VIJFTIG JAAR MUVERO-KETELS CARNAVAL 1985-1986 I van uw I restaurant bowling partycentrum C. MULDERS GEWIJZIGDE OPZET VOOR HET PROJEKT „ZELF ONDERNEMEN" Het gezelligste inleveradres van uw VVV-geschenkbonnen: daar ben je LEKKER"uit Griekse feest avond in zaal „In den Engel,, Prinse- proklemasie 1986 BRILJANT Een Mulders Spaarkefel C\ Ir r\* Mgr. Hanssenstraat 10 OOSTRUM Tel. 04780-83223 Vrijdag 24 januari De Kluutetrappers Vredepeel, Carna valszitting De Karklingels Oostrum, Bejaardenbal Zaterdag 25 januari De Zagewetters Merselo, Prinsenbal De Knöllekes Leunen, Jeugdvorstenbal Zondag 26 januari De Piëlreuzen Ysselsteyn, Boerebrui- loft De Knöllekes Leunen, Jeugdprinsenre ceptie. CIRCUS MÖK Circus Mök presenteert dit seizoen weer 6 voorstellingen en wel op vrijdag 17, zaterdag 18, zondag 19, woensdag 22, vrijdag 24 en zaterdag 25 januari. Voorverkoop voor leden op 7 en 14 de cember, voor niet leden op 20 decem ber, 3 en 4 januari. Naar aanleiding van de grote be langstelling op de feestavond van Grieks restaurant Plaka, vorig jaar, heeft men dit jaar wederom besloten een avond ,,A la Greece" te organiseren. De avond begint met een dia en foto- voorstelling waar tevens informatie over Griekenland te verkrijgen is. Daarna kan men onder het genot van Griekse specialiteiten, wijn en dans ge nieten van de muziek van het bekende Trio Helenique. Op deze avond worden door Reisburo Holland International 3 reischeques ter waarde van 500,- ver loot dus wie weet bent U een van de ge lukkige. De kosten voor deze avond bedragen 30,- per persoon inclusief entree, eten (3 gangen) en deelname aan de loterij. Reageer snel want er zijn nog maar een beperkt aantal kaarten in voorraad. Voor kaartverkoop en inlichtingen: Grieks restaurant „Plaka", Passage 6 tel. 04780-89445. Aan Vorst Piet zal de grote eer te beurt vallen om op 4 januari 1986 in de Beejekörf de twaalfde prinseproklema- sie te presenteren. Het wordt een ware Venrodse Bonte Aovend. Ruim 300 ar tiesten van EIGEN bodem werken mee aan dit geheel Venrays programma. Hoogtepunt is het proclameren van prins Carnaval 1986 rond de klok van elf. Voor het echter zover is, zal eerst prins Huub 1 worden bijgezet in de ach tenswaardige rij van Aid Prinsen. Het optreden in de vorige Prinsepro- klemasie van de Sevenumse Buutnereed- ner en het Arnhemse Rock and Roll duo hebben aanstekelijk gewerkt. Dit alles heeft als resultaat opgeleverd dat de buut dit keer door ennen echte Venrod se jong wordt gebracht, terwijl het dan- sonderdeel verzorgd zal worden door een groep van de Venrayse dansschool Lon Wetjens. Met 21 medewerkenden zullen zij een wervelende Boogie en Rock and Roll act presenteren. Naast de presentatie van de Vastelao- vesliedjes 1986 zullen ook dit jaar weer het Venrays Mannekoor, Harmonie Eu terpe en Ars Musica, hun beste kunnen laten zien. De jeugdgarde van de Haze- keutel neemt een volwassen garde dans voor haar rekening. Mede dankzij de firma Thetru kan deze groep zich kleur rijk presenteren. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door onze voortreffelij ke Hofkapel o.l.v. Herman Stevens. Joekskapel Jats Marie speelt onder de pauze en direct na afloop. Rond 23.00 uur vindt in de foyer de spontane receptie van Prins Carnaval 1986 plaats, waarna een open bal met wederom muziek van de hofkapel tot 02.00 uur. Kortom de organisatie brengt U een vlot en bont programma, dat u beslist niet mag missen. Kaartverkoop a 7,50 vindt plaats in de foyer van de schouwburg op zaterdag 7 en 14 decem ber, 4 januari 1986 van 13.30 tot 15.30 uur. En op vrijdag 3 januari 1986 van 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 21 december De Schanseknuppels Castenray, Jeugd vorstenbal Vrijdag 3, zaterdag 4 januari De Karklingel Oostrum, Carnavals- zitting Zaterdag 4 januari De Piëlhaas Venray, Prinseproklematie De Piëlreuzen Ysselsteyn, Prinsenbal 't Dartele Veulen, Prinsenbal De Schanseknuppels Castenray, Prin senbal Vrijdag 10, zaterdag 11 januari De Zagewetters Merselo, Carnavals zitting De Knöllekes Leunen, Carnavalszitting Vrijdag 10 januari De hazekeutel Venray, receptie 22- jarig bestaan Zaterdag 11 januari De Piëlreuzen Ysselsteyn, Jeugdprin senbal De Schanseknuppels Castenray, Jeugd prinsenbal De Karklingels Oostrum, Jeugdprin senbal De Hazekeutel Venray, playback en soundmix show, Jeugdzitting met Prinseproklematie Wijkvereniging Veltum, ondertrouwbal van het boerenbruidspaar in De Wieënhof Zondag 12 januari De Piëlhaas Venray, Joekskapellen festival en uitreiking Bronzen Piëlhaas De Piëlreuzen Ysselsteyn, viering 3x11 Maandag 13 januari De Schanseknuppels Castenray, 50 Prinsenbal Vrijdag 17, zaterdag 18 januari De Piëlreuzen Ysselsteyn, Bonte-avond Zaterdag 18 januari De Karklingels Oostrum, Prinsenbal De Knöllekes Leunen, Prinsenbal De Spurriemökke Oirlo, Prinsenbal De Kluutetrappers Vredepeel, Prinsen bal 't Dartele Veule, Receptie prins De Schanseknuppels Castenray, Recep tie prins Zondag 19 januari De Knöllekes Leunen, Jeugdprinsenbal Donderdag 23 januari De Piëlreuzen Ysselsteyn, Bejaarden- avond Vrijdag 24, zaterdag 25 januari De Schanseknuppels, Castenray, Bonte zittingsavond Het is eigenlijk jammer dat het gou den bestaansfeest van de Ketel en Appa- ratenfabriek Muvero te Oostrum niet op grootse wijze zal worden gevierd. De di- rektie van Muvero heeft echter ge meend, in overleg met de onderne mingsraad, aan dit 50 jarig bestaan uit sluitend intern luister bij te zetten en we in de vorm van een feestavond op vrij dag 20 december a.s. bij het begin van de kerstvakantie, in het Gastencentrum „De Wieënhof". Dit 50-jarig jubileum valt samen met het feit dat 12'A jaar geleden Muvero overging in handen van de firma F.W. Bröckelmann, Neheim-Htlsten, met be houd van zelfstandigheid. Een overgang die noodzakelijk was voor een belan grijke marktverruiming. Tevens kon door deze overname een van de oudste Venrayse industrieën behouden blijven. Nu men in deze dagen veel leest over startende ondernemers die met steun van gemeente of overheid op het pad ge holpen worden, is het interessant zich te verdiepen in de geschiedenis van 50 jaar Muvero Ketels, die op eigen kracht van de grond moest zien te komen. BURENHULP In het begin van de dertiger jaren woonde in Blerick de lasser bankwer ker G. Mulders, die het vak had geleerd iiwte harde praktijk. Hij was werkzaam op de Centrale Werkplaats van de Ne derlandse Spoorwegen en had het daar druk genoeg. Op een gegeven moment liet zijn buurvrouw zich ontvallen dat ze hard een nieuwe wasketel nodig had. Spon taan als Mulders was, beloofde hij zijn buurvrouw daar wel voor te zorgen. Be loofd is beloofd, maar het duurde eigen lijk te lang. Zo lang, dat hij er ruzie over kreeg met zijn eigen vrouw. Na vele tekeningen en mislukkingen kwam de ketel toch eindelijk klaar en hij versierde de ketel met het opschrift: „Mulders Ketel". Omdat de mallen toch klaar waren en zijn buurvrouw de loftrompet stak over haar nieuw wasketel, moesten vrienden en kennissen ook zo'n zuinige wasketel hebben. Reclame vóór zijn deur, werd prompt gevolgd door een briefje van de Nederlandse Spoorwegen, dat handel door haar werknemers niet geoorloofd was. Misschien ook wel vanwege zijn han del, maar in ieder geval vanwege de be zuinigingen werd Mulders ontslagen. Hij had in en rond zijn huis al wat uitge breid en begon dus maar gewoon zijn ketels te maken. Er kwam zoveel vraag naar, dat hij weldra zijn eerste knecht in dienst kon nemen. Het grote succes kwam, toen hij met zijn product, dat in feite een revolutio- Begonnen werd met slagers- kookinstallatie's. Hele slagerijen verlie ten het bedrijf. Maar ook dropketels, conserveketels, spekketels. In rood ko per, aluminium, en roestvrij staal. Alle maal klasse producten die de naam van Muvero een uitstekende klank bezorgde in binnen en buitenland. De vele prijzen die behaald werden op belangrijke ten toonstellingen zijn daar een tastbaar be wijs van. OUDSTE INDUSTRIE Het klinkt gek, maar ondanks moder nisering en perfektionisme worden op de dag van vandaag nog Muvero ketels volgens het oude recept geleverd, aan al le ontwikkelingslanden, waar nog een ruime vraag naar die oude spaarketels bestaat. Muvero is een van de oudste Venrayse industrieën. Van de industrieën welke Venray in de dertiger jaren had, is er niet een meer over. Verdwenen zijn de sigarenfabriekjes, de chichoreifabriek van Esser, de Strohulzenfabriek, de Caitonnagefabriek en zelfs van de toen bestaande Zuivelfabrieken is er geen meer over. De bijna 50 personeelsleden fabrice ren in het Venrayse bedrijf nu de pro ducten waarvan 50 jaar geleden in Ble rick de basis werd gelegd door de heer Mulders. Een trótse fabriek is gegroeid uit het kleine bijkeukentje. Een goed product uit het wasketeltje van de buur vrouw. Behalve het koken kennen we het ro ken. Voor dit verduurzamingsproces bouwde Muvero in de laatste vijfender tig jaar steeds moderne installaties en apparatuur. Rijpen, broeien, zweten, braden, bakken en afkoelen bleken vlot uitvoerbaar met behulp van de Muvero kombiinstallaties en ovens. Rookont wikkelingen en rookvernietigen. Ook daarop heeft men in Oostrum een ant woord voor de vakman-slager, maar eveneens voor de vissector. Omgaan met warmte, vocht en rook, daarin ging dit bedrijf de ambachtelijke onderne mers voor. En de export nam voortdu rend grotere vormen aan. Complete worstkeukens- en vleeswarenfabriek- units zijn tot stand gebracht. Ook in vakscholen. Dankzij z'n grote energie en de vaste wil om iets te bereiken wordt Venrays naam nu nog hoog gehouden door een moderne fabriek, van waaruit nog dage lijks producten naar vele landen overal ter wereld worden verzonden. G. Mulders, grondlegger van Muvero heeft veel voor de Venrayse gemeen schap overgehad. Hij deed ook veel aan de onderlinge verstandhouding in het bedrijf. Zijn naam zal onverbrekelijk verbonden blijven met Muvero. Schoutenstraatje 8 Venray Tel. 80239 naire vinding was, niet alleen den boer optrok, maar ook landbouwten toonstellingen ging bezoeken en daar zijn nieuwe wasketel en veevoederketels ten toon stelde. Die veevoederketels wa ren een uitkomst voor de kleine boer, maar ook voor de particulier, die toen nog een of twee varkens voor eigen slacht mestte. NAAR VENRAY In 1937 komt in Oostrum de betonfa- briek Van Enckevort vrij (die had in Wanssum een nieuw bedrijf gebouwd) en deze kon als ketelfabrieic worden in gericht. Nu woonde Mulders temidden van de boeren en dat was wel te merken aan de steeds maar toenemende produc tie. Er werden verbeteringen aange bracht om de ketel nog nuttiger te ma ken. Zo werd bijvoorbeeld een ketel ge maakt met een roerinstallatie. De mobilisatie kwam. Her- en der wa ren onze soldaten gelegerd, die natuur lijk gevoed moesten worden. En omdat een Venrayse kapitein kontakten had met het rijksinkoopbureau, viel het oog algauw op de gemakkelijk te onderhou den en zuinige Mulders ketels. Naast de rood koperen ketels werden nu alumini um Mulders ketels bij honderden afgele verd voor onze militairen. Maar ook voor werk in jeugdkampen werden deze ketels afgeleverd. OORLOG De oorlog gooide echter wel roet in de vaart van de ontwikkeling van Mulders ketels. Zelfs zó dat vlak voor de bevrij ding de machines werden gedemon teerd. En gelukkig maar, want bij de be vrijding van Oostrum werd de fabriek verwoest. Na de bevrijding was het nóg moeilij ker want hoe kon men aan materiaal ko men? Maar Mulders was vindingrijk. Wat niet te koop was, werd zelf ge maakt. En zo ging men zelf maar aan het gieten. De veilinghal in Oostrum werd ingehuurd, terwijl later ook de ou de melkfabriek bij het bedrijf werd be trokken. Als er in Rotterdam een havenstaking is en het bestelde aluminium niet kon worden gelost gaat Mulders gewoon met een in Venray gecharterde vrachtauto 14 ton aluminium halen (Geert Mulders weet nog als de dag van vandaag hoe die rit verlopen is). Het ruimtegebrek voor opslag wordt opgelost door het huren van een danstent... NIEUWE FABRIEK De Noord-Oost Polder is de eerste grote na- de- oorlogse opdrachtgever. Een order van 1500 ketels. En al zeggen de mensen van het Centraal Inkoop Bu reau later, geen grote verwachtingen te hebben gehad over de aflevering van de ze 1500 ketels binnen de gestelde lever termijn, toch weet Mulders zich daar aan volledig te houden. Maar wel deed zich toen de behoefte voelen aan een ruim en goed ingerichte fabriek. In 1948 worden plannen gemaakt voor de bouw van de nieuwe fabriek die in Oostrum moest verrijzen. Dat nieuwe bedrijf werd in 1951 officieel geopend, een bekroning van jaren hard werken van Mulders Sr. terzijde gestaan door zijn echtgenote. Mulders Sr. bleef experimenteren en zijn ketels werden zo uitgerust, dat ze niet alleen geschikt waren voor de tradi tionele stookgewoonten maar ook voor propaan, aardgas, oliestook, en electri- sche verwarming. En al was het ideaal verwezenlijkt: Muvero ging verder. Adv. Peel en Maas november 1939 Spaarketel- en Koperketelfabriek. is niet te vervangen. Voor het koken van Waschgoed en Veevoeder is de Mulders; Spaarketel een niet te vervangen kookketel. Vele gebruikers bewijzen U de grote voordelen van deze practische ketels. Let op het merk en koopt geen nagemaakte ketels, alleen ver krijgbaar door tussenkomst van smeden en rechtstreeks aan ons adres. In hel wijkgebouw „De Kiosk" in Brukske is een kantoorruimte ingericht voor de Stichting „Zelf Ondernemen". Deze stichting heeft tot doel, aan star tende ondernemers, in uitsluitend de voorbereidingsfase, ondersteuning te verlenen. Het gaat daarbij om het opstellen van een ondernemingsplan, het adviseren over de huisvesting, ver gunningen en financiering, alsmede hel bevorderen van vak- en bedrijfsecono misch gerichte scholing. Dit laatste is zelfs een verplicht onderdeel in relatie tot de subsidieverstrekking door het Eu ropees Sociaal Fonds, dat voor dit pro ject voor 1985 een bedrag van 48.000,- subsidieert. Voor het volgend jaar is een subsidie aangevraagd van 45.000,-. Voor 1985 en 1986 samen subsidieert de provincie 40.000,- terwijl de gemeente Venray voor 1985 tot een bedrag van 17.000,- subsidieert. In het bestuur van de stichting „Zelf Ondernemen" hebben - op persoonlijke titel - zitting: de heren H. Clephas (voorzitter), H. Schaeffers (penning meester) en A. de Blaaij (secretaris). De laatste is hoofd van de hoofdafdeling Economische zaken op het gemeente huis. De heer A. Verschuur, hoofd van de afdeling onderzoek, statistiek en werkgelegenheid is aangewezen als ge meentelijk contactpersoon. PROJECTEN De Stichting „Zelf Ondernemen" is geen nieuw algemeen toegankelijk loket voor starters, omdat alleen een beperkt aantal initiatieven, die èn intensieve be geleiding nodig hebben èn scholing ver eisen, in aanmerking komen. Omdat slechts tot eind 1986 (met eni ge uitloopmogelijkheid) financiële mid delen beschikbaar zijn, wordt voorlopig met vijf projecten begonnen. Uitbrei ding van het aantal projecten is echter mogelijk. Aan de orde zijn op dit moment: Recyclingbedrijf (milieuboer) Het gaat hierbij om een regio naai bedrijf, dat glas, papier, eventu eel schillen e.d. aan huis ophaalt. Om voor een recent afgekondigde rijkssub sidie in aanmerking te komen, is inbed ding nodig van een provinciale coöpera tie. Dit met hel oog op de vereiste conti nuïteit van de dienstverlening en de re geling van de afzet. Motorwikkelbedrijf. Uit de gemeentelijke analyse „Goederen- en dienstenstroom" kwam naar voren, dat er in Venray ruimte zou zijn voor een gespecialiseerd motorwik kelbedrijf. Een geschikte gegadigde moet nog bij dit project worden ge zocht. Biolcgisch-dynamische winkel. Het betreft hier de voortzetting op be drijfseconomische grondslag van een momenteel door een stichting gerunde activiteit. Verhuurbedrijf van film- en video-apparatuur. Ook hier gaat hel om een bestaande activiteit van een stichting, welke om commerciële basis als eenmanszaak op gezet gaat worden. Kantoorservice-bedrijf. Vanuit de groep herintredende vrou wen in het arbeidsproces wordt een kantoorservice-bedrijf opgezet. Het dienstenpakket zal bestaan uit tekstver werking, notuleerwerk, administratie e.d. COÖRDINATOR De stichting „Zelf Ondernemen" heeft intussen een projectcoördinator voor 19 uur per week in dienst geno men. Het is de heer N. Schiegel, die een uitgebreide ervaring heeft op het terrein van advisering van startende onderne mers. De „intake" van eventuele nieuwe projecten loopt via de hoofdafdeling Economische zaken van de gemeente Venray en wordt vervolgens aan het bestuur van de stichting „Zelf Onderne men" voorgelegd. GEWIJZIGDE OPZET Het project „Zelf Ondernemen" was aanvankelijk gericht op activiteiten, welke - onder begeleiding - op den duur lot zelfstandige bedrijven zouden kun nen uitgroeien. Het ging daarbij om reeds beslaande vrijwilligersprojecten, zoals de wasseret te, kook- en eetgelegenheid en de zeef- drukkerij van de jongerensocieteit Dingus". Omdat daar uitkeringsgerechtigden bij betrokken waren, zou ingeval van opname in het project „Zelf Onderne men" toetsing plaatsvinden door de Re gionale Toetsingscommissie (RTC). Vooroverleg met de rijksconsulent voor Handel, ambacht en diensten toonde aan, dat zo'n toetsing negatief zou uitvallen. Het voornaamste be zwaar was, dat voor de start van een be drijfsmatig beoogde activiteit - met tij delijk behoud van uitkering - niet de Re gionale Toetsingscommissie, maar de Commissie Rijksgroepsregeling Zelfstandigen, diende te worden ge hoord. In zijn aanvankelijke opzet trachte het project „Zelf Ondernemen" een nieuwe weg te zoeken, welke pas na ver loop van tijd de Rijksgroepregeling Zelfstandigen zou kruisen. Daarvoor was evenwel meer geleide opstarttijd no dig dan de R.Z.-regeling toestaat. De activiteiten van „Dingus" hadden im mers een ander karakter dan het gemid delde startende bedrijf. De nieuwe opzet van „Zelf Onderne men" is nu noodzakelijkerwijs geënt op de R.Z.-regeling voor startende onder nemers. NIET ZONDER KRITIEK Overigens lijkt het er wel op, dat het starten van een eigen bedrijfje met be houd van de uitkering totdat het bedrijf zich zelf kan bedruipen, niet zonder kri tiek verloopt. Sinds kort schenkt de gemeente in haar rubriek „Gemeentepraat" in dit blad aandacht aan mensen die - al dan niet met overheidssteun - een eigen be drijf zijn begonnen. Het gaat daarbij om mensen, die initiatieven.aan de dag legden en met doorzettingsvermogen voor zichzelf zijn begonnen. Meer dan eens is ons gebleken, dat dergelijke initiatieven door gevestigde zakenmensen niet in dank worden afge nomen, waarbij meer dan eens de woor den „Oneerlijke concurrentie" en „concurrentievervalsing" worden gebe zigd. Alsof men het de jonge onderne mers niet gunt, dat zij in plaats van de hand op te houden bij de gemeente, zelfstandig willen werken. Ook in politiek Den Haag is er dezer dagen grote bezorgdheid ontstaan over de grote aantallen werklozen, die met fi nanciële steun van de overheid een eigen zaak kunnen opzetten. Volgens de Tweede Kamer-frak ties van CDA en VVD zijn er in sommigen sectoren al zo veel winkels, dat straks voor niemand meer droog brood valt te verdienen als de overheid doorgaat met het aanmoe digen van nieuwe vestigingen. Volgens de Kamerleden Schartman van het CDA en van Rey (VVD) zouden beginnende ondernemers alleen steun moeten krijgen wanneer zij de markt niet verstoren. Volgens Schartman zijn er vooral knelpunten bij de op de consu ment gerichte ambachten en in grote de len van de detailhandel. TERDEGE GETOETST Verschillende startende ondernemers in het Venrayse hebben evenwel „een gat in de markt" ontdekt en willen hier op met hun eigen kennis en vakman schap op inspelen. Het is beslist niet zo, dal iedereen, die zelfstandig wil beginnen, hiervoor het groene licht krijgt, ondanks het feit, dal starters worden aangemoedigd. Aan ieder door een starter begonnen bedrijf ligt een terdege toetsing door het Regio naal Dienstverlenings Centrum Kleinbe drijf ten grondslag. Dit centrum brengt zijn advies uit op basis van het onderne mingsplan, waarbj uiteraard scherp wordt gekeken naar de marktsituatie. Naar wij van de gemeente vernemen zijn er dit jaar van de 26 aanvragen slechts 6 goedgekeurd. Uiteraard speelt dan ook het behoef te-element mee. Bij de projectien, welke momenteel bij de Slichting „Zelf On dernemen" aan de orde zijn is er geen, die op enigerlei wijze de markt ver stoort.

Peel en Maas | 1985 | | pagina 5