Tien panden geplaatst op Venrays monumentenlijst b k rn X CAESAR Tijdelijke parkeerproblemen door bouwactiviteiten in het centrum l^|rjz|rikja|f|>|p| O CD 20-50% KORTING 10e Vlakwatercross 't tthm pttstorichc Monument en dan? I HYPOTHEKEN PÉ1VAN DE KAMP vqorj qarnpsl qn heron DONDERDAG 9 JANUARI 1986 Nr. 2 HONDERDENZEVENDE JAAHUANÜ PEEL EN MAAS UITGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OAAfïFVINfl ADVERTENTIEPRIJS 30 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 w bl 1 WIVtWb V II^VJ PER HALFJAAR 12,50 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO f 17,50 Peter Kaiser Antonio Paolo Sang Melusso damesschoenen Ter afsluiting van het herfst-/ winterseizoen kunt U bij CAESAR Venray/Venlo profi teren. Wij hebben naast de normaal sterk afgeprijsde artikelen ook nog drie speciale aanbiedin gen voor U: PANTALONS v.gils149,- 98,- COL BERTS v.a. 150,- PULL O VERS ...158,- 98,- GROTESTRAAT2, VENRAY GASTHUISSTRAAT28, VENLO 2 februari De Venrayse atletiekvereniging be staat 10 jaar. Tien jaar atletiek in Venray. Dit heuglijke feit weerspiegelt zich zeer zeker in de Vlakwatercross te Venray. Een cross die in deze tien jaar tot een begrip in Limburg en district Zuid is uitgegroeid. Als atletiekvereniging heeft men in Venray altijd gemikt op een cross in de breedte d.w.z. 'n cross waarin het niet zozeer gaat om de grote toppers, doch meer om het grote gros der atleten. Toch heeft de Vlakwatercross in de afgelopen jaren spontaan een aantal landelijke toppers getrokken. We den ken hierbij aan namen als Cor Lam- bregts, Cor Vriend, Jan van Os, wijlen Peter Rusman en bij de dames Carla Beurskens en Annie van Stiphout. De organisatie en het parcours zijn in de loop van de tien jaren zodanig geper fectioneerd dat men al vele lofuitingen heeft kunnen horen. Tekenend hiervoor is de deelname van atleten uit Gorcum, Utrecht en Zevenaar. De Venrayse atletiekvereniging spreekt op crossgebied qua prestaties zeker een woordje mee. De aanstormen de jeugd doet het momenteel erg goed. Zo lopen Sandra Hofmans, Danny Hoedemaekers, Leon Dorsers en Paul Wijnhoven bij de oudere jeugd geregeld mee in het voorste plan. Voor de jubileumcross laat de A.V. Venray Regio wederom zijn aandacht vallen op het nog steeds groter worden de leger trimmers en trimsters. Binnen de vereniging is ruim een jaar geleden een uitstekend draaiende trimafdeling opgericht onder de naam „Rekreatie- groep Venray Regio". Deze afdeling telt momenteel al ruim 50 leden! Tijdens de 10e Vlakwatercross kun nen de trimmers jong en oud weer ten volle aan hun trekken komen. Om 10.00 uur start men met de Pan- ken-scholen- en verenigingenloop. Ieder jaar nemen tal van basisscholen van Venray en omstreken deel aan deze loop. Óm 10.30 uur gaat de Bowling Bistro Venray loop van start. Deze ware volks loop waarin het deelnemen belangrijker is dan het winnen, is door de jaren uit gegroeid tot een gigantisch gebeuren. Ook dit jaar hoopt men weer dat er zo*n 150 tot 200 trimmers en trimsters van start zullen gaan. Men kan kiezen uit EXPO VENRAY van 28 t.m. 31 maart 1986 op het industrieterrein De Hulst CIALONA ORGANISATIEBURO Schoolstraat 32-34, 5761 BV Bakel Tel. 04924-2923 04920-46263 Carla Beurskens op weg naar de zege in de Vlakwatercross 1984. een drietal afstanden t.w.: 3800 m, 7600 m of 11.400 m. Om 12.00 uur neemt dan het K.N.A.U.-programma zijn aanvang. Dit wordt om 14.45 uur besloten met de cross voor heren en veteranen. Voor de Venrayse atleten geldt deze wedstrijd als een van de wedstrijden om de crossklubtitel. Inlichtingen omtrent deze 10e Vlak watercross worden u gaarne verstrekt door Mevr. Alkim, tel. 04780 - 85514. Tot 2 februari nabij jeugdgebouw ,,De Holle Boom". Fantasievol en lekker tafelen Anders dan anders! 's maandags gesloten SPECIALITEITEN RESTAURANT Venrayseweg 5 Overloon tel. 04788-1733 AUTO VAN GEND LOOS Op de Beekweg werd onbeheerd aan getroffen een onafgesloten vrachtauto van Van Gend Loos. Deze auto was enkele uaren daarvoor in het vrachtcen trum van Van Gend Loos te Mierlo ontvreemd en zou geladen zijn met een 800-tal confectiegoederen. Tijdens de koffiepauze, 's nachts tussen 3 en 4 uur, was de auto, welke onafgesloten op dat centrum stond, daar ontvreemd. Kennelijk waren de daders goed op de hoogte van de gang van zaken. De daders hebben de confec tiegoederen vermoedelijk aan de Beek- weg overgeladen in een andere vracht auto. Hoe groot de schade is kon niet worden medegedeeld. Het college van burgemeester en wet houders heeft besloten tien panden toe te voegen aan de Venrayse monumen tenlijst. Het betreft drie panden in Ven ray, nl. Hiept 3 (bakhuisje), St. Servati- usweg 6 en Langeweg 42; een pand in Heide nl. Deurneseweg 47, twee panden in Merselo nl. Grootdorp 41a en Op de Ries 17, twee panden in Veulen nl. Lor- baan 14 en 11 (landarbeiderswoning) en een pand in Ysselsteyn nl. Puttenweg 34. In de loop van de volgende week wor den de eigenaars/gebruikers van deze panden door het college nader geïnfor meerd over de redenen waarom tot plaatsing op de monumentenlijst is besloten. In augustus 1983 is door de gemeente raad een eigen monumentenverordening vastgesteld. Daardoor kreeg het college de bevoegdheid panden tot monument te verklaren, nadat hiertoe voorstellen waren gedaan door de monumenten commissie. Bezwaar tegen plaatsing van een pand op de monumentenlijst kunnen belang hebbenden binnen een maand aanteke nen bij het college. Op 19 juli 1984 maakte het college voor het eerst gebruik van deze be voegdheid en plaatste zeven panden op de Venrayse monumentenlijst. Criteria voor aanwijzing van een pand tot plaatselijk monument zijn de schoonheid, de betekenis voor de we tenschap, de volkskundige waarde of de daarmee verbonden geschiedkundige herinnering. De Venrayse monumentenverorde ning is een aanvulling op de landelijke monumentenverordening. Op de daar bij behorende lijst staan 27 panden uit onze gemeente. NIEUWE MONUMENTEN De tien panden die door het college tot monument zijn verheven zullen we hieronder beschrijven, waarbij gebruik wordt gemaakt van de gegevens van de monumentencommissie Het bakhuisje aan Hiept 3, behoort bij de tegenoverliggende boerderij en is momenteel in gebruik als veestal. Het bakhuisje stamt uit de 18e eeuw. In de 19e eeuw is aan de wegzijde een muur kapel aangebouwd, waarbij gebruik is gemaakt van smeedwerk, dat dateert uit de 17e eeuw. De muurkapel is toegewijd aan St. Antonius Abt. Het beeld van de ze heilige, dat in de kapel is geplaatst, dateert uit de 17e eeuw. Het is een van de weinige overgebleven bakhuisjes, die vroeger bij bijna elke grote boerderij aanwezig waren. De combinatie van bakhuisje en muurkapel is bijzonder zeldzaam en voor Venray uniek. Het gebouw wordt in zijn geheel als monument aange merkt. De U-vormige boerderij aan de St. Servatiusweg 6 is gebouwd omstreeks 1850. Het pand bestaat uit gemetselde muren en is afgedekt met zadeldaken, voorzien van Oudhollandse pannen. Langs de druiplijn van de daken zijn ge metselde lijsten met uitkragingen en muizentanden aangebracht. Er zijn fraaie muurankers in de vorm van een lus met Franse lelie in top en een rozetje om het aanhechtingspunt. De ramen en deuropeningen zijn voor een deel niet meer origineel. De boerderij is mooi gelegen met bij behorende kapel, veldkruis en bomen, die eveneens bewaard dienen te blijven. Het gehele gebouwencomplex is als monument aangewezen. De vrijstaande woning met verdieping en zadeldak, aan de Langeweg 42, is ge bouwd als woningwetwoning. De wo ning is een ontwerp van de Amsterdam se architect L.H.P. Waterman. Aan de Langeweg zijn meerdere van deze wo ningen gebouwd, maar het pand nr. 42 is het enige dat nog de oorspronkelijke vorm en gevelindeling heeft. Opvallend is de onregelmatigheid in de vormge ving, waarbij echter voor een evenwich tige verdeling is gezorgd. In het oog springen vooral de verschillende raam- en deuropeningen. Deze kort na de oorlog gebouwde wo ningwetwoning wordt in haar geheel aangemerkt als monument. De oude keuterboerderij aan de Deurneseweg 37 te Heide is door het college eveneens op de monumentenlijst geplaatst. Deze in 1799 aan de rand van de Peel gebouwde boerderij is thans, in clusief het bedrijfsgedeelte, in gebruik als woonhuis. iviuuenuis üotntnOHS ^Langstraat 61 - Venrr.y Tel. 04780-81281 De mooie uiterlijke vormgeving en constructie zijn nog in hun oorspronke lijke staat. Deze klein rechthoekige langgeveltype-boerderij heeft een rieten dak en gekleurde luiken bij het raam. Er is sprake van een pitoresk geheel, mede dankzij de put aan de voorzijde van de boerderij en de aangepaste beplanting rondom. Dit dient dan ook bewaard te blijven. Aan Op de Ries 17 staat een eenvou dige boerderij van het rechthoekige langgeveltype, met inrijdeuren in de zij gevel aan de voorkant. De boerderij is gebouwd in de 19e eeuw. Het bedrijfs gedeelte is in 1900 herbouwd. Het woonhuis verkeert nog groten deels in oorspronkelijke staat; dit geldt ook voor het binnenwerk. In het be drijfsgedeelte zijn raam- en deuropenin gen gewijzigd. Bij het woongedeelte ligt een oude, gemetselde en grijs gepleister de waterput met houten hefboom. Deze put dient gehandhaafd te blijven. Deze voor de streek karakteristieke boerderij die bovendien landschappelijk mooi gelegen is, wordt in haar geheel aangemerkt als monument. Aan Grooldorp 41a Ie Merselo slaat de boerderij ,,Stiene-Plats". De oorspron kelijke boerderij is gebouwd in het be gin van de 19e eeuw. Deze is echter in 1895 door brand verwoest en daarna ge heel herbouwd. ,,Stiene-Plats" is een boerderij van het hoftype met 2 parallelle vleugels en heeft inrijdeuren in de achtergevel van het hoofdgebouw en in de zijgevel van de schuur. In het hoofdgebouw zijn woonhuis en stallen ondergebracht. De schuur is met een hoge muur verbonden aan het woonhuis. Het hoofdgebouw is opgetrokken in baksteen en bevat diverse versieringen zoals de uitkragende rollaag met mui zentanden aan de druiplijn van het dak. Langs de daklijn in de topgevels zijn groen geschilderde windveren aange bracht mel.aan de nok een houten ma kelaar in de vorm van een staaf eindi gend in „schoppens" tekens. In de ach tergevel is naast de inrijdeur een wit ge schilderd stenen kapelletje aangebracht. De grote schuur is eveneens op de druiplijn van het dak voorzien van mui zentanden terwijl langs de daklijn van de topgevels eveneens groen geschilder de windveren zijn aangebracht. Het gehele gebouwencomplex is door het college als monument aangemerkt. De landarbeiderswoning, deel uitma kend van de boerderij „Maria Hoeve" aan de Lorbaan 11 le Veulen wordt aan gemerkt als monument. De bedrijfsge bouwen zijn niet als zodanig aange merkt. De woning heeft een eenvoudige rechthoekige vorm en bevat één woon laag met zolder. De muren van de wo ning zijn van rode baksteen en gedeelte lijk wit gepleisterd. Hierdoor ontstaat de indruk alsof het om een witte woning gaat met rode banden. De naam „Maria Hoeve" is in donke re letters op een witte ondergrond in de voorgevel aangebracht. Deze voormalige landarbeiderswo ning is begin deze eeuw gebouwd in de nabijheid van de ontginningsboerderij „Erica" aan de Lorbaan 14 te Veulen. Stijl en kleuren van beide zijn beïn vloed door de Duitse bouw en geven hierdoor een bijzonder karakter aan de woning. De al genoemde boerderij „Erica" wordt door het college in haar geheel als monument aangemerkt. De Hoeve „Er ica" is van het kop-romp-type en is in 1917 gebouwd te midden van heidevel den. Het pand is zeer breed en voorzien van een flauw hellend zadeldak. Evenals de landarbeiderswoning is de hoeve op getrokken uit rode bakstenen en zijn de muren gedeeltelijk wit gepleisterd, zo dat veel contrast ontstaat. Boven de ramen van de bovenverdie ping is de naam „Erica" in zwarte let ters aangebracht op een witte onder grond. Tussen deze ramen zijn orna menten, van oranjekleurige geglazuurde bakstenen aangebracht. De boerderij „Muijsersplats", Veu- lenseweg 37 te Veulen is in 1823 ge bouwd. Het hoofdgebouw bestaat uit een hallchuis met woonhuis dwars op de stalling. In de achtergevel is een inrij deur en hooiluik aanwezig. Bij het hoofdgebouw hoort een schuur met ber ging- Het woonhuis is nog geheel intact met de oude raam- en deurvormen. Het stal- gedeelte is vernieuwd en heeft nieuwe M Plaatsing van een pand op de monumentenlijst betekent dat het van belang wordt geacht om het pand in de huidige vorm èn soms inclusief de omgeving te be waren. Plaatsing op de monumenten lijst betekent niet, dat er niets meer aan een gebouw veranderd mag worden en allerlei verplich tingen voor onderhoud en herstel opgelegd worden. Door plaatsing op de lijst, wordt niets definitiefs vastgelegd of onmogelijk ge maakt. Het betekent echter wèl, dat er bij concrete plannen om iets aan het gebouw te veranderen, met de wensen van de verbouwer én met de architectuur-historische waar de rekening gehouden moet wor den. Mocht dat bij de ingediende plannen onvoldoende gebeurd zijn, dan zal geprobeerd worden in onderling overleg tot een goe de oplossing te komen. Vaak kan dat op eenvoudige wijze, zonder dat er meerkosten aan verbonden zijn. Leidt dit wel tot hogere kosten, dan kan daarvoor een vergoeding worden gegeven. Het is dus niet de bedoeling om het monument per definitie in de huidige toestand te bevriezen. Het streven is erop gericht wense lijke of noodzakelijke verande ringen op zodanige wijze te laten geschieden, dat het monumentale karakter niet of althans zo weinig mogelijk schade lijdt. Indien men tot sloop wenst over te gaan, zal een verzoek in gediend moeten worden om het pand van de gemeentelijke mo numentenlijst af te voeren. Daar bij zat eenzelfde afweging van be langen plaatsvinden als hierbo ven vermeld en bestaat eveneens de mogelijkheid tot het indienen van een verzoek tot schadever goeding. Bij dit alles zal terdege reke ning gehouden worden met de bestemming gebruiksmogelijk heden van het monument. Maar, zoals reeds gezegd, dit gaat pas spelen bij concrete, uit gewerkte plannen en dat is nu niet aan de orde. Nu gaat het uit sluitend om de waarde van de panden op basis waarvan het col lege tot plaatsing op de gemeen telijke monumentenlijst besloten hebben. ^*1 ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 7,85% -15 jaar vast ramen en deuren. De boerderij heeft een rol gespeeld in de geschiedenis van de kleine Venrayse schaapscompagnie. De oprichter van deze compagnie, Gerardus van Rens, woonde op deze boerderij. Hij stichtte ook het nabijgelegen veldkapelletje. Rondom de boerderij is een bijzonder mooie beplanting aanwezig met grote bomen en lage struiken, terwijl het ka pelletje de omgeving een bijzondere waarde geeft. Deze elementen dienen volgens het college evenals het gehele gebouwencomplex bewaard te blijven. Het laatste pand dat in deze ronde door het college op de monumentenlijst is gezet, is de boerderij aan de Putten weg 34 te Ysselsteyn. Deze boerderij is gebouwd in 1922 en is een van de boer derijen welke gebouwd zijn bij het ont staan van het dorp. Het is een langgevel type-boerderij, die is ingericht voor een gemengd bedrijf. De uiterlijke vormge ving is nog grotendeels intact. De dak- vorm is het zogenaamde gebroken dak. De muren van het woonhuis zijn ver sierd met horizontale wit gepleisterde banden. Tot zover deze korte beschrijving van de „nieuwe" monumenten, ons be schikbaar gesteld door het bureau Voor lichting en Inspraak van de gemeente. RESTAURANT In de Keulsche Pol Fondue-. Gourmet- en specialiteiten restaurant. Voor informatie of reservering: TEL. 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 OVERLOON Het gezegde, dat iemand pijn moet lijden als hij mooi wil zijn, gaat in zijn volle hevigheid gelden voor het centrum van Venray. Want nu Venray metter daad gaat werken aan bel realiseren van het centrumplan, zal men veel ongerief voor lief moeten nemen. Het grote parkeerterrein, dat nog steeds onder de naam „Rose Vlek" te boek staat is momenteel voor een groot deel onbruikbaar in verband met de bouw van een nieuwe Torro. Een dezer dagen zijn de hekken van Bouwmaatschappij Janssen geplaatst op het voorterrein van „De Gouden Leeuw" om de bouwplaats van de nieu we A.B.N. bank te markeren. Volgens een vorige week op de pagina „Gemeentepraat" geplaatste gemeente lijke bekendmaking is een aantal ver keersmaatregelen rond het Gouden Leeuwterrein van kracht geworden, waardoor het voor de automobilist be paald niet gemakkelijk is geworden. Diezelfde automobilist heeft het toch al zo moeilijk op de spiegelgladde overge bleven parkeerterreinen.... Nu door de bouwactiviteiten het aan tal parkeerplaatsen een behoorlijke aderlating heeft ondergaan, hebben we bij de gemeente ons licht eens opgesto ken om een inzicht te krijgen in de duur van de parkeerproblemen, die alsmaar groter blijken te worden. Feit is evenwel, dat er geduld beoe fend zal moeten worden omdat geen al ternatieve perkeerruimte aanwezig is. Wèl zal het groen op het Gouden Leeuwterrein nabij de Leeuwstraat -niet veel moois overigens - worden gekapt om wat ruimte voor te parkeren auto's te krijgen. ROSE VLEK-TERREIN Aanvankelijk lag het in de bedoeling de nieuwe parkeerplaats voor ongeveer 130 auto's tussen de nieuwe Torro en de Deken Thielenstraat gelijk met de bouw van de nieuwe Super Torro gereed te hebben. De planning is thans in zoverre gewij zigd, dat er naar wordt gestreefd deze parkeerruimte in februari klaar te krij gen. Maar dat zal - gezien de weer somstandigheden - wel in de loop van maart worden, zo werd ons verzekerd. Na de aanleg van het expeditièhofje, tussen de nieuwe Torro en de voormali ge „Eeuwige Lente", in april, wordt be gonnen met het parkeerterrein tussen de Torro en de Hoenderstraat. Dan komen er weer 60 parkeerplaatsen bij, zodat verwacht mag worden, dat in mei a.s. bij de nieuwe Torro - waarvan de ope ning waarschijnlijk in juni zal plaatsvin den - ongeveer 190 parkeerplaatsen ge reed zullen zijn. GOUDEN LEEUW-TERREIN Gebleken is, dat Bouwmaatschappij Jansssen wat te enthousiast de bouw plaats voor de nieuwe A.B.N. bank heeft afgerasterd, met gevolg dat het hek verzet zal moeten worden, waar door meer parkeerruimte beschikbaar komt. De bedoeling is dat vanaf begin maart tot half juni het parkeerterrein wordt aangelegd op het achterste gedeelte van het Gouden Leeuw-terrein. Dat is dus het stuk bij „Taxi 10000", dat thans nog niet als zodanig kan worden ge bruikt. Dit nieuwe parkeerterrein hoopt men voor de kermis klaar te hebben. Na de kermis wordt dan begonnen met een nieuwe aanleg van het parkeer terrein aan de kant van hel Henseni- usplein (voor Hulsman en A.B.N.). Volgens de planning komt dit half okto ber klaar. Dan heeft Venray er ongeveer 300 parkeerplaatsen bij. In verband met de bouw van de ap partementen van de Woningbouwvere niging Noord Limburg op hel Gouden Leeuw-terrein, wordt de weg tussen de Leeuwstraat en het Gouden Leeuw-ter rein afgesloten, hetgeen uiteraard erg vervelend is voor de bereikbaarheid van de cafê's, die hun ingang hebben aan de Gouden Leeuw. Tot zeker half maart zijn die bedrij ven alleen bereikbaar via de Kempweg (in- en uitrit naast Albert Hevn). Na half maart zal de toegangsweg vanaf de Leeuwstraat weer geopend worden. De gemeente is er zich van be wust, dat in de komende maanden het parkeerprobleem in Venray-centrum niet gering zal zijn, maar zij hoopt, dat men de problematiek nog even voor lief zal nemen omdat het einde van de ellen de in zicht komt. En om haar goede wil te tonen heeft men (woensdag) beloofd donderdag zout en zand te strooien over de spie gelgladde overgebleven parkeerplaatsen op hel Gouden Leeuw-terrein en de Ro se Vlek. KERMIS Naar wij vernemen zal de kermis 1986 in principe op dezelfde plaatsen worden gehouden als andere jaren, met dien verstande dat er een aanpassing zal ko men in verband met de bouw van de nieuwe A.B.N. bank. Momenteel wordt ten gemeentehuize zwaar gestudeerd over de vraag hoe en waar in 1987 de kermis zal kunnen wor den geplaatst. 10 - 30 en 50% korting

Peel en Maas | 1986 | | pagina 15