Gemeente heeft onvoldoende geld voor onderhoud wegen PEEL EN MAAS Gouden bruidspaar in Ysselsteyn AV Venray Regio 10 jaar OPENING ATLETIEKBAAN VENRAY 8HMSP Museum weekend 12 en 13 april stads POST iffr llPip HOBRO-DINNER een volledige maaltijd voor uw hond. Fraude met bijstands uitkering Privatisering plantsoenen dienst PEEL EN MAAS Maandag jl. hebben de leden van de commissie voor openbare werken c.a., onder leiding van enkele ter zake deskundige gemeente-ambtenaren, weer de jaarlijkse rondri t gemaakt over de straten en wegen van Venray om een verantwoord programma van herstel en vernieuwing voor deze straten te kun nen maken. Een jaarlijks terugkerend gebeuren, dat ook steeds weer de nodige zorg en ergernis geeft. Immers, het blijft voor de gemeente onmogelijk al die straten en wegen in onze uitgestrekte gemeente - totaal 267.500 m2 - die behandeling te geven die in feite nodig zou zijn. Men heeft berekend, dat indien men die straten en wegen in één jaar zou behandelen er bijna 4.700.000,- nodig zou zijn. Zelfs de noodzakelijkste con servering, om erger te voorkomen, zou al ruim twee miljoen gulden gaan kosten.... Dat geld is er ten enen male niet. De gemeente heeft dus moeten bezuinigen en besnoeien om de beschikbare ƒ761.500,- zo verantwoord mogelijk te gaan besteden. Uit ,,de voorraad" struktuurwegen, landbouwwegen en woonstraten heeft men dus een keus moeten maken, waarbij uiteindeliijk de struktuur- en woonstraten iets beter aan bod kwamen dan de landbouwwegen. Dit laatste niet tot vreugde van het commissielid Cornelissen. WINTERSCHADE De gemeente stelde onder andere als norm de verkeersintensiteit, waardoor het uitstellen van herstel de zaak alleen maar erger zou maken. En dan natuur lijk herstel van de winterschade. Achteraf gezien viel die winterschade nog al mee, omdat we een droge winter hebben gehad en de dooi geleidelijk is verlopen. Maar feit is wel, dat die winterschade dikwijls ook weer een gevolg is van schade aan het wegdek, die in voorgaande jaren niet of ni et volledig hersteld kon worden. De keuze is voor de gemeente zeer moeilijk geweest. Men moest immers binnen het beschikbare budget blijven. Dat heeft tot gevolg, dat men tegenover de wegen die nu voor herstel uitgekozen zijn, met evenveel recht tientallen andere kan noemen, die een herstel even hard nodig hebben. GEDEELTELIJK HERSTEL Uiteindelijk ging de commissie ak koord met geheel of gedeeltelijk herstel c.q. oppervlaktebehandeling van de volgende wegen en straten: Ysselsteynseweg Oirloseweg Overloonseweg Castenrayseweg Op de Ries Beekweg Lollebeekweg Pr. Bernhardstraat Poststraal Beukenlaan Bongerdstraat Tuinstraat Henri Dunantstraat Oostsingel. Totaal dus herstellingen tot een bedrag van ƒ761.500,- vermeerderd met 33.000,- voor het opnieuw aan brengen van wegmarkeringen. Evenals vorig jaar wordt ook dit jaar weer het landelijk museumweekend ge houden. Tijdens deze dagen, zaterdag 12 en zondag 13 april is het museum ge opend van 14.00 - 17.00 uur. De toe gang is gratis Tijdens deze dagen kunt U voor de laatste keer de tentoonstelling bezoeken, „Wat Venray bewaarde, een greep uit het museumdepot". Deze inte ressante tentoonstelling, laat voorwer pen zien, die normaal niet in het mu seum worden tentoongesteld. Bijna alle tentoongestelde voorwerpen komen uit het museumdepot. U kunt er voorwer pen zien, die betrekking hebben op ar cheologisch geologisch gebied, gereed schappen, huishoudelijke artikelen, landbouw- en aanverwante voorwepen. Het pronkstuk van deze tentoonstel ling is het dubbelzijdig beschilderde pa neel uit de 16e eeuw, waarop afgebeeld aan de voorzijde de Heilige Petrus en aan de achterzijde Christus als hovenier en de Heilige Maria Magdalena. Tot voor kort was dit paneel nog aanwezig in de depots van het Rijksmuseum in Amsterdam. Vorig jaar kwam het weer in bezit van het kerkbestuur St. Petrus Banden, die het in bruikleen heeft gege ven aan het museum. Naast deze tentoonstelling kunt U de vaste expositie bekijken. Deze bestaat uit archeologische voorwerpen, kleder drachten, muntencollectie, kerkelijke kunst en voorwerpen die betrekking hebben op de Venrayse gilden en schut terijen. INBRAKEN Onbevoegden hebben zich toe gang weten te verschaffen tot het activiteitencentrum van het Psychia trisch Centrum. Ontvreemd werden geluidsapparatuur, een fototoestel, wandkleden en schilderijen. Ook brachten onbevoegden een bezoek aan de dependance van de MAVO aan de Oostsingel. Zij kwamen binnen door verbreking van een ruit. Ontvreemd werden een cassettedeck en een versterker. TWIJFELS Zoals gezegd, was de heer Cornelis sen er niet blij mee dat de landbouw wegen ditmaal erg karig bedeeld zijn. Zelfs de toezegging van wethouder Claessens, dat volgend jaar de land bouwwegen beslist beter aan bod zouden komen, kon hem niet tevreden stellen. „Een verharde weg in het landbouwgebied van onze gemeente", aldus de heer Cornelissen, „speelt een belangrijke rol in het al of niet voortbestaan van een boerenbedrijf". Dat het gemeentebestuur zich daar van bewust is, betwijfelde hij kennelijk ten zeerste. OP DE RIES Het gedeelte van Kleindorp in Merselo, dat nu Op de Ries is genoemd, is bij elke inwoner van Merselo en nog vele anderen bekend als een zeer slechte weg. De gemeente heeft er jarenlang niets aan kunnen doen, omdat er geen wegbermen waren. In het kader van de Ruilverkaveling komen die bermen er straks wel, maar dan z ijn we minstens een jaar verder, zo niet langer.... Vooruitlopend op de toedeling van die bermstroken aan de gemeente, heeft men kontakt gezocht met de belendende eigenaren om die bermstroken reeds nu aan de gemeente af te staan. Daarbij is echter gebleken, dat de (oude) kadas trale gegevens zo onduidel ijk zijn, dat een nadere vaststelling nodig is. Volgens die kadastrale gegevens zouden er hele perceelstroken onder het wegdek lig gen.... De Commissie Ruilverkaveling zal desondanks nu de wegbermen uit gaan zetten, zodat herstel van deze weg nog dit jaar kan geschieden. De „ham vraag" is echter, of de huidige wegas straks na de herverkaveling ook het midden van de weg blijft. Zo niet, dan is een complete reconstructie van de weg nodig en daar heeft de gemeente geen geld voor.... Wethouder Claessens was echter zó optimistisch, dat hij het herstel van deze weg in het komende seizoen heus wel zag zitten. VENLOSEWEG Het is bekend dat veel en zwaar ver keer gebruik maakt van de weg Oirlo-Klein Oirlo om in Castenray op de Venloseweg te komen. Deze weg wordt straks (in de jaren '90) Rijksweg 73. Maar dan komen de op- en afr it in Castenray wel te vervallen en is het voor het verkeer niet meer interessant over Oirlo te rijden. Zou, zo werd in de commissie gevraagd, het niet mogelijk zijn, die op- en afrit nu reeds af te „LECTUUHHAL"] Bestelling in Limburg en Brabant voor bedrijven - en ook voor U - als particulier ALTIJD 20% GOEDKOPER Grotestr. 5 04780-85357 Langeweg 99 tel. 82877 VENRAY sluiten, zodat de Oirloseweg en de Castenrayseweg ontlast worden van het verkeer dat er nu feitelijk ook niet thuis hoort.... Wethouder Claessens liet niet blijken of hij voor- of tegenstander van die afsluiting zou zijn. Hij kon slechts constateren dat Rijkswaterstaat daar over moet beslissen en volgens hem keurt die zo'n voorstel nooit goed.... Volgende week is het dubbel feest bij de Atletiekvereniging Venray Regio. In januari was het immers tien jaar geleden dat deze regionale atletiekclub werd opgericht. De jubileumviering vindt op zaterdag 19 april plaats, tegelijk met de officiële opening van de atletiekbaan op sportpark De Wieën in Venray. Op deze vorig jaar aangelegde baan kon AV Venray Regio eind september voor het eerst op eigen bodem de club kampioenschappen houden. Al die jaren daarvoor moest onder meer voor de jaarlijkse strijd om de clubtitels uitgeweken worden naar banen in Venlo of Helmond. Na- tien jaar kan AV Venray Regio pas echt goed uit de voeten. „Het blijft voorlopig behelpen, de realisatie van een echte atletiekaccom- modatie zal nog wel enige tijd op zich laten wachten", werd - met echt voor uitziende blik - in de eerste jaarversla gen geconstateerd. Maar ondanks pro visorische trainingsmogelijkheden had de atletiekclub een voorspoedige start, onder de vleugels van de toenmalige omni-sportvereniging SV Venray. Na een propaganda-volksloop eind novem ber 1975 kon de vereniging bij de oprichting op 7 januari 1976 uit de startblokken met een 30-tal leden. Een half jaar later werd de 50 en in het derde jaar de 100 leden gepasseerd. Eind 1979 werd besloten onder de SVV-vleugels vandaan te kruipen, ondermeer omdat de omni-sportvereni ging onvoldoende uit de verf kwam. Per 1 januari 1980 stond AV Venray Regio op eigen benen. In het huidige jubileumjaar werd het 200e lid begroet. Nu pas/want verschil lende keren in de voorbije jaren hanteerde de club een ledenstop. Noodgedwongen vanwege het gebrek aan fatsoenlijke mogelijkheden om de atletieksport te beoefenen. „Het gemis van een baan heeft de vereniging duidelijk parten gespeeld. Door het gebrek aan accommodatie kon je onvoldoende trainingskader aantrekken en dat leidde tot een ledenstop van in totaal geteld een aantal jaren" vertelt secretaris Ger Cybulski. Bovendien, een aantal uitblinkers vertrokken naar andere clubs met betere trainings- faciliteitei^ want tegen de verdrukking in kon Venray met leden uit de regio Horst-Venray-Maasdorpen toch klin kende prestaties noteren. Zo haalden verschillende „toppers" Zuidneder landse titels binnen en nam zelfs een AV Venray-atleet deel aan de wereldkam pioenschappen Veteranen. De club telt nu aankomend jeugdtalent, dat zelfs op landelijk niveau goed presteert. Maar: „we zijn er niet op uit om alleen maar sterren te kweken", bena drukte de woordvoerder van de jubile rende club. „Het gaat ons om de atletieksport in de breedte; het gaat er vooral om iedereen van sport te laten genieten, dus niet uitsluitend specifiek prestatiegericht". In dat verband telt de club naast de leden, die zich richten op prestatie-atletiek, ook een aparte groep voor de recreatiesport. Behalve de wekelijkse trainingen, 's winters ook in de zaal, en deelname aan sportactiviteiten elders, worden er jaar lijks verschillende wedstrijden op touw gezet: volkslopen (Koninginneloop, hal ve marathon Rank Xerox), KNAU wedstrijden (baan en indoor), crossen (vlakwatercross, Leukermeerloop). Verder voor de jeugd sportweekend- kampen. En zoals dal elders in het verenigingsleven het geval is: ook deze club staat of valt met voldoende vrij willigers voor onder-meer de begeleiding van de jeugdige atleten. Zat de club in het verleden wel eens krap, de nieuwe baan zal ook hier stimulerend werken. Vanaf het begin is voor die baan ge ijverd omdat de club het moest doen met provisorische, voorzieningen: op twee halfverharde velden moesten tel kens opnieuw o.a. een baan van 300 meter uitgezet worden. Aanvankelijk beloofde de gemeente alles te doen voor een 400-meter grasbaan in 1980. Later werd een echte (gravel)baan opgenomen in het plan voor een tweede sportpark. Dat ging de ijskast in waarna het idee van een 400 meter baan achter St. Anna niet haalbaar was. Uiteindelijk werd sportpark de Wieën overhoop gehaald om de hockeyclub (kunstgrasveld) en de Atletiekvereniging uit de nood te helpen. Op 2 juni vorig jaar stak wethouder Jo van Oers de eerste spade in de grond voor de baan, die mede dankzij hand- en spandiensten van de leden van de atletiekclub tot stand kwam. Wethouder van Oers verricht ook de officiële openingshandeli ng op zater dag 19 april om 17.00 uur. De baan wordt dat weekeinde meteen goed inge wijd met atletiekwedstrijden. Zaterdags mmzA BsÉIÈfk U zag het op de Lente Beurs Alleen verkoop voor Venray Dierenpension „DE BERGHAAG" Vennnenweg 5 Oostrum-Venray Tel. 04780 - 82512 vanaf 12.00 uur voor dames, heren en a/b junioren, zondag 20 april vanaf 12.00 voor pupillen en c/d junioren. Het zal ongetwijfeld veel drukker zijn dan op de door de weekse dag toen onze fotograaf bijgaande foto maakte. Vanwege de baanopening en het 10 jarig bestaan houdt het bestuur van AV Venray regio op zaterdag 19 april van 17.30 tot 18.30 uur receptie in de kantine van clubgebouw Den Boggerd op het Venrayse sportpark, 's Avonds is er in zaal Halfweg feest, vanaf 19.00 uur voor de jeugd (disco) en vanaf 21.00 uur voor de rest van de atletiekfamilie van AV Venray. Regio. DONDERDAG 10 APRIL 1986 Nr. 15 HONDERDENZEVENDE JAARGANG Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 Op maandag 14 april a.s. zal Yssel steyn in het teken staan van een gouden bruidspaar. Op die dag zullen de echtelieden Janssen-Keijsers 50 jaar lief en leed hebben gedeeld, op dezelfde plaats nabij de beruchte kruising van de Deumeseweg en de Midden Peelweg; op dezelfde plaats van waaruit destijds begonnen is met de ontginning van de woeste Peel waar toen alleen nog de herder met z'n kudde schapen dwaalde over de heidevelden. DE GOUDEN BRUIDEGOM Janssen (Niessen Bert, 83 jaai) is geboren en getogen in het Venrayse Brukske. Hij kan met nog enkele anderen onbetwist genoemd worden als de pioniers van Ysselsteyn. Samen met zijn vijf broers ging men 's maandags op pad naar Ysselsteyn, om daar met paard en ploeg de aanzet te geven tot de ontginning van 79 hectare Peelgrond. Die had vader Janssen in samenwerking met de families Camps (Coenderen Michel) en Janssen (Liter Frenske) gepacht of gekocht. De gouden bruidegom van nu was toen 14 jaar oud, (dat is dus bijna 70 jaar geleden). Hij kreeg de opdracht te zorgen voor het eten en allengs werd hij een goede kok. 's Maandags werd de mondvoorraad voor de gehele week meegenomen. Maar om het eten te bereiden moest er ook wel eens verse melk worden gehaald. Dan werd er gewoon maar enkele kilometers gelopen naar de naaste buur; dat was herberg de Craayenhut. Een inwoner van Venray heeft op het politiebureau bekend, dat hij fraude had gepleegd met betrekking tot zijn bijstandsuitkering, waardoor de ge meente voor een bedrag van 18.000,- was benadeeld. De gemeentelijke sociale recherche stelde vast, dat de man reeds enkele maanden in Turkije verbleef, zonder dat hij de afdeling sociale zaken hiervan in kennis had gesteld. Hij deed voorko men op de inkomensbriefjes, die trouw bij de gemeente binnenkwamen, dat hij steeds in Venray verbleef. Toen de man op zijn adres in Venray werd ontboden, stelde medebewoners hem kennelijk op de hoogte, want hij nam spoorslags het vliegtuig en meldde zich op het opgege ven tijdstip op het gemeentehuis, alsof hij nooit uit Venray was weggeweest... Bij huiszoeking in zijn woning vond men o.a. een oud paspoort alsmede op zijn naam gestelde vliegtuigtickets. Hiermee kon alsnog worden aange toond, dat de man - die als sinds jaren een uitkering genoot - al eerder zonder medeweten van de afdeling sociale za ken in Turkije had verbleven. Omdat het de sociale recherche be kend was, dat de man in Turkije eigen dom bezat, moest hij tenslotte ook be kennen, dat hij daar eigenaar van een winkel was. Ook de verdiensten daaruit had hij bij de gemeente jarenlang ver zwegen. Hij legde ".en bekentenis af en kreeg proces verbaal aangezegd. Te zij ner tijd zal hij voor de rechter moeten verschijnen voor het plegen van valsheid in geschrifte, terwijl de gemeente de ge leden schade op hem zal gaan verhalen. Bij de Craayenhut werden ook de paardenverblijven gebouwd en een woon- en slaapvertrek voor de gebroe ders. Het opmerkelijke is, dat die verblijven van de oorlogshandelingen gespaard bleven en later dienden als woning voor het gezin, toen de boerderij was verwoest. In 1920 keerde één van de pioniers- familie's (Liter Frenske) terug naar Lull. Maar toen waren er al enkele anderen naar Ysselsteyn gekomen, die aan de andere kant van de Deurneseweg hun pionierswerk begonnen. Ook was de ontginning van de Kempkensberg gestart. De gebroeders Janssen waren vin dingrijk en schuwden de techniche vooruitgang niet. In 1923 werd bijvoor beeld de eerste tractor aangeschaft; een belevenis voor de gehele streek. Na 1922 breidde Ysselsteyn zich voortdurend uit. Die gehele ontwikke ling heeft het bruidspaar volledig meegemaakt. DE GOUDEN BRUID Mie Keijsers (80), geboren en getogen in Broekhuizen, waar haar vader een smederij had. Toen deze in het begin van de dertiger jaren besloot zijn geluk te zoeken in het pioniersdorp Yssel steyn, ging natuurlijk de hele familie mee. Het was maar goed dat Mie Keijsers toen al wist haar handen uit de mouwen te steken, dat had ze wel geleerd op de plaatsen waar ze had gediend. In Ysselsteyn begon haar vader dus een smederij, maar ook een café en kruidenierswi nkel. Daar leerde zij haar latere man kennen: een kennismaking Tot en met 1985 werd het maaiwerk van openbare gazons gedeeltelijk uitge voerd door de plantsoenendienst van de gemeente en gedeeltelijk uitbesteed aan het Werkvoorzieningsschap Noord Limburg en het Hoveniersbedrijf P. Keuten. Omdat de twee gemeentelijke machines aan vervanging toe waren, moest een keuze worden gemaakt tussen het aanschaffen van twee nieuwe machi nes of het uitbesteden van het totale maaiwerk. Hierbij waren dus alle facto ren aanwezig om tot privatisering te kunnen overgaan. Het college van b. en w. heeft om verschillende redenen, waaronder die van een goede inpasbaar heid van de twee medewerkers van de maaiploeg elders in de gemeentelijke plantsoenendienst, gekozen voor het uitbesteden van het totale maaiwerk. Daarnaast wordt dit jaar - evenals voor gaande jaren - weer een gedeelte van het onderhoud, (schoonhouden, snoeien enz.) van de groenvoorziening uit besteed aan derden. Maar in tegenstel ling tot het verleden wordt het onder houd in de wijk Landweert nu uit besteed, terwijl het onderhoud van de groenvoorzieningen in Brukske weer door de gemeentelijke plantsoenen dienst wordt verricht. In de wijk Bruks ke dient het openbaar groen n.l. op ver schillende plaatsen gereconstrueerd te worden. Bovendien moet in Brukske een achterstand in het onderhoud, zoals dunning van het bosplantsoen worden weggewerkt. Ondanks de bezuinigingen hoopt het gemeentebestuur dat op deze manier de gemeentelijke groenvoorzieningen kun nen worden gehandhaafd en vooral in lente en zomer bijdragen aan een goed woon- en leefmilieu in Venray. voor het leven. Getrouwd werd er op maandag 14 april 1936. Maar omdat eerst met ingang van 19 april Ysselsteyn tot parochie werd verheven, moest daar voor een speciale toestemming van de bisschop worden verkregen. Zo is dit gouden paar dus in de kerk van Yssel steyn getrouwd, voordat het eigenlijk een parochie was. Op maandag aanstaande zal om 15.00 uur in diezelfde kerk, tot hun intentie een plechtige Eucharistieviering worden opgedragen, welke het kinder koor zal opluisteren. Na de Eucharistie viering zal het feest in zaal Roelanzia worden voortgezet. In verband met hun gezondheid zal er geen officieel receptie plaats vinden; wel voor degene die een uitnodiging hebben ontvangen. De fanfare „De Peelklank" en het Gemengd Koor zullen het bruidspaar een serenade aanbieden namens de bevolking van Ysselsteyn. Vermelden wij verder nog, dat uit hun huwelijk zes kinderen werden ge boren die met twaalf kleinkinderen het feest meemaken. De buurt zal op gepaste wijze aandacht besteden aan dit gouden paar, want ook zij beschouwen hen als de pioniers van Ysselsteyn. Hun woning wordt dan ook met ere versierd met het woord Pionier. En al ligt die woning dan wat verscholen aan de ventweg van de Deurneseweg, velen zullen die toch weten te vinden, omdat het de woning is welke zeker in de eerste tientallen jaren van de ontginning, als een baken in de Peel stond. AANRIJDING DOOR HONDEN Zaterdag vond op de Deurnese weg een aanrijding plaats tussen een personenauto uit Venray en een hond. Die hond, een Chow-Chow, stak plot seling de weg over en de bestuurder kon de hond niet meer ontwijken. De hond wist na de botsing te ontkomen. De bestuurder zit nu met de schade aan zijn auto want het is de politie nog niet gelukt de eigenaar van de hond te achterhalen. Deze wordt dringend verzocht kontakt op te nemen met de politie voor regeling van de schade. Op de Kempkensberg stak ook een hond plotseling de weg over. Een autobestuurder uit Bakel wist de hond te ontwijken maar week te ver uit en daardoor botste zijn auto tegen een langs de weg staande boom. De auto werd totaal vernield. De bestuurder liep geen noemenswaardige verwondingen op. De eigenaar van deze hond kon worden achterhaald. Deze zal middels zijn verzekering voor afwikkeling van de schade zorgen. Erger waren de gevolgen door een op de Noordsingel overstekende hond. Een autobestuurder uit Venray werd op de kruising Noordsingel-Ursulastraat afgeleid door die overstekende hond. Zij lette toen onvoldoende op het tegemoetkomende verkeer. Prompt kwam zij in botsing met een personen auto, bestuurd door een 46-jarige mevrouw uit Venray. Door de botsing sloeg een auto om en botste tegen een andere tegemoetkomende auto, be stuurd door een inwoner van Venray. Bij de botsing werden de beide bestuursters en een inzittende 79-jarige dame gewond. Zij werden naar het ziekenhuis vervoerd. EEN ABONNEMENT WAARD!

Peel en Maas | 1986 | | pagina 9