Vijftig jaar geleden werd rectoraat Nerselo parochie Komt Mediatheek in het oude Torro-gebouw? 40 Jaar Oorlogs- en Verzetsmuseum Overloon Kwijtschelding afvalstoffen heffing Dorpsraad Leunen voelde zich gepasseerd PEEL EN MAAS Werkplaats voor mensen zonder werk HYPOTHEKEN Beter zicht Bouwmij Janssen participeert in groot renovatieproject te Weert Hoewel de geschiedenis van de Mer- selose parochie officieel pas in juli 1936 begint, blijkt uit het „Pro Memoria- boek" van de kerk, dat reeds in 1400 gewag wordt gemaakt van een kapel in Merselo. Vermeld wordt, dat het nog -bestaande koor, in gotische stijl opge trokken, minstens uit het begin der 16e eeuw dagtekent. ,,In die kapel van Sint Jan te Merseloo, onder Venray, was geduren de eeuwen een rector aangesteld en werd de Heilige aangeroepen tegen hoofd pijn, vallende ziekte en hagelslag. In 1666 werd ter vergroting een plomp vierkant gebouw met daktoren bij het zelve aangebouwd en de vensterramen voorzien van gekleurde wapenschilden en afschriften, welke de namen van de schenkers bevatten", aldus het Pro Memoriaboek, dat in de loop der jaren door de verschillende rectors en pas toors getrouw werd bijgehouden. Deze kapel werd in 1890 vergroot door de aannemer Willem Wijnhoven te Venray. De plechtige inwijding van deze nieuwe kapel vond plaats op woensdag 24 juni 1891, de feestdag van de patroon der kerk in Merselo, „welk gehucht toen 550 inwoners telde". VERZOEK AAN BISSCHOP Misschien hebben de Mersplose-gelo- vigen hun kapel op voorhand vergroot in de hoop, dat de bisschop van Luik waaronder katholiek Mersplo toen ressorteerde „genadiglijk zou beslissen het rectoraat tot parodie te verheffen. Zijn „ootmoedigste en onderdanigste dienaren Kapelmeesters", de heren J. Muijsers, Fr. Simons en A. Arts hadden n.l. al op 26 mei 1839 het verzoek tot de Hoogeerwaarde en DoorluchtigsteHeer gericht om tot parochie te 'idorden verheven. i Als reden werden enkele zeer zaken aangevoerd. De Merselose gelo vigen ongeveer 500 waren bijna een uur verwijderd van de kerk van Venray. Vooral 's winters was het on doenlijk om via een „bergachtig terrein" naar Venray te gaan. Maar het ergste vonden de Merselose kapelmeesters, dat er tussen jongelieden van beiderlei geslacht „op een zoo langen en bergachtigen weg iets plaats heeft waardoor zij te laat in de Hoogmis komen". Zij vervolgen hun brief met: „Zelfs brengen velen der jongelieden den tijd hier of elders over, zoodat zij zich in het geheel niet of slechts een weinig voor het einde van de Solemnele Mis laten vinden". Met droefheid moesten de Kapel meesters dan ook zien „op welke wijze op de Hooge Feestdagen en Zondagen, in den Vasten, de vespers in de hoofd kerk (in onze eigen kapel mogen wij geen Lof hebben) bijn niet door eenige jongelieden worden bijgewoond. Van sommigen der twee geslachten om ge legenheid te vinden elkaar te kunnen aantreffen en alzoo ontwaart men dat zij gezamenlijk zelfs laat in den avond te huis aankomen. Hoe voordelig zoude het derhalve voor de zielzorgers zijn indien ons gehucht ook al de Parochie diensten werden toegestaan", aldus een gedeelte uit het verzoekschrift van de Kapel meesters. De bisschop wilde evenwel niet licht vaardig tot vernieuwingen overgaan, maar vroeg wel de pastoor (van Venray) of de beweegredenen, in de brief ge noemd, op waarheid berustten IN VOGELVLUCHT Het leven van den gerusten Merselo- sen landman rolde genoeglijk verder, totdat op 20 mei 1934 Mgr. Lemmens meedeelde, dat Merselo in oktober van datzelfde jaar tot zelfstandige parochie zou worden verheven. De toenmalige rector de Bot zou dan de eerste pastoor van Merselo worden. Na zeventig jaar ging eindelijk de hartewens van katho liek Merselo in vervullingmaar men moest wel tot 1 juli 1936 wachten. Eerst werd het rectoraat Ysselsteyn tot parochie verheven en de kerkelijke fanfare St. Oda had daar in feite haar generale repetitie van haar processie- marsen, die zij ook zou blazen bij de installatie vn de eerste Merselose pas toor, tot dan toe Rector de Bot. Het eerste kerkbestuur bestond uit de heren Martin Arts, Jan Mathijs Mi- chels, Jan van Osch en Piet Pubben. Jan Geelen en Adriana de Jongen wa ren het eerste bruidspaar waarvan het huwelijk in de parochiekerk werd inge zegend. Pastoor de Bot werd in 1951 pastoor te Neer. Hij werd opgevolgd door pastoor H. Vercoulen, die op 24 augus tus 1964 plotseling overleed. Hij werd opgevolgd door pastoor G. Jessen, die kapelaan in Arcen was. Op 18 augustus 1980 het jaar dat voor het eerst „Aid Merselse Dag" werd georganiseerd, vroeg pastoor Jessen zijn ontslag aan wegens gezond heidsredenen. Pater W. Jans uit Uden werd tot zijn opvolger benoemd en in het jaar van het gouden jubileum van de parochie is pastoor Jans nog steeds herder over de Merselose parochianen. Uiteraard is over 50 jaar geschiedenis van de Merselose parochie veel meer te vertellen. Wij willen dat niet doen, omdat de geschiedschrijving inmiddels is vastgelegd in een keurig verzorgde jubileum-uitgave en samengesteld door het Comité „Merselo 50 jaar paro chie". Waar nog enkele exemplaren van in voorraad zijn. Op zondag 6 juni zal tijdens de plechtige Eucharistieviering van 10.30 uur het feit worden herdacht dat Merselo 50 jaar geleden parochie werd. Vicaris Moonen van Roermond zal de celebrant zijn, geassisteerd door pas toor Jesse, pater Wim van Meyel en pastoor Jans. Tijdens de Eucharistieviering zal ook Het gemeentebestuur van Venray gaat zich ernstig beraden over de vraag of de nieuwe mediatheek kan worden gevestigd in het oude gebouw van Torro aan de Merseloseweg. Bij gelegenheid van de opening van de nieuwe Super-Torro in De Bleek, bood de heer L. Kievits, verkoopleider van de Torro het oude gebouw „voor een schappelijke prijs" te koop aan aan de gemeente. Wethouder H. Willems beloofde, dat Itet gemeentebestuur nog yQor de zi H»eryakaBtifchierovCT,#m',-~J in beslissing zal De voormalige Torro-vestiging aan de Merseloseweg, waarin in de zestiger jaren de confectiefabriek Beeren was gevestigd, is eigendom van het Edah- concern. Bij gelegenheid van de start van de nieuwbouw van de super-Torro in de Bleek toen nog Rose Vlek ge noemd in oktober j.l. was er nog sprake van een andere bestemming van de oude Torro. Adj. directeur van Veldhoven van het Edahconcern zei toen, dat het concern veel vertrouwen had in de commerciële potentie van Venray en daarom het plan had, direct en indirect, de komende jaren enige miljoenen te zullen investeren. Hij bevestigde nogmaals, dat straks in het oude Torro-gebouw na een ingrijpende interne verbouwing een vernieuwde Edah-supermarkt zal worden geopend. „De vloeroppervlakte zal er dubbel zo groot zijn als nu in de Grotestraat. In het pand Grotestraat komt de Edah-dochter KIEN, een win kei in dames-, heren- en kindermode", aldus de heer van Veldhoven in oktober 1985. Acht maanden later bleek de Edah- direktie op dit voornemen te zijn terug gekomen. De Edah blijft in de Grotestraat en KIEN komt niet naar Venray, zo verklaarde de heer Kievits. MEDIATHEEK Naar aanleiding van het aanbod het oude Torro-gebouw te kunnen kopen, zei wethouders H. Willems, dat de ge meente een bedrag genoemd had gekre gen. Wanneer dat door de gemeente „te behappen" is zal hierin de mediatheek worden ondergebracht. Zoals bekend is de nieuwe media theek gepland in de Bleek. Met de bouw zou rond 1988 worden begonnen. Voor dat jaar was twee miljoen gulden in de begroting opgenomen om in de nieuw bouw de volwassenenbibliotheek onder te brengen. Thans kon wethouder Willems mee delen, dat de prijs van het Edah-con- cem niet hoog was. Hij verwachtte dat de gemeente dank zij het aanbod van Edah voor een reëelbedrag zowel de volwassenen- als de jeugdbibliotheek van het steeds nijpender wordende ruimtegebrek kon afhelpen. De vestiging van de mediatheek in het oude Torro-gebouw had volgens de wet houder nog andere voordelen. Wanneer de winkelbestemming van dit gebouw wordt ingetrokken, vervalt tevens een groot stuk winkeloppervlakte buiten het winkelcentrum. Door het vervallen van de mediatheek in het nieuwe winkelcen trum in de Bleek, komt er weer ruimte vrij vöör winkelvestigingen. En dat kan «een gunstig financieel effect opleveren, aldus de wethouder. VOOR GOED DOEL De heer Kievits overhandigde wet houder Willems een cheque van 5.000 te bestemmen voor een goed doel. Hij deed deze gift als dank voor de prettige samenwerking met en medewerking van de gemeente gedurende de voorberei ding en de bouw van de nieuwe Tom>. En met een knipoogje naar de wethou der zei hij, dat Torro nu zijn goede wil heeft getoond (met het aanbod van de oude Torro) en daarom de aanbiedings- prijs met deze cheque met 5.000,— had verlaagd. Maar de wethouder beloofde voor het geld een goed doel te zullen zoeken. De heer Willems zei met betrekking tot de voortgang van de bouwaktivitei- ten op de Bleek, dat „die joekel van de Torro" vanaf de kant van de Hoender straat langer te zien zal zijri omdat de daar geplande woningen niet voor 1990 zullen worden gebouwd. Voor het jaar 1988 zal de aankleding rond het nieuwe Torrogebouw een feit zijn, waardoor er meer sfeer zal ontstaan. De belangstelling bij de opening van de Torro was groot. Zo groot zelfs dal mede werkers de grootste moeite hadden om het nieuwsgierige publiek (nog) buiten te hou den. RESTAURANT In de Keulsche Pot Fondue-, Gourmet- en specialiteiten restaurant. Voor informatie of reservering: TEL. 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 OVERLOON BOSRAND OPZETTELIJK AANGESTOKEN Deskundigen kwamen tot de ontdek king, dat de brand in het buitengebied van Vlakwater moedwillig was aange stoken. Alleen jammer dat de naam van de brandstichter niet bekend is. Indien de brand niet tijdig ontdekt was, was de schade veel groter geweest. IN VALIDEN WAGEN OP VERKEERD RIJWIELPAD Een 21-jarige bestuurder van een in- validenwagen reed op het rijwielpad langs de Oostsingel op het voor hem verkeerde gedeelte. Een wielrenner zag hem bij het nemen van de bocht te laat. Hij botste tegen de invaliden wagen, maar het bleef ondanks de val bij lichte verwondingen. Ook de invalide liep geen letsel op. De politie verzoekt ons nogmaals te wijzen op het feit, dat het altijd verboden is een rijwielpad dat niet voor beide richtingenis toegestaan, aan de verkeerde kant te berijden. Dat geldt ook voor invalidenwagens. Bij het college van b. en w. zijn 411 verzoeken binnengekomen voor kwijt schelding van de afvalstoffenheffing 1986. De heffing bedraagt voor 1986 een bedrag van 94,-. Aan 230 verzoeken zal kwijtschelding worden verleend, ter wijl het verzoek van 117 personen is af gewezen. Op dit momen zijn nog 4 ver zoeken in behandeling. Met de kwijt scheldingen is een bedrag gemoeid van ca. 22.000,- De kerk van Merselo rond 1940 het kado van de Merselose gemeenschap aan de parochie worden aangeboden. Dit kado is een bedrag dat de gemeen schap bijeengebracht heeft om het hoofdaltaar en de zijaltaren te laten vergulden, renoveren en polychrome ren. Deze aktie werd opgezet na een anonieme gift van 2.000,— om het in terieur, met name het altaar, op te laten knappen. Dit bedrag bleek echter bij lange na niet toereikend te zijn en daarom werd besloten een comité op terichten dat In de onlangs gehouden algemene le denvergadering van de Rabobank Leu nen, maakte het bestuur bekend, dat besloten was tot de bouw van een nieuw bankgebouw in Leunen. Lange tijd had de Rabobank naar mogelijkheden tot uitbreiding gezocht, maar dit was niet te verwezenlijken. Daarom werd met de gemeente Venray contact gezocht om toestemming te krij gen voor de bouw van een nieuw ge bouw aan de Albionstraat. Deze zal dan moeten komen Waar vroeger dé- oude meisjesschool'-"stönü' ^lalér ook- nbg - gebruikt als jongërensoos). De gemeen te heeft in principe ingestemd met deze plannen en is nu voornemens om alle re gelingen te treffen met betrekking tot het bestemmingsplan Leunen, zodat de bouw mogelijk wordt. DORPSRAAD Toen vorige week donderdag, in de Commissie Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting, een advies werd ge vraagd over het nemen van het voorbe- reidingsbesluit voor het Bestem mingsplan Leunen, liet raads- en com missielid J. Reintjes (CDA) weten, dat hij hierover nog geen positief advies kon geven, omdat de dorpsraad van Leunen officieel nog van niets weet. Bij aangelegenheden zoals deze, zijn de dorpsraden met de gemeente over eengekomen dat zij een advies mogen uitbrengen. Omdat aan de dorpsraad van Leunen geen advies was gevraagd, voelde deze zich gepasseerd. Verder zou de dorpsraad, aldus de heer Reintjes, in de toekomst graag een gymzaal op die plaats zien verrijzen. Dit is een al lang gekoesterde wens van de Leunse gemeenschap. Omdat hiervoor de financiële middelen ontbreken, zal een gymzaal in Leunen in de komende tien jaar wel een illusie blijven. De ge meente Venray voelt er overigens weinig voor om de grond zolang ongebruikt te laten liggen. Verder is wethouder Wil lems van mening dat, zou er ooit een gymzaal komen, deze ook op een min der centrale plek kan worden gebouwd. De wethouder betwijfelde het verder, of er op die plek ruimte is voor een bankgebouw én een gymzaal. Ook zal er rekening gehouden moeten worden met een eventuele uitbreiding van het nog te bouwen bankgebouw. Om de dorpsraad tóch nog een kans te geven, een advies uit te brengen, werd in de commissie besloten om dit agenda punt tot na de vakantie te verschuiven. Maar intussen heeft wethouder Willems contact gehad met de dorpsraad. Het re sultaat hiervan is, dat de dorpsraad als nog een advies mag'uitbrengen. Dit kan deze doen in de commissievergadering van 8 juli a.s., dus toch nog vóór de va kantie. SCOUTING In deze zaak deed zich overigens een merkwaardig geval voor. Nadat de oude meisjesschool jarenlang geen bestem ming kon vinden, waren er nu ineens twee gegadigden. De Rabobank, die zich tot wethouder Willems had gericht, en de scoutinggroep Don Bosco uit Leu nen. Deze vereniging had tegelijkertijd bij wethouder van Oers (jeugdzaken) aangeklopt; Daar uitte zij de wens om zich in de oude meisjesschool te mogen vestigen. Wethouder Van Oers, toen nog onbekend met de plannen van de Rabobank, ging.hiermee akkoord, maar moest dus later toch terugkomen op zijn besluit. Gelukkig is voor de scoutinggroep toch nog een oplossing gevonden in de vorm van de oude kleuterschool met daaraan een klein stukje grond. zich o.a. hiermee ging bezig houden. Zij gingen de gemeenschap rond met een cm2 aktie, wat inhield dat iedere inwo ner, of oud inwoner een of meer cm2 van het altaar kon laten renoveren, ver gulden of polychromeren, om zodoende zijn steentje bij te dragen aan het herstel van de altaren. Het juiste bedrag wat deze aktie opgebracht heeft, zal zondag tijdens deze mis symbolisch overhandigd wor den. Aansluitend hierop is er een recep tie van 12.00 tot 14.00 uur in zaal 't An ker. uw weekblad Vrijdagmiddag zaagde mevr. M. Hoppenreijs-de Loo, wethouder van so ciale zaken, de naamplank, die aangeeft dat op vrijdag 27 juni 1986 de werk plaats voor mensen zonder werk, officieel werd geopend, op de juiste maat. Deze openingshandeling kon plaatsvinden op een lintzaagmachine, die door de kinderen van de familie Goumans-In de Rijp aan deze werk plaats is geschonken. De werkplaats aan de Pr. Bernhard- straat heeft al een lange geschiedenis achter de rug, want aanvankelijk was het een onderdeel van garage van Ham, weer later van het bouwbedrijf van Gend, en het laatst gebruikt door automaterialenhandel „De Molen". Voordat mevr. Hoppenreijs haar toe spraak en openingshandeling kon ver richten was het mevr. Swinkels die namens het RISC (Regionaal Instituut Sociaal-Cultureel werk) memoreerde dat er een inzet van velen is geweest voordat deze ruimte in gebruik kon worden genomen door de ongeveer 100 deelnemers aan de diverse cursussen. Er wordt o.m. les gegeven in: de lastech niek, zowel autogeen als electrisch; klussen in en rond het huis waaraan zo wel door dames wordt deelgenomen; in het gehele textielgebeuren tot machinaal breien toe; de autotechniek en niet te vergeten een volledige cursus in houtbe werking. Mevr. Swinkels stelde dat er nog anderen waren geweest die het mogelijk hadden gemaakt, dat ondanks de bezui nigingen, toch kon worden doorge werkt. Dat zijn o.a. de gemeentebestu ren van de regio-gemeenten, het minis terie, het Koningin Julianafonds. Zelfs ambtenaren van de afdeling So ciale Zaken hadden hun handen uit de mouwen gestoken aan de verbouw en inrichting. Namens de deelnemers van de diverse cursussen, sprak Liesbeth Hermans woorden van dank aan allen. Zij haalde aan dat naast de vaardigheden, het sociale contact van de deelnemers belangrijk is. Er zal door velen de drempelvrees moeten worden overwon nen, maar dat is het meer dan waard. „STRAFMAATREGEL" Mevr. Hoppenreijs sprak haar be zorgdheid uit voor de toekomst, nu de centrale overheid steeds meer de subsidiekraan dichtdraait. De bezorgd heid van de wethouder betreft het feit dat het ministerie van WVC in 1987 geen financiën meer verstrekt voor aan vullend beleid. In plaats hiervan wil het Rijk elke gemeente een bepaald bedrag per ingeschreven werkloze verstrekken en dat betekent volgens de wethouder, dat de gemeenten die tot nu toe een aktief beleid hebben gevoerd tot bestrij ding van de werkloosheid, in feite worden gestraft. De gemeenten in Noord-Limburg hebben de laatste jaren verplichtingen voor meer jaren aangegaan. Er zijn werkplaatsen gesticht in Bergen, Gen nep, Horst en nu in Venray. In haar toespraak gaf de wethouder aan dat het ministerie van WVC sinds 1983 een fors bezuinigingsbeleid voert. Maar zij omschreef de werkplaats als een belangrijk onderdeel van de aktivi- teiten, die voor werklozen worden ont plooid. Vooral prees zij de goede sa menwerking waardoor dit gebouw, on danks de doorgevoerde bezuinigingen, tot stand kon komen. Venray heeft een centrumfunktie en juist door de funktie zal zij zich aktief moeten blijven inzetten voor dergelijke sociaal gerichte aktiviteiten. In 1976 werd reeds in Venray gestart met het STUWKE in de Antoniusstraat, de voorloper van dit projekt. In 1985 kon met medewerking van het POL en ambachtelijke vrijwilligers aan realise ring van het gebouw aan de Pr. Bern- hardstraat worden begonnen. Maar al wordt er nog zoveel bezuinigd, er zal toch een aanvullend beleid moeten komen voor projekten als deze. Vanuit 't Venrayse gemeentebestuur is dan ook een brief verzonden aan de Vaste Ka mercommissie, waarin gevraagd wordt om een aanvullend beleid zonder kor tingen, maar met een aktief ar beidsmarkt gericht inzicht. Ook moeten er mogelijkheden komen om werkloze vrouwen de kans te geven zich te bekwamen in technische beroe pen, door middel van deze cursussen. Tijdens de open dag kwamen velen een kijkje nemen waardoor ook voor mogelijke kandidaten de drempelvrees kon worden weggenomen. Dinsdag 1 juli werd tijdens een speci ale bijeenkomst in de aula van het Nati onale Oorlogs- en Verzetsmuseum in Overloon het feit herdacht dat 40 jaar geleden door een aantal inwoners van Overloon een Oorlogsmuseum werd op gericht. Initiatiefnemer en grote simula tor was Harry van Daal, die nu met zijn echtgenote het bereiken van deze mijl paal mocht meemaken. Maar er waren nog enkele andere mede-oprichters en •die werden zonder naamsvermelding, maar in een adem met Harry van Daal genoemd. Jammer dat er voor die oprichters niets iets extra's van af kon, want die pioniers en idealisten hadden dat zeker verdiend. De heer van der Harten, voorzitter van het museumbestuur, moest in zijn begroetingswoord twee prominente per soonlijkheden verontschuldigen. Dat waren de Commissaris van de Koningin, Dhr. van Agt en professor Lou de Jong. De heer van der Harten herinnerde er aan dat het Generaal Whistler was, die op 26 mei 1946 het toenmalige oor- VAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 6.95% - 10 jaar vast 7.25% - 15 jaar vast Vorig jaar besloot de gemeente Venray om in het Brukske het struikgewas te snoeien. Dit om het zicht van de bewoners en voor het verkeer te verbeteren. Maar ook de gemeente kreeg beter zicht op de wijk. In het Brukske gold tot voor kort de regeling dat bijgebouw tjes (tuinhuisjes e.d.) niet groter mogen zijn dan 6 m2. Vele bouwvergunningen voor grotere tuinhuisjes werden geweigerd. Zelden werd er bezwaar ge maakt. Door het snoeien van de beplanting kwamen er nu een groot aantal tuinhuisjes aan het licht die groter waren dan 6 m2, alle gebouwd, zonder bouwver gunning. Omdat er toch al sprake was om de regeling van 6 m2 voor een tuinhuisje te verruimen heeft de gemeente nu besloten dat de tuin huisjes in de toekomst in Brukske 'n oppervlak van 10 m2 mogen hebben. Voor de illegaal ge bouwde tuinhuisjes kan dan alsnog een bouwvergunning wor den aangevraagd. In situaties waar sprake is van bijgebouwen, die groter zijn dan 10 m2, zal met de eigenaren overleg worden ge pleegd. boekhandel van den munchhof la ooh dinsdags de gehele dag geopend logsmuseum had geopend. Verder werd ingegaan op de geschie denis van het Oorlogsmuseum met zijn vele hoogtepunten zoals bezoeken van leden van het Koninklijk Huis en de uit breidingen. Gememoreerd werd, dat het museum zich steeds zonder overheidssubsidie heeft kunnen exploiteren, mede en dank zij de steun van particulieren en enkele fondsen. Maar de heer van der Harten hoopte wel dat de overheid door de er kenning van de educatieve taak van het museum, ook samen met de provincie Noord Brabant, financiële middelen in de toekomst ter beschikking zal stellen. Een beroep is intussen gedaan op de Vaste Kamercommissie van de Tweede Kamer. Door de jeugd van heden te la ten zien wat er in de moeilijkste jaren is gebeurd, dragen wij er aan mee, dat zoiets nooit meer mag gebeuren. De vice-voorzitter van het museum, oud-burgemeester van Heusden, had de eer de videoprojectie in gebruik te stel- Bouwmaatschappij Janssen uit Ven ray, Van der Looij Projectontwikkeling b.v. te Weert en Architectenbureau A. van Aken te Eindhoven hebben ge drieën een ambitieus plan ontwikkeld voor de renovatie van en nieuwbouw in een oud gedeelte van Weert. Een drietal karakteristieke panden in de Weertse Maasstraat zullen worden opgeknapt en verbouwd tot winkelruimte met daar boven negentien woningen, waarvan zes voor alleenstaanden en dertien met twee tot drie slaapkamers. Deze woningen zullen in de sociale huursector worden gebouwd. In het project, dat gelegen is in een gebied in de binnenstad, ligt o.m. een oude jeneverstokerij, welke behouden blijft en een bestaand element van het geheel zal uitmaken. Het bijzondere van dit plan is, dat de bestaande karakteristieke gevels aan de Maasstraat behouden zullen blijven. Zij zullen worden gerenoveerd. De kosten van dit plan bedragen 5'A miljoen gulden en de bouwtijd voor het realiseren van dit project wordt ge raamd op zestien maanden. Aanvankelijk bestonden bij de Weertse instanties nog al wat bedenkin gen tegen de mogelijke sloop van deze karakteristieke panden. Uit de beroe ring ontstind een gemeentelijke monu mentenlijst en monumentenverordening om ongewenste ontwikkelingen rond oude pannen te kunnen verhinderen. Nadat echter Bouwmaatschappij Janssen de betreffende panden had aan gekocht en de plannen bij het Weerter gemeentebestuur op tafel werden ge legd, ontstond een goede samenwerking tussen de drie plannenmakers en de ge meente, die zelfs bereid was het verlies van 400 m2 commerciële ruimte en tien woningen financieel te compenseren. Vorige wek woensdag werd voor de buurt en andere belanghebbenden een informatie-avond gehouden, waarbij de plannen bijzonder goed werden ontvan gen. len in de daarvoor geschikt gemaakte ruimte van de aula. Drs. A. Paape, directeur van het rijksinstituut voor Oorlogsdocumenta tie hield een inleiding, waarin hij de wordingsgeschiedenis en de instandhou ding van dit voor Nederland zo belang rijke museum belichtte. Hij besloot zijn toespraak met te stel len dat het Oorlogsmuseum in Overloon in deze veertig jaar gegroeid is van een bescheiden instelling in de periode van 1946 tot 1960 via een volwaardig mid delgroot museum van nationaal belang, naar een vredesmuseum met een gewe tensfunctie. Na de inleiding werd de nieuwe direc teur, drs. Temming, voorgesteld. Deze 34-jarige Fries heeft een grote staat van dienst achter de rug als docent in de ge schiedenis, de Vredesvraagstukken en politieke processen en structuren. Hij publiceerde ondermeer over het Onderwijs in Nazi-Duitsland en de be zetting. STANKOVERLAST Omwonenden van een groenteverwer- kende industrie hebben bij de politie ge klaagd over stankoverlast. De politie stelde vorige week een onderzoek in en ook zij waren ervan overtuigd dat de klagers gelijk hadden. De groentever- werkende industrie kreeg opdracht het afval af te voeren, hetgeen ook werd be loofd. Maandagmorgen bleek die afval, zijnde 40 m! rottend groente-afval en 20 m' rottende aardappelen, alsnog bij het bedrijf aanwezig te zijn. De poltie heeft nu procesverbaal opgemaakt inzake overtreding van de hinderwet. SCHARENSLIJPERS ZIJN WEER BEZIG Bij de politie kwamen klachten binnen van malafide scharenslijpers die in de gemeente werkzaam waren. Ab normaal hoge prijzen voor de verleende diensten werden door de scharenslijpers gevraagd. Het is een oud verhaal, deze waar schuwing, maar kennelijk moet men er eerst mee te maken krijgen om leergeld te betalen. Nogmaals deelt de politie mede, niets te kunnen ondernemen, indien de klant niet van te voren harde afspraken om trent de prijs heeft gemaakt. Jammer voor de bonafide scharen slijper, maar de politie raadt iedereen aan om. mdien er geslepen moet worden, men het beste dit kan laten doen bij de in Venray gevestigde slijp- inrichtingen. Hetzelfde verhaal kan ook worden gezegd van schoorsteenvegers en van personen welke wel eens eventjes de tuin in orde willen maken. Ook hier geldt: vooraf harde afspraken omtrent de kos ten. HONDTEGEN AUTO, MEISJE GEBETEN Op de Noordsingel kon een bestuur der van een personenauto een overste kende hond niet ontwijken. De hond kwam in aanraking met de auto en werd daarbij gewond. Een jongedame die daar toevallig psseerde, wilde zich over de gewonde hond ontfermen, maar die hulp werd door de hond niet in dank af genomen. De jongedame werd gebeten, maar de ambulance behoefde de jongedame niet naar het zieken huis te vervoeren. De dienstdoende dierenarts ontfermde zich over de gewonde hond.

Peel en Maas | 1986 | | pagina 5