Onderlinge Spiege'glasverzekering VENRAYER IN DE SAHEL voedselhulp: teken van tekort aan ontwikkelingshulp Felle kritiek van „laksheid" van de gemeente Antieke Gods lamp en reliëf voor 50-jarige parochie Ysselsteyn Horeca- uiiiiernemers ontevreden over verpachting kantine de Wetteling Wie wordt f' van sciiiüub..j 't Zandakker Gilde St. Jan Venray Kennedymars Speciale cocktailavond in het Ankertje te Well r«f» ri w IU ft Up Men zal zich herinneren dat de PvdA afdeling Venray begin februari de ge meente erop attent maakte dat het wellicht mogelijk zou zijn, dat uitke ringsgerechtigden de betaalde loonbe lasting over één maand uitkering terug zouden kunnen krijgen. De gemeente heeft namelijk in 1985 slechts elf maal uitkeringen verstrekt, in plaats van twaalf. De grote vraag daarbij was, of dat be lasting-voordeel weer gekort zou moe ten worden op een van de volgende uit keringen. Op de gemeente zegt men, dat de inhouding verplicht is. De PvdA heeft goede redenen om aan te nemen dat zulks niet hoeft.... Gaat de gemeente toch dat belasting voordeel korten, dan zouden de uitke- ringstrekkenden bezwaar kunnen ma ken. De kosten die de gemeente dan moet maken om dit, via een verhaal- procedure, te krijgen, zijn ongeveer het dubbele van het bedrag. Dat zou onbe hoorlijk bestuur zijnaldus de PvdA. Ruim twee maanden later, op 11 april geven b. en w. schriftelijk antwoord. Een onvolledig antwoord, volgens de PvdA. ,,Een baloorig kattebelletje", volgens de PvdA-woordvoerder Bert Kersten. B. en w. maken er zich te ge makkelijk van af. Ze zeggen niet competent te zijn om te antwoorden op de vraag of iemand al dan niet recht heeft op teruggave van te veel betaalde loonbelasting. Evenmin is de gemeente competent te bepalen welke inkomsten bestanddelen buiten beschouwing kun nen blijven bij de vaststelling van het recht op uitkering. De heer Kersten was het met die zienswijze echter niet eens. Hij somde in een keihard betoog mogelijkheden en suggesties op, waar het college zeker op had moeten ingaan. Wethouder mevr. Poels-Peters beriep zich nogmaals op de voorschriften in zake de uitkeringen. Maar, zo zei ze, „ik wil deze kwestie nog wel eens in het college ter sprake brengen". Ook de voorzitter, burgemeester Defesche, meende dat het nuttig kon zijn om de discussie hierover in het college nog eens op gang te brengen. En daarmee liep dit felle debat toch nog met 'n sisser af. EVEN KOPJE KOFFIE DRINKEN De eigenaar van een personenauto in de Mambostraat was aan zijn „karre tje" aan het sleutelen, toen hij even een kopje koffie ging drinken. Bij terugkeer ontdekte hij dat zijn tas-met gereed- schap .verdwenen was. OORLOGSTUIG In de bossen langs de Maasheseweg werden gevaarlijke granaten aangetrof fen. Een Engelse én een Duitse brisant- granaat. Het oorlogstuig is tot de komst van de mannen van de EOD door de politie veilig gesteld. Tussen kerstmis en nieuwjaar van 1979 werd het reliëf van de H. Oda van de kunstenaar Ch. Voss gestolen uit de parochiekerk van Ysselsteyn. Aanvan kelijk dacht men dat het beeld tijdelijk was verplaatst in verband met het plaat sen van de kerststal, maar weldra bleek, dat het beeld was gestolen. De plek, waar eens het beeld heeft gestaan, wordt sindsdien „bedekt" door een vaandel met de beeltenis van de H. Oda. I.v.m. de viering van het vijftigjarig bestaan van de parochie in het komende weekend, hebben de parochianen geld ingezameld om een nieuw reliëf van de H. Oda in de kerk te kunnen plaatsen. Tevens zal als parochiegeschenk een prachtige antieke Godslamp worden aangeboden. Tijdens de plechtige eu charistieviering op zaterdag 19 april om 19.00 uur zullen beide geschenken door Mgr. Meertens de vicaris van het Bis dom Roermond worden ingezegend. Na de plechtige H. Mis volgt in het gemeenschapshuis een receptie, welke met een gezellige parochieavond wordt afgesloten. In het kader van-de jubi leumviering wordt zondag om 11.30 uur een jongerenmis opgedragen met mede werking van het jongerenkoor „The Ray Stabbin Singers" uit Weert. Op woensdag 23 april om 11.00 uur is er een kinderviering voor alle kinderen van de basisschool. De revue 50 jaar lief en leed op het geestelijk terrein, wordt opgevoerd op zondag, maandag, dinsdag 20.21,22, en 23 april, telkens om 20.00 uur. De ten toonstelling „50 jaar parochie en wat daar aan voorafging" in de kerk, is te bezichtigen op zondag 20 april van 15.00-22.00 uur alsmede maandag en dinsdag van 18.00-21.00 uur. Tot besluit van de feestweek zal op vrijdag 25 april in „De Koel" gospel groep „Relite" optreden van 20.30-23.00 uur. Tenslotte is er nog een jubileumboekje uitgegeven dat voor 10,- wordt aangeboden. Juist voor het parochiefeest is op het kerkhof de Urnenmuur gereedgekomen, waarover wij reeds eerder berichtten, en waarvan bijgaande foto. 'N vijftal Venrayse Horeca-ondernemers heeft in een brief op poten-aan het college van burgemeester en wethouders en aan de raadsleden, fel geprotesteerd tegen de gang van zaken bij de verpach ting van de kantine van Sporthal de Wetteling. De pacht van deze kantine is onlangs toegewezen aan dhr. Jac. Pan- ken, die enige tijd eerder de inboedel van deze kantine kocht, voordat de be lastingdienst deze openbaar zou verko pen. Het bezit van deze inventaris zou, aldus de gemeente, van geen enkele in vloed zijn, op de procedure rond de ver pachting. Omstreeks die tijciprocedeerde de ge meente ook tegen de fungerende kan tine-beheerder, met het doel het huur contract te beëindigen. Afhankelijk van de uitspraak van de rechtbank zou de gemeente eerst dan de kantine aan een andere huurder kunnen toewijzen. Achteraf konkluderen de bedoelde vijf horeca-ondernemers, dat de ge meentelijke oproep tot inschrijving wat voorbarig is geweest. Men roept geen kandidaten op als men niet weet hoe de uitspraak van de rechter is als men niet weet of het bestaande huurkon- trakt vervallen kan worden verklaard. De Horeca-ondernemers vermoeden nu, dat de oproep tot inschrijving slechts een dekmantel was, waaronder de gemeente naar eigen goeddunken kon handelen. Helemaal vreemd werd het, toen bleek dat de rechtszaak niet doorging en dus het bestaande huurkontrakt niet door de rechter zou worden beëindigd. Begrijpelijk dat de gegadigde Horeca ondernemers uiterst nieuwsgierig waren naar de nu volgende gang van zaken. Die nieuwsgierigheid veranderde in ver ontwaardiging, toen men „van de straat" moest vernemen dat Panken de nieuwe exploitant zou worden. Tot op de dag van vandaag hebben de vijf inschrijvers daarvan geen officiële mededeling ontvangen „Men kan ons niet kwalijk nemen", zo besluiten de protesterende kasteleins „dat wij zeer verbolgen zijn over de manier waarop wij zijn behandeld". Men verzoekt b. en w. de ambtenaren die deze zaak behandeld hebben ter ver antwoording te roepen en zonodig de zaak te herzien. Op het gemeentehuis ontkent men elke misleiding. „Panken was gewoon de hoogste Inschrijver, hij had er het meest voorover". "Panken zelf "i5 "faógal g'eschö'kt door het wantrouwen van zijn collega's en heeft zijn funktie als voorzitter van Horeca Centrum Venray neergelegd. GEWONDEN BIJ BOTSINGEN Door onverklaarbare oorzaak kwam op de Maasheseweg, even over de grens van de gemeente Venray, een per sonenauto uit Boxmeer met een boom in botsing. Omdat de melding bij de Venrayse politie binnenkwam was deze snel ter plaatse. Zij verleenden bijstand totdat hun collega's van de rijkspolitie arriveerden. De bestuurder werd met di verse verwondingen naar het Venrayse ziekenhuis vervoerd. Op de kruising Westsingel-Molen- pad-Veltumse Kleffen, werd door het niet verlenen van voorrang, een 12-jarig fietsend meisje door een motor aange reden. De motorrijder kwam met zijn duopassagier ten val. Motorbestuurder, duopassagier en meisje werden voor on derzoek naar het ziekenhuis vervoerd. Na behandeling konden ze naar huis worden overgebracht. Op de kruising Noordsingel-Over- loonseweg was het niet verlenen van voorrang eveneens oorzaak dat een personenauto uit Venray een op het fietspad rijdende 69-jarige man aan reed. De fietser moest met verwondin gen naar het ziekenhuis worden ver voerd. Ook hij kon na behandeling naar huis worden overgebracht. Op zondag 20 april wordt tegen alle tradities in, het eeuwenoude koning- schieten gehouden. Normaal gesproken wordt dit gehouden op de eerste zondag van mei, maar dit jaar hebben we op 4 mei het eerste Bondsfeest in Sevenum. A.s. zondag trekken de schutters van schutterij 't Zandakker Gilde St. Jan naar de schutsbomen in de Endepoel om daar uit te maken, wie de nieuwe schutterskoning zal worden. Deze hoge schutterseer valt degene te beurt, die het laatste stukje van de hoog op de schuts- boom geplaatste houten vogel weet af te schieten. Uiteraard zal de huidige schutters koning Joep Krijnen er alles aan doen om te proberen zijn koningschap te prolongeren om zodoende nog een jaar met zijn vrouw, koningin Jeanne, aan zijn zijde op een waardige wijze de schutterij te vertegenwoordigen en deel te nemen aan de Bondswedstrijden en het Oud Limburgse Schuttersfeest en vooral het prachtige Europees Koning- schieten in Eupen. Joep en Jeanne be dankt voor het vele werk dat jullie hebben gedaan in het afgelopen jaar. Zondagmorgen wordt om 10.15 uur het Koningspaar afgehaald bij hun woning aan de Niessenstraat. De schutterij gaat dan naar de Grote Kerk waar om 11.00 uur de gildemis wordt opgedragen. Na de H. Mis trekken de schutters met hun familie naar de schuttersweide in de Endepoel, waar ze een koffietafel krijgen aangeboden. Rond half drie wordt de heersende koning van zijn waardigheid ontdaan door het afnemen van het koningszil ver. Het eerste schot op de vogel zal worden gelost door de Beschermvrouwe van de schutterij. Mevr. Defesche- Derks. Ook genodigden en de dames van de schutterij zullen nog wat schoten op de vogel afvuren, maar dan is het de beurt aan de schutters om te proberen de laatste spaanders naar beneden te krijgen en daarmee de hoogste schut terseer te behalen. Ere-koning Fr. Tacken zal zijn titel niet kunnen verdedigen, omdat hij reeds lid is geworden van deze prachtige schutterij. Aan het schieten op de pu- blieksvogel kan iedereen meedoen na het betalen van een inleggeld. Is de strijd gestreden dan zal de nieuwe koning, zoals de traditie dat wil, worden voorgesteld aan de zusterver eniging Gilde St. Anna en wordt de feestelijke dag afgesloten met een gezel lig samenzijn in het Gildehuis café „De Klomp" aan de Langstraat. Voor degene, die dit historisch ge beuren willen meemaken: het schietter- rein is gelegen aan de Beekweg, richting Overloon, daarna het eerste bospad links. Daar is ruime parkeergelegen heid. Op het schietterrein is 'n grote verwarmde tent, waar ieder zijn natje en droogje kan krijgen. U bent allen welkom om dit historisch gebeuren gade te slaan. LENTEBEURS - GOEDE VRIJDAG - PASEN - Een Lentebeurs kan een heel nuttig evenement zijn, zowel voor de exposan ten als voor de bezoekers. Het initiatief, en de organisatie van zo'n beurs verdsient dan ook waardering. Maar evengoed mag men moeite hebben met het feit, dat een zo grootse en feestelijk getinte manifestatie, ge opend wordt op Goede Vrijdag; de dag waarop de Christenheid op bijzondere wijze het lijden en sterven van Christus herdenkt. In een toch overwegend christelijke gemeenschap mag men volgens de goede Christelijke traditie verwach ten, dat de viering van Goede Vrijdag ook in het publieke leven tot uitdruk king komt door een sfeer van rust en soberheid. Hoe valt daarmee te rijmen, de fees telijke opening van de Lentebeurs? Evenzo kan men zich afvragen of Paas-zaterdag en Paas-zondag, de dagen waarop het hoogste feest van de Christenheid wordt gevierd, niet gevrij waard zouden moeten blijven van mani festaties welke toch overwegend staan in het teken van industrie, handel en consumptie. Goede Vriojdag en Pasen hebben hun authentieke religieuze inhoud en beteke nis; zij zijn ingesteld ter herdenking van het lijden en sterven, en de verrijzenis van Christus. Het vieren van deze dagen is niet alleen een persoonlijke aangele genheid. In een Christelijke gemeenschap is het ook een gemeenschaps-viering; de sfeer welke rond deze gemeenschaps viering gewenst is, verdient dan ook respect. Daarom zou het een betreurenswaar dige ontwikkeling zijn ais Pasen geleidelijk het feest zou worden van de lentebeurzen, de vlooienmarkten en de antiek-markten. En dat hoeft ook niet, want er zijn ook in de lente nog zoveel andere, maar passende dagen voor het organi seren van deze evenementen. Het zou fijn zijn als de organisatoren in de toekomst met boven omschreven gevoelens en overwegingen rekening zouden willen houden. Het succes van hun aktiviteiten behoeft er niet minder om te zijn. H.W. H. Op zaterdag 31 mei is voor de derde keer de Kennedymars Venray. De wandelaars starten om 22.00 uur bij de schouwburg voor hun 80 kilometer lange wandeltocht. De route is een beetje aangepast aan de nieuwe start plaats. De wandelaars lopen de eerste 6 kilometer door Venray. Vanaf de Schoolstraat is de route dan: Merselo- seweg, Bergweg, Hoenderstraat, Bieze- venneke, Merseloseweg, Westsingel, Zuidsingel, Oostsingel, Oude Oostrum- seweg, Julianasingel, Hofstraat, Markt, Marktstraat en Schoolstraat. Bij de schouwburg is de eerste controlepost. Hierna gaan de wandelaars richting Merselo via de Deurneseweg. De laatste kilometers zijn ook weer door Venray. Ze komen vanaf de Stationsweg, Landweertweg, Akker- weg, Gasstraat, Noordsingel, Over- loonseweg, Eindstraat naar de finish op de Schoolstraat. De finish moet uiterlijk om 18.00 uur zondag 1 juni gehaald worden. Hier ontvangen de wandelaars een herinneringsmedaille. Voor de verzorging onderweg staat een team en medewerkers van het Rode Kruis en het Nederlands Genootschap voor Sportmassage klaar. Ook de in nerlijke mens wordt niet vergetep. Bij bepaalde controleposten krijgen de lopers een versnapering, variërend van fruit, brood tot soep. Deze service, als ook het vervoer van de bagage naar de rustplaatsen ('t Veule en Halfweg) en naar de finish is gratis. U kunt zich inschrijven bij de VVV Venray, Grote Markt 23, tel- 04780- 10505. Kosten 12,50. Dit bedrag kan worden overgemaakt op bankrekening nummer 23.18.52.193 t.n.v. Kennedy mars Venray 1986. De voorinschrijving is tot 23 mei 1986. Daarna is inschrijven alleen nog mogelijk op 31 mei van 18.00 tot 21.00 uur bij de start aan de schouwburg. Dan zijn de kosten 17,50. DUIDELIJK EEN „ONDERONSJE" GEWEEST Als uw verslaggevei j.l. maandag niet naar de algemene ledenvergadering van Venrays Onderlinge Spiegelglasverze kering was geweest, dan had het bestuur slechts één lid behoeven te verwelko men. Nu werd het een gezellig onder onsje, zoals het al vele jaren is geweest, want veel belangstelling heeft men nooit gehad. Zelfs toen men de jaarvergade ring boeteplichtig maakte, verhoogde dat het vergaderingsbezoek niet. Niet alleen nü was het een „onder onsje"; we kunnen ons zelfs niet aan de indruk onttrekken dat het in 1913, toen deze vereniging werd opgericht, een onderonsje is geweest, aan de zondagse borreltafel, van enkele middenstanders. Wellicht had een van hen glasschade geleden en probeerde hij die voor de toekomst af te wenden op een aantal collega's. De reglementen en statuten waren vrij simpel, wat echter niet belette dat de verzekering prima werkte en dat tegen een minimale premie. Toen Henk Smits werd aangezocht als de huidige voorzitter, wenste hij toch wel even kennis te nemen van die statuten en toen bleek hem, dat de voorzitter en de secretaris hoofdelijk aansprakelijk waren voor de verzekerde bedragen. Het afgelopen jaar heeft men dan ook gewerkt met nieuwe statuten, maar ook dat was kennelijk voor de middenstanders geen aanleiding om in massa naar de jaarvergadering te komen. Feitelijk konden in de vergadering van maandag j.l. helemaal geen beslui ten genomen worden, want daarvoor is de aanwezigheid vereist van 2/3 van het aantal leden.... Gelukkig waren er geen besluiten te nemen. Een verhoging van de premie zag men niet zitten was hélemaal niet nodig, want de vereni ging staat er nog steeds prima voor. Op het ogenblik zijn zo'n kleine 90 middenstanders bij de Onderlinge Spie gelglasverzekering verzekerd voor glas schade, met een totale oppervlakte van 2600 m2. Dat varieert tussen het dood gewone vensterglas van 4 mm, oplo pend tot 6, 8 en 10 mm dik en sinds enkele jaren ook het thermopane en geslepen glas van kaderloze etalages. Naar gelang het soort glas dat men ver zekert, betaalt men een premie van 2,- tot 15,- per m2 per jaar. Dat is zó'n lage premie, die men praktisch ner gens anders tegenkomt. Het afgelopen jaar betaalde men 5600,— aan schade uit. Wel te ver staan: schade die men niet kon verhalen op de veroorzakers. Aan onkosten (administratie, taxatie etc.) werd/4700 genoteerd. Beide bedragen samen, werden volledig gedekt door de ontvan gen premies. Opmerkelijk is, dat sinds de Grotestraat voetgangersgebied is ge worden, de glasschade danig is terug gelopen. In de loop der jaren heeft men een aardig vermogen opgebouwd, waarvan nu de rente bij het kapitaal gevoegd kan worden. Daardoor heeft men nu al zo'n 70;- in reserve voor elke vierkante meter verzekerd glas. Als straks de Rose Vlek (sorry: de Bleek) is volgebouwd, verwacht men een flinke toename van het aantal leden én van het aantal meter glas. Er zijn geen redenen om aan te nemen dat dan het verworven vermogen zou moeten worden aangesproken voor uitbetaling van glasschaden. Ook dan denkt men door een zuinig beheer van de ontvan gen premies en het zoveel mogelijk ver halen van de schade op de veroorzakers, genoeg te hebben aan de ontvangen premies! Even vooruitziende naar 1988, hoopt men dan het 75-jarig bestaan van de Spiegelglas verzekering een feestelijk cachet te moeten geven. Wel verwacht men, dat dan alle leden acte de presence zullen geven. Want het is toch wel te gek, als dan alleen het voltallige bestuur met twee leden „onderling" feest gaan vieren Voedselhulp is oké, maar het biedt uiteindelijk geen oplossing als het niet samen gaat met opvoering van de plaatselijke voedselproduktie. In feite wif voedselhulp alleen maar zeggen, dat wy tekort zijn geschoten in ont wikkelingshulp", Dat zegt Bart Tijman uit Venray.... Bart Tij man, eens chef plantsoenen dienst bij de gemeente Venray, zei in november 1983 zijn baan op en vertrok naar West Afrika. Sindsdien leidt hij het ontwikkelings hulpprogramma van een christelijke organisatie in Mauritanië, dat evenals andere Sahellanden al meer dan 15 jaren door droogte geteisterd wordt. Het land is één grote zandbak met een oppervlakte van Frankrijk en Spanje samen, maar met een bevoking van slechts 1,5 miljoen inwoners. Eens rijke veeboeren, die thans onder armzalige omstandigheden leven. Vee is er nauwelijks meer, vegetatie evenmin. Tot aan de Senegal rivier is alles woest en ledig.... Eén derde woont in en rond de hoofdstad Nouakchott in krottenwij ken, opgebouwd uit krattenhout en aan elkaar genaaide graanzakken en leeft van binnenkomende voedselhulp. Bart Tijman uit Venray in gesprek met enkele boeren in Mauritanië waar hij het platteland ontwikkelingspro gramma van een christelijke organisatie leidt. Rond deze stad wordt sinds 10 jaar met veel moeite getracht een bebossing van de grond te krijgen, om de stad tegen de oprukkende zandduinen te beschermen. „Dat lukt wel aardig, maar het is moeizaam" zegt Bart. Binnenkort zijn de 1000 hectaren vol, ondanks een gemiddelde regenval van amper 50 mm per jaar. Daar zijn wel speciale tech nieken voor nodig. De projecten van de christelijke organisatie waar Bart voor werkt, zijn echter meer op plattelands- ontwi kkeling georienteerd. 600 km Landinwaards, over slechte wegen, wordt met verbeterde land bouwmethoden getracht de plaatselijke graanproduktie op te voeren ondanks steeds minder regen (150-200 mm/jaar). Het projekt slaat .goed aan bij de bevol king. „Het zijn van huis uit geen land bouwers maar veetelers. Dat maakt het wat moeilijk", aldus Bart Tijman. „Nu verbouwen ze gierst, mais en bonen, ja zelfs aardappels in het „koude" seizoen. We slaan ook putten voor drinkwatervoorziening in de dor pen. Het grondwaterpeil is gedaald van gemiddeld 15 tot 30 meter". „Het enige wat me hier aan Venray doet denken is het zand en dat is er in overvloed. Goede aspergesgrond als er wat meer regenval zou zijn..." Mauritanië is niet een van de gemak kelijkste landen om naartoe te gaan. De temperaturen lopen er in de zomer op tot 45°Celcius en Nouakchott telt 200 dagen zandstormen per jaar. Dan is het werkelijk niet „uut te halde". In de hoofdstad ligt „den drek" een meter hoog. Er is dus een voortdurend gevaar van epidemieën. „Mensen wat hebben wij het toch goed in Nederland" zegt Bart, die nu met paasverlof in Venray is. „Maar het is wel merkwaardig, dat de mensen daar, ondanks de ellende, niet ontevre den zijn en het weinige dat ze hebben met elkaar delen. Daar kunnen wij met Pasen nog wat van leren". „Same dèle", is dat nog wel Venroois? Niemand minder dan de kampioen van de Nationale Cocktailkampioen schappen 1985 zal het komend weekend te gast zijn in Het Ankertje te Well. Daar vindt morgen, vrijdag 18 april, vanaf 21.00 uur een speciale cocktail avond plaats, waar iedere „kenner" van cocktails zijn hartje nog eens kan ophalen bij het genieten van deze speciale dranken, gemixed door de nationale kampioen en waar ook ieder een die nog niet zo thuis is in deze materie er nu mee kan kennismaken. In de drie jaar, dat Christel en Han Ploum de scepter zwaaien in Het Ankertje, Grotestraat 38 in Well, is er heel wat veranderd, zowel buiten als binnen. Begonnen als Bar- en Petit Restau rant staat Het Ankertje nu in de regio en tot over de grenzen bekend als Restaurant Cocktailbar. Het is er goed toeven aan de gezellige bar, aan de gezellige gedekte tafeltjes en binnenkort als de zon weer schijnt op het mooiste terras van Well met uitkijk direct over de Maas. Christel en Han zijn steeds bezig om het geheel nog aantrekkelijker en gezel liger te maken. En dat gaat hen zeer goed af. Het Ankertje is welldadig en well- gelegen, zoals in hun advertenties en op de kaarten wordt aangekondigd. Het heeft een eigen gezicht. DIEFSTALLEN Uit een niet afgesloten schuurtje achter een woning aan de Ravelstraat werden een bakschroef, een boorma chine, een decoupeerzaag en ander ge reedschap ter waarde van 900,— ont vreemd. Bij de hgoofdingang van Het Schuttersveld werd een kaasvorm ge vuld met met bloemen gestollen.

Peel en Maas | 1986 | | pagina 5