hem aangeboden arbeid passend gedeelte van het loon. (Dat gedeelte kan door de rechter wor den vastgesteld.) Dit standpunt van de Hoge Raad is mede in overeenstemming met de op 1 juli 1986 in werking getreden Wet Arbeid Gehandicapte Werknemers (WAGW). Aan die wet ligt de gedachte ten grondslag dat men ervoor moet zorgen, dat degenen die nog werken aan het werk blijven, ook als zij lichame lijke klachten krijgen Werkgevers kun nen op grond van de WAGW zelfs ver plicht worden de werkzaamheden aan te passen aan de beperkingen van hun werknemers Deelname van (gedeelte lijk) gehandicapten aan het arbeidspro ces kan op die manier bevorderd wor den. Overigens zij nog opgemerkt, dat in de CAO, die van kracht was tussen Van Haaren en zijn werkgever, o.a. een bepaling was opgenomen, inhoudende dat het beleid van de werkgever ten aanzien van de beperkt inzetbare me dewerker erop gericht zou zijn deze medewerker zoveel mogelijk te hand haven door middel van aanpassing van de functie en/of werkplaats of door middel van overplaatsing. Deze CAO- bepaling is door genoemd arrest als het ware verder ingekleurd. Stelselherziening TOT zover de ene weg die open staat voor een gedeeltelijk arbeidsonge schikte werknemer. De andere is die van het aanvragen van een uitkering krachtens de nieuwe werkloosheidswet (NWW) alsmede een AAW/WAO-uitke ring Men bedenke echter, dat het ook weer niet zo is dat de twee mogelijk heden elkaar volledig uitsluiten Vei ligheidshalve kan men beter beide we gen tegelijk bewandelen, waarna van zelf duidelijk wordt wat in de gegeven situatie de beste oplossing is. Die zou bijvoorbeeld kunnen inhouden dat men bij zijn werkgever part-time blijft werken tegen 50% van het oude loon aangevuld dooreen (bescheiden) AAW/WAO-uit- kering. DE combinatie NWW AAW/ WAO is trouwens gloednieuw. Sinds 1 januari is namelijk de z.g. stelselherziening sociale zeker heid een feit. Voor mensen die op of na genoemde datum gedeelte lijk arbeidsongeschikt worden is het afgelopen met de z.g. verdis contering van werkloosheid in het arbeidsongeschiktheidspercenta ge. Dat wil zeggen, dat hun even tuele werkloosheid als gevolg van de handicap voortaan buiten be schouwing wordt gelaten bij het bepalen van de mate van arbeids ongeschiktheid en dus van de hoogte van de uitkering. Daarmee gaat de aantrekkelijkheid van een arbeidsongeschiktheids-uitkering verloren en wordt de 'vlucht' in de WAO afgeremd. Om in aanmerking te komen voor een gedeeltelijke NWW-uitkering moet men aan een aantal voor waarden voldoen. De belangrijk ste daarvan is dat men tenminste 26 weken moet hebben gewerkt in de twaalf maanden voordat men arbeidsongeschikt werd. Is dat het geval dan krijgt men zes maanden een NWW-uitkering. De hoogte van de gedeeltelijke NWW-uitke ring en de AAW/WAO-uitkering samen is 70% van het laatstver diende loon.

Peel en Maas | 1987 | | pagina 5