MAAK EEN REIS DOOR DE TUD... AL 40 JAAR GEVEN WE KINDEREN EEN KANS van den Munckhof UNICEF Venrayer dodelijk verongelukt Nieuwe pastoor Ysselsteyn VROEGE BESLISSING! Grootscheepse oefening met 27 „gewonden" Venray gaat aan zijn wegen timmeren vergadering gemeenteraad Meerlo-Wanssum i j4g Ook de politie kreeg klappen We mogen ze nog steeds niet aan hun lot overlaten.GIRO 7515. Woensdagmorgen is door tot nog toe onverklaarbare oorzaak op de Rijksweg onder Ayen, gemeente Bergen, de per sonenauto bestuurd door de 73-jarige P.G. Jacobs op het linkerweggedeelte van de Rijksweg terecht gekomen en frontaal tegen een tegemoetkomende vrachtauto gebotst. De bestuurder, enige inzittende van de auto, werd bij de botsing vrijwel op slag gedood. Het slachtoffer woonde sinds 1 week in Nieuw-Bergen en was af komstig van Venray. Het kerkbestuur van Ysselsteyn heeft van Mgr. Castermans bericht ontvan gen dat tot pastoor van deze parochie is benoemd: deZ.E. Heer E. H. Steneker, thans pastoor in de parochie van de H. Michael te Heugem-Maastricht. Pastoor Steneker is geboren 27 september 1929 te Franeker in Fries land. Priester gewijd op 11 maart 1956. Hij is een priester van de orde van de Franciscanen. Men verwacht dat Pastoor Steneker medio januari naar Ysselsteyn zal komen. De installatie zal dan vermoede lijk plaats hebben op zondag 18 januari 1987. Dat hel Kinderdagverblijf Duimelot overvol zit, mag bekend zijn. Zo'n 60 kinderen prijken op de wachtlijst terwijl op dit moment een gelijk aantal kinde ren in Duimelot vertoeft. De door de gemeente voorgenomen verbouwing van de Claraschool, aan de Beukenlaan, waarin Duimelot volgend jaar zal worden ondergebracht, werd door het Kinderdagverblijf dan ook met gejuich ontvangen. Hierdoor zal de op vangcapaciteit met 15 kinderen worden uitgebreid. Deze capaciteitsuitbreiding brengt wel met zich mee dat ook het personeel moet worden uitgebreid. Duimelot heeft daarom aan de gemeente gevraagd, om in 1988 een extra kracht aan te mogen stellen. De minister heeft dit verzoek al goedgekeurd maar kan het financieel niet ondersteunen. Hierdoor moest de gemeenteraad, af gelopen week al, een beslissing nemen voor hei jaar 1988. Immers, als de raad met de personeelsuitbreiding niet ac toord ging, dan behoefde voor de ver bouwing van de Claraschool ook min der geld beschikbaar te worden gesteld. Deze „van 't een komt 't andere"- situatie, kon er bij dhr. Driessen (CDA) moeilijk in. Hij zag niet in, dat de-raad nu al moet beslissen over een prioriteit vóór 1988, ondanks het feit dal hij wèl inzag dal personeelsuitbreiding noodza kelijk wordt. Het lukte wethouder van Oers, samen met CDA-fraktieleider Truijen, om de heer Driessen van de noodzaak van deze „vroege" beslissing te overtuigen. Een andere oplossing als een beroepskracht is er niet. Stagiaires vergen nl. extra in zet (begeleiding) van het overige perso neel en vrijwilligers moeten een zeer zware toetsing doorstaan, wat ook al niet meevalt. Dat allemaal overwegende had de raad met die toezegging verder geen problemen. Hierdoor is nu reeds in 1986 een be grotingspost voor 1988 goedgekeurd...! Om een zo realistisch mogelijke oefe ning te houden, had de organisa.or, de heer Schillings, cdt. van de Venrayse brandweer, een plan ontworpen om deze oefening nu eens niet te doen op het MOB-complex in Ysselsteyn, maar bij en in een paviljoen in het psychia trisch ziekenhuis Si. Servatius. Dat die oefening inderdaad realistisch was en de werkelijkheid huiverig dicht benaderde, dat hebben alle deelnemen- den ervaren. De leden van de LOTOS- groep uit geheel Noord Limburg deden het zó echt, dat de deelnemers wel eens vergaten dat het een oefening was. De coördinatie van het gebeuren, waaraan werd deelgenomen door enkele groepen van de brandweer, de beman ningen van de Venrayse ambulances, van de Rode Kruis colonne met hun ambulance en door leden van de Re- servepolitie, was in handen van de heer Manders. In dat paviljoen, waar een ontplof fing en brand was uitgebroken, lagen her en der verspreid 27 gewonden, de een nog erger dan de ander. Het was de taak om eerst de gewonden te verzor gen en die dan naar een verzamelplaats te brengen om hen van daaruit naar het ziekenhuis te vervoeren. Dr. de Vocht had de leiding over de verzorging van de gewonden. Leden van de Reservepolitie hadden de brandstichters ontdekt. Maar die daders aan te houden was niet zo ge makkelijk. Ze pleegden verzet, maar konden later in een isoleercel tot rust komen. Ze werden daarna voorgeleid aan de aanwezige hulpofficier Sjef Janssen. Natuurlijk werden er fouten gemaakt maar dat is nu juist het nut van deze en soortgelijke oefeningen. Men kan er altijd iets van leren. Na afloop werd er natuurlijk van gedachten gewisseld over het slagen van deze rampoefening. Nu reeds werd vast gesteld, dat deze oefeningen, mogelijk in een andere vorm. zullen worden her haald. Forse bezuinigingen op het wegenon- derhoud en een te zware belasting van die wegen, vooral in het buitengebied, hebben de gemeente in grote problemen gebracht. Het achterstallige onderhoud van Venrays wegen is nu opgelopen tot een bedrag van 4 miljoen gulden. Voor 1987 is „slechts" een bedrag van 800.000 gulden beschikbaar.... Deze keiharde feiten zorgden voor nogal wat ongerustheid bij de Venrayse raadsfrakties, tijdens de vorige week ge houden begrotingsvergaderingen. „Het is onvermijdelijk dat er nu kno pen doorgehakt moeten worden", zo verwoorde dhr. Janssen (PvdA) de me ning van zijn partij, en eiste dat het col lege van b. en w. met concrete oplossin gen moest komen. Verder vroeg hij zich af, of verkeersmaatregelen (zoals b.v. eenrichtingsverkeer) niet een oplossing kunnen zijn, om zo, vooral de Iand- bouwwegen te ontzien. ACHT TON Voor 1987 heeft de gemeente acht ton beschikbaar, „een niet toereikend bud get", aldus wethouder Claessens. „Daarom zal de gemeente prioriteiten moeten stellen, wal inhoudt dat de ene weg „voorrang" krijgt op de andere". Verder zegde wethouder Claessens toe, dat de gemeente in 1987 met een meerjarenplan zal komen om het ach terstallig onderhoud terug te dringen. Maar volgens de wethouder kan een he le strenge winter dit plan helemaal op zijn kop zetten. Ook een verdere toena me van het (zware) landbouwverkeer is niet in te schatten. Verkeersmaatregelen zouden volgens de wethouder ook een oplossing kunnen zijn. Hierdoor worden immers de ber men langs de smalle wegen ontzien, zo dat ook de wegen zelf minder schade oplopen. Maar, hel is echter wel zó, dat niet iedere weg, verkeerstechnisch ge zien, geschikt is om er een eenrichtings- weg van te maken. Dit kan volgens de wethouder alleen bij de specifieke ge vallen, zoals dat b.v. bij de Rouwkui- lenweg het geval was. Voorlopig is het dus nog wachten op de meerjarenbegroting. Feit is, dat zo wel de raad als het college van b. en w. ervan doordrongen zijn dat voor onze wegen een oplossing moet komen. Be zuinigen op het wegenonderhoud zal dus niet meer aan de orde komen. Ster ker nog, voor het herstel zal meer geld moeten worden vrijgemaakt. Het bleek slechts een uitzondering te zijn, dat de vorige raadsvergadering van de raad van Meerlo-Wanssum in een recordtijd kon worden afgewerkt. Deze keer hadden met name de raadsleden Mevr. Minke en van Werkhoven heel veel tijd nodig. De agenda gaf daar eigenlijk geen aanleiding toe, want in de wandelgangen viel te beluisteren dat slechts hamerstukken aan de orde zouden komen. Het pakte evenwel anders uit en het werd weer een lange vergadering. Het rapport van de Ouderraad van Wanssum zal in de commissie Ruimte lijke Ordening en Openbare Werken worden besproken. De kampeerverordening werd aan vaard met de mededeling dat de ge meente toch een eigen beleid kan voe ren. De naamgeving van enkele straten kon, ondanks aanmerkingen, toch plaatsvinden. De Meester Hermans- straat en de Burgemeester Kellenaers- straat zullen aan het stratenbestand worden toegevoegd. Hoe lang burge meester van Haeff nog op een straat naam zal moeten wachten is niet bekend. De raad is bang dat er verwar ring zal ontstaan met de bestaande Cocq van Haaftenstraat. Rond de camping het Karrewiel werden enkele weggedeelten aan het openbaar verkeer onttrokken, terwijl een nieuw aangelegde gedeelte openbaar werd verklaard. De medesubsidiëring van het projekt „inpassing gehandicapten in het arbeidsproces" werd aanvaard, met de beperking dat indien de subsidie van het EGKS ophoudt, de gemeente dan haar standpunt nader zal bepalen. Jarenlang is er in de raad over gepraat, dat het dorpsplein in Blitters- wijck er schandalig bij ligt. De pleinen van Meerlo, Swolgen, Geysteren en Wanssum zijn al verfraaid. Nu kwam het college met een voorstel geld be schikbaar te stellen voor het maken van een schetsplan voor het maken van een schetsplan voor het plein in Blitters- wijck en voor de verfraaiing van het plein rond de kerk te Tienray (in 1988 viert Tienray het 100-jarig bestaan van Maria's genadeoord). Daar is de PK- fraktie legen. Natuurlijk wordt dit plan met de bevolking besproken en komt het ook in de diverse raadscommissies. Maar de PK blijft in ieder geval mordicus tegen. Ook het voorstel tot beschikbaar stelling van gelden voor de stads- en dorpsvernieuwing was aanleiding van de PK om daar hun twijfels over uit te spreken. Het voorstel tot vaststelling van de bouwgrondprijs op de Hei te Wanssum werd door het college terug genomen. Dat punt komt eerst in de commissie aan de orde. Het horen van bezwaarden inzake bestemmingsplannen werd voorlopig opgedragen aan de commissie «raads leden van de commissie R. Ordening van Openbare Werken, aangevuld met het raadslid Volleberg van de VVD. rv- W ^\y#v BOEKHANDEL GROTESTRAAT 68 VENRAY TELEFOON 04780-82727 Kroniek Zaterdagavond wilden twee Venrayse polities een autobestuurder uit Breda verbaliseren, omdat diens auto op het trottoir stond; omdat de auto niet ver zekerd was; omdat de auto drie gladde banden had en omdat de kentekenplaat aan de voorzijde van de auto ontbrak. Met dat alles was de bestuurder Carolus K. het niet eens, temeer daar de politie hem ook nog, wegens geconsta teerd drankgebruik, een rijverbod op legde. Toen hij toch zijn auto wilde verplaatsen, wilden de twee politieman nen hem dat beletten. Er ontstond een vechtpartij waarbij ook de politiemannen rake klappen kre gen toebedeeld, zowel van K. als van een te hulp geschoten vriend. Er kwam assistentie en dat was maar goed ook, want een der politiemannen had al zijn vuurwapen getrokken. Toen kon het verzet worden gebroken. K. kon worden aangehouden en naar het bureau worden overgebracht. Zijn hulp, D. K. uit Venray, moest in de handboeien worden geslagen, maar zag desondanks toch kans om, geholpen door een Horster vriend er vandoor te gaan. Die vriend hielp hem ook door de handboeien door te zagen en deze werden op het terrein van St. Servatius neergegooid. De Venrayer en zijn Horster vriend hebben zich in de loop van zondag vrij willig op het politiebureau gemeld. Na verhoor kregen ze de mededeling dat zij voor hun aandeel een procesverbaal krijgen toegestüurd. C. K. uit Breda werd na verhoor en mededeling, dat procesverbaal zal wor den opgemaakt, huiswaarts gezonden. Zijn auto werd voor nader onderzoek in beslag genomen. De beide politiemannen hebben zich onder medische behandeling moeten stellen. Ook was een bril van een van hen gesneuveld. Het moest de woordvoerder van de politie van het hart, dat er zoveel passieve getuigen waren van deze vecht partij, maar dat niemand er behoefte aan had, nu eens de kant van de politie te kiezen. Dinsdagmiddag werd van een bij de tennishal „De Schaapskooi" geparkeer de personenauto de portierruit ingesla gen. Uit de auto werd een handtas ont vreemd, waarin 'n Europas en een portemonnaie met enig kleingeld. De benadeelde is een inwoner van Oos trum. UNICEF wil voor 1990 alle kin deren opdeze wereld inenten kinderziekten: mazelen, kinkhoest tetanus, polio, TBC en difterie. Vandaag. 11 december, bestaat Unicef 40 jaar. Maar dat vieren we liever niet. Want nog iedere twee seconden sterft ergens ter wereld een kind. Van de honger. Aan uitdroging. Aan kinderziekten. Onaanvaardbaar, als we weten dat de wereld meer dan genoeg voedsel voortbrengt voor ons allemaal, uitdroging met eenvoudige middelen kan worden bestreden en vaccins voorhanden zijn waarmee die kinderziekten gemakkelijk zijn te voorkomen. Blijf daarom UNICEF helpen. Want zonder uw steun redden we het niet. En de kinderen aan de andere kant van de wereld zeker niet. Geeft u ze, door uw bijdrage over te maken op Giro 7515 ten name van UNICEF Nederland, een serieuze kans. 1946-1986 Postbus 85857,2508 CN Den Haag.

Peel en Maas | 1986 | | pagina 7