Venray werkt nu echt aan zijn centrum PEEL EN MAAS Zeker weten doet „goed,, eten! v.v.v. SCHOUWBURGNIEUWS Cïomenó U 0 0 GEBR. MARTENS Ombudswerk in Vierlingsbeek Het technisch onderwijs in Venray Fotografen echtpaar 25 jaar getrouwd per/oncil /oftuucire and /eruice COMPUTERKUNDE VOOR BEGINNERS Vorige week donderdagmiddag is op een min of meer feestelijke wijze gestart met de tweede fase van het centrumplan De Bleek. Burgemeester H. Defesche, wethouder H. Willems en oud-wethou der G. Schols, hebben met vereende krachten in passende bouwvakkle- ding de eerste spaden in de grond ge zet. Dat deze drie spaden aan elkaar gelast waren, was een joke van de aan nemer, maar bracht de vereende krachten wel heel duidelijk in beeld. EERSTE FASE Op 3 oktober van het vorig jaar vond de officiële start plaats van de bouw van deTorro. Dat was in feite het begin van de ontwikkeling van dit centrumplan, waarvoor de eerste gesprekken tussen de gemeente Venray en Amro-projekt- ontwikkeling reeds in 1974 plaatsvon den. Men kan dus echt niet zeggen dat men hals-over-kop te werk is gegaan Integendeel. Lange procedures hebben tenslotte geresulteerd in de realisatie van wat thans het centrumplan De Bleek wordt genoemd. TWEEDE FASE De tweede fase, welke dus donderdag j.l. werd ingeluid, heeft intussen het aanzicht van bijvoorbeeld de School straat al drastisch veranderd. Meters lange schuttingen houden daar ongeveer een jaar lang de ontwikkelingen in De Bleek aan het oog onttrokken. Dat daarmede ook de toegangsweg vanaf de Schoolstraat naar de Torro geblokkeerd wordt, vindt deze supermarkt helemaal niet leuk Achter de schouwburg, aan de Jan Hensenstraat, kan men de werkzaam heden in De Bleek nog op de voet vol gen. Duidelijk is, dat Bouwmaatschap pij Janssen en geen gras over laat groeien en al direkt met het uitzetwerk en de grondwerken is begonnen. Deze tweede fase bestaat uit ca. 2200 m1 winkelvloeroppervlakte, met 220 parkeerplaatsen en 63 woningen boven de winkels. De woningen bestaan uit ruime appartementen en maisonnettes. Van die 63 zijn er 26 woningen gelijk vloers en 47 met een lift te bereiken. Daardoor zullen de woningen ook ge schikt zijn voor de huisvesting van bijvoorbeeld oudere personen, die graag in het centrum wonen. De voor lopige gemiddelde netto-huurprijs be draagt ongeveer 550,— per maand. Wethouder H. Willems kon mede delen, dat het benodigde contingent woningen voor De Bleek is toegewezen. Hij was bereid dat kwotum drie maanden voor De Bleek te reserveren, maar echt niet langer In de hal van het kantoor van Wo ningbouwvereniging Noord Limburg, aan de Acaciastraat, is een informatie paneel ingericht, waarop de diverse woningtypen staan afgebeeld. BELANGSTELLING VOOR DE WINKELS Amro Projektontwikkeling op- "HET VERVOLG" met WONDERMOOIE „WEES VAN CHAO" Wondermooi is de voorstelling waar- mee'Het Vervolg'het nieuwe theatersei zoen b'egon:*De Wees van Chao; een uit het middeleeuwse China stammend stuk van Chi Chünhsiang. Het is een mengeling van toneel, mu ziek, zang en dans. Allerlei theater vondsten en -varianten wisselen elkaar boeiend af binnen een sfeer die tegen het traditionele volkstheater aanleunt. *De Wees van Chao'brengt het ver haal in beeld van de meedogenloze generaal Tu-an Ku, die zijn belangrijk ste rivaal, minister Chao, uit de weg ruimt en vervolgens ook diens familie uitroeit. Wadend door bloed toont hij zich het evenbeeld van Herodes .door ook nog alle pasgeboren kinderen te doden. Enkel zo ziet hij de kans, meent hij, de wees van Chao om te brengen. Het kind bezorgt hem nachtmerries. Nergens is hij zo bang voor. Overal waar hij gaat en staat doemt het kind op. Het bepaalt zijn leven en zijn krachten aan het werk die het kind in leven houden. Hoe machtig is het kind en hoe groot de liefde van Chao's vriend en de breekbare oude vrouw, wier lot het is de dood onder ogen te zien om het kind te doen leven. De vriend offert zelfs zijn eigen kind op om de wees van Chao te redden. De bloeddoorlopen ogen van de generaal zien de list niet. Hij waant zich veilig en oppermachtig, twintig jaar lang. Maar dan slaat het noodlot toe. De wees van Chao trekt rode handschoenen aan en bevrijdt het volk van de wrede generaal, die duizend doden sterft. Er breken betere tijden aan. Zo althans wil de mythe het, die van hoop en verwachting spreekt, van angst en moed, van schuld en boete en loutering. En overtrekkende kraanvogels. In de voorstelling van'Het Vervolg' heeft hei verhaal een bijzonder knappe vorm gekregen, die aan alle uitvoeren den acteurs en musici hoge eisen stelt. Het komt in deze voorstelling een voorlopig hoogtepunt in het nog korte bestaan van 'Het Vervolg' op een juiste timing aan. En daaraan wordt voldaan. Het gevolg is een ritmische lijn die als een rode draad door de voorstel ling trekt en voor frappante poëtische beelden zorgt. Schitterende attributen, costumering, grime en verblindende lichteffecten komen overdonderend op de toeschou wer af. De Wees van Chao, bedoeld voor kinderen en ouderen, heeft alle eigen schappen van een herschepping die een heel eigen speelstijl demonstreert, speci fiek voor'Het Vervolg.' Na familievoorstellingen als ,,Car, Carrs en Casimir" en „Soria Moria" is Het Vervolg'met De Wees van Chao gegroeid naar een uiterste kernachtig heid. Alles in deze voorstelling heeft zin en betekenis. Het is allemaal even knap en daarbij overzichtelijk, stijlvol door Ad de Bont geregisseerd. Edele gevoelens komen er niet aan te pas, het gegeven is primitief, simplis tisch, cru. Familievoorstelling, mede voor kinderen vanaf 8 jaar, zegt het programma, maar in de stoelen van de drachtgever van de winkelpanden biedt de winkelruimten te koop of in lease aan. Het leasen geschiedt over een periode van 10 jaar met recht van koop. Volgens de heer Prins, van Amro, valt de belangstelling voor deze nieuwe winkels helemaal niet tegen. Zeker 70 serieuze gegadigden hebben zich ge meld. „Men mag stellen, aldus de heer Prins, dat daarvan 50% afkomstig is van buiten Venray". goedgevulde schouwburg waren het toch voor het merendeel volwassenen die zich aan het kleurrijke schouwspel vergaapten. Hoe reageerden de kinde ren op al dat mooie gruwelijke? Ze vonden het prachtig! Ze zagen het in z'n geheel als „spel". Dal wraak zoetis bleek eveneens uit de reactie van enkele 8- tot 11-jarigen. De voorstelling steekt vol schitteren de vondsten en wat niet ontbreekt is humor. Reddende humor. Poëzie. WOENSDAG 17 DECEMBER „DER BETTELSTUDENT" Operette van Carl Millöcker De Hoofdstadoperette staat garant voor feestelijke uitvoeringen met goede zang en dans, veel pracht en praal, maar bovenal een echte avond UIT! Vorig seizoen brachten wij „Der Graf von Luxemburg". Degenen die niet aanwezig waren, hadden eens moeten zien en horen hoe enthousiast het publiek op die uit voering reageerde. Men zou dan meteen weten wat men werkelijk gemist had. Het is echter nooit te laat om te leren en daarom kan men nu voor het eerst of opnieuw kennis maken met een operette gezelschap, dat bij het publiek bijzon der hoge ogen gooit. Deze operette brachten wij een aantal jaren geleden ook, toen met veel sukses. Deze NIEUWE uitvoering zal echter een totaal andere indruk maken. Wat blijft is natuurlijk de muziek. „Ach ich hab sie ja nur auf die Schulter geküsst", „Schwamm drüber", „lek knöpfte manche zarte Bande", „Ich setz den Fall", „Bravo es geht ganz famos", in derdaad fameuze muziek in een prach tig aangeklede voorstelling. Met: Jan Henderson, Ton Hofman, Marga de Boer, Jacco van Renesse, Vellumse Kleffcn 62 Venray 04780 - 11122 Volgens wethouder H. Willems, komt het nieuwe winkelcentrum het totale Venrayse winkelgebeuren ten goede. Er is nu nog een veel te grote koopkrachtafvloeiing naar andere win keicentra zo zei de wethouder en dat is in de nabije toekomst beslist niet meer nodig. De wethouder wees ook op de 7 (grote) parkeerterreinen die Venray nu zo langzamerhand rijk is. De goede be reikbaarheid van het centrum zal even eens tot winkelen inspireren. DONDERDAG 11 DECEMBER 1986 Nr. 50 HONDERDENZEVENDE JAARGANG Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 BOUWMA-ERIALEN WAND- EN VLOERTEGELS AANBOUWKEUKENS - GEVELSTENEN VENRAY. Bongerdstraat 5, tel. 04780-85959 Geopend tot 17.30 uur 's Zaterdags van 9-13.00 uur. Anita Heinse.v.^ Regie: Alexander Pichler (Staats- opera Wenen). DINSDAG 16 DECEMBER: GLAZEN SPEELGOED van Tennessee Williams Met vreugde begroeten wij Ellen Vogel op nieuw in "Glazen speelgoed", het meest populaire stuk van Williams. Excelleerde zij 38 jaar geleden in de rol van de manke dochter (nu Josine van Dalsum), in deze nieuwe opvoering geeft zij gestalte aan de centrale figuur van de gedesillusioneerde moeder. GLAZEN SPEELGOED is een sfeervol en melancholiek toneelspel over een klein gezin m de dertiger jaren. Het speelt zich af in de herinnering van de uit huis weggelopen zoon (Paul Rottger), die tegelijkertijd als verteller en als personage optreedt. Een klassiek hoogtepunt van het stuk is het bezoek van Jim - een rol van Hans Cornelissen (Zeg eens AAA) om naar uit te kijken - een vriend van de zoon en naar blijkt een heimelijke jeugdliefde van de dochter Repertoire toneel waar de toneelliefhebber naar uit zal zien. Regie: John van de Rest. Voornemen Verlaging Vergoeding In de begrotingsbehandeling van af gelopen week kwam o.a. de dekking aan de orde van 't tekort dat de plaatselijke V.V.V. kent. De fraktie Van de Vorle meende hier voor de juiste oplossing gevonden te hebben. „Verlaag alle vergoedingen van de raadsleden met 1.000,- en het te kort is gedekt", aldus fraktieleider Joos. Een mooi voornemen, meende het college. Alleen kan het college op de raadsvergoedingen niets meer korten, omdat de raadsleden al op een wettelijk minimum zitten. Maar Van de Vorle mocht van b. en w. best proberen om van elk raadslid 1.000,- te incasseren, om zó het V.V.V.-tekort te dekken. Hoever de heer Van de Vorlo met zijn Voornemen Verlaging Vergoedingen in tussen gevorderd is, is niet bekend.... Met ingang van 1 december is de Pro gressieve Kombinatie '85 in Vierlings beek gestart met ombudswerk. PK '85 is een gemeenteraadsfraktie in Vierlingsbeek, met o.a. als programma punt: de burger met raad en daad bijstaan. Het is juist dat, wat men met het ombudswerk wenst te bereiken. Op velerlei gebied, vooral in de sociale sec tor, kan men de burgerij informeren en adviseren. Zes personen hebben zitting in hel ombudsteam. Ze zijn persoonlijk te bereiken, maar ook via hel secretari aat, p.a. Holthesedijk 10, Overloon. Dank zij het feit dat afgestudeerden van de technische school zonder proble men een baan kunnen vinden en in een bedrijfsopleiding hun vakkennis kun nen uitbreiden, en dankzij het feit dat velen hun studie kunnen vervolgen op een MTS of andere middelbare beroep sopleiding, kiezen weer veel schoolver laters van de basisscholen voor een tech nische beroepsopleiding. De werkgelegenheid in de regio Ven ray is in alle beroepssectoren waarvoor de technische school opleidt sterk ge groeid. Ook landelijk gezien wordt de vraag naar technisch opgeleide mensen steeds groter. Voor de toekomst zal on ze economie voor een groot deel be paald worden door een verdere ontwik keling van de techniek en de productie van technologisch hoogwaardige artike len. Het Technisch Onderwijs probeert op vele manieren duidelijk te maken welke opleidingen mogelijk zijn om in de toekomst met het ontwikkelingspro ces mee te kunnen doen. De „openbare lessen" in de school waar het technisch onderwijs gegeven wordt is voor ouders en leerkrachten van leerlingen van het basisonderwijs één van de mogelijkheden om uitgebrei de voorlichting te krijgen over het be roepsonderwijs. Meer speciaal het tech nisch onderwijs. Ter informatie over de mogelijkheden na de opleiding op de school zal het be drijfsleven aanwezig zijn om de bezoe kers duidelijk te maken hoe en waar de belangen van de jongeren liggen, die ki- zen voor een opleiding in een technisch beroep. DE WERKGELEGENHEID EN HET TECHNISCH ONDERWIJS Hoewel de bakken van de arbeids bureaus nog goed gevuld zijn, is het niet alleen werkloosheid wat de klok slaat. Een record-aantal schoolverlaters is er dit jaar in geslaagd een baan te vinden in de technische industrie. Bij de arbeidsbureaus hebben zich aan het einde van het schooljaar 1985- 1986 nauwelijks ex-leerlingen van het technisch onderwijs aangemeld in ver gelijking met voorgaande jaren. Voor jongeren die een beroepsoplei ding hebben gevolgd, en het bedrijfs leven in willen, zijn de vooruitzichten rooskleurig. In het midden- en kleinbe drijf zal de werkgelegenheid volgens het KNOV in de komende jaren flink toe nemen. Het gaat daarbij om jongeren in praktische alle sectoren van de techniek. De techniek van morgen steunt op de techniek van vandaag, en die moet je NU leren. Het technisch onderwijs in Venray Iaat geen mogelijkheden onbe nut om de leerlingen voor te bereiden op een toekomstige arbeidsplaats. In dit verband wordt er thans in de school ge werkt aan een projekt „arbeidsoriën tatie voor jongeren", waarbij ook het bedrijfsleven intensief betrokken is. De doelstellingen die de school hiermee heeft op de korte en/of langete termijn zijn voor de leerlingen: het bieden van een reëel beeld van arbeid en een brede oriëntatie op de wereld van arbeid en beroep; het bewust leren kiezen voor werken of doorstuderen na behalen van het diploma; het bevorderen van de zelfstandig heid; het vergemakkelijken van de intre de in de maatschappij; het versterken van de motivatie en de zelfwerkzaamheid; het leren verwoorden van eigen ge voelens en ervaringen. Een goede wisselwerking tussen tech nisch beroepsonderwijs en het bedrijfs leven leidt tot een steeds betere afstem ming en bevordert een grotere plaats baarheid voor de leerling. Het beschik baar stellen van moderne technische apparatuur door het bedrijfsleven aan het onderwijs is ook een van de midde len om het gezamenlijke doel te bereiken. Aan al deze aspecten zal de Katho lieke Technische School Venray samen met het bedrijfsleven aandacht schen ken tijdens het „Open huis" op zater dag 13 december a.s. van 10.00 tot 13.00 uur. Op 28 december a.s. zijn „Gerard en mevrouw" Kruijsen 25 jaar getrouwd. Een vrij alledaagse feestelijke gebeur tenis, waarvan wij in onze kolommen zelden of nooit melding maken. Dit maal doen wij dat echter wel, omdat beiden dit feest voor de buitenwacht niet onopgemerkt voorbij willen laten gaan. Op zondag 21 december namelijk, tussen 10.00 en 22.00 uur, nodigen zij alle bruidsparen uit, die in al die jaren door hen gefotografeerd werden, om opnieuw, maar nu gratis, een foto te laten maken. In deze afgelopen 25 jaren is het ar beidsterrein van de in aanvang repor tage- en nieuwsfotograaf, meer en meer verlegd naar industrieel werk en het maken van audio-visuele presentaties. De klantenkring is daarbij niet beperkt gebleven tot Venray alleen, maar heeft zich uitgebreid tot geheel Zuid-Neder land. Vooral in de beginperiode van „foto Gerard Kruijsen" zijn er heel veel huwelijksreportages gemaakt. Zeker in al die tijd zo'n 1500. Je was immers pas „echt" getrouwd, als je na de burger lijke stand en de kerk in de ouderwets uitgedoste studio van de fotograaf was geweest. Er werd daar gewerkt met gordijnen, antieke meubeltjes en droogboeketten. Het gelukkige paar, de getuigen en de bruidskinderen moesten dan op 'n ar rangement van de fotograaf een rustige pose aannemen, want er werd met gloeilampen gewerkt en dat maakte een lange belichtingstijd noodzakelijk. In de latere jaren werd de „statiefoto" niet meer zo officieel; er werd meer buiten gefotografeerd en de kleurenfotografie begon zijn opmars. Hoewel het studio-fotograferen dus op de achtergrond raakte, hebben de heer en mevrouw Kruijsen in al die jaren trouw alle negatieven bewaard. Uit dat rijke archief hebben zij destijds aan het Gemeentemuseum een fotocol lectie aangeboden, welke een tijdsbeeld geeft van de jaren 1960 tot 1975. In januari a.s. verhuist de familie Kruijsen met hun studio naar een riant pand in Gennep. Het archief gaat mee en blijft nog steeds voor hun relaties ter beschikking. Want ook vanuit Gennep blijft men zijn klanten trouw bedienen. Het laatste jaar heeft men flink kun nen investeren in apparatuur, wat de service zeer ten goede is gekomen. Zo heeft men nu sinds kort kleurendia-ont- wikkelingsapparatuur, waardoor die opnamen binnen een uur ontwikkeld kunnen zijn. automatiseringsopleidingen Herenberg 2 - Schuifelenberg 40 - Postbus 224, 5750 AE Deurne Personal Software and Service Automatiseringsopleidingen start in januari weer met de cursus Deze cursus, die gegeven wordt door ing. Peter van Tilburg, bestaat uit de onderdelen: Basiskennis informatieverwerking Programmeren in BASIC De cursus omvat 63 lesuren, verdeeld over 18 cursusavonden. Naast theorie wordt er ruime aandacht besteed aan het praktisch werken met computers. Voor geïnteresseerden hebben wij een brochure klaarliggen, die wij U graag zullen toezenden. U kunt deze brochure als volgt aanvragen: Telefonisch: 04930-11666 tijdens kantooruren 04930-14411 (buiten kantooruren Schriftelijk: Antwoordnummer 505, 5750 VB Deurne (postzegel niet nodigI

Peel en Maas | 1986 | | pagina 11