KRONIEK VAN EEN KERMISWEEK M f 29,90 Venrayse kermis 1986 is al weer verleden tijd... Over het algemeen begunstigd door fraai zomerweer, lokten de circa 45 attracties een ongekend groot publiek. Reeds bij de officiële opening, zater dagmiddag 4.00 uur, was het kermis bezoek al aardig op gang gekomen. Zó zelfs, dat enkele kermisexploitanten niet meer konden wachten en reeds vroeg tijdig hun attracties openstelden. Maar, toen burgemeester Defesche en wethou der Claessens, na een korte speech over de mooiste kermis van Venray, in het reuzerad op de Grote Markt plaats namen, nam men toch een gepaste pauze in acht. Dat beide heren met een gerust hart in het reuzerad gingen zitten, betwijfelen we. In ieder geval bleef de burgemeester bij het verdere kermisbezoek met beide benen op de grond. Een op deze warme zaterdag zeer gewaardeerde attentie, tijdens de ope ningsceremonie, was een rondje bier van de kastelein van 't Upke. Zoals gezegd, de burgemeester nam verder in geen enkele attractie meer plaats. Wel probeerde hij zijn geluk bij het bommenspel en de schiettent, waar lijk maken. We vragen ons nu al af, waar die duizenden bezoekers hun auto hebben kunnen stallen. Het laatste woord is hierover nog niet gesproken. De burgemeester stipte dat ook al aan - woensdagmorgen tijdens de bijeenkomst van alle kermisexploitan ten - toen hij zei, dat de ruimtelijke faciliteiten voor de Venrayse kermis problematisch worden. FELICITATIES Tijdens deze bijeenkomst feliciteerde de burgemeester van harte Joep Muur- mans - beter bekend als Joep van 't Lunapark - die al veertig jaar lang vele kermissen bezoekt, waaronder Venray. In Etten-Leur werd hem daarvoor een koninklijke onderscheiding uitgereikt - de zilveren ere-medaille. Hier in Venray moest het bescheidener gaan: een wapentegel van onze gemeente zal bij hem de herinnering aan Venray levendig houden. En prompt werd Joep een consumptie geserveerd door de gemeentebode Theo de Haart, die als kleine jongen ooit eens aan de zorgen en het toezicht van Joep was toevertrouwd. Joep's oude baas, George Reemer, ontdekking dat haar fiets verdwenen was. Ze ging met anderen aan het zoeken en werd tijdens deze zoekaktie aangesproken door een man die zei gezien te hebben dat een jongen haar fiets had meegenomen. Hij bood het meisje aan om met hem op de bromfiets mee te gaan om die jongen te zoeken. Argeloos ging het meisje mee. Via een aantal wegen is de man na enkele kilometers gestopt nabij een bosperceel aan de Sinesstraat onder Oirlo. Hij nam het meisje mee de struiken in, waarop de man - toen het meisje zich verzette - geweld gebruikte en zich aan haar wilde vergrijpen. Hel meisje kreeg de kans om te gillen en te schreeuwen. [)at werd gelukkig gehoord door het echtpaar P. en de heer de R. die wat stonden na te praten over de oefeningen van de modelvliegtuigen op een terrein aan de Sinnesstraat. Zij bedachten zich geen moment en snelden te hulp. De heer de R. zag kans om de aanrander enkele klappen te geven, maar kreeg ook enkele klappen terug. De aanrander slaagde er in met zijn brommer te vluchten. hij inderdaad de meeste punten ver gaarde. NOSTALGIE Naast de vele moderne attracties die op de Venrayse kermis aanwezig waren, deed ook de nostalgie - de „ouder wetse" kermisvermakelijkheden - weer opgang. We noemden reeds het bom menspel en de schiettent; maar ook de stijle wand, het persjesspul, de cake walk, de botsauto's, de poffertjeskraam en de kijktent met de dikste juffrouw en de dame zonder hoofd, stonden weer volop in de belangstelling. Sinds 'n paar jaar ontbreken daarbij de schommels, waarin vroeger menig jonge man zijn durf aan zijn liefje kon demonstreren... Durf hadden ook wethouder Claes sens en zijn „kermismeester" die in de grote achtbaan een „helse rit" waag den. „Daar krijgen ze mij met geen stok in" aldus onze burgervader, die op veilige.afstand de zaak bleef bekijken. „Dat eens maar nooit weer" zei de wethouder, na die enververende rit, waar hij een pijnlijk scheenbeen aan over hield.... Na die openingswandeling over de beide kermisterreinen, was het goed toeven in de poffertjeskraam, waar de gulle exploitant niet op een poffertje keek en waar men zijn gebak goed liet smaken. MIDDENSTAND Tijdens deze dagen bleek weer eens te meer, dat de „loop" van de kermis bezoekers, tussen de Grote Markt en Henseniusplein, nog steeds een attractie op zich is. Jammer dat de winkeliers in het centrum daarop niet inspeelden. Nu waren in hun zaken, in het avond- en nachtelijk duister, de lichten gedoofd, terwijl jüist verlichte etalages de sfeer ten goede zouden zijn gekomen. Daarbij kan men ook de vraag stellen, of het niet kortzichtig is, op kermisdagen - als duizenden mensen Venray bezoeken - de winkels geheel of gedeeltelijk te sluiten... De groot winkelbedrijven denken daar kennelijk anders over dan onze Venrayse mid denstanders... VOLGENDJAAR Menig complimentje mocht het ge meentelijk team ontvangen voor de grootse, mooie en goed opgestelde attracties. Ook de exploitanten waren daar best over te spreken. Wel werd dikwijls de vraag gesteld: waar wordt dat volgend jaar allemaal geplaatst? Gaan we van 45 attracties weer terug naar 25 tot 30 stuks, zodra het Gouden Leeuwterrein is volgebouwd? Of gaan we het Schouwburgterrein reconstru eren en functioneel maken - óók voor markten en de kermis? Of de gedachte om het Wilhelmina- plein - achter het oude raadhuis - bij het kermisgebeuren te betrekken, verwe zenlijkt kan worden en aantrekkelijk is voor de exploitanten, betwijfelen we voorlopig. Eens te meer gaan we dan weer een aantal parkeerplaatsen in het centrum voor het publiek ontoeganke Een koel glas bier, een welkome attentie op een hete zomerdag, zeker als men dan ook nog een kermis moet openen. dankte namens hem voor deze attentie èn voor de attenties die Joep had ontvangen van zijn Venrayse vrienden en kennissen. In het bijzonder dankte hij ook Willy Sassen, die voor een prachtige kermis had gezorgd maar ook enkele feestelijke vlaggen bij Joep's caravan had geplaatst. Gefeliciteerd werd ook wethouder Claessens, die tijdens deze kermisda gen, grootvader was geworden van een tweeling (voor de tweede keer). Een bijzondere felicitaties richtte de burgemeester tot de gezamenlijke ker misexploitanten, die dinsdagavond voor een prachtig vuurwerk hadden gezorgd. Dat initiatief was op vrij korte termijn genomen, maar was daarom niet minder groots. Duizenden en nog eens duizenden bevolkten het centrum, om dit unieke vuurwerk te bewonderen. Een attractie die, wat ons betreft, een traditie mag worden. Het trekt in ieder geval heel veel publiek naar de door gaans „slappe" dinsdagavondkermis. NOODWEER De burgemeester vertelde ook nog, dat hij zondagmiddag van de regionale brandweer Noord-Limburg een „klein alarm" ontving, als waarschuwing voor een naderend noodweer, gepaard gaan de met harde windstoten. De kermis exploitanten werden van dit alarm in kennis gesteld, teneinde tijdig hun attracties te kunnen beschermen. Gelukkig ging dit noodweer aan Venray voorbij, terwijl het elders in het land grote schade aanrichtte. Een niet al te zwaar nachtelijk onweer en een verfrissende* regenbui, was alles wat over Venray werd uitgestort. En zo bereikten we de woensdag nacht, waarin al gauw na het midder nachtelijk uur de eerste kermisexploi tanten hun attractie gingen afbreken. Verder weer, naar een volgende stand plaats.... Venray kan op een mooie en goede kermis terugzien. Daarbij mogen we niet onvermeld laten, de activiteiten van onze Venrayse reinigingsdienst. Elke morgen, óók zondagmorgen, waren de mannen met hun bezems en wagens present, om de bergen vuil die we met z'n allen produceren, uit de straten te verwijderen. Dat is een schouderklopje waard. Venrays gemeente politie had het tij dens de kermisdagen en ook de rest van de week, niet veel drukker dan anders. Maar desondanks bleef cr toch veel te melden. AANRANDING Een 13-jarig meisje was in gezelschap van anderen naar de overstortvijver aan de Weideweg gegaan. Toen ze weer naar huis wou vertrekken kwam ze tot de Het meisje was uiteraard geheel overstuur maar het drietal ontfermde zich over haar, waarna de politie gewaarschuwd werd. Doordat het meisje en haar helpers een goed signalement van de aanrander konden geven, werd hij twee uur later door de politie aangehouden. Het bleek een bekende in dat soort zaken bij de politie te zijn: een 38-jarige ongehuwde inwoner van Horst. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd en werd enkele dagen later voorgeleid aan de officier van Justitie te Roermond. Wegens plaatsgebrek werd hij weer naar Venray overgebracht waar hij in afwachting van zijn verdere berechting of plaatsing in het Huis van Bewaring in het Venrayse politiebureau werd inge sloten. Of de aanrander de fiets van het meisje zelf heeft weggestopt, is niet bekend. De fiets is wel^jn de buurt van de overstortvijver teruggevonden. In Maasbree is zondagmorgen een 35-jarige man uit Horst aangehouden, omdat hij werd verdacht van een poging tot verkrachting van een 23-jarige Venrayse vrouw. Ergens in het buiten ge b ied van Maasbree probeerde de man de vrouw - die bij hem in de auto zat - te verkrachte n. De bedreigde vrouw wist uit de wagen van de Horstenaar te ontkomen en werd door een gestopte automobilist naar het politiebureau gebracht. INBRAKEN EN DIEFSTALLEN Het slot van een bij een bedrijf aan de Metaalweg staande stalen container werd geforceerd. Uit de container werd meegenomen een stroomagregaat, een schuurmachine en een slijptol. Totale waarde 2.500,-. Bij een inbraak in een woning aan de Boschhuizerweg werd, volgens de eige naar, voor een waarde van 4.300.- ontvreemd. Hangende het onderzoek kon de recherche ons nog geen nadere inlichtingen verstrekken. Weer werd met geweld toegang verkregen tot het Marokkaans ontmoe tingscentrum. De dader is het waar schijnlijk alleen om geld te doen geweest. Er werd alleen een bedrag van 130,- ontvreemd en nog een klein geldbedrag dat in de spaarkas voor de moskee aanwezig was. Buurtbewoners hebben in de nacht wel glasgerinkel gehoord en dat ook aan de politie doorgegeven, maar toen de politie op onderzoek uitging werd alleen een kapotte ruit ontdekt. Uit een etalage van Spetters in de Grotestraat werden pantalons, truien en vesten ter waarde van 1.500.- ont vreemd, nadat de etalageruit was ingegooid. In een woning aan het Herderstasje in Landweert bleek ingebroken te zijn. Dal werd door de bewoners bij terug keer van vakantie ontdekt. Ontvreemd was enig kleingeld en een t.v.-decoder voor Filmnet. Het is de eerste keer dat een dergelijk duur apparaatje in Venray is gestolen. De dader kan nu goedkoop films op de tv bekijken. Uit de werkplaats van een schilders bedrijf aan de Patersstraat werd gereedschappen ter waarde van 500,- ontvreemd. Uit een fietstas van een aan het zwembad van St. Servatius staande fiets werd een donker bruin wollen trui ontvreemd ter waarde van 200,-. Een aan de Geijsterseweg staande sproei-installatie, ter waarde van 600.-, werd door onbekenden mee genomen. Uit een showroom van een meubel zaak aan de Wilhelminastraat had een brutale diefstal plaats van twee Perzi sche tapijten ter waarde van 2.000,-. Personeel zag twee personen met de tapijten wegrennen. De politie zette onmiddelijk de omgeving af en ondanks een goed signalement gelukte het niet de twee daders aan te houden. Wel werden de twee tapijten onbeschadigd onder een auto op de parkeerplaats aan de Julianasingel teruggevonden. VANDALISME Een spoor van vernieling werd getrokken van Venray Centrum richting Brukske, in de nacht van vrijdag op zaterdag. Dank zij getuigen en het snel doorgeven aan de politie, gelukte het, nog voor de daders thuis waren, deze aan te houden. Het waren drie jongemannen van rond de twintig jaar, die in het Brukske wonen. Confrontatie met- benadeelden wees het drietal onomstotelijk als de daders aan. Later hebben ze dan ook een volledige bekentenis afgelegd. Zij hadden, ko mende uit een nachtbar waar de nodige drank was gebruikt, te voet vanaf de Grotestraat twee fietsen beschadigd, van enkele auto's de spiegels afgebro ken en de antennes vernield en op de Zuidsingel een verkeerszuil onder han den genomen. Omdat het drietal meer vernielingen heeft toegegeven dan dat er aangiften van beschadigingen zijn geweest, vraagt de politie dat benadeelden van bescha digingen, in de nacht van 1 op 2 augus tus, alsnog aangiften komen doen. Later werd het drietal huiswaarts gezonden, maar dat hun een flinke rekening zal worden gepresenteerd staat nu reeds vast. Op een parkeerplaats aan de Raad huisstraat moest de eigenaar van een personenauto uit Blitterswijck consta teren dat er een deuk in het rechter portier was aangebracht. Van een woning aan de Merseloseweg was een ruit met een steen vernield. In de Schoolstraat werd, vermoede lijk door twee dronken personen, met een trottoirtegel een ruit ingegooid. Een inwoner van Laarbruch vond zijn auto, die geparkeerd stond in de Wilhelminastraat, beschadigd terug. Kentekenplaat, benzineklep en ruiten wisser waren vernield. Van de school de Foekepot was weer een ruit vernield. Een aan Kamgras in Landweert geparkeerde personenauto was met een scherp voorwerp bekrast. Bij Blokker in de Grotestraat werd een etalageruit vernield. Van een aan de Weg in den Berg geparkeerde personenauto werd de linkerbuitenspiegel vernield. Een fiets die aan de Stationsweg stond werd door vandalen beschadigd. De politie moest met een in hun auto aanwezige brandblusser een vuilnisbak die in brand was gestoken, blussen. Bij de LTS aan de St. Jozefweg waren drie ruiten met verkeersborden inge gooid. Op de Stationsweg was een ruit van een woning ingegooid. Van een aan het Nassauplein gepar keerde personenauto werden drie ban den „plat" gezet. TOUW VERGETEN WEG TEHALEN Een veehouder had om zijn vee de weg te laten oversteken, over de Laagheidsweg een touw gespannen. Hij vergat dat touw later weer weg te halen. Een 18-jarige Venrayse bromfietser zag dat touw te laat en botste er tegen aan. Hij kwam ten val en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Gelukkig voor hem vielen de verwondingen mee en kon hij na behandeling naar huis worden overgebracht. De vergeetach tige veehouder zal zeker de rekening gepresenteerd krijgen. DRANK IN BESTUURDERS Een dame uit Venlo, die hier met haar auto werd aangehouden, bleek onder invloed van alcohol te verkeren. Zij moest de bekende proeven ondergaan en kon met achterlating van haar auto huiswaarts keren. Proces verbaal volgt. Een Venrayse èn een Maasheese bestuurder kregen een rijverbod opge legd wegens geconstateerd alcoholge bruik. Het tweetal trok door hun rijgedrag de aandacht van de politie. Meer moeite had de Venrayse politie toen bij een Venrayse autobestuurder alcoholgebruik werd geconstateerd en voor hem de blaasproeven nadelig uitvielen. In Venray was op dat moment geen dokter bereikbaar voor het afnemen van de bloedproef, dus werd uitgeweken naar Deurne. Daar weigerde de bestuurder dat hem de bloedproef door een dokter werd afgenomen, tenzij dat onder toezicht van een notaris zou gebeuren. Ook op vordering van de hulpofficier van Justitie bleef hij weigeren. Nu krijgt hij behalve een proces verbaal voor het rijden onder invloed, ook nog een extra proces verbaal. ZWEMKAART NOODLOTTIG Een 16-jarige knaap vervoegde zich op het politiebureau met de vraag of zijn verloren zwem kaart was terugge vonden. Pech voor hem dat hij die zwemkaart verloren had in een Venray se juwelierszaak. In die zaak was een horloge ontvreemd. Toen dat met elkaar in verband werd gebracht, bekende hij niet alleen die diefstal maar gaf hij ook toe een zonnebril in een andere juwelierszaak te hebben inge pikt. BRANDW EER IN AKTIE De Venrayse brandweer moest in aktie komen voor het blussen van afval hout op het terrein van St. Servatius. Dat klusje was snel geklaard. Vermoe delijk was het hout opzettelijk in brand gestoken. GEVAARLIJK SPEL Een inwoner van Maashees reed met zijn auto over de Venloseweg alhier, toen ter hoogte van het viadukt van de Rosmolenweg plotseling kiezel stenen op zijn auto vielen. Deze werden gegooid door 2 kinderen die op 't viaduct. Omdat er lakschade en schade was aan de voorruit, stopte hij en ging de kinderen achterna. Hij kreeg het tweetal niet te pakken; wel de twee fietsen die de kinderen achter lieten. Hij leverde de twee fietsen af bij het politiebureau en deed zijn verhaal. Ruim een uur later kwamen de twee kinderen, beiden 9 jaar oud, op het politiebureau hun zonden biechten. Natuurlijk onder de nodige traantjes. De 'ouders hebben zich bereid verklaard voor de schade op te zullen komen. Bij herhaling komen er klachten van weggebruikers over dit gevaarlijke spel. Als de daders gesnapt worden kunnen ze er op rekenen een behoorlijke rekening gepresenteert te krijgen. GEVAARLIJK SPROEIEN Levensgevaarlijke situaties ontston den op de Venloseweg toen een aldaar op het bouwland geplaatst waterkanon zijn stralen tot op het wegdek spoot. Omdat er daags tevoren reeds klachten waren geweest over dat spuiten en de politie het verkeer moest regelen werd de sproei-installatie ontkoppeld. De eigenaar is erop gewezen dat hij aansprakelijk wordt gesteld voor even tuele schade die door dat spuiten kan ontstaan. In de omliggende gemeenten schroomt de politie er niet voor, om in dergelijke gevallen proces verbaal op te maken. De Venrayse politie beraad zich echter nog over de te nemen maatrege len. Bij herhaling komen er klachten binnen, in de gehele regio, omdat met name fietsers en bromfietsgebruikers hinder hebben van de plotseling op duikende waterstralen. DIEFSTAL KALVEREN Uit een stal aan de Boterpot werden twee stierkalveren ter waarde van Een schitterend vuurwerk trok dinsdag avond duizenden bezoekers naar de Venrayse kermis... 1.300.- ontvreemd. De dader(s) moet(en) goed op de hoogte zijn geweest. Het komt de laatste maanden her haaldelijk voor dat kalveren of vaarsen uit stallen of weiden worden gestolen. In het Brabantse wordt daar extra in het buitengebied op gelet. Ook de Venrayse politie verzoekt met name de bewoners van de buitengebieden om verdachte auto's onmiddelijk aan de politie te melden. KLAP IN GEZICHT Zonder de minste aanleiding kreeg een 20-jarige Venrayer in de Hofstraat van een hem totaal onbekende een klap in zijn gezicht. Met een taxi werd hij naar het ziekenhuis gebracht voor eerste hulp. Later kon hij naar huis worden overgebracht. De politie heeft wel een duidelijk signalement van de dader maar is nog niét tot a'arihouding kunnen overgaan. SPATBORD TUSSEN VOORVORK Op de Noordsingel kwam een 16-ja- rige jongen uit Ysselsteyn met zijn fiets ten val. Hij werd in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Een wapentegel voor Joep van 't Lunapark.. Het spatbord van zijn fiets was tussen de voorvork gekomen en prompt ging zijn fiets over de kop. MAÏSVELD VERNIELD De politie zal streng gaan optreden en extra toezicht houden nabij de over stortvijver in het Brukske aan de Weideweg. Sommige bezoekers van die vijver moeten zo nodig in de nabij gelegen maisvelden gaan dolen. De eigenaar van een maisveld werd onlangs geconfronteerd met vele tientallen vierkante meters platgetrapte mais die voor hem onbruikbaar is geworden. Als de politie personen in 'n maisveld aantreft zal onmiddelijk proces verbaal worden opgemaakt. BOUVIER SPRONG UIT RAAM Uit een raam van de 2e etage van een woning aan de Griegstraat, sprong een zwarte bouvier naar beneden. Het dier kwam zo ongelukkig terecht dat het een van zijn poten brak. Omdat de hond nogal agressief deed en moeilijk te benaderen was, duurde het even voor een hoofdagent, zelf eigenaar van twee bouviers, ter plaatse wasTót opluchting van de vele kijklustigen, kwispelde de hond naar de hoofdagent. Deze kon hem gemakkelijk een riem omleggen, waarna de dierenarts zich over de hond ontfermde. Alle hulp bleek echter tevergeefs want omdat de kosten voor een operatie, voor de eigenaar te hoog waren, moest de hond uit zijn lijden verlost worden. De hond is waarschijnlijk uit eenzaamheid uit de woning gesprongen. DADERS ERGERLIJK VANDALISME AANGEHOUDEN Het gelukte de politie, mede dankzij tips, de vernielingen in de nacht van 16 op 17 mei jl. tot klaarheid te brengen. In die nacht werden vele etalageruiten in de Grotestraat en Patersstraat met glassnijders bewerkt, zodat een schade werd aangericht van óm en nabij de 15.000,-. Verschillende glasverzeke ringen keerden niet uit en de eigenaren bleven met de schade zitten. De politie heeft nu twee inwoners van 20 jaar aangehouden, die hebben toegegeven destijds in een dronkemansbui gehan deld te hebben. Zij zullen formeel aansprakelijk worden gesteld voor de schade. Proces verbaal is opgemaakt. Het tweetal werd huiswaarts gezonden in afwachting van hun berechting. van den munckhof bv drukkerij boek en kantoorboekhandel grotestraat 68 5801 BH venray PANORAMA van Nederland België geeft u in bijna 300 pagina's waarop ruim 500 schitterende foto's en lucht foto's alsmede 150 sfeervolle pentekeningen verwerkt zijn, een boeiend en informatief beeld van de vele facetten van de Lage Landen.

Peel en Maas | 1986 | | pagina 5