BROEKWEG TOLWEG Zondag de Grand Prix 250 cc in de Peel Tegen tegenstellingen in de landspolitiek? stemt dan gewoon Samenwerking Venray en niet Collecte voor het Rheumafonds Oud-directeur museum overleden VENRAYSE MONUMENTEN L«JSt 2 VErRAV Orkestvereniging Venray op zoek naar leden Voorronde MGR. Roncken- toernooi in Oostrum LEKKER, GOED VERZORGD Vorige week donderdagavond hebben de bewoners van de Broekweg en Bui tenweg, op uitnodiging van het college van b. en w., een gesprek gehad met wethouder W. Claessens. Doel van deze bijeenkomst was, na te gaan wat de be woners dachten over een definitieve ver harding van hun wegen, waaraan in totaal 27 gezinnen wonen. Vele jaren lang in feite al vanaf direkt na de oorlog hebben met name de bewoners van de Broekweg gepleit (zeg maar: gesmeekt) hun straat te ver harden met een bituumlaag. Maar even vele jaren zijn ze door het gemeentebe stuur aan het lijntje gehouden, want in het plan de Brabander zou straks de uitbreiding van Venray komen, en alles wat men er eerder aan zou spenderen, zou weggegooid geld zijn, omdat in dat plan de Broekweg en Buitenweg een heel ander aanzien zouden krijgen. En in al die 40 jaren na de bevrijding heeft men genoegen moeten nemen met zo nu en dan een wegschaaf, die de kuilen weer eventjes egaliseerde, maar dikwijls het wegdek nog slechter maakte dan het al was. Bij droog weer bleef het stof-slikken en bij regenweer werd het een modder- zooitje. ,,Zo lang als het vriest, hebben we in ieder geval een verharde weg", kregen we te horen, toen we informeer den hoe het er mee stond. Het plan de Brabander is (voorlopig) op de lange baan geschoven. De bomen groeien niet meer tot aan de hemel. In plan Landweert kan men nog vele jaren met de woningbouw vooruit. Kennelijk is het vooruitzicht die mensen daar, aan de rand van het een- Het wetenschappelijk onderzoek naar de oorzaak van reuma wordt nu al ja renlang wat stiefmoederlijk bedeeld. De enige die zich daar werkelijk sterk voor maakt is het nationale Rheumafonds. Zou dat zijn omdat reuma niet besmet telijk is en zich dus slecht leent voor spectaculaire krantenkoppen? Zou het zijn omdat er met reuma niet veel eer valt in te leggen: er wordt immers nooit iemand heroïsch gered van de dood? Of zou het toch waar zijn wat boze tongen beweren, dat dat komt omdat er meer vrouwen dan mannen reuma hebben...? Hoe het ook zij, hel Rheumafonds is onzijdig, alzijdig maar nooit afzijdig. Het helpt zowel vrouwen als mannen met reuma, het is een fonds met 4 ster ren. Ster 1 voor vakantie, recreatie en creativiteit. Ster 2 voor voorlichting via brochures, boeken en films. Ster 3 voor financiële hulp op de weg waar de wet moet stoppen. Ster 4 voor wetenschap pelijk onderzoek naar de oorzaak van reuma. In de week van 10 tm 16 maart wordt er een beroep op U gedaan door de col lectant aan uw deur, of girokaart in uw brievenbus. Mocht U niet thuis getrof fen worden kunt U uw bijdrage leveren op bankrekening no. 484115626 v.d. Amrobank, i.n.v. het plaatselijk comité Venray. Alleen als U geeft, kan het Rheumafonds de vier sterren behouden. trum, nog weer eens jarenlang met een slechte weg op te zadelen, ook voor het gemeentebestuur iets te veel van het goede geweest. En dus maakte men plannen en een kostenbegroting om beide wegen (1700 meter lengte) van twee bituum-slijtlagen te voorzien. In eerste instantie waren de bewoners in de wolken, maar weldra stonden ze weer met beide benen op de grond, toen men vernam dat men zelf voor de kos ten op moest draaien. En die kosten waren niet mis. Maar liefst drie ton De gemeente was bereid daarvoor een baatbelasting in te voeren. De 27 gezin nen zouden dan 20 jaar lang elk 600,- per jaar moeten betalen. En dat vonden de bewoners onbetaalbaar en in feite niet eerlijk. Evengoed als elke andere bewoner in Venray heeft men vroeger riool- en straatbelasting betaald later werd dat de bekende onroerengoed-belasting. Tel maar eens uit wat er in die circa 100 jaar dat de weg bestaat, zoal betaald is. Bo vendien heeft men destijds ook al de aanleg van riolering gedeeltelijk zelf moeten betalen. En ook die voorziening heeft men in het oude vooroorlogse Venray nooit zelf hoeven te betalen. Hoe dat nu in de nieuwe wijken geregeld is, doel daar niets aan af, zo redeneren ze. Als voorbeelden noemen ze de Gas- straat, de Heuvelstraat, de Kruitweg en andere straten en wegen die in het vooroorlogse Venray nog grintwegen waren net als nu nog de Broekweg... Waarom zij wel en wij niet? „We zullen maar tol gaan heffen", zegt Gerrit Janssen en enkele buurtbe woners. „Dan krijgen we iets terug be taald, door die mensen die feitelijk de Broekweg en de Buitenweg zo'n lekkere schuif- en stuifweg vinden. De gemeente ziet er geen heil meer in. Zelf voor de kosten opdraaien kan men gezien de financiële toestand van de ge meente beslist niet. Dus verdwijnen de plannen weer in de ijskast. De bewoners van de Broekweg en de Buitenweg laten het er nu echter niet bij zitten. Ze laten zich niet blij maken met een dode mus, maar gaan het hogerop zoeken. Na zovele jaren wachten kan men toch niet meer van onredelijke ver langens praten Te overloon is overleden de oud-di recteur en medeoprichter van het Ned. Nat. Oorlogs- en Verzetsmuseum, de heer H. van Glabbeek. De heer van Glabbeek heeft vanaf de oprichting het gehele groeiproces mee gemaakt en gestimuleerd. Zelfs al tijdens de voorbereidingen was hij ak- tief bij het verzamelen van oorlogstuig, in eigen schuur, wat later een plaats in het museum moest krijgen. Tot zijn pensionering in 1974 was de heer van Glabeek ruim 27 jaar aktief werkzaam als directeur. Onder zijn stu wende leiding werd het eerste museum gebouw geplaatst en vonden ook de eerste uitbreidingen hiervan plaats. De bezoekers van vroegere jaren zullen zich allen de heer van Glabbeek herinneren als de rondleidende gids die zijn gehoor humoristisch-educatief kon boeien. Naast directeur van het oorlogsmu seum was de heer van Glabbeek ook nog vele jaren lid van de gemeenteraad van de gemeente Vierlingsbeek. In Veulen, aan de Veulenseweg 37, staat de uil 1823 daterende „Muij- sersplats", eigendom van de familie W.H.A, van Meyel, die ook het pand bewoont. Ook dit pand is door het college van b. en w. op de gemeentelijke monumen tenlijst geplaatst omdat het hier gaat om een uit de vorige eeuw stammende boer derij in T-vorm met schuur en berging. Het gaat hier niet alleen om haar karak teristieke bouwstijl, maar ook om haar bijzonder fraaie ligging. Bovendien heeft deze boerderij een rol gespeeld in de roemruchte geschiedenis van de Ven- rayse Schaapscompagniën. De oprichter daarvan, de heer Gerardus van Rens woonde destijds op deze boerderij. Hij was het ook de stichter van het in de on- middelijke nabijheid gelegen veldkap- pelletje. Rondom de boerderij is een erg fraaie beplanting aangelegd met grote bomen en lage struiken. Kortom: alle elemen ten zijn aanwezig om te kunnen spreken van een typische bebouwing in een lan delijke sfeer. Zowel het hoofdgebouw als de bijbehorende schuur met berging zijn het nader bekijken meer dan waard. Het hoofdgebouw bestaat uit een halle huis met woonhuis dwars op de stalling, waardoor de T-vorm is ontstaan. In de achtergevel bevinden zich de inrijdeur met daarboven het hooiluik. Het woon huis is uiterlijk nog geheel intact met de oude raam- en deurvormen. De lange gevel met fraaie voordeur heeft eenvou dige muurijzers/z.g. muizentanden langs het dak en een pleisterrand op de rode baksteen. De voordeur lijkt op een dub bele deur door de indeling van boven licht en de versiering met zes „kussens" van de deur zelf. De ramen op de begane grond hebben houten luiken. De kamer aan de straat zijde ligt hoger, met als gevolg, dat de drie daarbij behorende ramen hoger in de gevels zijn geplaatst. Boven de deur en de ramen bevinden zoch rollagen en strekbogen. In de loop der jaren is het stalgedeelte vernieuwd. Hierin zijn nieuwe ramen en deuren aangebracht. Overigens zijn bij het hele hoofdgebouw de oude pannen vervangen door nieuwe. De oude schuur heeft inrijdeuren in de zijgevel. Ook hier ziet men een seg mentboog boven de deur met daarboven een luik en muizentanden langs het dak. Al met al een boerderij, welke waard is in oude stijl bewaard te blijven voor het nageslacht. SAmEnwEwno In 1982 is de Orkestvereniging Venray opgericht. Het instrumenten aanbod was destijds van dien aard, dat naast een bescheiden symfonieorkest, ook met een klein ensemble kon worden gestart. Dit klein ensemble bestaat thans uit een blokfluitdubbelkwartet onder leiding van Ans Thijssen, blok fluitdocente aan de Venrayse muziek school. Deze groep is voldoende bezet, hoe wel enthousiaste blokfluispelers en vedelaars nog altijd welkom zijn. Anders is het echter met het symfo nieorkest onder leiding van Laurens Boogaarts uit Geldrop, waarin met uit zondering van dwarsfluiten bij alle sekties aanvulling mogelijk, zo niet dringend noodzakelijk is. Door het ver trek van, met name een aantal jongeren, die vanwege studie elders zijn gaan wo nen, wordt een goed funktioneren van het symfonieorkest thans ernstig be moeilijkt. Er moet dus snel uitbreiding komen, zowel bij de strijkers als bij de blazers. Men hoort wel eens beweren dat er in Venray en omgeving geen strijkers zit ten. Bij de Orkestvereniging Venray denkt men daar echter anders over. Het is wél zo, dat men in deze regio in het verleden niet zo gemakkelijk viool of cello ging spelen, toch moeten er redelijk tot goed geschoolde strijkers in Venray en omgeving wonen. Immers de Venrayse muziekschool bestaat inmid- Wat betreft de blazers ligt hel iets anders. Er bestaat hier een rijke blazers traditie, getuige de vele harmonieën en fanfares. Doch juist daarom ligt het voor de meeste blazers niet zo voor de hand om lid te worden van een sym fonieorkest. Men kan er echter zeker van zijn dat men als blazer zeerwel aan zijn trekken komt. Hoe het ook zij voor de Orkestvereni ging Venray is uitbreiding op korte ter mijn noodzakelijk, zowel bij de strij kers- als de blazerssektie. Wanneer men viool, altviool, cello, contra-bas, klarinet, fagot, trombone, trompet of hoorn speelt en wanneer men tenminste een tweede graad of ni veau B heeft, of een niveau wat daar mee vergelijkbaar is, dan bestaat de mogelijkheid om lid van het symfonie orkest van de Orkestvereniging Venray te worden. Normaal wordt een kennismakings periode van één maand in acht genomen. In het kader van de uitge breide ledenwerfaktie bestaat thans de mogelijkheid om de eerste drie maan den mee te doen zonder verdere ver plichtingen. Indien men meer informatie wil hebben of men wil zich als lid opgeven, dan kunt u bellen met de heer Pie Noten, sekretaris van de Orkestvereni ging Venray, telefoon 04780 - 87858, Venray. dels 15 jaar en dat moet de nodige heel wat mensen van elders hier komen strijkers hebben opgeleverd. I wonen. Onder hen zijn er zeker die een Verder zijn er in de loop der jaren I strijkinstrument bespelen. Op zondag 2 maart j.l. werd in het ge meenschapshuis in Oostrum de eerste voorronde van het Mgr. Ronckentoer- nooi 1986 gehouden. Aan deze voorron de werd door 46 muzikanten uit 12 muziekverenigingen, grotendeels uit onze regio, deelgenomen. Na deze voorronde zullen op drie opeenvolgende zondagen in maart nog drie voorrondes gehouden worden, resp. in Klimmen, Schinnen en Amby. De 48 hoogste ge- klasseerden uit deze vier voorrondes zullen uiteindelijk worden uitgenodigd deel te nemen aan de finale die op 3 mei a.s. in Venray gehouden zal worden. In Oostrum was de jurering in handen - van de heren J. Conjaerts en G. Erkens. Het hoogste aantal punten in deze voor ronde werd door hen toegekend aan Roel Verheggen van de Kon. Harmonie Lottum, die op fluit maar liefst 104Zi punt behaalde. Het totale overzicht van deze voor ronde ziet er als volgt uit: Fanfare St. Oda, Merselo: Jolanda Kousemaker op bugel 87Vz p., Dorothé van Dijck op bugel 88 p., Wil liam Arts op bariton 98 p., Frank Jans sen op alt-sax 91 p., Joel Eyssen op bugel 104 p. Fanfare De Peelklank, Ysselsteyn: Peggy Lemmens op bugel 93 p., Conny Stiphout op alt-sax 84 p., Ineke van Dijck op bugel 91 p., Joan Jenniskens op alt-sax 84 p., Tom Lemmens op bu gel 97 p., Wendy Kuunders op alt sax 90!/> p. Harmonie Sub Matris Tulela, Oostrum: Patrick Pijpers op kleine trom 86 p., duo Jack Wilmsen/Maurice Mater op kleine trom 84 p., Anita Reijnders op cornet 89'/: p., Heidi Achten op cornet 90 p. Fanfare Concordia, Wanssum: Marcel Ruhl op bugel 86 p., Juliette Ruhl op hoorn 87 p.. Mark Goemans op bugel 95 p., Corin Lommen op trompet 84 p., Henriëtte Frederix op alt-sax 85Zi p., Inge van Els op bugel 84'/2 p. Fanfare De Dorpsklank, Castenray: Karin Jacobs op piston 97 p., Wendy Classens op hoorn 91 Vi p., Nicole Lin- ders op tenor-sax 90Zi p., Brigitte Ja cobs op sopraan-sax 96 p., Linda Emonts op hoorn 93 p., Angelique Jenniskens op alt-sax 98 p. Kon. Harmonie Euterpe, Venray: Amy Ebberink op klarinet 86 p., Paul Raedts op trompet 91 Vi p., kwartet PaulRaedts/Edgar van Kessel/Sander poos/ Pip Verhofstad op koperinstr. 931/2 p., kwartet Jacomijn Jacobs/Kris tel Schlangen/Mirjam van Soest/Hen- riëtte Wijnhoven op klarinet 80 p. VERNIELINGEN Een eigenaar deed aangifte dat zijn geparkeerde auto aan de Boterbloem met een scherp voorwerp was bekrast, waardoor voor hem een schade was ont staan van 500, Een inwoonster van Venray deed aangifte dat haar geparkeerde perso nenauto met verf was besmeurd. Van een aan de Mgr. Nolensstraat geparkeerde personenauto werd de linker buitenspiegel afgebroken en het lakwerk beschadigd. Schadepost 600,—. Zeer ergerlijke vernielingen von den plaats aan een in de Etudestraat ge parkeerde personenauto. De 4 banden werden lek gestoken en 't dak van de motorkap werden met een afbijtmiddel overgoten. Een schadepost van 200,—. Vandalen hebben hun lusten botge vierd door de ruiten van de lift in de fiat aan de Mozartstraat te vernielen. Een stenen beeldje, in een tuin te Leunen, bleek eveneens doelwit te zijn van vandalen. Het was „gewoon" kapot gegooid. Nadat bij de Stichtring Motocros Club Venray bekend werd dat ze in aan merking kwam voor de Grand Prix 250 cc 1986 is men er keihard aan het werk gegaan. Van gemeentezijde en defensie (het circuit ligt pal tegen een militaire luchtmachtbasis) kreeg men alle mede werking. Het circuit werd door de fa. Maessen uitgebreid tot 1800 meter. Een peuleschil! méér werk leverde de aanleg van een metershoog talud rondom het gehele circuit. Waar het publiek straks ook staat, overal kan men meer dan 50% van het circuit overzien. Een tiental hectare bos, wat moest wijken voor defensie, is door de orga nisatie geëgaliseerd en dient nu als par keerplaats en rennerskwartier. Boven dien zal een stuk van de vliegbasis als parkeerplaats dienen. Op die manier kan het publiek de motor of auto op slechts enkele meters van de baan stallen. Het zal duidelijk zijn dat de S.M.C. VENRAY een flinke investering heeft gedaan om het circuit optimaal te krij gen. Hopelijk is alle moeite niet voor niets. REKORD Wanneer op 9 maart de belangstelling van publiekszijde in verhouding staat tot het aantal deelnemers dan kan cir cuit „De Peel" wel eens te klein worden. Een rekord aantal van 102 rij ders heeft ingeschreven. Voor zover ons bekend is dat nog nooit eerder, ook niet buiten Nederland, het geval geweest. De deelnemers komen uit maar liefst 18 verschillende landen. Internationaler kan bijna niet. Of de rijders allemaal even goed zijn als hun illustere namen doen geloven moeten we nog afwach ten. Van de 102 rijders blijven er uiteinde lijk maar 40 over die 's zondags in de wedstrijd van start mogen gaan. Op zaterdag 8 maart zijn er de kwali- fikatie-trainingen. Er wordt dan in twee groepen getraind en elke ronde wordt van iedere deelnemer de rondetijd opge nomen. De snelste 16 uit iedere groep blijven dan uiteindelijk over. Dat geet een totaal van 32 wat aangevuld wordt met de 8 hoogstgeplaatste rijders uit het wereldkampioenschap van 1985. Onder die groep van 8 één Nederlander, n.l. Gert Jan van Doorn. Het behoeft denken wij geen betoog dat er zaterdags keihard geknokt zal worden voor een startplaatsje. Niemand uit Rusland, Noorwegen, Griekenland, Finland en ga zo maar door, wil immers zo'n verre reis voor niets hebben gemaakt. FAVORIETEN Gert Jan van Doorn uit Vëghel gaat hier in Venray tijdens de Grand Prix als grote favoriet van start. Er rust die dag een enorme druk op zijn schouders. Vorig jaar in Lichtenvoorde bleek een dubbele zege voor hem een fluitje van een cent. Of dat in Venray ook zo zal zijn? Bij zo'n eerste wedstrijd voor het wereldskampioenschap is het moeilijk om, behalve Van Doorn, favorieten aan te wijzen. Er is immers nog geen con frontatie achter de rug. Zoals ieder jaar het geval is zijn er ook nu weer een aantal rijders die van klasse gewisseld hebben en juist in die groep vinden we zeker enkele potentiële winnaars. Een thuis-Grand Prix geeft de Neder landse deelnemers altijd een extra ge legenheid om zich in de kijker, c.q. in de punten te rijden. Het is bekend dat de meeste buitenlanders, afgezien van de Belgen en Zweden, minder begaafd zijn in „zandrijden" dan de Nederlan ders. Niet alleen Gert Jan van Doorn kan daarvan profiteren. EN VERDER.... Behalve het Grand Prix programma omvat de wedstrijd in Venray nog de klassen „superklasse" en de 500 cc nat. B. De laatste categorie rijdt reeds series op zaterdag. De GP rijders die zich niet weten te kwalificeren mogen NIET in het bijprogramma rijden. Op die ma nier wil de KNMV voorkomen dat Nederlandse startbewijshouders een start wordt onthouden in de „super klasse". Circuit „De Peel" is te vinden aan de weg Ysselsteyn/Zeeland, de zoge gen voor zowel deelnemers als publiek. Bijna als vanzelfsprekend is er een grote feesttent aanwezig. Voor GP-begrippen zijn de entree prijzen voor deze 250 cc Grand Prix aan de vriendelijke kant gehouden, d.w.z. niet duurder als een doorsnee in ternationale wedstrijd. Op zondag is de entree voor volwas senen 17.50 en voor kinderen tot 16 jaar 7.50. Op zaterdag is dat resp. 7.50 en2.50. Is men van plan om twee dagen van de partij te zijn dan doet men er verstandig aan een passepartout te kopen voor resp. 20,— en 7,50. Kin deren beneden de 10 jaar, mits onder geleide, hebben gratis toegang.

Peel en Maas | 1986 | | pagina 5