Plannen voor herinrichting Schoutenstraatje Woningrenovatie Brukske start eind augustus O O y<MtunCUt8 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING ZUINIG MET DRINKWATER In memoriam pater Piet Pelt Harrie Hendriks gaat in de VUT :^Ib Grote Fancy fair /o|or cjlamps e njheren DONDERDAG 3 JULI 1986 Nr. 27 HONDERDENZEVENDE JAARGANG H PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 30 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 12,50 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO f 17.50 In deze warme dagen wordt enorm veel drinkwater verbruikt, waardoor de Waterleidingmaatschappij in de proble men dreigt te komen. Vooral in de avonduren, wanneer velen een bad of douche willen nemen of de tuin gaan sproeien, wordt een grote aanslag gepleegd op de buffervoorraad en de pompcapaciteit van het Waterleiding bedrijf. Met name de bewoners van de flats hebben ervaren, dat 's avonds de druk op het water miniem is. De Waterlei dingmaatschappij kan hieraan niets anders doen dan de bewoners van Venray en de kerkdorpen vragen zo zuinig mogelijk met drinkwater te zijn en in ieder geval het sproeien van tuinen achterwege te laten. Vanmorgen werd door de Coördina tiegroep Centrumfunctie Venray aan burgemeester en wethouders een plan voorgelegd met betrekking tot de herin richting van het Schoutenstraatje. B. en w. ontvingen een maquette met bijbeho rend rapport waarin de nieuwe plannen zijn uitgewerkt. Volgens de Coördinatiegroep is het, met de realisering van De Bleek, bittere noodzaak dat het Schoutenslraatje een ander gezicht krijgt. Als straks De Bleek klaar is, vormt het Schoutenstraatje een belangrijke verbindingsweg tussen het oude en nieu we winkelgedeelte. De straat vormt dus een wezenlijk onderdeel van Venrays winkelcentrum. Kwalitatief gezien mag In de avonduren van 23 juni j.l. ontvingen wij het droevige bericht van het overlijden van onze oud-rektor, Pater Piet Pelt, in de leeftijd van 81 jaar, in het kloosterbejaardenoord te Gennep. Vanaf 1960 tot 1979 was Pater Pelt rektor van Vredepeel. Voor onze gemeenschap heeft hij ontzettend veel betekend. Mede door zijn grote inzet en niet aflatende ijver, zijn in ons dorp de kerk, de pastorie en het gemeenschaps huis gebouwd. Ook de onderbouw van het geheel heeft hij in goede banen geleid. Hij was een groot animator van onze jaarlijks terugkerende Vredesfees ten. In deze periode van pionieren zagen verschillende verenigingen het levens licht. Hij stond steeds klaar om van Vredepeel een hechte gemeenschap te maken. Een harde werker was hij. Wie zijn dankbaar voor alles wat Pater Pelt voor ons heeft gedaan en betekend. Het rectoraat van de Vredepeel zal Pater Pelt bijzonder gedenken in een plechtige Eucharistieviering, op zater dag 5 juli a.s. 10.30 uur, in onze paroc- chiekerk van Onze Lieve Vrouw, Ko ningin van de Vrede. De Requiemdienst van de uitvaart en de begrafenis van Pater Pelt heeft plaats gevonden op vrijdag 27 juni, in het klooster van de Kongregatie van de Heilige Geest, te Gemert. WONINGEN TE KOOP GEVRAAGD Stationsweg 7b. Venray. tel. 04780-86968 62306 het Schoutenstraatje dan ook niet ach ter blijven. Op dit moment mankeert er nogal wat aan: blinde gevels bij de en tree vanuit de Grotestraat; geen gesloten winkelfront; slechte verlichting; de win kels vallen te weinig op en er is voor de voetgangers een weinig attractieve bestrating omdat de geul in het midden van de weg te diep ligt. Bovengenoemde punten vormde voor de Coördinatiegroep Centrumfunctie aanleiding om aan de Academie voor Industriële Vormgeving te Eindhoven de „restyling" van het Schoutenstraatje voor te dragen als afstudeerproject. MEER KLEUR Mej. K. Kazemi van deze Academie is op dit verzoek ingegaan en maakte van het Schoutenstraatje haar eindexamen project. Dit project dient nu als basis voor de herinrichting van het Schou tenstraatje. Tijdens haar onderzoek kwamen drie hoofdfacetten voor verbetering duide lijk naar voren: Het straatje moet beter verlicht worden om met name tijdens de koopa vonden en in de wintermaanden aan trekkelijker voor het publiek te worden; Om de grijze, grauwe aanblik van het straatje aan te pakken, dient het ge heel kleurrijker te worden; Het straatje zal interessanter voor de mensen moeten worden, reden voor het kiezen van een speelse opzet. Bij het ontwerp heeft zij tevens reke ning gehouden met een aantal beperkin gen, zoals: de geringe breedte van de straat (gemiddeld 5 meter) terwijl de vrije doorgang voor p'olitie, brandweer en be voorradingswagens gehandhaafd dient te worden; de muren en wanden zijn maar be perkt beschikbaar voor aanpassingen in verband met de individuele medewer king die daarvoor nodig is; alles zal vandalisme-bestendig uit gevoerd moeten worden; en tenslotte mogen de voorstellen niet te hoge investeringen vragen. HET ONTWERP Uiteindelijk is gekozen voor een her inrichtingsplan waarin de nadruk ligt op een kleurrijke en interessante verlich ting. De voornaamste elementen in het plan vormen de in groepen geformeerde gekleurde palen, waarvan sommige een verlichtingsornament bevatten. De kleur van de palen wordt volgens een bepaald stramien ingevuld (van groen en/of blauw naar geel). Hierdoor ontstaan kleurrijke combinaties die het Schoutenstraatje een geheel eigen accent geven. De groepering van de palen vindt Op deze foto een gedeelte van de aan b. en w. aangeboden maquette. De lichtpalen, in een driehoek geformeerd zijn duidelijk te herkennen. Dezelfde structuur is terug te zien aan de wand daarachter. plaats aan de hand van een vast patroon van driehoeken. Het patroon is com pleet bij gebruik van 6 palen in een groep maar allerlei variaties met minder palen zijn mogelijk. De lichtpalen worden op de grond on derling verbonden door witte strepen van wegmarkeringsverfDit zal het opti sche effect van de palengroepen nog versterken. Waar het mogelijk is om een afbeel ding op een muur aan te brengen, zal ge bruik gemaakt worden van hetzelfde pa troon. DE LICHTPALEN De metalen lichtpalen hebben een to tale lengte van zes meter. Een stabiele fundering wordt verkregen door de pa len 1 Vi meter diep in de grond te wer ken. Op 60 cem boven de grond is een lichtsleuf van 120 cm geslepen waarin een t.l.-buis wordt geplaatst. De constructie hiervan is zodanig dat de ar matuur van de t.l.-buis snel kan worden gedemonteerd, hetgeen van belang is bij onderhoud. Aansluiting van de lichtob- jecten kan plaatsvinden op de bestaande openbare verlichtingsfaciliteiten van de PLEM. AANVULLENDE VOORSTELLEN Behalve de lichtpalen zullen er ook nog andere verbeteringen moeten wor den aangebracht. Zo zal de entree van het Schoutenstraatje vanaf de Gro- testraat verbeterd moeten worden. De gevels van de schoenwinkel en het reis bureau zouden een verfbeurt moeten ondergaan. De transformatorkasten bij deze entree ziet men het liefst op een an dere plek of geconcentreerd in één kast je. Ook de bestrating zal aangepast moe ten worden. De afwateringsgoot in het midden van de straat moet opgehoogd worden. Tegelijkertijd kan men dan klinkers van een afwijkende kleur in de ze goot aanbrengen om het wegdek wat op te fleuren. De inrit tussen de Herenkappers en het Koetshuis vormt een bijzonder on aantrekkelijk element. Voorgesteld wordt om door middel van een poort deze inrit af te sluiten zodat de contai ners die daar staan, aan het oog van de winkelende mensen onttrokken worden. Verder wordt in de plannen vermeld, dat bloembakken het straatbeeld nog verder op kunnen fleuren; ook op het pleintje, halverwege het Schoutenstraat je. Hiermee wil men ook het parkeren op dit pleintje tegengaan. VERBETERING VAN AANZIEN Volgens de Coördinatiegroep is dit voorstel tot herinrichting méér dan al leen het aantrekkelijk maken van een van Venrays winkelstraten. De plannen beogen een niveauverbetering van de di- rekte omgeving én een verbetering van het aanzien van Venray in z'n geheel. Door haar ligging tussen het oude en nieuwe winkelgebied kan een verbeterd Schoutenstraatje een belangrijke bijdra ge leveren aan de uitstraling van Venray naar buiten toe. De originaliteit van het ontwerp draagt hier in belangrijke mate toe bij. De uitvoering van deze plannen zou den voor een belangrijk deel gefinan cierd kunnen worden uit het Stads- en dorpsvernieuwingsfonds maar ook de betrokken pandeigenaren en -huurders zullen bereid moeten zijn een bijdrage te leveren. In augustus wordt door Bouwbedrijf Verhoeven een begin gemaakt met de renovatie van 488 woningen in Brukske 1. Van die 488 woningen zullen er dit jaar 96 aan de beurt komen. Het betreft hier de woningen in de Bachstraat, Beethovenstraat en een deel van de Chopinstraat. De totale opknapbeurt zal dertien miljoen gulden kosten. Een derde deel van dit bedrag zal door het Rijk worden gefinancierd. Het overige deel komt uit de kas van de woning bouwvereniging. De wijk Brukske I is gebouwd in het begin van de jaren '70. Onder meer door de groei van Rank Xerox had Venray in die tijd een snel toenemende woningbehoefte. Met extra contingen ten van het Rijk liet de Woningbouw vereniging Noord-Limburg de wonin gen bouwen in het nieuwe gietbouw- systeem. Een systeem dat toendertijd bestond uit een betonnen skfelet met volledige houten voor- en achtergevels. Dat bouwsysteem is nu niet meer ver antwoord. Hoge energielasten en onder houdskosten maken het nodig om de gevels te vervangen. Bouwbedrijf Verhoeven Venray is onlangs gestart met de uitvoering van vier proefwoningen aan de Bachstraat. De bedoeling van deze proefwoningen is, dat eventuele kinderziektes vroeg tijdig ontdekt en verholpen worden, voordat met de totale bouwstroom be gonnen wordt. Sinds enkele dagen zijn de proefwoningen gereed en kan men aan de Bachstraat zien welke verande ringen Brukske I zal ondergaan. Een groot aantal bewoners, waarvan de huizen eveneens gerenoveerd worden, hebben dit al tijdens de verbouwing ge daan. Inmiddels zijn Woningbouwvereni ging en aannemer al volop bezig met de voorbereiding van de werkzaamheden voor de woningen die dit jaar aan de beurt komen. De werkzaamheden worden uitge voerd in een hoog tempo. Als het bouw proces via een aanloopperiode van ca. 3 weken goed op gang is gekomen, zullen er iedere week 10 woningen worden op geleverd. De hele eerste fase van 96 wo ningen duurt ongeveer 3 4 maanden. Als het weer meewerkt, zou net voor Kerstmis de laatste woning opgeleverd kunnen zijn. Tot dan zal het een flinke drukte zijn in de wijk, met af- en aanrijdende vrachtwagens en kranen. Dagelijks zijn er tientallen bouwvakkers bezig met dit omvangrijke karwei. WERKWIJZE In overleg met de bewonerscommissie is besloten de voor- en achtergevel niet op één dag te verwijderen. De geplande aanpak ziet er als volgt uit: le en 2e dag: voorbereidende maatregelen. funderingen ontgraven en storten. 3e dag: metselwerk tot onderkant begane grondvloer. radiatoren loskoppelen. diverse latjes etc. binnen verwijde ren. 4e dag: verwijderen van bestaande gevel en het opnieuw plaatsen van het „bin nenste" gedeelte van de buitenmuur (voor of achtergevel). Se dag: verwijderen en het opnieuw plaat sen van het „binnenste" gedeelte van de buitenmuur (voor- of achter gevel). 6e dag: afwerken van „binnenste" gedeelte van de buitenmuur (o.a. aftimmeren spijkergaatjes stoppen, etc.). 7e dag: schilderwerk binnen. tegelwerk ter plaatse van badkmer en w.c. 8e dag: radiator weer ophangen en opnieuw inregelen. Het metselwerk aan de buitenzijde wordt vanaf de 6e dag ter hand Brukske voor en Brukske na de renovatie. Links de hui zen zoals ze nu nog zijn, met veel hout. Op de rechter foto is de verbetering duidelijk te zien: kleinere ramen; bij het bovenraam een groter ventilatiespleel en een gemetselde muur. De kozijnen zijn van hardhout. Indien de bewoners dit wensen kan men er thermopane ruiten in laten zetten. genomen. De tijdsduur is mede afhan kelijk van het weer. Aansluitend wordt het nieuwe metsel werk gevoegd en de bestrating, voor zover opgebroken, weer hersteld. Uit bovenstaande blijkt, dat de over last binnenin de woning beperkt zal blij ven tot ca. 6 werkdagen. Voordat er met de werkzaamheden begonnen wordt, worden alle bewoners persoonlijk bezocht door een medewer ker van de Woningbouwvereniging en de aannemer. Tijdens dit bezoek zullen de bewoners nog eens persoonlijk wor den'geïnformeerd over wat er gaat ge beuren. Tevens zullen dan specifieke zaken in de woningen worden opgeno men en zal de bewoners gevraagd worden of zij gebruik willen maken van noodvoorzieningen, zoals afdekmteria- len, chemisch toilet of electrische kachel welke door de aannemer grtis ter be schikking worden gesteld. Als dit ingrijpende karwei achter de rug is, zullen de bewoners van deze eerste honderd woningen wonen in een woning, waarvan het woongenot be hoorlijk opgevijzeld is. FINANCIËLE GEVOLGEN Huurkonsekwenties voor de bewo ners zijn er niet. De huur zal door deze renovatie niet extra verhoogd worden. Dit bevestigde wethouder Willems nog eens in de raadsvergadering van vorige week dinsdag, na vragen van diverse frak ties uit de raad. De bewoners kunnen nu wel op hun stookkosten bezuinigen. Tevens bestaat de mogelijkheid voor de bewoners om extra isolatievoorzieningen te laten aan brengen (thermopane). Hierdoor zijn besparingen op de gasmeter tot 25% mogelijk. Voor de te maken onkosten van de bewoners (nieuwe gordijnen, behang e.d.) heeft de gemeente maximaal 1000,— onkostenvergoeding in het vooruitzicht gesteld. Hier moet wel een onkostennota tegenover staan. Op aan dringen van de gemeenteraad zal deze onkostenvergoeding „soepel" geregeld worden. De onkostenvergoeding vindt overigens via de Woningbouwvereni ging plaats. OPRUIMING de hele maand juli 10 - 30 en 50% KORTING y| MODEHUIS VENRAY - Langstr. 61 - tel. 81281 Maandag j.l. was de laatste werkdag vn de direkteur van de Centraal Onder wijs Administratiekantoor, de heer Harrie Hendriks, die op zijn 63e jaar gebruik maakt van de VUT-regeling. Morgen vrijdag wordt afscheid ge nomen in het Gastencentrum „Wieën- hof", tijdens een officiële bijeenkomst van 16.00 tot 17.30 uur. Daarna zal hem een receptie worden aangeboden. Dan krijgen de vele schoolbesturen in de gemeenten Venray en Meerlo-Wanssum de kans hem te bedanken voor zijn inzet voor scholen, kerken en sociale instel lingen in de Dekenaat Venray. De toenmalige Deken A. Loonen vond in 1968 dat er maar een centraal kntoor moest komen om de schoolbe sturen te ontlasten van de administra tieve rompslomp. Dat daat Harrie Hen driks voor werd gevraagd, kwam eigen lijk omdat de toenmalige rector van de Paterskerk hem gevraagd had, of hij niet de administratie kon verzorgen van toen pas opgerichtteClaraschool en de Agnes-kleuterschool. Die hobby werd later zijn beroep. De heer Hendriks, in Merselo gebo ren, maar in Veulen opgegroeid, begon in 1945 zijn arbeidzaam leven bij de ge meentewerken van de gemeente Venray en wist zich door vakstudie op te werken tot plaatsvervangend hoofd van gemeentewerken en het woningbedrijf. Maar in 1968 kon hij aan, wat hij zijn levenswerk kan noemen, beginnen. Als wij die 18 jaar met de scheidende direkteur doorgaan, dan blijkt hij meer gedaan te hebben dan eigenlijk van hem verlangd werd. Men mag het als een his torisch gegeven bestempelen dat drie schoolbesturen binnen de drie parochies samen de administratie gingen verzor gen, maar ook dat er een fusie tot stand kwam met de scholen van de Zusters Ursulinen. hij was aanvankelijk administra teur van de schoolbesturen. Eerst alleen in het dekenaat Venray, maar toen de gemeente Wanssum een fusie aanging met de gemeente Meerlo, werd ook die onderwijsadministratie aan het Cen traal Kantoor aangeboden. Was er in de 70-er jren nog een groei in het aantal leerlingen in het kleuter- en lager onderwijs, thans is er een terug loop die nog steeds niet tot staan is ge bracht. In 1975 stonden er 6.200 leerlingen in het Lager- en Kleuteronderwijs in de Om al onze cliënten van dienst te kunnen zijn vragen wij te koop; Vrijstaande en halfvrijstaande woonhuizen in alle prijsklassen in Venray en wijde omgeving. makelaars-en assurantiekantoor ZEELEN Vd BURGT 90B.V. gemeenten Venray en Meerlo-Wanssum ingeschreven. Thans zijn dat er 4.000. Die teruggang is evenredig aan de financiële middelen. Door automatise ring konden die verminderde inkomsten worden opgevangen. Naast zijn funktie als direkteur bleef hij adviseur en vraagbaak van school besturen en van de federatie van school besturen binnen de gemeente Venray. Ook landelijk bleven de kwaliteiten van de heer Hendriks niet onopgemerkt. Hij is lid van de raad van bestuur van de landelijke bond KBO en in het avond college Venlo is hij aktief als bestuurs lid. „Samenwerking". Dat woord spreekt de heer Hendriks graag uit, want dooe samenwerking kunnen kos ten worden gedrukt en vele besprekin gen zijn er al geweest om samen te gaan met het COK „Land van Cuyk". Dat men ook na maandag j.l. nog wel een beroep zal doen op de deskundig heid van de scheidende direkteur, daar zijn we van overtuigd. Maar of dat stilzitten hem zal bevallen, dat betwijfe len we. Een funktie binnen een school bestuur, hoegraag hij ook voor het on derwijs bezig is, ziet hij voorlopig nog niet zitten. Belangrijk vindt hij dat er mensen in de schoolbesturen zitting hebben die zich met idealisme willen inzetten voor het onderwijs. Want goed onderwijs, daar ligt toch onze toe komst. Jammer vindt hij, dat de eerste jaren die hij in dienst was bij de gemeente Venray, nooit erkend zijn geworden voor zijn dienstverband en dus ook niet voor zijn pensioen. Anders had hij zijn 40-jarig ambtsjubileum kunnen vieren. Maar dat zal Harrie Hendriks om het even zijn. Hij heeft altijd met liefde en plezier gewerkt. En dat dit vaak ten koste ging van zijn vakantiedagen typeert de men taliteit van de heer Hendriks. Comeo, de werkgroep voor missie- en ontwikkelingshulp te Venray organi seert op zaterdag 5 en zondag 6 juli een grote fancy fair. Tal van attracties en een rad van avontuur zorgen er voor dat U zich niet verveelt en bieden de kand om met een mooie prijs naar huis te gaan. Op het sportterrein van St. Serva- tius beide dagen van 13.00-18.00 uur en van 19.00-23.30 uur. De opbrengst- is voor de Venrayse missionarissen en ont wikkelingshelpers in de derde wereld, (zie ook advertentie elders in dit blad). Voor party of feest!! prefereer ik gezelligheid het meest. Dans- en Partycentrum Jeanne Paul Janssen Raadhuisstraat 6 Tel. 10500 ZWAAR GEWONDE JONGEN DANKT LEVEN AAN E.H.B.O.-er Een op de Albionstraat voorgesor teerde personenauto bij de afslag naar de Brienshoekweg werd te laat opge merkt door een 20-jarige bestuurder van een personenauto. Om een botsing te voorkomen, week de bestuurder uit en remde af. Hij kon nog wel de Briens hoekweg oprijden, maar kwam daar frontaal in botsing met een 12-jarige fietsende jongen uit Leunen. Voor de jongen was het een groot geluk, dat vrijwel onmiddellijk de EHBOër Fr. Vogelsangs ter plaatse was en bewees dat EHBOërs daadwerkelijk levensreddende hulp kunnen verlenen. Ondanks de hitte en het grote bloedver lies (twee omstanders raakten bij het zien van dat alles bewusteloos en moes ten Iter worden opgeknapt) kon de EHBOër totdat de ambulance arriveer de, zijn levensreddende hulp bieden. Ook de bestuurder van de personen auto en een mede-inzittende werden met lichte verwondingen naar het ziekenhuis overgebracht, maar konden na behan deling naar huis worden overgebracht. SCHOUTENSTRAATJE 18 VENRAY

Peel en Maas | 1986 | | pagina 1