tik Verlaging gasprijs geen taak van gemeente ABN Bank le Voorronde Mgr. Roncken-tournooi op 2 maart 1986 te Oostrum Gemeente vreest het ergste als de dooi gaat invallen Kerkhof van Ysselsteyn krijgt urnenmuur 't tthm pastoiïckc Uit de Venrayse gemeenteraad Exploitatie-tekort Kabeltelevisie valt mee f 1000,- Herinrichtingskosten in Brukske Kennedymars Venray 1986 Hearing Venrayse Revue een succes HILHORSJ Flinke stijging van de werkloosheid EXPO VENRAY DONDERDAG 27 FEBRUARI 1986 Nr. 9 HONDERDENZEVENDE JAARGANG H PEEL EN MAAS UI UITGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY tA/FFIfRI AH VOOR VFNPAY FN OMfïFVINfl ADVERTENTIEPRIJS 30 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 Wl-imm klWfTI\4k W lll^l PER HALFJAAR 12,50 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO f 17,50 Op 2 maart a.s. zal in het gemeenschapshuis te Oostrum de eerste voorronde worden gehouden van het Federatief Concours voor Jeug dige Solisten van blaas- en slagwerkinstrumenten om de Mgr. Roncken wisseltrofee. Deelname staat open voor muzikanten tot en met 18 jaar. De harmonie Sub Matris Tutela te Oostrum heeft - onder auspiciën van de R.K. Limburgse Bond van Muziekgezelschappen - de organisa tie in handen. De opzet van dit provinciale tournooi is om jeugdige muzikanten de mogelijkheid te bieden om hun spelniveau door een deskundige jury te laten beoordelen. De jury-leden zijn: J. Conjaerts en G. Erkens. Voor de eerste keer vindt een voorronde in dit noordelijkste deel van de provincie plaats. Bijna 50 muzikanten uit 12 verenigingen hebben zich hiervoor ingeschreven. Het tournooi begint om 1 uur 's middags. Voor de pauze worden de uitslagen tot dan bekendgemaakt. De pauze is van half vijf tot zes uur. Daarna wordt het tournooi vervolgd. Rond acht uur, half negen, zullen de uitslagen van na de pauze worden be kendgemaakt. De organiserende vereniging en de Limburgse Bond hopen dat velen hun belangstelling zullen doen blijken door te komen luisteren naar onze jeugdige muzikanten. Van alle deelnemers/sters in de vier voorrondes zullen de 48 hoogst geplaatsten tenslotte overgaan naar de finale die op 3 mei a.s. in Venray gehouden wordt. Schade aan wegen dreigt.... Het gemeentebestuur van Venray heeft de grootste zorgen over de wegen, wanneer eerstdaags de dooi gaat inval len. Momenteel zit ongeveer een halve me ter vorst in de grond, hetgeen bij dooi aanleiding tot grote problemen op tal van wegen in het buitengebied kan ople veren. Mede als gevolg van achterstallig on derhoud verkeren tal van wegen - met name in en rond Ysselsteyn - in een niet al te beste toestand. Opdooi kan dan aanleiding zijn tot het onbegaanbaar worden van deze wegen. In verband hiermee heeft het college van burgemeester en wethouders beslo ten, afhankelijk van de situatie op het ogenblik, direct maatregelen te treffen waar nodig is. Dat kan betekenen, dat diverse wegen - waaronder doorgaande - van het ene ogenblik op het andere voor alle verkeer moeten worden afgesloten. In enkele ge vallen - b.v. bij afsluiting van de Ys- selsteynseweg - zal ook de busroute moeten worden omgelegd. Om de schade tot een minimum te be perken, wordt nu reeds een beroep ge daan op agrariërs, loonwerkbedrijven e.a. in het buitengebied. Omdat het te verwachten is, dat plot seling een weg voor onbepaalde tijd moet worden afgesloten, doet men er goed aan nu - nu hel nog vriest - de be drijven zoveel mogelijk te bevoorraden of produkten af te voeren, omdat men het, zodra de dooi invalt, ongetwijfeld enkele dagen zonder aan- en afvoer zal moeten stellen. Ook rekent het gemeentebestuur er op, dat veehouders niet direct na het in vallen van de dooi hun gierkelders zul len leeghalen en met de zware mestwa gens over de wegen naar de landerijen rijden. Overigens zal men hiermee toch moe ten wachten totdat de vorst uit de grond is, omdat de over het land uitgereden mest binnen 24 uur moet zijn onderge werkt ingevolge een bepaling in de alge mene Politieverordening. Het gemeentebestuur rekent op aller medewerking, opdat straks een chaos in het buitengebied kan worden voorko men, en men ook na de vorstperiode nog over redelijk goede wegen kan rij den. T7T YwranaM Het kerkbestuur van Ysselsteyn heeft van het college van b. en w. toestem ming gekregen voor het bouwen van een urnenmuur op de begraafplaats achter de kerk. Daarmee komt de eerste ur nenmuur in de gemeente Venray tot stand. Met de bouw zal na de vorstperiode worden begonnen. Fantasievol en lekker tafelen Anders dan andersl 's maandags gesloten SPECIALITEITEN RESTAURANT Venrayseweg 5 Overloon tel. 04788-1733 Pastoor J. van Uden komt hiermee tegemoet aan de wens van parochianen, die crematie stellen boven begraven. Toen de pastoor met deze wens werd geconfronteerd, heeft hij hierover con tact opgenomen met het kerkbestuur, waarna hij de plannen tot bouw van een urnenmuur op een parochievergadering heeft besproken. Na de urnemuren in de gemeenten Meerlo-Wanssum, Grubbenvorst en Tegelen, met zijn kerkbestuurders te hebben bezocht, heeft de pastoor zelf een ontwerp getekend. Dit eerste ont werp vormde de basis voor de defini tieve tekening, welke aannemer Teunis- sen heeft gemaakt. De urnenmuur komt aan de noord westkant van het kerkhof, rechts van de ingang en bestaat uit twee haaks op elkaar staande muren met een lengte van 4'/2 meter en hoogte van 2.40 meter. In de muur worden dertig uitsparin gen van 45 x 45 cm. gemaakt waarin een of twee urnen kunnen worden geplaatst. Op de afsluitsteen van natuursteen wordt de naam van de overledene ver meld. Een eenvoudige natuurstenen kruis zal de urnenmuur sieren. Met de bouw is een bedrag van ruim 10.000,gemoeid. Een 26 punten tellende agenda was deze week onderwerp van gesprek in de Venrayse gemeenteraad. Het waren voornamelijk ,,hamerslukken" die voor en na al in verschillende commissiever gaderingen behandeld waren en nu hoogstens een genadig knikje kregen van de dames en heren raadsleden. Een agenda, goed voor 'n half uurtje verga dering - maar dit is bij onze vroede va deren niet te doen gebruikelijk. Daarom had men wèl het nodige te zeggen over enkele ingekomen stukken en medede lingen en last but not least over het laatste agendapunt: „wijziging van de gemeenschappelijke regeling van het Gewest Noord-Limburg en vaststelling van het Reglement Informatie en Parti cipatie Raad van Commissies, inzake gewestaangelegenheden". Een hele mond vol en het was maar gelukkig dat slechts enkele raadsleden zich in deze voor niemand interessante materie had den verdiept. Zo bleef ,,de schade" be perkt tot in totaal vijf kwartier vergade ren. TERUGGAVE PREMIES Begin van deze maand had PvdA- raadslid Bert Kersten bij b. en w. aange drongen op een mogelijke teruggave van premie AOW-AWW en loonbelasting aan uitkeringsgerechtigden. In hun ant woord stelden b. en w. voor, deze zaak nog even op te schorten. Hoewel Kersten de problematiek rond deze ma terie best kon begrijpen, drong hij er op aan, deze intussen jarenlang slepende zaak snel af te handelen. We praten al tijd over „iets te doen voor de minima" aldus Kersten. Nü hebben we daar de kans voor, zo beklemtoonde hij. En wethouder mevr. Poels-Peters was het daar roerend mee eens. Als de griep niet nog harder toeslaat onder het gemeente- personeel mag men binnenkort toch uit sluitsel verwachten. KABELTELEVISIE Het raadslid Van de Vorle heeft eind januari aan b. en w. gevraagd waar het toegezegde jaarverslag van de Kabeltele visie Venray blijft en er bovendien op gewezen dat volgens hem de bestaande antenne-inrichting in Brukske veel te goedkoop is overgedragen aan de KTV. Het schriftelijk antwoord dat b. en w. hem hierover gegeven heeft, was kenne lijk niet naar zijn zin. Reden waarom hij eens goed recht ging zitten en „zijn gram spuide". Het proefpakket van de KTV in Brukske ('n maand lang gratis kijken naar alle zenders) was volgens Van de Vorle al begin december verstreken. Nu, einde februari, kijkt men nog steeds voor niks... En dan de waarde van de bestaande kabelinrichting in Brukske. Volgens Van de Vorle meer dan een miljoen waard, maar toch deed de Woning bouwvereniging de gehele installatie voor vier ton van de hand. Dat is toch de huurders van de Woningbouwvereni ging benadelen... De heer Kersten (PvdA) die hel be paald niet altijd met Van de Vorle eens is, moest hem nu toch wel gelijk geven, wat betreft het uitstel van het jaar verslag van de KTV. Na een eerste toe zegging dat eind januari de boeken open op tafel zouden liggen, moet men nu wachten tot begin april. Dat irriteert en lijkt op vertragingstaktiek... Vanzelfsprekend was wethouder Claessens het daar niet mee eens. Inder daad zal eerst in een gecombineerde commissievergadering van 2 april open heid van zaken gegeven worden over de Venrayse Kabeltelevisie. Wel kon hij nu al zeggen, dat het verwachte exploitatie tekort gelukkig bij lange na niet gehaald is. Men komt slechts 60.000,- te kort... Verder wilde hij nu niet nader ingaan op het cijfermateriaal dat Van de Vorle produceerde. Ook dat zal op 2 april be handeld worden; maar deze materie is veel ingewikkelder dan Van de Vorle meent... PRIJS AARDGAS De Venrayse Werkgroep Woonlasten heeft onlangs een brief geschreven aan de voorzitter van de Tweede Kamer om aktie te ondernemen teneinde te komen tot een gasprijsverlaging van 15 cent per m'. Aan het college van b. en w. werd verzocht dit schrijven te ondersteunen. De heer Poels verklaarde dat zijn CDA-fraktie natuurlijk ook pleitte voor een aanpassing van de aardgasprijs, zo dra zulks mogelijk is. Wat dat betreft kon het CDA de aktie van de Werk groep wel onderschrijven. Maar, het CDA vindt hef g:en taak van de ge meente om daar bij de regering nog eens op te hameren. De heer Houba, partijgenoot van de VVD-minister Van Aardenne, vond die hele aktie van de Werkgroep maar een verkiezingsstuntje van Van de Vorle. De heer Kersten meende: ondanks dat De Kennedymars Venray nadert weer met rasse schreden. De wandeltocht voert de deelnemers, evenals de voor gaande jaren door de mooie Venrayse omgeving en een mooi gedeelte van de gemeente Meerlo-Wanssum. De start deze keer is op zaterdag 31 mei om 22.00 uur bij het cultureel cen trum „De Beejekurf'. De eerste wan delaars die de 80 kilometer lange tocht volbrengen worden zondagochtend 1 juni al weer terug verwacht. De laatste wandelaai moet uiterlijk om 18.00 uur terug zijn. Informatie en inschrijving en de route wordt op tijd bekend gemaakt. Nadere inlichtingen kunt u nu al vragen bij de V.V.V. Venray, tel. 043780 - 10505 of de heer S. Peeters, tel. 04780 - 82233. Bent U ook al bezig met uw voorbe reidingen? de PvdA het streven van de Werkgroep onderschrijft en ook in haar eigen con gres aangedrongen heeft op het bijstel len van de aardgasprijs, zelfs met terug werkende kracht vanaf januari, heeft de PvdA-fraktie er geen behoeft aan hiero ver een Venrayse motie te ondersteunen. En zodoende kreeg de Werkgroep èn Van de Vorle nul op hun rekest. BEZOLDIGING Het concept „wijziging bezoldigings verordening" van onze gemeente zou ook met een hoofdknikje en een ha merslag zijn goedgekeurd, als Van de Vorle niet meende zijn ongenoegen hier over te moeten duidelijk maken. Vol gens dat raadslid is deze gewijzigde be zoldigingsverordening een verkapte loonsverhoging, automatisch toe te ken nen bovenop de toch al hoge loonscha len. En een loonsverhoging te betalen uit het eerder vastgestelde budget van de gemeente gaat dan weer ten koste van de werkgelegenheid. En daar kon Van de Vorle zich niet mee verenigen. Wethouder Van Oers voelde zich ken nelijk in zijn wiek geschoten en raadde Van de Vorle aan, voortaan de stukken eerst eens goed te lezen voordat hij com mentaar geeft. Er is namelijk helemaal geen sprake van een automatische loonsverghoging. Integendeel. Wel kan nu aan een ambtenaar die buitengewoon bekwaam en geschikt is en van ijver blaakt, een toelage worden toegekend. Over die toelage beslist b. en w. eerst dan, als de betreffende ambtenaar minstens twee jaar op het maximum van de funktieschaal heeft gestaan. GEMEENSCHAPSHUIS Vanzelfsprekend had geen enkel raadslid problemen met hel beschikbaar stellen van een krediet van 300.000,- ten behoeve van de renovatie en uitbrei ding van het Gemeenschapshuis te Castenray. Een fors bedrag, zeker ge zien de financiële situatie van de ge meente. De heer van Soest sprak er namens het CDA zijn tevredenheid over uit. Hij prees in het bijzonder de moeite die de Castenrayse gemeenschap zich getroost heeft, om op velerlei gebied bij te dra gen aan de financiële verwezenlijking van deze vernieuwing. De totale kosten zijn begroot op 462.000,- inclusief BTW. De financie ring ziet er als volgt uit: eigen inbreng stichting 20.000,- bouwfondsrekening (aklies) f 35.000,- zelfwerkzaamheid 30.000,- bijdrage parochiekerk 20.000,- landelijke fondsen 57.000,- gemeente Venray 300.000,- 462.000,- RESTAURANT In de Keulsche Pot Fondue-, Gourmet- en specialiteiten restaurant. Voor informatie of reservering: TEL. 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 OVERLOON Afgelopen vrijdag was er in de Venrayse Streekschouwburg een hea ring om na te gaan hoe ver de belang stelling van de Venrayers in een revue zou zijn. De resultaten overtroffen de ver wachtingen, want er waren c.a. 80 mensen aanwezig die voor een deel ook nog eens groepen vertegenwoordigen. Daarnaast zijn er bij de schouwburg een aantal schriftelijke aanmeldingen bin nengekomen. Uiteengezet werd wat de bedoeling van de revue was^hoe een en ander uit gewerkt zou kunnen worden. De bedoeling is, dat uit de gemeen schap de roode draad wordt aangedra gen. Om die draad le concretiseren wordt er a.s. vrijdag weer om 19.00 uur een tweede bijeenkomst in de schouw burg gehouden. Hier gaat men met een beperkter aantal mensen brainstormen om de lijn te vinden. Daarna zijn er voldoende tekstschrijvers beschikbaar om tot uilwerking te komen. I HYPOTHEKEN VAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 7,75% - 15 jaar vast Wanneer dit op poten staat wordt er een bestuur geformeerd, terwijl diverse commissies hun werk beginnen. Het voorlopige schema is. dat reeds medio mei de lijnen van de revue en de teksten op tafel liggen. Dan beginnen meteen de audities of worden delen van de revue toegewezen. Voor iedereen die wil meewerken aan de revue is het noodzakelijk, dat men naam en adres opgeeft. Dit kan ook weer a.s. vrijdag om 19.00 uur. Afgesproken werd, dat er geen mensen expliciet gevraagd zullen wor den, de medewerking moet spontaan zijn. Wel is ook gesproken, dat de aan wezigen die regelmatig met anderen samenwerkten die niet aanwezig konden zijn, deze mensen benaderen. Het gaat om mensen die wel hebben toegezegd, maar waarvan de adressen nog niet zijn opgegeven. De eerste indruk is, dat er bij velen groot enthousiasme bestaat en dat op deze manier de Venrayse revue in september of oktober op het toneel staat. De repetities kunnen vanaf begin juni in het culureel centrum plaatsvinden De revue gaat op aandringen van een groot aantal aanwezigen slechts ten dele in dialect, omdat de meeste mensen die zich opgegeven hebben, het dialect niet kunnen spreken. Het is echter heel goed denkbaar, dat de delen die het Venray van vroeger aanstippen in dialect opgevoerd gaan worden en de rest in gewoon Nederlands. De trein is in beweging er zullen nog een aantal mensen deze trein niet willen missen. Het is zaak snel in te stappen, anders is de snelheid le hoog en mist men de trein. Dat is jammer voor het initiatief, maar ook voor diegene die door te lang aarzelen niet meer mee kan doen. Verwacht wordt, dat het aantal medewerkers op 200 personen zal uit komen. Een grootse revue mag men dus wel verwachten. Betaal gemakkelijk. Betaal per maand. De ABN Pakket verzekering. De moderne vorm van verzekeren. Alle bijdragen zijn „redelijk hard", alleen over de landelijke fondsen bestaat nog geen volledige zekerheid. Maar zelfs daar had de heer Van Soest het niet zo moeilijk mee. In het aller- ergste geval zou dan de gemeenschap zeker opnieuw paraat staan. RENOVATIE BRUKSKE I Zoals reeds eerder uitvoerig bericht zullen in Brukske 1 in de komende drie jaren 488 woningen voorzien worden van nieuwe voor* en achtergevels. Dit jaar zullen dat er nog circa 150 zijn. Vooral de slechte isolatie en het hoge brandstofverbruik noodzaakt deze re novatie. Duidelijk anders dan bij eerdere reno vaties elders, behoeven de bewoners nu hun woningen niet te verlaten. Ook an ders dan bij eerdere renovaties krijgen de bewoners nu „slechts" 1.000,- kostenvergoeding tegenover 3.000,- in de vroegere gevallen. De heer Van de Vorle vond dit maar een klein bedrag. Verschillende bewo ners hebben in de loop der jaren grote onkosten gemaakt door zelf le isoleren en bijvoorbeeld luxaflexgordijnen aan te schaffen. Dat is straks „weggegooid geld". Wethouder Henk Willems maakte hem - ongetwijfeld ten overvloede - dui delijk dat het hier gaat over een Rijks bijdrage van maximaal 1.000,-. Dat wil dus zeggen dat men niet zo maar 1.000,- krijgt. Men zal met rekeningen de bij deze renovatie gemaakte on kosten moeten bewijzen. En volgens de wethouder zal dat gewoonlijk niet meer zijn dan de aanschaf van nieuwe gordij nen. In ieder geval nooit meer dan 1.000,- ongeacht de kosten die men maakt. Makelaars- en Taxatatiekantoor VOOR AL UW ONROEREND-GOED TAXATIES Stationsweg 7b, Venray, tel. 0 In de maand januari is de werkloos heid onder mannen flink gestegen. Dit geldt zowel voor Venray en Gennep als voor de gehele provincie. In Limburg steeg de mannelijke werkloosheid met 912, waarvan maar liefst 178 ten laste van Venray en Noord-Limburg kwam. In Venray werden namelijk 114 mannen méér werkloos; in Gennep 64 méér. Nadat de maanden november en december ten opzichte van vorige jaren slechts een beperkte seizoensmatige stij ging van de werkloosheid toonden. Iaat januari dus duidelijk zien dat we er nog lang niet zijn. Te veel wellicht hebben we ons in de tweede helft van het afge lopen jaar blij gemaakt met de kleine maar steeds terugkerende daling van het aantal werkzoekenden, speciaal in Venray en de regio. De terugslag komt daardoor nu extra hard aan. In percentages gezien steeg de landelijke werkloosheid onder de man nen in januari met 0,4%; in Limburg eveneens met 0,4%; in Venray en Gennep met 0,8%. Een kleine troost is, dal Venray en de regio ondanks deze stijging toch nog tot de gebieden met het laagste per centage werklozen behoort. Slechts het arbeidsbureau Helden blijft er, zoals gewoonlijk, nog flink onder. VRAAG EN AANBOD Eveneens is het een kleine troost dat de vraag naar personeel ook in een kleine stijgende lijn zit. Zo waren er in Venray-Gennep bij de arbeidsbureau's van 28 t.m. 31 maart 1986 op het industrieterrein De Hulst Inlichtingen: CIALONA ORGANISATIEBURO Schoolstraat 32-34, 5761 BV Bakel Tel. 04924-2923 04920-46263 BROMFIETSDIEF AANGEHOUDEN De politie hield een Venrayse jonge man aan, die in de nacht daarvoor aan de Beukenlaan een bromfiets had ge stolen. De bromfiets kon aan de eigenaar worden teruggegeven. Proces verbaal zal worden opgemaakt. FIETSER GEWOND Een autobestuurder verleende op de kruising Henri Dunantstraat/Zuidsin- gel geen voorrang. Bij de ontstane bot sing werd een Fietser licht gewond. Na behandeling in het ziekenhuis kon hij naar huis worden overgebracht. op 31 januari toch nog altijd 226 vaka- tures. Maar, vraag en aanbod zijn niet altijd op elkaar afgestemd. Zo kent Venray en de regio zo'n 347 werkzoe kende metaalbewerkers. Daar staan in dezelfde catagorie zo'n 60 arbeidsplaat sen open. Als leek zou men zeggen: fijn zo; geef d ie 60 werklozen een baan, dan zijn beide partijen geholpen. Maar zó schijnt dat in de praktijk niet te wer ken. Te dikwijls worden er specialisme gevraagd, waaraan het aanbod niet kan voldoen. Of herscholen of bijscholing hier de oplossing kan bieden? Zó is dat in vele beroepen het geval. In de sector sociaal- en geneeskundig personeel zijn er bijvoorbeeld 71 werk zoekenden. Toch kunnen die kennelijk niet geplaatst worden op de 36 vakatu- resdie Venray kent Afgezien van die problematic, is het ook verheugend dat de werkloosheid onder de jeugdigen niet toenam; zelfs daalde. We hebben hierover geen plaatselijke cijfers en moeten ons dus tevreden stellen met de gegevens van onze gehele provincie: Het aantal schoolverlaters daalde in januari met 287 en ligt nu circa 850 lager dan in januari vorig jaar. Hel aantal Jeugdige werklozen, jon ger dan 19 jaar, daalde met precies 100. Het aantal jeugdige werklozen tus sen 19 en 22 jaar gin g met 221 ach teruit. Het aandeel van de jeugdwerkloos heid in de totale werkloosheid is nu 20,5% (Limburg) tegenover 21,8% in december en 22,5% in januari vorig jaar. VROUWELIJKE WERKLOZEN Bij de vrouwen, waar de invloed van het (winter)seizoen slechts een beschei den rol speelt, daalde de werkloosheid in de afgelopen maand januari vrijwel overal. Gennep bleef daarbij niet achter. Daar was het werkloosheidscij fer van 516 gedaald tot 477. Dus 39 vrouwen minder die werk zochten. Het arbeidsbureau Venray moest echter heel andere cijfers noteren. Daar steeg de vrouwelijke werkloosheid van 998 naar 1026. En hoewel Venray en de regio „ontzettend" lage cijfers heeft wat die werkloosheid betreft, roept zo'n onverwachte stijging toch vraagtekens op. Temeer omdat in geheel Limburg (behalve Venray en Weert) het aantal vrouwelijke werkzoekenden daalde.. In Weert was de oorzaak sluiting van een bedrijf. In Venray was echter geen di- rekte oorzaak aan te wijzen. Pluspunten bij de vrouwelijke werk loosheid zijn verder een groter aantal vakatures en een nog steeds voortduren de daling van het aantal schoolverlaters. Bij de overige jeugdigen nam de werk loosheid nog in (zeer) beperkte mate af.

Peel en Maas | 1986 | | pagina 1