KERKDIENSTEN Oude foto Nationaal Fonds Kinder bescherming GROTE KERK VENRAY van 8 t.m. 14 februari 1987 Zaterdag 7 febr.: 9.00 lsm. Jeu Jenniskens; Jac. Hendriks en Theodoor Thijssen; Harrie Messemaeckers; 19.00 zondagsdienst: overl. ouders van Bracht -Cremers; overl. ouders Arts.Ver- koeijen; An Swaters-Welten (buurtver. St. Jozef); ouders Hanen-Willems; Hendrik Beerkens (coll.); jrd. ouders van de Heuvel-Willems; Rinus Beekers; Grad Bostervels; Jan Flinsenberg (coll.); Lei Vermeulen (buurt). Zondag 8 febr.: Vijfde zondag door het jaar. 8.00 lsm. voor de parochie; 9.30 Lat. Hgm. Herman en Lies Ger- rits-Hermans en overl. ouders; Francis- ca Hendrica van den Munckhof; 11.00 Anna ten Oever-Putman; overl. ouders Cox-Deckers en overl. familie; zeswe- kendienst Herman Bexkens; Tineke Kerstens-van de Ven. Maandag: 9.00 lsm. tot zekere inten tie; oude stichtingen; 19.00 lsm. Bertha van Rijt-Jansen; ouders Arts-Dommeck Catharina Rutten-Peeters. Dinsdag: H. Scholastica. 9.00 lsm. tot zekere intentie (V); 19.00 lsm. Mevr. Vermeulen-Janssen; Agnes Camps-Thié Jo van Hoof. Woensdag: O.L. Vrouw van Lour- des. 9.00 lsm. voor de zieken van onze parochie t.e.v. O.L. Vrouw van Lour- des; 19.00 lsm. fam. v. d. Vegt-v. d. Bogaard (S); Antoinette Vincentio Maassen. Donderdag: 9.00 lsm. Johannes Hen- dricus Peter Janssen en echtgenote (S); ouders Hendrica Poels en familie. Vrijdag: 9.00 lsm. tot bijzondere in tentie; voor de wereldvrede; 19.00 overl. ouders Truijen-Hendricx; Trees Jacobs-Stensen; Lei Vermeulen (coll.). Zaterdag: H.H. Cyrillus en Metho dius, patronen van Europa. 9.00 lsm. Theodoras Pouwels (S); voor de Kerken van Europa; 19.00 zondagdienst: Jan Schwachöfer en opa Dijkmans; Wim van den Munckhof en overl. familie; Henny Frederiks-Vink (buurt en vrien den); overl. ouders en familie Gou- mans-Donkers; Riek Linders-van Op bergen (buurt); Lei Vermeulen (buurt), Sjraar Poels, Jan Flinsenberg (coll.). T oediening van het H. Sacrament van het Doopsel: Het kerkbestuur van de parochie St. Petrus' Banden heeft in overleg met de geestelijkheid en de parochieraad be- MQOI ZIJN IN ENKEUMINUTEtt ZES MASKERS VAN PAYOT Aangebracht als extra naast de dage lijkse schoonheidsverzorging, stimu leert de huid en geeft een direkte en diepgaande verzorging waarvan het wel dadig effekt onmiddellijk zichtbaar en merkbaar is. Hier volgen de zes maskers uit het assortiment van PAYOT. Reinigen: Masque Clarifiant a L'AArgile. Een witte, romige zachte pasta. Bevat klei en Kaolin om in alle zachtheid de onzuiver heden die de poriën verstoppen te ab sorberen. Verheldert de teint, verfijnt en verzacht de huis. Prijs 29.50. Zuiveren: Masque Gommage Douceur. Zuivert, verwijdert de dode cellen die de huid verstoppen en geeft een zachte peeling. Het gelaat wordt zacht en krijgt zijn glans terug. Prijs 29,50. Ontspannen: sloten om het H. Doopsel voortaan op de eerste zondag van de maand door Deken C. Buschman en op de derde zondag van de maand door kapelaan H. de Wit o.f.m. te laten toedienen, we gens de drukke werkzaamheden van de geestelijkheid en de koster in het weekend. Door de week en ook op zaterdag is het altijd mogelijk. Deze regeling zal ingaan op 1 april a.s. Het kerkbestuur Parochie „St. Petrus' Banden" Akolieten: Zaterdag: 19.00 Fieke Schwachöfer en Petra Berkerd, lezer: L. Truyen. Zondag: 8.00 Pascal en Maikel Brons, lezer: J. Wekking; 9.30 P. Vos- beek; 11.00 Wilco Jansen en Peter Har rewijn, lezer: C. Hendriks. Misdienaars: Maandag en dinsdag: 19.00 Peter Harrewijn. Woensdag en vrijdag: 19.00 Wilco Jansen. KAPEL ST. SERVATIUS Zaterdag: 18.30 Eucharistieviering met volkszang. Voorgangers: B. Frede- riks en G. van Loenen. Lektrice: Zr. Jacintha. Kollekte: Amnesty Internatio nal. Zondag: 9.30 Eucharistieviering met koor en volkszang. Voorgangers: B. Frederiks en G. van Loenen. Intentie: overleden fam. van Houdt. Lektrice: Zr. Hélène. Maandag en woensdag: 18.30 Eucha ristieviering. Dinsdagen donderdag: 18.30 Woord en communiedienst. PAROCHIE PATERSKERK Zondag: H. Missen: 9.00; 10.15 hoogmis gezongen door Crescendo; 11.45; 18.00 avondmis. Vrijdag: 19.00 avondmis om de zegen van God te vragen over de gezinnen van de parochie. Zaterdag: 17.00 gelegenheid om te biechten18.30 avondmis Mededeling: Naar MEMISA konden wij I.I50,— overmaken. Hartelijk be dankt. transparante gel|pqqft een sensationeel gevoel van ontspanning, direkt aan te brengen. Kalmerend, verzachtend, verlevendi gend en astringerend. Geeft een fris en stralend gelaat. Prijs 29,50. Hydrateren: Masque Creme Hydratant. Dank zijn afdoende werking aan het Hydrisium, een zeer krachtig vochtvasthoudend en vochtregulerend element. Geeft een heerlijk ontspannen gevoel en een soepele zachte huis. Prijs 29,50. Verstevigen: Masque Raffermissant. Een luchtig, crèmig masker. Verstevigt en versterkt de huid. Modelleert de gelaatscontou ren. Verzacht de gelaatstrekken en ver fijnt het huidoppervlak. Prijs 34,50. Evenwichtig herstellen: Masque Reequilibrant (Amnioderm). Een waarlijke kalmeringsbron voor de gevoelige en tere huid. Kalmeert, hydrateert, voedt de huid en verzacht de droogrimpeltjes. Prijs 34,50. Mis intenties: Zaterdag: 18.30 jrg. Herman Folbers Martin Bonants Herman Geurts Teng Arts. Zondag: 9.00 Martien Fleurkens, echtgenote en zoon voor de parochie; 10.15 Gerard Litjens overl. familie Smits-Brands; 11.45 Harry Clephas; 18.00 overl. ouders Akkermans-Tim mermans. Maandag: 8.00 overl. fam. Gerrits- Hermans; 19.00 familie Esser-Timrner- van Geffen. Dinsdag: 8.00 t.e.v. St. Antonius; 19.00 Wim van den Munckhof en overl. fam. overl. ouders Maas-Derks Jacques Nijsen. Woensdag: 8.00 overl. fam. Bovée- Broekmans; 19.00 tot zekere intentie Petran Clephas (buurt). Donderdag: 8.00 zuster Johanna Peterse; 19.00 Antoon Lucassen Wim Janssen en overl. fam. Janssen-Wolber- tus. Vrijdag: 8.00 Piet Spee; 19.00 gezins mis; Harrie Janssen overl. ouders Lu- cassen-Maassen en Pater Florentius. Zaterdag: 8.00 Celina Rojer en Con stant Rojer. Akolieten en Misdienaars: Zaterdag: 18.30 Martin Leenders. Zondag: 9.00 René Jansbeken; 10.15 Leo en Johan Pouwels; 11.45 Martij n Smelt; 18.00 Tonny Vermeulen. Maandag en vrijdag: 19.00 Peter Weijs. Dinsdag en donderdag: 19.00 Pascal en Emiel Kusters. PAROCHIE H. FRANCISCUS VAN ASSISIË BRUKSKE Pastoor H. Vernooy, Klarinetstraat 32. tel. 85206. Zaterdag 7 febr.: 18.15 H. Mis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van onze parochiegemeenschap. Zondag 8 febr.: Vijfde zondag door het jaar. 10.45 H. Mis voor overl. Hans Pouwels. De kindercrèche wordt ver zorgd door Margo Franssen. Maandag: 19.00 H. Mis voor de be kering van de zondaars. Woensdag: 18.35 Rozenkransgebed; 19.00 H. Mis voor overl. Walter Klassen. Vrijdag: 19.00 H. Mis tot eerherstel aan het Goddelijk Hart van Jezus. Mededelingen: Biechtgelegenheid: elke zaterdag van 17.30- 18.00 uur. Aktie Kerkbalans: Uw gezinsbijdrage kunt U overmaken op rekening nr. 23.18.08.461. Ned. Cred. Bank Venray of op giro 2552386 t.n.v. R.K. Kerkbe stuur Brakske inz. Gezinsbijdrage, Ma rimbastraat 26. Hartelijk dank! PAROCHIE VREDESKERK Zaterdag 7 febr.: 18.00-18.30 gele genheid om te biechten; 19.00 Voor avondmis voor de 5e zondag door het jaar. Zang door het Jongerenkoor „Chrisko". Voor Cornelis Matthijssen en familie, voor Petronella Thielen- Hendriks (coll.), voor Antonius Siebers (coll.), voor Marie Rongen-Peeters (buurt). Zondag 8 febr.: 5e zondag door het jaar. 8.30 voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de parochie, uit dankbaar heid; 10.00 Hoogmis voor overl. ouders Daniels-Jacobs, voor Pierre Manders (coll.); 11.30 voor Mariet Thielen-Lin- ders, voor Bets Gooren-Nieumarkt (coll.), voor Gon Janssen-van Sambeek (coll.); voor behouden terugkeer. Maandag: 8.00 voor Christenen, die vervolging lijden; 19.00 voor fam. Phi- lipsen-den Holder en zoon Ber. Dinsdag: Gedachtenis van de H. Scholastica. 8.00 tot bijzondere intentie (H. L.); 19.00 voor priesterroepingenen roepingen tot het religieuze leven. Woensdag: Gedachtenis van O.L. Vrouw van Lourdes. 8.00 voor Marti- nus Pontman en Gijsbertus van Blok land; 19.00 voor Toon Stevens, ter ere van O.L. Vrouw van Lourdes (A), voor Noud en Tiny Cremers-Philipsen. Donderdag: 8.00 voor levende en overl. fam. de Haart-Creemers; 19.00 voor de gezinnen van de parochie. Vrijdag: 8.00 als eerherstel aan het Goddelijk Hart; 19.00 tot bijzondere in tentie. Zaterdag 14 febr.: Feest van de H.H. Cyrillus en Methodius, ptronen van Europa. 8.00 ter ere van het Onbevlekt Hart van Maria. Mededeling: De collecte voor de Memisa heeft op gebracht het mooie bedrag van/1150,30 Hartelijk dank hiervoor. Misdienaars en Akolieten: Zondag: 8.30 Henk v. d. Oever; 10.00 Robert Versteegen, Urbain en Pascal van Weert; 11.30 Gilnther Stamper en Roel Wijnen. Maandag, dinsdag: Bas Erps en Tom Coppus. Woensdag, donderdag: Juan Lopez en Bram Claessens. Vrijdag, zaterdag: Quint van Houdt en Frank Roomans. PROTESTANTSE KERKENGEMEENSCHAP VENRAY e.o. Op zondag 8 februari a.s. zal in Den Hocbert, Westsingel 1 te Venray Ds. H. J. C. van Es de voorganger zijn. Dit is een doopdienst. De aanvangstijd is 10.00 uur. De koliekten zijn bestemd voor de Kerk en het Diakonaatsprojekt. De uit- gangskollekte is bestemd Ontwikke lingssamenwerking. Tijdens de dienst is er kinderopvang en wordt er kindernevendienst gehou den. PEEL EIM MAAS 'n leesbare krant PAROCHIE OOSTRUM Zaterdag: 19.00 Gertruda Claessens- Drabbels, Ide Min, Pierre de Kleijn, Hendrika Pelzer-Jansen, Jan en Jos HaEGENS EN Anny Haegens-van Ber gen. Zondag: 8.30 voor het geestelijk wel zijn van de parochie; 10.00 overl. fa milie Schraven-Joosten, Antonia Lin- ders-Hendriks, Piet Litjens (namens goede kennissen) Gem. koor. Maandag: 9.00 voor de overl. van hen die offerden met Allerzielen. Dinsdag: 9.00 tot intentie van de fa milie T. Woensdag: 9.00 gest. jaard. familie van Heijster. Donderdag: 9.00 Piel Fleurkens. Vrijdag: 9.00 gest. jaard. familie van Heijster. Zaterdag: 17.30 uit dankbaarheid (Jongerenkoor); 19.00 overl. familie Direks-Hellegers, Cor Aben, uit dank baarheid, overl. ouders Achten-Verdijk en Harry Achten. Misdienaarsbeurten Zaterdag: 19.00 Annemiek Raedts, Ingrid Lenssen, Anke Kusters, Judith Jacobs. Zondag: 8.30 Jopp Bovendeerdt, Tom Arts, Stijn Bus, Robin van Mill; 10.00 Akoliet: Geert Versteegen; Edu- ard Camps, Benoit van Osch, Marcel Nellen, Korneel Jeuken. PAROCHIE OIRLO Zaterdag: 19.30 gez. H. Mis (Jonge Garde Koor). Jan Peeters -/ Sjang Steeghs Hendrikus Nabben Huber- tus van de Berg (mnt^),/ Thei Philipsen Sef Claessens en zoon'Simon Petro nella Custers-Litjens namens St. Anto- niusgilde. Zondag: 9.30 Hoogrijis, st. Johannes Versteegen en Johanna Cleophas st. Gerard Opheij, Hendrika Nooyen en dochter Petronella st. Jacobus Bots, Maria Dinghs en Anna Maria van Arsen. Donderdag: 8.00 H. Mis Wilhelmina Lempens. Zaterdag: 19.30 gez. H. Mis (Dames koor), overleden ouders Cl?assens-Wis- mans en kinderen Johan, Pater Coen en Zuster Richtruda Lei Ewals Wiel Baltissen Truus Rongen-Euwals Wim Rongen Wilhelmina Janssen- Peters. PAROCHIE CASTENRAY Zaterdag: 19.00 Maria Duykers- Rambags (coll.). Zondag: 8.00 voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de parochie; 10.00 v, Frans Michels (9). Dinsdag: 19.00 v. overl. ouders v. Kuyck-Verrijdt. Woensdag: 8.00 Gezinsmis (offe raars). Donderdag: 19.00 v. overl. fam. Seij- kens-Collin. Vrijdag: 8.00 t.e.v. O.L. Vr. van Alt. Bijstand (offerblok). Misdienaars: Ronny-Wilbert. zaterdag, dinsdag, woensdag; Ivan-Sepp: zondag 8.00, donderdag, vrijdag; Martijn-Renee: zondag 10.00 uur. PAROCHIE LEUNEN Vijfde zondag door het jaar. Kerkdeurkollekte voor de Memisa. Zaterdag 7 febr.: 19.00 lsm. Anna Verheijen lsm. v. Harry Geurts (vw buurt Overbroek e.o.) lsm. v. overl. fam. Jenniskens-Vissers maandd. v. Wim Heidens jrd. v. Elisabeth van Nieuwenhoven-Weekers gest. jrd. v. Leida Loenen-Poels en echtgenoot gest. jrd. v. Henri Weijs, echtgenote en overl. kinderen. Zondag: 9.30 Hgm. v. pastoor Lit jens; 11.00 lsm. v. Gertruda Spreeuwen- bereg Ism. v. Michel Loonen, Elly Loonen en Elly van Berlo maandd. v. Bert Jenniskens (Overbroek). 15.00 Doopviering van Peggy Litjens. Maandag: 19.00 lsm. v. Maria Loonen-Scheffers Ism. v. Johannes Loenen en Leida Loenen-Poels. Dinsdag: H. Scholastica, maagd. 19.00 lsm. v. Wim Swinkels (vw vrien den). Woensdag: 19.00 maandd. v. Wilhel mina Loonen, Antoon en Bernard Loo nen, beide echtgenoten en Johanna Ver- heijen-Loonen. Donderdag: 19.00 maandd. v. Anna Philipsen-Lenssen maandd. v. Her man van Leipsig lsm. v. Sjeng Philip sen. Vrijdag: 19.00 gest. jrd. v. Willem en Theodoor van Opbergen. Zaterdag: 14.30 Huwelijksmis v. Hans Jenniskens en Karen Ponjée; 16.00 Doopviering v. Bianca Martens; 19.00 maandd. v. Mathijs Geurts, echt genote en overl. kinderen maandd. v. Mathijs van Kempen en Johanna Loch- tens. Akolieten: za 19.00 Twan Willems en Fred Litjens; Hgm. zo 9.30 Geert Thijssen, Mark en Johan Hermans; 11.00 Martin en Tonny Heesen. Misdienaars: ma t/m vr 19.00 Twan Willems en Fred Litjens. Lektoren: za 19.00 Mevr. Weijs; zo 11.00 J. Reintjes. Huwelijksafk.: Hans Jenniskens uit onze pareochie en Karen Ponjée uit Venray (3e roep). Gezinsbijdragen 1987 te storten op Rabobank nr. 1281.02292 t.n.v. Bouw- fondfs Kerk Leunen, Albionstraat 25. PAROCHIE YSSELSTEYN Zaterdag: 19.00 jrd. Jacq. Janssen; Toon Winnen (petekinderen); Theo Vollenberg (LLTB); Math. Arts en overl. familie. Zondag: Vijfde zondag door het jaar. 10.00 maandd. Toon Winnen; 11.30 geestelijk welzijn van de parochie. Maandag: 19.00 P. Verstappen (be woners Immenhof); Grad Fleurkens. Woensdag: 19.00 Fransje Vriens; overl. ouders Philipsen-Cremers. Vrijdag: 10.00 uit dankbaarheid b.g.v. het 40-jarig huwelijk Bus-Meu- lendijks; 19.00 Antoon Michels. Misdienaarsbeurten: Zaterdag: 19.00 Tom van Asten en Peter Janssen. Zondag: 10.00 Mattie van Ass en Mike Kuunders; 11.30 Mark Reynders en Mark Derckx. Door db we^lf*Kbb*erl* Tje£r<T Jen niskens. Vrijdag: 16.00 Peter Janssen en Tom van Asten. RECTORAAT HEIDE Vijfde zondag door het jaar, 8 febr. Zaterdag: Avondmis 5 uur. Mgr. Castermans zal in deze Avondmis aan onze kinderen het H. Vormsel toedie nen. Zondag: 8 uur H. Mis t.z.i.; 10 uur Hoogmis, jaargetijde voor Betje Ewals- Fleuren en tevens gesticht gezongen jaargetijde voor Lowie van Osch en Cato Rambags. Akolieten: Jos Geurts en André Swinkels. Misdienaars van de week: Gijs van Gend en Joh. Verkoeijen. Maandag: 8 uur H. Mis uit dankbaar heid. Dinsdag: H. Scholastica, maagd. 8 uur H. Mis voor Jacqueline van Schijn- del-Wolters. Woensdag: 8 uur H. Mis voor Betje Geurts-Gellings en overleden familie. Donderdag: 8 uur H. Mis t.b.i. Vrijdag: 8 uur voor een zieke. Zaterdag: 19.30 Avondmis voor de overleden ouders Poels-Michels. RECTORAAT VEULEN Zondag 8 febr. 54e zondag door het jaar. Zaterdagavond om 7 uur bijz. Hgm. bij gelegenheid van 33-jarig feest van Carnavalsvereniginf. Zondag: 10.00 Hgm. zal. An de Lauw-Classens en Hgm. fam. Mulders- v. Kempen. Maandag: 8 uur lsm. afgest. fam. Jenneskens-Poels. Dinsdag: 8 uur lsm. uit dank bij 90- jarige fam. Aarts-Roosen. Woensdag: 8 uur lsm. zal. Petran Clephas. Donderdag: 8 uur lsm. Handrie Reintjes, Anna Lemmens, zoon Wim. Vrijdag: 8 uur lsm. zal. Pieter van Meyel. Zaterdagavond om 7 uur Hgm. zal. Grad Classens. Akolieten voor 8 febr.: Spreeuwen- berg, Hagens, Litjens. Misdienaars: Bas Reintjes, T. Ha gens. PAROCHIE MERSELO Zaterdag 7 febr.: H. Coleta. 19.00 Jaak van Osch v.w. buurt. Zondag 8 febr.: 5e zondag door het jaar. Memisa-kollekte. Weest edelmoe dig. 10.00 lev. en overleden fam. Jans sen; 11.30 Petronella Hendriks-Poels en zoon Harry. Maandag: 8.30 Harry Versteegen (Haag). Dinsdag: H. Scholastica. 8.30 Petr. Joh. Marcellis en Johanna Poels. Woensdag: O.L. Vrouw van Lourdes 19.00 overl. kinderen Marcellis en O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen. Donderdag: H. Gerlrudis van Nijvel. 8.30 Jaak van Osch. Vrijdag: 8.30 Hubertus Janssen en zoon Henricus. Zaterdag 14 febr.: H. Cyrillus en Methodius, patronen van Europa. 19.00 Antoon van Rijswijck en echtge noten. Misdienaars: Zondag 8 febr. 10.00 en zaterdag avond Ruud Tijssen en Pieter Paul Rieter; 11.30 Martijn Rieter en Teun Franssen. Kollektanten: Zaterdagavond 7 febr.: Teng Emonts zondag 8 febr. 10.00 H. Arts; 11.30 F. Hendrix. Kerk poetsen 12 febr.: Mevr. Arts-Lenssen, Grootdorp en Mevr. Wismans-v. Helden, Veldstraat 33. Weekeinde 7 en 8 febr.: Kollekte voor Memisa. Het gaat om water. Water en gezondheid horen bij elkaar. Wij hier begrijpen niet wat tekort aan water be tekent. Tracht edelmoedig Memisa te ondersteunen door uw gave. ,,Ik was dorstig en ge hebt me water gegeven", zo zegt JezusaGeeft gij Hem ook wat water in zijn armen RECTORAAT VREDEPEEL Zaterdag 7 febr.: 19.00 voor overle den oud-rektor P.Pelt. Zondag: 10.00 voor overleden Simon van Vegchel. Maandag: 8.00 t.i.v. de familie Bloemen-Brienen. Dinsdag: H. Scholastika. 8.00 t.i.v. voor' overleden Jan van Kasteren. Donderdag: 8.00 t.i.v. de familie Cornelissen-Hendriks. Vrijdag: 8.00 voor onze parochie. Zaterdag: H.H. Cyrillus en Metho dius, Patronen van Europa. 19.00 voor overleden Frans van de Akker, namens de gymnastiek- en volksdansgroep van de L.V.B. Misdienaars van de week: Saskia Arts en Stefanie Arts. RECTORAAT SMAKT Zaterdag 7 febr.: 19.00 Avondmis voor alle vereerder van St. Jozef en uit dankbaarheid voor het paar vn der Heijden-Hermkens die hun 12'/2-jarig huwelijksfeest vieren. Zondag: 9.00 plechtige H. Mis te Holthees voor de levende en overleden broeders van de O.L.V. Gilde; 10.00 Hoogmis voor Herman en Johannes Martens, mevr. Martens-Linders, fam. Hermans, Koos van Boxtel, en voor overleden ouders Philipsen. Woensdag: 9.30 H. Mis t.e.v. de H. Jozef, voor intenties van de Jozefver eerders. Vrijdag: 9.30 H. Mis uil dankbaar heid en t.e.v. het heilig Hart. Maandag, dinsdag en donderdag geen H. Mis. VAMOS A VER NOTICIAS RELIGIOSAS La estancia del Padre Juan en el hospital se prolonga hasta el fin de semana: tel. 22287. Hasta la vista. NOTICIAS CULTURALES La Reunión del sébado pasado ha ido bastante bien. Gracias a todos que han dado tantas fuerzas. Hasta la vista! JEHOVAH'S GETUIGEN Hierbij nodigen wij u uit voor het bij wonen van een bijbeltoespraak met als thema: „Goddelijke ver bonden die hun voltooiing naderen". In de Konink rijkszaal aan de Henri Dunantstraat 11, aanvang 10 uur v.m. Gratis toegang, geen collecte. WIE IS DE EIGENAAR VAN DE HOND Een niet op hel snelverkeer lettende bruine Mechelse herder, slak vanuit een zandpad de Puttenweg over. Bij dat oversteken werd het dier door een per sonenauto uit Horst aangereden en daarbij zeer zwaar gewond. Een dieren arts kon hem niet meer redden. De hond droeg een halsband, maar jammer genoeg ontbrak hel adres van de eige naar. Zowel de bestuurder als de politie zou graag, voor regeling van de schade aan de auto, konlakt hebben met die eigenaar. Foto van de blokploeg te Leunen om streeks 1942. De leden van deze ploeg boden de bevolking hulp, wanneer de granaten of bommen waren ingeslagen en als er ten gevolge van bominslag brand ontstond. Ook patrouilleerden zij om te controleren of er goed verduisterd was. Liggend v.l.n.r.: Sjeng Achten, Joos Buijssen. Zittend v.l.n.r.: Bernard Loonen, Grad de Mulder, Kapelaan J. Hafmans, Handrie Weijs, voorzitter, Harry Smits, secretaris, Ben Buijssen. Staande v.l.n.r.: Harry Reintjes, Gerrit Achten, Wim Weijs, Piet Croijmans, Han Janssen, Gerard Voer- mans, Toon Janssen, Piet Janssen, Frans Verkoeyen, Sjeng Claessens. Staande 2e rij v.l.n.r.: Fer Lucassen, Johan Meijers, Frits Martens, Louis Cox, Lei Loenen, Wim Loonen, Harry Vullings, Jan Achten. Foto is ook verkrijgbaar bij J. v. d. Putten, Westsingel 18, telefoon 89803. Kinderbescherming is een bekend woord. Toch kunnen de meeste mensen niet of nauwelijks omschrijven wat het precies inhoudt, of wat voor soorten werk binnen dit begrip valt. In het beste geval heeft men wel eens iets meegemaakt, zijdelings gehoord of in de krant gelezen. Het idee, dat zo gevormd wordt, blijft op zijn minst vaag, gebrekkig, onvolledig. Daarbij speelt ook nog het taboe een zekere rol. Heeft hulpverlenen aan kinderen niet te maken met het falen van ouders? En ligt dat niet erg dicht bij schande en schaamte? Onwetendheid en taboesfeer rondom hulpverlening aan kinderen, jongeren en hun ouders, frustreren niet alleen de betrokkenen, ze frustreren ons alle maal. Deze hulpverlening is er om pro blemen op te lossen die ons allemaal aangaan. Bovendien, ieder van ons kan voor deze problemen komen te staan. Goed dal er kinderbescherming is? Ja zeker. Maar het wordt hoog tijd dat we het „waarom", „het voor wie" en het „hoe", eens beter gaan begrijpen. HET WAAROM, HET VOOR WIE De bevolking van ons land bestaat voor ruim een derde deel uit kinderen en jongeren. De meeste van deze kinderen groeien op in een gezin, worden verzorgd en opgevoed door de ouders. Op zichzelf genomen is dat een goede vorm. Genegenheid vormt een sterke basis voor het ingewikkelde proces van opgroeien. Genegenheid vormt ook een betrouwbare basis voor verantwoording nemen voor dat proces. De dingen lopen echter niet altijd zoals ze moeten, zoals we willen dat ze lopen. Iedere ouder weet zelf het beste dat kinderen mooie en moeilijke kanten hebben. Soms overheerst dat moeilijke. Soms zo erg, dat verhoudingen, gezinnen en opvoedingsmogelijkheden in stukken uiteenvallen. Dat kan ook gebeuren door allerlei oorzaken. Door persoonlijke tekorten en problemen; het leven is niet altijd even vriendelijk voor mensen. Door so ciale omstandigheden en gebeurtenis sen; de maatschappij is evenmin altijd even vriendelijk voor mensen. Ook door een combinatie van beide, mensen die geen begrip hebben op zich zelf, niet op hun leven en op alles wat er met en rondom hen gebeurt. Men ervaart dat alles als tekort schie ten, als een falen. Terwijl er meestal geen sprake is van schuld in de gewone zin van het woord. De familiedrama's, de spanningen, de konflikten, gebroken verhoudingen, de ongelijkheid tot opvoeden, worden in bijna alle gevallen gedreven door on vermogen en onmacht. Niettemin krijgen we wel te maken met onleefbare situaties, met kinderen die verloren lopen of erger. In die geval len moet er ingegrepen worden, moet er hulp van buitenaf komen. Van de Ki nderbescherming Op dat moment neemt de samenle ving haar maatschappelijke verant woordelijkheid, dient ze het recht op een menswaardig bestaan en optimale ontwikkelingskansen waar te maken. Niet als een vorm van liefdadigheid. Wél als voorziening naast de andere voorzieningen ten behoeve van de opvoeding zoals medische zorg en on derwijs. Met dit verschil, dat deze voorzienin gen in bepaalde situaties nodig is. Maar laten we daar geen valse illusies over koesteren: vandaag hebt u deze voorziening misschien niet nodig, wie weet wat het morgen zal zijn. In de week van 23 tot en met 29 maart aanstaande organiseert het Nationaal Fonds Kinderbescherming de nationale kollekte. Voor Venray wordt een oproep gedaan voor vrijwillige kollek tanten, en voor enkele mensen die een plaatselijk comité voor Venray willen vormen voor het jaarlijks organiseren van deze kollekte. De organisatie is een afgerond projekt van ongeveer één maand. Wilt U meer informatie en/of wilt u zich aanmelden als kollektant(e) of or ganisator? Neem dan konlakt op met de Vrijwil- ligerscentrale Venray, Bergweg 4 („De Clockert"), te Venray. Telefoon: 04780- 86245. RARFUMER1E BYOUX SALON DE BEAUTE ZONNEKUREN

Peel en Maas | 1987 | | pagina 14