Het ware gezicht van Sint Nicolaas PEEL EN MAAS MUZIKAAL VENRAY Geslaagde carnavalsliedjes avond in Het Schuttersveld Adventsconcert GOUDEN SPELD Cecilia-avond in Leunen Receptie van „Ons Genoegen" Oirlo Koninklijke onderscheiding voor Jan Oudenhoven Eerste prijs voor Sub Matris Tutela 1e Prijs met promotie voor Fanfare Merselo De Peelklank naar het Limburgs kampioenschap Zondag ochtendconcert Finale Play Back Sound-Mix show Dora Arts, de zingende boerin uit de Peel Muziekfederatie heeft nieuwe voorzitter Je moet toevallig (uiteraard de Neder landse vertaling) het onafhankelijke weekblad voor Turken in Nederland „Haber" van 6 december 1985 hebben gelezen om „het ware gelaat van St. Ni colaas" te leren kennen. In ons kinderlijke geloof hebben we altijd maar voor waarheid aangenomen, dat Sint Nioclaas een Spaanse bisschop was (of is...). Maar volgens Haber's hoofdredactuer Ilhan Kara^ay was de goedheiligman een rasechte Anatolier. Hij kwam dus uit het gedeelte van de re publiek Turkije, dat tot Klein Azië be hoort en ook wel Anatolie heet. Nu zijn er in de loop der jaren zoveel aanslagen gepleegd op ons geloof in Sint Nicolaas, dat wij nu toch wel eens de waarheid wilden weten. Dit, ondanks het feit, dat deze goede heilige enkele ia- ren geleden bij het „schonen" van de heiligenkalender tussen de wal en het schip is gevallen. Wij zijn onze navorsingen begonnen in ons missaal uit vroeger jaren. Het in onze boekenkast bijgezette, beduimelde en met ezelsoren voorziene misboek, ver telt, dat de H. Nicolaas, bisschop en be lijder zijn kerkelijke feestdag heeft op 6 december (met de toevoeging Dubbel- Wit voor de priester, opdat die wist welk kazuifel hij op die dag uit de kast moest halen). En zowaar lezen we daar, dat de Sinterklaas koopt voordelig in de verbouwings opruiming Goedheiligman geboren werd te Patara in Lycië. Uit onze wereldatlas blijkt, dat Lycië en Anatolie namen zijn voor het zelfde gebied in het zuiden van Klein Azië (Turkije). Wat dat betreft heeft de Turkse hoofdredacteur dus gelijk. Het missaal vermeldt verder, dat de H. Nicolaas bisschop werd van Myra. Deze plaats zal men vergeefs op de Turkse landkaart zoeken, omdat - vol gens de heer Ilhan Karagay - deze plaats tegenwoordig Demre heet. Ook dèt wordt door de wereldatlas bevestigd. Laten we nog even bij het missaal blijven. „De H. Nicolaas bleef bekend als een van de grote bisschoppen uit de vierde eeuw. Vooral is hij beroemd om wille van zijn grote vrijgevigheid, en „om de wonderen, die hij werkte". Zo werd aan zijn voorspraak dikwijls redding uit ge varen van water en vuur toegeschreven. De grote verering, welke de H. Nicolaas ook in het westen genoot, is nog toege nomen, sinds zijn relieken - ongeveer 650 jaar na zijn overlijden - naar Bari werden overgebracht. Dat klopt dan weer met onze gege vens in De Katholieke Encyclopedie waaruit blijkt, dat Bari, in hel zuiden van Italië, een bedevaartsplaats van Sint Nicolaas is. Het overbrengen van zijn relieken naar Bari zou zijn geschied in 1087 door kooplieden tijdens de Turken-oorlogen. De Encyclopedie vertelt, dat zijn ver ering zich in Italië verbreidde, als pa troon der schepelingen en kooplieden. De Hanze bracht zijn verering naar de noordelijke landen. Zo werd hij de pa troon van Amsterdam en zijn verering verspreidde zich «an daar uit over de Nederlanden. In de hier bekende legenden, kwam Spanje in de plaats van Zuid Italië (dat trouwens geruime tijd Spaans bezit was). Zijn komst te paard en over de daken, in gezelschap van een zwarte (Moors- Spaanse) knecht moest - volgens de Ka tholieke Encyclopedie - niet worden be schouwd als een kerstening van de sage van Wodan, die op zijn schimmel Sleip- nir door de lucht rijdt.... DE WELDADEN VAN EEN ANATOLIER Bij de inleiding op het verhaal van Il han Karagay, dat wij hierboven dus op waarheid hebben getest, lezen we in het Turkse weekblad: „Wie was deze Nico laas nu eigenlijk? Hoorde de moralisti sche inslag (de angst voor „de zak" of „de roe van Zwarte Piet") bij de oor spronkelijke man óf is dat een toevoe ging uit ons puriteins verleden? En, sprekend over. de veranderingen in historische verhalen onder invloed van de tijdgeest, hoe lang zullen de Pieten nog „zwarte" Pieten mogen blijven? Sint Nicolaas is terug bij af: de goedhei ligman zonder meer. Wie weet verande ren zijn „knechten" nog wel. In elk ge val laat Haber's hoofdredacteur het wa re gezicht van Nicolaas zien. HET WARE GEZICHT Volgens een van de bekendste verha len die er in Turkije de ronde doen over de grote weldoener, werd Nicolaas ge boren in het stadje Patara. Hij woonde daar naast een berooide edelman die drie schone dochters had. De man was echter nauwelijks in staat zijn kinderen op te voeden. Het paleis waarin ze woonden was bouwvallig en ze hadden niet genoeg te eten. Toen de dochters huwbaar waren, had de edelman uite raard geen geld om zijn dochters een bruidsschad mee te geven. En als ze geen bruidsschat hadden, waren ze le venslang gedoemd ongetrouwd te blij ven. Toen Nicolaas het droevige lot van zijn vrouwelijke buren vernam, besloot hij ze te helpen. Op een nacht toen het donker was gooide hij een zak met goudstukken naar binnen. De geschie denis vertelt niet hoe hij aan het goud kwam, alleen dat hij treurig was omdat hij bang was te gierig te zijn geweest. Er waren immers nog twee dochters die niets hadden! Opnieuw toog hij er op uit en weer wierp hij een zak goud naar binnen. Net als de vorige keer zorgde hij er wel voor dat hij niet gezien werd. Maar nog steeds had hij het gevoel dat hij niet ge noeg had gegeven. Er resteerde immers nog altijd een dochter die niets had ge kregen. Dat de geldstukken over die drie dochters verdeeld kon worden, ging er bij hem niet in. Hij ging er weer op uit, maar een zak met goudstukken door het raam gooien, dat ging niet meer; nu de edelman weer in goede doen verkeerde, had hij alle kapotte ramen laten repare ren. Toen klom hij ten einde raad maar op hel dak en wierp de goudstukken door de schoorsteen. Het geld kwam terecht in de kousen die de meisjes bij de kachel te drogen hadden gehangen. Met al het geld lachte het leven hen weer toe. Zij kwamen aan hun man en leefden nog lang en gelukkig, aldus het verhaal. Zijn optreden had Nicolaas echter tot ver buiten zijn geboortestad grote faam bezorgd. Na veel omzwervingen door de wereld, kozen de inwoners van Myra, in die dagen een belangrijk christelijk cen trum, Nicolaas tot bisschop. Nicolaas deed zijn reputatie eer aan. Hij bleef zijn stadgenoten met zijn ga ven verbazen en het bleef niet langer tot kinderen beperkt. Zo vertelt de Turkse legende dat door zijn toedoen Myra voor hongersnood werd gespaard. Toen Turkije onder islamitisch gezag kwam bleven de inwoners van Myra zijn nagedachtenis in ere ^houden. In het stadje dat nu Demre heet is nog steeds de kerk te vinden die aan de later als een heilige vereerde Nicolaas is toegewijd. Toen in andere christelijke landen kerken naar Nicolaas werden ver noemd, kwamen ook daar de verhalen over de goedheiligman in omloop. Aan de vooravond van de feestdag van de heilige vertelden ouders aan hun kinde ren over Nicolaas en zij mochten hun schoentje, wat gemakkelijker dan kou sen, bij de schoorsteen klaar zetten. In plaats van geldstukken troffen zij de volgende dag er pepernoten in aan. Het is niet verbazingwekkend dat de historie driftig verder heeft gesleuteld aan de religieuze legende rond St. Nico laas. Voor Hollands gebruik heeft hij een nadrukkelijk moralistische inslag meegekregen met Zwarte Pieten en een roe. Het mocht niet baten: geen kind is waarschijnlijk nog bang voor hem. DONDERDAG 27 NOVEMBER 1986 Nr. 48 HONDERDENZEVENDE JAARGANG Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b.v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 Vorige week donderdagavond werden er niet minder dan acht zelfgemaakte carnavalsliedjes gepresenteerd. Zij wer den door de zingende Groët-Vorst Wim (Smits) ten gehore gebracht en door een uiterst kritische jury beoordeeld. Vijf bewoners/sters van het verzor gingshuis en de flat hadden op bestaande -oude- melodietjes nieuwe teksten gemaakt, welke allen sloegen op het carnavalvieren onder leiding van Prins Jep in het Schuttersveld. Uiter aard werd ook berijmde aandacht geschonken aan het leven binnen de Schuttersveldgemeenschap. Alleen al vanwege de zeer goede rijm en het daarbij behorende ritme hadden de juryleden deze avond een wel zeer moeilijke taak. Erg veel lof had men voor de rijmprestaties van de 93 jarige mevr. Magatoux in haar liedje „Holadi-jé De jury gaf unaniem de eerste prijs aan de heer v.d. Geest met zijn berijming van ,,'T is de plicht dat ied're jongen" Voor het eerst in de geschiedenis van de leidjesavonden van het Schuttersveld werd een zaaljury gevraagd een oordeel te geven. De zaal was het kennelijk niet helemaal eens met de deskundige jury en gaf in meerderheid de voorkeur aan „Vastelaovend op het Schuttersveld" van mevr. Schuurmans. Van de jury kreeg dit lied op de wijs van „Daar bij die molen" de tweede prijs. Een volle recreatiezaal heeft genoten van een heerlijke muzikale avond, welke mede werd opgeluisterd door het huisorkest o.l.v. Jo van Els. Op zondag 30 november a.s. om I 16.00 uur in de Paterskerk te Venray, verzorgd door de „Zangers van St. Frans" en het instrumentaal ensemble „Saltarello". De toegang is gratis. Na afloop collecte voor de aktie ver- i warming Paterskerk. Vrijdag 21 nov. j.l. heeft de H.E.H. Deken C. Buschman tijdens het St. Caeciliafeest van het zangkoor van de Petrus-Bandenkerk aan de heer Gerard Smits van de Kolkweg de gouden speld van verdienste van de Gregoriusvereniging uitgereikt, vanwe ge zijn 50-jarig jubileum als koorzan ger. Morgen, vrijdagavond, zal in zaal Martens te Leunen het jaarlijks Cecelia- feest gehouden worden van Harmonie „St. Catharina" uit Leunen, Veulen en 1 Heide. Deze avond krijgt een bijzonder cachet door de huldiging van Bert Reintjes, die 25 jaar lid is van de har monie. Zaterdagavond, van 20.00 tot 21.00 uur recipiëren bestuur, dirigent en in- I structeur van Muziekvereniging „Ons Genoegen" te Oirlo in het Gemeen schapshuis „De Linde" aan de Hoofd straat. Er is alle reden voor deze receptie! De laatste maanden werden er namelijk twee niet onbelangrijke successen ge boekt. Zo behaalde de Drumband op 28 sep tember op het bondsconcours te Mel- I derslo, onder leiding van instructeur Henk Martens, in de He Divisie Sectie A, met 308 Zi punt een eerste prijs met promotie. En op 9 november nam de fanfare deel aan een Federatief Muziekconcours te Oosterhout. Onder leiding van dirigent Ant. Schellens behaalde zij daar in de superieure afdeling fanfare, met 306 punten, een eerste prijs. Het behoeft geen betoog, dat ook hier de plaatselijke bevolking uitgebreid I acte de presence zal geven om hun muzi kanten te feliciteren. Zaterdagavond ontving Jan Ouden hoven uit de Wilhelminastraat de ere medaille in zilver, verbonden aan de Or de van Oranje Nassau. De heer Ouden hoven ontving deze medaille tijdens de jaarlijkse Cecilia-avond van het Venrays Mannenkoor, waarvan hij 40 jaar lid is. „Veertig jaar lid zijn van een vereni ging, voor je lol en plezier, is een ver dienste op zich. Maar dan ook nog 24 jaar bestuurslid zijn, geeft deze ver dienste een extra glans", aldus burge meester Defesche. Bijna vijfentwintig jaar was de heer Oudenhoven penningmeester van het koor. „De belangrijkste taak als bestuurslid", vervolgde de burge meester zijn speech, „en als penning meester van de gemeente weet ik, dat dat niet gemakkelijk is", waarna hij de heer Oudenhoven de zilveren medaille opspeldde. Dit 40-jarig lidmaatschap was voor het Venrays Mannenkoor aanleiding tot meer festiviteiten, 's Morgens werd reeds het huis van de heer Oudenhoven versierd, waarna de „Toetzengers" een muzikale hulde brachten. Tijdens de Cecilia-avond kreeg Jan Oudenhoven ook nog het bondsinsigne van het Ko ninklijk Nederlands Zangersverbond opgespeld. Verder werd hij door de voorzitter van Venrays Mannenkoor, de heer Hans Gommans, ook nog eens be noemd tot lid van verdienste. Een titel die in de lange geschiedenis van het Ven rays Mannenkoor slechts één keer eer der werd gegeven en wel aan Fons Bal- tussen uit Geijsteren. OVERIGE JUBILEA Tijdens deze Cecilia-avond werden nog acht andere leden van het Mannen koor gehuldigd, t.w. Chris Heijnder- mans en Sjaak Laurensse ontvingen bei den het bondsinsigne van het K.N.Z. en een herinneringstegel van het Mannen koor, vanwege hun 25-jarig lidmaat schap; eveneens een herinneringstegel ontvingen de heren Jos Drabbels, Just Janssen, Sjeng Goumans, Lambert Seu- ren, Frans Fleurkens en Stan Storms. Zij allen vierden hun 12'/4-jarig lidmaat schap. Zondag jl. behaalde het harmonie orkest Sub Matris Tutela uit Oostrum een fijne eerste prijs met 298'/i punt. O.l.v. de directeur Pieter Poels wer den uitgevoerd: Cordilleras de los An des van Malando in een arrangement van Kees Vlak als verplicht werk en Concert-Suite van T. Ford als keuze- werk. Met zoveel jeugdige muzikanten was hel voor een korps een stimulans om zo veel positieve opmerkingen uit de jury rapporten te horen. Zaterdag jl. nam fanfare „St. Oda" uit Merselo met veel succes deel aan het Bondsconcours van de R.K. Bossche Bond in St. Oedenrode. Het korps be haalde in de afdeling uitmuntendheid 308'/2 punt, goed voor een le prijs met promotie naar de ERE-afdeling. Het succes van de 70 veelal jeugdige muzikanten, is zeker te danken aan de kundige leiding van dirigent Piet Joris. Hij is sinds anderhalf jaar terug in Mer selo en heeft de fanfare in deze korte pe riode een flink stuk op de muzikale lad der omhoog gebracht. Terecht hadden de juryleden in hun rapporten dan ook veel waardering voor de dirigent. Bij aankomst in Merselo werden de muzikanten afgehaald door de „broers" van de drumband en werd een eerste hulde gebracht door de dorps raad. Zaterdag 13 december a.s. vindt de officiële receptie plaats. In verband met het behalen van 313 punten op het concours te Goirle, in september j.l., is de Ysselsteynse drum band uitgenodigd om deel te nemen aan de Limburgse kampioenschappen voor drumbands op zondag 30 november a.s. te Heel. Hoewel reeds vele jaren vertoevend in de eredivisie is het de eerste keer in haar dertig jarig bestaan dat De Peelklank deelneemt aan de Limbnurgse kam pioenschappen. Dit ligt overigens niet alleen aan de Ysselsteynse tamboers, maar vooral aan het feit dat zij vaak in het Brabantse op concours zijn geweest. Een puntentotaal zoals in Goirle, voldoende voor promotie, was, omdat ze in Brabant en niet in Limburg be haald werden, in het verleden geen reden om uitgenodigd te worden voor de Limburgse kampioenschappen. Daar is nu dan, gelukkig, verandering in ge komen. Het optreden van de drumband is ge pland om 14.30 uur. Zij moeten de spits afbijten van een groep van 5 korpsen, eveneens uitkomende in de ere-divisie, waarvan Ysselsteyn het enige Noord- Limburgse is. De einduitslag wordt verwacht om 20.20 uur. Tot dat tijdstip blijft het spannend voor de Ysselsteynse drum mers. Na een goede voorbereiding onder leiding van Han v. d. Vleuten uit Someren zijn zij vast besloten zich van hun beste zijde te laten zien. A.s. zondag 30 nov. vindt er in de foyer van de Venrayse schouwburg 'n zondagochtendconcert plaats van Ven- ray's Mannenkoor o.l.v. Pierre Gerits uit Hoensbroek en fanfare St. Oda uit Merselo o.l.v. P. Joris. De aanvang van dit concert, dat ieder jaar veel publiek trekt is 11.30 uur en de entree is gratis. VENRAY'S MANNENKOOR 1Die wahre Liebe Janacek 2. Reiterlied F. Liszt 3. Bandoera bewerking 4. The lily of the valley bewerking 5. Vse te ustne liete moje Svikarsic 6. Allegri Beviam! G. Verdi 7. Der Student geht vorbei Ibanez 8. Zigeuner spiel uns auf O. Groll Pianobegeleiding: Gerald Wijnen. Tenorsolisten: Henk Koenen en Kees van Krey. Baritonsolist: Wim Fleurkens Algehele leiding: Pierre Gerits. FANFARE MERSELO 1Pastorale J. de Haan 2. Fanfaresque J. Penders 3. Petitie suite Espagnole G. Boudijn 4. Promenade W. Deck 5. Blanckendael R. Beek Dirigent: Piet Joris. Op zaterdag 29 november a.s. wordt er in wijkcentrum „De Kiosk" de grote finale gehouden van de wedstrijd artiest 1986. Een 25-tal deelnemers zullen dan voor de laatste maal strijden voor de titel „Artiest 1986". Daar wij op deze avond vele belang stellenden verwachten, raden wij U aan, op tijd aanwezig te zijn, aanvang half acht, of kaarten te kopen in de voorver koop Beethovenstraat 8, Venray, Tijdens deze showavond en in de pauzes treden voor U op: de Sarragossa Girls uit Nijmegen, 'n Engelse zanger Mike Shanon en natuurlijk onze eigen Richard uit Venray. Verder hebben wij deze avond nog vele verrassingen waar U als publiek aan mee kunt doen. Ook de spandoekenwedstrijd is een van de onderdelen waar 't publiek aan mee kan doen, de winnaar wordt be loond. Inlichtingen tel. 04780-10008. Tot onze spijt kunnen wij op deze laatste avond alleen deelnemers mee laten doen, die al meerdere malen mee hebben gedaan. Tot 29 november in de Kiosk. moeder van vier kinderen maakt single! Dora Arts heeft altijd willen zingen. Maar als boerin sta je niet zo snel op de planken. Ze zong wel verdienstelijk in het kerkkoor. Haar dirigent spoorde Dora afgelopen zomer aan met haar stem meer te doen. Nu, nog geen half jaar later, verscheen haar eerste singletje En als het aan de Zingende Boerin in de Peel ligt, volgen er nog meer! „Andere tijden" is de titel van het plaatje. „Een echte onvervalste smart lap", zegt de 32-jarige boerin uit Vredepeel. „Daar heb ik zelf voor ge kozen. Het nummer is geschreven door Joseph Aldenzee van Clipsound uit Venray, die het plaatje ook produceer de. BEWONDERING „Of het plaatje slaat op mijn situatie?Ach nee, helemaal niet. In de liefde gaat het prima. Maar ik vind het een goed nummer om te zingen. Ik houd van dit soort werk. Ik heb altijd een grote bewondering voor de Zange res Zonder Naam. Zelf zing ik het liefste het repertoire van Corry Ko- nings. Ik zing in het Nederlands, want in je moedertaal gaat het je toch het ge makkelijkste af. En je publiek verstaat je zo toch het beste. Als ik in het buiten lands zou gaan zingen, zong ik liedjes van Nana Mouskouri", ZENUWEN „Ik moet eerlijk zeggen, dat ik best wel zenuwachtig was tijdens de opna mes van het plaatje. Maar ik heb het niet laten merken. In ben best tevreden met het resultaat. Ook de eerste reak- ties zijn erg leuk. Zo word ik heel spon taan opgebeld door mensen uit de streek. Die vinden het allemaal fantas tisch. Ze willen ook allemaal een plaat je. En desnoods breng ik die zelf bij de mensen." TELEVISIE De plaats „Andere tijden" wordt vooral gedraaid door de piraten. „Voordat de radio en televisie in Hil versum interesse tonen duurt nog wel. Natuurlijk is het wel een wens van me. Maar of dat voor mij is weggelegd? Je blijft het wel stilletjes hopen...." Een andere wens van haar is ooit eens te zingen in een orkest. „Ik heb al wel eens aanbiedingen gehad. Maar het ketste af op het aantal optredens. Dat kon ik met het werk als boerin en als moeder niet aan. Maar misschien dat ook hier andere tijden aanbreken!" Tot nieuwe voorzitter van de federa tie is benoemd mevr. H.L.P. Poels- Peters, als opvolger van de heer Jan Strijbos uit Castenray, die in april van dit jaar zijn functie als voorzitter neer legde i.v.m. persoonlijke omstandighe den. Mevr. Poels-Peters is bestuurslid van het MMSK St. Petrus Banden. Bij de federatie zijn aangesloten de harmonieën Euterpe Venray, Sub Ma tris Tutela Oostrum, St. Catharina Leu nen en de fanfares Ons Genoegen Oirlo, De Dorpsklank Castenray. De Peel klank Ysselsteyn, St. Oda Merselo, en verder het Muziek- en Majoretten Showkorps St. Petrus Banden en Drum- en Showband Venray en de Orkestvere niging Venray. Jaarlijks worden door de federatie het solistenconcours op zondag na Pa sen en het gemeente-toernooi in dé eerste week van oktober georganiseerd. IETS TE VIEREN? KEGELBANEN en PUB The Old Calahan 3 Foto: Dora Arts: „Natuurlijk horen de mensen nog meer van me!" De Gouden Leeuw i4 - Venray Tel 04780-10019 b.g.g. 86064 Uw gastvrouw en gastheer Hannie en Wim Salters

Peel en Maas | 1986 | | pagina 9