25 jaar Oudervereniging geestelijk gehandicapten TAPTOE Va triathlon Beroepskeuze voorlichting over informatica Katholiek Vrouwengilde Torenbeklimming wederom een succes Afslanken met Slankclub Balans Op woensdag 17 september a.s. orga niseert het Bureau voor Onderwijs en Beroepskeuze te Venray i.s.m. het Con tactcentrum Onderwijs Arbeid (regio Venray e.o.) van 14.00 uur tot 16.00 uur een voorlichtingsmiddag over informa tica. Geïnteresseerden die aan deze the matische middag willen deelnemen kun nen zich mondeling dan wel telefonisch aanmelden bij de administratie van het beroepskeuzebureau dat gevestigd is op de Leunseweg 2a (t.o. Paterskerk) tel. 04780-10032. Het programma omvat diverse onder delen. Gestart wordt met een algemene inleiding omtrent beroepen en studie mogelijkheden binnen genoemd be- roepsgebied. E.e.a. wordt geillustreerd met videomateriaal. Vervolgens is een bezoek aan het Opleidingscentrum voor Kantoorinnovatie in het programma op genomen, waar een rondleiding met toe lichting wordt verzorgd. Tot slot kun nen de deelnemers zich onder deskundi ge begeleiding meer persoonsgericht verder informeren in de informal heek van het beroepskeuze bureau. Alle deel nemers ontvangen voorts een infomap waarin de meest relevante gegevens van die middag zijn opgenomen. De kosten voor deelname zijn 6.- per persoon. drumbandfanfare „Sint I'heobaldus Gilde" uit Overloon, waarna achtereen volgens Sint Petrus Banden, de Drum- en Showfanfare „Mr. H. M. van der Zandt" uit Velp, het Christelijk Show korps „Excelsior" uit Delft, Showband „Animato" uit Hooglanderveen en de „Drumband Velp Zuid" in het licht van de schijnwerpers traden. Twee volle uren wervelende muzikale WEER DRIE KALVEREN GESTOLEN Uit de niet afgesloten stal van veehou der C. aan de Ripseweg werden in de nacht van maandag op dinsdag 3 kalve ren ter waarde van 2000,- ontvreemd. Uit de sporen viel op te maken dat de 2 maalkalveren en 1 stierkalf met een auto zijn vervoerd. Het is de derde maal in de gemeente Venray dat er kalveren werden gestolen. Nogmaals verzoekt de politie dringend indien er verdachte auto's in de buiten gebieden worden gesignaleerd, onmid- delijk de politie te waarschuwen. GEWOND BIJ BOTSING De bestuurder van een personenbusje lette bij het vanuit een uitrit de Over- loonseweg oprijden onvoldoende op het verkeer. Een auto bestuurt door een 40 jarige dame kon een botsing niet meer voorkomen. Haar auto schoof door en kwam tegen een boom tot stilstand. De bestuurster moest naar het ziekenhuis worden vervoer. Een in de auto zittende hond werd licht gewond. OPVALLEND RIJGEDRAG Het rijgedrag van een 30 jarige bestuurder van een personenauto uil Venray was op de Julianasingel zodanig dat de politie hem kontroleerde en vaststelde dat hij te diep in het glaasje had gekeken. Het werd pijpje blazen en het ondergaan van de bloedproef. DIEFSTALLEN Uit de garderobe van een tandarts aan de Raadhuisstraat werd uit een jas zak een portemonnaie ontvreemd met een bedrag van 50,-. De portemonnaie werd later zoner het geld teruggevonden Uit een lokaal van de Clockert werd een schoudertas ontvreemd. In die tas zaten paspoort, rijbewijs, de groene kaart van de auto, een 8 tal checques en het bankpasje in haar portemonnaie zat 150,-. TWEE ERNSTIG GEWONDEN BIJ BOTSING Dinsdagmiddag omstreeks half zes verleende een 63-jarige bestuurder van een personenauto afkomstig uit Tilburg op de afslag Beekweg-Ripseweg in Vre- depeel geen voorrang aan een vrachtau to uit Apeldoorn. Bij de botsing werd de personenauto zwaar beschadigd en raakte een inzitten de bekneld. Na de botsing vloog de per sonenauto in brand, maar dankzij snel en kordaat optreden o.a. van de bestuurder van de vrachtauto die met een koevoet de beknelde bestuurder kon bevrijden. Zowel de bestuurder als de naast hem zittende 67 jarige Engelsman werden zwaar gewond naar het ziekenhuis ver voerd. De twee achter in de auto zittep- de dames werden slechts licht gewond. De Venrayse brandweer kwam in ak- tie voor het blussen van de auto. Het drukke verkeer op de Midden- Peelweg kwam volledig lam te liggen totdat het wrak van de weg was gehaald. BROMFIETSER GEWOND Vrijdagmiddag vond op de splitsing Leunseweg-Zuivelweg een botsing plaats tussen een personenauto en een bromfiets. Een autobestuurster uit Schaick, reed vanaf de Zuivelweg die kruising op en stopte op het fietspad op het moment dat een 17-jarige bromfiet ster uit Sevenum kwam aanrijden. Die kon een botsing niet meer voorkomen. De jongedame werd bij de botsing licht gewond. BOTSING Door de laagstaande zon had de bestuurder op de kruising Paterslaan- Henseniusstraat onvoldoende zicht. Daardoor ontstond een botsing tussen twee personenauto's. De materiële schade was groot, terwijl een van de bestuurders met een hoofdwond naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Hij kon na behandeling naar huis worden overgebracht. AIRBORNETOCHT Voor de 17e maal nam een groep van 11 mannen, van de gemeentepolitie Venray, deel aan de Airbommarsen welke in Arnhem dit jaar voor de 40e keer werden gehouden. De sfeer was goed dank zij de goede verzorging en de belangsteUing van de korpsleiding. De eerlijkheid gebiedt ons te zeggen dat de brigadiers A. Beuving en A. Her mans voor de 18e maal aan die tocht deelnamen. De eerste keer was dat in een ander verband. VERNIELING Een aan de St. Antoniusstraat gepar keerde personenauto uit Wanroy werd door vandalen moedwillig beschadigd. Secr.: B. Thijssen-Janssen, Pa- tersstraat 18, tel. 86182. Maandag 15 september a.s. om 19.30 uur in de schouwburg van St. Anna ver toning videofilm m.b.t. het bezoek aan Jacqueline Eibers in Brazilië, een ont wikkelingsproject van het KVG Venray. Leden en introducés zijn van harte wel kom. De toegang is gratis maar na af loop collecte door lacqueline Eibers. GESLAAGD Aan het IHBO te Eindhoven is de heer P. Jansen geslaagd voor ing. kommerciële-elek trotechniek Afgelopen zaterdag 6 september was het voor de laatste keer dit jaar, dat men de gelegenheid kreeg aangeboden om de toren van de Venrayse St. Petrus- Bandenkerk te beklimmen, in het kader van het Straatfestival. Door de medewerking van het kerk bestuur, de mensen van het Rode Kruis, de gidsen en de medewerk(sters) van de WV kon dit doorgaan en wat zaterdag middag bleek „voor de derde keer een groot succes". Van 's morgens 10.00 uur tot klokslag 16.00 uur hebben de gidsen Jan Driessen en ondergetekende ruim 700 mensen naar de galmgaten geleid om hen te laten genieten van een niet alledaags Venrays panorama. Velen die deze beklimming van bijna 200 treden voor de eerste keer maakten waren zeer enthousiast. Dat bleek vooral doordat wij om beurten iets vertelden over de geschiedenis van de oude en de nieuwe toren (Sjaak Lau- rensse) en over het uitzicht (Jan Driessen). Rond de middag'toen ér iets meer wind kwam opzetten begon de St. Petrusmolen te draaien, waardoor het uitzicht nog interessanter werd. Over enthousiasme gesproken in de loop van de dag kwamen twee leden van de Venrayse Muziekschool in de galmgaten musiperen en ook een joekskapel uit Lottum liet deze kans niet voorbijgaan om een drietal num mers op 40 meter hoogte te laten galmen over de kom van Venray. De 700 mensen die deze beklimming maakten, bekeken, halverwege op de torenkamer, ook de zeer fraaie foto's van het Kerkpad, gemaakt door de leden van de Venrayse Fotoclub (AFV), die dit jaar haar 25-jarig bestaan viert. Gp deze torenkamer waren voorts enkele tekeningen en foto's te zien over de bouw van de huidige toren. Niet alleen de torenbeklimming was 'n succes, maar ook het bezoek aan de schatkamer èn de Grote Kerk mag hierbij niet onvermeld blijven. De leden van de Venrayse Geschied- en Oudheid kundige Kring verzorden deze openstel ling en ook zij konden om klokslag 16.00 uur terug kijken op een geslaagde dag. Volgens gemeentearchivaris Jan Renckens hadden naar schatting 600 mensen de schatkamer en ca. 300 mensen de kerk bezichtigd, waarbij Jan Reckens vaak te horen kreeg (ook van Venrayse mensen) over de rijkdom van de Grote Kerk. Met het succes van afgelopen week end is het voor het volgend jaar zeker de moeite waard om die openstelling nog eens op zaterdag èn zondag te houden. Tot slot: „De mooiste reactie van af gelopen zaterdag was, om te horen, dat de torenbeklimming op zaterdag zeker het grootste evenement van die dag was! shows, welke elkaar snel opvolgden. Weinig traditionele marsmuziek dit keer, maar wel veel odes aan Elvis Presley, waarbij we de indruk kregen, dat de programma's weinig op elkaar waren afgestemd. En zonder tekort te doen aan de gast- korpsen, mogen we met alle recht en reden stellen, dat het tóch het Venrayse korps „Sint Petrus Banden" was, dat de hoogste ogen gooide. Tot slot werd onder leiding van de jarige dirigent van St. Petrus Banden, de heer Jan de Jong, gezamenlijk Bra vissimo., Amazing Grace, de Taptoe Hymne en het Wilhelmus uitgevoerd. Op 7 februari j.l. was het vijfentwin tig jaar geleden, dat de afdeling Venray van de Vereniging „Het Zorgenkind" werd opgericht. Op zaterdag 13 septem ber zal dit feit officieel worden gevierd o.m. met een eucharistieviering in de Grote Kerk om 14.00 uur en een receptie vanaf 16.30 uur in de schouw burg. Op zondagmiddag van twee tot vijf uur is het feest voor de kinderen in de aula van de M.L.K.-school De Essel, terwijl er 's avonds van zeven tot tien uur disco wordt gehouden voor de oudere kinderen. Nu de afdeling zich opmaakt om het zilveren bestaansfeest te vieren, is het jammer, dat er over de eerste elf jaar niets is opgetekend in de notulen of in perspublikaties. Het laatste is eigenlijk niet zo vreemd, omdat in de eerste jaren de pers werd geweerd bij de jaarlijkse bijeenkomsten omdat veelal de leden niet wilden weten, dat zij een of meer zorgenkinderen hadden. NIEUWE KIJK In de jaren vijftig ontstond een nieuwe kijk op de zorg voor geestelijk gehandicapten. Waar eerst de zorg voornameiijk gericht was op isoleren van de geestelijk gehandicapten, kwam langzamerghand het besef dat de geestelijk gehandicapten ontwikkelings mogelijkheden hebben en dat zij deel uitmaken van de samenleving. Door deze veranderde kijk kwamen de hiaten in de vaak gebrekkige zorg schril aan het licht. Buiten de inrichtingen waren er alleen de B.L.O.-scholen die zich met deze groep mensen bezig hielden. De oprichting van de ouderverenigin gen moet dan ook tegen deze achter grond gezien worden. Zij kan niet los gezien worden van de oprichting van de B.L.O.-school in Venray. Deze school was in februari 1950 van start gegaan met 44 kinderen. Eindjaren vijftig was het leerlingenaan tal gegroeid naar 262 kinderen. Tijdens de ouderavonden werden de ouders gestimuleerd lid te worden van het Zorgenkind. Op 7 februari 1961 is „het Zorgen kind" dekenaat Venray opgericht, met in de begintijd veel ondersteuning van de afdeling Horst die al eerder van start was gegaan. De vereniging hield zich bezig met onderlinge hulp aan ouders, het geven van voorlichting aan de ouders en het organiseren van ontspanning van ou ders en kinderen. Om te komen tot meer en betere voorzieningen heeft de oudervereniging veel werk verzet. Dit heeft o.a. geleid tot oprichting van het Dagverblijf in Horst en het Dagverblijf voor ouderen in Tegelen. Ook heeft de oudervereniging moeite gedaan om binnen het bestuur van allerlei voorzieningen een afgevaardigde te krijgen, zodat er direkt invloed uit geoefend kan worden op het beleid binnen de voorzieningen. Op 11 september 1976 werd landelijk de fusie aangegaan tussen de ouderver enigingen „Voor het Zorgenkind" en „Help Elkander". Als nieuwe naam werd gekozen: ;;Vereniging van ouders van geestelijk gehandicapten (V.O.G.G.)" In het recente verleden heeft de jubi lerende vereniging veel steun vanuit De V* Triathlon Venray Regio georgani seerd door Atletiek Vereniging Venray, Zwemvereniging Spio en Tour Wieier Club Oostrum was wederom 'n groot succes.' Met goed weer, de zon scheen, en een watertemperatuur van 16° ging om 9.00 uur in het prima eibij liggende Gemeen telijk buiten .zwembad, maar met een helaas te klein binnenbad, voor de tweede maal de Triathlon Venray Regio van start. Totaal aantal deelne mers 202. 's Morgens gingen de recreanten van start om hun V* Triathlon tot een goed einde te brengen en zo tot het selekte groepje „tin-man" te behoren. Om 12.00 uur gingen de wedstrijd atleten van start. Ze maakten er een wedstrijd van zoals er in Nederland nog niet was geweest. Venray, behorende tot het selekte groepje Super Prestige wedstrijden, was hun laatste kans om punten voor het Super Prestige klassement te behalen. In de laatste 200 m begonnen Richard Venray gekregen bij het organiseren van b.v. vakantiekampen en boottochtjes op de Maas. In dit verband mag worden herinnerd aan de aktie van Venrayse autoverkopers om gehandicapte kinde ren een vakantie te kunnen aanbieden, maar ook aan de zakenlieden, die bij gelegenheid van de (her)opening van hun zaak een bijdrage vroegen ten bate van het zorgenkind. VOOR DE OUDERS Het geven van voorlichting aan de ouders is een belangrijk doel van de vereniging van ouders van geestelijk ge handicapte kinderen. Naast individuele voorlichting op vragen van ouders, waarbij vooral de verwijzing naar hulpverleningsmoge lijkheden het belangrijkste element is, is ook de voorlichting een belangrijke taak. Het bevorderen van het onderlinge contact tussen de ouders is van bijzon dere betekenis. Het hebben van een geestelijk gehandicapt kind is voor vele ouders een zware opgave. Het gevoel er alleen mee te staan is zeer groot. In het onderlinge contact is het moge lijk concrete informatie van andere ouders te verkrijgen. Dit vaak naast en als aanvulling op de informatie vanuit de professionele hulpverlening. Daarnaast worden in de recreatieve sfeer dagtrips voor ouders georgeni- seerd waar in een ontspannen sfeer onderlinge contacten worden aange gaan. VOOR DE KINDEREN Voor de kinderen en indirect ook als ontlasting van de ouders wordt eenmaal per jaar een vakantieweekend georgani seerd. Daarnaast wordt er jaarlijks een dag trip voor ouders en kinderen georgani seerd. Hierbij staat ook de uitwisseling van ervaring en contactname van zowel ouders als kinderen centraal. De vereniging besteedt aandacht aan nieuwe vormen van recreatie zoals bij voorbeeld door de leden de gelegenheid te bieden hun kinderen met paardrijden kennis te laten maken. Hierbij neemt de oudervereniging de eerste 10 lessen voor haar rekening. Deze aktiviteit wordt in samenwerking met manege Seurenheide te Well georganiseerd. BELANGENBEHARTIGING Vanuit de ouderlijke verantwoorde lijkheid is belangenbehartiging een op dracht van de vereniging. Deze belan genbehartiging beperkte zich niet alleen tot het uitvoerende vlak, maar krijgt meer en meer gestalte op beleidsmatig terrein. De stem van de ouders dient door te klinken in de beleidsbepaling van die voorzieningen en instellingen die geheel of ten dele werkzaam zijn op het terrein van de zorg voor geestelijk gehandicapten. Voor de komende tijd ziet het bestuur naast het handhaven van de bestaande aktiviteiten als taakstelling: de bestuurlijke aktiviteiten meer te spreiden door de leden meer bij de organisatie én evaluatie te betrek ken. het onderlinge kontakt tussen de leden te bevorderen. een grotere bekenheid te geven aan vooral de jongere ouders. de mobiliteit van vooral jongere ouders te vergroten d.m.v. kinder- Na zijn verplichte 1000 meter in het zwembad te hebben afgelegd, haast deze atleet zich met een verbeten gezicht naar zijn fiets. Er wachten hem nog 45 km. fietsen en 10 km. hardlopen. v. Diessen en Pim v.d. Bos zij aan zij te sprinten. Op de finish was hun ver schil 1 meter. Richard van Diesen werd eerste. Beide in een fantastische tijd van 2.02.52. Piet Engbersen uit Venray werd in de kategorie 40 t/m 49 jaar 2e en was 3e van Venray in een tijd van 2.25.22. Men was zeer lovend over de Triathlon Venray Regio. De aanwezige Nederlandse top zegde nu reeds toe volgend jaar weer aan de start te zullen opvang op de zaterdagmiddag. Tijdens het jubileum zal er een ten toonstelling over het werk van de V.O.G.G. in de schouwburg opgesteld staan, welke in de week daarna te be zichtigen zal zijn in.de Infotiek van het gemeentehuis. Tevens heeft er in het kader van de jubileumviering op 1 november in de schouwburg van St. Anna een cabaret voorstelling plaats. Dan zal de cabaret groep „Klein Foutje" een programma brengen over ervaringen en gebeurtenis sen binnen de zwakzinnigenzorg. Na af loop is er gelegenheid tot discussie met ouders en de cabaretgroep. Dit optre den is toegankelijk voor iedere geïnte resseerde. FEESTPROGRAMMA Zaterdag 13 september: 14.00 uur: Eucharistieviering in de Grote Kerk van Venray m.m.v. het gemengd koor van Wanssum en het koperensemble. 15.00 uur: Ontvangst van de leden en genodigden in de foyer van de Schouw burg te Venray. 15.30 uur: Opening voor Mevr. J. Hendrix, voorzitter van de V.O.G.G. afdeling Venray-Wanssum. 16.30 uur: Receptie voor leden, geno digden en belangstellenden. 18.30 uur: Koud buffet voor de leden. 20.00 uur: Feestavond voor de leden. Zondag 14 september (Aula M.L.K.- school de Essel): 14.00 17.00 uur: Feestmiddag voor de kinderen. Filmpjes Clowns optreden Muziek kinderspelen 19.00-22.00 uur: Disco voor de oudere kinderen. verschijnen. Ze vinden Venray een van de beste wedstrijden van Nederland. Venray blijft dus in het Super Prestige Circuit. Als verrassing had de organisatie Peter Winnen gevraagd voor de prijsuit reiking. Verder was er 1000,— aan prijzen geld voor de eerste 15 van het algemeen klassement van de wedstrijdalleten. Algemeen Klassement Venray Heren: 1. Hans Teunissen H-l 2.12.58 2. Huub Jacobs H-l 2.23.34 3. Piet Engbersen H-2 2.25.22 4. Ludy Verslappen H-l 2.26.02 5. Henk van Stiphout H-l 2.28.33 Algemeen klassement Venray-Dames: 1. Franka Janssen Venray D-l 2.51.17 2. Tiny Reijnders Venray D-2 3.03.09 Verdere uitslagen of mededelingen omtrent een bijeenkomst voor het op richten van een Triathlon-vereniging komt volgende week. Voor de dertiende maal heeft Mu ziek- en Majoretten Showkorps St. Pe trus Banden de zomer muzikaal uitge luid met een prachtige taptoe op de Grote Markt. De duizenden, die het taptoeterrein omzoomden konden eigenlijk wel aan den lijve ondervinden, dat de mooie zomer 1986 al op zijn retour was. Het weer was weinig be haaglijk en af en toe viel er ook een klein buitje. Dat mocht echter geen af breuk doen aan het enthousiasme waar mee de vijf deelnemende korpsen hun programma brachten. Het voorprogramma werd dit jaar zeer verdienstelijk gebracht door de Ook na de vakantie moeten velen er weer aan geloven: minder eten om de vakantiepondjes weg te werken. Met ge zonde voeding. 3 maaltijden op een dag en geen verkeerde tussendoortjes lukt dit vaak het beste. Slankclub Balans wil een steuntje in de rug zijn tijdens het af slanken met dit systeem. Eens per week op de weegschaal en een 4200 kj. dieet volgen met lotgenoten is misschien de juiste manier om door te zetten. Men vindt de Slankclubs in Helden Pannin- gen. Horst en Venray. Voor meer inlich tingen kan men contact opnemen met mevr. Sachs tel. 077-826465. GROTE RAVAGE Op de Peelweg onder Ysselsteyn stonden drie personenauto's praktisch stil, omdat de eerste bestuurder linksaf wilde. Een achterop komende bestuur der van een lichte vrachtauto uit Volkel, bemerkte die stilstaande auto's te laat. Ondanks zijn remmen kon hij niet voorkomen dat z'n vrachtauto tegen de laatste personenauto botste, welke vervolgens tegen de tweede personen auto botste en deze weer tegen de eerste. De ravage was groot, twee personen auto's moesten worden weggesleept. Voor de bestuurders en inzittenden viel het allemaal wel mee. Er werd slechts één inzittende licht gewond. TASJESROOF Maandag omstreeks 13.30 uur werd op de St. Annalaan een patiënte an haar tasje beroofd. De tas werd uit haar han den gerukt door 2 jongens. Tijdens het onderzoek bleek dat het geen jongens maar meisjes waren geweest. In de tas zat een bedrag van 70,- een bril en en kele foto's. De meisjes bleken tussen de 15 en 17 jaar waren van het Meisjes in ternaat van Stevensbeek. De tas werd la ter op hun aanwijzingen zonder geld te ruggevonden.

Peel en Maas | 1986 | | pagina 7