Zangers van st. Frans en Saltarello verzorgen een uniek Adventsconcert Stijlvolle dodenherdenking op Duits kerkhof PEEL EN MAAS PtfCE Peel en Maas in de Sinaï-woestijn Boerinnengroep in oprichting VOLVO onderscheiden Brandweerlieden CLEANING Wisseling voorzitter Gezinszorg f 12.000.- voor het zieke kind Benefietconcert voor Nicaragua Houbensteyn Ysselsteyn start nieuwe aktiviteit Vakantie mogelijkheden voor zieken en gehandicapten Hel begrip ..natuurlijke afvloeiing" was bij de Zangers van St. Frans al bekend, lang voordat de bedrijven hier mee gingen aangeven, dat in het kader van de bezuinigingen geen ontslagen zouden vallen. Men bedoelt dan te zeggen, dat opengevallen plaatsen we gens vertrek of pensionering niet zullen worden opgevuld. De natuurlijke afvloeiing bij het zangkoor zit 'm meer in de leeftijd van de jongens. Zodra de stem begint te breken is het bij de knapen afgelopen met het zingen van sopraan- of altpar tijen. De stem moet rust hebben en de zanger verdwijnt van hel podium, om misschien na een paar jaar weer terug te keren als tenor, bariton of bas. Maar intussen zit de leiding van het koor er wel mee. De door „natuurlijke afvloeiing" opengevallen plaats moet worden opgevuld en dat is het grote probleem van elk jongenskoor en dus ook voor de Zangers van Sint Frans. Op geen ankele vakaturebank van een Arbeidsbureau staan de jongens-sopra nen en -alten ingeschreven. De leiding moet dus zelf ,,de boer" op of in dit geval: de scholenafgaan om nieuwe zangertjes te recruteren. MEISJES Volgens de heer W. Buys, de direc teur van het koor, wordt dit steeds moeilijker door de concurrentie, welke b.v. door de sportverenigingen wordt ondervonden. Hij onderneemt dezer dagen nog één poging onder de school jeugd. Lukt dat niet, dan zal hel be stuur, voor het eerst in het achtentwin tigjarig bestaan van het koor, moeten besluiten meisjes tot het koor toe te laten. Volgens de heer Buys is dit overigens geen zeldzaamheid. Binnen de bij de in ternationale organisatie „Pueri Canto- res" aangesloten jongenskoren worden de gelederen al langere tijd met meisjes stemmen aangevuld. Maar in eerste in stantie blijft de directeur toch hopen op een flinke toeloop van jongens. HOOGTEPUNT Op dit moment bestaat het koor na een flinke aderlating uit zestig jon gens, die muzikaal zeer goed uit de voeten kunnen en thans op het hoogte punt van hun zangprestaties staan. De trots van het koor bestaat uit vier TE KOOP GEGALVANISEERDE HONDENRENNEN HOUTEN SLAAPHOKKEN De Berghaag Fabrikant van dierenverblijven Vennenweg 5, Oostrum-Venray Tel. 04780-82512 solisten drie jongenssopranen en een „geheide" altsolist. Met deze jongens gaat de heer Buys op concertreis naar Haanen bij Dortmund, uitgerekend in het weekend, waarin in Venray door de Venrayse koren het traditionele Kerst concert wordt gegeven: het weekeinde van 21 december. ADVENTSCONCERT Om de Venrayse liefhebber tóch te kunnen laten genieten van de prestaties van het koor op dit moment, zullen de Zangers van Sint Frans op 30 novem ber, 's middags om vier uur in de (dan weer verwarmde) Paterskerk een ad ventsconcert geven. Dat belooft een bijzonder concert te worden. In de grote vakantie werd de basis voor dit concert gelegd tijdens een werkweek in Rotterdam. Een geweldig geslaagde week met driemaal per dag repeteren en de rest amusement. In de herfstvakantie werd de werk week dichter bij huis herhaald, n.l. in Griendtsveen. Maar het gemis aan bege leiding werd danig gevoeld. Door een toevallige samenloop van omstandigheden liep de heer Buys - figuurlijk - tegen pater Falco op. Hij werd bereid gevonden met zijn orkest „Saltarello" de begeleiding te verzor gen. En zo ontstond een uitstekende sa menwerking tussen koor en orkest „Sal tarello" zal niet alleen de concertreis naar Duitsland meemaken, maar ook muzikale medewerking geven aan het Adventsconcert op 30 november. Een aantal enthousiaste jonge vrou wen willen een boerinengroep oprich ten. Een groep bedoeld voor meisjes/ vrouwen die om de een of andere reden geintereseerd zijn in de agrarische wereld, omdat je er in werkzaam bent, of omdat je ouders een boerderij hebben, misschien heb je een vriend die een agrarisch bedrijf heeft. Tijdens een aantal bijeenkomsten in de wintermaanden kan er over de meest uiteenlopende zaken gepraat worden, er kan iemand uitleg komen geven over juridische of economische zaken. Er kan eigenlijk van alles. Maar dan zul jij met ideeén moeten komen en misschien meehelpen met de organisatie. Op 26 november zal de eerste bijeen komst zijn. Deze bijeenkomst zal ge houden worden in zaal Roelanzia, Lo- vinckplein 2 in Ysselsteyn. De aanvang is 20.00 uur. Deze avond is geheel vrij blijvend, je bent van harte welkom! Voor inlichtingen kun je terecht bij KPJK/AJW-Limburg, Joke v. Rooïjen Wilhelminasingcl 25 in Roermond, tel. 04750-81777. UNIEK PROGRAMMA Op deze middag wordt een voor Venray uniek programma geboden, waarvoor het idee is ontstaan uit kon takten van de heer Buys met de Duitse koren. Als een rode draad loopt door het programma het bekende „Rorate coeli desuper" (Is. 45.8), het bekende Introi- tus uit vroegere adventsmissen. Aldus zijn vier blokken ontstaan met thema's van de profeet Isaias. De thema's zullen met dia's gemaakt op de heilige plaatsen in Israel worden toegelicht. Gezongen zullen o.m. wor den coralen uit Cantates van Joh. Seb. Bach, Ave Maria, Alma Redemptoris Mater (Palestrina). Ieder blok wordt met een concertstuk afgesloten. Tot de voor Venray onbekende wer ken behoren: „Laub Ihr Hirten alle zu gleich" van Michel Haydn en het prach tige „Pueri Concinite" van Herbach. In beide stukken hebben de solisten een groot aandeel. Om het aldus uitgevoerde adventsidee te besluiten, wordt gezamenlijk ,,0 Hei land open wijd de poort" gezongen, waarna als finale twee muziekwerken worden uitgevoerd. Aan het einde van het concert zullen de jongens niet voor zichzelf koliek- teren, omdat zij nu een bijdrge willen vragen voor de kosten die pastoor W. Barnhoor heeft moeten maken om de kerkverwarming te laten herstellen. INBRAKEN Door forcering werd toegang ver kregen lot een bedrijf aan de Jan Poels- weg te Ysselsteyn. Zover kon worden vastgesteld werd er alleen wal geld ont vreemd. Weer werd een inbraak gepleegd in de kantine van het sportcomplex aan de Sparrendreef te Oostrum. Ook hier was de brcckschade groter dan de waarde van hel ontvreemde goed. De Sjaloom kreeg ook weer onge wenst bezoek. De buit bedroeg hier enkele goederen. In een onbewoond pand aan de Deurncseweg werd door geweld toegang verkregen. Ontvreemd werden goede ren, gereedschap en wal koperen kranen. Door verbreking werd toegang verkregen lot een aan het Lovinckplein geparkeerde personenauto van een in woner van Venray. Ontvreemd werd een radio-cassette-recorder en enkele cassettebandjes. Met geweld werd toegang verkre gen tot een aan de Puttenweg-Lovinck- plein geparkeerde personenauto van een inwoner van Wieringermeer. Ook hier werd een radio-cassetterecorder ter waarde van 600,— ontvreemd, terwijl de eigenaar nog met een behoorlijke breek schade zit. Off. dealer: U belt: 077 - 543254 HANS KOK VENLO b.v. Burg. Bloemartstraat 30 BUNDESVERDIENSTKREUZ VOOR BURGEMEESTER H. DEFESCHE van Rijn uit Geleen en van de weduwe Rost van Tonningen-Heubel geen kans zich te manifesteren. Dat die groep later nog een toespraak aanhoorde van de heer van Rijn, bemerkten de autoriteiten niet, omdat zij al vertrokken waren. Wel stoorde zich hieraan een Duits echtpaar, dat zijn misnoegen duidelijk kenbaar maakte. Door taktvol optreden van de politie kon een escalatie worden voorkomen. Opvallend was, dat de wed. Rost van Tonningen, de laatste twee weken reeds driemaal, vergezeld van haar lijfwacht, op het kerkhof was gesignaleerd. BUNDESVERDIENSTKREUZ VOOR BURGEMEESTER H. DEFESCHE Na afloop van de dodenherdenking op de Duitse militaire begraafplaats in Ysselteyn ontving burgemeester Mr. H. J. M. Defesche uit handen van de Duitse ambassadeur in Nederland, de heer Otto von der Gablentz, het door de president van de Duitse Bondsrepubliek verleende Bundesverdienstkreuz le klasse. Hij stelde, dat deze onderscheiding de dank van de Duitse regering benadrukt voor de goede verstandhouding tussen Duitsers en Nederlanders. Deze blijkt ieder jaar weer in het bijzonder bij de ontvangsten van de Duitse jeugd, die in het kader van „Verzoening over de gra ven" werkzaamheden op het Duitse sol- datenkerkhof verrichten. Hij dankte de burgemeester voor het uitdragen van de vriendschapsgedachte en was blij, dat Venray altijd burgemeesters heeft gehad die de wederzijdse betrekkingen tussen beide landen een warm hart toedragen. Door het verlenen van deze onderschei ding wilde de Duitse regering tevens de gehele bevolking van Venray en Yssel steyn danken. Burgemeester Defesche was blij met deze onderscheiding. „Als wij ons allen inzetten voor de vrede, moet die vrede er ook kunnen komen", zo zei hij in zijn dankwoord. De hoogste chef van het Natohoofd- kwartier, generaal L. Chaluppa, onder streepte nog eens, dat de herdenking in Ysselsteyn geen soldatenherdenking is, maar een herdenking van alle gevalle nen. Voor dragers van een uniform is het een motivatie om zich in te zetten voor de vrede. FAKKEL MAKEN LIEP UIT DE HAND Drie knapen waren met vuur aan het spelen in het theehuisje in het Odapark en wilden een fakkel maken. Dat mis lukte want er brak een brandje uit, dat wel gedoofd kon worden. Dit theehuis werd al meerdere malen door jeugd misbruikt. Deze keer bleef de schade beperkt tot schroeischade aan o.a. de kozijnen. De politie kon de knapen aanhouden en naar het bureau overbrengen. Daar werd hun te verstaan gegeven dat ze voor de schade zullen moeten opkomen. De ouders zijn hier van op de hoogte gebracht. Op sobere maar stijlvollewijze werden zondag, bij gelegenheid van de viering van Volkstrauertag, op het Duits soldatenkerkhof in Ysselsteyn de gevallenen herdacht. Dit gebeurde in aanwezigheid van vele honderden na bestaanden, tal van autoriteiten uit Ne derland en Duitsland, waaronder enkele generaals van de Bundeswehr en Afcent. Onder de aanwezigen bevonden zich verder de Duitse ambassadeur in Nederland Otto von der Gablentz, de generaal-consul uit Rotterdam, de mili taire,attaché en de burgemeesters van Venray, Meerlo-Wanssum en Budel. Pater dr. Hillebrandt, aalmoezenier van het Nato-Hoofdkwartier te Bruns- sum sprak de hoop en verwachting uit, dat de gesneuvelden hun/offers niet te vergeefs hebben gebracht. Generaal Brackel van de afd. Nederland van de Wereldveteranen stelde duidelijk, dat het juist de Duitsers zijn, die op Volks trauertag alle doden, van welke oorlo gen dan ook, herdenken en niet alleen de hier begraven Duitse militairen. De Duitse ambassadeur, de heer von der Gablentz herinnerde er aan, dat het veertig jaar geleden was, dat in het woeste Peelgebied van Ysselsteyn be gonnen werd met de aanleg van een laatste rustplaats voor de Duitse gesneu velde soldaten. Op deze manier heeft Nederland een jaar na de bezetting al een begin gemaakt met het bouwen aan een vredig Europa. Ruim 23 jaar geleden stak de bevol king van Nederland en die van Op vrijdag 14 november jl. had de Venrayse brandweer haar jaarlijkse feestavond. Burgemeester Defesche was daarbij aanwezig en reikte aan B. Her- msen en F. Thijssen het door hen in het cursusjaar '85/'86 behaalde diploma hoofdbrandwacht uit. Zoals gebruikelijk werden op die avond ook de bevorderingen per 1 janu ari 1987 bekend gemaakt. Voor H. van I Oosterhout betekende dat bevordering tot brandwacht 2e klasse. Voornoemde B. Hermsen en F. Thijssen krijgen per genoemde datum de rang van brand- I wacht le klasse. T. Fila, L. van der Heijden, J. Koenen, H. Pelzer en L. Troisfontaine werden bevorderd tot hoofdbrandwacht terwijl H. Janssen en P. Lensen met de rang van onderbrand meester verder door het brandweerleven kunnen. Het jaarteken XV, verbonden aan 15 jaar vrijwillige verbintenis en behorend bij de bij Koninklijk Besluit ingestelde vrijwilligersmedaille die bij 10 jaar vrij willige verbintenis wordt uitgereikt, kwam toe aan W. Ewals, A. Kusters en E. Oomens. Tot slot ontvingen W. Douwes, H. ja- cobs, G. Leemeijer en W. Thijssen hel door de Landelijke Commissie Brand weeronderscheidingen ingestelden bron zen brandweerkkruis wegens 12'/2 jaar brandweerdienst. Venray in het bijzonder de vriend schapsband uit naar de Duitse jeugd in het kader van de aktie „Verzoening óver de graven". Voor alle ondervon den medewerking verdiende de bevol king van Venray en Ysselsteyn de dank van Duitsland. Tijdens deze plechtigheid, welke muzikaal werd opgeluisterd door het Ysselsteynse gemengd koor „Vivace" en het Mannenkoor uit Goch, werden tal van kransen gelegd. VIKINGJEUGD Dankzij de aanwezigheid van zowel leden van de Koninklijke Marechaussee en de Venrayse gemeentepolitie kregen naar schatting veertig leden van de Ne derlandse Vikingjeugd, de groep rond DONDERDAG 20 NOVEMBER 1986 Nr 47 HONDERDENZEVENDE JAARGANG Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 Sinds enkele maanden verblijven twee Venrayse jongens, de marinier Bert Hofsink en de landmachtsoldaat Henk Boom in deSinaï-woestijn. Zij maken deel uit van het Nederlands detache ment van 118 man, dat samen met een detachement Columbianen een vredes taak als observeerder vervult. Sinds het vertrek van de Nederlandse militairen uit Libanon heeft een Neder lands detachement deze vredestaak in de Sinaï-woestijn gekregen. Bovendien worden door de Nederlanders de ver bindingen van de M.F.O. verzorgd. Twee posten het Noord- en het Zuidkamp worden door Nederlandse militairen bemand, terwijl de anderen in een vijftal kleine kampen hun observa tie doen en de verbindingen verzorgen. Het zijn eenzame, ver van de bewoonde wereld gelegen, posten. Hier blijft men slechts drie weken, omdat de eenzaam heid hier zwaar drukt. De Nederlanders hebben daarbij nog het nadeel, dat ze de Spaanssprekende Columbianen nage noeg niet kunnen verstaan. Post is voor hen dan ook bijzonder belangrijk, vooral als het nieuws van het „thuisfront" bevat. Op verzoek van de vader van een van de Venrayse jongens, krijgen beiden Peel en Maas toegestuurd om ver van huis van het Venrayse reilen en zeilen op de hoogte te blijven. Drie dagen na de verschijningsdatum werd ons weekblad via de veldpost in deze uithoek van de wereld ontvangen. Bert Hoftink liet zich dan ook trots fotograferen met Peel en Maas in de Sinaï-woestijn. Met Kerstmis zal een derde Venrayer zich bij het Nederlandse detachement aansluiten. Dat is de 44-jarige Pater Theo Slangen van de congregatie van Reg. Kan. van Lateranen. Hij is leger aalmoezenier en legt tussen Kerstmis en Nieuwjaar bezoeken af bij de Nederlan ders in de woestijn. Pater Slangen was aangenaam verrast toen hij kennis nam van de service van ons weekblad omdat op ver afgelegen posten nieuws uit eigen woonplaats erg belangrijk is. ALS VROUW HEB IK: verzorgd voorkomen graag leuke kontakten kinderen en hoge kosten sportver. lidmaatschap hobby's Q zin om af en toe iets extra's té doen C positieve instelling eigen bankrekening waar iedere maand f 400.- op wordt gestort belangstelling om vrijblijvend meer informatie te ontvangen onder het genot van een lekker kopje koffie HOENDERSTRAAT 53 5801 CJ VENRAY TEL.: 04780-87024 BEL SNEL VOOR EEN AFSPRAAK OP KORTE TERMIJN De Stichting Katholieke Gezinszorg Noordelijk Limburg heeft afscheid ge nomen van haar voorzitter mevrouw E. M. Hoppenreijs-de Loo. In verband met haar wethouderschap zag zij zich genoodzaakt terug te treden, na het voorzitterschap gedurende vijf jaren te hebben bekleed met een grote betrokkenheid, een grote deskundigheid en met een onbaatzuchtigheid, waarmee ze steeds klaar stond voor dat wat van haar gevraagd werd. Mevrouw Hoppenreijs wordt opge volgd door de heer J. A. G. Zwart, voorheen penningmeester in het bestuur van de Stichting. Onder het motto „lopen voor het zieke kind" hebben de leerlingen van Jerusalem meegedaan aan een lande lijke aktie. De bedoeling van de aktie is, dat gezonde kinderen geld inzamelen door middel van een sponsorloop, voor zieke kinderen, zodat deze kinderen meer mogelijkheden krijgen om te be wegen. Voor het bedrag van 12.000 hebben ruim 260 enthousiaste leerlingen in een half uur ongeveer 1300 kilometer gelo pen. Mede dankzij de medewerking van de vele sponsors werd het een doorslaand sukses. Op zaterdag 22 november organiseert het Nicaragua Komitee Venray in OJC Dingus een groot Benefietconcert voor Nicaragua. De opbrengst van dit con cert zal ten goede komen aan de geplan de bouwbrigade die medio volgend jaar vanuit Venray naar Nicaragua moet ver trekken teneinde daar mee te helpen aan de bouw van een schooltje en/of hospi- taaltje. Mocht dit onverhoopt niet luk ken dan zal de opbrengst ten goede ko men aan de landelijke aktie „Nicaragua moet overleven!", die m.n. landbouw projecten steunt. De avond staat onder het motto „Swingen voor Nicaragua!" en dat het een swingende avond zal worden daar staan de groepen Mise en France (met o.a. de ex-Doe Maar leden Ernst Janzs en Jan Hendriks) en Narrow Escape ga rant voor. Na afloop van beide optre dens zal er levens nog een jam-session met alle muzikanten plaats vinden. Te vens zal er informatie gegeven worden en voor handen zijn over de bouwbriga de naar Nicaragua en de toestand al daar. Als er mensen zijn die niet naar hel concert kunnen komen, maar die de bouwbrigade toch financieel willen on dersteunen, dan kunnen zij giften over maken op giro rekening 10 64 715 t.n.v. Jan Hendriks inzake Nicaragua Komi tee Venray o.\.v. gift bouwbrigade. Het concert begint om 22.00 uur en de entree kost 7,50. Bij viering 25-jarig bestaan Houbensteyn BV in Ysselsteyn grijpt de viering van haar zilveren bedrijfs- jubileum aan om een geheel nieuwe ak tiviteit op te starten. Onderdeel van de feestelijke receptie die vrijdag 28 no vember vanaf 18.30 uur in zaal Roelanzia in Ysselsteyn wordt gegeven is namelijk de onthulling van het „ge zicht" voor een nieuwe onderneming door mr. H. J. M. Defesche, burge meester van Venray. Wanneer het nieuwe bedrijf in produktie is zal het werk bieden aan 15 tot 25 nieuwe mede werkers. Het streven is erop gericht in de loop van 1987 operationeel te zijn. Houbensteyn BV heeft zich in de af gelopen 25 jaar ontwikkeld tot een van de grootste vleesvarkensproduktiebe- drijven van Nederland. Jaarlijks brengt het bedrijf ca. 60.000 varkens op de markt. Maar Houben steyn is meer dan een varkensmesterij: de onderneming beschikt over een eigen fokkerij en K.I.-centrum, een eigen mengvoe derfabriek. eigen bouwploeg voor de bouw en onderhoud van stallen en bedrijfsgebouwen en een eigen trans portonderneming. Deze keten van bedrijvigheid wordt nu verder uitge breid. Het begin van Houbensyeyn BV viel samen met het huwelijk van Jan Houben en Dien Friesen. Het jonge paar ging op de pachtboerderij van vader Friesen van start met een gemengd bedrijf met 180 varkens, 800 leghennen en 12'/: ha. grond met asper ges en aardbeien. Van jaar tol jaar werden de aktiviteiten uitgebreid, totdat voor specialisatie in de varkenshouderij werd gekozen. Vijfentwintig jaar na dat begin (en 25 geïnvesteerde miljoenen (na 1980) om vat Holding Houbensteyn zeven pro- duktiebedrijven en heeft de onderne ming een oppervlakte van 50 ha. met een bebouwde oppervlakte van 36.300 nr'. Boekhandel van den Munckhof is ook dinsdags de gehele dag geopend Het Nederlandse Rode Kruis biedt ook in 1987 in de periode maart t/m de cember aan ca. 5500 zwaarder verple- gings- en verzorgingsbehoeftige mensen de gelegenheid er even uit te zijn. In eigen land beschikt het Nederland se Rode Kruis over drie volledig aange paste vakantie-accommodaties, de va kantieboot de „J. Henry Dunant" en de huizen „De Valkenberg" en „Ijssel- vliedt". Er wordt ruimschoots voor ontspanning gezorgd en voor de verzor ging en verpleging staan deskundige op geleide vrijwilligers garant. In de huizen en op de boot worden naast algemene weken ook bijzondere weken georganiseerd, waaronder weken voor niet-rokers, voor (echt)paren, voor dubbelgehandicapte mensen en voor jongeren (10 - 15 jaar; 15 - 20 jaar; 20 - 25 jaar; 25 - 40 jaar). Ook is er een themaweek „muziek". Voor jongeren met en zonder handi cap samen organiseert het Nederlandse Rode Kruis in 1987 een viertal avon- turenweken. Daarnaast wordt er een aantal buiten landse reizen georganiseerd, onder andere in Engeland en Duitsland. De deelnemers hieraan dienen over het al gemeen enigszins opgewassen te zijn tegen vermoeidheid en bij voorkeur niet gebonden zijn aan een zwaar dieet. Ook bij deze vakanties worden de gasten be geleid door vrijwilligers. Van de deelnemers aan de vakantie- projekten wordt een eigen bijdrage in de kosten gevraagd. Als men meent in aanmerking te kunnen komen voor een van deze va- kantieprojekten, dan kan men zich aan melden bij de afdeling van het Rode Kruis, Mevr. M. J. Hofmans-Peeters, Prinses Irenestraat 1tel. 04780 - 81969. Spoedige aanmelding is gewenst om teleurstelling te voorkomen. DIEFSTAL UIT AUTO Terwijl een Venrayse autobestuurder zondagmiddag tussen 14.30 en 16.30 uur aan het genieten was van de bossen bij de Ballonzuil, werd het portierslot van zijn auto opengebroken. Uit de auto werd een schoudertas met daarin een portemonnaie met geld, een bos sleutels, paspoort en rijbewijs ont vreemd.

Peel en Maas | 1986 | | pagina 9