VENRAY s GEMEENTEPOLITIE 100 jaar Wetboek van Strafrecht Wie zijn Ruuden Neelie? Bloemlezing uit een jaarverslag PEEL EN MAAS EXCLUSIEVE JACKS GESIGNALEERD BIJ VAN OORSCHOT 'N PERSOONLIJKE ZAAK Pauselijke onderscheiding voor Tilia Jansen in Vredepeel Rabobank organiseert Canada-avond Vorige week is hel jaarverslag van de Venrayse gemeentepolitie over 1985 ver schenen. Hel geeft weer een grote veel heid van verricht werk te zien en loont duidelijk aan dat de werkdruk bij alle diensten sterk gestegen is. In zijn voorwoord bij dit jaarverslag zegt korpschef G.H. de Bruijn o.m. dat zich grote problemen aandienen bij de verschillende diensten. Door de ar beidstijdverkorting en hei niet uitbeta len van overuren ontstaat er een „ver- lofberg", waardoor alleen al bij de re cherche dagelijks één man gemist moet worden. In totaal moesten 829 overuren in vrije-tijdsuren worden omgezet. In 1985 werden achtmaal klachten in gediend - bij de burgemeester of bij de officier van justitie - over het optreden van de Venrayse politie. Na een tijdro vend onderzoek werden alle klachten ongegrond verklaard. Vijf personen hebben afgelopen jaar schriftelijk hun waardering uitgespro ken over het politie-optreden. Heel veel sleutels worden als gevon den voorwerp bij de politie gedeponeerd maar slechts weinigen doen aangifte van vermissing. Tegenover 660 gevonden voorwerpen werden 900 voorwerpen als verloren aangegeven. Portemonnees blijken nog steeds veelvuldig te worden verloren. Het eigen korps zorgde voor 277 in sluitingen van personen. Voor andere korpsen waren dit er 61, terwijl in op dracht van justitie" nog eens 73 perso nen werden ingesloten. De permanente expositie-/voorIich- lingsruimte wordt te weinig bezocht. Middels publikaties zal men deze afde ling „voorkoming misdrijven" meer onder de aandacht van het publiek gaan brengen. Door te gevoelige electronische bevei ligingsapparatuur van winkels en kanto ren - die over het algemeen zeer goed is - moest de politie 105 keer uitrukken voor „valse" alarmering. Eén keer was het alarm terecht: de daders werden op he terdaad betrapt. JUSTITIËLE ZAKEN In 1985 werd tenminste 1400 maal een beroep gedaan op de politie, om te hel pen, te bemiddelen of te assisteren. Dat is een gemiddelde van vier maal per dag. De verkeersovertredingen buiten be schouwing gelaten, werden 1579 mis drijven aangegeven. Daarvan waren er 770 diefstallen, 376 inbraken en 270 ver nielingen. In het kader van de verdovende mid delen cq. drugsbestrijding, is het inte ressant te lezen dal in de Ysselsteynse bossen twee hennepvelden werden aan getroffen. De velden werden omge ploegd. Ergens in een tuin werden een 400-tal vrouwelijke hennepplanten ge vonden. De planten werden vernietigd. Gesteld kan worden dat Venray nog steeds een grote aantrekkingskracht uit oefent op bewoners van West-Duitsland wat betreft de aankoop en het gebruik ter plaatse van softdrugs. De „zwijntjesjagers" oftewel fietsen dieven kunnen in Venray nog steeds goed hun slag slaan. Vorig jaar werden 522 fietsen gestolen. Slechts 4 diefstallen konden worden opgehelderd; 34 fietsen kwamen op de een of andere manier weer bij hun eigenaren terecht. Maar er worden niet alleen fietsen gestolen. Sommige eigenaren weten kennelijk niet waar ze hun karretje het laatst gestald hebben. Er werden name lijk 128 fietsen gevonden. Daarvan kon den er 49 dankzij een gegraveerde post code en huisnummer weer worden te rugbezorgd. Bromfietsen worden gelukkig veel minder „gejat". Er werden 10 aangiften van diefstal gedaan. Ze konden allemaal worden opgespoord. VERKEERSZAKEN In 1985 werden 621 aanrijdingen ter kennis van de politie gebracht. Bij die aanrijdingen vielen vier doden te betreu ren. Vijftig personen werden zwaar ge wond. Onderzoek naar technische gebreken aan auto's en brommers had 202 maal plaats. Vijf voertuigen werden in beslag genomen en 108 auto's werden in over leg met de eigenaren naar de sloop ge bracht. Vierenvijftig automobilisten en één bromfietsbestuurder hadden te diep in het glaasje gekeken en desondanks toch nog achter het stuur gaan zitten. Van hen waren er zeven die geen bloedproef wilden toestaan. Aan 45 personen werd een tijdelijk rijverbod opgelegd in ver band met hun alcoholgebruik. Op 19 plaatsen in onze gemeente wor den regelmatig snelheidscontroles ge houden. Dat leverde vorig jaar 486 pro- cessenverbaal op. Controles worden vrijwel alleen dan gehouden, als er klachten over te hard rijden binnenko men. In totaal zijn er in onze gemeente 22 voetgangersoversteekplaatsen welke op gezette tijden door verkeersbrigadiers bemand worden. Venray kent 447 ver keersbrigadiers: 301 volwassenen en 146 jeugdigen. BIJZONDERE ZAKEN Maar liefst 130 jachtaktes werden uil- gereikt. Viermaal werden wildstropers aangehouden en proce verbaal opge maakt. Enige malen werd bij wildstro pers huiszoekingen gedaan. Eenmaal werd daarbij een geslacht ree aangetrof fen en in beslag genomen. Viermaal werd proces verbaal opge maakt wegens hel illegaal kappen van bomen. Maar wie op de Breehei in een groot aantal eikenbomen galen heeft ge boord om de bomen te doen sterven, kon niet worden achterhaald. Ook de oorzaak van de vissterfte in de Oostrumse beek kon niet worden ge vonden. Eenmaal werd in 1985 een proces ver baal uitgereikt aan iemand die een dier had mishandeld. Wegens illegaal verblijf werden zeven personen het land uitgezet. Twee alhier illegaal verblijvende vreemdelingen kre gen een meldplicht. Totdat halverwege 1985 de gemeente deze laak overnam, behandelde de poli tie nog drie aanvragen om naturalisatie. Achtmaal moest de politie rapporten opmaken over inwoners die een andere achternaam wensten.... GEÜNIFORMEERDE DIENST De geüniformeerde dienst bestaat uit zes teams met in totaal 36 medewerken den, verdeeld over de algemene dienst, het bureau bijzondere zaken en het bu reau verkeerszaken. In de avond- en nachtdienst blijft de minimale bezetting gehandhaafd op 4 personen per dienst. Te veel tijd gaat er zitten in oneigelijk politiewerk zoals de verzorging van ar restanten en het bezetten van de recep tie. Ook de schietopleiding en het vol gen van cursussen vraagt te veel manu ren. De blauwe zone in Venray-centrum is, van de zijde van de politie bekeken, een onding. Het bonnetjes plakken is helemaal geen liefhebberij. Als de par- keercontrole bij de politie blijft be rusten, lijkt het invoeren van betaald parkeren noodzaak. Op gezette tijden wordt de reservepo- litie ingeschakeld bij het surveilleren, voor het op peil houden van hun prakti sche vaardigheden. Verder worden die reservisten ingezet bij kermissen, karna val, motorcrosswedstrijden, wieler wedstrijden en andere evenementen. De „beloning" voor de werkzaamheden is nog steeds zeer karig. Slechts 3,- per oefening.. DOOR GESTEGEN CRIMINALITEIT IS BELANGSTELLING TOEGENOMEN IN 1986, dus precies honderd ]aar geleden, trad in ons land het Wetboek van Strafrecht in werking. Het daartoe strekkende wetsontwerp was enkele Jaren eerder in de Kamer goedgekeurd en werd daar verdedigd door de minister van Justitie A.E.J. Modderman. Sindsdien Is het Wet boek van Strafrecht op vele punten gewijzigd onder de druk van de zich veranderende sociale omstandigheden en de wijzigingen in de heer sende morele opvattingen. Anders dan een eeuw geleden staat het strafrecht tegenwoordig sterk in de belangstelling, niet in de laatste plaats voor de fors toenemende criminaliteit. EEUW GELEDEN STRAFFEN VEEL HOGER EEUWENLANG was ook in ons land het strafrecht gebaseerd op groten deels ongeschreven rechtsregels, die hun kracht voor een belangrijk deel ont leenden aan gewoonte en traditie Soms werd dit gewoonterecht op schrift gesteld, maar dat droeg dan een sterk lokaal karakter. Vanaf het einde der 18e eeuw wordt ook in ons land het streven naar meer rechtseenheid en rechtsze kerheid duidelijk zichtbaar Er wordt gestreefd naar het volledig en systema tisch bijeenbrengen van het recht in eén wetboek. In 1798 werden voorstellen gedaan voor de tot standkoming van een Crimineel Wetboek voor het Koninkrijk Holland en in 1809 was dat gereed. Maar in middels viel Nederland in handen van de Franse bezetters In Frankrijk was men met de codificatie van het recht al een stuk verder dan in Nederland en in de periode 1810-1886 gold in ons land de uit Frankrijk stammende Code Penal als het Wetboek van Strafrecht. Een eeuw geledén werd deze Code Pénal dus vervangen door het huidige Wet boek van Strafrecht. Strafmaat IN dit wetboek worden niet alleen alle misdrijven en overtredingen opgesomd die in ons land strafbaar zijn, maar ook bevat het Wetboek van Strafrecht een Algemeen Doel, waarin bepalingen zijn opgenomen die in principe gelden voor alle strafwetten In dat Algemeen Doel vindt u een opsomming van de verschil lende straffen en maatregelen, die de Nederlandse strafrechter kan opleg gen. daar treft u ook bijzondere bepa lingen voor minderjarigen aan, terwijl hier ook algemene leerstukken als deelneming aan of poging tot strafbare feiten worden behandeld In welke ge vallen er sprake is van ontoerekenbaar heid, overmacht en dergelijke, dat alles staat ook vermeld in het Algemeen Doel van het Wetboek van Strafrecht. Bij alle misdrijven en overtredingen, die in het Wetboek van Strafrecht zijn op genomen, wordt nauwkeurig aangege ven welke straf maximaal voor een delict kan worden gegeven Verder wordt voor iedere strafsoort een alge meen minimum voorgeschreven, bij ge vangenisstraf is dat één dag. De rechter heeft dus grote vrijheid waar het de hoogte van de strafmaat betreft. Het staat vast dat een eeuw geleden de straffen aanzienlijk hoger uitvielen dan thans het geval is. In de vorige eeuw heerste de grote opbergwoede. Alle groepen die buiten het normale maat schappelijke gareel liepen werden op genomen in gesloten inrichtingen. Dat gold voor thuislozen, krankzinnigen, voor zieken en ook voor criminelen. In 1900 werd bij liefst 58 procent van alle veroordelingen wegens misdrijf gevan genisstraf opgelegd tegen nog geen 20 procent in 1981. Bovendien werd een eeuw geleden de gevangenisstraf in principe cellulairopgelegd en niet zoals nu in beginsel in gemeenschap Lang gestraften moesten destijds de eerste vijf jaar van hun straf in de cel verblijven alvorens zij overdag met andere gevan genen mochten verkeren Andere koers IN honderd jaar is er echter op het ter rein van het strafrecht veel gebeurd Onder invloed van de criminologieging in de loop van deze eeuw het strafrecht zich meer richten op de persoon van de dader Een aantal strafwetswijzigingen droegen bij tot humanisering van het strafrecht. In 1905 kwam er een nieuw (en milder) strafstelsel voor minderja rigen, sinds 1915 bestaat er het instituut van de voorwaardelijke veroordeling, in 1925 werden de mogelijkheden voor het opleggen van een geldboete uitge breid. in 1983 zelfs sterk uitgebreid Sinds 1928 werd het mogelijk geestelijk gestoorde delinquenten via de terbe schikkingstelling van de regering op te nemen in een psychiatrische inrichting Gedurende de Tweede Wereldoorlog maakten duizenden niet-criminele Ne derlanders kennis met de gevangenis Na 1945 was het klimaat dan ook ge schikt voor een mildere strafrechtstoe passing De straffen werden lager, en in 1953 trad de Beginsel wet Gevangenis wezen in werking, die afrekende met de cellulaire straf en tevens voorschreef dat de straf mede dienstbaar moet wor den gemaakt aan de voorbereiding van de gedetineerde op zijn terugkeer in de maatschappij (resocialisatie) IN de zestiger en zeventigerjaren werden er zelfs verschillende strafinrichtingen gesloten. Maar door de toenemende criminaliteit in de afgelopen tien jaar is de strafrechterlijke wind alweer ge draaid. Het aantal langgestraften stijgt weer, en er zijn plannen om nieuwe gevangenissen te bou wen. Door de bezuinigingen is het klimaat binnen de gevangenissen een stuk grimmiger geworden. Er vallen nieuwe ontwikkelingen te signaleren, de aandacht voor slachtoffers van misdrijveh neemt toe. Ook in het Wetboek van Straf recht zijn wijzigingen aangebracht onder de druk van verschuivingen in het waardenpatroon. Genoemd kunnen worden de afschaffing van de strafbaarheid van sommige zedendelicten en een nieuwe abortuswetgeving. Bij sommige wetswijzigingen was er sprake van uitbreiding van het bereik van de strafwet, bijvoorbeeld ingeval van discriminatie. Mr. A. BRONSBERGEN uw weekblad Het jack maakt weer deel uit van het modebeeld Met nieuwe materialen lo a parachutezijde), nieuwe kleuren en nieuwe accenten jacks m velerlei soorten en maten dus Een héél bijzondere collectie voorjaarsjacks vindt u nu bij uw eigen mode speciaalzaak waar vakkundig personeel u persoonlijk adviseert Ook als u iets anders zoekt Ondek t maar Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. Zondag werd in de rectoraatskerk van Vredepeel door Pater Liebregts, oud- rektor van de parochie, de Pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Ponti- fice" uitgereikt aan Tilia Jansen, de trouwe huishoudsters van verschillende rectors vn deze jonge parochie. Uit de sympathieke toespraak van Pa ter Liebregts citeren wij: „Deze onderscheiding wordt toegekend aan personen die zich op bijzondere wij ze verdienstelijk hebben gemaakt voor de kerk en de parochie - gemeenschap. Tilia zelf ziet dat niet zo zitten. „Moet dat nou? Dit is toch niet nodig, ik heb gewoon mijn werk gedaan". Een punt moeten wij duidelijk stellen. Ze krijgt deze onderscheiding niet voor het vele werk dat ze gedaan heft voor de verschillende rektoren van Vredepeel. Eten koken, het huis schoon houden, de tuin en de was... Dat teil ailernaal rdei mee voor een lintje. Want als dat zo was, dan hadden alle moeders van Vre depeel, en van de wereld, recht op een onderscheiding. Op de oorkonde stond vermeld, dat zij zich zeer verdienstelijk heeft ge maakt voor de kerk en haar werken. In de kerk... we kunnen het zelf zien. Het altaarlinnen is erg goed onderhouden; de sakristie is goed bijgehouden; haar hand is zichtbaar in alle versieringen. Waar het om gaat, dat is vooral wat wij niet zo zien. Haar financiële hulp aan de kerk, haar inzet voor de missies, voor ons bisdom ook, en voor het seminarie. En er is veel meer... wat wij ook niet al lemaal weten. Ik verdenk de bisschop ervan, dat hij de hele parochie - gemeenschap van Vredepeel heeft willen onderscheiden in de persoon van Tilia. Mgr. Castermans zou graag zelf zijn gekomen, om deze onderscheiding uit te reiken aan de „Moeder van Vredepeel", zoals hij Tilia noemde in een gesprek met ons. Helaas had hij andere verplich tingen." De kerk van Vredepeel was tot de laatste plaats bezet. Parochianen en fa milieleden waren in groten getale aan wezig. Hiervoor wil Tilia hen hartelijk dank zeggen. SNELHEIDSCONTROLE De snelheid van auto's werd met radar-apparatuur gecontroleerd op de Merseloseweg, ter hoogte van het zie kenhuis, waar vaak te hard wordt gere den terwijl daar overstekende voetgan gers zijn, en op de Westsingel en de Noordsingel. In totaal werden 51 hardrijders op de film vastgelegd. Zij zullen straks, als ze een accept-giro kaart ontvangen, wel weten dat ze te snel hebben gereden. LICHT GEWOND Op de kruising Merseloseweg-School- straal-HenseniuspIein bemerkte een 19- jarige Venrayse autobestuurder, toen hij vanaf de Merseloseweg de Schoolstraat wilde inrijden, te laat een vanaf het rijwielpad op het Henseni- usplein komende 21-jarige fietser. Deze werd geraakt en kwam ten val, evenals de achter op zijn fiets zittende 18-jarige dame. Die liep daarbii lichte verwondin gen op DURE AUTO GESTOLEN In de nacht van woensdag op donder dag werd te Oirlo een naast een woning aan de Hoofdstraat geparkeerde Merce des Benz combi, ter waarde van 47.000,- ontvreemd. De auto was NIET afgesloten en de kontaktsleutel was ook aanwezig, dus voor de dader een kleine moeite om daar mee weg te rijden. In de auto waren verder twee ge vulde gereedschapskisten aanwezig met o.a. meetinstrumenten. Canada: een immens land met talloze mogelijkheden voor een onvergetelijke vakantie. Steeds meer mensen gaan naar Canada. Niet alleen om familie te be zoeken, maar ook om kennis te maken met Canada als vakantieland. Daarom organiseert de Rabobank Venray een Canada-avond. Tijdens de ze avond wordt een gloednieuwe dia serie gepresenteerd, geprojecteerd op een scherm van 11 meter breed. Voor de pauze hebben wij een serie over het oosten van Canada en na de pauze laten wij U kennismaken met het westelijk ge deelte. Er zullen afgevaardigden aanwezig zijn van de Canadese ambassade, KLM, CP air en Arke Reizen. Laatsgenoemde zal ingaan op de speciale Canada-reis die dit jaar wordt georganiseerd door de afdeling Reizen van de Rabobank in sa menwerking met Arke. Deze reis is toe gespitst op twee belangrijke gebeurte nissen in Canada. Dat is allereerst het jaarlijkse hoogtepunt in Calgary, de Stampede. een wild west festival in juli. In de tweede plaats het bezoek aan Van couver, waar dit jaar de wereldten toonstelling Expo 86 wordt gehouden. Tussen de beide steden in wordt tijdens deze reis uitgebreid kennis gemaakt met een van de mooiste natuurgebieden ter wereld: de Rocky Mountains. U kunt deze reis maken per huurauto waarbij de overnachtingen onderweg reeds zijn gereservoord en voor diegenen die er de voorkeur aan geven niet zelf te rijden wordt een schitterende reis per luxe tou ringcar georganiseerd. Er zijn natuurlijk nog talloze andere mogelijkheden om een vakantie in Ca nada door te brengen. De informatie-avond vindt plaats in zaal „In den Engel", Poststraat te Ven ray. Aanvang 20.00 uur. Entreebewijzen voor deze avond zijn verkrijgbaar bij het reisbureau van de Rabobank Venray. De toegangsprijs, waarin begrepen een kopje koffie, be draagt 3,50 p.p. (advertentie) Twee gelukkige mensen die binnenkort gaan trouwen. Zij kozen hiervoor bij ons een mooie huwelijkskaart uit de Intercard-kollektie. Kom ook eens langs en vraag ook even naar het Intercard huwelijkskado. van den munckhof boek- en kantoorboekhandel grotestraat 68 telefoon 04780-82727 „Ik ben nu drie en half jaar zeltstan- dige ondernemer, heb al verschillende verbouwingen achter de rug en heb nu juist weer de zoveelste herinrichting vol tooid. Voorlopig kunnen we er weer te gen", aldus een tevreden greinsende Leo Hendriks in zijn flink uit de kluiten gewassen winkel aan de Hofstraat. Nieuw in de zaak is een compleet assor timent tuingereedschappen, naast de in tussen welbekende sortering in ijzerwa ren, gereedschappen en modelbouw. Dat laatste wordt nogal eens als speel goed „versleten", maar dat is het zeker niet. De echte hobbyist weet de keuze die Leo Hendriks biedt, zeer te waarde- Levensgevaarlijk ziet de voorraad koks- en slagersmessen er uit, naast de meer vredig ogende echte barbeque's. In de bouw- en industriële wereld van Venray en de regio is zijn assortiment bouwbeslag en gereedschappen al ge noegzaam bekend. De vaste klanten we ten daarvoor de ingang aan het parkeer terrein wel te vinden. Ook zijn keuze in veiligheidssloten en -beslag zijn up to date. Er is zelfs een speciale toonkamer voor ingericht. Na drie en 'n half jaar mag Leo Hen driks tevreden terugkijken. Maar daar blijft hij niet bij stil staan. Ergens zwe ven er weer nieuwe plannen in zijn ach terhoofd....

Peel en Maas | 1986 | | pagina 5