Gouden bruidspaar op het Brukske Uit de commissie voor openbare werken, verkeer en agrarische zaken Vuil storten bij Veltumse flats wordt een onhoudbare toestand VAN OORSCHOT MODE ;n Persoonlijke Zaak Pastoor van Uden verlaat Ysselsteyn Als Peel en Maas deze week ver schijnt is er in een flatwoning aan de Bachstraat volop bedrijvigheid door kinderen en kleinkinderen van het echt paar HULLEMAN-SMITS. Zij zijn dan bezig met groenversiering aan te brengen aan die flatwoning, om aan te geven dat er binnen enkele dagen een gouden bruiloft zal worden gevierd. Op dinsdag 1 juli zal om half twee in de parochiekerk van het Brukske, ,,Het Zonnelied" een plechtihe Eucharistie viering worden gehouden voor dit bruidspaar, waarna het gouden paar, familie en vrienden naar het Gastencen- trum ,,De Wieenhof" gaan voor de ver dere viering. Wij vermelden natuur lijk gaarne, dat iedereen dat gouden paar kan komen gelukwensen lussen 18.30 en 19.30 uur. Het viel niet mee om een afspraak te maken met dit nog altijd vitale paar, want als het maar even kan dan zijn ze te vinden op de camping Berkhorst te Ysselsteyn. Niet alleen dat zij beiden I echte buitenmensen zijn, maar ook kan de gouden bruidegom zich daar nog uit leven in zijn volkstuintje, want zijn kin deren blijven nog steeds zijn beste af nemers van de door hem geteelde groen ten. Maar een uitzondering is er en dat is zondagsmorgens, want zomer of winter, de zondagmorgen is de familie heilig, want dan is de flatwoning te klein, want alle kinderen en kleinkinde ren weten de weg naar hun flat te vinden. Dan is er nog wel een andere dag waarop de gouden bruidegom in hel Venrayse te vinden is en dat is bij de visboer op het Henseniusplein. Daar is hij een van de trouwste klanten, want hij is een echte visliefhebber, al kunnen zelfs de Hollandse nieuwe hem wel eens teveel zijn. BERTUS HULLEMAN (76) geboren en getogen in Apeldoorn, moest eigen lijk timmerman worden, dat was de wens van zijn vader die ook timmer man-uitvoerder was. Maar daar voelde hij niets voor, hij werd tegen de wil van zijn vader in bakker. Natuurlijk eerst knecht in de bakkerij, maar ook bezorgen, natuurlijk met de fiets. In 1933 vestigde hij zich als zelfstan dige banketbakker, want vergunningen waren er in .die tijd niet nodig. Je huurde een pand, kocht een oven en je begon maar. Als je brood klaar was, dan maar uitventen. In 1934 leerde hij in Apeldoorn een Venrays megje kennen die in Apeldoorn een betrekking zocht en bij een tante logeerde. Bij die tante bezorgde de toen nog kort daar voor gevestigde bakker het brood. En op een zondag gebeurde het dat er gevraagd werd om uit te gaan. Daar bij is het gebleven en na een verkering van twee jaar werd er getrouwd. Dat bespaarde tevens een kracht in de ban ketbakkerswinkel. Tot 1951 werd de bakketij gerund en het schijnt geen slecht zaakje te zijn ge weest want in dat jaar werd een hotel café-restaurant in Twello gekocht. Dat werd mede door de inzet van zijn onafscheidelijke eega, en niet te verge len hun dochters, een succes. Al had de gouden bruidegom steeds gezegd, ik werk tot mijn 50ste, hij maakte dat ook waar. In 1958 verkocht hij zijn hotel-café-restaurant en kocht hij in Venray aan de Kolkweg een huis, om te gaan genieten. Dat het Venray werd dat sprak eigenlijk vanzelf, want de gouden bruid was Venray nooit ver geten. MARIE SMITS (73) geboren en getogen in Venray, wilde middels haar tante in Apeldoorn een betrekking zoeken. Het werd een betrekking voor haar leven. Hard werken en flink aan pakken, niet alleen in de bakkerij en winkel, maar ook voor de 7 kinderen welke uit hun huwelijk werden geboren. Die zullen dan ook met hun 15 kleinkin deren het gouden feest meemaken. Wij moesten ook hun levensverhaal sober houden en dat doen we met ple zier. Als men bij deze tevreden mensen op bezoek is, dan kan men alleen maar jaloers zijn, jaloers op de manier waarop beiden door het leven gaan, nog iedere dag genietend. Natuurlijk moe ten wij vermelden dat de gouden bruidegom nog graag iedereen voor de gek houdt, maar zijn „stiel" nog niet verleerd is, want zijn zelf gebakken krentenmikken zijn bewijzen van zijn meesterschap. Een overvolle agenda legde vorige week twee en 'n half uur beslag op de commissieleden, waarvan vijf nieuwe leden voor het eerst kennis maakten met de populaire manier van vergaderen onder voorzitterschap van wethouder W. Claessens. In deze vergadering kwam ook de 30 km regeling aan de orde, waarvan wij in onze vorige uitgave al uitgebreid verslag deden. Maar er waren ook nog andere ver keerspunten aan de orde, t.w. RECONSTRUCTIE KRUISPUNT MERSELOSEWEG-WESTSINGEL Ter verbetering van dit kruispunt (te smal) is een plan opgezet, waarvan de uitvoeringskosten 145.000,— bedra gen. Rekening houdende met een subsi die van 90% volgens de AVOC-bijdra- ge-regeling Aanpak Verkeers -Onge vallen Concentraties) resteert voor de gemeente zelf te betalen ruim 23.000. Dat is een uitgave welke niet op de prioriteitenlijst voorkomt, maar waar toe men aldus mevr. Poels-Peters in feite gedwongen wordt. Doel men die uitgave niet, dan wordt hel kruispunt niet verbeterd en gaat die subsidie aan onze neus voorbij. Gelukkig heeft men nog een over schotpotje beschikbaar, uit het krediet winkelcentrum, zodat de financiering geen probleem hoeft te zijn. De ongevallen welke op dit kruispunt genoteerd werden, ontstonden voorna melijk omdat de kruising op de Merseloseweg te smal is. Na de recon structie krijgen o.m. de fietsers meer opstelruimten en kan de automobilist goed zien welke richting die fietsers uitgaan. De verruiming van de Merseloseweg wordt verkregen door verandering van enkele parkeerplaatsen bij de Clockert en door grondaankoop van de familie Jansen. SPOORWEGOVERGANG BIJ DE WITTE VENNENWEG Al jaren hebben de gemeente en de Dorpsraden van Oostrum en Oirlo bij de Nederlandse Spoorwegen gepleit voor een betere beveiliging van de spoorwegovergang Witte Vennenweg- Oirloseweg. Temeer, omdat het vracht verkeer dat vanaf de Witte Vennenweg moet wachten op verkeer dat op de Oirioseweg passeert, nogal eens „met z'n achterste" op de spoorbaan staat. De N.S. hadden echter weinig zin, om daar voor 3 Vi ton voorzieningen te tref fen. Maar opeens blijkt de N.S.-ver- keersleiding daa>- anders over te denken en werd besloten de overweg te voorzien van automatische halve overwegbomen. De aanleg kost de gemeente niets, maar het onderhoud komt wel voor haar rekening. En dat gaat jaarlijks zo'n 17.500,kosten. Een en ander moet officieel in een overeenkomst wor den vastgelegd. Ook dat is een uitga - e die niet op de begroting staat. Gelukkig heeft men wat overgehouden bij de aanleg van hel rijwielpad langs de Oirioseweg. Een uit dat potje kan men de kosten nu betalen. MAATREGELEN Eindelijk heeft men dan een parkeer verbod kunnen instellen in de zuidelijke tak van de Kiosk, bij basisschool de Flierefluit. De daar geparkeerde auto's en vooral vrachtwagens belemmerden de schooljeugd het uitzicht, wanneer ze al spelend en rennend de school verlieten. Verder heeft men bij de nieuwe Torro in De Bleek en de daar gerealiseerde parkeerplaatsen enkele verkeersmaat regelen moeten treffen, die al gedeelte lijk verwezenlijkt zijn. Zo mag men voortaan ook vanuil de Ho.enderstraat de Deken Thielenstraat inrijden, maar niet verder dan het parkeerterrein. Voor de op- en afritten van de nieuwe par keerplaats zullen .geen voorrangsregels gelden. Twee parkeerplaatsen worden voor de invaliden gereserveerd en een laad- en loshaven wordt op het terrein aangewe zen. TORRO De commissieleden gaven ook een gunstig advies voor de verkoop van 319 m1 grond in De Bleek aan de Torro, voor de prijs van 189.805,incl. btw. De Torro heeft, zoals bekend, groter gebouwd dan in eerste instantie was be paald. Mevr. Poels-Peters was het er niet helemaal mee eens. De gronden ter plekke kosten feitelijk 600,per m2 en geen 500,zoals nu aan de Torro is berekend. Bovendien zijn met die prijs de precariorechten verrekend die men in feite voor de grote luifel zou moeten betalen. De luifel fungeert als parkeerplaats voor winkelwagentjes. Als men de Torro zó bevoordeelt, dan kan men de gehele precariobelas- ting wel afschaffen (opbrengst jaarlijks ƒ10.000,—). Wethouder Claessens verduidelijkte dat de grondprijs een echte onderhan- delingsprijs is. Eveneens een onderhandelingsprijs was berekend bij de verkoop van grond in DE BRABANDER Daar krijgt de heer Schoenmakers aan de Broekweg 70 m2 grond in eigendom voor 4200,— en btw-vrij. Waarom de een wel en de ander geen btw bij grondaankopen moet betalen, vroeg het nieuwe PvdA-commissielid Linskens. En daar wisten de heren achter de bestuurstafel niet zo een, twee, drie een antwoord op. Het wordt opgezocht en dan horen we dat nog wel. GROND IN PLAN BURGGRAAF Met de heer Lemmens uit de Bon gerdstraat gaat de gemeente grond Door verbreding van de Merseloseweg hoopt de gemeente in de toekomst het aantal verkeersongevallen op het kruispunt Merseioseweg-Westsingel te kunnen beperken. ruilen in plan Burggraaf. De gemeente krijgt 2540 m2 grond aan het Noordeind in eigendom, welke grond nodig is voor de uitvoering van een woningbouwplan parallel met de Noordsingel. De heer Lemmens krijgt daarvoor in de plaats 2500 m: grond in Smakterheide en bovendien nog een toegift van 7500, RIOOLINSPECTIE In het kader van onderhoudswerk zaamheden van de gemeentelijke riolen werd het wenselijk geacht materiaal aan te schaffen, waaardoor de rioolinspectie van buitenaf op een doeltreffende en efficiënte manier door de Dienst Gemeentewerken kan worden uitge voerd. De veiligheidseisen bij het werken aan riolen zijn verscherpt, o.a. omdat vooral de persleidingen gascon- centraties veroorzaken, die voor de arbeiders fatale gevolgen kunnen heb ben. De nieuwe apparatuur kost 5400. De daarmee opgespoorde mankementen en lekkages worden echter niet door eigen personeel verricht. Daarvoor zijn speciaal opgeleide krachten te huur. TE KOOP alle maten tuinvijvers uit voorraad leverbaar DE BERGHAAG Vennenweg 5 Oostrum Tel. 04780-82512 INBRAAK IN FLAT Kennelijk had een flatbewoner onge wenst bezoek gehad. Een ruit bleek te zijn ingeslagen, maar zover kon worden nagegaan was er niets ontvreemd. i-,'V EXCLUSIEVE MODE EXTRA LAAG GEPRIJSD BIJ VAN OORSCHOT Een groot deel van onze schitterende mode-collectie kreeg 'n ander prijskaartje Voor onze bekende merkkleding betaalt u nu dus verrassend weinig geld Signaleer het persoonlijk Maar haast u wel Want uw mode-speciaalzaak heeft van elk model slechts een paar stuks Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. Op de vraag of Venray een eigen vuil nisbelt heeft, zullen de meeste Ven- rayers ontkennend antwoorden en zeggen dat de regionale stortplaats in Horst-America bestemd is voor het Venrayse afval. Een bewoner van de Haammaker- straat denkt daar echter anders over. „Kom maar eens bij mij voor de flat kijken". En inderdaad, toen wij een kijkje gingen nemen, troffen we een mini-vuilnisbelt aan. Zakken lagen half open over elkaar heen. Verder lag er nog al het mogelijke grof vuil overal verspreid, van schuimplastic tot versle ten knalpijpen toe. Een aantal bewoners bevestigden ons dat het vuil daar het hele weekend zo gelegen had. In de wijk Veltum wordt op dinsdag huisvuil opgehaald. Een uitzondering wordt gemaakt voor de flats aan de Veltumse Kleffen en de Haammaker- straat, waar behalve op dinsdag óók op vrijdag de vuilsniszakken worden opge haald, 's morgens rond elf uur. De be woners krijgen dan de gelegenheid, om vanaf rond 7.00 uur 's morgens, hun huisvuil in gesloten zakken op een centraal punt klaar te zetten. Dit wordt ook duidelijk op een bordje aangege ven. Plaatsing van vuilniszakken voor die tijd is zelfs strafbaar. Een aantal flatbewoners denkt daar schijnbaar anders over. Dikwijls wor den er al weer zakken neergezet, enkele uren nadat de vuilniswagen is langs ge weest. Drie of vier dagen lang staan die zakken daar. Vaak worden ze ook nog open gescheurd en al hel vuil komt dan bloot te liggen. Het is geen gezicht en over de stank, vooral tijdens deze warme dagen, zullen we het maar niet hebben. De bewoners van de flat, die ons op deze situatie attendeerde, pikt het niet langer meer: „Bijna honderd gulden moet in aan reinigingsrechten betalen, en wat krijg ik? Een vuilnisbelt voor mijn eigen deur! Voor zijn grof vuil kan iedere inwoner van Venray te allen tijden hier terecht. Deze vuilnisbelt is zeven dagen in de week, dag en nacht, open", aldus de boze flatbewoner. Daarom weigert hij zijn reinigings rechten te betalen, zolang er hiervoor geen oplossing is gevonden. Verder is hij van plan om handtekeningen in de flat te verzamelen en deze vergezeld van foto's, naar de gemeente te sturen met de vraag hieraan iets te doen. MOEILIJK PROBLEEM Dit vuilnisprobleem bestaat al lang. Meerdere malen heeft de gemeente, en ook de Woningbouwvereniging, alle bewoners erop gewezen, dat het huisvuil maar binnen bepaalde perioden aan de straat mag worden gezet. Overigens staan alle richtlijnen met betrekking tot het huisvuil in het boekje „Venray van A tot Z", dat elke bewoner van Venray in zijn brievenbus heeft gekregen. Op het gemeentehuis wist men ons te vertellen dat dit probleem terdege bekend is, niet alleen bij de flats aan de Haammakerstraat, maar ook aan die van de Veltumse Kleffen. Daarom wordt bij die flats ook twee keer per week het huisvuil opgehaald. Verder is het zo, dat de wijkkantonnier regelma tig langs komt en grof vuil meeneemt. Een echte oplossing voor het probleem is dit niet. Zodra de kantonnier weg is ligt er al weer nieuw vuil. Wel is men op het gemeentehuis bezig een goede oplos sing te vinden maar gemakkelijk is dat niet. „Het hele probleem is een mentali teitskwestie. Als wij een oplossing gevonden, of ~menen gevonden te hebben, dan is het gewoon zaak dat alle bewoners meedoen en zich aan de richt lijnen houden", zo vertelde men ons. Indien iemand zich niet aan de richt lijnen houdt, dan is hij of zij strafbaar. Het probleem hierbij is echter het be wijsmateriaal. Als men een zak opent, waarin 'n aantal enveloppen zit van één adres, dan is dit als bewijs nog niet voldoende. Getuigen moeten gezien hebben dat de betrokken persoon die zak daar buiten de aangegeven tijden heeft neergezet, of wat ook wel eens ge beurt, van de verdieping af naar beneden gegooid. Zonder ooggetuigen staan politie en gemeente machteloos. „En", zo werd ons verder verteld, „het is voor ons af en toe frustrerend. We proberen er alles aan te doen, maar als de mensen niet meewerken houdt alles op". In het verleden heeft de gemeente al enkele proeven ondernomen om tot een oplossing te koem, echter zonder resul taat. De stortkokers in de flats raakten altijd verstopt. Grote containers waren ook geen oplossing; mensen die niet in de flats woonden, maakten hiérvan net zoveel gebruik als de flatbewoners. Nu wil de gemeente het gaan proberen met containerboxen. Dit zijn containers met ronde gaten waarin de bewoners de vuilniszakken kunnen deponeren. Of dit het ei van Columbus is, weet men niet. Indien alle bewo ners meewerken zou het een oplossing kunnen zijn. Een paar „rotte appels in de mand" kunnen echter het leefmilieu voor de anderen (blijven) bederven. Pastoor J. van Uden (57) had enkele dagen bedenktijd aan zijn Provinciale Overste gevraagd om een beslissing te nemen met betrekking tot z'n benoeming als pastoor van de Koepelkerk te Maas tricht. Het was echter de aandrang van het voltallige bestuur van de congregatie van de Priesters van het H. Hart, die Pastoor van Uden deed besluiten, zij het met pijn in het hart, die benoeming te aanvaarden. „Ja mag gerust in Peel en Maas zetten dat ik enkele slapeloze nachten heb gehad voordat mijn besluit defini tief was. De parochie van St. Oda te Ysselsteyn is een van de beste parochies van het bisdom Roermond, waar ik ruim zeven jaar heb mogen werken. Een parochie met een rijk geschakeerd ver enigingsleven. Dat bleek wel bij het 25-jarig priesterfeest en de viering van 50 jaar parochie. In dat pastoraat de kerk te kunnen verfraaien, het kerkhof kunnen opknappen, de plaatsing van de urnenmuur (eigen ontwerp), het nieuwe priesterkoor, de glas in lood ramen, het electronisch orgel, een betere toeganke lijkheid van het kerkgebouw. Dat alles was mogelijk dank zij de steun van de parochianen. Maar vergeet vooral niet te vermelden de plaatsing van de Gods lamp, het St. Odabeeid en de vier stoelen voor de bruidsmissen". In 1978 benoemd, kreeg pastoor van Uden steun van de onvergetelijke pastoor Sjef Janssen, Pater de Hosson en later van Pater de Boer. Ysselsteyn is een parochie met 2000 parochianen en dat allemaal acher la ten, zal zwaar vallen. Ook de kontakten met de Duitse jeugd zullen tot het De Priesters van het H. Hart hebben in de binnenstad van Maastricht al meer dan 75 jaar de zielzorg over een parochie van 2000 parochianen, waar van er nog 1000 hun zondagsplicht ver vullen. Zondags zijn er vijf H. Missen en zaterdags twee. Maar het is een ver grijzende parochie, welke wel enkele prachtige koren bezit. Want de parochie van de Priesters van het H. Hart (sinds 1973 parochie) hebben een aparte plaats binnen de Maastrichtse gemeenschap. Tot voor enkele jaren werd de zielzorg daar nog uitgevoerd door een zevental priesters, maar pastoor van Uden zal het alleen moeten doen. Hij krijgt wel elke zondag assistentie van een ordege noot uit Bunde. Ook zal pastoor van Uden nog moeten wennen aan het biechthoren, een traditie, die in deze parochie in ere is gebleven. Wij verklappen geen geheimen als wij vermelden dat bisschop Gijsen reeds twee keer eerder pastoor van Uden ge vraagd heeft, een andere hogere functie in het bisdom te aanvaarden. Beide keren heeft pastoor van Uden geweigerd omdat hij zo gehecht is aan de Yssel- steynse gemeenschap. Maar op aandrang van zijn eigen Provinciaal bestuur is hij toch overstag gegaan omdat zijn congregatie de Koepelparochie wilde handhaven. Begin september zal de parochie Ysselsteyn afscheid nemen, terwijl de installatie in Maastricht midden septem ber zal plaatsvinden,. Bisschop Gijsen heeft op voordracht van mgr. Castermans de benoeming be krachtigd.

Peel en Maas | 1986 | | pagina 5