TE HUUR PEEL EN MAAS Reünie drumband Koninklijke Harmonie Euterpe KLEIN JUBILEUM Twee zondagen paardenconcoursen VROEDVROUW i^tRETflAL RUIM 300 VERSCHILLENDE GEREEDSCHAPPEN VERHUURVANGEREEDSCHAP Regionale forumavond zure regen PEEL EN MAAS stads POST Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 DONDERDAG 17 APRIL 1986 Nr. 16 HONDERDENZEVENDE JAARGANG Een tienjarig zakenjubileum is iets waar men over het algemeen stilzwij gend aan voorbijgaat. Is men daarbij echter ook al zo'n kleine 40 jaar in het vak, dan wordt het al iets anders. Voor Hub en Ingrid Kroon in ieder geval voldoende aanleiding om op zaterdag 19 april a.s. een feestje te gaan bouwen. Familie, vrienden en bekenden worden op die dag uitgenodigd om 's middags tussen 3 en 5 uur met hen het glas te heffen in hun woning aan het Gemma- dal nummer 14. Huub Kroon enne halve „Elles- tieke" zoals hij zelf zegt begon in 1948 als 14-jarige Ieerling-stucadoor bij de Gebroeders Frans, Piet en Gerrit Janssen. Ondanks de familie-relatie was het een harde leerschool. Heel hard soms Deze Venrayse stucadoors hadden destijds volop werk; denk alleen maar aan het herstel en de wederopbouw in deze zwaar door oorlogshandelingen ge troffen streken. Maar Huub's opleiding bleef niet tot het Venrayse beperkt. De Gebroeders Janssen werkten immers ook voor de Rijksgebouwendienst én voor het destijds nieuwe Venrayse aan nemingsbedrijf van J. P. A. Nelissen. Zo belandde Hub dan ook op ver schillende bouwplaatsen in het buiten land. Om er maar een paar te noemen: een ziekenhuis in Sarrebourg (F.); een monumentale villa in Straszbourg; en niet te vergeten de Nederlandse ambas sades in Brussel en Parijs. Daar was het dikwijls renovatiewerk van prachtig stucwerk aan plafonds en wanden. In Parijs leerde Huub zijn Ingrid kennen, waarmee hij in 1960 in het huwelijksbootje stapte. Toen vond hij ook, dat hij bij zijn familie genoeg geleerd had en dat er bij onze ooster buren nog wel wat meer te verdienen viel. Zestien jaar pendelde Huub naar het Duitse grensgebied waar hij voor verschillende stucadoors werkte. Goed beloond, inderdaad. Maar in de loop der jaren gingen er toch nogal wat bazen failliet en dat kostte dan gewoon lijk wel een weekloon.... In 1976 was Huub dat reizen en trekken moe en begon hij na veel wikken en wegen en met een kruiwagen vol goede raad van vrienden en kennis sen, als zelfstandige ondernemer. In feite was dat een grote gok, want het werk lag niet op hem te wachten Het eerste jaar, met steun van velen maar zonder enige overheidssubsidie of uitkering, kon Huub het best alleen af. Maar toen moest hij toch 'n medewer ker zoeken. Die vond hij in de persoon van een collega, die jaren mee gepen deld had en nu ook al weer 9 jaar met Huub optrekt. Zijn vrouw Ingrid leerde de admini stratie voeren en de boekhouding bij houden. Beiden zijn best tevreden over de bereikte resultaten en willen daar de vlag wel voor uithangen. In de woningbouw de rijtjes huizen zal men Huub Kroon niet tegenkomen. ,,Daar ben ik te klein voor", zegt hij heel oprecht, maar voor eigenbouwers, voor speciale wensen, voor renovaties en onderhoud gaat Huub voor niemand aan de kant staan. ,,In bijna veertig jaren praktijk, weet ik wat daar te koop is Proost. ROTZOOI OPRUIMEN In de nacht van zaterdag op zondag rond kwart over drie werden in de Gro testraat vijf jeugdige knapen, tussen 15 en 18 jaar, aangehouden, omdat ze daar een prullebak omver hadden gegooid. Het vijftal werd ingesloten en na verhoor huiswaarts gezonden. Wel moesten ze de in de Grotestraat ge maakte rotzooi onder het toeziend oog van de politie opruimen. REE GEDOOD Een op de Maasheseweg overstekend ree werd door een trekker met oplegger uit Vierlingsbeek overreden. Het dier was op slag dood. A.s. zaterdag 19 april houden leden en oud-leden van de Drumband van Harmonie Euterpe" een reünie in De Perdstal aan de Kempweg. Om 20.00 uur die dag worden de deelnemers ont vangen en maken er zonodig kennis met het huidige bestuur en de leden. Om 21.00 uur volgt de officiële opening door president de heer Kooien, waarna de huidige drumband ter begroeting een mars zal spelen. Verder op de avond zullen ongetwijfeld ook de oud-leden de trom roeren". Bij deze reünie zijn in totaal 75 (oud)- leden uitgenodigd. Men sluit echter niet uit, dat een of ander oud-lid vergeten werd. In de eerste jaren was men niet zo nauwgezet met het bijhouden van de le- denadminsitratie. Als er inderdaad ie mand vergeten is, dan is die evengoed van harte welkom. eerste prijs met promotie naar de tweede afdeling was he» resultaat. Een jaar later gaat men naar het bonds roncours in Blitterswijck. En opnieuw valt men in de prijzen: een eerste prijs met promotie naar afdeling een. Bovendien kreeg men een beker voor het hoogst aantal punten op dat concours en een beker voor de beste tamboer. Uitgerust met nieuwe trommen ver schijnt men in 1964 op het concours te Heeze, waar 138 punten bijeen getrom meld worden, goed voor een eerste prijs met promotie naar de afdeling uitmun tendheid. Om zich in die afdeling uitmuntend heid waar te maken, ging men in 1966 op concours te Deurne. Met 144 punten werd een eerste prijs met promotie en lof der jury verdiend. Even stokte het toen! In St. Oeden- rode in 1968 amper een eerste prijs in de ere-afdeling. Vier jaar later in Oirlo, tikte de jury Euterpe's drumband op de vingers: een tweede prijs is het resul taat.... Eerst in 1974 blijkt men die klap te boven te zijn gekomen. In Neerkant krijgt men opnieuw een eerste prijs met promotie en lot der jury. De drumband is weer volop de ere-afdeling waard. En zo ging het maar door. Zo nu en dar iets minder succes, maar steeds op nieuw ,,roem en eer" dank zij onver saagd repeteren en optreden. Dat kan ook haast niet anders. Heel veel leden zijn al jaren lang lid en zetten steeds hun beste beentje voor. Om ze maar even te noemen: Peter Janssen 30 jaar lid, Peter Wilmsen 20 jaar, Leo Noyen 19 jaar, Willy Tijssen 18 jaar, Hans van Els 16 jaar, Kurt v. d. Heuvel 16 jaar en John van Els 10 jaar. En natuurlijk niet te vergeten de tam- boer-maïtre die al 26 jaar de leiding heeft maar bovendien bijna 40 jaar werkend lid is van Euterpe.... Op de foto: de drumband van de ko ninklijke harmonie Euterpe", voor het eerst met „echte" nieuwe trommen, nadat eerder werd gespeeld op geleend of zelf gemaakt materiaal. De foto da teert van het voorjaar 1964. Ie rij diagonaal van boven naar be neden: Theo Janssen (van de Burg graaf), Ben Thielen, Theo Hendricx. 2e rij diagonaal van boven naar be neden: Jan Voesten, Benny Hermsen, Piet Roelofs, Harry Bongers, Piet van Els. 3e rij diagonaal van boven naar be neden: Peter Janssen, Wim Broers, Piet Swaghoven, Jo Michiels. 4e rij diagonaal van boven naar be neden: Herman Laurensse, Harrie v. d. Munckhof, Gerrit Basten, Lambert de Bruijn. Alleen naast overslag-trom Jacob Sijbers, Louis Pouwels, ,,de vader" van de drumband, Fer van Els tamboer- maïtre-instructeur. DESKUNDIGEN KOMEN 23 APRIL NAAR DEURNE Het Peelgebied heeft meer dan andere regio's te lijden van de zure regen. Uit recent onderzoek is gebleken dat hier een aanzienlijk deel van de bossen ten- dode is opgeschreven. Tal van onzeker heden nopen tot betere voorlichting en overleg. Is de achteruitgang van het bos- bestand gevolg van de schrale grond? Werden verkeerde boomsoorten gepoot of laat het onderhoud te wensen over? Is de zure regen de oorzaak of zijn het schimmelziekten? En als de zure regen er veel mee te maken heeft, wat is daar dan de oorzaa van? Een brandend probleem is hier aan de orde. Zijn onze bossen te redden? Een belangrijke forumavond in Deurne brengt hopenlijk meer licht in deze zaak. In het kader van de 3e internatio nale aktieweek „Stop de Zure Regen" wordt op woensdag 23 april om 8 uur in de Vierspan in Deurne door een zevental deskundigen over dit probleem gespro ken. Daarnaast zijn er in aktiviteiten, die passen in de plannen van o.a. bos wandelingen, die nader bekend worden gemaakt door de Brabantse Milieu Fe deratie. Deze forumavond is voor iede reen vrij toengangkelijk. Eerder die ochtend, kort na zonsop gang, zal een z.g. zure regen ballon een eerste tocht maken met aan boord Ir. J. Rey, directeur Generaal Milieuhygiëne van het Ministerie van VROM. Een re porter van Vara-radio zal hem vergezel len en een vraaggesprek voeren over hei zure regen-probleem. uw weekblad Onder het motto ,,wat zijn we waard" ging de drumband in 1957 voor het eerst op concours in Lottum. Dat leverde de eerste beker op. Ook het concours in Stramproy, een half jaartje later, gaf goede resultaten te zien en te horen. Als de tamboer-maïtrè G. Bakens de vereniging verlaat, neemt de tweede man, dhr. Th. Thielen, de leiding tijde lijk op zich. Naarstig wordt gezocht naar een nieuwe instreucteur c.q. tam- boer-maïtre. Omdat niemand zich meldde op de vakalure-advertentie, be sloot het bestuur de leiding „voorlo pig" in handen te geven van Fer van Els. Die was als militair bij de stafmu- ziek geweest en zou dus die voorlopige leiding wel op zich kunnen nemen. Dat was in 1960. Nu, 25 jaar later, is de situatie nog ongewijzigd In 1961 nam men voor het eerst deel aan het bondsconcours te Meterik. Een De Landelijke Rijvereniging „Sport na Arbeid" viert haar 40-jarig bestaan. Op 15 april 1946 werd te Oirlo de lande lijke rijvereniging „Sport na Arbeid" opgericht. Th. Loonen was het eerste lid van de vereniging. Th. Philipsen en G. Peters volgden hem snel op, en tot op de dag van vandaag zijn het alle drie aktieve leden. Th. Loonen is als ruiter begonnen, later werd hij commandant, momenteel is hij aktief als jurylid op vele concour sen voor zowel dressuur als springen. Tevens is hij bestuurslid/vice-voorzitter van de vereniging. Th. Philipsen is al ruim 33 jaar bestuurslid van onze vereniging. Vanaf 1968 vervult Th. Philipsen de funktie van secretaris/penningmeester, een taak die vooral de laatste jaren zeer omvang rijk is geworden. Tevens is hij nog enkele jaren vice-voorzitter geweest. 1 G. Peters is als ruiter begonnen, later werd hij bestuurslid, waarvan nog enkele jaren voorzitter. Thans is hij on dersteunend lid van onze vereniging. G. Loonen is ook al lid vanaf 1949. Ook hij is als ruiter begonnen, daarna werd hij commandant, thans is hij aktief als jurylid op vele concoursen voor zowel springen als dressuur. Ja, dat zijn de goede oude pioniers van onze rijverenigingen; de echte paardemensen!!!! Men ging in die tijd nog gezamenlijk TE VOET naar de concoursen. Trailers waren toen nog een uitzondering, maar de gezelligheid was volop aanwezig. Tegenwoordig wordt alles per trailer of met de vrachtwagen gedaan, al is de afstand maar 5 km. Op 2 februari 1968 is de ponyclub opgericht en werd gestart met 12 pony- ruiters onder leiding van G. Wennekers. De pony's zitten onder hetzelfde bestuur als de paarden. Het is niet makkelijk dit 40-jarig be staan te vieren in eigen dorp, vooral als er zo'n 700 combinaties meedoen per zondag. Je hebt hiervoor nogal wat ha. Na de oorlog schoten de drumbands als paddestoelen uit de grond. Veelal ge vormd uit de „trommelaars" van de plaatselijke harmonie of fanfare. Onder leiding van G. Bakens als tam- boer-maïtre, presenteerde de drumband van Euterpe zich voor het eerst officieel in december 1955. grond Om hiervoor een oplossing te vinden heeft het bestuur in 1985 besloten kontakt op te nemen met de gemeente. Na goede onderhandelingen stelde de gemeente Venray het industrie terrein „de Witte Vennen" ter beschik king, zodoende kan „Sport na Arbeid" in eigen dorp twee jubileum-concoursen' organiseren. Het terrein „de Witte Vennen" ligt aan de Gunhoekweg te Oirlo, alwaar op 20 april het concours voor paarden wordt georganiseerd. Op 27 april is er een concours voor pony's. Op 20 april zal tevens een zes-span Belgische paarden, van Bavaria, een show geven op het hoofdterrein. Om U gelegenheid te geven de jubilerende vereniging te feliciteren, wordt er op 26 april een receptie gehouden in Oirlo en wel in het gemeenschapshuis „de Lin de". Foto: Amteurfoto, gemaakt in 1958 in Vaals, waar dit viertal van „Sport na Arbeid" kampioen werd. Professioneel ge reedschap. Voor vak man en doehetzelver. Van boormachine tot sloophamer. Van be- hangafstomer tot muur frees. Van ladder tot parketschuurmachine. Kortom, voor alles wat u bij lichte en zware klussen nodig heeft. Redelijke huurprij zen, speciale redukties voor extra huurdagen en weekenden. Vraag naar de K-Rental folder! VENRAY NIJMEGEN Langstraat 24 G. Noodtstraat 64 Tel. 04780-84190 Tel. 080-222469 [„LECTUI7RHAL" Bestelling in Limburg en Brabant voor bedrijven - en ook voor U - als particulier ALTIJD 20% GOEDKOPER Grotestr. 5 04780-85357 Langeweg 99 tel. 82877 VENRAY V A.s. woensdag viert mevrouw Jeanne Stevens-Heinen (62) feest. Ze is dan 40 jaar vroedvrouw, waarvan 38 jaar in Venray. Nadat ze in 1946 slaagde aan de Vroedvrouwenschool te Heerlen, ging ze twee jaar lang tijdelijk assisteren of vervangen bij verschillende vroed vrouwen, o.a. in Sevenum, Venray en Veghel. In Veghel mocht ze bij die gelegenheid de 10.000e inwoner ter wereld helpen. In Venray verving ze enkele malen mevr. Kruysen-Meesters, die toen een bloeiende praktijk had. Die kennis making met Venray leidde er toe, dat Jeanne Heinen in 1948 vaste assistente werd van mevr. Kruysen. In die tijd noteerde men gezamenlijk een top aantal geboorten: 368 in één jaar. In 1962 trouwde Jeanne met Teng Stevens en mede op zijn aandringen vestigde zij zich in 1968 als zelfstandige vroedvrouw. Over haar belevenissen in al die jaren zou wel 'n boek te schrijven zijn, maar dat valt buiten de taak van dit blad. In 1983 werd de maatschap Stevens- Tiggeloven gesticht, o.m. om het werk beter te kunnen coördineren. Na jarenlange pogingen in die rich ting mocht men in 1984 voor het eerst in het ziekenhuis poliklinische bevallingen verrichten. Veel jonge moeders voelen zich immers geruster als de bevalling in het ziekenhuis kan geschieden, omdat ze daar alles bij de hand hebben. Twee uur na de poliklinische bevalling worden moeder en kind weer naar huis gebracht. Intussen is die trend ook weer aan het keren en stelt men bevalling thuis meer en meer op prijs. In totaal heeft Jeanne Stevens bijna 5800 baby's mee ter wereld geholpen. Tegenover het grote aantal geboorten in het begin van de jaren '50 stonden er op het eind van de jaren '70 nog slechts 8 per maand. Dat kwam niet alleen door de geboortebeperking, maar ook door het feit dat veel moeders hun heil zochten bij een gynacoloog. Nu is het aantal geboorten weer stijgende en is 25 per maand geen zeldzaamheid meer. Natuurlijk komt men na 40 jaar soms voor prachtige dingen te staan. Dat men bijvoorbeeld jonge moeders van nu, zelf 20 jaar geleden mee ter wereld heeft geholpen, en zelfs aan het kraambed van hun grootmoeder heeft gestaan. Jeanne Stevens-Heinen is nog niet van plan „er 'n punt achter te zetten". Tot haar 65e verjaardag hoopt ze haar werk te kunnen voortzetten. Oók het lesgeven aan verpleegsters, die studeren voor de aantekening „kraamverpleeg ster" het z.g. ooievaartje. We mogen aannemen, dat menigeen a.s. woensdag present zal zijn, op de receptie van 19.00 tot 20.30 uur in de Wieënhof aan de Leunseweg, om Jeanne Stevens te feliciteren met deze mijlpaal en haar voor de komende jaren nog heel veel succes en gezondheid toe te wensen.

Peel en Maas | 1986 | | pagina 17