Groeiende vraag naar gezinsverzorging De waarde van het dialect CAESAR jonge mannen mode Venray Club kampioenschap atletiek goed geslaagd Opening nieuwe scoutingjaar Expositie waardepapieren van vroeger De vrede hersteld? Voor 'n stijlvolle trouwcombinatie kunt U nu ook op Dinsdagochtend terecht bij: Voortaan dinsdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur DE gezinsverzorging neemt in Nederland een belangrijke plaats in als een eerstelijns hulpverlening. Het doel van de gezinsverzorging is het geven van hulp van huishoudelijke of verzorgende aard. Deze thuiszorg wordt afgegeven, waar nodig, aan zieken, bejaarden, gehandicapten en anderen, die door bijzondere omstandigheden op dergelijke hulp zijn aangewezen. Uit het feit dat er liefst 235 instellingen voor gezinsver zorging in ons land zijn, blijkt al dat er een brede behoefte aan dit soort hulpverlening bestaat. Die behoefte zal in de toekomst nog groter worden, want Nederland vergrijst en juist de bejaarden vormen de belangrijkste cliëntengroep van de gezinsverzorging. BETERE THUISZORG KAN DUURDERE OPNAMES VOORKOMEN DE gezinsverzorging is een omvangrij ke bedrijfstak, waar tussen de 85 000 en 90.000 mensen werken Het merendeel van degenen die het praktische verzor- gingswerk doen, is in parttime dienst Ongeveer 200.000 huishoudens krijgen hulp van de gezinsverzorging en voor bijna driekwart is die hulp van lang durige aard. Ongeveer 70 procent van het cliëntenbestand is ouder dan 65 jaar en daaruit kan de gevolgtrekking wor den gemaakt dat de gezinsverzorging naast het kruiswerk en de huisarts een centrale plaats inneemt in het ouderen beleid. Enkele jaren geleden ontstond er veel deining toen ook de gezinsverzorging het slachtoffer werd van de overheids bezuinigingen. In totaal moest onge veer honderd miljoen worden ingele verd, waardoor het onvermijdelijk werd om van degenen die van de gezinsver zorging gebruik maakten, een hogere eigen bijdrage te vragen. De bezwaren hiertegen waren niet gering, want voor al onder de bejaarde cliënten van de gezinsverzorging vindt men veel men sen. die met een bescheiden inkomen moeten rondkomen Nochtans steekt de rijksoverheid nog altijd een fors bedrag in de gezinsverzorging, te weten circa 1,2 miljoen gulden per jaar Maar gelet op de toenemende vraag naar gezinshulp, is dit bedrag eigenlijk nu al te krap om in alle noden te kunnen voorzien. Terwijl door de bezuinigingen het aan tal mensen dat werkzaam is in de ge zinsverzorging is afgenomen, had gelet op de vraag naar hulp de personeelsca- paciteit de afgelopen vier jaar juist moe ten toenemen om aan de hulpvraag te kunnen voldoen Weliswaar hebben de gezmsverzorgende instellingen de ef ficiency in de aangeboden hulpverle ning verbeterd, maar in de naaste toe komst zullen zij toch over een groter budget moeten beschikken om de groei ende vraag naar thuiszorg te kunnen honoreren. Vergrijzing DE overheid zal in de toekomst meer middelen ter beschikking van de ge zinsverzorging moeten stellen, wil die zijn groeiende taken kunnen uitvoeren. De toenemende vergrijzing zal so wie so de behoefte aan thuiszorg doen toe nemen. In de komende vijftien jaar zal het aantal bejaarden in Nederland met honderdduizenden toenemen. Het valt dan ook zeer te betreuren dat in de par tijprogramma's van de grote politieke partijen weinig aandacht is besteed aan de financiering van de gezinsverzor ging Daar dient met het oog op de te verwachten demografische ontwikkelin gen snel verandering in te komen. Een toeneming van het uitgavenvolume ten behoeve van de gezinsverzorging kan trouwens ook leiden tot een ver mindering van de uitgaven in andere sectoren. Door betere thuiszorg kun nen veel opnames in een bejaardente huis worden voorkomen of minstens voor jaren worden uitgesteld Een ver sterking van de thuiszorgvoorziening kan dus veel geld besparen, het oude gezegde 'De kosten gaan voorde baten uit', is hier zeker van toepassing. Geen uitbreiding IN de periode 1981-1985 is echter pre cies het omgekeerde gebeurd dan wat wenselijk was. Er is bezuinigd op de gezinsverzorging. Toch is de veronder stelling gewettigd dat in de komende jaren de besteedbare middelen van de gezinsverzorging weer zullen toene men Tenslotte kunnen ze in Den Haag ook rekenen en het besef dat een goede gezinsverzorging veel opnames in een tehuis kan voorkomen en/of uitstellen blijkt daar in toenemende mate aanwe zig te zijn. In een recente regeringsnota, getiteld 'Zorgen voor ouderen', wordt duidelijk gepleit voor een verschuiving van de intramurale zorg (bejaardente huizen, verpleeghuizen en dergelijke) naar de thuiszorg, waaronder de wijk verpleging en de gezinsverzorging res sorteren ALS een regering deze visie in een nota verdedigt, is het niet denk baar dat ze verder zai gaan knib belen op de uitgaven ten behoeve van de gezinsverzorging. Die over heidsuitgaven zijn weliswaar fors, maar daarmee kunnen veel gro tere uitgaven (bejaardentehuizen) in de hand worden gehouden. Nochtans is het verbazingwek kend dat de gezinsverzorging in de komende jaren ongunstiger wordt behandeld dan de wijkver pleging. De wijkverpleging, hoe belangrijk ook, mag wel een pro cent of vier groeien, terwijl de gezinsverzorging niet verder zai worden beknot maar vooralsnog ook geen uitbreiding is toege staan. Het is te hopen dat via het parlement alsook daarbuiten druk op de overheid wordt uitgeoefend om een groter budget voor de gezinsverzorging ter beschikking te stellen. Deze thuiszorg zal in een vergrijzende samenleving aan een steeds groter wordende hulp vraag moeten voldoen en dat zijn wij aan onze ouderen en zieken verplicht. WEER VLAGGEN ONTVREEMD Vier reclamevlaggen, hangende aan een zaak in de Heuvelstraat, werden ge stolen. Of de al eerder gesignaleerde „verzamelaar" weer bezig is, is nog niet duidelijk. DIEFSTAL DAMESTRIIIEN Uit een textielzaak in de Grotestraat werden drie damestruien ontvreemd. De waarde bedraagt 597,Hoe de dief stal heeft plaatsgevonden kon niet worden vastgesteld. DIEFSTAL VOETBAL Zelfs lederen voetballen schijnen niet meer veilig te zijn. Namens een zalvoet- balteam uit St. Anthonis werd hier aan gifte gedaan van diefstal van een voetbal uit sporthal „De Wetteling". VANDALISME Aan de MLK school aan de Ursula- straat hebben vandalen weer sporen achtergelaten. Over een lengte van 70 meter werd het pas geschilderde boei- boord met viltstiften beklad, zodat dit weer moet worden overgeschilderd. De politie verzoekt dringend even tuele getuigen zich met haar in verbin ding te willen stellen. De daders zullen dan de rekening gepresenteerd.krijgen.. REE GEDOOD Langs de Maasheseweg werd een ree aangetroffen dat het oversteken van de weg met de dood heeft moeten bekopen. Er heeft zich geen door de botsing gedupeerde automobilist ge meld. Het kadaver werd op de voorge schreven wijze afgevoerd. Ruim 90 atleten van de Atletiekver eniging Venray - Regio hebben deelge nomen aan de meerkampen voor het clubkampioenschap 1986 dat .verd gehouden op de atletiekbaan. Onder gunstige weersomstandig heden en een goede publieke belangstel ling, werden verschillende persoonlijke records en clubrecords verbeterd tijdens deze twee dagen durende wedstrijden. De belangrijkste uitslagen luiden: Pupillen B/C jongens: 1. Coen Corstiaans; 2. Marco van Hest; 3. Bas Manders. Pupillen B/C meisjes: 1Anouk Her mans; 2. Cindy Janssen; 3. Liesbeth van Meurs. Pupillen A jongens: 1. Twan Bouten; 2. Marwin Leuwol; 3. Dimitri van Dun. Pupillen A meisjes: 1. Eefje Hoede- maekers; 2. Baugi Lamers; 3. Jetje v. d. Broek. Meisjes D: 1. Meta Leeuwenburgh; 2. Saskia JacobsZ; 3. Klaartje v. d. Broek. Jongens D: 1Maurice Janssen; 2. Peter Faessen; 3. Mark Deegens. Meisjes C: 1. Natasja Sörensen; 2. Anouk Janssen Groesbeek; 3. Veroni- que Hulsmans. Jongens C: 1. Tom Alkim; 2. Alwin Crooijmans; 3. Michel Steeghs. Jongens B: 1. Patreick Jansen; 2. Leon Dorssers. Meisjes B: 1. Sandra Hofmans; 2. Mirelle Crooijmans; 3. Esther v. d. Berg. Jongens A: 1Dimi Alkim. Heren: 1. Udo Engelke; 2. Jan Poels; 3. Frank Kol. Als bij nummer Werd een 5000 meter gelopen waaraan 28 deelnemers geteld werden. De uitslag: 1. Lau Wijnhoven; 2. Mart van Rooij; 3. Hans Teunissen 2. Recreatiegroep: 1. Chris Beurskens 2. Jan Buijs; 3. Wim Philipsen. 3. Dames: 1. Carla Meijer; 2. Anny Coppus. INBRAAK Door forcering van het slot van een berging, werd toegang verkregen tot een verkoopruimte voor broeken en/of de danszaal c.q. café Halfweg aan de Stationsweg. Er werd voor een bedrag van 1600,- aan rookartikelen ontvreemd en aan kontant geld 600,-. Eveneens ver dween een koperen waterpomp en een reserve-biljartlaken. Kennelijk zijn de daders in hun werk gestoord, want zeven koffers met pijl en boog stonden reeds gereed, maar werden toch achter gelaten. LICHT GEWOND Op de kruising Kiekweg-Deurnese- weg verleende de 56-jarige autobestuur der uit Well geen voorrang aan een per sonenauto welke over de Deurneseweg reed. Bij de botsing werd de man uit Well zodanig gewond, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De bestuurder van de andere auto had slechts lichte verwondingen. Beide auto's werden zwaar beschadigd. DIEFSTALLEN Uit de kantine van de verpleeg stersflat van het ziekenhuis werd een videorecorder gestolen. Hoe de diefstal heeft kunnen plaatsvinden kon niet worden vastgesteld. Uit een textielzaak werden ver moedelijk door twee dames, een 5-tal trainingspakken ontvreemd. Het win kelpersoneel heeft nog getracht die dames te achterhalen, maar dat is niet gelukt. Begunstigd door zeer fraai weer, vond zaterdagmiddag de start plaats van het Scoutingjaar 1986-1987, van de kring Venray-Horst. Die officiële start werd verricht door mevr. Peeters uit Oirlo, voorzitster van de kring. In haar toespraak verklaarde zij dal de leiding er zin in heeft, ook dij jaar zich weer in te zetten en samen iets te doen voor anderen, maar vooral om samen ie spelen. Op haar commando gingen honder den ballonnen de lucht in en nu maar afwachten welke ballon het verst zal komen. Het spelteam had voor de kabouters, bevers, welpen, gidsen en verkenners, rowans en sherpa's leuke aktiviteiten op touw gezet. Zo stonden er 20 tenten opgesteld van waaruit de 220 welpen en kabouters 20 verschillende opdrachten moesten vervullen: behendigheidsspe len, een gedichtje maken of wal de op dracht dan ook mocht zijn. Later kwamen er nog 100 gidsen en verken ners bij. Gespeeld werd op het voor dal doel prachtige evenemententerrein aan het Hoogriebroek. Volgens kenners, een apart stuk terrein dat voor alle moge lijke scoutingaktiviteilen gebruikt kan worden. De Venraysc modelvliegclub houdt er elke zaterdag oefeningen, maar nu waren de leden direct en spontaan bereid hun oefeningen te verplaatsen naar zondag. Een geste welke door de leiding van Scouting hogelijk werd ge waardeerd. Nog meer medewerking had Scouting voor hel slagen van die dag gekregen, namelijk van de HILTO HORST die Van woensdag 24 tot en met maandag 29 september houdt de afdeling Effekten van de Rabobank Venray in de bankhal een ex positie van aandelen, obligaties en pandbrieven van vroeger. In samenwerking met de fa. Amba Lijstenexpres heeft men de hand weten te leggen op een kollektie van deze waardepapieren uit de jaren rond 1900 en uit de eerste vier decennia van de twin tigste eeuw. De effekten zijn afkomstig uit verschillende West- en Oost- Europese landen, alsook uit Siberië, China en een aantal overzee se staten, zoals de VS, Mexico en het Oost-lndië. De geëxposeerde papieren hebben niet alleen historische waar de, maar zijn ook veelal bijzonder kunstzinnig geïllustreerd met fraaie afbeeldingen en sierlijke lettertypen. Nu het beleggen in aandelen en obligaties weer sterk in de be langstelling staat, zullen ongetwijfeld velen deze authentieke pa pieren eens graag van dichtbij willen bekijken. Belangstellenden zijn dan ook van harte welkom op deze expositie, die geopend is gedurende de normale kantooruren van de Rabobank. Op nevenstaande illustratie ziet U een Russische obligatie uit 1905, die U in het groot kunt bezichtigen op de expositie. ei voor zorgde dat de fel gekleurde bal lonnen met gas konden worden gevuld. En toen de prachtige blauwe hemel gekleurd was door 600 ballonnen, werd hel kampvuur ontstoken. Wat is scouting immers zonder kampvuur, waar zang, dans en voordracht lol de onbetwiste toppers kunnen uitgroeien? Spe lleider Paul Martens kan met zijn team op een geslaagde opening terugzien. Een opening welke ook werd bijgewoond door verschillende ouders. Vermelden wij verder nog, dat zich weer een nieuwe loot aan de stam van scouting heeft aangediend: een groep uil Blitterswijck. land de standaardtaal. Het gaat te ver het ontstaan van het ABN erbij te be trekken. maar belangrijk is te beseffen dat het ABN op haar beurt ook uit een dialect is voortgekomen, namelijk uit het 17e eeuwse Noord-Hollands Deze taal had door de Spaanse overheersing van het zuiden de belangrijkste positie ingenomen Evenals het dialect heeft de standaard taal een heel eigen functie, al ligt die op een ander maatschappelijk, vlak De ideeën van de Franse Revolutie, waar de taaleenheid toe heeft bijgedragen. Vrijheid. Gelijkheid en Broederschap, zijn enigszins vervaagd maar het com municatievoordeel van een volk dat éën taal spreek is duidelijk Politiek gezien is taaleenheid ook veel veiliger, we hoe ven maar naar onze zuiderburen te kijken om te zien hoezeer de taalstrijd de homogeniteit en de werkzaamheid van het land aantast. Het nut van een standaardtaal is dus voornamelijk beperkt tot praktische voordelen. Beter lijkt het te spreken van een noodzakelijkheid: ieder volk dat zich als natie, als staat wil handhaven heeft onder andere een gemeenschap pelijk communicatiemiddel nodig. Voor het individu en de streek waarin hij woont lijkt het dialect veel belangrijker. Dat is veel meer verbonden met gevoe lens en emoties, ook al spreekt een dia lectspreker nog zoveel Nederlands, vloeken of schelden zul je hem horen doen in kleurrijk dialect DE meest reële conclusie lijkt te zijn dat bij het verbetten van de ene taalvariant boven de andere, er altijd een onrecht wordt aange daan. Beide hebben onmisbare functies, op het communicatieve vlak, maar ook maatschappelijk en cultureel gezien. De standaard taal zorgt mede voor het instand houden van de Nederlandse een heid, de dialecten brengen die eenheid een stukje broodnodige verscheidenheid. JAARVERGADERING CDA VENRAY In het Gasiencentrum Wieënhof hield de afdeling Venray van het CDA deze week haar jaarvergadering, welke door een groot aantal leden werd bijge woond. Voorzitter Harry Philipsen bleef in zijn openingswoord even stil staan bij de succesvolle uitslag van de stemming voor de leden van de Tweede Kamer, waar het CDA Venray een record boekte met een stemmenaantal van meer dan 11.000. Liefst 2300 stemmen méér dan bij de Gemeenteraadsverkie zingen. Het startschot is gegeven voor de verkiezingen van de Provinciale Staten, waar het CDA-Limburg de ab solute meerderheid wil bereiken. DE ROYEMENTSAANVRAAG Duidelijk stelde voorzitter Harry Phi lipsen de gang van zaken rond de royementsaanvraag van 3 leden, op de vergadering van 6 mei j.l. Het bestuur heeft al het mogelijke gedaan om op een snelle wijze uitsluitsel te kunnen geven. Maar o.m. de vakantieperiode was er debet aan dat de noodzakelijke voort gang in de pro'cetlufe niet kon plaats vinden. Op 28 augustus j.l. is er een ge zamenlijk overleg geweest tussen fraktie en bestuur. Dat had 'n positief verloop. Maar de afronding moet geschieden op 2 oktober, als er gesprekken plaatsvin den tussen de voorzitter van de afde ling, de fraktievoorzitter, de heer Bijs mans van het CDA Limburg, de dames Mevr. Poels-Peters, Mevr. Hoppenreys- de Loo en de heren J. van Oers en Jan Poels. Als die besprekingen leiden tot een gezamenlijk standpunt, dan zal dat worden voorgelegd aan de totale 12 fraktieleden en de 11 bestuursleden. Als deze zich met dat standpunt kunnen verenigen, dan zal dit met hun handte kening bekrachtigd in de algemene ledenvergadering ter goedkeuring wor den aangeboden. Juist door die gezamenlijke verkla ring hoopt het bestuur herhaling van het gebeuren te kunen voorkomen. Duidelijk werd, dat het bestuur moeilijk een royementsaanvrge voor de omstreden leden had kunnen indienen, omdat de juridische adviezen de haal baarheid daarvan niet konden verzeke ren. Trouwens, of royement de oplossing zou zijn, werd ook betwijfeld. Belang rijker is het streven naar duidelijkheid en eenheid binnen het CDA en de frak tie. Los daarvan wordt nog steeds be treurd dat er mensen gekwetst werden door het funktioneren van enkele leden. Vanuit de vergadering werd bezwaar gemaakt tegen het gebruik van het woord dissidenten, want het staat nog steeds niet vast, dat de bedoelde leden geen lid meer zouden kunnen zijn van het CDA. De fraktie had intussen alle gevoelig heden terzijde geschoven en was constructief begonnen. Het fraktiebe- stuur was gevormd door de heren Jan Poels, Jos Truyen en Jan Reintjes. De fraktie weet zich gesteund door een res pectabel aantal mannen en vrouwen, die zich voor het CDA wil inzetten, o.a. door zitting te nemen in de diverse com missies. Men kon vaststellen dat het aantal leden van de commissies uit 50% CD A-leden bestaat. Ook was een res pectabel aantal leden bereid cursussen te volgen via de Bestuursacademie. PROVINCIALE STATEN Vanuit de afdeling Venray bleken 2 leden bereid te zijn een kandidatuur voor de Provinciale Staten.te aanvaar den, terwijl één lid bereid was op de lijst als steunend lid plaats te nemen. De ver gadering ging akkoord dat de afdeling Venray de volgende kandidaten op de lijst zou aanbevelen en wel de 4 zittende leden t.w.: Harry Philipsen Ysselsteyn; P. Hilhorst, Sevenum; Mevr. Grewel- dinger, Horst; Cornelissen, ArcEN EN VERDER S. Goelou, Venray en Angela Bosman, Venray. ER zijn talloze dialecten in Nederland. En er zijn evenzovele publicaties die handelen over de structuur van bijvoorbeeld het dialect te Hinde- loopen, de klankkenmerken in de omgeving van Borne, of de afwij kende betekenis van bepaalde Vlaamse woorden. Wat minder onderzocht wordt is hoe mensen denken over dialecten. Dat is ook moeilijk want emoties blijken al gauw de overhand te krijgen wanneer de status van dialecten in het geding is. Geef een Fries maar eens een compliment dat hij zo'n mooi 'taaltje' spreekt en je kunt er van opaan dat uitleg volgt, waarom het Fries een taal is, en geen taaltje. Het is duidelijk dat taal veel meer is dan een communicatiemiddel. STANDAARDTAAL EN DIALECT HEBBEN EIGEN FUNCTIE BOEKHANDEL van den munckhof Grotestraat 68 - Venray NU heeft het Fries inderdaad een an dere status dan de dialecten. In de 15e eeuw werd het in een veel groter deel van Nederland gesproken dan nu, maar gaandeweg kromp het terrein van het Fries ineen tot een gebied dat kleiner was dan de huidige provincie Friesland. De sprekers van het Fries werden zich bewust van hun verlies en zochten steun bij de literatuur (Friese dichters) en de wetenschap (De Fryske Akede- my) om hun taal te handhaven. Nu is het Fries in Friesland tot standaardtaal verheven en de meeste mensen in Ne derland zien het ook als een taal en niet als een dialect. Het is niet zozeer de betere 'kwaliteit' van een taal die ertoe leidt dat zij alge meen aanvaard wordt, het is meer de loop van de geschiedenis en de sociale positie van de sprekers door de tijden heen, die de status van een taal bepaalt. De positie van dialecten is dus anders ten opzichte van de standaardtaal. Dat heeft tot gevolg dat mensen ook anders aankijken tegen dialectsprekenden. Waarom9 Het gebruik van een bepaal de taalvariant is afhankelijk van de si tuatie In informele, gemoedelijke situa ties. bijvoorbeeld het uitdrukken van gevoelens, praten met vrienden, of bij grapjes maken, zijn mensen eerder ge neigd dialect te gebruiken, In formele 'ernstige' situaties wordt eerder de standaardtaal gebruikt, niet alleen om dat de openbaarheid van de commu nicatie erom vraagt maar simpelweg ook omdat je met iemand praat die heel waarschijnlijk jouw dialect niet spreekt. Nu wordt de lijn al snel doorgetrokken en bewust of onbewust hebben mensen bij de gedachte aan standaardtaal per- fekt beheersen veel meer weten wat er in de wereld te koop is, met meer ver schillende mensen omgaan kortge- zegd 'in hoger sferen' verkeren dan diegenen die dialect spreken functie. Iemand die in een streek, plaats of groep het daar gebruikelijke dialect spreekt, geeft te kennen erbij te (willen) horen. Doet hij dat niet dan beschouwen de dialectsprekenden hem meteen als een buitenstaander; de verschillende 'talen' creëren psycholo gisch afstand en/of statusverschii (bij voorbeeld stads- versus plattelandsbe volking) wat weer gevolgen heeft voor verdere communicatie Het is duidelijk dat dialect mede door de sociale afbakeningsfunctie ook een be langrijke beschermer van het cultuur goed van een plaats of streek is. Fabels en verhalen blijven alleen leven als ze in het oorspronkelijke dialect verteld wor den. en voor plaatselijke gebruiken of feesten geldt hetzelfde Het is een feit dat dialecten voor bepaalde verrichtin gen (dagelijks werk, spelen en ver maak) en specifiek voor eigenaardig heden van mensen en dieren concrete woorden hebben die in het ABN hele maal niet bestaan. Maar ondanks alle redenen van bestaan die dialecten hebben, staat het voor alle Nederlanders - zelfs voor de meest doorgewinterde dialectspreker als een paal boven water dat naast het dialect ook de standaardtaal beheerst moet worden. Het ABN HET ABN wordt als tegenhanger van de dialecten beschouwd en is in Neder- Sociale functie ZEKER, het is ongetwijfeld waar dat je met het spreken van allëén dialect niet uit de voeten kunt Nogmaals, de kans is groot dat je iemand tegenkomt die jou niet verstaat. De vaak stilzwijgende mening dat mensen die dialect spreken per definitie minder ontwikkeld zouden zijn en beperkter m hun taalgebruik, is onterecht Dialecten hebben veelal een oudere traditie dan de 'bastaard' ABN, het Al gemeen Beschaafd Nederlands, en heb ben dus ook een bontere woordenschat dan onze standaardtaal. Daarnaast heeft het dialect een belangrijke sociale

Peel en Maas | 1986 | | pagina 5