halve prijs venrayse veteranen aktief voor Britse oorlogsweduwen VAN OPBERGEN DAMESMODE VANAF MAANDAG A.S. IN ANDERE HANDEN Rabobank Leunen mag bouwen 1e Lustrum modevakschool Overloon Venrayer Joseph Aldenzee ontdekt gat in de audio-visuele markt PEEL EIM MAAS Voorronde Nationaal Rock 'n Roll kampioenschap „De bevolking van Venray was fan tastisch. Ik heb nog nooit van mijn leven zo'n gastvrijheid gezien. De Ven- rayers waren grandioos en zij houden de oorlogsgraven in een zeer goede staat." Dat schreef een Engelse oorlogsvete raan, die in nobvember j.l. had deelge nomen aan de „Pelgrimage to Venray", in een Engelse krant. Ook werd in de Engelse pers aandacht besteed aan de brief, welke de Bond van Wapenbroe ders afd. Venray [voorheen Ned. Bond van Oudstrijders, het Veteranen Le gioen Nederland afd. Venray] aan premier M. Tatcher had geschreven. Hierin werd een oproep gedaan om een einde te maken aan de slechts financiële toestand waarin de weduwen van de Britse bevrijders moeten leven. Bij de voorbereidingen voor de pel grimstocht naar de Britse militaire be graafplaats aar. de Hoenderstraat, was het de Venrayse organisatoren geble ken, dat de Britse oorlogsweduwen het moeten doen met 50.30 pont sterling f 163,48) per week. Alleen de weduwen van 80 jaar en oudër ontvangen 44, Inmiddels hebben de Venrayse orga nisatoren bericht ontvangen, dat wijzi ging van de pensioenen niet mogelijk is en dat de pensioenen van weduwen uit de tweede wereldoorlog niet ophetzelfde niveau kunnen worden gebracht als die van weduwen van gesneuvelden in Noord Ierland of de Falklandoorlog, die het dubbele ontvangen. Gelijkstel ling zou 600 miljoen per jaar kosten volgens een eerder door Tatcher in het Engelse parlement gedane mededeling. Alle voorstellen van een studiegroep werden door de "regerings-adviescom missie verworpen met uitzondering van het voorstel, dat door een voorziening „de Britse oorlogsweduwen vanaf 1 april niet langer naamloos in een „ar- men-graf" behoeven te worden bijge zet". TELEURSTELLING De afdeling Venray is bijzonder te leurgesteld door de onverschilligheid welke in Groot Brittannië ten opzichte van de weduwen van o.m. de Venrayse bevrijders aan de dag wordt gelegd. Wat betreft de 600 miljoen wordt gesteld, dat hiermee ongeveer 300.000 pensioenen zouden kunnen worden ver dubbeld, terwijl er „slechts" 60.000 oorlogsweduwen zijn overgebleven REAKTIES Zowel in Nederland als in Engeland waren de raktiesJop het Venrayse jnitiarv tief Over het algemeen erg gunstig. Er-'-'" waren evenwel ook negatieve geluiden, met name uit de kringen van Britse oud strijders. Zij waren wel blij met de getoonde dankbaarheid van Nederland jegens de bevrijders, maar de publiciteit over de slechte behandeling van de oorlogsweduwen gedurende de afgelo pen veertig jaar, hebben zij toch als be schamend en kwetsend ervaren. De Venryse wapenbroeders realiseren zich dit, doch hebben in hun laatste vergadering besloten de Britse oorlogs weduwen te blijven steunen. Zij zullen blijven doorgaan met het organiseren van hulpakties. Dinsdagavond is de gemeenteraad akkoord gegaan met de verkoop van 1490 mJ grond aan de Rabobank Leunen, gelegen aan de A'.bionstraat. De grondprijs werd door de gemeente gehandhaafd op 150,— per m\ In de commissie voor ruimtelijke or- denig was het de CDA die deze prijs te laag vond en zich toen niet met de verkoop kon verenigen. Nu echter, in de raadsvergadering, bleek de CDA een ommezwaai te hebben gemaakt. Men schaarde zich met uitzondering van dhr. Jan Reintjes achter het voorstel van het college: „Op zakelijke gron den", aldus de heer Truijen, die overigens geen goed woord overhad over de voorbereiding en uitvoering van dit voorstel. Zo was volgens hem de Dorpsraad niet ingelicht en was het taxatierapport veel te laat opgemaakt en derhalve van geen betekenis. Die taxaties behoorden aanwezig te zijn, als men offertes maakte. Achteraf bleek echter dal dé taxateur te hulp was geroepen toen de CDA in de commissie „dwars ging liggen". Overi gens had die taxatie geen enkele invloed op de koopprijs gehad. Verder zijn er voor grondverkopen op de kerkdorpen vaste grondprijzen. In bijzondere gevallen kan men verge lijkingen trekken met soortgelijke ver kopen. Lukt dat niet dan kan de taxa teur op de proppen komen. De heer Van den Bogaerd (PvdA) was verbaasd over de ommezwaai van de CDA. Zijn partij had bewondering voor de uitstekende wijze waareop wethou der Willems dal voorstel had verdedigd. Het had hen al direkt tot voorstemmers gemaakt.... Geen sprake van ommezwaai, repli ceerde dhr. Truijen. De informaties en adviezen uit de commissie worden in onze fraktievergadering behandeld. En eerst dan bepalen wij ons definitief standpunt Ook de andere partijen waren voor de grondlransaclics. HULPAKTIES Diverse Venrayse families hebben in middels een Britse „oma" geadopteerd om haar het idee geven, dat zij nog bij een familie behoort. Mrs. Iris Strange, de presidente van „The British War W idows-associa- tion" (die ook in Venray aanwezig was in november j.l.), benadert haar leden om over deze adoptie in aanmerking te komen. Het gevaar bestaat, dat een wachtlijst zal ontstaan. Vandaar dat via het voor malig verzet en de oud-strijders-organi satie getracht wordt de aktie landelijk op te zetten. Hetzelfde geldt voor de aktie War- widow Wintercoat", welke ten doel heeft de Britse oorlogsweduwen van warme kleding te voorzien. Op 5 januari werd de eerste zending warme wintermantels aangeboden aan mevr. Iris Strange, die voor de distribu tie zorgt en volgende week volgt een tweede zending van in Venray, Venlo, Ospel en Nijmegen beschikbaar gestelde wintermantels. Tenslotte werkt men mee aan een fi nanciële aktie van de oorlogsweduwen zelf. Zij hebben een liefdadigheidsfonds ter financiering van een bejaarden- en verzoregingstehuis voor Britse oorlogs weduwen, dat wordt geleid door jongere lotgenoten. Bijdragen kunnen worden gestort op N.C.B.-Rekening 231862261 t.n.v. V.L.N.. Vollenbergstraat 6. Achter deze rekening staat Henny Meyer, die graag bereid is alle inlichtingen te geven. Bij hem kunnen ook petitiefor mulieren worden aangevraagd. Door de handtekeningenaktie wil men blijven aandringen op het verbeteren van de slechte omstandigheden, waaronder de weduwen van tijdens de tweede wereld oorlog gesneuvelde miliatairen, nog steeds leven. INBRAAK IN WONING Tijdens een korte afwezigheid werd via de achterdeur toegang verkregen tot een woning aan de Veltumse Kleffen. Ontvreemd werden enkele sieraden welke voor de eigenaren een grote emotionale waarde hebben, Van de ver-, moedelijke twee daders kon een signale ment worden doorgegeven aan de politie. VANDALEN BEWERKTEN DRIE GEPARKEERDE AUTO'S Drie op de Helfrich straat gepar- s keerd staande personenauto's werden in de nacht van zaterdag op zondag met een scherp voor werp bekrast. Een van de gedupeerden deed bij de politie aangifte. Toen hij na de aangifte met zijn auto in de richting van de kantine aan de sportlaan reed. geraakte zijn auto in een slip, botste tegen een obstakel en liep een paar behoorlijke deuken op. Dubbel pech voor deze autobezitter, die maandag zijn 21e ver jaardag hoopt te vieren. De politie schat de schade door het bekrassen van de drie auto's op enkele duizenden guldens. Mogelijk zijn er personen die iets gezien of gehoord hebben. Zij worden dringend verzocht kontakt op te nemen met de politie. SCHOORSTEENBRAND Weer moest de politie in aktie komen voor een schoorsteenbrand. Deze keer in een woning aan de Kattestaart, een vrij nieuwe woning dus. Nogmaals wordt er op gewezen dat" het nog altijd een wettelijke verplichting is om de schoorstenen regelmatig te laten vegen; zeker als men gebruik maakt van z.g. allesbranders. In dit geval bleef de schade beperkt. VANDALISME AAN TELEFOONCEL In de nacht van vrijdag op zaterdag vonden er wederom vernielingen plaats aan de telefooncel bij de schouwburg. Drie knapen werden aangehouden. Deze ontkennen echter zich aan dat vandalisme te hebben schuldig ge maakt. Zij werden na verhoor huis waarts gezonden. GEEN VISISTEKAARTJE Een op de parkeerplaats bij de Gouden Leeuw staande personenauto uit Rips, werd beschadigd aangetroffen. Dat gebeurde vrijwel zeker door een auto met trekhaak. De bestuurder daar van heeft bij het achteruitzetten dus on voldoende opgelet. De eigenaar en de politie konden geen visitekaartje van de veroorzaker ontdekken. DRANK IN BESTUURDER In de nacht van vrijdag op zater dag signaleerde de politie op de Zuid singel een personenauto, waarvan de verlichting niet in orde was. Het aan de bestuurder gegeven stopteken werd ge negeerd. De politie kon achterhalen dat die bestuurder in de Engelenstraat woonachtig was. Het werd voor die be stuurder blazen in het bekende pijpje en het ondergaan van de bloedproef. Procesverbaal terzake rijden onder in vloed werd opgemaakt. SCHAATSEN De schaatsbanen op het sportterrein „De Sparrendreef" te Oostrum, is komend weekend weer voor het publiek opengesteld. IKANSfcN KfcfcS HOUDEN HET VOOR GEZIEN Alle winterjaponnen y en deux-pièces nu voor de en nog vele extra aanbiedingen op alle afdelingen. VAN OORSCHOT MODE Grotestraat 73. Venray Helmond. Roosendaal. Boxmeer, Oss. Venray „Het zou best eens kunnen, dat er a.s. zaterdag een traantje wordt gelaten, wanneer wij afscheid moeten nemen van ons personeel. Van de negen dames zijn er twee 12Zi jaar bij ons en twee tien jaar. Gelukkig worden zij allemaal door mijn opvolger in dienst gehou den", zegt Frans van Opbergen, die a.s. zaterdag definitief een punt zet achter een familietraditie van 117 jaar. Frans en zijn vrouw Rees houden het, bij gebrek aan een opvolger-in-de-familie, voor gezien en hebben de damesmode zaak overgedaan aan de heer G. Gre- ven, die soortgelijke zaken heeft in Siebengewald en Arcen. De naam „Van Opbergen Damesmode" zal evenwel blijven bestaan. De geschiedenis van Van Opbergen gaat terug rond 1870. In het gezin van Van Opbergen waren drie zoons kleer maker. Een van hen, Godefridus Hu- bertus■/fêgpftdtt huize De Porlang" aan de Hofslraat met manufacturen en koloniale waren. (De Portang stond op de plaats waar nu het beeld van Dr. Poels staat). MET KRUIWAGEN EN WAN Grootvader Godefridus in oude papieren genaamd Frits, maar door iedereen Frans genoemd liet de winkel aan zijn vrouw over en trok er zelf met knecht, kruiwagen en wan (tenen ring) op uit om in wijde omge ving kleren te maken. Na de maten te hebben genomen, legde hij de wan op de grond, ging er in de kleermakerszit midden in zitten, terwijl de stoffen en de kleermakersspullen rondom hem waren uitgespreid. Ter plekke werd dan het nieuwe pak genaaid. Gedurende de tijd, dat het pak werd gemaakt, waren de kleermaker en zijn knecht in de kost bij de opdracht gever. Later werd de inhoud van de kruiwa gen uitgebreid met z.g. „meterwaren" voor het maken van boerenkielen, ka toenen en flanellen hemden etc. Zijn vrouw maakte thuis als bijwerk toeren (een muts van kant en tule, be horend bij de Venrayse vrouwelijke kle derdracht). Godefridus Hubertus, alias Frits, alias Frans had als bijklus handel in stukken grond. Op een gegeven ogen blijk was hij eigenaar van alle grond in het gebied, dat nu de Burggraaf heet. Maar ook in de Spurkt (waar hij een particulier viswater had) en in de Oirlose hei, bezat hij grond, welke hij voor en na weer verkocht.' Op een stuk 1 januari was het 5 jaar geleden dat Modevakschool J.E.K. Fashion van start ging onder leiding van Joke van Erde. Gedurende die 5 jaar zijn er een aantal dames die de opleiding coupeuse costumiére lerares genoten hebben, of gewoon voor hun plezier bezig waren met kleding maken voor kinderen en volwassenen. Om het eerste lustrum te vieren organiseert J.E.K.-fashion samen met haar leerlingen een zelfmaak modeshow Er worden dan een aantal kledingstuk ken geshowd die de leerlingen zelf gemaakt en soms zelfs ontworpen hebben. Belangrijker is nog dat al deze kledingstukken met veel enthousiasme zijn gemaakt. Om deze inspanningen te ondersteunen wordt aan de show medewerking verleencf door Kapsalon Toine, schoonheidssalon Ange Vier lingsbeek, Textielbeurs Venray. De show begint 1 februari om 19.00 uur in 'het gemeenschapshuis te Over loon, met kindermode en daarna volwassenen. Joseph Aldenzee, die destijds in Ven ray enige bekendheid kreeg als liedjes zanger en als zodanig enkele van zijn liedjes op de grammofoonplaat heeft uitgebracht, heeft een gat in de markt ontdekt. Samen met Bert Damink heeft hij een audiovisueel bedrijf in Venray opgerecht en sinds kort distribueert hij onder de naam „Clipsound" originele orkestbanden ten behoeve van play- backers en soundmixers in Zuid Neder land. CLipsound" is een van de eerste be drijven, die van de originele orkestban den de stem kan wegfilteren waardoor het playback gebeuren zo professioneel mogelijk kan verlopen. Momenteel beschikt „Clipsound" al over 1500 titels van uiteenlopende mu ziekstijlen. EIGEN STATION? „Door ons enorm assortiment van singles, langspeelplaten en compact discs, kunnen de cliënten de banden zelf samenstellen, niet alleen op titel maar ook op lengte", aldus Bert Damink van Clipsound. „Op dit moment" vervolgt Damink, „en in de toekomst zullen audiovisuele produkten een steeds grotere rol gaan spelen in de massamedia. Wij richten ons vooral op de toekomstige lokale ra dio en televisiestations. Onduidelijk is nog steeds hoe de kabelinrichtingen straks zullen worden geëxploiteerd. Po litiek Den Haag blijft daar vooralsnog onduidelijk in". „Venray", aldus Joseph Aldenzee, „beschikt over een uitstékend kabelnet en antenne-inrichting. Het is jammer, dat deze technische faciliteiten uitslui tend gebruikt worden voor het doorge ven van signalen, die je met je eigen schoteltje ook zou kunnen ontvangen. Het zou buitengewoon aardig zijn, als Venray op korte termijn zijn eigen radio- en televisiestation zou hebben". OPNAME PRODUKTIES De laatste tijd timmert Clipsound flink aan de wég met eigen single- en el- peeprodukties. „Veel groepen komen bij de grote platenmaatschappijen niet aan bod. Die hebben voor het talent in de regio geen oog. Lanceringen van nieuwe artiesten kost meer dan de plaat zelf. Er zijn genoeg groepen en solisten die graag een plaatje willen maken", al dus Joseph Aldenzee. „Wij zitten dich ter bij het publiek en niet achter een bu- ro en nemen ook de tijd voor hen. Als mensen een plaat willen maken nemen wij de totale produktie voor onze reke ning. De opnamen vinden plaats in.goed ingerichte studio's. Om het van de eerste tot de laatste noot iri eigen hand te houden, blijft het betaalbaar". Met enige trots vertelt Jospeh Alden zee, dat de „Zingende boerin" van Vre- depeel eigenlijk al een zeer goed voor beeld is van het promoten van een zan geres uit eigen streek. „Hilversum ligt een eind weg van Jospeh Aldenzee (links) en zijn colle ga Bert Damink, die met Clipsound" een gat in de markt hebben ontdekt. Venray, daarom menen wij in een be hoefte in eigen regio te kunnen voor- En wat dat betreft gaat Joseph Alden zee en zijn collega Bert Damink met groot vertrouwen de toekomst tege moet. uw weekblad Rock 'n Roll is back again. Zeer zeker gezien de belangstelling bij de deelnemers en toeschouwers het afgelo pen jaar. Naar aanleiding van dit succes organiseert de NCRV ook dit jaar wederom de Nationale Rock 'n Roll Kampioenschappen vrije stijl. Rock 'n Róll is populairder dan ooit. Oude platen van giganten als Fats Domino, Buddy Holly en Elvis Presley worden uit de kasten gehaald en op de draaitafels gelegd. Ook de hedendaagse popmuzikanten als de Gigantjes, diver se rock-a-billy bands enz. brengen wederom de rock 'n roll tot leven. Jong en oud, van advocaat tot metse laar, iedereen kan meedoen. Acrobati sche gaven zijn beslist niet nodig. Op 6 februari a.s. vindt in danscen trum Janssen te Venray een voorronde plaats van deze kampioenschappen. Deze avond wordt gepresenteerd door NCRV.presentator Jaap de Groot. Een deskundige jury zal de paren beoorde len op hun prestaties en het beste paar van de avond gaat door naar de provin ciale finale, waar ze proberen door te dringen tot de landelijke finale om te strijden om de Peachtree wisseltrofee. Wanneer je samen met je partner een gokje wil wagen kun je je inschrijven bij danscentrum Janssen. Deze inschrijving is geheel gratis, maar je moet wel 16 jaar of ouder zijn. Tijdens deze avond kunt U tevens kennis maken met de nieuwe voorjaars trends op het gebied van kleding voor hem en haar, verzorgd door Allemans- shop uit Venray. Aan deze avond werken tevens mee diverse medewerkers uit de kapsalons van Leo Nooyen, alsmede cursisten van de eigen kappersacademie Venlo van Leo Nooyen. Getoond zullen worden de vele creatieve variaties op haarmode- gebied. Dit alles in het teken van het 25-jarig jubileum van Hij Zij Haar mode Leo Nooyen, welke vanaf 3 februari van start gaat met een jubileum jaar vol prijzen en verrassingen. Kaarten voor deze avond zijn nu reeds in de voorverkoop a 7.50 ver krijgbaar bij een van bovengenoemde zaken of op 6 februari aan de zaal. Aan vang 21.00 uur. eigendom aan de Stationsweg (17) bouwde hij in 1922 een woning waarna hij zijn zaak overdeed aan zijn zoon Pierre. KLEDINGSTOFFEN Het was in die dagen, dat Pierre voor „een onsje gesneden kaas zonder korst en een pijpje zijde van 1 cent" naar de andere kant van Venray moest fietsen... Pierre deed de koloniale waren aan de kant en specialiseerde zich in de ver koop van kledingstoffen. In 1934 werd Huize „De Portang" verbouwd en in 1944 door oorlogshan delingen totaal verwoest. Omdat ter plaatse, in verband met „de ontmanteling" van de Grote Kerk niet herbouwd mocht worden, kreeg de familie Van Opbergen een stuk grond aan de Grotestraat aangewezen (voor heen Hanraets-Roelofs). „Ik beschouw dit als terug van weg geweest", zegt Frans van Opbergen. Toevallig vond hij een oude koopacte uit 1764 „waarbij door eene Mathijs Van Opbergen een perceel aan de Grootestraat aan eene Hanraeds werd verkocht". Vanaf 1945 tot 1949 werd een nood- winkel gevoerd vanuit het pand aan de Stationsweg en in 1949 werd de zaak aan de Grotestraat in gebruik genomen. In 1955 nam Frans de zaak van zijn vader Pierre over en na diens overlijden in 1963, ging hij samen met zijn vrouw Rees Van Opbergen-Peters verder. Zijn moeder bleef tot 1973 aktief in de zaak. Na 31 jaar vond zij het kennelijk welle tjes en verhuisde naar Renkum. De zaak ontwikkelde zich geleidelijk van manufacturen naar de pure dames mode van tegenwoordig. SOCIALE FUNKTIE le funktie heeft. Dikwijls fungeerde zij als „praatpaal" wanneer men bijv. bij plotselinge opname in het ziekenhuis nog gauw wat lingerie nodig had. Ook de inwoners van de Venrayse in richtingen vonden bij haar niet alleen een gewillig oor, maar kregen tevens de nodige hulp. Haar man zegt hierover: „In een zaak als deze was haar aanwe zigheid bepalend, zeker wanneer het ging om z.g. intieme artikelen. Frans Van Opbergen heeft in de loop der jaren ook op maatschappelijk ter rein behoorlijk zijn partij meegeblazen; vanaf 1949 als ijveraar voor promotio nele samenwerking binnen winkeliers- bestand en in het midden van de zeven tiger jaren voor het totstandkomen van de winkelpromenade. In het zicht van zijn afscheid zegt hij: „Een hechte win keliersvereniging moet worden gezien als een verlengstuk van het zakelijk ope reren-.1 Daarom hoop ik, dat de midden standers alert zullen reagerèn en gebun deld samenwerken in verband met de verdere uitvoering van het centrumplan. DRIE WINKELPANDEN Op de valreep levert Frans Van Op bergen nog een bijdrage aan dit cen trumplan, door het invullen van een lege plek in de Passage. Hij is de op drachtgever voor de bouw van drie win keleenheden in zijn achtertuin, waarvan de oplevering in mei a.s. mag worden verwacht. Frans en Rees Van Opbergen blijven in de Grotestraat wonen en zijn van plan een heleboel dingen te gaan doen, waarvoor de ttjd tot op heden heeft ont broken. Genealogie en archeologie zijn hun hobbies, vandaar dat een reis naar Egypte hoog op hun plannenlijst staat. Maar eerst zullen zij de traantjes van a.s. zaterdag het hoofd moeten bieden. Mevr. Rees Van Opbergen-Peters, die sinds haar trouwen met Frans steeds haar man terzijde heeft gestaan, heeft in de loop der jaren ontdekt, dat „het wer ken in de winkel" ergens ook een socia- Foto: Het pand Van Opbergen in de Hofstraat. Gebouwd in 1934 en 10 jaar later door oorlogsgeweld verwoest.

Peel en Maas | 1987 | | pagina 7