Lokale televisie een dure aangelegenheid EMOFRA WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Alle 57 plussers verplicht in de VUT bij Rank Xerox Edah sluit winkel in de Grotestraat Gedeeltelijke privatisering sportparken op kerkdorpen Comité voor Kinderpostzegels Fanfare St. Cecilia te Maashees recipieert Werkgroep bevrijding Overloon-Venray Direktiewisseling Van de Vorle blijft tegen naturisten in de Ossendijk Torro schiet niet op DONDERDAG 5 FEBRUARI 1987 Nr. 6 HONDERDENACHTSTE JAARGANG ra PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. - VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIR01050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 31 ct. per mm - ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR f 13,00 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO f 18,00 I HYPOTHEKEN VAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 6,65% - 10 jaar vast 7.05% - 15 jaar vast Een initiatiefgroep, bestaande uit de raadsleden L. Janssen (VVD), A. Jansen (PvdA) en A. Broeksteeg (CDA) heeft deze week voor een select publiek de lokale t.v.-kabelomroep aan de orde BEDRIJFSVERVOER WORDT BEËINDIGD Door middel van een extra Xerox krant zijn de personeelsleden van Rank Xerox vorige week door de direktie op de hoogte gsteld van haar plan een éénmalige verplichte VUT-regeling voor alle medewerkers van 57 jaar en ouder in te voeren. Het betreft hier een groep van ongeveer 130 personen. Tevens is Rank Xerox van plan te stoppen met het bedrijfsvervoer. Hiervoor in de plaats zou dan aan medewerk(st)ers een woon-/werkverkeersvergoeding worden betaald. Deze plannen zijn voorgelegd aan de Ondernemingsraad en de Vakverenigin gen. De Ondernemingsraad heeft de voorstellen van de direktie in beraad ge nomen en is gevraagd vóór 1 maart a.s. advies uit te brengen. Met de Vakver enigingen vindt op 9 februari verder overleg plaats. GEZONDE BASIS Deze voorstellen zijn door de direktie gedaan in verband met de te verwach ten ontwikkelingen in 1987 en volgende jaren. „Als gevolg van de noodzaak om de kostenbasis te verbeteren, teneinde een gezonde basis te kunnen leggen voor het aantrekken van werk op die gebieden, waar zij tot nog toe niet aktief was en daarmee haar concurrentiepositie op de wereldmarkt voor reprografische apparatuur veilig te stellen, heeft de direktie aan de Vakverenigingen en On dernemingsraad een aantal voorstellen gedaan", aldus de extra Xeroxkrant. De direktie is van mening, dat zij Na circa 55 jaar gaat de vertrouwde Edah-winkel uit het Venrayse centrum verdwijnen. De directie heeft bekend ge maakt dat a.s. zaterdag 7 februari om 17.00 uur de deuren definitief dicht gaan. Als argument wordt gebruikt, er is geen mogelijkheid deze winkel aan de eisen van de Edah-nieuwe-stijl aan te passen. Vorig jaar, bij het definitieve vorm- aannemen van de Torro-plannen in De Bleek, werd gezegd, dat Edah in het oude Torro-gebouw zou trekken. In de Grotestraat zou dan een Hij/Zij-textiel- zaak gevestigd worden. De plannen gingen niet door. Dat had o.a. tot gevolg dat de gemeente ten behoeve van de Mediatheek het oude Torro-gebouw kon aankopen. In november j.l. waren er weer nieuwe plannen. Nu, om de Edah maar zonder meer op te heffen. Maar ook dat ging niet door. Integendeel, de Edah- winkel kreeg zelfs nog een nieuw inte rieur Het besluit tot sluiting van de Edah kwam ondanks alles toch nog vrij on verwacht. Edah vestigde zich in de beginjaren '30 in hel pand van Sjang Verriet op 't Henseniusplein (nu van Erp). Ongeveer 25 jaar was de zaak gevestigd in de Gro- lestraat. Aangekondigd is, dat op zeer korte termijn de Edah vervangen zal worden door een filiaal van Basismarkt. Basismarkt is evenals Edah en Torro een dochter van V D. Het is eveneens een levensmiddelen-supermarkt. Het as sortiment is kleiner dan dat van de Edah, maar - zo verzekerde men ons - de prijzen zijn lager, de laagste van Ne derland.. Het personeel van Edah heeft bijna helemaal een andere bestemming gevon den. BROEKEN DUUR? KOM NOU!!! I Overloon, Vierlingsbeekseweg 18 Telefoon 04788-1434 Maasbree, Dorpstraat 93 Telefoon 04765-3395 hiermee een naar omstandigheden gunstig pakket van maatregelen heeft voorgesteld voor de medewerkers en daarmee de kostenbasis van de organi satie zodanig kan bijstellen, dat de con currentiepositie van Rank Xerox aan merkelijk wordt verbeterd. TERUGBLIK Rank Xerox Venray werd op 18 no vember 1965 officieel geopend en telde in 1966 rond 250 medewerkers. Drie jaar later stonden er al 485 mensen op de loonlijst. In 1972 werd de 1500e medewerker feestelijk begroet en in 1973 werd de 2000ste ingehaald. In die jaren werd gesproken over een geweldige te verwachten groei van het bedrijf, waarbij zelfs werd gesproken over 5000 werknemers. In 1974 moest Rank Xerox een krachttoer uithalen om binnen twee maanden 120 nieuwe mensen te werven voor de 3100-lijn. In mei van dat jaar kwam het 3.000ste personeelslid binnen en tegen het einde van het jaar was het personeelsbestand gestegen tot 3.200. In april 1981 kwam de grote klap. Een belangrijke herstructurering was noodzakelijk „om de toenemende con currentie het hoofd te bieden en de meest kosten- en kwaliteitsbewuste leverancier van kopieer- en dupliceer- apparatuur in de wereld te zijn. Er volgde collectief ontslag van 413 mede- werk(st)ers van de indirecte afdelingen. Momenteel werken ruim 2000 mensen bij Rank Xerox. SNEEUWBALEFFEKT Het laten vervallen van het bedrijfs vervoer krijgt uiteraard een sneeuwbal- effekt, omdat hiervan het Autobus- en Toeringcarbedrijf van Ham de dupe wordt, terwijl ook de EHAD in Hel mond de gevolgen zal voelen. Beide be drijven verzorgen dagelijks het bedrijfs vervoer met een twintigtal bussen. Het ligt voor de hand, dat beide be drijven als gevolg van het vervallen van het bedrijfsvervoer van Rank Xerox minder prettige maatregelen zullen moeten nemen. RESTAURANT In de Keulsche Pol Fondue-, Gourmet- en specialiteiten restaurant, Voor informatie of reservering. 1 TEL. 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 OVERLOON AUTO IN BRAND Kordaat optreden van buurtbewoners voorkwam dat een personenauto, welke aan de Adelbertweg geparkeerd stond, geheel uitbrandde. De brandweer be hoefde alleen nog te controleren of het vuur inderdaad gedoofd was. Voor de eigenaar uit Tegelen een behoorlijke schadepost. gesteld. De initiatiefnemers zijn van mening, dat lokale televisie-uitzendin gen in het Venrayse al dan niet in combinatie met een plaatselijke kabel krant tot de mogelijkheden behoren. Zou zoiets in Venray van de grond komen, dan zal dat alleen maar kunnen als het gedragen wordt door een brede maatschappelijke en culturele vertegen woordiging in het bestuur van zo'n lokale kabelomroep-stichting. Vanwege die brede maatschappelijke vertegen woordiging had men op deze eerste informatieve bijeenkomst dan ook ver schillende organisaties uitgenodigd. INFORMATIE De initiatiefnemers hadden zich ver zekerd van twee deskundige personen, die de te verstrekken informatie op een alleszins duidelijke wijze onderbouw den. De heer L. Janssen, die deze bijeen komst leidde, stelde allereerst op een rijtje, wat er allemaal is en waar we nog mee te maken krijgen. De Stichting CAI, de Stichting die van de gemeente de financiële garantie kreeg voor de aanleg van een kabelnet; de Kabeltelevisie B.V., die het kabelnet ging exploiteren en op dat net kanalen beschikbaar stelt, zoals dat b.v. gebeurt aan de abonnee-televisie Filmnet. Kabelkrant, getypte tekst op het t.v.- scherm, gelijkend op het journaal voor doven en slechthorenden stilstaand beeld; Kabelradio, het via de kabel op FM- kanaal uitzenden van het gesproken of gezongen woord (piraten); Kabeltelevisie, levende beelden (film/ video) van plaatselijke gebeurtenissen of -onderwerpen. Het was de lokale kabeltelevisie welke onderwerp van gesprek was. De minister geeft daarvoor toestemming, indien de aanvragers representatief zijn voor de bevólking. In het kader van de bezuinigingen heeft de raad zich bij het vaststellen van de begroting 1987 positief uitgesproken over de gedeeltelijke privatisering van de sportparken op de kerkdorpen. Het gaat hier met name om de kleedgebou wen, waarmee in 1987 dan een bezuini ging van 12.000,-- wordt gehaald. Op dinsdag 10 februari om 17.00 uur zal de commissie voor onderwijs, cul tuur, jeugd, sport en reorealie zich met deze gedeeltelijke privatisering bezig houden om het college hierover te ad viseren. Daarna zal de gemeenteraad de regeling „Gebruik, beheer en exploita tie van de sportparken op de kerkdor pen" moeten aanpassen. KAMPEERVERORDENING In dezelfde commissievergadering zal de gemeentelijke kampeerverordening aan de orde worden gesteld. De thans geldende provinciale kam peerverordening is komen te vervallen en de gemeenten zijn vrij om hun eigen kampeerbeleid te bepalen. Dit beleid nu zal in Venray in een gemeentelijke ver ordening moeten worden vastgesteld. De burgerzaal van het Venrayse raadhuis was zaterdag jt. nel domein van en voor de in Venray woonachtige Molukkers. Aan vijftien van hen werd door burgemeester H. Defesche de Rietkerkpenning uitgereikt. Tevens werd door de heer W. Kirriwenno een straatnaambord onthuld. Het Kirri- wennopad, nabij het Molukse ontmoetingscentrum, zal een blijvende herinnering zijn aan de ouders van de heer Kirriwenno, die in Venray veel voor de Molukse gemeen schap heeft gedaan. De burgemeester deelde mede, dat de gemeente een bedrag van 10.000,- beschikbaar zal stellen voor een monument, dat de verstandhouding tussen Nederlanders en Molukkers uitbeeldt. EXPLOITATIE Degenen die een lokale kabeltelevisie gaan exploiteren, mogen hooguit reke nen op een bescheiden bijdrage van ad verteerders en een gemeentelijke sub sidie, waarvan de hoogte natuurlijk af hankelijk is van de financiële positie van de gemeente. Mahr beide bronnen van inkomsten zijn beslist te weinig om een lonende exploitatie mogelijk te maken. Daaruit volgt, dat jtet team dat zo'n lokale televisie gaat bemannen, zal moeten bestaan uit een stelletje enthou siaste vrijwilligers die pro doe werken... Als neven-bron van inkomsten zou dat team zich kunnen specialiseren in het maken van bedrijfsreportages of in stelling op non-profit basis. Reportages die uiteraard niet via de kabel worden uitgezonden. Uit al die inkomsten zou men voor en na de benodigde apparatuur kunnen be talen. VOORBEELDEN Als informatie werden de aanwezigen getrakteerd op een uitzending van de lokale televisie Boekei en een uitzending van de lokale televisie Echt. Van het een zou men kunnen zeggen: zó moet het niet, terwijl de ander duidelijk al op professionele basis bezig was. Achteraf bleek, dat Echt op het randje van de wettelijke voorschriften balanceerde bij het samenstellen van haar program ma's. Uit de ervaringen elders, meenden de initiatiefnemers te mogen stellen, dat in de beginperiode een uitzending van een uur per maand de norm zou moeten zijn. In een later stadium zou dat tot een uur per week uitgebreid kunnen worden. Begrijpelijk is, dat men niet alleen een ministeriële goedkeuring nodig heeft om tot uitzending te mogen overgaan, maar dat men ook met de Venrayse Kabeltelevisie B.V. tot een akkoord moet zien te komen van de kabel gebruik te mogen maken. Het is niet onmogelijk, dat de condities zeer voordelig zijn BESTUUR Het is beslist niet de bedoeling, dat de drie initiatiefnemers zitting willen nemen in een op te richten bestuur van de lokale televisie-omroep. „Wij heb ben een andere hobby", lachte L. Janssen, daarbij doelend op het raads lidmaatschap. Het bestuur zal gevormd moeten worden uit een brede laag der bevolking. De op deze bijeenkomst aanwezigen, kunnen nu in hun organisaties de plan nen en mogelijkheden van lokale televisie bespreken. In een volgende bijeenkomst zal dan moeten blijken wie zich achter dat televisieplan wil scharen, z'n schouders er onder wil zetten, zitting wil nemen in een te formeren werkgroep óf een bestuurlijke funktie ambieert. Makelaars- en Taxatatiekantoor WONINGEN TE KOOP GEVRAAGD sweg 7b, Venray, lel, 04780 85968-82308 Afgelopen zaterdag 31 januari is er door het comité voor kinderpostzegels Venray, een toekenningsbrief uitgereikt ter waarde van 3000,- Dit bedrag was bestemd voor de Stichting Speel O Theek te Bergen inzake de aanschaf van aangepast speelgoed t.b.v. gehandicapte kinderen. Ook in onze eigen regio steunt het Nederlands comité voor kinderpostze gels daarvoor in aanmerking komende projecten. Op de onlangs in Venray gehouden Nederlandse kampioenschappen voor harmonie- en fanfareorkesten, behaalde Fanfare St. Cecilia uit Maashees-de eerste prijs in de ere afdeling met pro motie naar de afdeling uitmuntendheid. Vanwege deze prachtige prestatie re cipiëren bestuur, dirigent en leden van St. Cecilia a.s. zondag vanaf 11.15 uur in het gemeenschapshuis te Maashees. Al weer geruime tijd geleden - om precies te zijn op 25 september 1986 - stelden we onze lezers op de hoogte van de stand van zaken met betrekking tot de video-documentaire over de bevrij ding van Overloon en Venray in septem ber 1944. Intussen heeft de werkgroep, die deze produktie voor haar rekening heeft ge nomen niet stilgezeten. Er werden inter views gehouden met een aantal oud- strijders uit Engeland en Duitsland. Ook werden instanties en particulieren benaderd voor het verkrijgen van foto- en filmmateriaal. Tenslotte werden er ook contacten gelegd met de makers van de film „Krieg am Niederrhein". Op één na zijn de interviews met oud- strijders nu beëindigd. Wel moeten er BEWONER KON NOG WORDEN GEWEKT Zondagavond even na twaalven werd de brandweer gealarmeerd voor rook ontwikkeling in het bovenste gedeelte van de flat „de Kiosk" in Brukske. De 49-jarige bewoner, zo bleek later,, had zitten roken en daarbij was vuur in aan raking gekomen met de bekleding van een oude stoel. Hij dacht de beginnende brand te hebben gedoofd en ging naar bed. Hij werd rond hel middernachte lijk uur door zijn buurman, die de rook ontwikkeling had waargenomen, ge wekt. De stoelzitting was weer gaan branden. Gelukkig voor hem dat zijn buurman dat ontdekte. De brandweer heeft alles nog eens goed gecontroleerd. De schade bleef lot rookschade beperkt. nog een aantal interviews worden opge nomen met inwoners van Overloon en Venray die de bevrijding van nabij heb ben meegemaakt. Dit zal in de eerstko mende maanden gebeuren. Omstreeks mei - juni a.s. zal dan worden begonnen met het samenstellen van de documan- taire. Hiervoor zal een professioneel vi- deobedrijf worden ingeschakeld. Om dat dit echter een nogal aanzienlijke in vestering vergt, hoopt de Werkgroep op een verdere financiële ondersteuning van particulieren, instanties en bedrij ven. Een bijdrage op rekening 15.39.65.738 t.n.v. Werkgroep Bevrij ding Overloon-Venray wordt daarom zeer op prijs gesteld. Veel bedrijven en instanties gaven reeds hei genoemde project financiële ondersteuning. Genoemd kunnen wor den: Bankiersvereniging Venray, Rabo bank Venray. Isolatiebedrijf de Bruyn. Fa. v. Opbergen. Ijzerhandel, tuincen trum Smits, Bouwmij Janssen b.v., Rij wielhandel Jeucken, Taxibedrijf Pee lers, Reijnders Schilderwerken. Hermus B.V.; Thuylshof B.V.; Garagebedrijf van Haren B.V Notariskantoor Lun- ter; Isolatiebedrijf de la Roy; Industriële Club Venray. Installatiebedrijf de Bruijn, Martens Bouwmaterialen BV. Bouwbedrijf Verhoeven BV; Schoon maakbedrijf de Lelie BV.; H. Clephas BV Gemeente Venray en het Nationaal Oorlogs en Verzetsmuseum te Over loon. Zoals reeds eerder is bericht zullen al len die een financiële bijdrage hebben verleend in de aftiteling van de docu- mantaire worden vermeld. Verdere gel delijke hulp zal het mogelijk maken dat de documentaire in oktober a.s. (bevrij dingsherdenking) voor vertoning gereed De foto bij dit artikel werd gemaakt door een Engelse oorlogscorresponden te die de evacuatie van Venray, eind ok tober 1944. meemaakte. De evacue's werden met Engelse legerwagens vanaf het ziekenhuis, via Merselo naar Deurne Liessel gebracht en vandaar ndar de di verse evacuatie-plaatsen. Deze foto is vermoedelijk gemaakt op de kapotgere- den Deurneseweg even over de grens van Venray. Met ingang van 1 februari 1987 is de heer A. C. J. Goeting benoemd tot Economisch Financieel Administratief staf-direkteur van Nelissen Van Egteren Bouwgroep B.V., Groepsdirectie Arn hem. De heer A. C. J. Goeting volgt de heer A. Turkenburg op, die per 1 januari 1987 gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid lot vervroegde uittre ding, doch als adviseur aan de onder neming verbonden blijft. De commissie voor openbare werken c.a. heeft deze week gunstig geadviseerd over de vestiging van een erfpacht t.b.v. de Naturistenvereniging, aan de Ossen- dijk. Alleen de heer Van de Vorle was tegen. Men zal zich herinneren dat vorig jaar de gemoederen nogal in beweging kwamen, toen bekend werd dat de Na turistenvereniging een camping wil in richten aan de Ossendijk. Er werden echter geen argumenten aangevoerd, die het college en de raad van gedachten deden veranderen. In de voorliggende erfpachtcanon is bepaald dat de Naturistenvereniging de gemeente jaarlijks 11 ct. per m2 zal betalen als pacht. Dat is dus over de onderhavige twee hectaren in totaal 2200,—. Van de Vorle, die principieel tegen was, noemde deze prijs ook veel en veel te laag. „Wat kost ons de infrastruc tuur; de aanleg van wegen, water, sani tair en electro", zo vroeg hij zich af. „Die naturisten kunnen veel meer be talen...." „Het zijn „kale kippen", interrum peerde mevr. Poels-Peters „en daar zijn geen veren van te plukken Wethouder Claessens was het er niet mee eens, dat de verlangde prijs te laag was. Er wordt goede gemeentegrond voor minder geld verpacht, zo verzeker de hijEn op de bosgronden zou de ge meente jaarlijks 100,— per ha. toe geven. Eerder is in de Testrik bij een toenmalig veel hoger rentepercentage ook 11 cent per mJ aan de kampeerders gevraagd. En die prijs heeft men ook nu aangehouden. De wethouder bevestigde ook nog, dat de naturisten evenals elke andere overblijvende toerist, toeristenbelasting moet betalen. De heer A. Jansen (PvdA) was het er volledig mee eens, dat de naturisten zeker met bevoordeeld worden boven de andere kampeerders in onze gemeente. Het laatste woord is nu aan de ge meenteraad. Opnieuw heeft de gemeente een on derhoud gehad met de Torro-direktie, over de in feite onhoudbare toestanden bij het laden en lossen en de fust-opslag bij het nieuwe bedrijf. Ook zijn er klachten ter tafel gelegd van de kastelein van „Het Göwe Lewke" in de Hoenderstraat, die voor de derde keer zijn uithangbord en verlichting vernield zag door de zware vrachtwagens die zich daar door de veel te nauwe toevoerweg moeten wringen. Die vernielingen zullen uiteraard door de Torro worden vergoed. Wethouder Claessens wees er nog eens op, dat de oorzaak gelegen is in het te kleine opslagterrein, waar de vracht wagens niet kunnen draaien of keren. De wagens worden noodgedwongen achteruit gezet en daarbij sneuvelen stoepranden en trottoirtegels. Feitelijk zou men ze politie op het dak moeten sturen, maar terwille van de relatie die intussen met de Torro is ge groeid, wil men van deze harde maat regel voorlopig nog geen gebruik maken.

Peel en Maas | 1987 | | pagina 1