Schouwburgseizoen begint weer PEEL EN MAAS Daar komt wal binnen... DRUMBANDSUCCESSEN VAN OORSCHOT MODF Engelse les kost f 38.611.- „DE ZWAAN" Uit de raad van Vierlingsbeek Venray's oudste wordt 102 jaar Vrijwel iedere avond heerst er achter de coulissen van het schouwburgtoneel die ondefinieerbare spanning, die aan iedere uitvoering nu eenmaal vooraf gaat. Regisseurs geven hun laatste aan- wijzigingen, de toneelknechten hebben hun plaats aan de trekkabels ingenomen om op tijd de decorstukken te laten zakken. Requisiteurs staan klaar om op het juiste moment de noodzakelijke at tributen op hun plaats te zetten of weer te verwijderen. De mensen van de be lichting en het geluid zitten gespannen aan hun knoppen en in een hoekje - achter de coulissen - zit de eind-regis seur Kees Kousemaker met koptelefoon en microfoon aandachtig het draaiboek te volgen. Kr mag niets mis gaan, want a.s. zaterdag zal voor de eerste keer Venray de revue passeren. En daarna nog vijf maal. De coördinatiecommissie is streng. Niets, maar dan ook niets mag van te voren uitlekken want „Venray passeert de revue" moet dè grote verrassing van het jaar worden. Slechts af en toe wordt een klein tipje van de sluier, die alle geheimzin nigheid rond de revue moet bedekken, opgelicht. Geen geheim is, dat vele maanden lang bijna tweehonderd jongens, meis jes, vrouwen en mannen avond aan avond in de weer zijn geweest om van de revue iets bijzonders te maken. Alle maal goedwillende amataurs, die op hun eigen wijze het Venray van toen en nu zullen uitbeelden. MAANDEN VOORBEREIDING Het begon allemaal in het begin van het jaar. Romain Cattoir, de directeur van de schouwburg wilde bij gelegen heid van het twintig-jarig bestaan van het Cultureel Centrum de Venrayse revue traditie van de na-oorlogse jaren weer nieuw leven inblazen. In de wetenschap, dat in Venray veel en goed amteurtalent aanwezig is, werd op 21 februari een informatie-avond ge houden. Van dat moment af kwamen de ideeën op tafel, werd er geschreven, her schreven, geschrapt en bijgevoegd. Rollen werden verdeeld, maar uiteinde lijk bleef een grote, enthousiaste groep over, die met elkaar de revue op de planken zullen zetten. GROOTS GEBEUREN Niet alleen veel vrije tijd, maar ook vakantiedagen werden opgeofferd om van de revue een groots gebeuren te maken. Ook „de grijze achterban" kwam in aktie voor het naaien van kostuums, het leveren van requisieten of het geven van medewerking, op welke manier dan ook. Tal van zakenmensen gaven belange loos hun medewerking of waren bereid de revue financieel te sponsoren. Bijna tweehonderd mensen, die maanden geleden elkaar amper kenden, zijn intussen verenigd tot één grote vriendenkring, die slechts één doel voor ogen heeft: Venray een revue te bieden, die klinkt als een klok. DIALECT EN NEDERLANDS Zeker is. dat „Venray passeert de revue" beslist geen tweede Circus Mök zal worden of op enigerlei wijze dit carnavalsgebeuren wil beconcurreren. al doen ook enkele „cirscusmede- werk(st)ers" ook nu spontaan mee. „Venray passeert de revue" heeft dan ook een geheel andere opzet, ofschoon er —uiteraard wel enige raakvlakken zijn te bespeuren. Hier en daar is men kritisch en af en toe worden speldeprikken gegeven. Ernst, luim, romantiek hier en daar, volgen elkaar in tal van scènes op met ondersteuning van zang, dans en muziek. Met opzet heeft men gezocht naar een combinatie van dialect en „Nederlands" om de niet-Venrayer bij voorbaat niet uit te sluiten. Zaterdagavond zullen we 't weten.. DINSDAG 30 SEPTEMBER 20.15 uur: RIGOLETTO'S WELLUIDENDE WRAAK Wat betreft moderne regie lijkt Opera Forum een trandsettende artistieke tweede jeugd te beleven. Met Verdi's „Rigoletto" gaat men bijzonder ver door de handeling van het zestiende- eeuwse Mantus te verplaatsen naar het decadente, industriële Italië uit de jaren zestig, zoals Fellini en Pasolini zo schrijnend in beeld is gebracht. Geen Renaissance dus bij regisseur Anthony Besch, decorontwerper Ri chard Bullwinkle en in de kostuums van Luciana Arrighi, die haar podiumbevol king in stijf-deftige zwarte pakken, afgewisseld met avondjurken. Iaat rondlopen. Verdi schreef met „Rigoletto" geen zogeheten zangersopera, doch een karaktertragedie. En deze is zowel scè- nisch als muzikaal van alle tijden, hoe men er visueel ook aan doktert. De welluidende wraak van de mismaakte nar blijft muzikaal recht overeind, ook al benaderde Alan Francis zaterdag bij de première in de Twentse Schouwburg in Enschede deze geniale partituur nogal neutraal. De uitstekend zingende en acterende cast maakte gelukkig alles goed en vooral de titelrol door de imposante karakterbariton Franz-Jozef Kapell- mann en de als een zilveren klok zingende Gilda van Elzbieta Szmytka zullen op elk ander Europees operapo dium furore maken. Giuseppe Constanzo als de hertog en Ans van Dam als Maddalena lieten eveneens weinig belcanto-wensen onver vuld. Lof ook voor het gedisciplineerde mannenkoor, Dat omtrent de bitterheid van deze vocale humor geen twijfel liet bestaan. Foto: Franz-Jozef Kapellmann en Elz bieta Szmytka. Mochten de toeschouwers wat de lokaties betreft dan al door dit modernisme in de war zijn gebracht, voor het ontroe irend gezongen slotduet zullen zij ongetwijfeld net als de wreed bedrogen Rigoletto zelf door de knieën zijn gegaan. ZONDAGOCHTENDCONCERT Zondag 28 sept, 11.30 uur DIE FIDELEN ROSENTHALER, Fanfare ST. ODA uit Merselo en volksdans groep OP ANKA TENTOONSTELLING Vanaf 27 september tot en met 12 oktober exposeert de Venrayse Irene Leurs haar schilderijen. Irene Leurs (geb. 8-8-1955, Akademie voor Beeldende Vorming, docente teke nen) begon twee jaar geleden met het schilderen van gouaches. Haar eerste expositie had zij vorig jaar bij het Humanistisch Verbond in Utrecht. Het werk van Irene Leurs is Figuratief te noemen, in die zin, dat er één of meerdere herkenbare vormen in ver werkt zijn. De kombinatie met abstracte vormen en een expressief kleurgebruik geven elk beeld een sfeer die soms uit bundig, dan weer ingetogen is. VENRAYSE REVUE Zaterdag 27 sept. première en zondag 28 september herhaling, aanvang tel kens om 20.15 uur. Momenteel zijn drie van de zes voor stellingen volgeboekt en het is dus raad zaam vooraf aan de kassa kaarten te halen. Op de avond van de voorstel lingen worden de resterende overgeble ven kaarten nog doorverkocht. Op de kerkdorpen worden kaarten verkocht via de RABO-banken. Van wege praktische problemen worden er na de zes voorstellingen geen herhalin gen gegeven. Zie verder artikel elders in dit blad. EXPOSITIE Vanaf zaterdag 27 september heeft galerie „En Passant" in de Schoolstraat weer een nieuwe expositie in huis. Gerard Engels toont daar beelden ge maakt van papier-maché, brons en ke ramiek. Verder kunt u schetsen en etsen van hem zien. Gerard Engels is gefascineerd door de abstracties waaruit 't menselijk figuur is opgebouwd. Of hij probeert dit her kenbare figuur tot abstractie te verwer ken. Gerard Engels is zaterdagmiddag 27 september van 15.00 - 17.00 uur in de galerie aanwezig. WEER SCHOOL BEKLAD Namens het schoolbestuur van de basisschool. Den Bongers (de vroegere Franciscusschool) aan de Eikenlaan werd aangifte gedaan van het bekladden van een oppervlakte van 72 m:. WEER DIEFSTAL VLAG Een garagehouder aan de Stations weg deed aangifte van diefstal van een reclamevlag. GESTOLEN FIETSEN GEVONDEN In de bossen van Boshuizeb werden damesfietsen aangetroffen. Ze bleken van diefstal afkomstig te zijn. Dank zij het postcodenummer, dat in de fietsen gegraveerd stond, konden de iegenaren van de Fietsen van de vonst in kennis worden gesteld. Een van de fietsen was gedeeltelijk gesloopt. De drumband van fanfare Sint Oda uit Merselo heeft zondag in het Belgi sche Kanne een eerste prijs met lof der jury behaald. Diezelfde dag behaalde in Goirle de drumband van fanfare „De Peelklank" uit Ysselsteyn, evenals de drumband van fanfare „De Vriendenkring" uit Overloon, een eerste prijs op het laatste concours van de Bossche Bond. Merselo nam deel aan de belangrijk ste Belgische muziekmanifestatie. Er werd aan deelgenomen om vooral de jongere leden te laten voelen wal zo'n concours is, maar ook met het oog op het Nederlands bondsconcours van vol gend jaar. Er namen aan de Belgische muziek manifestatie 24 korpsen deel. Merselo bereikte met 90,25% van het maximale aantal punten in de hoogste afdeling een gedeelde eerste prijs met lof der jury. De drumband van Ysselsteyn die in Goirle optrad behaalde een eerste prijs met 313 punten, in de ere-divisie. Hun tamboere-maitre was W. Sanders, ter wijl de instruklie in handen was van H. v. d. Vleuten sr. uit Someren. Dhr. v. d. Vleuten komt al 27 jaar in Ysselsteyn. Het mag dan ook geen wonder heten dal zoons van zijn „eerste" drummers inmiddels onder zijn leiding eveneens tot topprestaties in staat, zijn zoals bovengenoemd puntentotaal bewijst. Drie jeugdige leden van het korps waren nog nooit eerder op concours geweest, laat staan in de hoogste divisie, de ere divisie. Van de 17 deelnemende corpsen behaalde Ysselsteyn qua puntentotaal de 2c plaats voor het Brabantse Hoge- loon. Bij hun thuiskomst om 20.00 uur in Ysselsteyn werden zij ingehaald door hun collega's muzikanten van de fan fare alsmede tal van andere belangstel lenden. De jongste loot op instrumen taal muziekgebied in Ysselsteyn, joeks- kapel Schabberjoeks, verraste iedereen, maar vooral de drumband met hun muzikale hulde en bleken nog lang niet zo schabber te zijn als hun naam doet vermoeden. Tot in de kleine uurtjes werd feest gevierd iets wat de drummers wel verdiend hadden na een paar weken van intensief repeteren. Op zondag 19 oktober zal de drum band met instructeur en tamboer-Maï- tre en receptie aangeboden worden in de „Smelehof" te Ysselsteyn. De Overloners die ook in Goirlo op traden, behaalden in de eredivisie 309 punten, wat goed was voor een eerste prijs. Aan dit concours namen 17 korp sen deel. DRUMBAND OP CONCOURS Zondag 28 september a.s. zal dr drumband van „Ons Genoegen" uit Oirlo deelnemen aan het bondsconcours te Melderslo. Zij treden op in de tweede afdeling. Hun optreden is te 13.30 uur. Omstreeks 17.00 verwachten wij de drumband terug in zaal Willemsen. Wij wensen de jongens o.l.v. Henk Martens en hun tamboermaïtre Joep Verstappen veel succes. MISHANDELINGEN In de nacht van zaterdag op zon dag werd in de Hofstraat zonder enige aanleiding een 17-jarige Venrayse knaap zodanig in elkaar geslagen, door een evenoude plaatsgenoot, dat hij in het ziekenhuis moest worden behan deld. Er werden hechtingen verricht aan zijn linker wenkbrauw, waar een snede van 2 cm was. Procesverbaal is aange zegd. Zondag werd aangifte gedaan door een 19-jarige dame uit Merselo die in een discotheek door een 19-jarige jongeman uit Groeningen was mishan deld. Zij was door de knaap op een klap in haar gezicht getracteerd en moest zich onder medische behandeling stel len. Ook hier werd procesverbaal opge maakt. AUTO'S BESCHADIGD Op een parkeerterrein van een be drijf aan de Stationsweg werd een per sonenauto beschadigd aangetroffen. Duidelijk was, dal dit door een andere auto moet zijn veroorzaakt. Maar die bestuurder is vergeten zijn visistekaartje achter te laten. Bij een flat aan de Honingklaver in Landweert werd eveneens een personen auto beschadigd aangetroffen. Ook die veroorzaker liet zijn visitekaartje niet achter. DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1986 Nr. 39 HONDERDENZEVENDE JAARGANG Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b.v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 B IETS MOOIS VALT DIREKT OP. STIJLVOL MAAR NIET I OPZICHTIG. ALLEEN DE KWALITEIT IS UITBUNDIG. I KOSTUUM: WOL. IN EEN PRINCE DE GALLES RUIT 649.-. I Grotestraat li, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. Vanaf 1 augustus j.L is het vak Engels een verplicht onderdeel van het onderwijsaanbod op de basisscholen zowel op de bijzondere- als openbare scholen. Voor die engelse les moeten be grijpelijkerwijze leerpakketten worden aangeschaft, welke in eerste instantie door de gemeente moeten worden ge- financeird, maar later weer door het mi nisterie worden verrekend. Voor de eerste inrichting van het nieuwe vak Engels heeft het Centraal Onderwijsadministratiekantoor Venray berekend, datwoor de Venrayse bijzon dere basisscholen daartoe 34.022,— nodig is. De openbare scholen in Venray achten een krediet nodig van 4.589,—. Samen dus voor het Engels onderwijs in Venray op de basisscholen 38.611, De gemeenteraad zal daar a.s. dinsdag ongetwijfeld zijn goedkeuring* aan geven. OPVALLEND RIJGEDRAG Op de Julianasingel ontdekte de politie in de nachtelijke uren een auto welke met één koplamp reed, terwijl een passagier gedeeltelijk uit het raam hing. Bij de achtervolging reed de bestuurder ook nog in de verboden rijrichting van een van de straten van Venray-kom. Na aanhouding bleek de chauffeur behoor lijk alcohol genuttigd te hebben. Zowel het blaaspijpje als de bloedproef bevestigden dat. Met een rijverbod en de aanzegging dat procesverbaal zal worden opgemaakt, werd hij huiswaarts gezonden. Hotel cafe restaurant Maandmenu: Gerookte meerval met een saus van mierikswortel Lichtgebonden tomatensoep met garnituur van courgettes Eendeborstfilet met een saus van mango Dessert fantasie Uw gastheer en gastvrouw William en An ja Brekelmans De raad van Vierlingsbeek nam in haar laatst gehouden raadsvergadering o.m. de volgende besluiten. Het bestemmingsplan „Woonwagen standplaats Groeningseveld" werd aan genomen en zelfs ongewijzigd vast gesteld. Wel werd daar waar mogelijk aan de bezwaren tegemoetgekomen of zal met de bezwaren rekening worden gehouden. De gemeente Vierlingsbeek moet zorg dragen dat binnen het bestemmingsplan een lokatie kan ko men voor 5 woonwagen standplaatsen. Om de woninguitbreiding in Over loon tot 1995 te waarborgen, moest het bestemmingsplan De Vlassen worden vastgesteld, waartegen de raad geen be zwaren had. Om een paardenhouderij aan de langstraat mogelijk te maken, moest het bestemmingsplan „Buitengebied" wor den aangepast. De verordening „geldelijke steun huisvesting gehandicapten" werd eve neens conform het voorstel aanvaard. De kostengrens van 6000,- werd nu verhoogd tot 15.000,-. De gemeente verleent medewerking en krediet voor sanitaire voorzieningen in de basisschool te Maashees, tot een bedrag van 12.572,-. De raad stond ook positief tegenover het voorstel om vervroegde aflossing van geldleningen te doen. Het college zal trachten een voordelige aanbieding te krijgen. Het gemeentebestuur wil de wildak kers deels handhaven, want ze is over tuigd dat de aanwezigheid hiervan een goede zaak is, mits die akkers in overleg zijn aangelegd. De Progressieve Kombi natie vond echter dat die wildakkers klandestien zijn aangelegd en wilde dat deze moesten worden opgeruimd. De heer Koopmans wees er verder op dat hij overtuigd was dat op onverharde boswegen en brandgangen wildakkers opzettelijk ten behoeve van de jagers waren ingezaaid. De gemeente heeft in hei verleden al eens klandestien aange legde wildakkers opgeruimd. Wethou der Bardoel was er echter van overtuigd, dat het op bepaalde plaatsen nuttig kan zijn dat wildakkers worden aangelegd.i Een wildakker is een stuk grond in een jachtgebied dat bezaaid wordt voor de voeding van het wild (red.). NIEUW RAADSLID Dhr. H. Crooijmans legde in handen van de raadsvoorzitter de voorgeschre ven eden af en keerde weer terug als raadslid. Hij volgt hiermee mevr. Nora van Duynhoven-van Leuvert op, die zich recentelijk bedankte als raadslid. Dhr. Crooijmans werd tevens be noemd als lid van de commissie openba re werken en ruimtelijke ordening en als plaatsvervangend lid van de Streekraad Land van Cuvk. Dinsdag a.s. zal het Bejaardencen trum „Het Schuttersveld" feest gaan vieren rond haar oudste bewoonster, welke ook Venrays oudste inwoonster is. De weduwe mevr. EUWALS-PIJ- PERS bereikt dan de uitzonderlijk hoge leeftijd van 102 jaar. Sinds enkele maanden verblijft mevr. Euwals-Pijpers in de verzorgingsflat van ons bejaardencentrum. Het was natuurlijk een zeldzaamheid dat iemand op bijna !02-jarige leeftijd opgenomen wordt in de verzorgingsflat van de be jaardencentrum. Vanuit de derde verdieping van dit verzorgingshuis heeft ze zoals ze zelf zegt, een prachtig uitzicht, de Ardennen gelijk. Vanaf de eerste dag heeft ze zich goed gewend. Trouwens aanpassings moeilijkheden heeft ze nooit gehad in haar leven. Ze is nog goed gezond al moet ze wel oppassen omdat ze wat last heeft van evenwichtsloornissen. Voor iets anders heeft ze de dokter niet nodig. Ze is blij dat er voor haar plaats was in het verzorgingshuis. Want als ze zich nu niet lekker voelt, dan is er direkt hulp in de buurt. Niet dat ze niet te spreken zou zijn over de verzorging, toen ze nog haar eigen huishouding deed in Oirlo. De familie Eickmans en zeker de drieling heeft ze wel gtemist in de eerste tijd. Gelukkig komt de drieling haar ook opzoeken. Dat ze goed gewend is, is mede te danken aan de oud-inwoners van Oirlo die in het bejaardencentrum verblijven, terwijl ook haar overbuurvrouw mevr. Reintjes haar „over de drempel" heeft gehaald. Trouwens met die buurvrouw is er goed kontakt, want iedere avond wordt er nog gekaart; van 8 tot 10 uur. Verder vult ze haar dag met het lezen van de dagelijkse krant of ons weekblad en door het lezen van vele romans. En natuurlijk niet te vergeten haar brei werk, want de pennen moeten dagelijks nog in beweging blijven. Naar de ontspanningszaal gaat ze niet, wel iedere zaterdagavond ter kerke. In die kapel van het bejaarden centrum zal dinsdag a.s. een plechtige Eucharistieviering ter hare ere worden opgedragen, als dank voor het bereiken van deze mijlpaal. Na de H. Mis gaat de jarige met haar naaste familie naar de ontspanningszaal ter beschikking gesteld door het bestuur om verder feest te vieren. Dan zal ook het bestuur van het bejaardencentrum Het Schut tersveld en de bewonerscommissie hun opwachting maken. Natuurlijk zal direkteur Ad hoogeveen een kleine toe spraak houden en bloemen aanbieden, want ook direktie en bestuur zijn trots dat een van haar bewoners die hoge leeftijd bereikt. In de namiddag krijgen van 2 tot 5 uur de bewoners van Het Schuttersveld en andere belangstellen den de gelegenheid mevr. Euwals-Pij- pers geluk te wensen. Direkteur Ad Hoogeveen vertelde nog een leuke anecdote over deze nog vitale 102-jarige. „Tijdens de bejaardenmiddag was er een prijsje te verdienen door de bewo ners. Laat nu mevr. Euwals-Pijpers die prijs winnen, welke bestond uit een rondrit door de gemeente, met een be zoek aan alle kerkdorpen. Nadat enkele kerkdorpen bezocht waren stelde de direkteur voor aan de ontspannings- leïdster om een pauze te maken voor een kopje koffie. Mevr. Euwals-Pijpers ant woordde: „Dat heb ik al geregeld, wij gaan koffie drinken bij de familie Eickmans in Oirlo". Dus dat was gere geld. Behalve de nu 102-jarige telt Het Schuttersveld 20 bewoners die de leeftijd van 90 jaar reeds hebben over schreden. Mevr. Euwals-Pijpers haaldé de provinciale pers in 1982, als 's werelds oudste babysit voor de drieling van de familie Eickmans; in 1984 bij het bereiken van haar 100e verjaardag en het vorig jaar met haar brief aan de PLEM voor vervanging van de verdwe nen straatlantaarn. En toen vroeg ons de aanstaan de feesteling het gesprek te beëindigen, want ze moest nog even naar de Rabo bank om geld te halen voor haar ver jaardagsfeest GROTE BUIT BIJ INBRAAK Via het dak hebben onbevoegden zich toegang weten te verschaffen tot de slechterij van de firma J. aan de Hors- terweg te Leunen. Uit de koelcel werden een complete achterbiut en enkele lenden gestolen, ter waarde van enkele duizenden guldens. Het is de tweede maal dat in deze slachterij een soortge lijke inbraak heeft plaatsgevonden. BOUWKEET UITGEBRAND Vermoedelijk is door kortsluiting van een radio, of door verhitting van te drogen liggende kleding, brand ont staan in een bouwkeet op Landweert. De bouwkeet moest nog met geweld ge opend worden, voordat tot blussing kon worden overgegaan. Brandstichting moet daaron uitgesloten worden geacht. De brandweer kon niet voorkomen, dat de bouwkeet en de inventaris door drie kwart verloren ging.

Peel en Maas | 1986 | | pagina 9