Schaakvereniging 40 jaar jong 25jaar Limburgse Vrouwenbeweging Vredepeel DOEN WAT NODIG IS Chinchilla uit Leunen internationaal kampioen Groente- en fruitshow in Ysselsteyn Uitreiking hoofd prijs ballonnen wedstrijd ZELF ONDERNEMEN Expositie in galerie „En Passent" Raadslid en lid van Provinciale Staten WILDENBEEST Met de juiste kennis de weg op Op zaterdag 1 maart gaat de Schaak vereniging Venray het feit vieren, dat de vereniging op 27 februari 1946 werd op gericht. De initiatiefnemers destijds waren de heren P. Rouvroye en P. Stam. Van deze beiden is Piet Rouvroye nog steeds aktief lid, zodat hij nu gelijktijdig voor zijn 40-jarig lidmaat schap in de bloemetjes kan worden ge zet. HET EERSTE BEGIN De Schaakvereniging werd in 1946 opgericht onder de naam van ,,De Juiste Zet". Men schaakte in het begin nog bij een van de leden aan huis, totdat wat later het eerste clublokaal werd be trokken in café Siebers aan de Merseloseweg. De eerste ledenvergadering werd op 12 december 1946 gehouden bij J. Janssen in Veltum. Er werd toen een bestuur gevormd, dat ging bestaan uit J. Schuurmans (voorzitter), J. Janssen (penningmeester) en P. Rouvroye (se cretaris). Vooral de heer Schuurmans heeft in die tijd grote verdiensten gehad voor de nog jonge vereniging. Hij was het ook, die er in 1948 voor zorgde dat aansluiting werd gezocht bij de Lim burgse Schaakbond. VELE AKTIVITEITEN IN VIJFTIGER JAREN Nadat in 1950 de heer W. Stappers de voorzittershamer had overgenomen, werd in 1951 ook de naam van de ver eniging veranderd. In plaats van ,,De Juiste Zet" heette men voortaan gewoon „Schaakclub Venray". Nadat ook C. Steentjes van 1954 tot 1956 de Schaakclub had geleid, werd in 1956 het roer overgenomen door Jan Peters. Toen begon een periode van grote bloei en aktiviteit. Met de hulp van vooral pater Otgerus Janssen en Tom Baldwin werden er grote toer nooien op touw gezet. In 1957 was dat het Bondstoernooi van de Limburgse Schaakbond, wat meteen 76 deelnemers trok. Ook in de daarop volgende jaren kreeg men steeds de organisatie van dat toernooi toevertrouwd. Het aantal deel nemers werd steeds meer, waardoor rond 1960 zaal Prinsenhof plaats moest bieden aan ongeveer 130 schakers. In 1960 kreeg Venray het verzoek om de landelijke Bondswedstrijden van de K.N.S.B. te organiseren. De inzet van dat toernooi was het „open kampioen schap van Nederland", alsmede het dameskampioenschap van Nederland. Hieraan namen van 1 tot 6 augustus 1960 niet minder dan 140 schakers en schaaksters deel. WERELDKAMPIOEN BOTWINNIK IN VENRAY Ondertussen bestond de bijna 30 leden tellende Schaakclub in 1958 12'/2 jaar. In die periode van grote aktivitei- ten kon dat niet ongemerkt voorbij gaan. Daarom werd niemand minder dan de wereldkampioen Botwinnik naar Venray gehaald voor het geven van een simultaanseance. Vanwege de grote be langstelling hiervoor, werd die daarbij geassisteerd door de Nederlandse schaakmeester B. Withuis. DE ZESTIGER JAREN Ondanks het feit, dat de Bondstoer- nooien van de Limburgse Schaakbond ook eens aan andere plaatsen in Lim burg toegewezen moesten worden, bleef de Schaakclub tot en met 1964 een jaar lijkse toernooi organiseren. Nadat aan vankelijk nog steeds een kleine 100 deel nemers kon worden gehaald, bleek de interesse terug te lopen. In 1966 werd wat dat betreft een dieptepunt bereikt, toen het opnieuw toegewezen bonds toernooi slechts 21 aanmeldingen ople verde. Vanwege dat gebrek aan belang stelling moest dat toen afgelast worden. Een bestuurswisseling in 1963 vond plaats tegen de achtergrond van een aanmerkelijk teruggelopen ledenaantal van 14. Het was Freek de Jong die toen de. wat ondankbare taak als voorzitter overnam van Jan Peters, die wegens verhuizing naar Venlo jammergenoeg de Venrayse Schaakclub moest verlaten. Om het ledenaantal opnieuw op peil te brengen werd in oktober 1966 beslo ten, om te proberen een afdeling dammen aan de Schaakclub toe te voegen. Dit lukte, maar leidde er in 1968 toe dat de Damclub als zelfstandi ge vereniging verder ging. In 1969 werd door het toenmalige be stuur voorgesteld, om de Schaakvereni ging maar op te heffen. Dit ging geluk kig niet door vooral ook omdat Mevr. Lies Dorn bereid bleek het voorzitter schap van Frits Broens over te nemen, en met een nieuw bestuur de zaken op nieuw ging aanpakken. WEER GROEI IN DE ZEVENTIGERJAREN Aanvankelijk bleef het ledenaantal nog beperkt. Begin zeventiger jaren begon echter plotseling het ledenaantal weer sterk te groeien. Het 25-jarig bestaan in 1971 kon daarom weer met 25 leden worden gevierd. Ter gelegenheid daarvan werd in maart 1971 een simultaan in restau rant Vlakwater georganiseerd, welke gegeven werd door de grootmeesters Hübner, Donner en Withuis. Daarna volgde nog een toernooi in april met 26 viertallen. Duidelijk was, dat de Schaakclub in deze periode over haar dieptepunt heen was. Veel waardering kreeg daarom Mevr. Lies Dorn in 1972 voor haar vele goede werk, toen zij de voorzitters hamer overdroeg aan Jan de Wit. In 1974 was ook weer het verloren gegane terrein in de competitie van de Limburgse Schaakbond goedgemaakt, omdat opnieuw het kampioenschap werd behaald in de 2e klasse, met pro motie naar de le klasse, waarin het eerste team van de Schaakclub in vroe ger jaren ook al gespeeld had. Vanaf de midden zeventiger jaren werd ook veel meer aandacht besteed aan de jeugdopleidingen. Ook in het algemeen bleek de belang stelling voor het schaken weer toe te nemen. Bij het 30-jarig bestaan in 1976 kon een toernooi met 90 deelnemers worden georganiseerd, terwijl een jaar later een grote simulteance bij Rank Xerox zeer veel belangstellenden trok. Het ledental van de inmiddels in 1975 Koninklijk erkende Schaakvereniging bereikte in 1977 een absolute top van 57 leden. DE MEEST RECENTE JAREN Hoewel er de laatste jaren wat minder organisatorische hoogstandjes worden geleverd, is de vereniging op verschil lende fronten toch steeds nog vrij aktief met gemiddeld tussen de 40 en 50 leden. Hiervan vormt de jeugd nog steeds een vrij groot aandeel, omdat door de Schaakvereniging nog steeds aparte jeugdopleidingen worden verzorgd. Een aantal van hen blijkt hierdoor op dit moment met de top van de Limburgse jeugd mee te kunnen. Maar tegen deze achtergrond, heeft de Schaakvereniging zich dit jaar in het kader van haar 40-jarig bestaat kandi daat gesteld bij de Limburgse Schaak bond, om het regionale jeugdkampioen schap te organiseren. JUBILEUMVIERING Dit vindt plaats op zaterdag 1 maart a.s. in het clubgebouw Kennedyplein 1. Van 15.00 tot 17.00 uur houdt het be stuur onder voorzitterschap van Wim Jeuken een receptie, waarvoor leden, oud-leden en andere relaties zijn uitge nodigd. Het bestuur hoopt bij die gele genheid weer vele bekenden van vroeger en nu te ontmoeten. Ook diegenen, die om de een of andere reden per vergis sing géén uitnodiging ontvangen heb ben! Bij de foto Piet Roevroye, die als mede-oprichter gelijk met het 40-jarig jubileum van de Schaakvereniging zijn 40-jarig lidmaat schap viert. Alle jaren is hij een van de beste schakers geweest, en nog steeds aktief binnen de vereniging. Jacques Mols Rob Robberegt Ad Steverink Antoon Schellens Toos van Haren-Hendriks Lijst 3 Dirk Frederiks Marja v.d. Hoff-Roelofs Op de Internationale chinchillashow te Oosterbeek is 'n chinchilla van de Leunse kwekerij van de familie W. Ver vuurt Internationaal Kampioen gewor den. Het werd behaald door een volwas sen mannetje, welke in december te Dortmund 2e werd, achter de wereld kampioen. Alle 20 ingezonden chinchilla's uit Leunen werden bekroond met een prijs, waarvan 11 met een eerste prijs. Daar naast werd men winnaar van diverse wisselbekers, waarvan er enkele defini tief in Leunen zullen blijven, omdat ze drie jaar in successie gewonnen werden. Van de in totaal 14 beschikbare bekers, werden er 9 gewonnen door de Leunse kwekerij. De andere 5 gingen naar fokkers in het buitenland. Met name vanuit België wordt steeds meer druk uitgeoefend op de Leunse chinchillafarm. Men wil kosten wat kost die Hollander 'n keer verslaan. Net zoals hun nationaal voetbalteam dat lukte, wil men cbinchillakweker Wim Vervuurt op de knieën krijgen. Maar de Leunse chinchillakwekerij staat voorlopig nog stevig in het chinchilla veld. De Stichting Propaganda Groenten en Fruit organiseert volgende week woensdag 5 maart, in samenwerking met 4=6 GARANT, een Groenten Fruit Show te Ysselsteyn. Deze avond, die om acht uur begint, wordt in het Gemeenschapshuis, Put- tenweg 2A te Ysselsteyn gehouden. De toegang is vrij. Al eet iedereen wel regelmatig groen ten en fruit, toch wordt door de autori teiten op voedingsgebied, zoals het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, aanbevolen meer plantaardige produk- ten te gebruiken. Veel mensen weten echter niet altijd hoé een grotere hoeveelheid plantaar dige produkten naar binnen te krijgen zonder daar méér voor te hoeven eten. Juist voor deze mensen heeft de Groenten Fruit Show veel te bieden. Door middel van films, dia's en discus sie kunt U nieuwe ideeën opdoen om groenten en fruit te gebruiken, kennis maken met nieuwe en bijzondere pro dukten én gcbruiksmomenten. Boven dien zijn er op deze avond leuke en voordelige receptenboekjes te koop, vooral over wat minder bekende pro dukten uit binnen- en buitenland. Op 25 januari j.l. werd het feestjaar „Veltum 750" geopend met onder an dere een ballonnenwedstrijd. Ongeveer 250 ballonnen kozen toen het luchtruim richting Noord-Frankrijk. De jongen of meisje, wiens ballon het verst is gekomen, komt in aanmerking voor de crossfiets, die gratis beschik baar is gesteld door rijwielhandel Poels uit de Grotestraat te Venray. „Stichting Veltum 750" nodigt, alle jongens en meisjes die een ballon hebben opgelaten, uit om op 2 maart a.s. om 14.30 uur bijeen te komen in het wijkcentrum ,,'t Schöpke". Na het optreden van goochelaar en buikspreker Rinaldo en na het nuttigen van een gratis consumptie zal door John van Nisselroij bekend worden gemaakt, wie de crossfiets mee naar huis mag nemen. Eerder zal de crossfiets te bezichtigen zijn in de etalege van rijwielhandel Poels. Op 15 februari bestond de L.V.B. Vredepeel 25 jaar. Dit heugelijk feit wordt gevierd op zaterdag 1 maart. Dit is een opmerkelijke gebeurtenis in dit kleinste kerkdorp van de gemeente Ven ray, waar ongeveer 70 gezinnen wonen en de L.V.B. 50 leden telt. Toen Vredepeel 30 jaar geleden ont gonnen was, hebben de eerste vrouwen die hier kwamen wonen zich aangeslo ten bij de toenmalige boerinnenbond in Merselo. Maar in 1961 ontstond de be hoefte om zelfstandig een vrouwenbe weging op te richten, en dat is gebeurd op 15 februari 1961. In het allereerste notulenboek slaat: „15 februari 1961 is de boerinnen- bond in Vredepeel opgericht. Vanwege Medio december 1985 is in Venray de stichting Zelf Ondernemen opgericht met het doel ondersteuning te verlenen aan startende ondernemingen in de voorbereidingsfase en startfase, opdat deze kunnen uitgroeien tot zelfstandige bedrijven. Zo kan de stichting de „starters" be hulpzaam zijn en adviseren bij het op stellen van een ondernemingsplan, het voeren van overleg met gemeenten in zake huisvesting en vergunningen, het leggen van contacten met financiële in stellingen en worden „starters" in de gelegenheid gesteld een vak- en bedrijfs economisch gerichte scholing te volgen. De stichting heeft op dit moment een vijftal projekten in portefeuille. Een drietal projekten daarvan, t.w. de projekten Milieuboer (glasrecycling, schillen). Verhuurbedrijf video-appara- tuur en Biologisch-dvnamische winkel, verkeren in een vergevorderd stadium. De werklozen, welke aan de wieg staan van deze projekten, volgen thans een ondernemerscursus en met betrekking tot deze projekten is overleg gaande met het Regionaal Dienstverleningscen trum Kleinbedrijf (RDK) omdat in de startfase gebruik zal worden gemaakt van de Rijksgroepsregeling Zelfstandi gen (RZ-regeling). Met betrekking tot de overige projek ten, waarvan genoemd kunnen worden de projekten Kantoorservicebedrijf (ad ministratie, typen en tekstverwerking) en Motorwikkelbedrijf (herwikkeling van elektromotoren) wordt thans ge zocht naar mogelijke belangstellenden, welke onder begeleiding van de stichting deze projekten van de grond willen trachten te krijgen. Geïnteresseerden hiervoor kunnen kontakt opnemen met de stichting Zelf de kleine gemeenschap zijn ook de jongeren boven 17 jaar aangesloten". Het ledental was in totaal 61. De contributie bedroeg 6,— per jaar. Dit was de eerste vereniging in Vrede peel. De huisvesting was toen wel moei lijk, want de oprichtingsvergadering was in „de groene keet", een barak die als gemeenschapshuis dienst moest doen, totdat er in 1962 het huidige ge meenschapshuis kwam. Toen de Boerinnenbond in 1965 veranderde in Limburgse Vrouwenbe weging vond er niet alleen een verande ring plaats in de naam van de vereni ging. Oorspronkelijk bestond de vereni ging voornamelijk uit agrarische vrou- Ondememen, welke is gevestigd in het wijkcentrum „de Kiosk", Brukske 1 te Venray, tel. 04780 - 82860. Projekt- coördinator van de stichting is de heer H. Schlegel, welke op part-time basis in dienst van de stichting is. Het ligt in de verwachtig, dat er de komende tijd meerdere projekten door de stichting in behandeling zullen worden genomen. De stichting Zelf Ondernemen ont vangt subsidies van de provincie, de gemeente Venray en het Europees So ciaal Fonds. Het kantoor van de stichting is ge opend op maandag en dinsdag en donderdagmiddag gedurende de gebrui kelijke kantooruren Vrijdag 28 februari start galerie „En Passant" weer een nieuwe expositie. Han Kniphorst toont litho's, ets-aqua- tinten en gouaches. De expositie begint vrijdagavond 28 februari en duurt tot en met zaterdag 12 april. Tevens is er ook werk te zien van Gerard en Marijke Cieraad met siera den, Piet Hermans met keramiek, Immy Reynolds met handgeweven kleding en Harrie van Nunen met zeef drukken. De galerie is gelegen in Venray, Schoolstraat 28. Openingstijden: maandag, woensdag en donderdag van 13.30 - 17.30 uur; vrijdag van 13.00 - 21.00 uur en zaterdag van 11.00-17.00 uur. wen met dezelfde achtergronden en dezelfde belangen. Nu is de L.V.B. een vereniging voor alle plattelandsvrouwen met een verscheidenheid in de achter gronden, belangen en interesse; maar praktisch iedere vrouw voelt zich thuis in de vereniging. Al 25 jaar is het een aktieve vereni ging met ieder jaar een programma met ontspannende, vormende en culturele aktiviteiten. Als we de notulen nalezen, zien we als onderwerp van een lezing of discussie avond in 1982 b.v.: „de taak van de vrouw in het boerengezin" en „de melkwinning op de boerderj" en in 1985 „Schoon Milieu en welke bijdra- Het landelijk CD A-partij bestuur heeft onlangs de CDA-afdeling Vier lingsbeek laten weten dat zij er geen be zwaar tegen heeft dat de heer J. Ronnus uit Vortum-Mullem lid wordt van de ge meenteraad van Vierlingsbeek en lid blijft van de Provinciale Staten van Noord-Brabant. Nu het CDA voor de eerste keer in de raad van Vierlingsbeek uitkomt, doen enkele zittende gemeenteraadsleden die lid zijn van het CDA (waaronder de beide wethouders) niet met de CDA- lijst mee. Dit was voor het CDA-afdelingsbe- stuur van Vierlingsbeek aanleiding om een beroep te doen op Jan Ronnes. Ge zien de ontstane situatie was hij bereid zich kandidaat te stellen onder voor waarde dat hem ontheffing zou worden verleend om het te mogen combineren met het lidmaatschap van Provcinciale Staten. Het landelijk CDA-partijbestuur is van mening dat er in Vierlingsbeek een unieke situatie is ontstaan en heeft de heer J. Ronnes laten weten hem ontheffing te verlenen van de reglemen taire onverenigbaarheid van het lid maatschap van gemeenteraad en Preo- vinciale Staten. Van het aan de Leunseweg gelegen IMBO-schoolgebouw werden 8 ruiten vernield. Uit een der leslokalen werd een overheadprojector gestolen. Schade voor het schoolbestuur1750,—. ge kunnen wij hieraan leveren in ons huishouden" entKerstkaarten maken en kaarsen versieren. Ook werden er ieder jaar cursussen gegeven, b.v. naai-, brei-, haak- of kookcursussen, poppen maken, boek binden, bloemschikken, pech onder weg, huishoudelijke reparaties, snoeien, tuinonderhoud en aanleg, enz. Ook heeft de vereniging een gymclub, een volksdansclub en een zangkoor. Het is duidelijk dat zo'n kleine ver eniging financieel wel eens het een en ander moet bedenken om o.a. een 25- jarig jubileum te kunnen herdenken. Toch vindt de vereniging dat er na 25 jaar reden genoeg is om een feest te vieren. Het programma op 1 maart is als volgt: 14.00 uur eucharistieviering. Aansluitend het officiële gedeelte voor leden en genodigden, met o.a. huldiging van enkele jubilarissen. 's Avonds 18.00 uur koffietafel voor leden met echtgenote en genodigden. Toneelclub Vreato zal het blijspel „In de rooie Kater" opvoeren. Daarna komt de cabaretgroep Badaka uit Bakel de verdere avond opluisteren. RIJOPLEIDINGEN Start nieuwe theoriecursus op maandag 3 maart Gratis theorielessen per computer Voor je motor-personenwagen - en vrachtwagenrijbewijs. MARIMBASTRAAT 14 VENRAY Telefoon:04780-86417

Peel en Maas | 1986 | | pagina 5