Parochie Ysselsteyn viert vijftig-jarig bestaan BOSS Opnieuw n jarige buurtvereniging tik O O y \/M\ WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Collecte nationaal Reumafonds 't ohm jmstoricltc Riolering in Ysselsteyn JEANS CAESAR Woning Zwartwater Buurtbus botste tegen vrachtauto 15 gewonden Lourdescomité en Lentebeurs Wethouderszetels nog niet „verdeeld" DONDERDAG 10 APRIL 1986 Nr. 15 HONDERDENZEVENDE JAARGANG K PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW ORAMKEN ADVERTENTIEPRIJS 30 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 12,50 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO f 17.50 De in de week van 10 t.m. 17 maart jl. gehouden landelijke kollekte van het Nationaal Reumafonds heeft in Venray 15.234,25 opgebracht. Heel jammer is,dat, nu de collekte in Venray 20 jaar gehouden is, voor het eerst de opbrengst in vergelijking met voorgaande jaren is gedaald. In 1966 bedroeg de opbrengst bijna 3.000,- terwijl die tot in 1985 opliep tot ruim 16.000,-. Toch willen wij graag alle koliek- tanten en speciaal hen die al 20 jaar hun beste krachten hebben gegeven aan het slagen van de kollekte heel hartelijk danken. Het genoemde bedrag werd in 1986 bijeengebracht door: Castenray Heide Leunen Merselo Oirlo Oostrum Smakt Vredepeel Veulen Ysselsteyn Venray kom 355,50 425,00 626,25 905,50 514,00 ƒ1.153,45 95,00 210,00 444,00 1.706,55 8.799,00 Fantasievol en lekker tafelen Anders dan anders! 's maandags gesloten SPECIALITEITEN RESTAURANT VenraysBweg 5 Overloon tel. 04788-1733 Op zaterdag 19 april a.s. viert de parochie H. Oda in Ysselsteyn haar vijftigjarig bestaan. Om zeven uur is er een plechtige Eucharistieviering waarna in het gemeenschapshuis „Smelehof" om acht uur een receptie wordt gehouden. Vanaf negen uur is er een gezellige avond met parochianen en oud-parochianen waarbij muzikale me dewerking wordt verleend door de Smeleblaozers o.l.v. Wiet v.d. Hoff. Zondag 20 april om 11.30 uur is er een jongerenmis in de kerk, welke wordt opgeluisterd door het jongeren koor ,,The Ray Stubbing Singers" uit Weert. Op woensdag 23 april wordt om 11.30 uur in de kerk een kinderviering gehouden voor alle kinderen van de basisschool. YSSELSTEYNSE REVUE Op zondag 20. maandag 21, dinsdag 22 en woensdag 23 maart wordt de Ysselsteynse revue ,,50 jaar lief en leed op geestelijk terrein" opgevoerd door de toneelvereniging „Crescendo" met medewerking van vele anderen. De voorverkoop van kaarten is gestart bij de Rabobank in Ysselsteyn tijdens kantooruren; bij mevr. Reynders-Jan- sen, Peter Janssenweg 26 en bij mevr. J. Koonings-Litjens, Jan Poelsweg 10. De kaarten kosten ƒ5,- p.p. TENTOONSTELLING Van 20 t.m. 22 april wordt in de kerk een tentoonstelling gehouden van foto's en materialen uit de periode 1921-1986. Deze tentoonstelling kan men op zondag zien van 15.00 tot 22.00 uur en op maandag en dinsdag van 18.00 tot 23.00 uur. Tot besluit van de feestweek zal de Gospelgroep „Relite" op vrijdag 25 april een optreden verzorgen in het jeugdgebouw „De Koel" van 20.30 tot 23.00 uur. Dit optreden wordt georga niseerd in samenwerking met Jera '70 en is speciaal voor de jeugd bedoeld. JUBILEUMBOEK Door de heren G.A. Schütten en G.J.M. Verlinden is het jubileumboek „Vijftig jaar parochie H. Oda te Yssel steyn" geschreven. Dit keurig verzorgde boekje, waarin tal van interessante afbeeldingen zijn opgenomen, geeft een uitstekend overzicht van de beginjaren van de parochie vanaf Pater Tulp tot en met pastoor van Uden. Uitvoerig wordt aandacht besteed De commissie openbare werken c.a. had in zijn vergadering van maandag jl. geen bezwaar tegen het beschikbaar stellen van 64.000,- voor de aanleg van riolering in Grauwveen te Yssel steyn. In het bestemmingsplan Ysselsteyn, waarvan de straat Grauwveen deel uit maakt, is met die rioolaanleg al reke ning gehouden. Alleen blijkt het nu noodzakelijk er daadwerkelijk mee te begrinnen. Het vele en hoge grondwater dat onvoldoende kan worden afge voerd, maakt een spoedige realisatie van de riolering ter plaatse zeer wense lijk. aan de perioden van de Ysselsteynse herders Pater Tulp, rector van Mont- fort, pastoor Vosterraans, pastoor Hillebrandt, pastoor Janssen en pastoor van Uden. Het boekje is prettig geschre ven waardoor het goed leesbaar voor iedereen is. Bovendien zijn er tal van anecdotes uit de tijd van toen en nu in opgenomen. Het boekje is thans voor 10,- te koop en zal na de feestelijkhe den 12,50 moeten opbrengen. RECTORAAT EN PAROCHIE Bij het ontstaan van de nieuwe gemeenschap in de beginjaren twintig was de Kerk vanzelfsprekend ook aan wezig. Werden de geestelijke belangen van de bevolking in de eerste tijd behar tigd dank zij de medewerking van de paters franciscanen uit Venray, al spoedig viel het besluit van Ysselsteyn een rectoraat te maken. Naar een ontwerp van archtect Mertens werd de kerkbouw ter hand genomen. In oktober 1927 kon deze aan de heilige Oda toegewijde kruiskerk ingezegend worden. Met ingang van 19 april 1936 werd het rectoraat Ysselsteyn geheel zelf standig en verheven tot parochie. Na een tiental jaren bleek dat het HUGO bij: Grotestr. 2 Venray tel. 10943 Gasthuisstr. 28 Venlo tel. 541960 De commissiie voor openbare werken c.a. heeft er geen bezwaar tegen, dat de gemeentewoning aan het Zwartwater verkocht wordt. De koopsom voor de woning en ruim 4 ha grond is 185.000,-. „Deze verkoop is een „langslepen de" zaak geweest, welke een blok aan het been van de gemeente was", aldus wethouder Claessens in z ijn motivatie om toch maar gauw te verkopen. De zoon van de pachter die koper wordt, gaat met de prijs etc. akkoord. Nu de commissie geen bezwaar heeft, kan d insdag de gemeenteraad definitief tot verkoop besluiten. Maandagmorgen rond kwart voor twaalf verleende een 29-jarige bestuur der van een vrachtauto met container, afkomstig uit Horst, toen hij vanaf de Metaalweg via de Maasheseweg naar de Venloseweg wilde oversteken, geen voorrang aan een uit de richting Venray komende buurtbus van de Zuid Ooster. Deze bus werd door de 51-jarige mevr. V. uit Vredepeel bestuurd. De bus- bestuurster trachtte nog, door naar rechts uit te wijken, een botsing met de vrachtauto te voorkomen, maar dat gelukte niet. Het gevolg was dat de buurtbus met de voorzijde bijna frontaal tegen de achterzijde van de vrachtauto botste. De botsing was catastrofaal. De bestuurster raakte bekneld en moest later door de Venrayse brandweer uit de cabine worden gehaald. Zwaar gewond werd ze naar het ziekenhuis gebracht. Door de botsing werden de inzittenden met geweld naar voren geschoven en raakten daarbij min of meer ernstig ge wond. De bus was vol; de passagiers kwamen terug van een bezoek aan de maandagse markt. De hulpverlening kwam snel op gang en al gauw was de eerste ambulance ter plaatse, gevolgd door de Horster ambulance en later door de tweede Venrayse ambulance. De licht-gewon- den werden mei de ME-bus van de politie naar het ziekenhuis vervoerd. Toen de balans was opgemaakt bleken tot de ergste slachtoffers te behoren, een 73-jarige en een 51-jarige mevrouw uit Holthees, vervolgens drie dames, 49, 37 en 22 jaar, drie meisjes van 15, 13 en 12 jaar, allen uit Maashees. Zij werden in het ziekenhuis opgenomen. Lichte verwondingen wer den opgelopen door twee dames van 36 en 20 jaar en drie jongedames van 15 en 16 jaar eveneens uiit Maashees. Zij konden na behandeling in het zieken huis naar huis worden overgebracht. Burgemeester Defesche was bij de hulpverlening aanwezig. De Venrayse politie had veel man schappen opgetrommeld; zodoende kon het verkeer ter plaatse geregeld worden en konden kijklustigen op veilige afstand worden gehouden. De buurtbus was van de dienst Vredepeel, Merselo, Holthees, Maas hees. Na de botsing was ter plaatse duidelijk te zien dat de slachtoffers inkopen op de Venrayse markt hadden gedaan. kerkgebouw niet „stond als ee;. huis". Door mankementen aan de constructie kregen de muren de neiging naar buiten te breken. Met stangen en andere hulpmiddelen wist men naderend onheil te vorkomen en het Godshuis, in af wachting van de definitieve oplossing door het aanbrengen van pilasters, pro visorisch staande te houden. OORLOG De Tweede Wereldoorlog liet Yssel steyn niet ongemoeid. Ook de kerk kwam er niet zonder kleerscheuren vanaf. Het herstel kostte veel inspan ning, maar het moeilijke karwei werd geklaard. Op een ander vlak blijft er de her innering aan de verschrikkiing van de oorlog voortleven door de aanleg van het kerkhof voor Duitse soldaten. Ongeveer 38.000 van hen hebben hier een laatste rustplaats gevonden. De voormalige Ysselsteynse pastoor Janssen (1950-1978), heeft zich altijd ingezet voor het onderhouden van goede contacten met het Duitsland van na de oorlog. Hij, die zelf in het concentratiekamp Dachau opgesloten had gezeten, huldigde het principe: geen vrede zonder vriendschap. ON DERHOUDSGEVOELIG In de na-oorlogse tijd gaf het kerke lijk leven een dusdanige bloei te zien, dat men in de zestiger jaren met het idee speelde een nieuwe kerk te bouwen. Met zijn 350 zitplaatsen leek de kerk te klein geworden. Maar dank zij een betere spreiding van de vieringen en nader hand het ook hier kerende tij van het aantal kerkbezoekers bleek dit uiteinde lijk niet noodzakelijk te zijn. Ook de door sommige gewenste bouw van een heuse kerktoren - „ieder kerkdorp heeft er tenslotte een, waarom wij dan niet?" klonk het vaker - kon geen doorgang vinden, vanwege het te hoge kosten aspect. Het bedehuis bleef trouwens toch de nodige aandacht vragen, want het is zeer onderhoudingsgevoelig. Vocht is wat dat betreft het grootste probleem. Derhalve werd op deskundig advies eens besloten de kerk een witte verflaag te geven, waarin een vocht werende substantie was verwerkt. Deze oplossing bleek niet het ei van Colum bus te zijn, want het „ademende" karakter van het gesteente ging daarmee verloren; m.a.w. er kon inderdaag geen vocht meer in, maar ook geen vocht meer uit. Met name met vriesweer een nijpend probleem. Een jaar of zeven geleden werden zowel kerk als pastorie stevig onder handen genomen. Dank zij de verkoop van in parochieel bezit zijnd land, eertijds door de gemeente Venray aan de parochie geschonken, kon men deze circa drie ton kostende opknapbeurt geheel uit eigen middelen financieren. Daar hoefde geen actie aan te pas te komen. Niet dat een beroep op de goedgeefsheid van de parochianen vergeefs zou zijn geweest. Integendeel zelfs. Dat is in het verleden ook wel duidelijk gebleken. Een groot gedeelte van het huidige kerkinterieur is zelfs geschonken door parochianen i.e. ver enigingen waar dezen bij aangesloten zijn. Het is dus zeker niet verwonderlijk dat de huidige parochieherder, pastoor Van Uden, verguld is met de betrokken heid van zijn parochianen bij de kerk. En laat ons eerlijk zijn: welke parochie kan nog bogen op een gemiddeld kerkbezoek in de weekeinden van om en nabij de veertig procent? De kerk neemt in het Ysselsteynse duidelijk een cen traal punt in, ook al voelt niet iedereen zich er meer voor de volle honderd procent bij betrokken. Opnieuw gaat een Venrayse buurt vereniging feestvieren ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan. Ditmaal is het Buurtvereniging „De Eendracht" van de Overloonse weg. Amper terug uit de evacuatie in 1946 voelde men in alle materiële nood de behoefte om samen (eendrachtig) te proberen alles weer te herstellen. Om elkaar te helpen waar dat nodig was; om samen te pleiten voor glas, voor hout, voor elektriciteit, voor herstel en vergoeding van de geleden oorlogsscha de. Later, toen alles weer beter georga niseerd was, toen de hoogste nood gelenigd was, was er ook tijd om gezamenlijk feest te vieren, maar ook alle aanleiding om samen te proberen een beetje meer luxe in het dagelijks leven te krijgen, zoals de aanleg van de waterleiding. De eerste vergadering van deze buurtvereniging had plaats in het café van Harrie Odenhoven, op de hoek van de Overloonseweg en de huidige Noord singel. Besloten werd toen de vereniging te „beperken" tot de bewoners van de Overloonseweg vanaf de Laagheidse- weg, het Venrayse Broek, de Spurkt en de Hiept. Grote promotor bij dat alles was in het bijzonder Thei Voermans van de Buitenweg. De contributie werd vastgesteld op 25 cent per maand per gezin. De bestuurs leden - uitgezonderd de voorzitter en de secretaris - zorgden elke maand dat de kwartjes opgehaald werden. Het op richtingsbestuur bestond uit G. Geurts, voorzitter; G. Winnen; Bisterveldts; Th. Voermans; P. Baeten en Jan Rooy- ackers. Makelaars- en Taxatatiakantoor WONINGEN TE KOOP GEVRAAGD Stationsweg 7b. Venray. tel. 04780-85958-83 Organisatorisch had men niet veel geld nodig. Men kon dus de eerste jaren, toen er toch bijna geen andere activiteiten waren, een mooi spaarpotje maken, waaruit men met Sint Nicolaas de daarvoor in aanmerking komende jeugd kon tracteren. Sint Nicolaas deed dat in hoogst eigen persoon bij alle gezinnen, waar hij in totaal zo'n 100 kinderen kwam verrassen. Later werd dat vervangen door een Sint Nicolaas- middag. Nu tellen de gezinnen van de buurtvereniging nog slechts 20 kinderen die „in St. Nicolaas geloven". En juist voor hen overweegt het bestuur het huisbezoek van de goedheiligman weer in ere te herstellen. Natuurlijk bleef het in de loop der jaren niet alleen bij een St. Nicolaas- feestje. Als lid van de buurtvereniging werd men ook op de tweede of derde dag van een huwelijksfeest genodigd, wat dan hoofdzakelijk bestond uit een koffietafel en een dansavond. Daaruit ontstonden dan weer de jaarlijkse feest avonden en sinds daartoe de gelegen heid is, ook 'n bowlingavond, omdat men het onderling kontakt wil bewaren. Natuurlijk kon men de jeugd niet vergeten. Voor hen werden uitstapjes georganiseerd evenals een jeugd-zes- kamp. om dat allemaal te kunnen betalen was het natuurlijk niet mogelijk de contributie op 'n kwartje te hand haven, maar zocht men bovendien naar andere bronnen van inkomsten. Dat was dan bijvoorbeeld de oud-ijzeraktie maar ook de kienavonden waar het nuttige met het aangename werd ver enigd. Gezamenlijk deed men ook mee aan de carnavalsoptocht en eenmaal heeft men zelfs de boerebruiloft mogen organiseren. Hoewel er van het reilen en zeilen van de buurtvereniging weinig of niets op papier werd gezet, weet men zich te herinneren dat het in het begin van de jaren zestig maar droevig met de vereniging gesteld was. Er was bijna geen geld meer en van enige aktiviteit was amper sprake. Maar zoals dat gewoonlijk gaat, er zijn er altijd weer die de zaak nieuw leven inblazen. Zo ook hier, want deze buurtvereniging mag op de dag van vandaag toch nog altijd 60 leden tellen. Het huidige bestuur wordt gevormd door P. Ermers, voorzitter; M. Puts, secr.-penningm.; N. Winnen; Tr. van Vegchel; A. Jenniskens; G. heidens en G. Swinkels. Dat bestuur gaat samen met zijn leden komende weekends feestvieren. Allereerst a.s. zaterdag voor de jeugd tot 16 jaar die hun energie kwijt kunnen in een zwem- en bowling middag. De ouderen komen op zaterdag 19 april aan de beurt. Dan zal 's middags om 15.00 uur in de Grote Kerk een H. Mis worden opgedragen tot intentie van de levende en overleden leden. Om 16.00 uur gaat men dan „eendrachtig" dineren in zaal 't Anker te Merselo waar het bestuur ook zal recipiëren van half zeven tot half acht. Het feest wordt besloten met een gezellige dansavond vanaf acht uur. WEIGERING BLOEDPROEF Opvallend rijgedrag was oorzaak dat de politie een personenauto bestuurd door een 40-jarige inwoner van Venray liet stoppen. De politiemannen konsta- teerden drankgebruik van de bestuur der. Na de blaasproef, welke positief uitviel, moest de bestuurder een bloed proef ondergaan, maar dat weigerde hij. Hij kreeg van een en ander proces verbaal aangezegd en kon met een rij verbod huiswaarts keren. Voor party of feest!! prefereer ik gezelligheid het meest. Dans- en Partycentrum Jeanne Paul Janssen Raadhuisstraat 6 Tel. 10500 In ons verslag, vorige week in dit blad, over de „hand- en spandiensten" die het Lourdescomité Venray aan de Lentebeurs verleende, vermeldden wij, dat het comité er rond 8.000,- aan over had gehouden. Achteraf bleek die opgave wat aan de ruime kant te zijn geweest. De netto opbrengst was name lijk „slechts" 6.857,-. Maar deson danks een mooi bedrag dat zo'n 30-tal vrijwilligers van het Lourdescomité door hun werkzaamheden bij elkaar brachten en waarvan straks ongetwij feld de bedevaartgangers naar Lourdes zullen profiteren. RESTAURANT In de Keulsche Pot Fondue-, Gourmet- en specialiteiten restaurant. Voor informatie of reservering. TEL. 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 OVERLOON Vorige week hebben - op uitnodiging van het CDA - de politieke partijen en groeperingen, die hebben deelgenomen aan de gemeenteraadsverkiezingen van 19 maart jl., gezamenlijk een oriënte rend gesprek gehad. Het doel van de bespreking was na te gaan welke partij/groepering bereid is met het CDA „gemeentelijke regerings verantwoordelijkheid" te dragen en om af te tasten welke verdeling van de wethouderszetels de resp. partijen voorstaan. Het gesprek is iin een open en goede sfeer verlopen. Uit de discussie kan het volgende worden afgeleid: het is niet realistisch, dat partijen deelnemen aan een coalitieprogramma, wanneer men geen wethouders kan of mag leveren; het CDA gaat eerst praten met de Partij van de Arbeid. Wanneer daarmee onverhoopt geen coalilieprogramma kan worden gerealiseerd, dan is de VVD bereid met het CDA te overleggen over een gezamenlijk programma. Duidelijk werd, dat het CDA weer drie wethouders wil leveren. Voor de PvdA is dit bespreekbaar; maar een verdeling van 2 CDA/2 PvdA wet houders is voor hen ook mogelijk. De fraktie van de Vorle vindt een verdeling van 3 CDA en 1 PvdA wethouder realistisch. Deze fraktie wil zelf geen wethouderszetel invullen, omdat men als nieuwe partij nog te weinig ervaring heeft. De VVD ziet liever een verdeling van 2 CDA, 1 PvdA en 1 VVD wethouder, maar acht echter een verdeling van 3-1 acceptabel. Die ene zetel zou dan door de PvdA óf door de WD kunnen worden bezet. Samenwerking Venray vindt dat de zetelverdeling moet zijn: 2 CDA en 2 PvdA wethouders of 2 CDA, 1 PvdA en 1 wethouder van, de VVD of Samen werking Venray. Samenwerking vindt een coalitie met het CDA een te smalle basis bij „slechts" 14 van de 23 raads- zetels. Het gezamenlijke overleg tussen de partijen wordt voortgezet zodra de vorming van de raadscommissies aan de orde zal worden gesteld. SCHOUTENSTRAATJE 18 VENRAY

Peel en Maas | 1986 | | pagina 1